'Emancipatiebeleid al op school doorvoeren' Officier eist half jaar cel voor slaan met bijl Haarlemmerstraat ontpopt reeks van activiteiten Gemeente in beroep bij de Kroon voor plan-Pieterswijk Gemeente verkoopt deel 'Citincomplex' Sinterklaasolifanten Sociaal raadsman in Matilo Lezingen bij biologenclub over voeding Werkgroep doet aanbevelingen: Moeilijkheden in Haags pension Kobben uit stuurgroep energiebeleid Kantoren worden woningen Prostituee afgeperst WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 LEIDEN - De kersverse winke liersvereniging Haarlemmer straat Promotion organiseert op woensdag 1 december een Sin terklaasmiddag in de Stadsge hoorzaal. Uiteraard zijn Sin terklaas zelf en een paar zwarte pieten aanwezig, maar ook het zangeresje Sandy en een gooche laar zijn van de partij. De winkeliersvereniging telt al ruim 130 leden, een groot deel dus van de ongeveer 200 winke liers die de Haarlemmerstraat bezit. Dit succes kent het be stuur toe aan de 'professionele opzet' van de vereniging. Eerde re pogingen tot het bundelen van de winkeliers liepen volgens het LEIDEN Sociaal raadsman R. Paulides houdt met ingang van 1 december elke woensdagmiddag spreekuur in clubhuis Matilo, Zaanstraat 126. Paulides is de op volger van mevrouw Krijkamp en fungeert al als sociaal raads man in verscheidene diensten centra (Noord, de Kooi, Mors- kwartier, binnenstad, Tuinstads- wijk en Merenwijk). Nu dus ook in de wijk Meerburg. De sociaal raadsman helpt of ver wijst bij het oplossen van allerlei problemen, veelal op het gebied van huisvesting, algemene bij standswet, sociale verzekerin gen, juridische kwesties, belas tingen, financiële problemen, ge zinsproblemen, cultuur en re creatie. Het spreekuur in Matilo is van drie tot vier uur. Voor rrieer informa tie: 254806. bestuur stuk op te geringe inzet van initiatiefnemers. Ook het be stuur is nu compleet; het staat onder voorzitterschap van de heer Palm. De activiteiten van de winkeliers vereniging worden ook op zater dag 4 december zichtbaar. Dan zullen twee grote olifanten, al weer vergezeld van zwarte pie ten, op de Haarlemmerstraat van elf tot half vier paraderen. Don derdagavond 2 december ten slotte gaat een looporkest van zwarte pieten door de Haarlem merstraat en omgeving. Dit alles onder de door de winkeliersver eniging opgehangen feestver lichting. Op deze manier hoopt de vereni ging bijdragen te leveren aan het hoofddoel: de Haarlemmerstraat promoten. "De diversiteit aan winkels, gezelligheid en recreati- viteit van de straat moeten naar voren worden gebracht", aldus het bestuur. "En dat had eigen lijk al veel eerder moeten gebeu- LEIDEN - De Leidse Biologen Club, de vereniging van biologie studenten, viert op 25 en 26 no vember haar 59ste Dies Natalis. In het kader hiervan vinden er al lerlei activiteiten plaats met als centrale gebeurtenis traditioneel een lezingencyclus. Dit jaar is het thema van die cyclus: voe ding. Op donderdag zijn er lezingen van 9.00 tot 13.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. De lezin- LEIDEN - Dat er nog heel wat valt te doen voor de totale emancipa tie van de vrouw een feit is, blijkt uit het tweede deel van de eman cipatie-nota Leiden die vorige week het licht zag. Het tweede en tevens laatste deel van de nota doet tal van beleidsaanbevelin gen op het gebied van onderwijs, werk en wonen. De nota is ge maakt door een werkgroep die door de gemeente is ingesteld. In het eerste deel, dat vorig jaar de cember uitkwam, kwamen de ge bieden vorming, kinderopvang en gezondheidszorg al aan de or de. Het college van burgemees- teren wethouders zal binnenkort zijn standpunt over de nota emancipatie bekend maken. Al in het basisonderwijs moet emancipatiebeleid gevoerd wor den, zo stelt de nota, om te voor komen dat meisjes en jongens zich al op vroege leeftijd gaan voegen naar de stereotype rol- verwachtingen. Lesmateriaal moet dus worden aangepast en de leerkrachten moeten er kri tisch mee omgaan. De gemeente zou bijvoorbeeld een nascho lingscursus kunnen organiseren om de leerkrachten te bekwa men in roldoorbrekend onder wijs. Er zou op scholen met con- tinuroosters moeten worden ge werkt, terwijl er voor voldoende en goede kinderopvang moet worden gezorgd, Buitenlandse kinderen moeten extra aandacht krijgen door bijspijkercursussen en bijlessen. Voorlichting Wis- en natuurkunde voor de jon gens, 'pretpakketten' voor de meisjes bij het voortgezet onder wijs: de werkgroep emancipatie denkt dat schooldekanen eerder en roldoorbrekender voorlich ting moeten geven over vakken pakketkeuze en beroepskeuze. Ook bij het Lager Beroeps On derwijs zouden meisjes meer ge stimuleerd moeten worden een niet—traditioneel vrouwenbreop te kiezen.Voor werkloze meisjes moeten bovendien meer activi teiten overdag komen. Volwas- senonderwijs aan vrouwen zou bevordert kunnen worden door goedkope kinderopvang en stu diekostenvergoedingen. Buiten landse vrouwen hebben meer vormende en informatieve acti viteiten nodig. Vrouwen die werken in het onder wijs zijn volgens de nota gediend met meer duo-banen en deel tijdplaatsen. Er moeten meer vrouwen op leidinggevende plaatsen komen en in cursussen is het leren van vergadertechnie ken en organisatorische vaardig heden aan vrouwen dus nodig. Ook (verplichte) studiedagen voor leerkrachten moeten er ko- Arbeidstijd, de nota heeft het dan over de emancipatie in het werk, zou verkort moeten worden door middel van vervroegde pensio nering en educatief verlof. Er moet onderzocht worden waar om vrouwen minder dan man nen deelnemen aan (her)scho- lingscursussen en aan die cur sussen moet meer bekendheid worden gegeven. Ook vrouwen die een uitkering krijgen moet het mogelijk worden gemaakt zonder strafmaatregelen een op leiding te volgen. Openingstijden van winkels moe ten vrijer worden zodat ook de werkende vrouw haar bood schappen kan doen en de wetge ving over gelijk loon en gelijke behandeling kan nog verbeterd worden. Bij verbetering van de arbeidsmarktpositie van vrou wen moet speciale aandacht ko men voor buitenlandse en ge handicapte vrouwen. In vrijwilli gerswerk moeten de traditionele rollenpatronen worden doorbro ken. Ambtenaren De positie van vrouwelijke ambte naren kan worden verbeterd door de themagroep van vrouwe lijke ambtenaren gevraagde of ongevraagde adviezen te laten geven aan het college over alle beleidsstukken van personeels zaken. De leden van de thema- groep moeten meer tijd voor de groep beschikbaar krijgen. Het verlenen van onbetaald verlof tij dens de schoolvakanties zou aan te raden zijn. Dat ook het bouwbeleid van een gemeente van invloed is op het emancipatiebeleid staat in de deelnota wonen. Goede bereik baarheid van kinderopvang, win kels, postkantoor en scholen spe len allemaal een rol. Ook andere samenlevingsvormen dan het ge zin moeten huisvesting krijgen en vooral het 'centraal wonen' staat daarbij in de belangstelling. Vrouwen moeten betrokken worden bij het gemeentelijk bouwbeleid. Voor vrouwen in opvanghuizen moet de wachttijd op een woning drastisch verkort worden en er moeten meer hui zen voor deze vrouwen ter be schikking komen. f Lelden DEN HAAG/LEIDEN Wegge doken in zijn smoezelige re genjas hoorde de 42-jarige Lei- denaar zijn straf gelaten aan: een half jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Wat had de man op zijn geweten? Eerder dit jaar was hij een Ha genaar met een bijl te lijf ge gaan. Opzettelijk sloeg de Lei- denaar het slachtoffer op het hoofd. Zijn bedoeling was de Hagenaar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het liep wonderwel goed af. Het slacht offer hield een bult aan het ha chelijke avontuur over en klaagt af en toe nog over hoofdpijn. De Leidenaar had echter niet de bedoeling zijn tegenstander te doden. De achtergrond van het voorval is triest. De verdachte had ver driet om het overlijden van zijn hospita waardoor hij zijn posi tie in huis kwijtraakte. Eerst had hij alles voor het zeggen, later, toen de kamerverhuur ster was begraven, werd 'ie in een hoekje gedrongen. Door de man die hij later met een bijl zou bewerken. Want deze man zette de familie tegen hem op. Gevolg, de verdachte moest weg uit het pension. En dat kon de Leidenaar niet verkrop pen. Gisteren stond hij voor de twee de keer voor de rechter. In juni waren zij overeengekomen dat de Leidenaar in de dienstverle ning te werk zou worden ge steld. Negentien zaterdagen. Dat was zijn straf. Maar na zes zaterdagen gaf hij er de brui aar.. Na de vakantie liet 'ie zich niet meer zien. Daarom moest de man opnieuw voor het hek je verschijnen. „En ik had nogal zo'n goede hoop", reageerde mr. Kootte, de vice-president van de Haag se rechtbank. „Het voorstel was reëel. Nu hoor ik tot m'n grote verbazing dat het niet is gelukt." Over het waarom ervan zei de Leidenaar: „Ik was op van de zenuwen. Wat ik ook deed, steeds moest ik weer denken aan wat ik had gedaan. Dat schuldgevoel raakte ik niet kwijt. Steeds weer spookte dat ene ding maar door mijn hoofd: ik had een aanslag ge pleegd." De officier van justitie vond dat de Leidenaar zijn kans had ge had. „Er moet nu wat gebeu ren", zo zei zij. „We hebben het geprobeerd door hem te werk te stellen in de dienstverle ning. Helaas is hij geen stap verder dan op de vorige zitting van de rechtbank: de dienst verlening is niet geslaagd." Zij eiste daarom "een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden plus ver beurdverklaring van de bijl. De verdedigster van de Leide naar vroeg om een voorwaar delijke straf en opnieuw een baantje in de dienstverlening. „Misschien is er een formule te bedenken waarin beide zaken zijn te combineren. De nu geëi ste straf is vrij hoog. Mijn cliënt is niet helemaal mislukt Tenslotte heeft hij zes zaterda gen, naar alle tevredenheid, ge werkt." De vice-president vroeg zich har dop af wat hij met de Leide naar moest beginnen. Waarop de man zelf het woord nam en haast smeekte: „Geef mij nog een keer een kans. Ik krijg een ander huisje en dan zal het best lukken. Ik wil best op het rech te pad wandelen." De rechter: „Bedenk wel dat een mens het zelf moet doen in het leven. Dat geldt voor u, maar ook voor mij." Over twee weken doet de recht bank uitspraak. gen zullen plaatsvinden in de grote collegezaal van het Zoolo gisch Laboratorium van de sub faculteit biologie van de Leidse universiteit, Kaiserstraat 63. De toegang is gratis. De universiteitsbibliotheek en de tuin, die beide inzet zijn van een beroep dat de gemeente bij de Kroon zal instellen. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat in beroep bij de Kroon tegen het onthouden van goedkeuring door het provinciebestuur aan een aantal punten in het bestem mingsplan voor de Pieterswijk. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben het bestem mingsplan voor deze binnen- stadswijk goedgekeurd op zeven onderdelen na. Wat de meeste punten betreft lijkt het de ge meente niet zinvol daartegen in beroep te gaan. Slechts op twee punten wordt een kroonberoep in het vooruitzicht gesteld. De provincie is ondermeer niet ak koord gegaan met de aanleg van een voetgangersroute vanaf het Rapenburg naar de Scheepma- kerssteeg, langs de universiteits bibliotheek en achter een tuin van een pand aan het Rapen burg. Binnen dit groengebied is ook een speelplaatsje voor kin deren geprojecteerd. De provin cie heeft haar goedkeuring aan een deel van de route onthouden waartegen de gemeente in be roep wil gaan. De regeling ten aanzien van uni versiteitsgebouwen aan het Ra penburg en omgeving hebben Gedeputeerdde Staten op ver schillende onderdelen niet geac cepteerd. De gemeente wil nieu we universitaire kantoren uit sluiten maar andere kantoorbe stemmingen wel toestaan. Het omstreden gebouw daarbij is de universiteitsbibliotheek die thans nog is gevestigd aan het Rapenburg. Gedeputeerde Sta ten hebben de goedkeuring ont houden aan de bestemming "bij zondere doeleinden" waarmee het universiteitsgebouw thans is aangeduid. Tegen dat onderdeel wil de gemeente in beroep gaan bij de Kroon. DEN HAAG, LEIDEN - Prof. dr. A. J. F. Kobben, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Leiden, is af getreden als tweede voorzitter van de Stuurgroep Maatschappe lijke Discussie Energiebeleid. Kobben kan de werkzaamheden voor de commissie niet meer combineren met zijn toegeno men werkzaamheden bij het Centrum voor de studie van maatschappelijke tegenstellin gen aan de universiteit en zijn ac tiviteiten voor de commissie Toekomst Antillen. De stoel van prof. Kobben zal wor den bezet door dr. ir. J. L. A. Jan sen. LEIDEN - Drie mannen hebben vannacht in de Volmolengracht een 37-jarige prostituee enkele tientallen guldens afgeperst. Het drietal ging rond middernacht de woning van de vrouw binnen en dreigde met geweld. Met een klein geldbedrag gingen de mannen er vervolgens van door. Dankzij een goed signale ment en doordat een deel van het kenteken van hun auto was ge noteerd, kon het drietal een uur later op de Lammenschansweg worden aangehouden. LEIDEN - Twee zeer verwaarloos de panden aan de Hogewoerd zullen binnenkort, door de maat schap De Bolster en Heemskerk, worden opgeknapt. De twee grote panden horen bij het "Citincomplex" aan het Leven daal, dat vorig jaar door de ge meente is gekocht van een pro jectontwikkelaar. Het voormali ge fabriekscomplex, en de twee panden die als kantoor in ge bruik waren, staan al enige jaren leeg. Als gevolg van de leegstand zijn de gebouwen aan de Hoge woerd, zeer verwaarloosd. Eén van de panden is een beschermd monument. De maatschap De Bolster en Heemskerk wil de panden ge heel opknappen en voor bewo ning geschikt maken. De bedoe ling is om het monument te ver bouwen tot twee eengezinsap- partementen. In het ernaast gele gen pand kunnen drie apparte menten van minimaal drie ka mers komen. De restauratie van een groot aantal zeer verwaar loosde panden aan het Noordein de heeft, volgens de gemeente, aangetoont dat genoemde maat schap in staat is de voorgestelde verbouwing snel te realiseren. De gemeenteraad is er mee ak koord gegaan om de panden, in verband met de zeer slechte staat waarin ze verkeren, te verkopen voor een symbolisch bedrag van één gulden. De leegstaande panden aan de Hogewoerd 179 tlm 183. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Sport vrienden viste de laatste wed strijd van het seizoen in de Nieuwe Rijn. Uitslag: 1 L. Mooibroek 4470 gram-52 stuks. 2 C- Schouten sr. 3260-29, 3 J. Jansen 2520-30, 4 B. Honsbeek 2160-22, 5 H. Jansen 2110-24, 6 Chr. Schouten 1720-22. 7 J. Kriek 1410-25, 8 W. Schouten sr 1370-16, 9 K Schouten 1030-16, 10 J. Zee 980-12. De eindstand na twaalf wedstrijden. Eerste kampioen hoofdklasse: L. Mooibroek 40.630 gram-372 stukstweede kampioen hoofd klasse: C. Schouten sr. 36.100- 280, eerste kampioen A-klasse: H. Jansen 25.110-210, tweede kampioen A-klasse: K. Schou ten 23.080-196. Tien wedstrij den werden in het buitenwater gevist en twee in het stadswa- ter. Hengelsport (2) VOP '74 viste een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 S. Kokke- dee 3850 gram-38 stuks, 2 G.J. Kokkedee 4780-36. 3 F Reijken 5000-33,4 A. v.d. Me ij 3650-36,5 R. v.d. Zeeuw 3100-31, 6 P. Aben 2520-24, 7 J. Kokkedee 2680-20, 8 D. van Rossen 2400- 23. 9 H. van Tongeren 2600-19, 10 A. Segijn 1800-16. Hengelsport (3) Viscollege De Ruisvoorn viste zijn tiende competitiewed strijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 Th. van Daalen 1490 gram-7 stuks, 2 J. Nieuwenburg jr. 1315-5, 3 W van Weizen 1050-5, 4 J. Brouwer 735-8, 5 A. Sinteur 710-5, 6 J. de Hoed 710-5, 7 J v.d. Berg 350-3, 8 M. Riemens 275-1, 9 Th. Voskuil 275-1,10 L. van Deventer 250-1. Zeeheldenbuurt De Zeeheldencontactgroep van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk organiseert voortaan elke donderdagochtend een bij eenkomst voor de ouderen uit de Zeeheldenbuurt. Op het pro gramma staan activiteiten als film, kerstversieringen maken, voorlichting over voeding, bin go enz. Donderdag wordt er be gonnen met een 'open huis', van tien tot twaalf uur. Plaats van handeling is het clubge bouw van Ons Eiland aan de Kortenaer straat. Anit-fascisme Het eerder deze maand opgerich te comité "Leiden tegen Fascis me" houdt donderdagavond een vergadering waarin te ont plooien activiteiten worden be sproken. De vergadering wordt gehouden in het Leidse Volk huis (Apothekersdijk 33) en be gint om acht uur. Contactper soon van het comité is Jurjen Jacobs, Jan Lievenstraat 22, tel. 214654. Opvangadressen Het Project Opvangadressen van de Vrijwilligerscentrale heeft dringend mensen nodig, die tij delijk onderdak en hulp willen geven aan mensen in een crisis situatie. De duur van de op vang varieert van één nacht tot maximaal zes weken. De op vangadressen worden begeleid door medewerkers van het pro ject. Een hulpverlenende in stantie is verantwoordelijk voor de opvang. Wie als opvan- gadres fungeert, krijgt een on kostenvergoeding. Voor meer informatie: Leidse Vrijwili- gerscentrale, Langegracht 246a, tel. 149064. CDA De fractie het CDA houdt vrijdagavond een openbare nabeschouwing van het afgelo pen begrotings- en bezuini gingsdebat in de gemeente raad. De bijeenkomst wordt ge houden in het Vergulde Haan tje en begint om acht uur. Volksdansen Om het elfjarig bestaan van de volksdansgroep Krici Krici Ti- cek te vieren wordt er zater dagavond een instuif gehou den in de aula van de MTS "MSG", Dieperpoellaan 2 (naast het Diaconessenzieken- huis). De aanvang is acht uur en er zal zeker tot twaalf uur gedanst kunnen worden. De tachtig leden tellende volks dansgroep heeft een nieuwe dansleidster: Melie Nederpelt is de opvolgster van Lucia van Waveren die zich om gezond heidsredenen heeft terugge trokken. Wie een andere keer met Krici Kric Ticek wil ken nismaken kan ook op een vrij dag, de wekelijkse dansavond Rechtsspreekuur Vrijdagmiddag om vier uur is de feestelijke opening van het rechtsspreekuur voor vrouwen. Dit spreekuur wordt voortaan elke vrijdagochtend van half tien tot elf uur gehouden in het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Gonnie van Beek van het Ko- mitee Vrouwen in de Bijstand zal de opening in het Volkshuis verrichten; Riet Roosloot zorgt voor de muziek. Het rechts spreekuur is een gezamenlijk initiatief van het Volkshuis en de Leidse Rechtswinkel. Kinderboeken In de Helianth, een winkel voor biologisch-dynamische pro- dukten, Herenstraat 5c, wordt donderdagavond een lezing over kinderboeken gehouden. Jenny Crum geeft informatie over boeken voor kinderen in de lagere- en middelbare- Folk Tot de groepen in Nederland die Roemeense volksmuziek spelen behoort het ensemble Mioritza. Deze Leidse groep, die bijna vijf jaar bestaat, treedt don derdagavond op bij 'Augusti- nus' aan het Rapenburg. Het concert, dat om negen uur be gint, is georganiseerd door de Leidse folkclub Horus. Mioritza bestaat uit Marjolijn Mellema (viool), Louis Lasanee panfluit), Belia Klaassen (kla rinet), Joost van Son (accor deon), Michiel Weidner (cym- baal) en Evert-Jan Weidner (bas). Het gezelschap, dat in de afgelopen zomer zijn eerste langspeelplaat uitbracht, is mede dank zij het veelsoortig instrumentarium in staat om muziek uit vrijwel alle streken van Roemenië tot uitvoering te brengen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4