c Waarborg voor belangen van de werknemers Salarisvergelijking bedrijfsleven en overheid niet juist LEZERS SCHRIJVEN Ontwerp Europese richtlijn DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Meningen 3- Schrijver dezes kan het ook niet helpen dat in het wereldje dat zich met de Europese Gemeenschap bezighoudt een ontwerp richtlijn van de Europese Commissie naar hem is genoemd. Voluit heet die ontwerprichtlijn: „Ontwerp-richtlijn van de Europese Ge meenschappen inzake voorlichting en raadpleging van de werknemers in ondernemin gen met ingewikkelde en in het bijzonder een transnationale structuur". Dat is een hele mond vol en daarom noemt men dit voorstel in de Eu ropese Commissie het dagelijks bestuur van de EG) kortheidshal ve Vredeling-richtlijn, omdat ik binnen de Europese Commissie de eerste verantwoordelijkheid had voor het tot stand komen van het ontwerp, zoals dat is inge diend bij de Raad van Ministers van de EG en bij het Europese parlement. Deze richtlijn (het is nog een ont werp, maar voor het gemak spre ken we in het vervolg van „richt lijn) sluit aan bij een aantal reeds bestaande EG-richtüjnen op het terrein van het arbeidsrecht. Dat zijn de richtlijnen inzake collec tief ontslag, de verkregen rech ten van werknemers bij de over gang van ondernemingen van de ene naar de andere eigenaar, en de rechten van werknemers bij faillissement van de onderne ming. In zoverre is de Vredeling-richtlijn enigszins te vergelijken met onze Wet op de Ondernemingsraden Een richtlijn in de Europese Ge meenschap is bedoeld als juri disch instrument, waarbij de re geringen van de EG-landen ver plicht zijn hun nationale wetge ving aan de doelstellingen van de richtlijn aan te passen. In die zogenaamde Europese richt- lijk gaat het om de opvulling van een lacune. Binnen de EG ken nen we vrijheid van goederen verkeer over de grenzen, vrijheid van verplaatsing van werkne mers en kapitaal en vrijheid van vestiging voor ondernemers en vrije beroepen. De inspraak en medezeggenschap van werkne mers in de bedrijven is evenwel zuiver nationaal geregeld. Tus sen de afzonderlijke landen be staan grote verschillen, maar een ding hebben de nationale rege lingen over werknemers-in spraak gemeen: ze reiken niet verder dan de nationale grenzen. Je kan het ook zo zeggen: binnen de EG is de internationale be sluitvorming op regeringsniveau geregeld in de EG-ministerraad, met een (begin van) democrati sche controle door het recht streeks gekozen Europese Parle ment. De bedrijfsdemocratie is echter alleen nationaal geregeld, in geheel verschillende vormen. In sommige landen is dit wettelijk vastgelegd, bijvoorbeeld in Ne derland in de Wet op de Onder nemingsraden en in Duitsland in de Wet op de Mitbestimmung. In andere EG-landen, zoals Enge land en Italië, berust de inspraak die bindend zijn voor de bedrij ven die zich in andere landen be vinden. Vaak hebben die beslis singen, grote gevolgen voor de werknemers in die andere lan den. Denk maar eens aan beslui ten over stilleggen, inkrimpen of verplaatsen van bedrijven. De voorlichting en inspraak (raad pleging) van werknemers op na tionaal niveau heeft in zo'n situa tie alleen zin als dit over de natio nale grenzen heen geregeld kan worden. Dat is de bedoeling van de Vredeling-nchtlyn. Deze richtlijn bestaat uit twee de len. Het ene deel betreft de infor matie en consultatie (voorlich ting en raadpleging) van werkne mers by transnationale onderne mingen (dat was de eigenlijke drijfveer). Het tweede deel be treft de informatie en consultatie van werknemers in ondernemin gen met meerdere dochteronder nemingen of vestigingen binnen een land dat lid is van de EG. Dit tweede deel was noodzakelijk omdat men binnen de EG multi nationale ondernemingen, met door Henk Vredeling vestigingen over de grens niet anders mag behandelen dan on dernemingen die slechts binnen een land, dat lid is van de EG, meerdere vestigingen heeft werknemers op onderlinge De leiding van de hoofdonderne- Bedrijven moeten volgens Vredeling worden verplicht hun werknemers te informeren over het bedrijf, bijvoorbeeld over eventueel stilleggen van de produktie. Onaangename "verrassingen" kunnen dan zo veel mogelijk worden voorkomen, zoals de deining die ontstond door het plotselinge besluit van de Ford directie de montage fabriek in Amsterdam te sluiten. De werknemers wisten nergens van en konden pas achteraf hun ongenoegen kenbaar maken via een protestoptocht. afspraken tussen werkgevers werknemers. De bedoeling van die Vredeling- richtlijn is om de verschillende nationale regelingen in een Euro pees verband te brengen, omdat vele ondernemingen zich over de nationale grenzen heen uitstrek ken door het vestigen van doch terondernemingen en filialen in andere EG-landen (en daar bui ten). Dit geldt zowel voor onder nemingen die hun hoofdkantoor binnen de EG gevestigd hebben (zoals in Nederland bijvoorbeeld Philips. Unilever, AKZO en Shell), als voor ondernemingen waarvan het hoofdkantoor zich buiten de EG bevindt (bijvoor beeld Ford, General Electric, Volvo of Japanse bedrijven). Deze transnationale ondernemin gen (ook wel multinationale on dernemingen genoemd) nemen dikwijls centrale beslissingen Rijksambtenaren In deze krant is een artikel verschenen van F. de Kam en F. Nypels onder de titel „De voorsprong van de Ambte- tenaar". De schrijvers begeven zich op het voor hen zo geliefde terrein van de salaris vergelijking tussen overheid en be- door Theo Sonneveld drijfsleven. Men berekent dan wat bij één zelfde bruto inkomen bedrijfsleven-over- heid, de ambtenaar netto meer over houdt. Nu zeggen zulk soort van vergelij kingen niets. Het gaat namelijk om de vergelijking van functies en de inkomens bij die functies bij overheid en bedrijfsle- Los daarvan is het rekenvoorbeeld van de schrijvers onjuist. Bij een bruto inkomen van f2750,- in het bedrijfsleven kan geen bruto loon van de ambtenaar worden ge steld van f2702,-, zoals in het artikel wordt gedaan. Waar bij de overheid rekening mee moet worden gehouden is de aow-premie en de kortingen die inmiddels hebben plaatsge vonden ook moet worden gekeken naar datgene wat hij zou hebben gekregen in dien het trendbeleid zou zijn uitgevoerd, als de overheidswerkgever zich zou heb ben gehouden aan de overeenkomst over het trendbeleid met de centrales van overheidspersoneel Wanneer een en ander verwerkt wordt in cijfers, dan komt een bruto loon van f2750,- bij de ambtenaar neer op een schaalloon van circa f 2266,50. Dat schaal- loon zou bij een juiste toepassing van de trend circa f200,- hoger gelegen hebben en derhalve dan f2466,50 zijn geweest, terwijl de aow-premie f283,50 bedraagt waardoor het bruto loon op f 2750,- komt. In dit geval is dus de f 2750,- als uitgangs punt voor de berekening genomen om het rekenvoorbeeld van de heren De Kam en Nypels vergelijkbaar te houden. Deze berekening loopt dan als volgt: Bruto loon Achterstand Premie AOW-AWW Schaalloon Pensioenverhaal-premie Inhouding 1982- Sociale lasten Loonbelasting Premie ziektekosten mini netto interim-uitkering Op jaarbasis is dit 20.391,24 21.858,84 Vakantietoeslag: Ambtenaar 12 x 183,08 (bodembedrag p. mnd.) is: Werknemer: ),5 pet van 12 x 2750,- Loonbelasting bijzonder tarief 27,5 procent Loonbelasting werknemer 20,9 pet. Netto vakantiegeld n.v.t. 509,51 n.v.t. 265.72 n.v.t 531.82 1592,80 1167.95 21.984,04 23.026,79 dat de IZA's (de ziekte! verzekeringen voor ambtenaren) niet allen een gelijk premiepercentage kennen. Het toeval dat men (toevallig) in een relatief laag of hoog IZA- percentage valt, is bij een gemeente-ambtenaar te groot. Voorts is geen rekening gehouden met de kosten voor de vut vervroegd uittreden). Het over heidspersoneel betaalt daar ook voor, maar in het bedrijfsleven is het volstrekt toevallig of men wel voor de vut mee moet betalen of niet Dat kan per bedrijfltak) verschillen. Evenzo is niet meegenomen het vakantiebedrag per kind, omdat dit per 1 januari 1983 is verval len en wij per slot van rekening nu praten over wat het kabinet in 1983 en volgende jaren van Welke conclusie kan er nu worden getrokken uit dit verhaal? Dat de ambtenaren ca f1500,- per jaar achterlopen of dat het bedrijfsleven zoveel voorloopt? Zoals eerder gezegd, dit soort verge lijkingen zeggen niets. Voor twee bedrijven of bedrijfstakken in de particuliere sector kan men dezelfde vergelijkingen maken met even eens verschillende uitkomsten. Vandaar ook dat niet specifiek de werknemer uit het kran- tenbedrijf is genomen en de pensioenpremie is gesteld op het gemiddelde, zoals het Centraal Plan Bureau dat heeft berekend. De conclusie is dan ook dat de vergelijking die de schrijvers hebben gemaakt onjuist zijn. Wil men de ontwikkeling in de tijd bezien, iets waar de schrijvers in hun conclusie op duiden, dan moet wel steeds dezelfde groep ambtenaren vergeleken worden met dezelfde groep particu liere werknemers, zoals dat is gebeurd in het hier uitgewerkte voorbeeld (Theo Sonneveld is secretaris van de ACOP, de Algemene Centrale voor Overheidspersoneel). ming (het beslissingscentrum) moet volgens de richtlijn half jaarlijks de leiding van haar dochterondernemingen met minstens honderd werknemers informatie verschaffen over de werkzaamheden van het gehele concern. De directie van die plaatselijke onderneming moet die informatie onmiddellijk doorgeven aan de vertegenwoor digers van de werknemers in die onderneming (in ons land is dit de ondernemingsraad). Als dat niet gebeurt, moet de direc tie van de moederonderneming die informatie rechtstreeks aan de werknemersvertegenwoordi gers van de lokale onderneming doorgeven als daarom wordt ver zocht. De verstrekte informatie dient met name betrekking te hebben op alle plannen die belangrijke ge volgen voor werknemers kunnen hebben, vooral: de struktuur van de onderne ming en het personeelsbeleid, werkgelegenheid. rationalise- ringsplannen, invoering van nieuwe arbeidsmethoden; de economische en financiële Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs Binnen de Europese Gemeen schap hebben de regeringen een regelmatig contact. Dat geldt ook voor werkgevers, die elkaar geregeld trefTen. Maar de rechten van de Eu ropese werknemers zijn niet of slecht geregeld. Als Europees Commissaris heeft ir. Henk Vredeling zich daar nogal voor ingespan nen. De richtlijn, waarin de inspraak van werknemers over de grenzen heen gere geld moet worden, is dan ook naar hem genoemd. In het eerste van twee artike len legt Vredeling uit wat nu precies het belang van de richtlijn is. Hoe moet de in spraak van werknemers van bedrijven met vestigingen in meerdere landen geregeld worden? In de tweede aflevering zal hij nagaan hoe zijn voorstel vervolgens door conserva tief Europa grondig is uitge kleed. Het Europerse Parle ment zal volgende maand over de Vredeling richtlijk stemmen gang van zaken en de produktie- en investeringsprogramma's Naast deze informatieplicht van de directie van de moederonderne ming tegenover de directie van de dochteronderneming (en deze weer tegenover haar werkne mers) voorziet de richtlijn ook in een plicht om de werknemers vertegenwoordigers te raadple gen in de volgende gevallen: stil leggen of inkrimpen, ver plaatsen of uitbreiden van werk zaamheden; het aangaan of beeindigen van duurzame samenwerking met andere bedrijven. De hoofddirectie van de moeder onderneming moet de directie van de dochterondernemingen uiterlijk veertig dagen voor de beslissing hierover informeren. De plaatselijke directie moet ver volgens haar werknemersverte genwoordigers over deze voorge nomen beslissing raadplegen. Als de werknemersvertegen woordigers vinden dat door die beslissing hun belangen wezen lijk worden geraakt, moeten zij hierover met de directie van de dochteronderneming kunnen onderhandelen. Als de directie van de betreffende dochteronderneming(en) hier aan niet kan of wil voldoen, dan kunnen de plaatselijke werkne mersvertegenwoordigers zich via de afgevaardigden wenden tot de hoofddirectie van de moe deronderneming. ook als die ge vestigd is in andere landen van de EG Voor het geval die hoofddirectie van het beslissingscentrum voor het multinationale concern zich bevindt in een land buiten de EG (bijvoorbeeld in de Verenigde Staten, Japan of Zweden), dan berust de plicht tot informatie en raadpleging by een instantie in de EG. die dat concern zelf kan aanwijzen. Of als dat met ge beurt, bij de dochteronderne ming met het grootste aantal werknemers. Internationale ondernemingen beslissingen die bindend zijn bedrijven die zich in andere landen bevinden Vaak hebben die be slissingen grote gevolgen poor werknemers in die andere landen, zoals in het geval van Ford. Een Hollandse montage-technicus zit verslagen bij de Ford Transitbusjes op de lopende band. De directie in Engeland heeft besloten zijn bedrijf te sluiten. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Ambtenaren Met veel interesse heb ik uw arti kel gelezen over de voorsprong van ambtenaren in deze krant van 13 november. Graag wil ik reageren op een aantal punten in uw artikel. Ten eerste de aow- premie. Dat de betaling door het rijk van deze premie pas in 1963 is ingegaan, heb ik in uw stuk ge mist. Evenzo dat wij bij deze om mezwaai 5,6 procent van ons sa laris hebben ingeleverd. Ten tweede de kindertoelage in het vakantiegeld. Tijdens discussies in familie- en kennissenkring werd ik daarover 'aangevallen'. In mijn geval is dit jaarlijks f300,-, per 1 januari 1983 moet ik dit inleveren. Een van onze huis vrienden, werkend in de grafi sche sector, vertelde mij echter, dat hy jaarlijks vijf keer een gra tificatie ontvangt van f70,- en met Kerst een kerstpakket ter waarde van f70,-. In totaal dus f 420,-Daaruit bleek dat hij jaar lijks f 420,- meer had. En dan praat ik niet eens over de 13de maand die in veel bedrijven wordt gegeven. Tot slot stelt u vast dat er bij mini maal en modaal een verschil blijft van f 250,- ïetto in het voor deel van de ambtenaar. Nu zet ik mijzelf even naast de werknemer in het vrije bedrijf. Als ambte naar krijg ik per maand f250,- netto meër in handen. De werk nemer in het vrije bedrijf is ver plicht verzekerd en betaalt daar voor een procentuele premie, waarvan de helft door de werk gever wordt betaald. Ik, als rijks ambtenaar in vaste dienst, kan niet veplicht worden verzekerd en moet een vrijwillige verzeke ring afsluiten. Daarvoor betaal ik voor 2 volwassenen en een zoon boven de zestien jaar f 420,- gul den per maand! Deze premie is voor elke ambtenaar tot aan de loongrens gelijk. Van deze f 420,- krijg ik de helft (f210,-) terug. Ik houd dus f 40,- meer over dan de andere werknemer. Deze terug gave door het rijk is geen ver plichting, maar een verworven recht. Mijn conclusie is dan ook dat u be treffende de hetze ais zouden alle ambtenaren topsalarissen ver dienen nog een beetje olie op het vuur hebt gegooid. P.J. Plug, Kalmoeskreek 3, Leiderdorp neemt, dan krijg hij mooi geen uitkering. Maar meneer Schwie- tert ontvangt na 4 dagen op de loonlijst gestaan te hebben f225.000,-. Ik heb zelf 10 jaar gevaren als vis ser en ben in het bezit van een volkstuin, daar is geen woord van gelogen. Van defensie heb ik geen verstand, maar landbouw en visserij lijkt me wel wat. Een graat(d) heb ik ook, maar dan in mijn keel. Ik heb namelijk net vis gegeten. W. van Beelen Leon Senfstraat 20 Noord wijk Russen Schwietert Ik vind dat er maar weinig gerea geerd wordt op het geval Schwietert. Of is heel Nederland de vorige regeringsperiode in slaap gewiegeld? Als een gewone arbeider het na 4 jaar met meer ziet zitten bij zyn baas en ontslag Even commentaar op het stukje in uw krant van 12 november over kernwapens en aardgasleiding van de heer Kromhout. Voorop even nadrukkelijk dit: ik ben geen communist, ook niet sympathiserend, al wordt dat ten onrechte gelijk gezegd of ge dacht van iemand die niet bij voorbaat de Russen de Zwarte Piet toeschuift. Nu mijn reactie: er wordt door ver schillende mensen die werken in de politiek en ook daarbuiten bij voorbaat al aangenomen dat bij een oorlog de Russen onze toe komstige vijand zal zijn. Ik vraag mij dan echter steeds af hoe het komt dat zij daar zo zeker van zyn? Als men het gebeuren van de laat ste jaren objectief bekijkt, is het dan niet in principe hetzelfde wat de Amerikanen en de Rus sen uitspoken? Wat Rusland in bijvooorbeeld Afghanistan en Polen probeert, dat doet Ameri ka misschien in andere mate toch ook in Latijns-Amerikaanse landen door wapens te leveren aan regeringen die daar een dic tatuur willen handhaven ten kos te van vele - vaak onschuldige - mensenlevens. Dan komt meestal het argument voor de dag dat toch de Amerika nen ons land in de oorlog '40-'45 hebben bevrijd, en wij ze dus daar nog dankbaar voor moeten1 zijn, geldt dat dan ook als excuus voor wat deze Amerikaanse rege ring uitspookt? Hebben ten eer ste de Russen aan onze bevrij ding niet net zo'n groot aandeel gehad als de Amerikanen, en is ten tweede daarbij ook hun land niet grotendeels verwoest door de Duitsers, al wordt dit laatste soms al te gemakkelijk vergeten! Dit argument kunnen we dus rus tig terzijde schuiven. Dat de heer Heemskerk het plaatsen van kernwapens beslissen over leven en dood noemt, daar ben ik het mee eens, het zijn toch immers afschuwelijke wapens die bij ge bruik een massale slachting te weeg brengen onder de mens heid. Worden kernwapens geplaatst in een klem landje als Nederland met zyn dichte bevolking dan is het risico voor ons vele malen groter. Ik denk daarom dat ieder christelijk en vooral weldenkend mens hiet botweg tegen mag, en eigenlijk moet zijn! Volgens u zijn ze nodig voor de zelfverdediging, hieraan twijfel ik ten sterkste. Er is namelijk reeds veel te veel van dit oorlog stuig geproduceerd, dat de kans steeds groter wordt dat een of an dere gek het geweld laat losbar sten, de gehele wereld met al zijn mensen zelfs wel meerdere ke ren vernietigd kan worden. Waar blijft dan de zelfverdediging, zo na kom je dan niet meer, vergeet dat maar rustig! Ook het verschil tussen de aanleg van de Russische aardgasleiding en het leveren van Amerikaaans graan zie ik iets anders. U zegt dat het dollars onttrekt die dan niet voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. Wel wat naïef lijkt my, wat dacht u van geldelijk gewin in dit geval, geld stinkt immers nooit, ook al is het van de grootste politieke tegenstrever. De aanleg van de Siberische pijp leiding zou volgens u door Viet namese dwangaarbeiders wor den gedaan. Heeft u dit gehoord of gelezen en voetstoots aange nomen of zich persoonlyk op de hoogte gesteld? Kom, heer Kromhout, iets meer objectief de zaak bekijken en be luisteren, van meer dan één kant in ieder geval, de eindconclusie valt dan vast iets anders uit. W. Ruigrok Vinkenlaan 20 2201 BS Noordwijk Onderwij s- staking Het onderwijs staat de laatste we ken volop in de belangstelling. Niemand in het onderwijs is het eens met de maatregelen van de nieuwe minister. Eén op de tien scholen is zelfs in staking ge gaan. Dat hadden er ovengens veel meer kunnen zijn als meer dere mensen lid waren geweest van een vakbond. Veel onduide lijkheid was er bovendien over het doel van de staking de kor ting op de salarissen of de kwali teit van het onderwys. Voor de bonden was het eerste prioriteit, de scholen willen nadrukkelyker ingaan op het tweede, met name het verloren gaan van de werkge legenheid. Onze school bijvoorbeeld moet met ingang van januan'83 een leerkracht missen. Een enthou siaste onderwyzeres die erg graag voor de 80% uitkering wil blijven werken. Zo zijn er straks duizenden die dolgraag zouden willen, maar het domweg niet mogen. En dat terwijl het werk zich op de scholen aan het opsta pelen is. Straks de combina tieklas naast de klassen van 30 en meer leerling!» ai jan nlang wordt er gevochten voor kleinere klassen, nu komt er steeds meer werk voor steeds minder men- Het is tnest en uiterst frustrerend om voor een klas te staan waar zoveel kinderen in zitten datje al bly bent dat alles ordelyk ver loopt. Aan individuele hulp kom je nauwelijks toe. en dat in de wetenschap dat duizenden leer krachten die hulp wel wfllei M ven, maar niet mogen. Die 20% wil ik nu wel vast inleveren (straks moet ik misschien óók voor 80% thuis zitten), maar dan wil ik ook graag enkele kinderen "inleveren" voor werkloze leer krachten. Daarom erger ik me zo aan die be ruchte 1,65%. Het gros van de leerkrachten vindt dat het punt niet Ik denk dat velen met my bereid zyn om méér in te leveren, in ruil voor wat taakverlichting, zodat de nu nog werkende leer krachten enthousiast blyven en de werkloze leerkrachten weer enthousiast worden. De leerlin gen zullen daar de vruchten van kunnen plukken. En dat wordt toch zeker bedoeld met de "kwa liteit van het onderwys". Het huidige beleid is een systema tische afbraak van het hele on derwys. Vooral de demotiveren de werking op de mensen in het veld is iets wat de minister toch wakker zou moeten schudden. Structureel zit er duidelyk iets fout en als daar niet snel veran dering in komt, dan zie ik de toe komst zeer somber in. Theo v d Veer Ciusiusweg 48 Noord wyk, leerkracht aan de Floraschool in Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17