Woningbouw in strakker keurslijf Steeds Protest tegen afbraak universitair onderwijs' Bouw 86 woningen aan Diamantlaan begonnen Bonden: handhaaf vrouwenstudies Volgende week extra koopavonden Gemeenten vrezen te grote betutteling door provincie DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Er wordt blind geschoten 9 teit zijn gistermiddag tijdens de lunchpauze in een collegezaal aan het Stationsplein bij elkaar gekomen om te protesteren te gen "de afbraak van het universi taire onderwijs en onderzoek". In een voorstel dat werd aange nomen tekenden de aanwezigen ook protest aan tegen de bevrie zing van de ambtenarensalaris- De onderwijswereld staat de laat ste weken op zijn kop, sprak in leider Vijverberg namens de vak bonden. En hij vervolgde: "Er zullen vele arbeidsplaatsen ver loren gaan, terwijl er juist in het ondenvijs bergen werk te verzet ten zijn". Volgens Vijverberg zul len er de komende jaren onge veer zes zevenduizend mensen op straat komen te staan. "Wij zullen niet toestaan dat het wetenschappelijk onderwijs als het vijfde wiel aan de wagen wordt behandeld. We zullen ons niet murw laten slaan. De aan wakkerende geest van verzet te gen een op afbraak gericht beleid zullen wij moeten versterken", aldus Vijverberg. Van der Meer, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universi teit, was van mening dat het verontrustend is hoe weinig beargumenteerd de aanslagen op het onderwijs plaatsvinden. De jacht is open volgens Van der Hij stelde verder dat de bezuini gingsdrift van minister Deetman zich niet alleen richt op de kwali teit van onderwijs en onderzoek, maar ook op de studenten. Studiebeurzen Wat de deur dicht doet volgens Van der Meer is het feit dat on langs de uitkering van studie beurzen is uitgesteld, omdat het geld op was. "Hier zijn eigenlijk geen woorden voor", zei hij. "Blijkbaar is niet alleen de jacht open, maar wordt er ook blind geschoten". Klein Hesseling, lid van de Leidse Studentenbond, voorspelde dat studenten en ambtenaren barre tijden tegemoet zullen gaan. "Ze zeggen dat het onderwijs doel matiger zal worden. Dat bete kent dus dat werkgroepjes waar in vijftien mensen zitten in de toekomst niet meer zullen be staan. Dan worden er zalen toe gesproken waarin honderden mensen zitten. Noem dat maar doelmatig". Ahlers, lid van de ABVA/KABO, zei: "Je mag van mensen niet verlangen dat ze bezuinigen zon der dat daar wat tegenover staat Het is niet: er moet geld worden ingeleverd, zodat er meer werk komt Of: jullie hoeven niet in te leveren, maar dan vermindert de werkgelegenheid wel. Nee, wat Deetman zegt is: en inleveren én minder werk. Als dit zo doorgaat dan is er nog maar één antwoord' mogelijk, en ik stel dat niet met vreugde vast: staken". Eén van de aanwezigen was overi gens van mening dat er in het voorstel, dat naar Den Haag wordt gestuurd, ook melding moest worden gemaakt van het feit dat het faculteitsbureau so ciale wetenschappen wordt be zet. "De bezetters verzetten zich tenslotte tegen de afbraak van onderwijs en onderzoek. Zet dat er maar als voorbeeld bij". De meerderheid dacht er ook zo over, maar daar moet wel aan worden toegevoegd dat veel mensen de collegezaal al hadden verlaten omdat hun pauze voor bij was: het werk riep. Protesterende studenten en ambtenaren bijeen in een collegezaal aan het Stationsplein. LEIDEN - De ambtenarenbond Abva/Kabo heeft gisteren in een brief aan de Leidse universiteit fel geprotesteerd tegen de drei gende opheffing van de vrou wenstudies. Zij zijn het dus eens met de eisen van de bezetters van het faculteitsbureau sociale wetenschappen aan de Rijnsbur- gerweg. Volgens de bond moet het sinds twee jaar lopende project vrou wenstudies worden voortgezet, omdat het van wezenlijk belang is voor de voortgang van de emancipatie. De studies bestaan uit wetenschappelijk onderzoek en analyses op het gebied van het vrouwenvraagstuk. De bezetters van het faculteitsbu reau hebben het college van be stuur van de universiteit voorge steld het overleg te heropenen. Daartoe hebben zij enkele perso nen benaderd, die bereid zijn te bemiddelen: Hedy d'Ancona (on der meer oud-staatssecretaris van emancipatiezaken). Paula Wassen (ex-voorzitter van de emancipatiecommissie) en Fie- nie Strikwerda (ex-lid van de emancipatiecommissie en voor malig voorzitter van de chr. vrou wenbond). De bezetting is vandaag haar tien de dag ingegaan. LEIDEN - Volgende week zyn er in Leiden extra koopavonden in verband met Sint Nicolaas. Het Leids City Centrum - waarin op genomen de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf - en de afdeling Leiden van het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond hebben hun leden vrijwel geUjkluidende adviezen uitgebracht. Die houden in dat de winkels dinsdag tot en met vrydag tot negen uur 's avonds geopend zullen zijn en mogelij kerwijs ook een aantal op maan dagavond. Zaterdag 4 december wordt als een gewone zaterdag beschouwd en dus gaan de winkels uiterlijk om zes uur dicht Het KNOV heeft zijn leden verder geadviseerd de winkels rond Kerstmis van dins dag 21 december tot en met don derdag 23 december tot negen uur 's avonds open te houden. De vrijdag voor kerst en oudejaars dag gaan de winkels om vijf uur dicht Ook het ANWB-kantoor aan de Stationsweg zal tijdens de koop avonden voor Sinterklaas en voor de Kerstdagen 's avonds van zeven tot negen uur geopend zijn. DEN HAAG-LEIDEN - VOORSCHOTEN - De ge meenten Leiden en Voor schoten vrezen dat zij in de toekomst zullen wor den betutteld door ambte naren van de provincie. Hoewel gedeputeerde Borgman hun voorhield dat de ambtelijke be moeienissen zullen wor den ingedamd, waren zij er niet gerust op. Die vrees werd gisteren duidelijk tijdens een hoorzitting over de ontwerpnota volkshuisvesting voor onder meer Zuid-Holland west (Leiden en omgeving en de Bollenstreek). De nota komt hierop neer, dat gemeentelijke woningbouwplannen voortaan worden getoetst aan de regionale behoefte aan huizen. De provin cie heeft als taak de minister over die plannen te adviseren. Gemeenten moeten de vrijheid hebben om zelf het voortouw te nemen om ideeèn die leven te kunnen uitwerken, hield ambte naar P.N. Lek van de gemeente Leiden de gedeputeerde voor. Zij kennen de specifieke behoef ten die er in een plaats leven. Daarom ook heeft Leiden, zo ver telde Lek, het initiatief genomen om samen met enkele buurge meenten te komen tot het opstel len van een gezamenlijke struc tuurschets. Gedeputeerde Aalbers was daar duidelijk over: "We willen hele maal geen taken naar ons toe trekken. Alleen, als een gemeen te haar contingent woningen niet heeft gebouwd, kan daar mee worden geschoven. Met andere woorden: die huizen kunnen dan op een andere plaats in de regio worden neergezet. Maar dit ge beurt wél in samenspraak met de gemeente die het aangaat." Oerwoud Wethouder J.D. van Dalen van Voorschoten is er bang voor dat die provinciale 'vinger aan de pols' de hele problematiek rond de bouw van huizen nóg inge wikkelder zal maken. "Het was een jungle, maar we dreigen nu in een oerwoud terecht te ko- LEIDEN - Aan de Diamantlaan in Leiden worden 86 woningen ge bouwd voor één- en tweeper soonshuishoudens. Het gebouw krijgt een U-vorm met de open zijde aan de kant van het Diamantplein. De nieuwbouw zal vier verdiepingen hoog wor den en in de richting van de school voor gehoorstoorden en spraakgebrekkige kinderen aflo pen tot twee bouwlagen. Het bin nenterrein, dat via een over- bouwde poort aan de Diamant laan bereikbaar wordt, zal ge schikt zijn om te parkeren. De nieuwe woningen komen in be heer bij de Leidse Woningstich ting. Door één van de omwonenden is bij de gemeente een bezwaar schrift ingediend tegen de nieuwbouw. De bezwaarde meent onder meer dat de nieuw bouw niet past in de wijk en een ontoelaatbare verdichting van de bebouwing met zich meebrengt. Verder zou te weinig rekening zijn gehouden met de noodzake lijke parkeergelegenheid. Eén en ander zou, volgens de indiener van het bezwaarschrift, een waardevermindering van zijn woning betekenen. Volgens de gemeente is van een ontoelaatbare verdichting geen sprake omdat de bebouwings- grenzen, die het bestemming plan toelaat, nauwelijks worden overschreden. Gelet op de om ringende bebouwing zou de nieuwbouw ook niet als detone rend beschouwd kunnen wor den. De gemeente wijst er op dat op het binnenterrein en aan de Robijnstraat 64 parkeerplaatsen worden gerealiseerd hetgeen ruim voldoende zou zijn. De par keerplaatsen van het winkelcen- gesteld, zijn we vele jaren verder. Bovendien lopen we de kans uit te monden in een situatie zoals die vijfjaar geleden was. Het rijk kwam toen bij alle gemeenten leuren of zij hun bouwplannen op tafel wilden leggen. Want de bewindsman kon zijn contingen ten (aantal woningen dat ge meenten krijgen toegewezen) niet kwijt." Gedeputeerde Aalbers: "Leuren is er nu niet meer bij. We maken re gionale indelingen, weten dus welke plannen daarvoor zijn. En we hebben er vat op." De woordvoerder van Leiden zag het voor zijn gemeente allemaal erg somber in. In de eerste plaats denkt hij dat de nieuwe opzet pas kan slagen als er een meerja renplan op tafel komt "Het op zetten daarvan kost veel geld", voorziet hij, "en dat is er niet On ze woningbouwplannen worden nu omver gegooid. Er zullen minder woningwetwoningen worden gebouwd, de huursubsi die gaat omlaag. Plus dat we re kening moeten houden met een hogere huur. En dan te beden ken dat we op het punt staan om in de Stevenshofpolder te gaan bouwen. Deze zaak doorkruist onze plannen wel." Regionale woningbouwplannen komen er, dat is voorgeschreven. Gedeputeerde Borgman: "Be denk wel dat we met z'n allen meer kans hebben iets er door te drukken dan wanneer een ge meente dat in haar eentje moet zien te klaren." Het is overigens niet de bedoeling om direct heel Zuid-Holland aan te pakken. Eén regio zal als proefkonijn model staan. Het is nog niet bekend welk gebied dit zal worden. 'Messteker' blijkt vriend te zijn LEIDEN - Uit een nader poli ties nderzoekt blijkt dat het 20-jarige meisje, dat afgelo pen weekeinde in de fietsen stalling van het station door een ongeveer veertigjarige man in haar been zou zijn ge stoken. gewond is geraakt in een schermutseling met haar vriend. Het meisje deed een valse aan gifte omdat ze voor haar ou ders wilde verzwijgen dat zij er een vriendje op na hield. Het is nog niet zeker of het meisje een proces-verbaal krijgt voor het doen van een MM aangifte. Tegen haar vriend heeft zy nog geen aan klacht ingediend. Het terrein aan de Diamantlaan waar de bouw is begonnen. Het witte gebouw in het midden is de bibliotheek; rechts het winkelcentrum aan het Diamantplein. Gemeente wijst bezwaren af trum en de naburige bibliotheek zouden door de nieuwbouw niet in gevaar komen. De gemeente heeft het bezwaarschrift daarom ongegrond verklaard. Ook door de provincie zijn de bezwaren af gewezen. De Raad van State heeft afwijzend gereageerd op een verzoek om de bouw te schorsen zodat niets de nieuw bouw meer in de weg staat. Het bestuur van de school voor ge hoorstoorden en spraakgebrek kige kinderen dat aanvankelijk ook nogal wat moeite had met de nieuwbouw heeft die bezwaren ingetrokken. TV-piraat wil Sint op buis leiden - de Leidse piraat Sleutèlstad-tv is van plan om zondagmiddag een uitzending te verzorgen. Daartoe zal de illegale zender trachten Duitsland 3 weg te drukken. Speciaal voor de kinderen zal dan een reportage van de intocht van Sinterklaas in Leiden worden uitgezon den. Rond vier uur moet het programma dat een klem uur duurt, de lucht in gaan. Over de verdere plannen van Sleutelstad kan een woord voerder niets zeggen. "We willen een beetje afwachten hoe dit gaat". Mocht er in de toekomst vaker uitgezonden worden, dan zal het wel om zelf vervaardigde programma's gaan, aldus de Sleutelstad vertegen woordiger. &en wiet biaeibiee/d Gerommel (1) Die mevrouw Doenja Dewi mag wel uitkijken wanneer zy zaterdagochtend de ope ning van de Snuffelmarkt komt verrichten. Immers, ambulante handelaren (ofwel marktkooplieden) hebben met acties tegen de zwarte markt in de Groenoordhallen gedreigd. Wellicht dat de 'zwarte Vanessa' Doerya De wi wordt belet het startschot te verrichten van dit omstre den initiatief van de stichting die activiteiten in de Groenoordhallen promoot. De zwarte snuffelmarkt, een andere dus dan de witte vlooienmarkt die maande lijks in de Pieterskerk zal worden gehouden, moet elke zaterdag in de runderhallen naast de Groenoordhal plaatsvinden. Hal-directeur André de Jong ziet in de snuffelmarkt een extra ex ploitatiemogelijkheid van zijn complex "omdat die run derhallen vijf dagen in de week leegstaan". Toen de plannen voor de snuf felmarkt uitlekten, sloegen bij verscheidene Leidse kooplieden, die bang zijn voor oneerlijke concurrentie, de stoppen door. De Jong be weert enkele keren telefo nisch grof te zijn bedreigd. "En dat terwijl ik in feite met de organisatie van de markt niets heb te maken. Ik ben al leen verhuurder van de hal". De Jong redeneert tegen beter weten in. Op zich begrijpelijk want om er als gemeente ambtenaar een bijbaantje als 'snuffelmarktmeester' op na te houden, zou wel eens lasti ge vragen in de gemeente raad kunnen opleveren. De organisatie van de markt is in handen van een clubje mensen dat bestaat uit André de Jong, het restaurateurs- duo van de Groenoordhallen De Haas en De Bock en verte genwoordigers van het Lei- dato-comité. Onder welke vlag zij hun marktactiviteiten verder zul len ontplooien is nog de vraag. Daar wordt morgen ochtend nog met deskundige adviseurs over vergaderd. Voor een stichtingsvorm zal hoogstwaarschijnlijk niet worden gekozen omdat een stichting geen winst mag ma ken en het nogal moeilik is de markten ten koste gaan van de rommelmarkt wat vooral de gehandicapte sportvereniging De Sleutels financieel flink zal voelen. Kwik, Van der Bom en Men ken wijzen er op dat hun plannen voor het organiseren van een soort zwarte markt indertyd zijn getorpedeerd. Wat pro deo werkende men sen niet lukt, dat lukt com mercieel ingestelde mensen wel, constateert het trio dat de organisatie van de snuffel markt als een klap in het ge zicht van het rommelmarkt comité beschouwt J.V. om als stichting personeel in dienst te nemen. Het zal wel op een besloten vennoot schap uitdraaien. Maar het zal de heren organisatoren niet lukken om één dag voor de opening van de markt hun 'snuffel-bv.' nog van de grond te krijgen. Vooralsnog Ujkt het er op dat de organisa toren als 'dekmantel' de bv. van De Haas en De Bock zul len gebruiken. Voorzitter Van de Klugt van het Leidato-comité beweert "vrij weinig" van de snuffel markt af te weten. "Of er mensen van het Leidato-co mité inzitten, daar weet ik niets van". Dat de in War mond wonende slaapkamer- inrichter doet alsof zijn neus bloed, is ook begrijpelijk. Want het komt op z'n minst gezegd nogal merkwaardig over dat het Leidato-comité als belangenbehartiger van de Leidse middenstand die zelfde middenstand elke za terdag gaat beconcureren. Niet zo vreemd dus dat de orga nisatoren van de snuffel markt zichzelf hullen in neve len. Dat zy zichzelf niettemin in een wespennest steken, doet vermoeden dat het nog al lucratief is om als organisa tor van een zwarte markt op te treden. Gerommel (2) Voorzitter Johan Verplancke van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel noemt het organiseren van de snuffelmarkt "regelrechte broodroof'. Hy had er dol graag een onderhoud met wethouder Jos Fase van eco nomische zaken (die de markt wel ziet zitten omdat "het een beetje leven in de brouwery brengt") over ge had maar hij is er niet in ge slaagd om tot de bewindvoer ster door te dringen. "Zes da gen achtereen heb ik gepro beerd om de wethouder te spreken te krijgen. Volgens mij heeft ze zich zo lang mo gelijk voor mij schuil willen houden. Nou, dat is haar dus aardig gelukt want nu is er niets meer tegen die markt te ondernemen". Over de toezegging dat profes sionele handelaren zaterdag van de markt geweerd wor den, heeft Verplancke ernsti ge twijfels: "Dat soort toezeg gingen worden altyd heel snel en heel gemakkelijk ge geven maar in de praktijk blijkt altyd dat er toch allerlei handelaren op zo'n markt staan En ik kan ze er kwalyk zelf uit gaan gooien". Ook de organisatoren van de jaarlijkse rommelmarkt in de Menkenhal hebben inmid dels tegen de organisatie van zowel de snuffelmarkt in de Groenoordhallen als de vlooi enmarkt in de Pieterskerk geprotesteerd. Het 'Rommel markt Sport In-comité", dat wordt gevormd door Henny Kwik, John van der Born en Ton Menken, is bang dat bei- Jan Hoekema: "wethouder Waal heeft beloofd bord weg te halen" Bord weg 'Stadswijk in aanbouw' Steeds toonde afgelopen vrijdag een foto van dat 'verkeersbord' dat op de IJsse lm eerlaan staat bij de ingang van de Me- renwyk. Inmiddels wat over bodig vonden wy en dat vond ook D'66-er Jan Hoekema die meldt het bord vonge week al te hebben 'opgediend' by de begrotingsbehandeling. Wethouder Waal heeft hem beloofd het verkeersbord te laten weghalen. "Nu moet je in het algemeen nog maar af wachten of toezeggingen worden uitgevoerd", voegt Hoekema daar voorzichtig heidshalve aan toe. Opletten geblazen dus. BJ.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3