Joegoslaven voelen zich steeds meer thuis in Katwijk I uw autof f500; méér waard! Provincie wil helpen dierenpark te redden Uw oude meubels zijn geld waard Ruil ze daarom nu"in DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Feest op dag van de republiek KATWIJK - De ongeveer zeventig Joegoslaven die ooit in Katwijk zijn neer gestreken om voorname lijk bij het vis verwerkend bedrijf Ouwehand aan de slag te gaan voelen zich steeds meer thuis in de kustplaats. Dat blijkt al thans uit de woorden van mevrouw Z. van Duyn- Trajkovic, zelf Joegoslavi sche en deel uitmakend van de werkgroep Kat- wij k-J oegoslavie. De werkgroep is alweer enkele ja ren geleden in het leven geroe pen om de Joegoslaven, voorna melijk vrouwen, meer wegwijs te maken in Katwijk en hier en daar te begeleiden. Ook houdt de groep, waarin niet alleen Joego slaven zitting hebben maar ook een aantal Katwijkers, zich bezig met het organiseren van allerlei activiteiten. Volgens mevrouw Van Duyn is een van de redenen dat haar landge noten het hier veelal naar hun zin hebben simpel gestoeld op het feit dat zij met een Katwijker zijn getrouwd en met hun geboorte-, land steeds minder binding heb ben. "Maar", zo zegt zij ook, "de onderlinge verstandhouding tus sen de Joegoslaven in met name Katwijk maar ook daarbuiten blijft goed" Een bewijs daarvoor zal waar schijnlijk komende zaterdag op nieuw worden geleverd wanneer "de dag van de republiek" wordt gevierd. Mevrouw Van Duvn re kent er in elk geval op dat het Parochiehuis waar de festivitei ten plaats hebben "lekker vol zal lopen". "De dag van de republiek" werd uitgeroepen op 29 november 1945, toen verschillende Slavi sche staten zich formeerden tot de republiek Joegoslavië. Nog al tijd is dit een van de belangrijkse Joegoslavische feestdagen, die net zo goed als de Dag van de Vrouw en de Dag van Tito ook in Katwijk op gepaste wijze worden gevierd. Avontuur Mevrouw Van Duyn-Trajkovié kwam zelf zeven jaar geleden naar Katwijk. Evenals bij haar landgenoten waren een onzekere toekomst, geen werk en het avontuur de belangrijkste drijf veren om naar Nederland af te door Adriaan Brandenburg Zelf was zij woonachtig in Kosovo, een stad in een van de armste ge bieden van Joegoslavië. Via het arbeidsbureau aldaar kwam zij in contact met de twee belang rijkste visverwerkende bedrij ven van Katwijk, Ouwehand en Parlevliet. Bedrijven die in die jaren naarstig op zoek waren naar vrouwelijk personeel voor werk dat Nederlanders niet wen sten op te knappen. In eerste instantie kwam de Joego slavische in dienst bij Parlevliet, later "verhuisde" zij naar de stichting Duinstreek, om daarna bij Ouwehand aan de slag te gaan. Over die eerste jaren heeft de inmiddels met de Katwijker Van Duyn getrouwde Joegosla vische minder prettige herinne ringen. De belangrijkse reden daarvan waren wel de werkom- standheden bij Parlevliet. Terug kijkend: "Het was daar heel slecht. Wij hadden niet veel te zeggen en werden steeds ge dreigd naar Joegoslaviète wor den teruggestuurd als wij ons werk niet goed deden. Gelukkig was en is dat bij Ouwehand heel anders. Daar wordt goed met het personeel omgegaan. Ik heb het er tenminste best naar mijn zin". Vakanties Het bedrijf Ouwehand, waar mo menteel veruit het grootste deel van de Joegoslaven werkzaam is, verzorgde in de beginjaren zelf de opvang en begeleiding van de Slavische dames. Pal naast het bedrijf verscheen een pension, waarin nog altijd enige Joegosla ven zijn gehuisvest. De werk groep Katwijk-Joegoslavië, die nog altijd in nauw contact staat met Ouwehand, heeft die bege leiding op een gegeven moment overgenomen. De werkgroep ging zich verder met steeds meer zaken bezighouden om de Joegoslaven zoveel moge lijk te begeleiden. Via de biblio theek werden onder meer boe ken aangeschaft en er werd een volksdansgroep opgericht. Het is de bedoeling dat binnenkort ook voor de kinderen en en ander op poten wordt gezet. Voorts houdt de groep zich bezig met het orga niseren van charter-vluchten naar Joegoslavië om Slavisch personeel in de gelegenheid te stellen op een voordelige manier tijdens vakanties naar geboorte land te bezoeken. Kosten Intussen is sinds een paar jaar het aantal Joegoslaven dat in Kat wijk werkzaam is niet meer ver groot. Strakke regels van de ho gere overheid heben dat onmo gelijk gemaakt. Niet zelden von den ook familieleden van de de hier reeds aanwezig Joegoslaven in Katwijk een baan. Daar is nu ook een eind aan gekomen. Toch groeit, aldus M. van der Veen, secretaresse bij Ouwehand en eveneens deel uitmakend van de werkgroep, de belangstelling voor de activiteiten die op touw worden gezet nog altijd. Zij zegt: "Omdat veel Joegoslavische vrouwen hier momenteel hun ge zin hebben wordt de groep ei genlijk alleen nog maar groter, want natuurlijk zijn ook de kin deren en verdere familie wel kom". De kosten van alle activiteiten wor den voor een deel bekostigd door een jaarlijkse subsidie van het rijk. Daarbij ontvangt de werk groep regelmatig giften van on der meer Ouwehand. Even is nog overwogen ook bij de gemeente Katwijk een subsidieverzoek in te dienen. Daarvan is echter afge zien. Mevrouw van der Veen: "We kunnen nog altijd rondko men. En als je dat geld niet echt nodig hebt moet je er ook niet om vragen". VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Noordwijk maakt overeenkom stig het bepaalde in artikel 22, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 26 oktober 1982 heeft besloten te verklaren dat een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gedeelte van het gebied behorende tot het bestemmingsplan "Buitengebied", ten behoeve van de percelen Herenweg 35, 49 en 51 kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sectie H. nr. 513, 229, 690, een en ander zoals op de bij het besluit behorende situatieschets is aangegeven. Het besluit ligt met ingang van 29 november voor een ieder ter inzage op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeentesecretarie, gebouw Sartorius, Doelen steeg 1. De secretarie is op werkdagen voor het publiek ge opend van 8.30 tot 12.30 uur. GEMEENTE NOORDW1IK DEN HAAG, WASSENAAR - De provincie Zuid-Holland is be reid het dierenpark Wassenaar, dat in grote zorgen verkeert, te hulp te schieten. Niet finan cieel, maar in de vorm van het voeren van gesprekken met di verse instanties. Het doel er van: geld zien los te peuteren waardoor een deel of het gehe le dierenpark kan worden ge red. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, antwoorden dit op vragen die zijn gesteld door de fracties van de WD en D'66. Het dierenpark liet half vorig jaar weten dat het te kampen had met sterk oplopende ex ploitatielasten en een duidelij ke terugloop van het aantal be zoekers. Daarom vroeg de di rectie van het park om geldelij ke steun aan de provincie. Dit werd echter afgewezen, omdat zij niet bijdraagt aan, zoals GS zeggen, 'exploitatietekorten van binnenstedelijke voorzie ningen die niet vrij toeganke lijk zijn'. De provincie zal onder meer na gaan of het dierenpark in aan merking komt voor een inves teringssubsidie van het minis terie van economische zaken. Bovendien zal zij zich tot het departement van landbouw en visserij wenden om daar geld los te krijgen. „Maar", zo waar schuwen gedeputeerde staten, „een gezonde toekomst is dan voorwaarde." Als het dierenpark inderdaad zou worden gesloten, komen ongeveer vijftig werknemers op straat te staan. De Voe dingsbond FNV heeft zich het lot van het park eveneens aan getrokken. Hij heeft een brief gestuurd aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, het Gewest Den Haag, de provincie en de gemeente besturen van Den Haag. Was senaar, Voorburg, Leidschen-^ dam. Nootdorp. Rijswijk en Zoetermeer. Met het verzoek of deze instanties bereid zou den zijn het dierenpark finan cieel te steunen. Z. van Duyn-Trajkovió en M. van der Veen: "Er is nog altijd een sterke onderlinge band tussen de Joegoslaven in Katwijk". Bolkenstein breekt met standpunt EG GENEVE (GPD) - Staatssecretaris Bolkestein van internationale handel heeft zich vanochtend in zijn rede tot de ministersconfe rentie van de GATT (algemene overeenkomst inzake taneven en handel) gekeerd tegen de harde lijn van zowel Frankrijk als EG- commissans Haferkamp inzake de handelsgeschillen van Europa met de Verenigde Staten. Hij liet zich zeer positief uit over de oprichting van een commissie die zich zou moeten gaan bezig houden met de handel in agran- sche produkten. Het onderwerp van de handel in diensten noem de Bolkestein de moeite van het bestuderen waard en dat is de compromisformule die voor Amerika, de belangrijkste spon sor van de liberalisering van de handel in diensten, acceptabel is. Oneens met de Amerikaanse dele gatie bleek hij het op het punt van de industriële ontwikkeling van de Derde Wereldlanden Vol gens Bolkenstein zou het goed zijn wanneer de zich snel indus trialiserende ontwikkelingslan den (zoals Brazilië, Zuid-Korea en Singapore) een deel zouden inleveren van de voorkeur die zij samen met de rest van de Derde Wereld genieten op de markten van de ontwikkelde landen In ruil daarvoor zouden de rijke landen bereid moeten zijn dit systeem van preferenties voor de ontwikkelingslanden binnen de GATT vast te leggen. Waarne mers achten de kans niet groot dat er tijdens de GATT-conferen- tie seneus over dit idee zal wor den onderhandeld, te meer daar de Derde Wereld zich tot nu toe als eenheid tegen dit voorstel heeft weten te handhaven en ook de Amerikaanse delegatie er niet meer aan blijkt te hechten. In zijn rede wees Bolkenstein het opkomende protectionisme in. het internationale handelsver keer fel van de hand Controle van verkeer in Oegstgeest OEGSTGEEST - In samenwerking met de rijks verk eersin spec tie heeft de politie van Oegstgeest vanochtend tussen vijf en negen uur op de Rhynzichtweg en de Geverstraat 45 vrachtwagen chauffeurs aangehouden en ge controleerd. Tegen acht chauffeurs werd pro ces-verbaal opgemaakt omdat werd geconstateerd dat zij te lang achter het stuur hadden ge zeten. UNIEK AANBOD VAN DEN HAAN MEUBELEN: Den Haan meubelen houdt een unieke inruilaktie voor meubels. Laat ons vrijblijvend een taxatieprijs vaststellen voor uw oude meubels terwijl u uw ogen uitkijkt op onze kollektie zithoeken, bergmeubels, eethoeken, enzovoorts. Onze sfeervolle showrooms staan er vol van 1 Kom kijken, vrijblijvend natuurlijk... Afdeling Meubelen Langeraarseweg 82 Langeraar Telefoon 01722 - 3983 HnncQowBR Groot vermogen cn rendement gingen tot voor kort samen met hoge vervorming. Daar heeft JVC een einde aan gemaakt. De JVC Super-A versterkers hebben een gescheiden stuurtrap, een signaalcorrectieproccssor en een nieuw dynamisch Super-AIC. Met een kleine JVC versterker kunt u nu een geluidskwaliteit be reiken, die conventionele, veel zwaardere versterkers overtreft. Bovendien hebben alle nieuwe JVC versterkers een speciale video ingang. Super-A versterker type A-X77. In deze dynamische SuperiA versterker zijn alle nieuwste ontwikkelingen op het gebied van natuurgetrouwe geluidsweergave bijeen gebracht. Bijzonderheden: 2 x 100 Watt ICL gelijk stroom servophone-voorversterker voor MM en MC elementen pure negative feedback system drievoudige vermogensbcveihging. Er zijn JVC versterkers in alle prijsklassen en in vele uitvoeringen. De snelle ontwikkeling van de moderne geluidsapparatuur maakt het noodzakelijk om u te laten adviseren door een specialist Dan krijgt u voor uw geld de beste aan uw smaak cn muzikale eisen aangepaste installatie Al was het alleen maar om de service. erge Henegouwen WA AALMARKT 12-15-16 LEIDEN TEL.: 121782 JVC /iel litvinders Bij aankoop van een Kamsteeg occasion is™" tot*t 1500,— voor elke inruil-auto ongeacht het bouwjaar* of altijd 1500,— méér dan de Bovag/ANWB koerslijst voor inruil-auto's** uit de jaren '77 - '78 en '79 voor bijzondere auto's misschien meer. Ongekende keuze uit ±150 No-Risk occasions: la. Toyota. MUubfi. toaaan an vato rxJr Nu doen die kans komt met gauw weer! Met een occasion van Kamsteeg blijft u nog jaren op de weg! I'l kamsteeg I oegstgeest DAN WEET JE WAT JE HEBT! no-n»k garant*. alt u hat /oiut,. 3mna .S°"T«0Lej Occasioncentrum. Oavarmatrai 30 Tat 071 ITW'4 pand dagaitta >an 0 00-8 C tatardagn .an 10 0O-17 00 koopavond lot 21 00 ws

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21