YS-plan Namibië roept protest op Problemen bij Britse kranten C Moskou wil kwart minder kernwapens Polen denkt aan roomse vakbonden Nieuwe lezing bloedbad Ultra-rechtse partij in Spanje opgeheven "Vertragingstactiek" afgewezen PLO onder druk gezet: erkenning Israël nodig SPD bereid tot gedogen van CDU Irak: vijf tankers Iran vernietigd MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 Bhagwan: 23 Rolls Royce's NEW YORK (DPA) - De Indiase Goeroe Bhagwan Shree Raj- neesh (50) bezit vermoedelijk meer Rolls Royce's dan enige an dere wereldburger. De Bhagwan, die sinds 1981 met een deel van zijn volgelingen op een boerderij woont in de buurt van het Ameri kaanse Antelope (in de staat Ore gon), kan beschikken over 23 au to's van de Britse firma. De Bhagwan heeft over de hele we reld naar schatting 250.000 volge lingen. Zij hebben hem de auto's gegeven. "Zelfs al geven we hem 23 Rolls Royce's, dan is dat niets in vergelijking met wat hij ons gegeven heeft", aldus woord voerder Ma Prem Veena. Buitenland LONDEN (AFP/Reuter) - In de Britse perswereld is een nieuwe crisis ontstaan. Volgens de voor zitter van het genootschap van uitgevers, lord Marsh, lijdt de Britse pers dit jaar verliezen van in totaal 29 mihoen pond (onge veer 130 miljoen), terwijl vorig jaar nog een winst werd gemaakt van acht miljoen pond (circa 36 miljoen). De maatschappij van de kranten magnaat Rupert Murdoch, die de Times en de Sunday Times, met oplagen van resp. 300.000 en 1.4 miljoen, uitgeeft heeft de vak bonden al laten weten, dat zij als gevolg van de daling van de in komsten uit advertenties bij de in januari te houden onderhan delingen geen loonsverhogingen kan aanbieden. Volgens de direc tie zullen de lonen voor 12 maan den worden bevroren. Lord Marsh verklaarde dat de Brit- se pers dit jaar ook nadelige ge volgen heeft ondervonden van de spoorwegstakingen en de werkonderbrekingen uit solida riteit met de werknemers in de gezondheidszorg. Intussen kon zondag de Sunday Telegraph, die normaal een op laag heeft van een miljoen exem plaren, niet uitkomen als gevolg van een conflict met ongeveer 400 Londense grafici, die sinds donderdag staken uit protest te gen onder meer plannen voor het buiten dienst stellen van een drukpers. Als gevolg van deze actie die niet door de bonden wordt gesteund, kan de Daily Te legraph van hetzelfde concern die een oplage heeft van ander half miljoen exemplaren, al sinds donderdag niet in de hoofdstad verschijnen. Hoewel het grafisch personeel van dit blad in Man chester wel werkt, lijdt het con cern forse verliezen. De directie spreekt van 2,25 mil joen tot dusver. Zij is met van plan voor de stakers te wijken en zegde hun zaterdag ontslag aan. Ook liet zij weten dat. als de sta king dinsdag nog voortduurt, ook de andere werknemers niet meer zullen kunnen worden be taald. Indien de Daily Telegraph en de Sunday Telegraph worden gesloten, komen in totaal 6.000 mensen op straat. Als gevolg van een ander arbeids geschil kon ook de Sunday People slechts in een deel van het Verenigd Koninkrijk ver schijnen. Van de gewone oplaag van vier miljoen konden de 2.3 miljoen exemplaren voor het zuidelijk deel van het land niet worden gedrukt. MADRID - Spanje telt sinds dit weekeinde een politieke partij minder. Zaterdag maakte de Ma- drileense notaris Bias Pinar, lei der van de extreem-rechtse groe pering Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht) bekend, dat zijn partij met ingang van zondag zou zijn opgeheven. Het besluit tot de ontbinding van de ultra-nationa listische partij is een direct ge volg van de afgang van Fuerza Nueva bij de recente parlements verkiezingen van 28 oktober jl. Fuerza Nueva verloor niet alleen ten opzichte van de verkiezingen van 1979 maar liefst 280.000 NAIROBI - President Daniel Arap Moi van Kenia heeft de Amerikaanse opvatting dat de onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika) gekoppeld moet worden aan de terugtrekking van Cubaanse troepen uit Angola van de hand gewezen. Dit heeft het Keniase persbureau KNA gemeld. Tegen de Amerikaanse vice-presi dent George Bush, die zijn land bezoekt, zei Moi: "geen land in de wereld dat zich een echte de mocratie noemt, mag deze twee zaken aan elkaar koppelen. Dit moet men duidelijk beschouwen als een vertragingstactiek voor de uiteindelijke verwezenlijking van onafhankelijkheid voor Na mibië". Volgens KNA wees Moi erop dat Cuba en Angola twee soevereine staten zijn die bilate rale overeenkomsten kunnen sluiten die zij noodzakelijk ach ten voor hun volken en dat de te rugtrekking van Cubaanse troe pen niet als voorwaarde kan wor den gesteld voor de onafhanke lijkheid van Namibië dat onder Zuidafrikaans bestuur staat. Enkele uren tevoren had Bush een toespraak gehouden over het Afrika-beleid van de Amerikaan se regering, waarin hij uitvoerig aangaf waarom men de twee za ken aan elkaar moet koppelen. Welingelichte kringen wijzen er op, dat het bericht van KNA aan geeft dat de Verenigde Staten en Kenia het diepgaand oneens zijn. Kenia is de trouwste bondgenoot van Washington in Oost-Afrika en het mislukken van de pogin gen van Bush om Moi voor zijn standpunt te winnen, duidt erop dat de Verenigde Staten niet op enige Afrikaanse steun voor hun zienswijze hoeven te rekenen, al dus waarnemers in Nairobi. De Namibische politieke leider Dirk Mudge, die voor de komen de drie maanden in zijn ambt is bevestigd, heeft gisteren gezegd dat hij hoopt dat in die extra tijd duidelijkheid zal worden gescha pen in de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van het ge bied. Mudge zei in Windhoek dat hij 're- PARIJS (Reuter) - De Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali heeft gisteren ge zegd dat Cairo druk uitoefent op de PLO om Israël te erkennen als stap naar betrokkenheid bij on derhandelingen met de Verenig de Staten. Vanuit Cairo sprekende in een in terview met de Franse radio zei Ghali dat Egypte van mening was dat erkenning door de PLO van Israël de sleutel was tot poli tiek overleg, hoewel de stap geen juridische betekenis zou hebben en waarschijnlijk niet zou leiden tot erkenning van de PLO door Israël. De minister zei dat de verschillen de PLO-vertegenwoordigers die Cairo hadden bezocht, onder Arafat gaat naar Egypte CAIRO/ALGIERS (UPI/AFP) - De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO gaat ermee akkoord dat haar leider Yasser Arafat voor het eerst sinds vijfjaar een bezoek brengt aan Egypte. Op dit moment worden de voorbe reidingen voor een reis naar Cai ro gemaakt, zo heeft een functio naris van de PLO meegedeeld in een interview met het Egypti sche dagblad Al Gomhouria. De datum van het bezoek wordt vastgesteld wanneer de voorbe reidingen zijn afgerond. ogen was gebracht dat de tijd rijp was voor erkenning van Israël. „Zelfs als deze erkenning niet di rect van invloed zou zijn op het gedrag van de Israëlische rege ring, zou zij toch rechtstreeks contact meebrengen met de Ver enigde Staten en, in de tweede plaats, de positie versterken van de gematigden en pleitbezorgers van vrede in Israël", aldus Ghali. De minister zei dat Yasser Arafat van de PLO welkom was in Cai ro, maar dat Egypte zou blijven bij zijn opvatting dat het geen Palestijnse strijders opneemt die Libanon hebben moeten verla ten, omdat zij dan vluchtelingen zouden worden. Minister Ghali herhaalde dat zijn land staat achter de vredesvoor stellen voor het Midden-Oosten van president Reagan van de Verenigde Staten, die zich base ren op Palestijnse autonomie in vereniging met Jordanië Maar hij voegde eraan toe dat ook al leen maar Amerikaanse druk de harde opstelling van Israël wat een Palestijnse regeling aangaat kon doen omslaan, aangezien Washington 90 procent levert van wat Israël aan wapens en an derszins nodig heeft. Bij de nadering van een nieuwe presidentsverkiezing in de Ver enigde Staten, zei Ghali, wil Egypte uitermate snel handelen van Washington. In een later sta dium zou de Sowjet-Unie bij het vinden van een duurzame oplos sing betrokken moeten worden, aldus de minister, omdat beide supermogendheden daar nu een maal achter moeten staan. delijk tevreden' was over de be kendmaking op zaterdag door premier Botha van Zuid-Afrika, dat de zittingstermijn van de Na tionale Vergadering tot februari werd verlengd. Mudge haalde lachend zijn schou ders op over een bericht in de Zuidafrikaanse media, dat hij was weggelopen uit een bijeen komst met Botha, die op een be zoek van twee dagen aan Wind hoek was. Hij zei wel dat hij tegen Botha had gezegd dat als zijn partij, de De mocratische Turnhalle Alliantie (DTA), aan de macht vervangen zou worden, dat alleen zou kun nen zijn door middel van vrije verkiezingen - een verwijzing naar het een-man-een-stem-kies- stelsel dat zijn alliantie in 1978 aan de macht bracht. "Ik hoop dat in de komende drie maanden duidelijkheid zal wor den geschapen ten aanzien van de huidige onderhandelingen over onafhankelijkheid", aldus Mudge, die hieraan toevoegde dat onzekerheid over de toe komst van Namibië voor nie mand goed was. Gevraagd naar zijn mening over de eis van Zuid-Afrika dat de Cu baanse troepen uit Angola wor den teruggetrokken als voor waarde voor een onafhankelijk Namibië, zei Mudge: "Elke rege ring die uit vrfje verkiezingen on tstaat zal bezorgd zijn over de Cubaanse aanwezigheid in An gola". HAMBURG (DPA) - De sociaalde mocratische SPD is mogelijk be reid na verkiezingen volgend voorjaar een eventuele minder heidsregering van de christende mocraten (CDU) te gedogen. Dat heeft de kandidaat van de SPD voor het kanselierschap, Hans- Jochen Vogel zaterdag laten we ten in vraaggesprek met de West- duitse radio. Vogel wees er in het vraaggesprek op dat in West-Berlijn de CDU die de meerderheid heeft in de plaatselijke senaat, bij belangrij ke kwesties herhaaldelijk steun heeft gekregen van de SPD. Vo gel, die lijsttrekker is van de SPD sinds ex-kanselier Helmut Schmidt zich heeft teruggetrok ken, zei dat hij zich ook op het "model Berlijn" zal oriënteren en ondersteuning zal zoeken voor zijn politiek waar dat mogelijk is. Hij sloot opnieuw een coalitie met de CDU/CSU uit, zolang de bondsrepubliek zich niet in een werkelijke noodsituatie bevindt. Ook van een coalitie met de Groenen (milieupartij) kan vol gens Vogel geen sprake zijn. PARIJS (ANP) - Niet overal verlopen de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over arbeids voorwaarden zo keurig als de afgelopen week nog in Nederland. In Parijs liep zon gesprek danig uit de hand toen de woordvoerder van de socialistische vakbonden bij de werkgevers op tafel sprong om zijn argumenten kracht bij te zetten. AL MANAMAH (AFP) - Iraakse marine- en luchtmachteenheden hebben in de nacht van zaterdag op zondag vijf wachtende olie tankers bij de grote Iraanse olie- terminal Kharg vernietigd, zo heeft het Iraakse opperbevel gis terochtend bekendgemaakt. Zij vlogen in brand en zonken. In het bericht van het Iraakse pers bureau "Ina", dat in Bahrein werd opgevangen, werd evenwel niet de nationaliteit van de sche pen genoemd. De Iraakse eenheden keerden on gedeerd terug op hun basis, zo werd gezegd. Irak heeft in voort durende oorlog met Iran buiten landse schepen de toegang tot Iraanse havens in het noordelijk deel van de golf ontzegd op straf fe van vernietiging. Het heeft al eerder een paar schepen tot zin ken gebracht, waarvan sommige niet Iraans waren. Na de afkondi ging van een totale blokkade door Irak van Iraanse havens aan de golf op 15 augustus zei het in september verscheidene olietan kers en vrachtschepen te hebben vernietigd, die de Iraanse havens bleven aandoen, maar deze ge vallen zijn niet alle bevestigd. Kharg bleef volgens Iran niet al leen werken als zijn voornaamste haven voor de uitvoer van olie, de kurk waarop het land drijft, maar het land zou er zelfs in ge slaagd zijn deze uitvoer op 2 mil joen vaten per dag te brengen. Irak begon de oorlog met Iran in september 1980 oorspronkelijk met een inval om het gebied van de waterweg van de Sjatt-El- Arab tussen beide landen in te nemen, maar Iran heeft sinds dien het initiatief overgenomen door Irak daar terug te slaan. Iran stelt als voorwaarde voor het beëindigen van de strijd het verdwijnen van de Iraaksje presi dent Saddam Hussein en eist bo vendien een enorm bedrag aan herstelbetalingen. stemmen en behaalde nog slechts amper 100.000 stemmen, ook moest Bias Pinar zyn zetel in het parlement inleveren. Tijdens het laatste avondmaal met onge veer 1000 trouw gebleven mili tanten haalde Bias Pinar fel uit naar de sectoren die zijns inziens schuldig waren aan de terugval van Fuerza Nueva: de kerk. de werkgevers en de militairen, die allen Fuerza Nueva in de steek hadden gelaten. De grootste boosdoener vormde voor Bias Pinar echter Fraga Inbarne, die Fuerza Nueva veel stemmen zou hebben afgesnoept. De ontbinding van Fuerza Nueva. die als culturele organisatie zal blijven bestaan, is echter tevens het gevolg van ernstige verdeeld heid in het extreem-rechtse kamp. De ultra-rechtse krant El door Gerrit-Jan Hoek Alcazar, wijdde de laatste tijd bij na geen enkel commentaar meer aan Fuerza Nueva, omdat het blad zijn voorkeur duidelyk ver legd had naar Fraga Iribarne en zon Volksalliantie. Ook tussen Fuerza Nueva en de ex treem-rechtse federatie van oud- Franco-strijders boterde het de laatste tijd slecht. Voor de her denkingsmanifestatie van de dood van Franco was Bias Pinar zelfs niet meer uitgenodigd om een van zijn traditionele spee ches af te steken, terwijl Fuerza Nueva demonstratief buiten de organisatie was gehouden. Om incidenten te voorkomen be sloot de federatie vorige week om de herdenkingsboeenkomst, gepland voor gisteren, te annule ren. Desondanks maakte giste ren enkele honderden jeugdige rechtse extremisten hun op wachting in het centrum van Ma drid. waar ze zorgden voor talrij ke incidenten. Bij die relletjes werden onder meer banken op straat gegooid, en werd een bus van het Madrileense gemeente- vervoer met ijzeren vuilnisbak ken toegetakeld en voorbijgan gers gemolesteerd. Abortus in België BRUSSEL (GPD) - Enkele duizen- den mensen hebben zaterdag in Brussel gedemonstreerd voor vrije abortus. De afgelopen we ken is een aantal artsen en mede werkers van abortusklinieken in België veroordeeld wegens abor tusingrepen. Ook de komende weken staan er weer artsen voor de Brusselse rechtbank terecht. Abortus is volgens een uit 1867 da terende wet nog steeds zwaar strafbaar in België. Pogingen in het parlement om daar verande ring in te brengen zijn tot nu toe steeds gestrand. Voorstel voor beleid na opheffing staat van beleg WENEN - Een overkoepelend or gaan in Polen dat de ondersteu ning geniet van de kerk, generaal Jaruzelski en het parlement, heeft een blauwdruk opgesteld, die voorziet in het opheffen van de oorlogstoestand op of kort na 13 december, de bevordering van generaal Jaruzelski tot president en het over een periode van ver schillende jaren stichten van nieuwe onafhankelijke vakbon den op confessionele basis. door Anton Koene De blauwdruk is opgesteld door de PRON, de „Patriottische Bewe ging voor de Nationale Wederge boorte", die is opgericht tijdens de oorlogstoestand om te pogen de kloof tussen het militaire lei derschap, de kerk en het parle ment te overbruggen. In de PRON zitten vertegenwoor digers van de Poolse communis tische partij, de Democratische Partij, de Boerenpartij en de drie roomskatholieke groeperingen Pax, de christelijk-sociale asso ciatie en de sociale-katholieken, die allen in het Poolse parlement vertegenwoordigd zijn. Op 6 december komt het landelijk bestuur van de PRON bij elkaar en zal daarbij de regering oproe pen de oorlogstoestand op te hef fen. Op 13 december komt het Poolse parlement bijeen, en in die zitting zal volgens de blauw druk de oorlogstoestand worden opgeheven. Ook zal een verande- Lech Walesa sprak Glemp WARSCHAU (Reuter) - Lech Walesa heeft gisteren duizen den van zijn aanhangers te leurgesteld door niet de mis bij te wonen in een kerk in de buurt van de scheepswerven van Gdansk, waar men hem had verwacht. De leider van de verboden vakbeweging Solidariteit begaf zich echter met zijn vrouw en twee van hun zeven kinderen naar een kapel in de directe omgeving van zijn huis. Hij weigerde te spreken met journalisten. De dag tevoren had hij in Warschau een on derhoud gehad met de rooms-katholieke primaat van Polen, aartssbisschop Glemp. Het was zijn eerste gesprek met een hoge kerke lijke of wereldlijke leider sinds hij onlangs, na 11 maanden internering op grond van de'Sinds 13 decem ber vorig jaar bestaande staat van beleg, werd vrijgelaten Er werden geen bijzonderhe den omtrent deze ontmoeting bekendgemaakt ring in de Grondwet worden voorgesteld, waarbij de 17 man sterke Kaad van State waarvan de huidig^ voorzitter Henryk Ja- blonski tevens het feitelijke staatshoofd is, zal verdwijnen De Raad van State, aldus het plan, moet worden vervangen door een atzonderUjke figuur als pre sident die op grond van zijn sta tus ook commandant wordt van de strijdkrachten. Voor deze post zou dan generaal Jaruzelski moe ten worden gekozen, die dan af stand zou moeten doen van zijn functies van minister-president en minister van defensie. De volgende stap zou moeten zijn om over een periode van twee tot drie jaar een systeem van confes sionele vakbonden te vormen zo als men die bijvoorbeeld ook in vele Westeuropese landen kent Omdat een confessionele basis geen politieke is en op politiek gebaseerde vakorganisaties op grond van de nieuwe Poolse vak- bondswet strikt verboden zijn, kunnen zij door het in de blauw druk uitgedachte nieuwe sys teem worden ingepast. Dit plan heeft de steun van de Poolse roomskatholieke kerk, generaal Jaruzelski en de meer derheid van het parlement Dit was met name het onderwerp dat in het weekeinde tussen aartsbis schop Glemp en vakbondsleider Walesa besproken is. Er moeten evenwel nog enige be langrijke hindernissen worden genomen. Een harde kern onder de militaire leiders binnen het politbureau en binnen de veilig heidsdienst is bang voor de Bo naparte- pretenties" van Jaru zelski. Jaruzelski zelf is nog niet helemaal zeker of hij de beper kingen van de oorlogstoestand al kan opheffen, zonder Polen te rug te gooien in een vicieuze cir kel van stakingen en demonstra ties De week tussen 13 december en de eerste week van januari, wan neer de meeste bedrijven geslo ten zijn en de industrieën op een laag pitje werken, zou de ideale gelegenheid zyn de in de blauw druk vastgelegde ideeën uit te NEW YORK (Reuter/UPI) - De Sowjet-Unie wil een reductie met 25 procent overwegen van haar kern wapenarsenaal. Dat zegt de Russisch eerste ondermi nister van buitenlandse zaken Georgi Kornijenko in een artikel dat het Amerikaanse tijdschrift Newsweek gisteren publiceerde. In het Salt II verdrag tussen Mos kou en Washington werd gepleit voor een beperking met 10 pro cent. Kornijenko riep de Verenigde Sta ten op de besprekingen over Salt II nieuw leven in te blazen. Het verdrag, in 1979 ondertekend door de presidenten Carter en Breqnjev, is nog steeds niét goedgekeurd door de Ameri kaanse Senaat. "Waarom staat Washington nog al tijd op uitvoering van het ver drag als het zich niet wil binden door de ratificatie ervan", aldus de onderminister, die een sleu telrol speelde bij de onderhande lingen voor Salt II. JERUZALEM (GPD) - Opnieuw hebben getuigen elkaar tegenge sproken voor de staatscommis sie die een onderzoek instelt naai het bloedbad in de vluchtelin genkampen in Beiroet. Ditmaal ontkende de militaire secretaris van premier Begin telefonisch op de hoogte te zijn gesteld van een Amerikaanse boodschap over de gebeurtenissen in de kampen. De plaatsvervangend directeur-ge neraal van het ministerie van buitenlandse zaken Chanan Bar On (voormalig ambassadeur in Nederland) had de vorige week aan de commissie verteld dat hij de militaire secretaris van Begin, generaal Nevo wel op de hoogte had gesteld. Het is de tweede keer dat tegen strijdige verklaringen worden af gelegd over telefoongesprekken die al dan niet hebben plaatsge vonden en die al dan niet moeten besvestigen dat premier Begin wist dat er iets aan de hand was Begin zelf heeft gezegd pas achteraf op de hoogte te zijn ge steld. Het gesprek met de militai re secretaris zou echter een dag eerder hebben plaatsgevonden, voordat Begin naar eigen zeggen via de BBC van het bloedbad had vernomen toen het bloedbad nog in volle gang was. Eerder zijn er tegenstrijdige ver klaringen afgelegd over de vraag of Begin op zaterdagmorgen toen de falangisten de kampen verlieten opperbevelhebber Ei- tan heeft gebeld Begin ontkent een dergelijk gesprek gevoerd te hebben. Deze telefoongesprekken zijn van het grootste belang omdat op grond daarvan vastgesteld kan worden of premier Begin inder daad van niets wist, of dat hn iets had een gerucht Een andere belang wekkende getuigenis kwam van de vertegenwoordiger van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken in Beiroet Bruce Kashdan vertelde twee boodschappen gekregen te heb ben van de Amerikaanse bemid delaar Draper. De eerste op vrij dagmorgen, waarin Draper de Is raëlische regering waarschuwde voor mogelijke rampzalige ge volgen voor de aanwezigheid van falangisten in West-Bcirt>et De tails wist Draper toen niet De volgende morgen belde Draper razend op en beval de Israëli's onmiddellijk een eind te maken aan de de moordpartij

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9