NS in conflict met Smit-Kroes c Blik ii de weekbladen D "Senator Waterloo" formeert in Italië Signaal op zeer onveilig" Hoechst gaat fors saneren Waar roepen ze bij 't spelen de buren d r bij? Casino Scheven in «en Waar wint een boer het met een aas altijd? Casino Scheveningen Voorzitter Gereformeerde Bond: Waar zit de bediening aan tafel? Casino Scheveningen KLSEVIERS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1982 Geen geld voor gat van 200 miljoen UTREon?T ■,ANP' - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat weigert om een gat van 200 miljoen gulden in de begroting van de Nederlandse Spoorwegen voor volgend I.aar.It! dichten. Dit gat is voor een belangrijk deel ontstaan door de hoge rentelasten van de NS over grote leningen die de afgelopen jaren zijn aangegaan. Varia De minister wil dat de NS in de cember met bezuinigingsvoor stellen komt, zo heeft een woord voerder van haar ministerie gis teren desgevraagd meegedeeld. Volgens de NS-top zijn ombuigin gen voor het komende jaar prak tisch onmogelijk, omdat de dienstregeling al helemaal vast ligt en de uitvoering hiervan echt niet goedkoper kan. De NS heeft inmiddels een speciale werk groep aan het werk gezet om naar oplossingen te zoeken voor dreigende financiële moeilijkhe den. Jan Koster, voorzitter van de be drijfsgroep Spoorwegen van de Vervoersbond FNV, die het be grotingsgat gisteren op een ver gadering van zijn bond in Amers foort bekend maakte, beschouwt de gang van zaken een overdui delijk signaal dat de overheid zich afkeert van het bevorderen van het openbaar vervoer. "Het aantreden van mevrouw Smit- Kroes als nieuwe minister van verkeer en waterstaat doet het ergste vrezen voor de toekomst", aldus de bondsbestuurder. De NS rekent volgend jaar op een overheidsbijdrage van 1.217 mil joen gulden in de exploitatiekos ten, aldus een NS-woordvoerder. Hoeveel geld de spoorwegen in 1983 in totaal (rijksbijdrage en in komsten uit reizigers- en goede renvervoer) in het laatje hopen te krijgen kon hij nog niet zeggen. Dit is afhankelijk van het reizi gers- en goederenaanbod en van het doorgaan van de aangekon digde tariefsverhoging, die der tig miljoen gulden zou moeten opbrengen. In 1981 was de rijks bijdrage in de NS-kosten onge veer 990 miljoen gulden op een totale balans van zo'n 2.400 mil joen gulden. De hoge rentelasten die de spoor wegen nu dreigen op te breken werden in het jaarverslag over 1981 al onderkend. In dat jaar werd voor 391 miljoen gulden ge leend en bovendien werd de ver wachting uitgesproken dat de komende jaren verdere en hoge re leningen nodig zouden zijn om de infrastructuur en het mate rieel te moderniseren. In 1981 waren de spoorwegen nog 75 miljoen gulden kwijt aan rente, maar volgens het jaarverslag zou dit bedrag oplopen tot meer dan 200 miljoen gulden in 1985. Minister Smit-Kroes heeft de NS eerder deze maand laten weten dat zij niet meer dan 893,5 mil joen gulden wil bijdragen in de kosten van het reizigersvervoer, - terwijl de spoorwegen om 110 miljoen meer hebben gevraagd. Voor het toch al noodlijdende goederenvervoer per trein stelt zij 155,5 miljoen gulden beschik baar, terwijl volgens de NS ei genlijk 90 miljoen meer nodig is. ROME - Een kabinet-Fanfani in 1982 is voor Italië ongeveer ver gelijkbaar met een kabinet-Cals in Nederland: de nu 74-jarige se naatsvoorzitter was voor het eerst minister in 1947, en tussen 1954 en 1962 viermaal premier. Verder was en is hij kandidaat bij iedere presidentsverkiezing, maar tot nu toe, en voor de voor zienbare toekomst, altijd door anderen voorbij gestreefd, wat hem in het communistische par- door Hein ten Kortenaar tijblad het bijnaampje „Senator Waterloo" bezorgde. Bijnamen heeft hij trouwens bij de vleet: de aardigste blijft die van „Rieccolo" (daar heb je 'm weer), want hij kon zo hard niet in de grond gestampt worden, of hij dook onverwacht weer ergens anders op. Deze keer heeft het lang geduurd, maar president Pertini kon niet om de aanbeve ling van de christen-democraten heen: zij wilden geen andere for mateur dan Amintore Fanfani. Zelf was hij als altijd overtuigd van zijn succes. „Als ik straatve ger geworden was", vertrouwde hij onlangs een Italiaanse journa list toe, „was ik ook de beste van Italië geweest". Hij ontbood dan ook dadelijk de vertegenwoordi gers van de vijf partijen van de zojuist uiteengevallen coalitie om hun de eer aan te doen deel uit te maken van zijn regering. De eerste reacties waren weifelend genoeg om hem te laten uitbar sten in optimistische voorspel lingen, maar langzamerhand be gon ook tot hem door te dringen dat er van enthousiasme geen sprake was. De vorige regering is gestrand op een diepgaand con flict over het economisch beleid, en dat conflict was niet een twee drie opgelost door de benoeming van een formateur die in de jaren '30 professor in de economie is geweest (en toen met hart en ziel Mussolini's corporatieve stelsel aanhing). De republikeinen, nog beledigd door de val van hun partijleider Spadolini, en de christen-demo craten bleven hameren op de noodzaak van versobering en fik se bezuinigingen op de over heidsuitgaven. De socialisten legden de prioriteiten op verrui ming van de werkgelegenheid, overheidsinvesteringen ten bate van produktieverhoging en be lastinghervormingen ter be- Jaarbij kwam gisteren de algeme ne industriestaking, die zowel een protest inhield tegen de werkgevers, die de onderhande lingen over de nieuwe cao's heb ben afgebroken, als een waar schuwingssignaal aan de komen de regering. Als Fanfani met al deze tegenstrijdige wensen reke ning moet houden, is zijn taak welhaast wanhopig. Gisteren diende hij by de vijf even tuele regeringspartners zijn eco nomisch programma in, en don derdag houdt hij daarover een gemeenschappelijke vergade ring. Als het daarna nog zin heeft zyn formatiepoging voor te zet ten. denkt hij ook de leiders van de vakbeweging te ontvangen. Een van de mogelijkheden waar mee in Rome seneus rekening wordt gehouden, is dat er een ty- delijk kabinet uit de bus komt, dat tot voornaamste taak heeft vervroegde verkiezingen voor te bereiden. Het zou sinds 1972 de vierde keer zijn, dat een gekozen parlement zijn tijd niet uitzit, maar voortijdig op moet stappen. ADVERTENTIE Bij Roulette. Daar hoor je wel 's 'twintig met de buren', of zestien, of dertig. En dan bedoelen ze de twee nummers die in de cylinder links en rechts van dat getal staan. Dat doen de gevorderden. En de croupier regelt dat Die croupiers hebben oog en oor voor alles. Wie dat nog nooit heeft gezien: Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 ADVERTENTIE Bij Black Jack, ofwel het 21-spel. Figuren tellen voor 10. een aas voor 1 of 11 en heb je met twee kaarten 21 dan is het meteen prijs. Blackjack is leuk, en met een leuke croupier nóg leuker. En die zijn er bij. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 99 VLISSINGEN (GPD/DPA) - De Unie BLHP vreest dat de ko mendejaren bij Hoechst Holland n.v. enkele honderden banen ge schrapt zullen worden. Het gaat in totaal om zo'n 400 arbeids plaatsen. Volgens districtsbe stuurder Ron Jacobs van de Unie BLHP heeft de Raad van Bestuur dat tegen de vakbonden verklaard. Hoechst Holland heeft vestigingen in Vlissingen, Amsterdam, Weert en Breda. Bij het Westduitse chemische con cern is de winst in de eerste ne gen maanden van het lopende jaar heel wat lager uitgevallen dan in die periode van het vorige jaar. Over de hele wereld nam het resultaat voor belastingen met 23,6 procent af en bij de moedermaatschappij Hoechst AG met 16,9 procent. FR1MLEY (AP) - Het bankroet van de sportwagenfabriek De Lorean in Belfast heeft de prijzen van de laatste geproduceerde auto's flink omhoog gedreven. Gisteren werden ze geveild in het Britse Frimley. waarbij forse bedragen werden neergeteld. Eerder leidde het faillissement van De Lo rean al tot een flinke opleving van de vraag in de VS. In dat land is de fabrikant zelf overigens gedagvaard wegens geknoei met verdovende middelen. De voorzitter van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, ds. L. J. Geluk (Woerden), schrijft vandaag in 'De Waar heidsvriend' met een duidelijk heid die elke twijfel uitsluit, dat het hoofdbestuur van de Bond de eenwording met de huidige Gereformeerde Kerken in Nederland niet begeert. Ster ker nog: het zal zich met alle kracht daartegen blijven ver zetten. Met opzet heeft ds. Geluk het over 'déze' Gereformeerde Kerken. "Om daarmee aan te geven, dat deze kerken in de loop der jaren zo totaal zijn veranderd. Zij dra gen nog de naam 'gereformeerd', maar zijn aan de gereformeerde confessie geheel en al ontzon ken". "In de Gereformeerde Kerken woekert de vrijzinnigheid voort, en deze tast de gereformeerde leer en zeden zó aan, dat veel zwak leven dat nog in onze ver deelde en vervallen kerk wordt gevonden bij hereniging niet zou worden versterkt maar zou be zwijken. En dat niet het minst door het vermogen tot organise ren en het activisme die de gere formeerden nu eenmaal eigen zijn". "Ziende op het feit dat het veelal gereformeerden waren die in de politiek en in het onderwijs, in het vormingswerk en bij de me dia de wissel overhaalden, is zelfs te vrezen, dat het geheel van de christenheid en de samenle ving in Nederland de nadelige in vloed van een gerealiseerd 'Sa men op weg' zal ondervinden". "Het gereformeerde rapport over het Schriftgezag, het rapport over de homofilie en recentelijk het rapport over de wettigheid van alternatieve relaties ('In lief de trouw') zetten het signaal op zeer onveilig. Aan de heilloze doorwerking van deze ongerefor- meerde en onbijbelse beginselen wensen wij nóch de gemeenten die het erfgoed van de Reforma tie verlangen te bewaren, nóch de komende geslachten prijs te geven". Daarom acht het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond het zijn roeping, met alle kracht voor dé ze hereniging te waarschuwen en zich met alle hem ten dienste staande middelen daartegen te verzetten. "De Gereformeerde Bond wenst Hervormd te blij ven en begeert, samen met ande ren, op de grondslag van de Hei lige Schrift, overeenkomstig de religie van de belijdenis der va deren, bij de voortduur her vormd te worden door de Geest van de Vader en de Zoon". Oud-katholieken over IKV Het was voor de synode van de Oud-Katholieke Kerk in Neder land niet mogelijk, zich te stellen achter de opvattingen van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) over de te volgen weg naar vrede in de wereld. Over een voorstel van de synodale raad. dat in gro te lijnen instemde met de IKV- gedachte van eenzijdige stappen (om tot meerzijdige ontwapening te komen), wilde de synode niet stemmen. Wel sprak de oud-katholieke syno de - een adviserende instantie, waarin leken en geestelijken zit ting hebben - haar waardenng uit voor het vele werk van het IKV tot bewustmaking van de kerken omtrent de problemen van oorlog en vrede. "Het evan gelie schept echter voor ieder ge meentelid de ruimte om in goed geweten en naar eigen inzicht een politieke keuze te maken" Met 36 tegen 34 stemmen werd een motie aangenomen waarin de kerkleiding wordt gevraagd, na te gaan of het ICTO (Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) financieel ge steund moet worden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Voorthuizen B. Oosterom Maars- sen; aangenomen naar Elim (Dr.) kandidaat J. Maasland Oldenzijl (Gr). Gereformeerde Kerken: beroepen te Scharendijke (Z.) kandidaat A. A. R. Kamermans Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rotterdam- Noord G. Mulders Den Haag- Oost-Scheveningen; bedankt voor Zwijndrecht H. Folkers Eindhoven. Ariénskonvikt. De Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht kreeg van kardinaal Wil- lebrands een brief - mede na mens bisschop Móiler van Gro ningen waarin staat dat hg de uitbouw van het 'Ariénskonvikt' als centrum voor priesteroplei ding mogelijk en wenselgk acht Hij wil dat doen in goed overleg met de hogeschool. De bedoeling is. van het konvikt - op het ogenblik een leefgemeen schap van zes toekomstige pries ters een 'seminarie nieuwe stijl' te maken. Tot in de jaren 60 kenden alle Ne derlandse bisdommen een eigen groot- en kleinseminarie. Daar naast hadden talrijke orden en congregaties een opleiding. Die werden alle opgeheven en samen gevoegd met de theologische ho gescholen van Amsterdam. Utrecht, Tilburg en Heerlen, ter wijl de Roermondse bisschop Gij- sen een eigen seminarie stichtte in Rolduc De theologische hogeschool in Utrecht behoudt een deel van de priesteropleiding. Het konvikt' zal voor de bisdommen Utrecht en Groningen de pasto rale en stnkt-priesterlykc vor- rrung op zich nemen. ADVERTENTIE De omRekeerde wereld zou je zeRRen. maar toch, bij de Franse Roulette-tafel in het Casino zitten ze vier man sterk in onberispelijke smokinRS u te bedienen. Of, als dat mooier klinkt, u behulpzaam te zijn. En dat doen ze verschrikkelijk snel en handiR. Let er maar's op Roulette en Black Jack van 2 tot 2. LcRitimatic en korrekte kledinR RraaR. Kurhaus. TeL 070-512621 Na de triomf, de overmoed en wel licht later de val. VN's Van Tijn en Van Weezei richten de blik de ze week op WD-leider Ed Nij- pels, die een grotere verkiezings winst in de wacht sleepte dan zijn illustere voorganger Hans Wiegel. Maar ook de man die de formatie- strijd hard voerde en hier en daar zijn hand overspeelde. Schwie- tert moest verdwijnen en het be geerde departement van Buiten landse Zaken ging naar het CDA. Evenhuis (onderwijs en jeugd- en jongerenwerk) maakte hij vi- ce-fractievoorzitter en is zijn kandidaat voor het voorzitter schap van de vaste kamercom missie voor defensie. Volgens VN en enkele anoniem geciteer de WD'ers kan dat niet zo door gaan met Ed Rudi van Meurs begint een nieuwe serie over de advocatuur in Ne derland. Hij schetst een beeld van de veranderingen in het vak, de generalisten die terrein verlie zen, de opkomst van de advoca ten-collectieven en het verzet te gen de "Orde van advocaten". Ook van zijn hand een gesprek met mr. Max Moszkowicz, wiens telefoonnummer Nederlandse criminelen uit het hoofd kennen Renate Rubinstein gaat in haar co lumn in op haar deelname aan het "geding" dat de VARA in scène zette en afgelopen zondag uitzond rond de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. Ploeg die het moest laten afwe ten; Wigbold die dacht een thuis wedstrijd te spelert, maar ver loor, Neuman die boven alles kalm bleef. Haar conclusie: Wig bold (kwaad weggelopen aan het slot) is een slecht mens, die niet tegen zijn verlies kan. In het kleurkatern een reconstruc tie van wat er sinds zijn komst in het Witte Huis is mis gegaan met Reagans economische politiek. Zeer aardig hoofdstuk in de eco nomische en politieke geschie denis van de VS, van de hand van Steven Weisman (Newyork Times). MAGAZINE Zal de erfenis van oud-minister Pais - een gat in de onderwijsbe groting van 278 miljoen - de hui dige onderwijsminister Deetman opbreken? vraagt Elsevier zich af. Deetmans oplossing, korten op de onderwijssalarissen, lever de de bewindsman een storm van protesten op. Deetman blijft koud onder "het brutaal verbaal geweld" van de kant van de on derwijzers. Hij staat bekend als een vasthou dend man, die zich niet gemak kelijk laat vermurwen door mas sale acties. Het schelden op zijn forse bezuinigingsoperatie wuift Deetman weg. "Dat gebeurt ie dere bewindsman". Hij toont zich geïrriteerd over zoveel onbe grip van de onderwijsbonden. "Het is ombuigen of barsten. Als het gat niet wordt gedicht, kost dat 3500 banen". De kwaliteit van het onderwijs hoeft volgens Deetman niet onder de snoeiope- ratie te lijden. Trouwens: het onderwijs mag best een stap terug doen, volgens hem. "We hebben boven onze stand geleefd". De pijn verdelen over alle ambtenaren in plaats van alleen over het onderwijzend personeel noemt de bewindsman onrealistisch. "Heb ik iets immo reels gedaan door inkomen te willen offeren voor werk? Ik ge loof het niet". Hans Bouma, predikant in Noorde loos, wil niet langer woordvoer der zijn van het Dierenbevrij dingsfront. De laatste actie - met verf de vacht van vossen op bontfarms waardeloos maken - deed Bouma afhaken. "Het aan richten van een dergelijke scha de heeft met het geven van een signaal niets meer te maken". Daarbij kwamen nog de bedrei gingen van zijn gezin. Bouma vindt de bevrijding van dieren nog steeds een goede zaak, "maar de acties van het Dierenbevrijdingsfront ontwik kelen zich in een verkeerde rich ting". Verder in EM een special over het koninklijk bezoek aan Engeland, rijkelijk geïllustreerd met foto's. In de Boeken Extra van De Tyd de ze week ruim aandacht voor Mu- lisch' laatste pennevrucht De Aanslag, waarin Mulisch pro beert duidelijk te maken wat de oorlog is geweest. De Aanslag beleeft al de derde druk en is daarmee het best verkocht boek van het seizoen. MuÜsch vertelt over het toevallige ontstaan van het boek, dat werd geboren uit een heel ander verhaal De ont dekking van Moskou en waar voor reeds in 1962 een dummy bestond. Vooruitlopend op zijn expositie in december in galerie Fenna de Vries in Rotterdam, heeft De Tijd een gesprek met de schilder Co Westerik, die op het ogenblik wordt gezien als een van Neder lands grootste levende schilders. Wiens werk meestal is verkocht nog vóór het van de ezel af is. "Een schilderij beginnen gaat van tiedelie, maar een schilderij afmaken, dat is niet te doen", al dus Westerik. Verder een verslag van de handel en wandel van Philips in Latijns- Amerika. Het bedrijf is op dit ogenblik bezig aan de uitvoering van de grootste order tot nu toe van Paraquay: 50 miljoen voor de levering en installatie van communicatie-apparatuur. Of dit een civiele dan wel militaire orde betreft wordt door Philips niet uit de doeken gedaan. Tenslotte de tevredenheid van de WD over de regeringsverkla ring. De winter van Lubbers lijkt vooral het oogstseizoen der libe ralen: geen nivellering, wel kern wapens en vooral bezuinigingen, schrijft de Tijd. In een gesprek met De Korte, financieel specia list van de WD-fractie, blijkt dat deze party haar lol eigenlijk niet op kan "Je mag niet juichen...", zegt De Korte. Vooral de CDA-er Ruding (financiën) wordt door de liberalen verwelkomd als wa re hij de zevende WD-minister. Bovendien, zegt De Tyd, krijgt Hans Wiegel nog zijn zin als hij als hoog en breed in Friesland zit: twee procent bezuinigen. Vrouwen in de krijgsmacht geven moeilijkheden. Ze zijn, zeggen sommige mannen, te zwak om te tijgeren, krijgen veelal een uit- zonderingsbehandeling en/of zetten onwillekeurig de mannen tegen elkaar op. HP wijdt het omslagverhaal aan "meisjes in uniform", emancipatie ter land. ter zee en in de lucht. Klassieke thema's passeren de kolommen: "Aanrandingen worden vrijwel nooit aangegeven terwijl het wèl voorkomt - omdat de man nen elkaar allemaal dekken. Soms is een meisje plotseling van school af en je hoort nooit waarom" Een belangryke con clusie is dat de krijgsmacht al te zeer worstelt met mannelyke tra dities; op vrouwen is zy nauwe lijks ingesteld. HP beschrijft verder het verloop van de onderhandelingen tussen werkgevers en vakbeweging over een centraal akkoord. Wim Kok (FNV) had haast omdat hy per 31 december dan nog net de pryscompensatie kon meene men ten behoeve van de arbeids tijdverkorting. Verder in het blad een verhaal over "de ge staalde kaders" binnen de CPN. de trouwe volgelingen van het marxisme-leninisme die het ui terst mocilyk hebben met de ver nieuwingsbeweging in hun par tij- Slavenburg's Bank krijgt een plaats in de derde aflevering over het bankwezen. Gekraakte safe loketten, duistere praktyken rond het F.S. Properties schan daal en het zwarte geld hebben de reputatie van de bank niet be paald verbeterd. In het filmbyvoegsel besteedt HP grote aandacht via een inter view aan de regisseur Steven Spielberg, die met zyn recente film "ET." (over de ervaringen van een buitenaards wezen op aarde) na "Poltergeist" (mede-re gie) en "Jaws" opnieuw een kas succes heeft geboekt. Ihervormd nederland "Een arts zonder werk kan werk gaan maken, daar moet je erg voor gaan vrezen. Het zyn heel gevaarlijke mensen, bedenken van alles, bevolkingsonderzoe ken. keuringen, nieuwe metho des. Een luguber iets. Als dit zo doorgaat moot je vrezen, dat er geen stille galsteen of vleesboom meer ongemoeid biyft". De weinig vrolijke bespiegeling is afkomstig van de nieuwe hoofd redacteur van het Tydsehnft voor Geneeskunde, prof. dr A.J Dunning. Jos Teunissen sprak met hem over het 'verkavelde' wereldje van de volksgezond heid "We hebben in dit [and te veel dokters en teveel genees kunde. Het zou aanzienlyk ge zonder zyn als dat een stuk af nam". In de commentaarkolom laat HN een fel afkeurend geluid horen in de richting van de gereformeer de synode, "die heeft geprobeerd tegen de somma van tienduizend gulden een portie rust in de kerk te kopen". Gedoeld wordt op het toegeven aan 'financiële chanta ge' van het Icto. dat in gerefor- murdt knng dr Ngga tte Liet vallen geen kerkelijke bijdrage meer te betalen, zolang de ker ken hun banden met het IKV handhaafden. Elders in HN gaat Harry Zeldenrust nader in op de als onwaardig bestempelde hou ding an de k< rkv. rg id. ring <-n bespreekt Bram Grandia de 'rechtse frontvorming tegen het IKV* Kryn van der Bent verhaalt vanuit het Verre Oosten dat Indonesië op weg naar een militaristische schyndemocratie. Guillcrmo Huerto sprak in Frankrijk met Enrique Erro, politiek vluchte ling uit Uruquay: "De corruptie van de militairen is totaal" Adnaan Slooff belicht 'de slag om het oorlogsspeelgoed' aan de hand van het Handboek speel goed acties, uitgegeven door het centrum van Geweldloze Weer baarheid in Amsterdam In de se rie mensen met een handicap aandacht voor Lex Grandia een blinde koster die predikant werd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11