Invasie van Japanse mini's te verwachten AUTO Frankrijk moet snijden in werkloosheidsfonds RAI WORDT SHOW VAN PRIMEURS Kleine Mercedes komt volgende maand Coup in Ghana mislukt WOENSDAG 24 NOVEMBER 1982 Varia PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Het ziet er naar uit dat de perso- nenauto-RAI, die van 3 tot en met 13 februari in Amsterdam zal worden gehouden, een show van primeurs gaat worden. Zelden zullen er in het RAl-com- plex zoveel nieuwe modellen te zien zijn geweest, die nergens anders eerder aan het publiek werden getoond. Het wordt vermoedelijk ook de RAI van de kleine karretjes uit Japan. Zo in de klasse van de Suzuki Alto en de Daihatsu Cuore, die tot nu toe in ons land het rijk alleen hadden maar binnenkort op stevige concurrentie kunnen rekenen. Nederland hangt een invasie van zulke wagentjes boven het hoofd. De eerste nieuweling is er reeds: de Mini-Jumbo van Subaru. Nissan heeft al laten weten dat de (iets minder kleine) Mi- cra op de RAI te zien zal zijn. En het is natuurlijk slechts een kwestie van tijd of we hebben nog meer van dergelijke klei ne Japanners over de vloer. Andere merken hebben ze in Japan al rijden. Nog niet be stemd voor de export. Maar dat kan van de ene op de ande re dag veranderen. Subaru Jumbo Subaru had zijn Mini (met de - gezien de lengte van 3.32 m - toch merkwaardige naam Jumbo) al eerder aan autorij dend Nederland kunnen voor stellen. maar op verzoek van de directie van Subaru Neder land is de introductie enkele maanden uitgesteld. "Wanneer grote merken als Ford Subaru's Mini Jumbo en Opel met nieuws komen valt een klein merk als Subaru in de publiciteit gemakkelijk tussen wal en schip", merkt di recteur Jim Coert op. Hij doelt daarbij op de introductie van de Sierra en de Corsa. Maar nu is hij dan toch van de partij met twee uitvoeringen van zijn vierdeurs Jumbo'tje met voorwielaandrijving. De simpelste editie kost nog geen tien mille (maar 9.999 gulden en dat zeker voor een half jaar, zo mogelijk voor een jaar) en een luxueuzere versie duizend gulden meer. Voorin ligt een speciaal voor de exportmarkt ontwikkelde dwars geplaatste tweecilinder motor met een inhoud van 665 cc, die zorgt voor een zeer laag brandstofverbruik. Cijfers van 1 op 16 tot 20 moeten volgens Subaru heel goed haalbaar zijn. Twee ingebouwde balansassen beperken het geluid. Althans tot pakweg 90 kilometer per uur. Daarboven was het goed rumoerig in de cabine. Maar de naald van de snelheidsmeter was zelfs in de door mii gere den erg verse Jumbo boven de Nissan Micra Nissan Micra Nissan komt onder meer met de kleine tweedeurs Micra naar de RAI. Een wagentje van 3,60 m lengte met een zeer licht (maar 70 kg) viercilinder mo tortje met een inhoud van 988 Dat lage gewicht zorgt - in com binatie met de geringe lucht- weerstand (een Cw-waarde van 0.39 is exceptioneel voor zo'n klein karretje) - voor een bij zonder gunstig brandstofver bruik. De vijftig paardekrachten onder de motorkap zorgen voor een maximum snelheid van onge veer 140 km per uur. Nissan Nederland in Lisse verwacht dat de prijs rond de 14.500 zal komen te liggen. Zesde Opel Rekord De kleine Corsa van Opel zal ook zoals gemeld pas op de RAI te zien zijn, maar de gewij zigde Opel Rekord staat nu al in de showrooms. Wagens uit die grotere mid denklasse hebben het moeilijk. Hun marktaandeel is de laatste jaren met bijna de helft geslon ken. Ook de Rekord (totale ver koop al zeven miljoen) boette aan populariteit in. Mede door de sterke concurrentie in eigen huis: de comfortabele en zuini ge Ascona. Nu heeft Opel de zesde editie van Rekord uitgebracht. Met een wat veranderde gedaante (be tere stroomlijn), nieuw ontwik kelde 4- en 5-versnellingsbak- ken, verbeterde wielophan ging, andere voorstoelen en de bekende grote keus uit diverse motoren. Nieuw in dat motorenprogram ma is een krachtbron van 1,8 li ter, die zo'n 15 procent zuiniger moet zijn dan de normale twee liter motor maar hetzelfde ver mogen levert. De prijzen zullen vijf tot acht procent hoger worden dan de voorafgaande Rekords. En dat zal dan wel weer voor wat te genwind zorgen bij de poging de verkopen nieuw leven in te blazen. Deze vijfdeurs limousine is on getwijfeld het meest aan sprekende model uit de nieuwe serie voorwielaan- gedreven 626's, die Mazda op de komende RAI zal introdu ceren. De serie bestaat uit een vier deurs sedan, een tweedeurs coupé en deze vijfdeurs. De ook nieuwe motoren hebben een inhoud van 1.600 of 2.000 cc (vermogen resp. 80 of 100 pk). De wagen meet 4.40 meter en weegt nog geen duizend ki logram. Met de sterkste mo tor aan boord is een topsnel heid van 180 km per uur te bereiken. De fabricage is al begonnen in de ultramoderne Mazda-fa- briek in Hofu. De wagens zijn bedoeld om te concurre ren in de klasse, waarin nu de Opel Ascona de toon aan geeft. De prijs zal vermoede lijk ook iets onder die van de Ascona blijven. Mazda 323 De Mazda 323 - sinds vijf jaar de meest verkochte Japanse auto in Nederland - heeft een aantal wijzigingen onder gaan. Niet alleen een nieuw frontje en wat andere achter lichten, maar ook een verho ging van het comfort door be tere geluidsisolatie, nieuw ontworpen stoelen en ande re bekleding. Het leveringsprogramma is ook wat uitgebreid. Onder meer met een sedan 1,5 GT aan de top. De prijzen beginnen bij 14l/2 mille. Jaarboek '83 Autovisie verschenen Het Jaarboek '83,van Autovisie is weer verschenen Voor nog geen drie tientjes 29,50 om precies te zijn) kan men meer dan vijfhonderd pagina's over auto's lezen. Het boek begint met wat algemene artikelen o a over de middelmatigheid van de meeste autostoelen, over terreinrijden met tal van kleurenfoto's) en over de inmiddels al beruchte bonus/malus Daarna volgt een vijftigtal autotests, gewoon uit Autovisie geplukt. En vervolgens komen de technische gegevens van alle in ons land verkrijg bare wagens aan bod. Wie dan nog niet genoeg heeft kan de prijslijst uit het hoofd leren. Alles bij elkaar: voor liefhebbers een pittige kluif voor niet al te veel geld. Keesings Autopraktijkboek '83 Er verscheen dezer dagen nog een boek over auto's Keesings Autoprak tijkboek '83. Voor de vierde maal tn elkaar gezel door Ted Sluymer. Hij schopt lekker tegen een heleboel heilige huisjes aan Men heeft al eens uitgerekend dat wanneer Sluymer de opgenomen tests (alle auto's tot 40.000) zorgvuldig zou hebben uitgevoerd, hij dag en nacht in auto's moet hebben gezeten en dan nog tijd tekort zou zijn gekomen. Maar wie wat rustiger zijn soms vrij opgewonden stukjes leest merkt dat hij er ook sappig over schrijft al heeft hij niet zo lang achter het stuur gezeten. Of zelfs heel kort. Volop kritiek dus op Ted Sluymer, maar hij zal er wel tegen kunnen want hij gaal zelfs ook niet opzij voor wat harde woorden. Eén automerk schrijft hij rechtstreeks naar het Automuseum, hij kan er geen draad goeds tn ontdekken. De meeste auteurs van autoboeken geven slechts feiten, ze laten de inter pretatie over aan de lezer. Ted met "Die auto moet je kopen, die niet", zegt hij glashard. Het is levendig, dat wel. maar geen kompas waarop ik zou willen varen (f 16,75). Dit is de nieuwe ("kleine") Mercedes 190-190 E die volgende maand zal worden geïntroduceerd. De wagen is 4,42 m lang, weegt nog geen 1100 kilo en is uitgerust met een viercilinder. 2 liter benzinemotor van resp. 90 of 123 pk. Door de aërodynamische vormgeving is een luchtweerstand van slechts 0.33 bereikt. Met het lage gewicht zorgt dat voor een brandstofverbruik, dat bij 100 km per uur ruim boven de 1 op 10 blijft. Met deze auto's is Mercedes teruggekeerd in een klasse waarin het merk sinds de jaren vijftig niet meer heeft geopereerd. De goedkoopste versie gaat vermoedelijk een dikke 40 mille kos ten. RIJ- IMPRESSIE Het lijdt nauwelijks twijfel: de wat futuristische, in elk geval uiterst karakteristieke Ford Sierra (de opvolger van de Tau- nus) wordt de auto van het jaar 1983. Als we de altijd zwaar wegende chauvinistische en nationalis tische overwegingen van de journalistieke juryleden even buiten beschouwing laten lijkt de Audi 100 de enig echte con current. Zoals ik al eerder heb uiteenge zet maken Japanners in deze verkiezing vrijwel geen kans omdat wat hen betreft voor een aantal van de juryleden geldt dat onbekend ook onbemind maakt. Er zijn in Europa nog altijd landen die Japanse au to's niet of nauwelijks toelaten. De zeer opvallende Citroen BX en de veelbelovende kleine Opel Corsa dingen dit jaar niet mee naar de t(?ch wel begeerde titel omdat ze nog niet in vijf landen verkrijgbaar zijn. Dat is een bindende eis. Dus moeten die volgend jaar opboksen te gen een zwaargewicht als de komende kleine Mercedes. Derhalve blijft in feite alleen de Audi 100 over, die in de publi citeit zo hoog heeft gescoord door zijn verrassend lage luchtweerstand: een Cw-waar de van 0.30 was voor een perso nenauto nog niet eerder ver toond. Maar toch lijkt het twij felachtig of dit op zichzelf sen sationele cijfer voldoende is om de Sierra van de jaarlijkse autotitel af te houden. Want ook bij de Sierra is de luchtweerstand ten opzichte van zijn voorganger Taunus drastisch teruggebracht: 0.34 is verre van slecht. Bovendien heb ik de laatste week - toen ik een Sierra 1,6 GL van Ford Nederland ter beschikking had - kunnen ervaren dat deze nieuweling in de Ford-vloot veel, heel veel meer te bieden heeft. In de eerste plaats natuurlijk de verrassend gestroomlijnde, sterk afgeronde carrosserie. Niet iedereen vindt het pro- dukt van Ford-ontwerper Uwe Bahnsen even mooi, maar in elk geval is het origineel en ook effectief. Alles aan de wa gen is bedoeld om de lucht weerstand te drukken. Lage neus, rond dak, gladde wiel doppen, speciale buitenspie gels enz. De geringe luchtweerstand, ge combineerd met een tamelijk laag gewicht (net boven de 1000 kilogram) en een wat ver beterde motor (overigens over genomen uit de oude Taunus- serie) zorgen voor een laag brandstofverbruik. Want ik vind een gemiddelde van 1 op 11 een goed resultaat voor een wagen van zo'n allure. Ik reed dus een Sierra 1,6 GL. Men kan bij de Sierra nu nog kiezen uit zes motoren: drie viercilinders (1.3, 1.6 en 2.0 li ter). twee zescilinders (2.0 en 2.3) en één van Peugeot ge kochte diesel (2.3). Te zijner tijd komt er ook een 2.8 liter bij. Ik koos voor een 1600 cc editie omdat die wel het best zal wor den verkocht. De Sierra 1300 zie ik als een lokkertje, want zo'n lichte krachtbron in zo'n royale auto is in feite een wan- verhou Maar ook die kar kost no ijd ruim 22 mille. Voor de goedkoopte behoeft men de Sierra ook niet te ko pen. Integendeel, ik vind dat men er fiks voor moet betalen. De door mij gereden 1.6 GL gaat de 25 mille te boven. En bij de 2.3 Ghia komt men in de buurt van de 35 mille terecht. Dat zijn prijzen die er niet om lie gen. Daar staat tegenover dat het een auto is met verbluffen de rij-eigenschappen. Nauw keurige en gemakkelijke be sturing (tandheugel). Grote koersvastheid en solide weg- ligging, mede door het uitste kende onderstel met onafhan kelijke wielophanging rond* om. Een rustige en soepele mo tor. Alles bij elkaar is de bediening prettig simpel. Het wat afgesle ten cliché "onmiddellijk in thuis voelen" is op deze wagen wonderwel van toepassing De instap van de in alle gevallen vierdeurs auto is royaal. De stoelen zitten redelijk goed, al is de lage zit mijn persoonlijke voorkeur niet. Het ietwat naar de bestuurder toe gebogen en uiterst over zichtelijke dashboard geeft een gevoel van geborgenheid De ruimte binnenin is voldoende voor vijf personen. Het korte pookje laat zich lekker grijpen en dirigeert de aandrijving op de achterwielen heel gladjes. De aankleding en uitrusting zijn verzorgd en vrij compleet De prestaties van de 75 paarde- krachten in mijn testauto zijn niet verbluffend. Bijna 14 se conden zijn nodig om de naald van de snelheidsmeter van 0 op 100 te krijgen en het duurt geruime tijd voor men de top van 160 km per uur heeft be reikt. Vooral de acceleratie bij hogere toerentallen is wat te leurstellend. Maar tot pakweg een snelheid van 140 km per uur doet de motor zijn werk opvallend rus tig. Men heeft meer last van band- en windgeruis dan van het rumoer van de krachtbron, die pas in de hoogste toerental len zijn aanwezigheid nadruk kelijk laat horen. Zodat ik alles bij elkaar tot een uiterst comfortabele wagen kom. Goede ry-eigenschap- pen, gemakkelijke bediening en een rustige, soepele motor vormen een ideale combinatie. Het lijkt mij dat deze Sierra in derdaad de titel van "auto van het jaar 1983" nauwelijks kan ontgaan. Volgende maand we ten we het. PARIJS - De Franse sociale part ners weten niet waar in de toe komst de uitkeringen vandaan moeten komen voor de binnen kort te verwachten 2,2 miljoen werklozen. Vast staat dat het te kort in de verzekeringskas eind van dit jaar 7 miljard francs zal bedragen. Dit ondanks een serie ferme maatregelen, zoals een ex tra werkloosheidsbelasting en een extra toezegging van de staat. Toen de intussen vastgelo pen onderhandelingen tussen de sociale partners enige tijd gele den begonnen, zag het er naar uit dat het tekort tegen eind volgend jaar zo'n 30 miljard francs zal be lopen. De werkgevers hebben het con tract opgezegd dat ze met de vak bonden over de werklozenverze- kering hadden. De bonden pro beren te redden wat er te redden valt en wenden zich tot hun rege ring. Het kabinet-Mauroy ziet zich echter verplicht om - on danks zijn eens gedane verkie zingsbeloften - diep het mes te zetten in de uitkeringen. Want naarmate werkgevers- en werk nemersbonden het steeds min der met elkaar eens zijn, ont komt de regering er niet meer aan om per decreet gordiaanse knopen door te hakken. De partners zijn het er wel over eens dat de ooit gemaakte afspra ken achterhaald zijn. Over de uit werking van nieuwe lopen de meningen echter ver uiteen. Sinds 1958 werd het stelsel van werkloosheidsuitkeringen be heerst door een overeenkomst tussen werkgevers, werknemers en de staat, die er op neerkwam dat de werkgevers 2,76 procent van de premie betaalden en de werknemers 0,84 procent. In dat jaar telde Frankrijk 50.000 werk lozen en het budget van het fonds beliep 35 miljard francs. Tegen het eind van dit jaar zijn er 2,2 miljoen werklozen en moet er 94 miljoen francs worden opge bracht om nQg aan de uitkerings verplichtingen te kunnen vol doen. Volgens dezelfde afspraak van '58 verplichtte de staat zich tot een bijdrage van 30 procent in het totale budget. De afgelopen maanden is vergeefs druk op de werkgevers uitgeoe fend hun bijdrage te verhogen. Daarop heeft premier Mauroy per decreet de bijdrage van de werkgevers met 0,7 procent ver hoogd. De werkgevers hebben nu hun deelname aan de conven tie van '58 opgezegd, waartoe ze statutair het recht hebben. On danks allerlei juridisch .geharre war staat het vast dat ze eind vol gend jaar van hun deelname ont slagen zullen zijn. In een artikel in het dagblad Le Monde heeft voorzitter van het Franse werkgeversverbond, Yvon Gattaz, uiteengezet dat zijn organisatie uit is op een moder ner systeem, waarbij - net als in door Rudolph Bakker de Bondsrepubliek en andere Westeuropese landen - werkge ver en werknemer ieder evenveel bijdragen aan de werkloosheids- kas. Bovendien legt Gattaz er de nadruk op dat eindelijk maatre gelen moeten worden genomen om te verhinderen dat zwartwer kers een uitkering krijgen. Deze laatste kwestie zit ook de re gering hoog. Minister voor socia le zaken Beregovoy verklaarde dezer dagen dat de uitkeringen voortaan alleen worden verstrekt aan diegenen die ze 'ook werkelijk nodig' hebben. Minis ter Beregovoy voegde er nog aan toe dat het tenslotte toch weer de staat is die moet betalen, want: „Als we niet garant stonden, kre gen de werklozen op het ogen blik niets". President Mitterrand heeft ooit in besloten kring opgemerkt dat 1983 het zwartste jaar uit zijn ambtsperiode zou worden, en zwart is het nu al. Premier Mau roy heeft zijn belofte niet kunnen houden dat hij de werkloosheid binnen de twee miljoen zou in dammen. Bovendien is het hele complex van maatregelen ter bevordering van de werkgele genheid door middel van ver vroegde pensionering in moei lijkheden komen te verkeren, eenvoudig omdat er geen geld is de vervroegd gepensioneerden aan een redelijk inkomen te hel pen. Aanvankelijk luidde het devies: Wie vertrekt, wordt beloond want hij maakt plaats voor een ander. Nu is een decreet in voor bereiding waarbij degenen die eerst min of meer werden wegge keken na hun vertrek zo'n tien procent minder uitkering zullen ontvangen dan eerst was be loofd. Aangezien deze vervroeg de pensioneringen op vrijwillige basis plaatsvinden, is het duide lijk dat er aan deze zogenaamde 'solidariteitscontracten' (dat wil zeggen de solidariteit van de ver trekkende oudere voor de werk loze jongere) zo goed als een eind zal komen Wat niut wegneemt dat premier Mauroy zich zal moeten houden aan zijn belofte tot officiële pensionering by het bereiken van de 60-jarige leeflyd, al ziet deze toezegging er eenvou- Pierre Mauroy diger uit dan ze in de praktijk wordt. Bij al deze problemen doemen de gemeenteraadsverkiezingen van maart aanstaande op, die volgens de koffiedikkijkers op een enor me nederlaag voor de socialis- tisch-communistische regenng zullen uitlopen. Om 'maart' enigszins te overleven, werken communisten en socialisten nu nauw samen by de afspraken over hun gezamenlijke kandi daatstellingen. Dit houdt weer in dat de communisten, die hierby sterk van de socialisten afhanke lijk zyn, hun solidariteit met het- kabinet-Mauroy blijven betui gen. En hoewel de communisti sche vakbond CGT kwaad by de onderhandelingen over ver vroegde pensionering nieuwe stijl is weggelopen, is er weinig kans dat de regering in zyn reeks van onpopulaire maatregelen in dit stadium op serieuze vak bondstegenstand zal stuiten. LONDEN - In Ghana is een po ging tot een staatsgreep neerge slagen, zo heeft Radio-Accra van ochtend officieel bekendge maakt Kapitein-vlieger Jerry Rawlings, die aan het hoofd staat van de voorlopige Nationale Defensie raad, liet m een verklaring we ten, dat "gezagsgetrouwe troe pen met succes een poging om dit bewind omver te werpen heb ben verijdeld". Volgens hem was de opstandige actie gistermiddag begonnen. Hy riep "misleide personen die nog voortvluchtig zijn", op zich by het dichtstby- zijnde politiebureau ovef te ge ven. Hy deelde mee dat er van zes uur 's avonds tot zes uur 's ochtends een uitgaansverbod van kracht is en dat de grenzen en de internationale luchthaven van Accra voor onbepaalde tyd gesloten zijn. Radio-Accra vermeldde niet wie de poging tot de staatsgreep hadden ondernomen. Wel werd gezegd dat de "treoepen die trouw zyn aan de revolutie", de situatie be heersen en dat Rawlings de be velhebbers van de legereenhe den heeft gevraagd "waakzaam te blijven". Sinds Ghana in 1957 onafhankelyk werd van Engeland, hebben daar herhaaldelyk militairen naar de macht gegrepen Rawlings deed dit voor het eerst in juni 1979 Toen droeg hy dne maanden la ter de macht over aan de burge- lijke president Hilla Limann. Op 31 december 1981 maakte Raw lings echter weer een eind aan dit bewind, met de belofte dat hy een "heilige oorlog" zou voeren tegen corruptie en wanbestuur. Degenen die zich niet overgeven, zullen "meedogenloos worden verpletterd", aldus Rawlings in zijn verklaring van vanmorgen. Hy deed een beroep op alle bur gers vreedzaam hun gewone werk te doen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19