5 0 T Anderleeht weer met aanvalslust Dammers schudden concurrenten af Spelbos zegt af Toppaard verkocht Amersfoort geeft nog niet op Serajevo weggespeeld (6-1) in kwartfinale UEFA-cup IOCC tegen "open" Tour Daviscupfinale in Franse "zandbak" Nederlandse kopgroep ZUIDLAREN (ANP) - De Ne derlandse springruiter Albert Voorn raakt zyn toppaard Jonker nog deze week kwijt. Jonker is door zyn Neder landse eigenaar verkocht aan de Amerikaanse broers Leo ne, die eerder dit jaar al het sterpaard van Rob Ehrens. Koh I-Noor, kochten. Albert Voorn had Jonker in vijf maanden in topvorm ge bracht. De combinatie ver overde anderhalve week ge leden in Dublin de vierde plaats in de Grote Prys van Dublin, een wedstrijd mee tellend voor de strijd om de wereldbeker De 26 jange ruiter uit De Zilk toonde zich gisteren bijzon der teleurgesteld over de ver koop van Jonker Voorn: "Vooral de verrichting in Du blin gaf hoop op een goed wedstrydseizoen. Zonder Jonker zal dat niet meeval len" Voorn raakte eerder dit jaar ook al twee toppaarden. Devon en Calypso, kwyt Met Devon werd Voorn derde in de nationale titelstrijd in Eindhoven. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 De snel voltooide ronde van giste ren is kwalitatief duidelijk ach tergebleven by de vorige con frontaties van de dammers in de Braziliaanse metropool. Op een paar borden werd zonder meer en op grote schaal geknoeid. Jo- han Bastiaannet trok er het snelst profijt van. Met een com- binatie uit een leerboekje voor beginners won hij van de nog steeds puntloze Braziliaan Fran ca. Hem bleef dus voldoende tijd over zich voor te bereiden op zijn volgende partij, tegen Harm Wiersma. De wereldkampioen was ook vlug klaar, maar behield slechts de halve winst Zijn partij tegen N'Diaye was wel intensief opge zet flankspel uiteraard maar na een aantal ruilingen verzand de het spel. N'Diaye drong zelfs met een witte schijf door naar veld 17 en bleek in staat zijn voorpost te verdedigen ook. Wiersma stelde daarop maar re mise voor en de Afrikaan had daartegen geen enkel bezwaar. Van goed gehalte was opnieuw de partij van Rob Clerc. Hij concen- Amersfoort (anp> - Voorzit- ter J. Bakkenes van SC Amers foort heeft in een brief aan het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB fel tegen het nieu we plan 32 in plaats van 35 be taalde voetbalorganisaties in stand te houden, geprotesteerd. Het plan werd maandagavond tijdens de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal ge presenteerd. Geldschieter Vahl- stal van sc Amersfoort mocht toen echter niet het woord voe- "Het is voor ons onacceptabel en onverklaarbaar", zo stelt Bakke nes in het schrijven, "dat een col lege als het uwe, dat voor 75 pro cent bestaat uit afgevaardigden van clubs, zo'n standpunt aan draagt zonder daarvoor en middelen op tafel te brengen. Dat standpunt is discriminerend voor drie, nu nog totaal onbeken de, verenigingen, die in overleg met hun gemeenten of schuldei sers geen garanties kunnen ge ven dat zij te zijner tijd over fondsen kunnen beschikken - zo als gesteld door het sectiebe stuur - waardoor zij in stand ge houden kunnen worden". Het bestaan van de betaald voet balorganisatie SC Amersfoort is met enkele weken gerekt. De Utrechtse rechtbank zag gisteren geen reden in te gaan op het ver zoek van de bedrijfsvereniging en de belastingdienst de SC Amersfoort nu reeds failliet te verklaren. De rechtbank wacht met de uitspraak tot 15 decem ber. De bedrijfsvereniging en de belastingdienst wilden, vooruit lopend op die uitspraak, de SC Amersfoort nu reeds failliet laten verklaren, omdat de club niet aan zijn lopende verplichtingen zou voldoen. Dit werd van de zij de van SC Amersfoort bestreden. ZAANSTAD - Na Rene van der Gijp eerder deze week heeft nu ook Ronald Spelbos afgezegd voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Malta op zondag 19 december in Aken. De voorstopper van Club Brugge krijgt geen vrijaf van trainer- coach Georg Kessler. „Ik kan Spelbos, die voor Club Brugge een meer dan goede kracht is, gewoon niet missen. Op die dag spe len we voor de competitie uit tegen FC Luik". Kessler verwacht overigens dat bondscoach Kees Rijvers hierdoor niet in de problemen komt. „Er zijn genoeg goede voetballers in Nederland om een behoorlijk elftal tegen Malta op de been te brengen". MADRID (AFP) - Een meerder heid van de organisatoren van amateur-ronden, de IOCC, heeft zich gisteren in Madrid uitge sproken tegen het in 1983 open stellen van de professionele Ron de van Frankrijk voor amateurs. De organisatoren van de etappe koersen voor amateurs zijn van mening, dat de betere amateur- renners zich volledig gaan toe leggen op dit evenement Tevens wordt gevreesd voor een versto ring van de amateurkalender. Het deelnemersveld van de ge lijktijdig met de Tour te houden amateurkoersen van Polen, Ryn- land-Palts en Colorado zal deze zomer kwalitatief aangetast wor den door het "open" stellen van de Tour. Ondanks de tegenstand van de amateur-organisaties zal de nieuwe formule van de Ronde van Frankrijk morgen goedge keurd worden door het congres van de UCI (internationale wie- lerunie), zo wordt in wielerkrin- gen aangenomen. PARIJS (Reuter) De Franse tennisbond heeft meer dan 70.000 gulden uitgegeven om een "zandbak" in gereedheid te brengen voor John McEn roe. Deze staat bekend om zijn afkeer van trage banen en dus hebben de Fransen in het ijspaleis van Grenoble, waar aankomend weekeinde de finale van het toernooi om de Davisbeker plaatsvindt, een leuk traag baantje aan gelegd, dat best eens het onge noegen van de opvliegende Amerikaan zou kunnen wek ken. Op papier is Frankrijk natuurlijk kansloos tegen de Verenigde Staten, die de foei lelijke slaschaal, welke Dwight Filley Davis 82 jaar geleden beschikbaar stelde, al 28 keer hebben gewonnen, waarvan driemaal in de laatste vier jaar. 5-0 Zou een normale uitslag zijn voor het keurkorps van Arthur Ashe, dat bestaat uit John McEn roe, Gene Mayer, Eliot Telt- scher en Peter Fleming. Maar Daviscupfinales plegen nogal eens verrassingen op te leveren. Vooral nu Frankrijk erbij is betrokken, is de kans daarop groot. Voor het eerst sinds het legendarische tijd perk van de "vier muske tiers", dat 49 jaar geleden werd afgesloten, telt het Franse tennis weer mee en wel door vier spelers: Yan- nick Noah, Henri Leconte, Thierry Tulasne en Gilles Mo- reton, die gemiddeld slechts 22 jaar zijn. Hun prestaties hebben in het land een golf van enthousiasme ontketend. Als het op tennis aankomt, le ven de Fransen zich tegen woordig net zo uit als de Bra zilianen bij het voetbal. De Amerikanen staan bij wijze van spreken in elke game met 0—15 achter. Als nu ook het speel-oppervlak aan het beoogde doel voldoet, wordt het wellicht 30—0 en in zo'n geval kan het zelfs voor de su perieur geachte Amerikanen moeilijk worden. Vooralsnog weigert de Ameri kaanse non-playing captain Arthur Ashe in te gaan op speculaties als zou McEnroe, die geacht wordt zowel het en kel als dubbelspel te spelen, in het nadeel zijn: "hij speelt gewoon zijn eigen service-vol ley spel. Ik denk dat de Fran sen zich bezorgd maken om McEnroe. Ik doe dat niet...". "Op papier winnen we met 5—0. In aanmerking genomen dat we voor een Frans pu bliek spelen, wordt dat mis schien 4-1, maar ik aan vaard ook een overwinning met 3-2". Patrice Hage- nauer, één van de Franse coa ches, is het eens met die 3—2, maar niet noodzakelijk in Amerikaanse voordeel. In beide teams wacht men met de definitieve opstelling tot de loting van vandaag. John McEnroe op weg naar de douche, gisteren na de training voor de Daviscupfinale in Grenoble. De Fransen doen verwoede pogingen hem uit zijn ritme te halen. DEN HAAG (ANP/Belga/DPA) - Onder gezag van de nieuwe trainer Pol van Himst blijkt Anderleeht na de defensieve Ivic-jaren weer geweldig veel aanvalslust en -kunst te kennen. Dat demonstreerde de Belgische UEFA-cupvertegenwoordiger gisteravond één helft lang in de eerste kwartfinale-editie tegen Serajevo. De Joegoslavische oppo nent werd in Brussel de eerste helft weggespeeld. Toen bij een 5—1 pauze-stand kwalifi catie voor de volgende ronde vast stond, deed Anderleeht het begrijpelijk wat rustiger aan: eindstand 6—1. Met een thuisbeurt voor de boeg, veroverden Benfica (1-1 bij FC Zurich), Bohemians Praag (2-2 bij Servette) en Valencia (0-0 bij Spartak Moskou) een goede uitgangspositie voor het berei ken van de halve finale. De drie Duitse vertegenwoordigers staat nog een lastige proef te wachten. 1FC Köln, de ploeg van Rinus Michels, won moei zaam van AS Roma (1-0). Kai- serslautern en Werder Bremen verloren, respectievelijk met 1-0 bij respectievelijk Sevilla en 2-1 bij Dundee United. Bor deaux zal over twee weken in het Roemeense Craiova tegen Universitatea een 1-0 voor sprong moeten verdedigen. Anderleeht komt in elk geval zon der problemen verder. Voor 30.000 toeschouwers bleken de Brusselaren tegen Sarajewo op permachtig. Al in de eerste mi nuut kwam dat tot uitdrukking door een doelpunt van Juan Lo- zano. Halverwege de eerste pe riode zorgde de Spaanse Belg ook voor 2—0, maar een dubbele mogelijkheid op voltooiing van zijn hattrick bleef onbenut. Al lereerst omdat hij door doelman Janjus in het strafschopgebied werd neergehaald, vervolgens omdat hij de toegekende penalty miste. Binnen een minuut hep Anderleeht echter toch verder weg van de Joegoslaven door Er- win Vandenbergh, die passes van Brylle en Olsen afrondde. Vijf minuten voor rust scoorde Josic tegen (4-1), maar onmid- delijk bracht Vercauteren de marge weer op vier treffers: 5-1. Na rust verminderde de producti viteit. Het enige doelpunt uit de tweede helft kwam op naam van Ferhatovic, die- een kwartier na de hervatting de bal langs zijn ei gen doelman werkte. Wilskracht Drie weken na de triomfantelijke 5-0 zege op Glasgow Rangers heeft Keulen het noodelftal van Rinus Michels (hij miste Litt- barski, Willmer en Strack), uit sluitend op wilskracht de over winning behaald. De 1-0 op de Italiaanse ranglijstaanvoerder AS Roma is echter geen gerust stellend uitgangspunt voor de re turn in Rome. Klaus Allofs zorg de kort voor rust voor het enige doelpunt. Hij rondde een droom- combinatie van Cullmann, Bon hof en Fischer met het hoofd af. AS Roma, gesteund door 15.000 landgenoten, beperkte zich tach tig minuten lang tot verdedigen. SAO PAOLO (ANP) Het sterke Nederlandse trio Rob Clerc, Jannes van der Wal en Harm Wiersma behoeft sinds de zesde ronde van de strijd om de wereldtitel dammen geen buitenlandse inmenging meer te dulden in de top van het veertien deelnemers tellende veld. Clerc werkte eigenhandig de Fransman Guinard van de gedeelde topplaats en omdat Van der Wal de Brazi liaan Da Silva versloeg, bezetten zij gezamenlijk de eerste plaats. Hun voorsprong op Harm Wiersma, die remise speelde tegen N'Diaye, bedraagt een punt. treerde zich met wit sterk op het centrumspel. Guinard verdwaal de in een tamelijk ingewikkelde stelling en werd in de volgende zetten duidelijk zijn plaats gewe zen. Jannes van der Wal blijkt de Brazi lianen te hebben uitgekozen voor taktische grapjes. Tegen Franca opende hy met 31-26, gis teren tegen Da Silva had hij zelfs 35-30 op het repertoire gezet. Op de lange vleugel werd zijn opstel ling geleidelijk weinig econo misch, maar tegen Jose Mana da Silva was dat allemaal geen be zwaar en toen ook de klok tegen de Braziliaan ging tikken, was het gebeurd. De Surinamer Autar behaalde zijn eerste overwinning. De erg wis selvallig spelende Taore was zijn slachtoffer. Kaplan koos voor de molimard-uitstoot tegc-n Ver- poest, die de schijf op 29 het staan. In de tijdnoodfase wissel den de winstkansen enkele ke ren, het laatst in het voordel van de Amerikaan, die daardoor naast Guinard op de gedeelde vierde plaats kwam. De kopgroep zal mogelyk in de volgende ronde een ander ge zicht krijgen. Naast het Neder landse duel Wiersma-Bastiaan- net wordt namelijk ook nog ge speeld Van der Wal-Clerc Wan neer de sterksten uit het toernooi dit rondje van eigen bodem heb ben voltooid, zal meer duidelyk zijn over de posities in de kop groep. De uitslagen van de zesde ronde op een rijtje: DialJo (Seni-Kouassi (Ivo) 1-1, Traore (Ivo)-Autar (Sur) 0-2, Verpoest (Bel)-Ka- plan (Vst)0-2. Clere (NedVGuinard (Fra) 2-0, Van der Wal (Ned)-Da Silva (Bra) 2- 0, N'Diaye (Malil-Wicrsma (Ned) 1-1; BasUaannet (Nedl-Franca (Bra) 2-0. De stand 1 Clerc en Van der Wal beiden 10 pnt; 3 Wiersma 9 pnt, 4. Guinard en Kaplan 8 pnt, 6 Bastiaannet en N'Diaye 7 pnt, 8 Kouassi 6 pnt, 9. Autar. Diallo, Traore en Verpoest 4 pnt. 13. Da Silva 3 pnt, 14. Franca 0 pnt. Pruzzo en Falcao heten de enige twee kansrijke mogelijkheden op een tegenstreffer onbenut. Het optreden van de Braziliaan en Conti, de tweede WK-ster, bleef benedenmaats. Conti mocht zelfs van geluk spreken, toen een grove overtreding tegen Konopka niet met een rode kaart werd bestraft. De Keulse voor- stopper Steiner kreeg zijn twee de gele kaart en zal derhalve in Rome verstek moeten laten gaan. Storm Werder Bremen is niet, zoals Bo- russia München Gladbach vorig jaar (5—0), bezweken onder de Ierse aanvalsstorm, die Dundee United op eigen veld kan ontke tenen. De Noordduitsers hadden tot kort voor tijd zelfs uitzicht op een gelijkspel, maar Narey be zorgde de sterkere Schotten in de 82ste minuut uit een vrije trap de volle winst: 2-1. Werder heeft slechts aan verdedi gen kunnen denken. Het indruk wekkende overwicht van de Schotse nummer twee leverde voor rust slechts één treffer op. Milne scoorde na een kwartier. Na rust kwamen de Duitsers iets vaker over de middellijn, al was de gelijkmaker van Meier niets anders dan een toevalstreffer. Dundee zette na die tegenvaller Werder Bremen opnieuw terug en werden acht minuten voor het einde terecht beloond met Na rey's winnende doelpunt: 2-1. Citroenen Kaiserslautern heeft na het 1-0 verhes bij Sevilla goede overle vingskansen. Men reisde naar zuid-Sparye af, louter met de be doeling de schade beperkt te houden. In geen enkel opzicht probeerden de Duitsers iets van de wedstrijd te maken, de Span jaarden bezaten daartoe niet de klasse. Het gevolg was een ui terst vervelende eerste helft. Na rust onderzocht Kaiserslautern nog wel de mogelijkheden om tot volle winst te komen. Het duel kreeg een open karakter, en onder die omstandigheden kwa men er meer kansen voor de Spanjaarden. Zij strandden ech ter voortdurend op de uitstekend keepende Armin Reichel. Welge teld één fout werd de Duitse sluitpost noodlottig. Reichel liep tien minuten na rust onder de bal door bij een hoekschop van Pin- tinho, waarna Francisco de bal eenvoudig in het lege doel kon koppen: 1-0. De Schotse scheidsrechter Valenti ne, die al gele kaarten had gege ven aan Nimo en Carlos (Sevilla), Kitzmann (18 jaar slechts en niet berekend voor de taak van links achter) en Brummer (Kaiserslau tern), trok twee minuten voor tijd de rode kaart voor Nimo, na een overtreding op Allofs. Het stadion, gevuld met 70.000 toe schouwers, stond op zijn kop en bij het verlaten van het veld werd de Schot bekogeld met een regen van citroenen. Uitslagen en scoreverloop van de overige wedstrijden: Servette (Zwi)-Bohemians Praag 2-2 (0-1); Sloup 0-1, Schnyder 1—1, Chaloupka 1-2, Elia 2-2; FC Zurich (Zwi)-Benfica (Por) 1—1 (0-0); Rufer 1-0, Fihpovic 1-1; Gir.Bordeaux (Fra)-Craiova (Roe) 1-0 (0-0); Giresse 1-0 (straf schop); Spartak Moskou (Rus)—Valencia Doelman Trancedi van AS Roma is baas in zijn eigen doelgebied. Paul Sterner (li) belaagt hem, gadegeslagen (Spa) 0—0. door Keulen-aanvoerder Stephan Engels. Ancelotti houdt zich de Duitsers van het lijf. 17 Kom nou Tocu mee mevrduuj oncel?. TEkEN eej?61 even uet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13