3 Hervormden in gesprek met Icto Snelle tijd Mareo Mulder Vliesekoop als dubbelspel-specialiste Schaatstop op glad ijs met commercie Damtitel LDG -c Beurs Amsterdam marktberichten Beursoverzicht Sport SPLIT (ANP) - Bettine Vriese- koop heeft tijdens de open Joe goslavische tafeltenniskam- pioenschappen de titel in het ge il mengd dubbelspel geprolon- geerd. Met de Pool Andrezj Grubba, met wie zij in april in Boedapest de Europese titel ver overde, versloeg zij gisteren in Split in de finale het sterke Chi nese koppel Wang Hui Yuang en Qi Bao Xiang in drie games: 21- 17, 14-21, 21-18. In het enkelspel reikte de 21-jarige Hazerswoudse tot de laatste 1 acht, in het dubbel kwam ze met de Tsjechische Marie Hrachova nog een ronde (halve finales) ver- der. In de Joegoslavische kustplaats heeft Bettine Vriesekoop op de open Joegoslavische kampioen schappen, het jaarlijks mini-WK, duidelijk gemaakt, dat haar kan sen in de dubbelspelen op de we reldkampioenschappen (begin mei 1983 in Tokio) hoog aange slagen moeten worden. Vooral in het gemengd dubbelspel vormt zij al jaren met de Pool Andrezj Grubba een uitgebalanceerd duo, dat in Europa zijn weerga niet kent en door de Chinezen gevreesd wordt. In Split bleek het Chinese wereld ranglijstduo Wang Hui Yuan (12e) en Qi Bao Chang (4e) in de finale niet tegen de Pools/Neder landse combinatie opgewassen. De winst heeft vooral psychologi sche waarde. In Tokio willen de Chinesen alle wereldtitels pro longeren. Grubba en Vriesekoop vormen in dat streven ongetwij feld het voornaamste struikel blok. Het koppel voelt zich na de overwinning in Split zeker niet kansloos. Van Split reist Vriesekoop meteen door naar Gdansk om daar met Grubba twee weken te trainen en het samenspel te perfectioneren. Ook in het damesdubbel heeft Vriesekoop in Tokio uitzichten op een hoge eindnotering. Hoe wel zij tijdens het jongste EK met Sandra de Kruiff beslag leg de op de zilveren medaille, zal de Europese ranglijstaanvoerster in de Japanse hoofdstad vrijwel ze ker een duo vormen met de Tsje chische kampioene Marie Hra chova. Ex-bondscoach Gerard Bakker probeerde eerder ver geefs de Tsjechische bondscoach ervan te overtuigen Hrachova aan Vriesekoop te koppelen. Nu de Tsjechoslowaakse in eigen land een gelijkwaardige partner ontbeert, is de leiding op de sug gestie ingegaan. In Split bewees het tweetal dat het kan uitgroeien tot een geducht duo. Zij reikten tot de halve eind strijd. Dat duel tegen de Frangai- ses Brigitte Thiriet en Patricia Germaine (de latere winnares sen) lieten ze min of meer lopen (13-21, 6-21). omdat de finale van de mixed er direct op volgde. In de ochtenduren werd Vriese koop gisteren in het enkelspel in de kwartfinales uitgeschakeld door Cheng Li Juan, in een jaar Bettine Vriesekoop gezakt van de 9e naar de 22e plaats op de wereldranglijst. In de eerste twee games leek Vrie sekoop, 12e op diezelfde lijst, de Chinese speelster vrij gemakke lijk te verslaan. Met 21-17 en 21- 15 nam ze een flinke optie op de zege. In de derde liep het evenwel mis. De Chinese begon te rommelen met haar opslag en Vriesekoop bleef het antwoord schuldig. Hoewel ze in de slotfase een ach terstand van 12-18 met haar ei gen service volledig ophaalde, verloor ze de game met 19-21. Het verlies bleek het eerste breekpunt te vormen Het tweede volgde een game later. Opnieuw was Vriesekoop niet bij machte het effectvolle spel van Li Juan, die haar batje met twee verschillende soorten rubbers had beplakt te ontregelen. Op 20- 19 had ze de winst binnen hand bereik. Het matchpunt werd door Li Juang niet alleen onge daan gemaakt, twee klappen la ter had de vierde game met 20-22 binnen. In de vijfde en beslissende game is Vriesekoop er niet aan te pas ge komen. De overtuiging ontbrak en wat Nora Bakker, die haar en tree op het internationale vlak als bondscoach maakte, ook pro beerde. resultaat leverde het niet op. Met 15-21 werd Vnesekoop uitgeschakeld Op weg naar de kwartfinales had de Avanti-speelster traditiege trouw het toernooi moeizaam ge opend. De Britse Karen Witt had lange tijd uitzicht op een sensa tionele uitslag, maar moest het tenslotte toch afleggen. Een ron de later liep het tegen Judit Ma- gos aanzienlijk beter. De ge vreesde blonde Hongaarse, die al' meermalen van Vriesekoop heeft gewonnen, werd op vlotte wyze in drie games gepasseerd. De overige leden van de Neder landse ploeg hebben in Split geen rol van betekenis gespeeld. Stephine van Gennip. Mirjam Kloppenburg, Anne Vlieg en Han Gootzen haalden het hoofdtoernooi niet en werden in de voorronden geruisloos geëli mineerd. Henk van Spanje. 11e op de Euro pese jeugdrangldst. was direct voor het hoofdtoernooi ge plaatst In de eerste ronde stuitte hij op de Hongaarse routinier Gabor Gergely, die de nationale kampioen moeiteloos versloeg Uitslagen Heren enkelspel: Halve finales: Wane Hul Yuan (Chil-Ulf Helft«on (Zwel 21-14. 23-21. 24-22. Fan Chenc Mao (Chil-Yin* Yia Liane (Chi) 21-9, 14-21. 22-20. 21-19. Finale: Wang Hui Yuan Fan Chene Mao 21-«, 21-13, 17-21. 21-11. Dames enkelspel: Halve finales: Chene Li Yuan (Chi)-Ina Kovaienko (Sov) 21- 1. 21-11. 21-13. Qi Boa Xiang (Chi)-Va- lentina Popova (Sov) 22-24. 21-13. 21-13, 21-10. Finale: Qi Bao Xianc-Cbene Li Yuan 21-19, 20-22, 21-19. 21 14. Heren dubbelspel: Finale: Surbek/Ka- linie (Joegl-Wang Hui YuarvFan Chene Mao «Chi» 21-18. 21 15. Damrs dubbelspel: Finale: Thiriet/ Germain (Fral-Popova'Antonjan (Sov) 21-16, 21-16. Gemengd dubbelspel: Finale: Grubba Vriesekoop-Fan Chene MaoQi Bao Xianc (Chil 21-17,14-21, 21-18. DEVENTER (GPD) - De traditie wil nu eenmaal dat het schaats seizoen ieder jaar wordt geopend met de IJssel Cup, in sportief op zicht heeft de gewestelijke ont moeting op het Deventer kunst ijs weinig om het lijf. De verrich tingen bieden geen houvast, om dat de training voor de komende winter nog in volle gang is en in deze weergevoelige sport willen de elementen ook nog wel eens, zoals afgelopen zaterdag, een vertekend beeld geven van de stand van zaken in de nationale schaatstop. Bij het oude bleef de overmacht van de Friezen, die voor de tiende maal de sterkste ploeg hadden, de naam van Frits Schalij stond voor het eerst bo venaan het persoonlijke klasse ment na de 500 en 1500 meter. Alie Boorsma won bij de dames. Weinig opzienbarend allemaal, of het zou al de nederlaag van we reldkampioen Hilbert van der Duim moeten zijn. De solerende bondscoach Henk Boer haalde er slechts de schouders over op en noemde in dit verband de condi tietraining van de afgelopen week: „Woensdag en donderdag trainen we nog in de duinen van Schoorl. De één herstelt daarvan sneller dan een ander." Toch was het niet alleen een in spannend trainingsweekje waar van Van der Duim hinder onder vond, hij gebruikte in Deventer nieuwe schaatsen. Die vormen slechts een facet van de commerciële activiteiten, waarmee de schaatstop momen teel meer dan tot dusver te ma ken heeft. Daarom ook was de IJssel Cup zaterdag buiten de wedstrijdbaan het interressantst. Het wereldkampioenschap in Assen, dat volgens menigeen een triomfrijke periode voor Van der Duim en Schalij heeft ingeluid en de nadere winterspelen (over vijftien maanden in het Joegosla vische Serajevo), hebben sommi ge op publiciteit beluste zaken lieden in beweging gebracht. Niet dat er tonnen over en onder de tafel doorgaan, want daarvoor is de schaatssport internationaal te beperkt. Een contractje met een importeur van sportartikelen (Van der Duim en Ria Visser), of het gratis mogen gebruiken van het nieuwste schaatsmateriaal van Nederlands fabrikaat (Scha lij en Vergeer) zijn al belangrijk genoeg om de tongen in bewe ging te brengen. Bovendien heeft Van der Duim de hulp in geroepen van ex-voetballer en pr-man Piet Keizer, die uitpluist op welke wijze de wereldkam pioen zijn bestaan wat kan op fleuren met extra inkomsten. De kernploegleden zijn gebonden aan het contract tussen de KNSB en de Kaasunie, die dit jaar als sponsor gulden neertelt. Publi- citeitsman Elsemuller van de sponsor: „Keizer zal nog met voorstellen komen voor reclame activiteiten waarbij Hilbert be trokken zou worden. Daar heb ben we op zich geen bezwaar te gen indien onze naam er maar bij vermeld wordt." Een zakelijke verbinding met een importeur van sportartikelen noopt Van der Duim op schaat sen uit te komen, waarvan de ij zers van Japanse en de schoenen van Westduitse makelij zijn. Of hij daarmee over het beste mate riaal beschikt is aan sterke twij fel onderhevig, vooral en van- zelfssprekend bij de concurre rende firma's. Voor Viking, de Nederlandse fabrikant, testen Frits Schalij en Hein Vergeer het nieuwe produkt van eigen bo dem uit. De ijzers zijn van een zwart verfje voorzien en verstel baar, net als de schaatsen die de Zwitser Franz Krienbuhl intro duceerde, maar waarvoor de Ne derlanders niet warm lopen. Dat alleen Schalij en Vergeer van de nieuwste snufjes profiteren is niet bij iedereen in de smaak ge vallen. Kernploeg-col lega Rolf Sibrandy zegt ronduit: „Dit is concurrentievervalsing. De schaatsen van Schalij en Vergeer zijn 7c gram lichter. Dat scheelt misschien niet veel in snelheid, maar psychologisch werkt het wel door". De fabrikant piekert er echter niet over meerdere exemplaren uit te delen, eenvoudigweg omdat ze daarvoor te duur zijn: ruim dui zend gulden. Al zegt het nog bitter weinig, aan gezien er dus ook andere facto ren in het geding waren, op zijn nieuwe schaatsen greep Schalij wel naar zijn eerste IJssel Cup succes. Omdat hij de korte af standen uitstekend beheerst was dat geen verrassing. Van der Duim moest behalve Schalij ook Kramer en Vergeer voor zich dulden en kon op de 5000 meter zelfs niet eens een bij drage leveren aan de puntensco- re van zijn Friese ploeg. Als num mer vijf van zijn team viel hij daarvoor af. De vermoeidheid in zijn benen maakte evenmin een sterke meter mogelijk. Onop gehelderd bleef in hoeverre zijn ijzers van een onbekend merk hem daarbij parten speelden. Door een zakelijke verbintenis aan te gaan heeft Van der Duim echter het risico genomen dat hij niet met de meest betrouwbare uitrusting zijn rondjes kan draai- Dames Het trainingswedstrijdje bij de da mes bracht Alie Boorsma als winnares. De onttroonde Ria Visser was eigenlijk best blij met haar achtste plaats in de eind rangschikking. Ria Visser: „Rus tig beginnen, zo is het beter. Het vorig seizoen is het helemaal mis gegaan, maar het is wel een leer zaam seizoen geweest." In de kernploeg speelt debutante Ingrid Haringa geen onbelangrij ke rol. De 18-jarige rijdster uit Velsen behoorde in Deventer tot de top-3 en maakte in alle opzich ten een sterke indruk. Zij is een van de meisjes, die gevestigde namen als die van Boorsma, Steenbruggen, Visser en Lim- bach het vuur na aan de schenen moet leggen. Voorlopig heeft ze de voortrekkersrol even overge nomen van Yvonne van Gennip. die zaterdag bescheiden bezig was en uiteindelijk vierde werd. LEIDEN In de voorlaatste ronde in de nationale eerste klasse dammen heeft KDC uit Katwijk laten zien toch in deze klasse thuis te horen Hoewel degrada tie nog mogelijk is. lijkt de kans daarop gering. Na de 10-10 tegen Contant uit Rotterdam. Theo Zwetsloot probeerde nog te win nen om zo een 11-9 overwinning te pakken, maar het eindspel was na te lang doorspelen zelfs slech ter voor hem. Hij realiseerde zich dat op tijd. Voor deze ontknoping hadden de Katwijkers goede mogelijkhe den gemist. Weliswaar verloor Joop Burgerhout maar Sally de Jong overklaste Peter Poot volle dig. Een gelukkige zege van Cees Binnenkade, werd na een regel matige remise van Ron van Eg- mond gevolgd door schitterende winst van topscorer Casper van der Tak. Ondertussen stond Jan Passchier verloren en ging ook Jan Fase in de fout. Frans de Jonge kon een gewonnen stel ling tegen Jaap Riesenkamp niet tot winst te voeren en ook Hans Vermin moest zichtbaar teleur gesteld met remise genoegen ne- In de Zuidhollandse hoofdklasse werd LDG uit Leiden kampioen door Monster 2 op een 8-8 gelijk spel te houden. De afgebroken partij werd door Cees van de Hout bekwaam naar remise ge voerd. Omdat RDG3 de afgebro ken wedstrijd tegen Monster 2 met 10-6 verloor handhaafde Sa men Sterk zich in dezelfde klas se. In de LDDB hoofdklasse blijft LDC goed doorgaan. De lastige uitwedstrijd tegen LDG 2 werd met 6-10 gewonnen. Albert Huis man en Reginald Lindemans moesten hun eerste nederlaag van het seizoen slikken Daar zorgden Uitten boogaard en Van de Hoek voor. Met overwinnin gen van Jansen en Oosterge her stelde LDC de schade en na de vier punten van Guus van der Zwan en Paul Lovink kon de wedstrijd niet meer stuk. In ge wonnen stelling accepteerde Dekker tegen Max Leiwakabes- sy remise en bezorgde LDC bei de punten. Jan van der Leek knokte zich tenslotte nog ver dienstelijk naar remise tegen Joop Klinkenberg. RDC 2 haalde eindelijk weer eens punten binnen: 9-7 winst op kijk uit. RDC 3 had niet dat geluk, want met slechts vier remises, hoewel dat er meer hadden kunnen en moeten zijn, incasseerden de Rijnsburgers hun zesde neder laag. Door een verrassende 9-7 nederlaag van KDC 2 bij ADC. kunnen de Katwijkers een titel uit hun hoofd zetten. Ook Lisse beet in het stof. Zonder kopman Joost van Hal was OGB met 10-6 te sterk. LEIDEN De aanvoer op de Leidse veemarkt bedroeg vandaag 1632 dieren (1240 slachtrunderen en 392 schapen of lammeren). De prijzen per kilo slacht vee: stieren le kwaliteit van 8.70 tot ƒ9.50; stieren 2e kwal. van ƒ8.20 tot ƒ8.65; vaarzen le kwal. van 7.55 tot ƒ8.70; vaarzen 2e kwal! van 6.60 tot 7.45; koeien le kwal. van ƒ7.45 tot 8.60; koeien 2e kwal. van ƒ6.70 tot 7.35; koeien 3e kwal. van 5.95 tot ƒ6.60; worstkoeien van 5.50 tot 6.50; dikbil- len van ƒ9.00 tot ƒ14.00. De aanvoer was ruim, de handel matig en de prijzen wa ren moeilijk te handhaven. De prijzen van gebruiksvee per stuk: schapen van ƒ190.- tot ƒ240.-; lammeren van ƒ200.- tot 275.- De aanvoer was normaal, de handel redelijk en de prij zen stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN: Groente veiling: Datum 19-11-1982. Andijvie per kg. 96-1,--, Boerekool per kg. 47-61, Rode kool 0,61, Groene kool 0,40, Spitskool 0,55, Bospeen II 1,23- 1,27, Waspeen AI per kist 4,- -1,27, All per kg. 3,20-4,50, BI per kist 7,50-10,70, kist 3,80-5,40, Prei A per kg. 49-59, Prei B per kg. 0,29, Uien per kg. 46-70, Peter selie (krul) 55, Selderij 44-45, Knolselde rij 50-52, Bloemkool 8 I per bak 2,25- 2,74. 10 I per bak 1,81-1,94,10 II per bak 90-96,12 I per bak 1,07-4,50,12II per bak 40-41. 15 I 1,18. LEIDEN Groenteveiling: Datum van 19-11-1982 Andijvie 0.74-1,27, Boerenkool 0,42-0.80, Spitskool 0.77-0,81, Prei 0,23-0,70, Spi nazie 1.56-1,60, Spruiten A 0,42-0,49, Spruiten B 0,52-0,57, Spruiten C 0,46, Spruiten D 0,35-0,60, Uien 0,22-0-63, Wit lof 2,35-2,80, Knolselderij 0,15-0,47, Sla De Nederlandse Hervormde Kerk zal binnenkort besprekin gen openen met het ICTO, het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening, en het HBV, het Hervormd Beraad inzake Vredesvraagstukken. Dat besloot de hervormde synode za terdag in Doorn met grote meer derheid van stemmen. Een spe ciale commissie van synodele den gaat het gesprek voeren. Het is de bedoeling, dat de synode het verslag van deze commissie in juni volgend jaar kan bespre ken. De hervormde synode besloot met 40 tegen 12 stemmen, bij de Nederlandse overheid opnieuw aan te dringen op een effectief olie-embargo tegen Zuid-Afrika, in overeenstemming met de re solutie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties van december 1981. De contacten met het bedrijfsleven over terug trekking van investeringen in Zuid-Afrika zullen worden voortgezet. De Hervormde Kerk, die zich al 20 jaar met het apartheidsvraagstuk bezighoudt, zal de blanke kerken er schriftelijk voortdurend op wijzen, dat apartheid zonde is en dat bestrijding daarvan de enige kerkelijke weg is naar een ver nieuwde samenleving in Zuid- Afrika. Ook streeft de kerk naar contact met bevrijdingsbewegingen, vooral het African National Con gress (ANC). De Zuidafrikaanse theoloog dr. Al lan Boesak, voorzitter van de We reldbond van Hervormde Ker ken (World Association of Refor med Churches), sprak de synode toe. "Als er voor een man als Beyers Naudé geen plaats is in de Zuidafrikanse kerk en samen leving, dan zegt dat méér over mijn land dan duizend woor den", zei Boesak. Fout Het optreden van het hervormde synodebestuur in de gecombi neerde synodevergadering met de gereformeerden vorige week heeft zaterdag in de vergadering van de hervormde synode zowel scherpe kritiek als bijval gekre gen. Het synodebestuur had met verschillende voorstellen gepro beerd, het proces naar toekom stige hereniging van beide ker ken enigszins af te remmen om zo mogelijk de héle Hervormde Kerk, dus ook Gereformeerde Bond, daarin mee te krijgen. Die vertragingspoging mislukte ech ter. Professor dr. A. van de Beek (Lei den), adviseur van de synode, meende, dat de synode de in de kerk bestaande zorg over het 'Sa men op weg'-proces verkeerd had overgebracht. "Het zou het mode- ramen sieren, deze fout te erken nen". De secretaris van de Raad voor de Herderlijke Zorg, ds. W. R. van der Zee, echter vond, dat het moderamen precies onder woorden had gebracht "wat wij allemaal denken: moet het 'Sa men op weg'-proces zó, en dan ook nog zo snel?" "De tijdsdruk in de voorstellen is een eigen le ven gaan leiden". In 1986, 100 jaar na de ajscheiding van de ge reformeerden van de Hervormde Kerk, zouden beide kerken moe ten verklaren, zich in 'staat van hereniging' te bevinden. De synode gaf het moderamen haar vertrouwen. Volgend jaar maart zal de synode de besluiten van de gecombineerde synode behandelen. Secretaris-generaal dr. Mooi ontkende, dat hij tegen over journalisten had verklaard, zich aan de besluiten van de ge combineerde synode niet gebon den te achten. Hij is er vóór, dat Hulpbisschop R. Ph. Bar van Rotterdam is benoemd tot leger bisschop van Nederland, als op volger van kardinaal Wille- brands Hu blijft hulpbisschop van Rotterdam. LEIDEN - Afgelopen weekeinde werd de vierde en laatste ont moeting gehouden van de jeugd- competitie. LZ '86, uitkomende in de eerste divisie, eindigde op de zevende plaats in het landelij ke klassement, mede door de goede prestaties van het afgelo pen weekeinde. Sterk voor de dag kwam Marco Mulder bij de jongens onder de 12 jaar. Op de 200 meter wisselslag eindigde hü op de eerste plaats met een goe de tijd van 2.40.9. De zelfde plaats behaalde bij op de 100 me ter schoolslag in de tijd van 1.24.0. Nancy Kijk in de Vegte tikte als eerste aan op de 50 me ter vlinderslag meisjes 73/74. Ze liet een tijd noteren van 43.4. Bij de jongens eindigde Danny Kor- tekaas op de eerste plaats met een tijd van 53.7. Pauline Stastra zette de goede vorm van de laat ste tijd voort, door de 100 meter schoolslag meisjes 72 op haar naam te brengen. Ze legde de 100 meter af in een tijd van 1.34.3. Bij de jongens noteerde Martin Bar tels de snelste tijd: 1.30.1. De 400 meter vrije slag meisjes 68 werd een gemakkelijke overwinning voor Sylvia Bakker. Haar win nende tijd was 5.01.0. Marieke van Leeuwen boekte een over winning op de 100 meter school slag meisjes 70 met een tijd van 1.27.4. De zwemmers van de ZijLDGB ko men uit in de Nationale divisie van de jeugdcompetitie, en zijn vermoedelijk op een achtste plaats geëindigd. Dit betekent voor de Zijl/LGB de hoogste klassering in de jeugdcompetitie ooit behaald Yvonne Laterveer behaalde de eerste overwinning voor de Zijl/LGB op de 50 meter vlinderslag. Ze zwom de 50 me ter in een goede tijd van 41.3. Be rend van Aaken tikte als eerste aan op de 100 meter schoolslag jongens 72 in de tüd van 1.36.5. Op de 200 meter vlinderslag be haalde René Correljé zun zoveel ste gouden plak. De 200 meter legde hij af in een goede Ujd van 2.26.9. Zijn zusje Mireille won de 200 meter schoolslag meisjes 70 in de tijd van 2.58.9. De 2.58.9 van Mireille Correljé be tekende een nieuw Kring Re cord. Edo den Boef legde bij de jongens beslag op de tweede plaats met een tijd van 3.04.5 Een nieuw Kring Record werd er ook gezwommen Ujdens lange baan wedstrijden door Jolanda Laterveer. Bij d.' mrr-.j.-s nnd.r de 12 jaar zwom zij de 800 meter vrije slag in een tud van 9.58 6 Brccvast 150.00e 150.00 Bredero VB 138.00 137.00 ld. eert. 134,00 136.00 Buhrm. Tett 19.00 19.70 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak is vandaag begonnen met een goede ondertoon, waarbij men zich weinig aantrok van de wat lagere dollar Eerder keek men naar de verlaging van het disconto in de V S De obligatie markt kon hiervan weer pronte trokken de breed front aan. Zo I met winsti De verwa yorkse I mistiscl KLM werd 4 -r -• J. Daarna ging de koer», evenals eind vort ge week. weer sterk fluctueren tussen 112 en 114 Van de ar, dere internationals noteerde Unilever b|jna 1 hoger op ca t 199 Philips werd 0.40 duurder op 27,30, maar Kon. Olie bleef ach ter od rond t 90. wat ruim een verlies inhield Ak i prijshoudend op

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19