Overleg tussen universiteit en bezetters stokt Steeds -C Van Leeuwenhoek op expositie Boerhaave 'Laat gemeente maar de achterstallige polderlasten betalen' Bestuur eist ontruiming Kom naar 't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 Leiden Ontdekker van o.m. bacteriën Antoni van Leeuwenhoek, geportretteerd door A. de Blois. LEIDEN - De geleerde Antoni van Leeuwenhoek (1632-1723) is het onderwerp van een tentoonstel ling die vrijdag begint en tot en met 1 mei 1983 in het museum Boerhaave te zien zal zijn. Met de tentoonstelling wordt herdacht dat Van Leeuwenhoek 350 jaar geleden werd geboren. Antoni van Leeuwenhoek maakte zijn eigen microscopen, voorna melijk in zijn geboorteplaats, Delft. Hij deed er baanbrekende ontdekkingen mee. Turend door zijn eigen instrumenten ontdek te Van Leeuwenhoek onder meer de rode bloedlichaampjes, de spermacellen, de bacteriën en de dwarsstreping van de spierve zels. Van de honderden microscopen die Van Leeuwenhoek heeft ge maakt, zijn er nog tien bewaard. Zij zijn op de tentoonstelling te zien. Hetzelfde geldt voor enkele van de preparaten die hij van zijn ontdekkingen geregeld stuurde naar de Royal Society in Londen, opdat men hem tenminste zou geloven. Op de tentoonstelling wordt verder aandacht besteed aan het werk van Van Leeuwenhoeks be roemdste tijdgenoten. Ook is er een groot aantal historische mi croscopen te zien uit de vroegste bloeiperiode van de microscopie. Deze microscopen werden veelal gemaakt op verzoek van burgers. Zij wilden zelf ook wel eens de microscopisch kleine levende wezens, die Van Leeuwenhoek had ontdekt, waarnemen. Boerhaave, het rijksmuseum voor de geschiedenis van de natuur wetenschappen en de genees kunde, is gevestigd aan de Steen straat la. Het is van maandag tot en met zaterdag geopend van tien tot vier uur en op zondag van één tot vier uur. Het mu seum verzorgt op verzoek rond- Actievoerder Merenwijk: leidingen voor groepen. Tele foon: 071-123084. De tentoonstel ling wordt gehouden onder aus piciën van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen. In het kader van het Cultureel Verdrag Nederland- Verenigd Koninkrijk zal de ten toonstelling in de zomer van 1983 te zien zijn in het Science Mu seum van Londen. LEIDEN - Actievoerder Wans beek van het comité uit de Me ren wijk dat zich heelt ingespan nen voor de ontpoldering van de Merenwijk vindt het geen slecht idee om te ontpolderen per 1 ja nuari '83, zoals de provincie waarschijnlijk zal besluiten. Maar "ik vind wel dat in dat ge val de gemeente Leiden de Me- renwijkers die in de afgelopen ja ren principeel niet hebben be taald moet helpen. Dat wil zeg gen: de gemeente Leiden zal het geld dat die talen op tafel moeten leggen Hm eaat er nu naar uitzien dat de LEIDEN - Het overleg tussen het college van bestuur van de universiteit en de bezetters van het faculteitsbureau sociale wetenschappen zit muurvast. Terwijl de bezetters zeg gen het pand aan de Rijnsburgerweg pas te zullen ontruimen als de universiteit op hun eis - handhaafde vrouwenstudies - is ingegaan, zegt het college van bestuur de vragen van de bezetters pas te kunnen beantwoorden, als het kan beschikken over de benodig de gegevens die in het bezette gebouw liggen opgeslagen. actiegroep 'Ouders te- Han(l tckcnillffCIl Haag nicinc in het onder- C7 mprrfr Volgens mr. Cath, de voorzitter van het college van bestuur, heeft het faculteitsbureau na ont ruiming zeker drie dagen nodig om de gegevens op een rij te zet ten. Om die reden is een gesprek dat voor vanmiddag met de be zetters was afgesproken door het college van bestuur afgezegd. In een brief van mr.Cath aan de be zetters zegt hij dat er op zijn vroegst pas maandag weer kan worden overlegd - mits het ge bouw wordt ontruimd. Inmid dels is de sfeer tussen bezetters en universiteitsbestuur er niet vriendelijke op geworden. Giste ren liet het college van bestuur de telefoon waar de bezetters ge bruik van maakten, afsnijden. "Het wordt gewoon te duur, er wordt nogal veel gebeld", moti veert een woordvoerder van de universiteit dat besluit Het be zette gebouw wordt nog wel voorzien van gas en elektriciteit. Waarom staat Cath er op dat de be zetters het gebouw verlaten, al vorens er een een gesprek kan plaatsvinden? Door die opstel ling wordt de situatie toch alleen maar gecompliceerder? Gecompliceerder Cath: "Ik heb niet direct gezegd: jullie moeten weg, want anders praten wij niet. Het gaat om een praktisch probleem. Als het fa- LEIDEN - Een 25-jarige vrouw uit Amsterdam is vannacht met haar auto het water van de Oude Vest in gereden. Zij had kennissen in Leiden bezocht. Toen de vrouw omstreeks half een wilde ver trekken, vergat ze de versnelling in z'n achteruit te zetten. De Am sterdamse kwam met de schrik vrij. culteitsbestuur goed beslagen ten ijs wil komen moeten de ver tegenwoordigers kunnen be schikken over de gegevens die in het bureau zijn opgeslagen. Daarom is het noodzakelijk dat de bezetters het gebouw verla ten". Is het dan niet mogelijk dat de le den van het bestuur aan de be zetters toestemming vragen om die gegevens even op te halen? De bestuuders hoeven die gege vens toch niet te bestuderen in het bureau? Cath: "Kom, kom, het is geen kaaswinkel, dat facul teitsbureau. Het is niet mogelijk datje even snel naar binnen gaat, de gegevens verzamelt en vervol gens weer weg gaat. De leden van het faculteitsbestuur moeten in alle rust een paar dagen deze materie kunnen bestuderen. In het faculteitsbureau. Dat is ten slotte hun bestuurlijk centrum". Cath is van mening dat de bezet ters zichzelf in een moeilijke si tuatie hebben gemanoeuvreerd. "Ik heb ze regelmatig gewaar schuwd, maar ze willen klaarblij kelijk niet naar me luisteren. Wat wij nu gaan doen? Er zijn ver schillende mogelijkheden om dit conflict op te lossen denkbaar. Maar wat nu dé oplossing is - daarover laat ik me in dit sta dium niet uit". Kamervragen Inmiddels hebben ook Tweede- Kamerleden zich in de discussie gemengd. Leden van de PvdA, PSP, CPN en PPR hebben vra gen gesteld aan minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) over de bezetting van het fa culteitsbureau van sociale we tenschappen. Is de minister het eens met de eisen van de bezet ters, zo vragen de kamerleden zich af. Luidt het antwoord: ja, dan moet hij dat volgens hen kenbaar maken aan de Leidse universiteit Verder willen de kamerleden dat Deetman een overzicht geeft van wat er aan de Nederlandse uni versiteiten aan vrouwenstudies wordt gedaan. LEIDEN - De oprichtster landelijke actiegroep 'Ou gen bezuiniging in het onder- wijs', de Leidse huismoeder Ani- „1,... ta van Klaveren toog gistermor- 11331 Ml 1 111S101 gen naar Den Haag met de be doeling minister Deetman 50.000 handtekeningen aan te bieden. Uit het hele land waren veront ruste ouders naar het ministerie van onderwijs gekomen om haar actie te ondersteunen. Na een korte demonstratie die be gon op het Haagse Malieveld nam de chef kabinetszaken C. Berenschot de dozen met papie ren namens minister Deetman, die aanwezig moest zijn bij de Protesterende ouders in Den Rechts de Leidse delegatie vierde van rechts Anita van Klave- debatten in de Tweede Kamer, in ontvangst. Hij beloofde ze in zijn kamer neer te zetten. Ziet Anita van Klaveren terug op een geslaagde actie? "Ja zeker, binnen twee weken 50.000 hand tekeningen is toch niet niks? Uit het hele land heb ik spontane reacties van ouders gehad die het een uitstekend idee vonden. Ik hoop alleen dat het nu nog iets gaat uithalen". De huismoeder die tevens voorzit ter is van het oudercomité op de Willem de Zwggerschool in Lei den, ziet elke dag hoe hard de leerkrachten op de school moe ten werken. Fel zegt ze: "Het is beslist geen luizebaan. Als de plannen van de minister door gaan, betekent dat gewoon af braak van het onderwijs. Ik wil er als ouder alles aan doen omdat te voorkomen en met mij 50.000 anderen". Merenwijk volgend jaar daad werkelijk ontpolderd zal zgn, dat wil zeggen: het waterschap De Oude Veenen zal vanaf volgend jaar hoogstwaarschijnlijk geen polderlasten meer mogen innen. Tijdens een commissievergadering vonge week in het provinciehuis waren de meeste provinciale po litici het eens over die datum. Al leen de progressieve partijen stelden zich op hetzelfde stand punt als de Merenwgkers: ont polderen per 1 januari '79. moeten be- Wansbeek denkt dat het niet ver standig is om in beroep te gaan bij de Kroon. "Dat duurt vrese lijk lang. Nee, ik denk dat de Leidse PvdA een goede beurt kan maken als zij in de gemeen teraad zegt: laat de gemeente Leiden de niet-betalers schade loos stellen". Wethouder Waal van ruimtelijke ordening vindt dit een nogal vreemde redenering. "In Enge land hebben ze ook eens zoiets gehad. Tijdens een kroning kon den mensen langs de route een raam huren. Nu, het feest ging niet door en wat werd er beslist: de mensen die met hadden be taald hoefden ook niet te betalen en de mensen die wel hadden be taald kregen mets terug. In de in ternationale rechtspraak staat dit voorval bekend als een tamelijk zotte zaak. Wansbeek wil dus precies hetzelfde". Waal weet nog met of de gemeente Leiden in beroep zal gaan tegen een besluit om pas te ontpolde ren per 1 januari '83. "Dat ligt aan de motivering van een dergelijk besluit. Ik verwacht overigens wel dat de Oude Veenen in be roep zal gaan en ik weet met of het dan raadzaam is als wij ook in beroep gaan. Het moet me overigens van het hart dat de ar gumenten die gedeputeerde Noor land gebruikte om te plei ten voor ontpoldering per 1 ja nuari '83 mijns inziens goede ar gumenten waren". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland ligt naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten voor vriendelijke meeneemprijzen van f7,50 tot f16,50. Zoals bijvoorbeeld Veluwse Wild Smulpot. stukjes wild in een heerlijke saus met vossebessen, naar keuze met rijst of noedels: f 16,50. ACAfhaalseivice Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen met fcelmnb btadbteeld Herenerf (1) Wethouder Waal klom er een half jaar geleden speciaal voor op een laddertje. Een spiksplinternieuw bord werd onthuld en voortaan heette de Herenstraat geen straat maar winkelerf. Van een ra cebaan richting Zuid-West tot een gemoedelijk winkel straatje. 'Automobilisten en voetgangers zijn vanaf nu ge lijk', zo luidde vanaf toen het credo. Ruim zes maanden later komen er wat minder vrolijke gelui den uit het Herenerf. Maan dag noemde J. Kromwijk in de rubriek Lezers schrijven in deze krant de straat "le vensgevaarlijk voor voetgan gers en fietsers". Dezelfde dag deponeerde P. Anker een brief op ons bureau, waarin hij de gemeente aansprake lijk stelde voor schade aan zijn auto. Twee weken gele den was hij 's nachts tegen één van de stenen obstakels - een soort hunebedden - gereden die de Herenstraat moeten houden vrijwaren voor al te veel verkeer. Flink veel schade en de gemeente moet maar dokken, vindt An ker. Houthandelaar Arnoldus en rij wielhandelaar Zandbergen van de winkeliersvereniging Herenstraat zitten een beetje in hun maag met alle klach ten. De zaak leek in mei zo mooi voor elkaar met de nieuwe indeling en eigenlijk is de zaak ook goed voor el kaar, vinden zij. "Alles is des tijds keurig geregeld met in spraakavonden en dergelijke. De Herenstraat is er toch ook op vooruit gegaan. Het is lou ter en alleen de schuld van de automobilisten. Die parkeren hun auto's schots en scheef door de straat. Met als gevolg dat de zaak vastloopt". En: "Als de zaak vastzit, schieten fietsers nu gelijk door de paaltjes heen op het voetgan gersgedeelte. Vroeger met een gewone stoep kon dat na tuurlijk niet". Een beetje begrip dus voor de klachten van sommige buurt bewoners, maar de oplossing voor de parkeerkwalen zoekt het tweetal in eerste instantie bij de politie. "Meer controle en het is over". Meer controle zit er echter niet in. Omdat de parkeerpolitie Wethouder Waal in de maand de Herenstraat een winkelerf, rr nog even tevreden mee. te weinig mensen heeft, blijft de controle beperkt tot de binnenstad, zo wordt van po litiezijde begrip gevraagd. Niet in de Herenstraat dus, want die valt daar net buiten. "Je hebt alleen de gebruike lijke surveillance, zoals in de rest van de stad". Herenerf (2) Voor Ankers klaagzang over de 'hunebedden' bestaat op het politiebureau meer begrip. Anker is boos en heeft een brief op hoge poten naar het stadhuis geschreven. Hij heeft voor zo'n tweeduizend schade aan zijn auto en daar moet de gemeente maar voor opdraaien. "Het betreffende obstakel mag slechts een ver keersbelemmerende en geen ongevallen veroorzakende werking hebben", schrijft hij deftig aan de raad. "Ik moet constateren dat m.b.t dit ob stakel de meest elementaire veiligheidseisen geen recht wordt gedaan". (Foto Holvast) Inderdaad, zijn de grijze stenen aan het einde van het erfge- deelte 's avonds nauwelijks te zien. Winkelier Arnoldus heeft er al menig auto op zien stukrijden en ook bij de poli tie kent men het probleem. Een paar reflectoren of een fleurig verfje zou wonderen verichten. Voor Anker en an deren is het kalf natuurlijk al verdronken, maar het zou toch ook het Herenerf - on danks alles toch wat grauw flink goed doen. BJ. Prijsjassen Het idee voor de "Leidse kla- verjaskampioenschappen op z'n Rotterdams voor vaste pa ren" werd geboren op de clubkaartavond van Scylla, de bekende tafeltennisver eniging uit de Cathrijne- straat. Bestuursleden Karei van Schie, Johan Wesscls en trainer Theo Bakker hebben de za ken gelijk maar groots aange pakt en een organisatiesche ma voor vijf- tot zeshonderd koppels opgezet. Dat lijkt ze niet te hoog gegrepen "want er wordt immers in alle sport en bedrijfskantines een kaar tje gelegd. Er is dus een po tentieel van duizenden deel nemers. En wanneer je het een beetje aantrekkelijk maakt door een paar hele knappe prijzen beschikbaar te stellen dan moet je voor zo'n Leids kampioenschap tot gauw een duizend deelne mers kunnen trekken", hoopt Karei van Schie. Volgens Van Schie is het niet de bedoeling van Scylla om met een valse troef een gigan tische ledenwerfactie te hou den. "We doen het alleen om dat we het leuk vinden een echt gezellig, Leids festgn te organiseren. En omdat de naam van Scylla daar aan verbonden is, proberen we het zo goed mogelijk te orga niseren. Want wanneer dit een flop wordt dan wordt wél de naam van de club aange tast en daar kopen we niets voor". De beide speelzalen van Scylla (onder één dak in de Cathrg- nestraat) worden zo ingericht dat maximaal 1.200 deelne mers aan deze kampioen schappen kunnen meedoen. Op dne avonden (13, 14 en 15 december) kunnen telkens 400 klaverjasfanaten voor ronden kaarten, waarna de ti telkandidaten op vrijdag avond 17 december het mes in de tafel zullen planten. Om tijdens de voorrondes en op de finale-avond schermut selingen tussen al te fanatie ke "prgsjassers" te voorko men, wordt de klaverjascom- binatie van Scylla met enkele deskundigen uitgebreid. In de praktijk komt dat er op neer dat "Ma Bakker" (inder daad, de moeder van het il lustere pingpong-tno Gerard, Theo en Ria Bakker) assis tentie krijgt van Leidens "Manus van alles" Wim van Duivenbode. Aan hem de zware taak om de messen straks uit de speelta fels te trekken Gnschnjven voor de klaverjas- kampioenschappen kan tot en met 3 december aan de ba lie van het Leidsch Dagblad). J.V. 'Cleveringa- rede' prof. L. de Jong LEIDEN - Aangezien het curato rium van de Cleveringa leerstoel er niet in is geslaagd om in het studiejaar 1982-1983 deze leer stoel te doen bezetten, heeft het besloten prof. dr L. de Jong. voormalig directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie en auteur van o.a. de se rie "Het Koninkrijk der Neder landen in Oorlogstijd" uit te no digen om op 26 november een re de uit te spreken. Het curatorium is er niet in ge slaagd een kandidaat voor de leerstoel te vinden, "omdat er simpelweg geen goede kandida ten waren. Je moet natuurlijk ie mand vinden die een jaar vrij kan maken, van niveau is en bo vendien geschikt is. Dat is ons dit jaar niet gelukt" Prof. Cleveringa is beroemd ge worden om zgn verzet tegen de Duitsers m de Tweede Wereld oorlog. Met een openbare rede voering protesteerde hg tegen het verwijderen van joden aan de Leidse universiteit De bijeen komst wordt gehouden m het Groot Auditorium in het Acade miegebouw. Rapenburg 73, en zal aanvangen om 16.00 uur. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3