Industrieterrein open voor niet- Warmondse kopers 0 eidse agenda Stompwijk bij Zoeterwoude is zeer waarschijnlijk Raadscommissie uit loitiek op De Lindehoeve a r«g Braakliggende grond kost teveel rente Oegstgeester raad vraagt om aanpak van baldadige jeugd Wassenaarse bouwplannen ernstig vertraagd Stad en rand DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 WARMOND - De gemeente Warmond gaat de deuren openzetten voor niet-Warmondse bedrijven die zich willen vestigen in het industriegebied dat deel uit maakt van het zogeheten "plan Zuid". Voorheen wenste het gemeentebestuur in dit industrieterrein slechts als gastheer op te treden voor bedrijven die al binnen de Warmondse gemeente grenzen zijn gehuisvest. Dit omdat Warmond in beginsel niet de functie heeft van een industriegemeente en wil vasthouden aan zijn agrarische en recreatieve karakter. Het ziet er niet naar uit dat er ooit woningen komen op de plaats waa gevestigd. Ook provinciaal bestuurder Borgman is tegen de verhuizing i de groengordel doorbreken. ïu nog deze kwekerij in Warmond is i het bedrijf naar plan Zuid: die zou Bij gemeentelijke herindeling: ZOETERWOUDE - "Het is altijd moeilijk voorspellingen te doen, vooral wanneer het de toekomst betreft", is een Chinese wijsheid die burgemeester Houdijk van Zoeterwoude gisteravond heeft uitgesproken tijdens de redelijk bezochte tweede hoorzitting over de gemeentelijke herindeling. Hiermee sloeg hij de spijker - wat betreft de standpunten over de herindelingsmodellen juist op de kop. Gisteravond bleek in het Zoeterwoudse raadhuis namelijk, evenals tijdens de hoorzitting van dinsdag in de Eendekooi, dat de lange rit die nog voor de boeg ligt voor de herinde ling een feit is (het jaar 1990 is als tijdstip gevallen) weinig zekerheid over de uiteindelij ke beslissing biedt. Nu zich echter steeds duidelijker wordt tekenen dat de resterende drie hectare van het industrieter rein niet aan Warmondse bedrij ven kunnen worden verkocht overwegen burgemeester en wet houders om door middel van een wijziging in plan Zuid ook be drijven van buitenaf naar War mond te lokken. Plan Zuid heeft betrekking op het industriegebied, de Veerpolder, de Broek en Simontjespolder en op de Klaas Hennepoelpolder, "maar", weet Warmonds ge- meentesectretaris Zoetemelk, "het accent van plan Zuid is in de loop der jaren duidelijk op het industriegebied komen te lig gen". Het plan was in eerste aan leg bedoeld om bedrijven die zich in de Warmondse bebouwde kom bevonden "en daar uit hun jasje waren gegroeid zonder mo gelijkheden op verdere uitbrei ding de keus te bieden zich el ders in Warmond te vestigen", al dus Zoetemelk. Daarmee bleven de arbeidsplaatsen die deze be drijven bieden in Warmond. Hinder Behalve economische motieven speelde ook de hinder die bedrij ven veroorzaakten voor de woon omgeving een rol. Het beste voorbeeld hiervan is de verhui zing van houthandel K.W. van der Willik bv (inmiddels opge gaan in Dekker Hout Warmond bv) van de Straat ter Leede naar het industrieterrein. De houthan del kon vanwege geluid- stof- en trillingshinder niet langer op zijn oorspronkelijke vestigingsplaats Optimisme gehandhaafd blijven. Bijkomstig voordeel van de verhuizing van de houthandel is dat de zo vrijge komen ruimte benut kan en gaat worden voor woningbouw. DONDERDAG Leiden - Clubgebouw Ons Eiland, Kor- tenaerstraat, bijeenkomst voor ouderen uit de Zeeheldenbuurt, 10-12 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, vergadering comité 'Leiden tegen Fas- cisme', 20 uur. inl. 214654. Filmhuis LVC - Breestraat 66, There's always tomorrow'-Douglas Sirk', 20 uur; 'Home from the hill'-Vincente Mi- nelli, 22.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Russische film 'De kleur van de Gra naatappel' van Sergej Paradjanow, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfarelokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. *t Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, zestien tennisvelden juist blijken spreekuur Comité Gasprijsverhoging te zijn, sterker nog, hij heeft ze NEE. 19-20 slaan. Desgevraagd laat Zoete melk weten dat berichten om trent een nieuwe aanvraag van Dekker Hout voor de aanleg van op z'n bureau liggen. Met de verplaatsing van Van der Willik bv in '79 raakte plan Zuid in een enorme stroomversnel ling. Want hierdoor werd van het industrieterrein - met een totale oppervlakte van vijftien hectare - in één klap drie hectare ver kocht. Andere ondernemingen die uit de bebouwde kom van Warmond naar het industrieter rein trokken waren de water sportbedrijven van Schouten en Juffermans. Verder heeft aanne mer Van Es zich er gevestigd en heeft Haarsma Watersport die tot de oorspronkelijke 'bewoners' behoorde flink aan uitbreiding gedaan. Dekker Hout heeft be halve bedrijfsruimte ook een be drijfshal laten bouwen waarin de Vooral wethouder Van Schagen (CDA) maar ook andere War mondse bestuurders zagen de toekomst van plan Zuid na de ge slaagde 'mammoetoperatie Van der Willik' zonnig in. Anno 1982 is dat optimisme omgeslagen in een lichte mate van teleurstel ling. In de planning rondom het industrieterrein stond juli van dit jaar te boek als de einddatum einde van de uitgiftetijd van de grond. Maar zoals gezegd zit de gemeente nog altijd opgescheept met drie hectare onverkocht ter rein. Zoetemelks omschrijving van het plotselinge dalen van de belangstelling van bedrijven voor het industrieterrein is dan ook komisch en wrang tegelijk: "De oppervlakte van de resteren de grond is net zo groot als de hoeveelheid die we aan het hoop volle begin aan Van der Willik hebben verkocht". Warmondse tennisliefhebber alle De gemeentesecretaris wijt dit aan ruimte heeft om een balletje te "We moeten waakzaam blijven tot dat de laatste snik in het parle ment is gevallen. Het is daarom ook onze taak om parlementa riërs goed op de hoogte te bren gen van de situatie hier zodat ze weten waarover ze praten", aldus burgemeester Houdijk. De tijd voor actievoeren is voor Zoeterwoude dus nog niet aan gebroken. "En dat is maar goed ook want dan is het waarschijn lijk te laat", zei Houdijk gisteren waarschuwend. "Maar we moe ten rekening houden met het zwaard dat boven ons hoofd hangt, of het nu aan een kabel of aan een zijden draad hangt", sprak wethouder Van der Heij den aanvullend. Hij doelde met name op het inwo nertal van 10.000 dat de provin cie hanteert als grens voor al dan niet herindelen. Volgens Zoeter woude is dit het enige argument waarop de provincie tot herinde ling kan besluiten. Alle andere eisen die de provincie aan een gemeente stelt die zelfstandig kan (blijven) werken zullen niet tot herindeling leiden, zo is de stellige overtuiging van het Zoe terwoudse college. Irrationeel "Dat is onze grote kracht, de feiten spreken voor zich. Aan de hand van de cijfers kunnen we punt voor punt de eisen van de pro vincie inwilligen. Alleen dat irra tionele getalscriterium werkt in ons nadeel", aldus burgemeester Houdijk. Daarom ook is het buurtschap Stompwijk voor Zoeterwoude van belang omdat daarmee deze grens wordt be reikt Volgens het college is deze grens niet "keihard". Er zijn immers voorbeelden van gemeenten die ook onder deze grens bleven en toch niet opnieuw werden inge deeld. Een van de hoorzitters wees er toen op dat er veel meer gemeenten zijn die minder dan 10.000 inwoners hadden en wel onder het mes zijn gegaan. In dit verband opende het onder de toehoorders aanwezige (Zoeter woudse) lid van provinciale sta ten, T. Smit, de ogen van het col lege. Hij vertelde in zijn hoeda nigheid van inwoner van Zoeter woude dat er een wijzigng in het beleid over het zogenaamde ge talscriterium is gekomen. In 1981 schreef de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken in een brief dat alleen in bijzondere gevallen de "deadline" van 10.000 inwoners niet zou worden gehanteerd. Voor deze brief werd verzonden was het crite rium dusdanig dat er over de 10.000-grens te praten viel wan neer er geen bezwaren van be stuurlijke aard waren. Dus toch Stompwijk erbij? Nee, meent het college, alleen als het echt niet anders kan. Beide par tijen handhaven namelijk het liefst de ongewijzigde status. Evenals een dag eerder gingen er ook gisteravond stemmen op om het buurtschap, dat deel uit maakt van Leidschendam, te be naderen om in een vroeg sta dium met elkaar van gedachten te wisselen. Een onfatsoenlijke houding, volgens Houdijk. "Hoe zouden wij het vinden wan neer Leiden ongevraagd naar ons toe komt met het verzoek of we zouden willen aansluiten", al dus de burgemeester. Volgens hem moet het initiatief voor een dergelijk aftastend ge sprek van de Stompwijkers ko men, "men kan aüe gegevens over Zoeterwoude krijgen wan neer ze dat i In de commissievergadering van 6 december buigen de Zoeter woudse gemeenteraadsleden zich over het standpunt dat B en W aan gedeputeerde staten moe ten uitbrengen. In de raadsverga dering van december zal de raad over het definitieve collegead vies een uitspraak doen. "Dollende" jongelui in winkelcentrum Lange Voort Oegstgeest: de politie heeft al extra surveillances ingezet. OEGSTGEEST - Diverse partij en in de Oegstgeester gemeen teraad willen dat het college iets doet aan het vandalisme en het doelloos rondhangen van jongeren bij het winkelcen trum Lange Voort. De PvdA vroeg deze week om meer sur veillances van de rijkspolitie te voet in die buurt om "het ge voel van onveiligheid en ver loedering bij de buurtbewo ners weg te nemen". Ook de WD vroeg om meer aan dacht voor het vandalisme, dat, zo concludeerde fractie voorzitter Rijks, nog geen erg grote vormen had aangeno men. Het CDA stipte dit pro bleem ook aan. Burgemeester Scheenstra zag niet direct een oplossing voor het probleem. "Ze zijn jong", beschreef hij de rondhangende (en vernielende?) jongeren. "En ze zijn graag zichzelf op een manier die ons niet aanstaat. Dan kan je als ge meente je vinger opheffen en zeggen: Gij mag niet rondhan gen, maar je kan ook een voor waardenscheppend beleid op het gebied van recreatie en sport aanbieden". Ook wethouder Blom kwam op deze kwestie terug. Zij bena drukte dat de gemeente op zoek moet gaan naar activitei ten die de jongeren aanspre ken. Het college is daarover in overleg met de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, aldus Blom. VOORSCHOTEN - Het wijkge richte jongerenwerk is sterk in opkomst. Voor de subsidiëring van deze aktivitciten, die tussen georganiseerd en open jeugd werk in, liggen, zijn nog geen subsidiëringsrichtlijnen ontwik keld. Het buurthuis Bloemen- wijk/Boschgecst heeft een duide lijke taak. Volgens het sociaal- cultureelplan is er slechts een subsidie van 2500,-, dat is te ge ring en daarom zal de raadscom missie voor welzijn moeten trachten om gelden te vinden, waardoor een bedrag van 5000,- beschikbaar kan komen. Deze suggestie deed wethouder L. Marselis (CDA) gisteravond tij dens de commissievergadering, waarin het sociaal-cultureelplan besproken werd en het buurt huis "De Bloemenwijk" ter spra ke kwam. Minder te spreken was de commissie over het jongeren centrum "De Lindehoeve". Vol gens de wethouder wordt het jongerencentrum grof gesubsi dieerd. Daar heeft de gemeente raad voor gekozen. In de praktijk blijkt dat het jongerencentrum te weinig activiteiten weet te orga niseren waarmee de jongeren op gevangen worden. Vooral het werklozenprojekt ligt thans ge heel stil. Er moet volgens de commissie een herschikking ko men van de professionele krach ten. De Lindehoeve moet steun gaan verlenen aan het buurt- en clubhuiswerk. De commissie kwam er niet hele maal uit en volgende week woensdag zal na beraad binnen de fracties een beslissing geno men moeten worden over de fi- het buurthuis- De decentralisatie heeft zich ook voortgezet in het bibliotheekge- beuren, waardoor Voorschoten een zelfstandige bibliotheek kan behouden. De drastische bezui niging opgelegd door de rijks overheid kan niet zonder proble men aanvaard worden door de bibliotheek. Er moet bezuinigd worden op personeel, aanschaf nieuwe boeken en eventueel een beperking van de openstellings uren. De commissie meent dat de openbare bibliotheek een sterk draagvlak in de bevolking heeft. Ruim een derde van de Voorschotense bevolking is "klant". Als enige mogelijkheid wordt overwogen een geringe contributieverhoging. Van de kant van de bibliotheek zelf wil men er alles aandoen om de dienstverlening niet te vermin deren en als het kan een dubbel tje twee maal om te keren. De dringende uitbreiding van het gebouw blijft in ieder geval voor lopig tot een wensdroom. de huidige economische malaise waardoor bedrijven een peper dure verhuizing niet meer kun nen opbrengen. Weliswaar be taalde het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne voor drie ton mee aan de ver plaatsing van Van der Willik maar het ziet er thans allesbehal ve naar uit dat de rijkoverheia zich nog eens als sinterklaas zal manifesteren. Voor de gemeente heeft de onver kochte grond als gevolg dat de rentelasten de pan uit stijgen. "We zouden ons een onverantr woord financieel risico op de hals halen als we nog langer zou den wachten met de verkoop. Vandaar dat nu ook niet-autoch- tone bedrijven welkom zijn", al dus Zoetemelk. Toch, zo bekent Zoetemelk, zijn er in de Warmondse bebouwde kom nog wel bedrijven te vinden die in aanmerking komen voor verhuizing. Welke dat zijn wil Zoetemelk (nog) niet vertellen. "Daarmee zou ik de oorlog het gemeentehuis binnenhalen", weet hij. De gemeente beschikt in de vorm van het in de maak zijnde bestemmingsplan Be bouwde Kom en de aan te passen hinderwet de nodige dwangmid delen. "We zouden bijvoorbeeld uiterst zware eisen kunnen stel len bij de verstrekking van de hinderwetvergunning maar an derzijds moeten we ervoor wa ken onze eigen bedrijven niet op de fles te helpen want dan zijn we nog veel verder van huis", zegt Zoetemelk. Vierkant tegen Een heel apart geval dat betrek king heeft op plan Zuid is de thans aan de Warmondse weg ge- vestige handelskwekerij Huma- ko. De discussie over de vraag of de kwekerij naar het agrarische gedeelte van plan Zuid moet ver huizen vormde het belangrijkste breekpunt tijdens de collegeon derhandelingen in augustus. Progressief Warmond en het CDA zijn voor en willen de huidi ge vestigingsplaats benutten voor -vooral sociale- woning bouw. De WD daarentegen zag in deze opstelling van het CDA en PW voldoende reden om af te haken. De liberalen menen dat verhuizing van Humako naar het agrarische gedeelte van plan Zuid een ernstige verstoring zou betekenen van de groengordel die is bedoeld om de Leidse Me- renwijk en het industriegebied van het agrarische deel af te schermen. Zoetemelk vertelt dat de WD op dit punt van het pro vinciebestuur onlangs gelijk heeft gekregen. "Gedeputeerde Borgman (PvdA) heeft laten we ten er vierkant op tegen te zijn. Hij vindt dat verhuizing van Hu mako regelrecht indruist tegen het streekplan Zuid-Holland- West en de groene dooradering doorbreekt", luidt Zoetemelks laatste nieuws. Volleybal WASSENAAR - "Gaat in deze vier jaar het WD-PvdA college helmaal niet bouwen? Deze vraag stelde CDA-woordvocrder Van Rij gisteravond tijdens de commissievergadering van ruim telijke ordening en openbare werken. Hij reageerde hiermee op de mededeling van wethou der Dijkstal, dat de vaststellin gen van bestemmingsplan Hoge Klej en de struktuurschets noord-oost, vertraagd zijn tot 1984 resp. 1985. De wethouder antwoordde Van Rij "dat het gewoon niet sneller kan". Het betekent dat er nu al een ernstige achterstand is op de planning volgens de "Uitgangs punten Collegebeleid 1982- 1986", die het college in septem ber publiceerde. Voor de struk tuurschets is de vertraging zelfs V/i 2 jaar. Er zijn in Wassenaar momenteel 1713 woningzoekenden. Het eni ge concrete, grote bouwplan wat er nog was, namelijk in noord oost Wassenaar 300-350 wonin gen, is nu dus al ernstig ver traagd. Het CDA kondigde gisteren al aan op deze gang van zaken nog te rug te komen. Ook de discussie over woningbouw op de Hoge Klei wil zij weer openen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betalino van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post /y,7u Directie: G. Koopman Plv. Alg. redactiechef: H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./butt./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombq (sport) A. van Kaam (plv) Losse nummers 0,80 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten c I. 071-144941, 1st. 219 Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, 19.30 uur. Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor financiën, 19.30 APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 19 nov 763439. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-13 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Dressuur In manege Liethorp kunnen de liefhebbers van paardesport zondag 28 november hun hart ophalen want er zijn vanaf 14.00 uur dressuurwedstrijden aan de gang. "Ploef" "Het dansende ezeltje" is de titel van het toneelstuk dat toneel vereniging "Ploef' uit Leiden zaterdagmiddag 27 november op de planken zet van het po dium in De Muzenhof in Leider dorp. Het stuk is bestemd voor kinderen van ongeveer 5 tot 12 jaar. Aanvang 14.30 uur. Scouting De 45-jarige scouting groep Derja in Oegstgeest neemt zaterdag 27 november een nieuw clubhuis in gebruik. De officiële opening zal worden verricht door de Oegstgeester wethouder me vrouw Th. L. Blóm-De Koek van Leeuwen. Om precies 15.00 uur aan De Voscuyl in Oegstgeest. De Wassenaarse volleybalvereni ging WW heeft sinds kort de be schikking over een nieuwe club ruimte, Burmanlaan 71, en die wil de club vol trots aan belang stellenden laten zien. Die gele genheid is er zondag 28 novem ber tussen 14.00 en 16.00 uur want dan houdt de sportclub open huis. Vogeltentoonstelling De vereniging De Vogelvrienden (Leiden-Voorschoten) houdt het volgende weekeinde haar 32e onderlinge tentoonstelling in het Cultureel Centrum in Voor schoten. Hier zullen circa 400 vogels te zien zijn van de vol gende soorten: harzers, kana ries, kleurkanaries, postuurka naries, bastaarden, tropische vogels, parkieten, grote parkie ten en kwartels. De tentoonstelling van de geve derde vriendjes wordt opge sierd door bloemstukken die zijn gemaakt door leerlingen van de Lagere Agrarische School in Oegstgeest. Wethou der Marelis van Voorschoten zal volgende week vrijdagavond om 19.00 uur de expositie ope nen. Openingstijden: vrijdag avond van 19.30 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2