"Mensen verwachten van verkeerslichten te veel Verbetering van oude Leidse wijken stagneert School- tandarts verdwijnt Politie "prikt" ongelukken en concludeert Leidenaar bij overval beroofd van sieraden flCHTERGR.DHP Opheffing stichting LEIDEN De schooltandarts gaat verdwijnen. Omdat het aantal kinderen dat de schooltandarts bezoekt de laatste jaren sterk verminderd is, acht de Stichting Jeugdtandverzorging Rijn-, Aar- en Veenstreek het financieel niet langer verantwoord te blijven voortbestaan. Na 30 juli van het volgend jaar zullen schoolkinde ren naar een huistandarts moe ten. De stichting heeft dat in een brief laten weten aan o.a.de ge meente Leiden. Bij de opheffing van de stichting is het ontslag van 22 medewerkers in het ge ding. In zeven jaar tijd daalde het aantal deelnemers aan de schooltan darts van bijna 13.000 tot 4.600. Enkele gemeenten en ook de zie kenfondsen kondigden daarom aan geen medewerking meer te verlenen aan de Stcihting Jeugd- tandverzorging. Het streven is wel om de voorlichting, preven tie en het fluoridespoelen ge woon door te laten gaan, maar dan in een andere vorm. Kinde ren die volgend jaar juli nog aan gesloten zijn bij de stichting, zul len gestimuleerd worden naar de huistandarts te gaan. Zieken fondsen en tandartsen hebben hiervoor al hun administratieve medewerking beloofd. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Vuurwerk gestolen LEIDEN - Bij het overladen van een partij vuurwerk uit een goederenwagon in een bestelwagen van de firma Kat, gisterochtend op het spoorwegemplacement van Van Gend Loos aan de Haagweg, is door werkne mers van de Leidse vuur werkfabriek gepoogd een hoeveelheid vuurwerk te ste len. Behalve in de bestelauto ver dwenen er ook dozen vuur werk in een personenauto. Vier werknemers van Kat zijn aangehouden op verden king van diefstal. Tegen één van hen is uiteindelijk proces verbaal opgemaakt. Het kruispunt Willem de ZwijgerlaanJHaarlemmerweg, afgelopen wordt gepleit. Het kruispunt moet in elk geval veiliger worden, vindt de maandag. Automobilisten worden tot stoppen gedwongen en actievoer- gemeente, ders delen pamfletten uit, waarin voor de plaatsing van verkeerslichten LEIDEN - Een 64-jarige Leidenaar is gisteren in zijn woning in de Kortenaerstraat overvallen en beroofd van enkele sieraden. Nadat er een paar keer was gebeld opende de man, die slecht ter been is, tevergeefs de voordeur. Er bleek niemand te staan. On dertussen was de onbekende 'beller' waarschijnlijk omgelo pen en door de achterdeur de woning binnengedrongen. De bewoner hoorde even later bo ven gestommeld. Toen hij ging kijken stuitte hij op de insluiper die hem met het ijzeren deel van een stofzuigerslang ruw opzij drukte en er onder andere met een tweetal gouden ringen van door ging. LEIDEN - "De mensen verwachten te veel van het plaatsen van verkeers lichten. Als iedereen zich eraan zou houden, was het dè oplossing, maar dat is nu eenmaal niet zo". De medewerkers van bet stafbu reau verkeerszaken van de Leidse politie spreken uit erva ring. Elke dag belanden de rap- door Leo Maat porten over de verkeersonge- vallen op hun bureau. Jaarlijks zijn dat er in Leiden zo'n drie duizend. Hoofdagente Charité prikt dage lijks spelden in een bord. Het bord is een kaart van de gemeen te Leiden. Elke plaats waar een aanrijding gebeurt, wordt met een groene kopspeld gemar keerd. Is het een aanrijding met gewonden, dan is de speld rood. Een aanrijding, waarbij doden te betreuren zijn, wordt met een zwarte speld aangeduid. Het bord geeft de ongevallen weer sinds 1 januari van dit jaar en het geeft nu - eind november dus een goed beeld van de verkeers onveiligheid in de stad. Het kruispunt Willem de Zwijger laan/Haarlemmerweg, dat deze week door buurtbewoners werd geblokkeerd, ziet groen en rood van de spelden. De buurtbewoners voerden hun actie om hun eis, dat er op het kruispunt verkeerslichten ge plaatst worden, kracht bij te zet ten. Er gebeuren volgens het buurtcomité om de haverklap ongelukken en nog vaker bijna- ongelukken. Blijkens de gegevens van de politie zijn er dit jaar op het bewuste kruispunt al zeventien ongeluk ken gebeurd. In drie gevallen raakten er mensen gewond. Toch blijkt dat het kruispunt geen uit schieter is. Op alle hoofdroutes in Leiden gebeuren vele onge lukken. De Willem de Zwijgerlaan is een van die hoofdroutes en een van de weinige, die (nog) vierbaans is. Over de hele lengte van de weg vinden aanrijdingen plaats, vooral uiteraard op de kruispun ten. Dit jaar tot nu toe ruim tach tig. Sumatrastraat Opvallend daarbij is dat enkele kruispunten, die wel van ver keerslichten zijn voorzien meer doorprikt zijn met spelden, dan het omstreden kruispunt met de Haarlemmerweg. Vooral het kruispunt met de Sumatrastraat ziet groen en rood van de spel- deknoppen. Andere plaatsen in Leiden waar opvallend veel aanrijdingen ge beuren zijn onder andere het Sta tionsplein, de Steenstraat en Prinsessekade, de Hooigracht, de Hoge Rijndijk en de rotonde Lammenschans. Doden in het verkeer komen in Leiden niet veel voor. Vorig jaar waren er acht slachtoffers en dit jaar ligt dat aantal tot nu toe half zo laag. "Dat er op dat kruispunt de afgelopen jaren geen doden zijn gevallen zegt op zich niets", meent adjudant Rikert, de chef van de afdeling. "Als er doden vallen is dat gewoon een kwestie van pech". De aard van de ongevallen veran dert volgens de deskundigen van het stafbureau wel als gevolg van het plaatsen van verkeerslichten. Er gebeuren meer zogeheten kop-staart botsingen: Auto's die voor het verkeerslicht stoppen en achterop worden gereden. Welke categorieën verkeersdeelne mers (automobilisten, fietsers, voetgangers) precies bij de onge vallen op het omstreden kruis punt betrokken zijn geweest is ook bij de politie geregistreerd. Maar het achterhalen van die in formatie is nu nog betrekkelijk veel werk. Dat wordt in de nabije toekomst anders, wanneer de Leidse poli tie gebruik gaat maken van het landelijke computer-project in Heerlen. Dergelijke informatie is dan gemakkelijk op te vragen bij het centrale geheugen in het Limburgse. Nu pakt brigadier Kersten een reeks computer-vellen uit zijn bureau en loopt deze 'met de hand' even door. Binnen een mi nuut weet Kersten: in de maand september waren er op dat kruis punt vier aanrijdingen. Bij alle vier ging het om automobilisten. Reconstructie Hoewel het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Haarlemmerweg blijkens de cijfers zeker niet het gevaarlijkste van Leiden is, zijn veiligheidsmaatregelen noodza kelijk, vindt ook de gemeente. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en verkeer besluit vanavond om al dan niet geld be schikbaar te stellen voor het plaatsen van verkeerslichten (strikt genomen: niet de plaat sing, maar het onderhoud en de energiekosten vormen de finan ciële problemen). Het probleem van de verkeersvei-' ligheid kan echter ook anders worden aangepakt dan uitslui tend met verkeerslichten. De ge meente heeft diverse plannen in voorbereiding die de situatie op het kruispunt moeten verbete ren. Zo heeft de reconstructie van de wegen rond molen de Valk, het feit dat er op de Valkbrug ver keer in twee richtingen komt, ge volgen voor het kruispunt bij de Groenoordhal. Het verkeer zal daardoor voortaan geen gebruik meer maken van de Haarlem merweg als doorgaande route. Het kruispunt zal ook veiliger wor den als het verkeer met minder grote snelheid aan komt rijden. Met name vanaf de Willem de Zwijgerbrug komen de auto's plotseling met hoge snelheden tevoorschijn. De verwachting is dat die snelheden aanzienlijk ge ringer zullen zijn, als het kruis punt aan de andere kant van de brug (O.egstgeesterweg/Schip- hollaan) van verkeerslichten wordt voorzien. Ten slotte is er het plan om de on derdoorgang (ondër de brug) voor fietsers en voetgangers te verbeteren. Nu wordt het 'tun neltje' maar weinig benut. Adju dant Rikert: "Ik schat dat dertig procent ervan gebruik maakt. Zeventig procent steekt de weg over". De reden is vooral gelegen in het feit dat het tunneltje afbuigt in westelijke richting en zo een ver binding vormt naar het fietspad langs de spoorlijn in de richting van de Merenwijk. De gemeente is van plan om de tunnel ook vanaf de Floris Ver- sterlaan goed bereikbaar te ma ken in de hoop dat er dan meer gebruik van gemaakt zal worden. De drie maatregelen zullen de veiligheid op het kruispunt on getwijfeld kunnen vergroten. Of de buurtbewoners daarmee te vreden gesteld zullen zijn valt te betwijfelen. Het heil dat men van verkeerslichten verwacht is groot. Duivensport De uitslag van de afgelopen weekeinde gehouden tentoon stelling van vereniging Het Oosten, is als volgt: schoonste van het geheel: A. Pracht en zn.; mooiste oude doffer: L. v.d. Nieuwendijkmooiste oude dui ven: A Pracht zn.; mooiste jon ge doffer en mooiste jonge duf: W. v.d. Nieuwendijk. Klas 1. A Pracht zn: onbevlogen doffers; klas 2. comb. De Wolf: onbevlogen duivinnen; klas 3. L. v.d. Nieuwendijk: oude dof fer tot 400 km.; klas 4. H. Adali: oude duivinnen tot 400 km.; klas 5. G. Hendrikse: oude dof fers boven 400 km.; klas 6. A. Pracht: oude duivinnen boven 400 km.; klas. 7 W. v.d. Nieu wendijk: jonge doffers tot 200 km; klas 8. W. v.d. Nieuwen dijk: jonge duivinnen tot 200 km.; klas 9. H. Adali: jonge dof fers boven 200 km.; klas 10. H. Adali: jonge duivinnen boven 200 km.; klas 11. ff. Adali: late jongen. De kokkenshow werd gewonnen door W. v.d. Nieu wendijk. Coopertest Rommel Peuterspeelzaal De Kleine Urt Herenstraat) zoekt spullen voor een te houden rommel markt. De opbrengst komt ten goede aan de peuterspeel zaal. Telefoon 146637. Atletiekvereniging De Bataven houdt zaterdag een coopertest op de kunststofbaan in het Leidse Hout. Starttijd van twee tot drie uur. ledereen mag meedoen aan deze test die in een loop van twaalf mi nuten het uithoudingsvermo gen meet. Vanaf een uur in schrijving in de kantine van de atletiekbaan. Vogelshow De Eerste Leidse Vereeniging van Vogelliefhebbers 'De Zanger' houdt zaterdag en zondag de vijftigste vogel show in de zaal van 'De Blauwkras' aan de Voorscho- terweg. Parkieten, kanarie sen tropische xx>gels zijn er te zien. Open op zaterdag van tien tot zeven uur en zondag van tien tot vier uur. Er zijn ook vogels te koop. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid West viste een wedstrijd in de Ringvaart. 1. J. Boef 36 uisse- n-750 gram; 2. R. de Bezemer 40-5680; 3. H. Moenen 21-5120; 4. D. Mollenaar 18-4560; 5. C. Cornet 18-4450; 6. W. Moenen 18-3930; 7. B. Ruis 24-3900; 8- J. Mazurel 28-2750; 9. P. Harteveld 13-1910; 10. H. vd Laan 12-1660. Hengelsport (2) Uitslag viswedstrijd DVS. 1. J. Helverstein 36 vissen-6490 gram; 2. H. Slachwein 24-5240; 3. C. Sinteur 20-5240; 4. J. de Os 22-4990; 5 B. Heemskerk 24-45007. J Moenen 25—3390; 7. W. v Loon 15-3300; 8. F. Zandbergen 17-3020; 9. J. v Rijn 23-2970; 10. T. Hoppenbrouwer 14-2670. Spelletjes De Stichting Dienstencentrum Door Gecoördineerd Bejaar- denwerk verzamelt (oud) spelmateriaal om om te bou wen of om te gebruiken voor kwissen. Ook boeken over spe len zijn welkom. Wegbrengen van maandag tot en met vrij dag van negen tot vijf uur aan het Gerecht 10, telefoon 143503). Hot Rock De Leidse formatie Hot Rock treedt vanavond op in Le Ba teau aan de Steenstraat. Aanvang half tien. Vrijdag avond speelt de band boven dien in Malle Babbe aan de Beestenmarkt. Aanvang tien Vrouwenband In het LeidLs Vrijetijds Centrum aan de Breestraat treedt za terdag de Utrechtse vrouwen band The Nixe op. Open van twee tot vijf uur. Open avond De NVSH afdeling Leiden houdt zaterdag een open in troductie—avond die in het teken van wijn en kaas staat. Aanvang tien uur aan het Rapenburg 48. Superbingo De bingogroep van de stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag avond een superbingo in buurthuis 'Op Eigen Wieken'. Zaal open om half acht. Er worden vijf ronden gespeeld met aan het eind een loterij Postzegels Postzegelvereniging Philateli- ca houdt zaterdag een grote postzegelveiling in de kanti ne van Visser 't Hooft aan de Duycklaan. Kijken vanaf half elf; veiling om half drie. Trimloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag een trimloop in het Leidse Hout. Start om elf uur vanaf de atletiekbaan voor verschillende afstanden. Voorschoter- weg: twee ongelukken LEIDEN - Bij een tweetal ver keersongevallen op de Voor- schoterweg zijn gisteren twee in woners van Voorschoten ge wond geraakt. Rond acht uur 's ochtends werd een 11-jarig meisje uit Voorscho ten door een personenauto ge schept en moest met een gebro ken middenhandsbeentje voor onderzoek worden overgebracht naar het Diaconessenhuis. Het meisje stond bij een bushalte te wachten op een vriendinnetje. Toen zij de bus met het vriendin netje zag aankomen, rende het meisje pardoes de rijbaan over. Rond acht uur 's avonds vloog een 16-jarige bromfietser uit Voor schoten op dezelfde weg uit de bocht en reed tegen een ver keersbord. De bromfiets werd to taal vernield terwijl de bestuur der met een gebroken been werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. LEIDEN - In Holiday Inn heeft zaterdag de jaarlijkse prijsuitrei king plaats van alle dit jaar op het circuit van Zandvoort verre den races. Deze door de Neder landse Autorensport Vereniging georganiseerde avond begint om acht uur. Naast de prijsuitreiking is er een auto van het prototype URD te bewonderen, die de snel ste op de Europese wegen heet te ziin. Donkere wolken pakken zich sa men boven de Leidse stadsver nieuwing. De bodem van het geldpotje waaruit Leiden put voor de uitvoering van verbe teringsplannen is in zicht. Als de minister van volkshuisves ting niet met meer poen over de brug komt zal niet alleen de continuiteit in het stadsver nieuwingsproces worden ver stoord, maar dreigt bovendien een denkbeeldige muur te wor den opgetrokken tussen de verschillende stadsvernieu- wingswijken. Vanaf 1974 is de verbetering van de oude wijken voortvarend aangepakt. Tot die tijd was Leiden het brandpunt van alle gevaren die een binnenstad kunnen bedreigen: verpauper de woonbuurten, braakliggen de terreinen, verkrotte monu menten, veertien kilometer ka demuur die er zeer slecht aan toe was en bruggen die lang zaam maar zeker in het water wegzakten. Sinds 1974 wordt stelselmatig gewerkt aan plannen om de binnenstad op te knappen. De kritiek op alle opbrekingen in de stad was niet van de lucht maar is, vergeleken bij de gi gantische klussen die de laat ste jaren zijn uitgevoerd, niet meer dan ketelmuziek die het stadsvernieuwingsproces doet vergezellen. Vernieuwing van rioleringen, walkanten en bruggen, nieuwbouw en reno vatie hebben Leiden weer doen oprukken in de vaart der volkeren in plaats van ten on der te gaan aan de erfelijke last uit het verleden. Lof PvdA-wethouder Waal, de wet houder van de stadsvernieu wing, verdient lof voor de wij ze waarop hij de verbetering van de. oude wijken in Leiden heeft aangepakt. Maar de stadsvernieuwingsactiviteiten kunnen alleen doorgang vin den als het rijk daarvoor geld beschikbaar blijft stellen. Van af 1977 is de belangrijkste rege ling daarvoor de Beschikkin, Geldelijke Steun Stadsvet nieuwing ofwel de Interim-Sal do-Regeling (ISR). Deze rege ling is slechts op veertien ge meenten in ons land, waar de stadsvernieuwingsproblema- tiek door het rijk het grootst wordt geacht, van toepassing. Het kenmerkende van die rege ling is dat het rijk vrijwel alle kosten op zich neemt van de noodzakelijke verbetering van rioleringen, walmuren, bestra tingen en straatverlichting, maar ook van de aankoop van grond voor de woningbouw en de eventuele sloopkosten. Om voor geld uit de ISR-pot in aan merking te komen moet wel een verbeteringsplan voor een wijk op tafel liggen. Tot 1981 was er feitelijk sprake van een graaisysteem. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Terwijl het andere steden nau welijks lukte één verbeterings- plan per jaar te maken rolden in Leiden gemiddeld drie ver beteringsplannen van de stad huispersen. Uit het financiële plaatje van het ministerie van volkshuisvesting blijkt dan ook dat Leiden tot 1982 haantje de voorste was bij het opstrij ken van gelden uit de ISR-pot. Voorop Belangrijker dan het maken van plannen (papieren stadsver nieuwing), en de daaruit voort vloeiende financiële toezeggin gen, is dat Leiden voorop loopt in de uitvoering van plannen. Terwijl andere steden grote moeite hebben de hun toege zegde gelden om te zetten in concrete uitvoeringsplannen is Leiden, verhoudingsgewijs, koploper in het ontplooien van stadsvernieuwingsactiviteiten. Tot 1982 is zo'n 100 miljoen gulden binnengesleept en be steed aan de uitvoering van werkzaamheden. Na tal van aanloopmoeilijkheden is echter ook in andere ISR-ge- meenten de planontwikkeling en -uitvoering op gang te ko men. Reden voor de minister door Jan Rijsdam om te menen duidelijkheid te moeten verschaffen over de per gemeente jaarlijks be schikbare gelden. Daarbij gaat gaat hij er terecht van uit dat met name de grote steden, die een trage start hebben ge maakt, niet achter mogen blij ven met stadsvernieuwingsac tiviteiten. In de meeijarenra- ming van de minister wordt een verdeelsleutel toegepast die, voor wat de voortgang van werkzaamheden betreft, het meest gunstig uitpakt voor ge meenten die tot dusver het minst hebben gedaan. Uitgangspunt blijft dat alle in het verleden gemaakte afspraken door het ministerie worden na gekomen, maar Leiden kan wel ophouden met het maken van nieuwe plannen. Vorig jaar is nog de goedkeuring afgeko men van het verbeteringsplan De Camp waardoor alle in 1977, 1978 en 1979 gemaakte verbeteringsplannen de in stemming van het rijk hebben gekregen. Van de in 1980 inge diende plannen verkreeg ech ter alleen het verbeteringsplan voor D'Oude Morsch goedkeu ring. ïf_ In het slop De minister heeft nog een bedrag van twintig miljoen opzij ge legd voor het oplossen van eventuele knelpunten die het gevolg zijn van het nieuwe ver- deelsysteem. Als gevolg daar van is voor de wijken Leven daal-west, Academiewijk en Hogewoerd en omgeving een gedeeltelijke goedkeuring af gekomen waardoor de meest dringende werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Daarmee is de continuïteit is de Leidse stadsvernieuwing weer voor even gewaarborgd. Maar niet voor lang. Een een voudig rekensommetje leert dat voor Leiden, tot aan 1985, nog slechts acht ton beschik baar is. Hoewel gemeente-ambtenaren nog met het ministerie in de slag zullen gaan om dit bedrag opgekrikt te krijgen betekent één en ander dat Leiden de ko mende jaren een fractie krijgt van de gelden die de afgelopen jaren zijn uitgekeerd. Daar door zal de Leidse stadsver nieuwing bijna zeker in het slop geraken. Niet direct, maar wel op termijn. Dat geldt allereerst voor Noord- vest en de Verversbuurt waar van nog geen enkel raadsbe sluit, over de verbetering van die wijken, door het rijk werd goedgekeurd. Dit betekent niet alleen dat de gemeente veel tijd en energie heeft gesto ken in verbeteringsplannen die voorlopig geen kans maken te worden uitgevoerd maar ook dat bij buurtbewoners val se verwachtingen zijn gewekt Bovendien dreigt door het rijksbeleid een kloof te ont staan tussen de wijken die wel en niet een goedgekeurd ver beteringsplan hebben. Muur Op het Leidse stadshuis wordt al gesproken van "Berlijnse toe standen". Daarmee doelt men op een denkbeeldige muur, die door de stad zal lopen, met aan de ene kant wijken, met een goedgekeurd verbeterings plan, waar "alles" kan, en aan de andere kant wijken, zonder goedgekeurd plan, waar niets kan omdat het rijk daarvoor geen geld heeft gegeven. Stadsvernieuwing heet ook voor het nieuwe kabinet van CDA en WD grote prioriteit te heb ben. Maar de raming van be hoefte en middelen rammelt aan alle kanten. De jaarlijks be schikbare financiële ruimte is onvoldoende om het groter aantal plannen, dat door de veertien ISR-gemeenten wordt ingediend, te honoreren. Niet de stadsvernieuwing, maar de bezuinigingen hebben de hoogste prioriteit. Het gevolg is dat voor Leiden, waar de stadsvernieuwing loopt als een trein, aan de rem wordt getrok ken. Terecht krijgen de grote steden extra steun van de mi nister. Maar prioriteit voor de stadsvernieuwing wil zeggen dat dan het totale budget dras tisch omhoog moet worden ge schroefd en niet dat het ene gat met het andere wordt gedicht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4