Kans op belastingverlaging Staking spoorwegen loopt als een trein l! J bi Verlaten Premier Lubbers in regeringsverldaring: SPRUITEN EN MAGERE VARKENSLAPPEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AANZET w Mi i I 1 f il AANDAG 22 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Acteur: G. Koopman ofdredacteur: A. A. M. Schuurmans j.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36941 dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W<fle Smgef 1 2311 BG lexlen Voor lel nrs. zie cototon IT 112 'Lege parkeerplaatsen. ig, nieuw 'eSe fietsenrekken, een jnkamer, lege stationsrestaura- lang, toiie tie, lege perrons en geen treinen, dat is het beeld dat het Alphense station vandaag, even als vele andere sta tions in Nederland, DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers is bereid de belastingen te verlagen als er minder wordt besteed of als de economische bedrijvigheid afneemt. Tegenover de daaruit voortvloeiende lagere belastingop brengst zullen geen extra bezuinigingen komen te staan. Wel zal in dat geval het financieringstekort (verschil tus sen inkomsten en uitgaven van de staat) minder snel worden verkleind. Premier Lubbers zei dit vanmid dag in de Tweede Kamer, waar hij de regeringsverklaring voor las. De minister-president liet weten dat een belastingverlaging niet afhankelijk hoeft te zijn van inkomensmatiging. Voor het ka binet is het belangrijker dat de verlaging een gunstig effect heeft op de economische bedrij vigheid. Langs die weg wil het kabinet „op termijn" de inkom sten van de overheid bevorde- Morgen bent u de eerste (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - "Morgen om kwart voor zes bent u de eerste", zegt een Alphense loketbeambte te gen een teleurgestelde trein reiziger, en babbelt verder' met een collega die een brei werkje heeft meegenomen. In de stationshal hangt een kaart waaruit blijkt dat Al phen in het rood gekleurde (door staking getroffen) ge bied ligt en dus tot vanavond 10 uur geen treinen heeft te verwachten. "We krijgen veel telefoontjes", vertelt stationschef G.J. Wou denberg, die meedeelt dat van zijn personeel (vijf man in Alphen, twee in Bodegra ven en één in Boskoop en in Waddinxveen), niemand staakt. "Het enige ujat we kunnen doen vandaag is in-, formatie geven over welke treinen wel en niet rijden. We verwijzen ook door naar de bussen, maar niet echt-veel". In de portakabin voor de bus chauffeurs bij het Alphense station blijkt dat de lijndien sten nauwelijks drukker zijn bezet. "Ik denk dat de meeste mensen met de auto gaan", concludeert één van de vier aanwezige chauffeurs. "Ik had op zijn hoogst tien man meer aan boord." Veel van de staking is bij het buswezen niet merkbaar, be halve dan het geval van een klant die vanmorgen vroeg informeerde hoeveel strippen hij moest laten afstempelen voor Dommelsrijp in Fries land. Bij nader inzien kocht deze passagier, waar nie mand staakte, dus een dag kaart. Op het Leidse station was tij dens de ochtendspits weinig van de slaking te merken. Be halve in de richting Alphen - Utrecht, vertrokken de trei nen vrijwel op de normale tijdstippen. In noordelijke richting waren de reizigers beperkt in hun mogelijkhe den. Op de "oude lijn" kwam men niet verder dan Haarlem en met de Schiphollijn was de luchthaven het eindpunt. Bewolking 23 November 1982 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het spoorwegpersoneel heeft vanochtend massaal gevolg gegeven aan de sta- kingsoproep. Om tien uur waren in het landelijk ac tiecentrum 1600 stakers geregistreerd. Actieleider Jan Koster van de ver- voersbond FNV zei vanochtend dat de actie tegen de bevriezing van de salarissen voortreffelijk loopt. Met een enkele uitzonde ring was in de drie speerpuntge- bieden geen verkeersleidings- post bezet en reed daar geen trein. Bovendien lag in Amsterdam, Gro ningen en Arnhem het openbaar stadsvervoer stil. In de Zaan streek was geen streekvervoer. Op de wegen rondom de grote steden ontstonden in de och tendspits files tot een gezamen lijke lengte van 120 km. De druk te begin al om zes uur vanoch tend merkbaar te worden. Voor vanmiddag rekende de politie- verkeerscentrale in Driebergen op een langere spits. De actie bij de Nederlandse Spoor wegen concentreerde zich op de drie noordelijke provincies, Twente, Limburg en het gebied rond Amsterdam en Utrecht. In de gebieden waar de treinen van daag wel reden was de ochtend spits bijzonder rustig. Van over volle treinen en perrons was geen sprake. Aanvankelijk hebben toch enkele treinen in de stakingsgebieden gereden. Een misverstand tussen de Vervoersbond FNV en de NS was hiervan de oorzaak. Buiten de stakingsgebieden ver liep de treindienst in de ochtend geheel volgens schema. NS had een aangepaste dienstregeling ontworpen die erop neerkwam dat buiten deze gebieden de trei nen volgens het spoorboekje konden rijden; daargelaten enke le aanpassingen op de stations. Op verscheidene stations werden Pools toestel uitgeweken WEST-BERLIJN (AP) - Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Tempelhof in West-Berlijn is vanochtend een Pools passa giersvliegtuig geland. Het toestel was gekaapt door een Poolse po litieman. Onmiddellijk na de lan ding gaf hij zich over aan dé Amerikaanse militaire autoritei ten. Volgens een woordvoerder heeft de man verklaard dat hij kort voor het vertrek als extra veilig heidsagent aan boord van het toestel was gegaan. Aan boord van het toestel waren 31 passa giers. 4 bemanningsleden en 3 veiligheidsagenten. AMSTERDAM Slakende NS'ers postten vanochtend voor het Centraal Station en overhandigden reizigers pamfletten waarin het doel van de actie wordt uiteengezet. namens de bonden pamfletten uitgereikt waarin de actie werd toegelicht. In de ochtenduren veroorzaakte dat weinig proble men met publiek dat wilde rei zen. De ruimschoots tevoren aangekondigde actie bleek over het algemeen goed bekend te zijn. Pikant was dat in Groningen de verkeerspolitie twee mensen ex tra inzette om chaotische ver- keerstoestanden te verhelpen. In Amsterdam reden uit solidariteit niet meer taxi's dan gewoonlijk. Streekvervoerder Enhabo (Zaan streek) lag eveneens stil terwijl de NZH op routes naar Amster dam niet verder reed dan de grenzen van de hoofdstad. Mede doordat NS vrijdag besloten had de treindienst op de Schip hollijn in te korten tot Schiphol (de bonden hadden de Schiphol- spoorweg buiten hun acties ge houden) in plaats van Amster- dam-RAI, was de hoofdstad na genoeg geheel verstoken van openbare vervoersverbindingen. Ook de postbestelling ondervindt vertraging door de spoorwegsta king. In Groningen en Amster dam hebben de PTT-ers die be last zijn met het vervoer van de post het werk neergelegd en zich laten inschrijven als staker. HILVERSUM - Aan de vandaag afge legde regeringsverklaring wordt van avond uitgebreid aandacht besteed in de KRO-televisieprogramma "Brand punt". Dat programma begint om tien minuten over negen op Nederland 2 en duurt tot ongeveer kwart over elf. Het al aangekondigde programma "Brandpurfl in de markt" komt daar door te vervallen. In de regeringsverklaring legde Lubbers grote nadruk op de noodzaak het financieringste kort na 1983 met 1,5 procent per jaar te verlagen, zodat het in 1986 uitkomt op 7.4 procent van het nationaal inkomen (wat we met z'n allen verdienen). Voor vol gend jaar legt het kabinet zich neer bij een stijging van het te kort tot 10,8 procent (of 11,9 pro cent inclusief de uitgaven die buiten de begroting om worden gefinancierd). De premier zei echter dat terug dringing van het tekort geen doel op Zichzelf is, maar onderdeel uitmaakt van een 'driesporen-be- leid'. Het kabinet wil ook het be drijfsleven versterken (via las tenverlichting en rentedaling door verkleining van het finan cieringstekort) en het beschikba re werk over meer mensen ver delen. Het kabinet staat daarbij volgens Lubbers voor een enor me opgave, gezien ook de "zwaar weer" situatie waarin de Neder landse economie verkeert en de nog steeds inzakkende wereld handel. Loonmatiging Voor 1983 houdt het kabinet vast aan de nog door het tussenkabi- net-Van Agt voorgestelde bezui nigen van f 13 miljard. In de ja ren na 1983 moet 7 miljard per jaar worden bezuinigd, mits de lonen elk jaar twee procent mati gen. De overheid zal hierbij het voorbeeld moeten geven, vindt het kabinet. Op korte termijn wil het hierover met de ambtenaren bonden overleg voeren. Ver wacht wordt dat het bedrijfsle ven die loonmatiging zal volgen. Het kabinet streeft voorts naar een „zo gelijkwaardig mogelijke" ontwikkeling van de inkomens in het bedrijfsleven, bij de over heid en de uitkeringen. Bij de on vermijdelijke inkomensoffers wil het kabinet „een heldere keus" doen door op te komen Elke dinsdag en woensdag hebben wc verse artikelen in de aanbieding. Spruiten, kilo Magere varkenslappen, 500 g&984.98 Q QO kilo km* E2^S0.i/0 "Adempauze'' van de baan DEN HAAG (ANP) - Het kabi net ziet af van de zg. adem pauze waarbij per 1 januari a.s. alle Ionen en een deel van de prijzen zouden wor den bevroren. Dit heeft pre mier Lubbers vanmiddag meegedeeld bij het afleggen van de regeringsverklaring. Het kabinet komt hiermee te gemoet aan de werkgevers en de vakbeweging, die eind vorige week een centraal ak koord bereikten over het in leveren van prijscompensa tie in ruil voor arbeidstijd verkorting. Het kabinet zal een "techni sche voorziening" treffen, zei Lubbers, die werkgevers en werknemers in de gele genheid moet stellen om al vastgelegde cao-afspraken over de prijscompensatie per 1 januari 1983 te gebrui ken voor het invoeren van arbeidstijdverkorting. De metaal werkgevers en de Voedingsbond FNV hebben het afgelopen weekeinde daartegen bezwaar ge maakt. Overigens maakte de premier duidelijk dat het plan tot be vriezing van de inkomens van ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers per 1 januari a.s. wordt ge handhaafd. Premier Lubbers voor de 'echte minima', die kun nen rekenen op bijzondere koop krachtbescherming. Werkweek 32 uur Bij het voorlezen van de regerings verklaring herhaalde Lubbers een aantal voorstellen dat reeds in het regeerakkoord was aange kondigd. Dat gold byvoor- beeld het niet verhogen van de btw-tarieven, een beperking van de inflatiecorrectie (waarmee de geldontwaarding in de belasting tarieven wordt bestreden) tot 80 procent en een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid met 7000 per jaar. Voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid zal de overheid aan jongeren banen van fnaxi- maal 32 uur per week gaan aan bieden. Vacatures zullen voor niet meer dan 36 uur worden ver vuld. Via overleg met werkge vers en werknemers zal het kabi net proberen dit soort regelingen ook in het bedrijfsleven inge voerd te krijgen. (Zie verder pagina 7) 22 PAGINA'S Weer rellen op en om de voetbalvelden PAGINA'S 11-12 Nog steeds strijd om tv-programma's PAGINA 5 Financiering RSV- fregatten is rond VS-plan Namibië roept protest op PAGINA 9 Het is opbeurend dat A de centrale organisa- ties van werkgevers en werknemers eind vonge week tot een akkoord zijn gekomen. Er kan nu per bednjfstak of onderneming onderhandeld worden over ar beidstijdverkorting tegen inleve ring van een deel van het loon. De eerste, broze aanzet tot her verdeling van werk. Voor het eerst sinds vele jaren heeft het overleg in de Stichting van de Arbeid, dat langzamer hand een tamelijk zinloze folklore aan het worden was. weer iets tastbaars opgeleverd Het al maanden ontbreken van re geringsbeleid en de dreiging van die in mist gehulde term 'adem pauze'' in het regeerakkoord (nie mand weet wat daaronder pre cies moet worden verstaan, maar werkgevers én werknemers zijn er huiverig voor) hebben de par tijen er ten slotte toe gebracht hun starre posities te verlaten en zich in eikaars richting te bege ven De regering-Lubbers zal wat nu gaande is moeten stutten met een helder en vindingrijk sociaal- economisch beleid, want de tij den liggen natuurlijk ver achter ons dat werkgevers en werkne mers er samen uit kunnen ko men. De matene is trouwens te complex en te verreikend om haar louter aan belangenorgani saties over te laten. Over wat het akkoord concreet in houdt. dient men zich niet al te veel illusies te maken. Kok en Van Veen zullen eerst nog de in stemming van hun achterban moeten verwerven en dat kan nog wel wat problemen geven; in de rijen van de voedingsbond en de metaalwerkgevers valt enige gramstorigheid waar te nemen. Maar zelfs als die plooien zijn glad gestreken, is er slechts sprake van een stap in de goede richting Meer niet. Met arbeidstijdverkor ting tegen inlevenng van een deel van het loon zal een aantal bednj- ven zich straks nog net of iets be ter staande kunnen houden. Er is echter geen sprake van dat arbeidstijdverkorting weldra tot duidelijk meer werkgelegenheid zal leiden. Daarvoor is het af braakproces al te ver heen Op zijn hoogst zal de voortijlende werkloosheid in haar vaart wat worden geremd. Een schrale troost, maar er is op korte termijn niet meer van te verwachten. De winst van het akkoord ligt voor alsnog meer in het gewijzigde kli maat werknemersorganisaties beseffen nu kennelijk dat bij een ingestorte arbeidsmarkt met ei senpakketten niets te bereiken valt en tot de werkgevers, die zo lang niets van arbeidstijdverkor ting wilden weten, is blijkbaar doorgedrongen dat voortdurend nee zeggen hen ook geen stap verder brengt Luxe en bestel ook op LPG. [M:Het Motorhuis vondellaan80 Leiden Tel 071-7695 15 Ff AlPHENS DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1