c Valkenburgs Harmonie herdenkt vandaag tachtigjarig bestaan Van der Luit 'Wat bedoelt u?' 'Zeg dat dan meteen' Met mijn ouders over drugs praten? Wat een maf idee. Met jubüeiim-uitvoering in Katwijk aan den Rijn Alkemadese tuinder moet stortplaats schoonmaken 'Wij hielden een peiling waarin werd uitgegaan van de vraag hoe men de algemene waardering van het gebodene bleekte hebben ervaren'. 'We vroegen wat men ervan had gevonden'. SIRE KELNERS POSTZEGELVEILING WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 Streek VALKENBURG - Vernieuwen is het toverwoord bij Valkenburg's Harmonie. Binnen een paar jaar moet al het oude materiaal de deur uit en zijn vervangen door nieuwe instrumenten. De harmonie wil gaan werken met het zogenaamde Bhöm-systeem. Dat is het mo dernste wat er op dit moment aan muziekinstrumen ten op de markt is. Er zijn met dat systeem meer mo gelijkheden omdat door allerlei vernieuwingen het bespelen van de instrumenten eenvoudiger is gewor den. Dat dit veel geld zal gaan kosten spreekt voor zich, "want veel instrumenten moeten worden vervangen", zegt voorzitter Piet van der Meij van Valken- burgs Harmonie. "De aanschaf van die nieuwe instrumenten hakt er financieel nogal in", zegt hij. "Maar in haar langdu rige bestaan heeft de harmonie pas drie keer haar materiaal vernieuwd". Het is dit jaar tachtig z leden dat de harmonie werd opgericht. "Veel doen we er dit keer niet aan. Dat hebben we bij het 75-jarig bestaan al ge daan, maar er is vandaag wel een jubileum-uitvoering in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn. We treden daar op omdat de uitvoering wordt verzorgd in samenwerking met het zangkoor Ad Vendo uit Val kenburg en daar hebben we hier geen ruimte voor", aldus Van der Meij. Vaandel Het was 8 februari 1902 toen een aantal mensen in Valkenburg de hoofden bijeen stak: er moest een muziekvereniging worden opgericht. De toenma lige burgemeester W.H. van Oordt, W. Groot, J. van Steijn, A.C. Steenhoven en Sillevold waren het al snel met elkaar eens en op 26 juni van dat jaar was de Valkenburgse Harmo nie een feit. Er meldden zich direct al acht tien mensen aan en een half jaar later, op nieuwjaarsdag 1903 trad het gezelschap voor de eerste keer op. In 1908 was er al een heus vaandel waarop door Thijs Jansen de in de loop der jaren verdien de onderscheidngen werden gehangen. Valkenburgs Harmonie maakte in die beginjaren een storm achtige groei door onder lei ding van haar eerste dirigent Hupkuns. Hij kwam van het vierde regiment infanterie, kortweg Het Vierde genoemd, uit Leiden en kreeg voor zijn werk 150 gulden per jaar. Hij voerde de harmonie in 25 jaar Valkenburgs Harmonie in 1928. Van links naar rechts staande: A.C. Gravekamp, Andries de Roode, A. Korpershoek, M. Gravekamp, H. Imthorn, Jan van der Zwart, Maarten Korpershoek, Freek Nagtegaal, Dirk Nasveld, Corn. Jansen en Chr. Gravekamp. Zittend in het midden: D. de Vries Az., Jac. van der Zwart, Joh. Oosterlee en Hank Rhijnsburger. Onderste rij: Joh. Weeber, C. Korpershoek, Rien Korpershoek, Adr. de Roode en Henk Varkevisser. tijd naar de hoogste afdeling. Tijdens de laatste wereldoorlog leidde de harmonie een kom mervol bestaan. Een groot aan tal instrumenten werd door de oorlogshandelingen vernield en ook het vaandel ging in het strijdgewoel ten onder. "Door hard te werken en met behulp van inzamelingen kon de har monie na de oorlog weer aan de slag", zegt voorzitter Van der Meij. Kraam Inmiddels is het merendeel van de instrumenten waar nu mee wordt gespeeld al weer meer dan 25 jaar oud. "De meeste in strumenten zijn bovendien verouderd", zegt Van der Meij. "Er is wel een paar jaar voor nodig om alles te vervangen. Ga maar na. Een hoorn kost al snel tweeduizend gulden. Daar zijn er drie van nodig. Klarinet ten kosten vandaag de dag ook al snel tweeduizend gulden". In totaal denkt de harmonie min stens twintigduizend gulden nodig te hebben om de 37 werkende leden en de 15 leer lingen van nieuwe instrumen ten te voorzien. "Er kunnen trouwens altijd nieuwe leden worden geplaatst", zegt men bij de harmonie. "Op dit mo ment is er behoefte aan een bassist". Een ander geldopmakertje van de harmonie: "We willen onze leerlingen graag door vaklui la ten opleiden, maar dat is nogal kostbaar". Een manier om dat toch te kunnen behappen is de jaarlijkse kraam tijdens de paardenmarkt. "Maar dat geld is de volgende dag al weer op als we er spullen voor hebben gekocht", zegt Van der Meij. ten van de oudste Joto's uit het archief van Valkenburgs Harmo nie. Deze foto werd gemaakt ter gelegenheid van het groot Natio naal Concours op 1 juni 1914 tn Barendrecht. Wie de man links op de foto is weet het bestuur niet. De anderen xxin links naar rechts: Staande tweede van links Jac. van der Zwart, Cees van der Zwart, Klaas Ouwersloot en D. de Vries. Zittend van links naar rechts: Jan Pieter van der Zwart en J. Gravekamp. Gezellig "Er is overigens bij de harmonie- gezelschappen een tendens waar te nemen dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van ge schoolde dirigenten. Vroeger waren het allemaal amateurs. Nu zijn alleen de spelers dat nog maar en juist die moeten goede leiding hebben", zegt hij. Over de financiêele situatie zegt voorzitter Van der Meij verder onder meer dat de harmonie al tien jaar geen verhoging van de jaarlijkse subsidie heeft gekre gen. "We hebben dit keer bij de gemeente om meer gevraagd. Of het zal lukken...? Dat moe ten we nog maar afwachten". In ieder geval is de harmonie volgens bestuursleden een "goede, gezellige vereniging met de jonge energieke din- gent J. van de Pol uit het Gel derse Aalst aan het hoofd". Verkoop goedkoop brood verboden ALMELO (GPD) - De drie eige naars van Twentse supermark ten. die vorige week in kort ge ding waren gedagvaard wegens het verkopen van Nederlands brood onder de minimumprijs, moeten deze verkoop staken. Dat heeft de president van de Al melose rechtbank mr. H. J. J. van den Biesen vanmorgen be paald. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom van duizend gulden per keer en per eenheid brood gesteld. ALKEMADE - De Roelofarends- veense kweker L. van Hae- stregt mag geen vuil meer stor ten op zijn stortplaats en moet voor het einde van deze maand al het niet-tuinvuil dat er in de loop der jaren is gestort afvoe ren naar een vuilverwerkings installatie. Doet hij dat niet, dan doet de provincie dat en stuurt vervolgens de rekening naar Van Haestregt. Gedepu teerde Staten scherpen daar mee de aanschrijving aan die ze al in juni aan de kweker heb ben gestuurd. Daarin gelastten ze Van Haestregt het storten te staken, de belt af te dekken en gras in te zaaien. Van Haestregt ging tegen die aanschrijving in beroep. Naar zijn zeggen ligt de stortplaats een eind van zijn huis aan het Noordeinde af en gebruikt hij de belt zelf bijna niet. Hij zei er ook weinig voor te voelen om toezicht te houden op de "tien tallen tuinders" die wel ge bruik maken van de al jaren op zijn terrein gelegen stortplaats en dat hij voor de belt een ver gunning van het polderbestuur van de Veender- en Lijkerpol- der heeft. Hij vond het daar naast onredelijk dat hij nu op kosten wordt gejaagd terwijl andere kwekers hun afval zo maar in de sloten storten. Hij toonde zich wel bereid nog maals een bord by de stort plaats te zetten met als op schrift dat vuil storten daar verboden is. Het provinciebestuur wijst er op dat Van Haestregt voor zijn stortplaats volgens de Afval stoffenwet óók een vergunning van Gedeputeerde Staten, om dat er niet alleen eigen tuinvuil wordt gestort. Het bezwaar schrift van Van Haestregt werd ongegrond verklaard en Gede puteerde Staten schrijven nu dat de kweker het storten on middellijk dient te staken en alle stoffen moet verwijderen die niet tot tuinvuil gerekend kunnen worden. Doet hij dat met, dan doet de provincie dat op zyn kosten. Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071 -213231 Wassenaar, Deijlerweg 127, telefoon 01751-12436 Voorschoten, Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-5985 Met deze advertentie wil SIRE in samenwerking met dit blad het gebruik van Klare Taal bevorderen. Accoord aan crediteuren Ter beëindiging van haar sur séance van betaling heeft Cl- vlelco B.V., destijds gevestigd te Leiden aan de Scheepma- kerssteeg 2, thans te Oegst- geest aan de Rhijnhofweg 9 een ontwerp-accoord gedepo neerd ter griffie van de Arron dissementsrechtbank te 's- Gravenhage, Juliana van Stol berglaan 2 ter kosteloze inza ge van een ieder. Bij beschikking van 16 novem ber 1982 heeft de Rechtbank bepaald: a. de schuldvorderingen moe ten bij ondergetekende wor den ingediend voor 16 de cember 1982; b. over het aangeboden ac coord zal worden geraad pleegd en beslist ten over staan van de rechter-com- missaris op dinsdag 18 ja nuari 1983 te 10.30 uur, in één der vergaderzalen van het Paleis van Justitie te 's- Gravenhage. Bij vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem d.d. 16 november 1982 is in staat van faillissement ver klaard Harry Joy Kloesmeyer, wonende te Lisse, Heereweg 41a, h.o.d.n. Handelsonderne ming "Transmarina" te Sas- senheim, Industriekade 34, met benoeming van Mr. J.W. Westenberg tot rechter-com- missaris en van ondergeteken de als curator. Noordwijkerhout, 22 november 1982. Curator: Mr. C.J. Heijnen, Sperwerkroft 7, 2211 LN Noordwijkerhout. kee fat voor jou een baan Met spoed zoe ken wij: Met minimaal 1 jaar ervaring. Het is de bedoeling datje regelmatig ingezet wordt bij feesten en recepties bij een groot hotel in de omgeving van Leiden. Voor deze baan moet je ervaring hebben in het uit serveren aan tafel, tevens moet je in het bezit zijn van een zwart kostuum. Interesse in deze afwisselende job, bel dan snel mei Irma Hoogelander of Dianne van de Rijt van ons bureau. Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring. (iedere functie M/V> Begrafenissen - Crematies TRANSPORTEN in binnen- en buitenland OPBARINGEN - Eigen AULA en KOFFIEKAMER Begrafenisonderneming „Eenvoud" Van Ingen Schenau Kantoor HOGE WOERD 84 - LEIDEN - Tel 120975 Oegstgeest: De Kempenaerstraat 64. tel 155832 Voorschoten: J Oosterom. N:euw Voordorpstraat 48. tel 01717-5602 I.V. Philatelies, afd. Leiden Kijken van 11.30-13.00 u. aanvang velling 13.30 u. BERICHT VAN INZET Op maandag 29 november 1982 om 19 30 uur m het Nota rishuis. Utrechtse Veer 22a te Leiden. AFSLAG van het per ceel Koningsstraat 9 te Leiden, in bod staande op f 55.000,-. Mr. S M Brandenberg. Notans. Turfmarkt 4. tel. 071- 130645 Drugs, 't Is één van die moeilijke, stiekeme onderwerpen. Net zoals sex vroeger. Daar wordt thuis niet over gepraat We volgen de politiekvan de struisvogel. We willen niks horen. We willen niks zien. We willen niks weten. En in dit laatste schuilt misschien wel het allergrootste gevaar. Datje inderdaad te weinig over drugs weet Daardoor ontstaat er alle ruimte voor rare praatjes. En voor overspannen verwachtingen. En voor overdreven angsten. En voor situaties die maar heel moeilijk terug te draaien zijn. En dan te bedenken dat al die narigheid misschien niet nodig is. Datje een hoop problemen kunt voorkomen. Gewoon met een eerlijk feitelijk gesprek Da's natuurlijk makkelijk gezegd, maar.waar moetje het dan precies over hebben? Wat zijn de feiten? Over dat onderwerp is nu een handzaam nuchter boekje verschenen. Het heet: „Wat iedereen over drugs zou moeten weten." Daarin worden de belangrijkste feiten over drugs en drug gebruik op een rij gezet Zonder vooroordeel. Zonder bangmakerij. Zonder sensatiezucht Vraag taan. En lees 't Een gratis boekje over drugs. Om het gesprek wat makkelijker - q te maken. 11711720 AD UfthottT n dnnr hüd m «mcTYwcrVjng met Jc Stehung kirt kt Rett*

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21