Personeel achter de broek gezeten Rok en stropdas weer verplicht Het lijkt gedaan met de vrije opvattingen over wat een verzorgd uiterlijk is. Terwijl er bij de overheid nog dik betaalde beambten in spijkerpak rondlopen, verlangen winkelbedrijven vandaag de dag meer en meer dat het dienstverlenend personeel er in correcte kleding bij loopt. De grootwinkeliers Blokker en Vroom en Dreesmann hebben de knuppel al in het hoenderhok gegooid. Werknemers van die bedrijven werden onlangs gehouden aan nieuwe kledingvoorschriften, hetgeen bij V&D Alkmaar zelfs tot ontslagen leidde. Ook in Leiden rommelt het. De chauffeurs van de taxicentrale Eltax moeten sinds 1 november in stropdas en kostuum hun dagelijkse ritten maken, een maatregel die eveneens leidde tot een ontslagkwestie. De gedupeerde mag zijn nieuwe pak nu voor de rechter tonen. Personeel van boetieks en spijkerpaleizen lijkt het nog het meest te hebben getroffen: daar worden strakke jeans en kleurige truitjes juist op prijs gesteld. Een luxe, die voor de meeste van hun collega's niet langer is weggelegd. Een inventarisatie van wat nog mag en wat niet. Met als conclusie dat menigeen zich schikt in de nieuwe voorschriften, bang als men is de 600.000ste werkloze te worden. Hema Leiden: de broek mag in de wintermaanden, als het gele schort er maar overheen gaat. (Foto: Dirk KeUin(>. Rode stippen op voorhoofd, glinsterende sterretjes in neus, oorbellen anders dan normale zijn verboden. Dis co-, punk-, leger-, jogging en andere vormen van vrijetijdskleding zijn niet toegestaan. Alleen jurk of rok met juiste, niet aan stootgevende lengte zijn toegestaan (nooit mini). Ziehier een deel van de regels die de firma Blokker, een winkel keten van huishoudelijke arti kelen, voor haar vrouwelijk personeel heeft opgesteld. Het doet vermoeden dat het wel heel erg uit de hand gelopen moet zijn tussen de beschuit bussen en de kaasschaven. Navraag bij het Leidse filiaal aan de Haarlemmerstraat leert dat dit alleen in Amsterdam het geval is geweest. "Daar liepen ze erbij in harem broeken en lellen van oorbellen", volgens een verkoopster van Blokker. "Maar dat wij nu ineens ook geen broeken meer mogen dra gen, dat vind ik knap belache lijk. Een rok is toch hartstikke uit de mode. Vaak lopen meis jes meer voor paal in een rok dan met een broek. Een rok is zo'n truttig gezicht". Voorschriften mm De verkoopsters van Blokker moesten onlangs een overeen komst ondertekenen waarin zy beloofden zich aan de nieuwe voorschriften te zullen hou den. Voor nieuw personeel was het een voorwaarde om bij het bedrijf aan de slag te kunnen, de anderen moesten het ook ondertekenen om hun baan te behouden. Hoewel een en ander niet zo hard door de directie werd gesteld, zijn de meisjes ervan overtuigd dat er maatregelen zouden zijn gevolgd. 'Toen wij dat con tract moesten ondertekenen werd gezegd dat er nog wel meer stokken achter de deur waren. Daarom heb ik maar ge tekend, want ik heb geen zin om ontslagen of overgeplaatst te worden naar een ander fi liaal. Op zo'n manier drijft de directie zijn zin door". Directeur J. Blokker van het concern ontkent dat er proble men waren bij het invoeren van strengere eisen aan het ui terlijk van het personeel. "Ons personeel draagt graag een rok, dat vinden ze heel nor maal. De richtlijnen zijn alleen nodig om houvast te hebben en uitwassen te voorkomen. Wanneer meisjes in een broek rondlopen is de grens veel moeilijker te bepalen. Voor je het weet lopen ze in een vieze spijkerbroek en dat kan nu eenmaal niet". Een definitie Van een verzorgd uiterlijk kan Blokker niet ge ven: "Dat is een rekbaar be grip, onze verkoopsters weten zelf wel hoe ver ze kunnen gaan. Verder moet de be- door Dirk-Jan Roeleven drijfsleider beoordelen of iets wel of niet kan, het blijft na tuurlijk alijd een subjectieve zaak. Als er problemen zijn praat de filiaalchef de zaak de wereld wel uit. Punk? Nee, dat komt in ons bedrijf niet voor" Tegenzin mbh^m De aanschaf van een rok of jurk moeten de verkoopsters zelf betalen. Ook dat zit ze niet lek ker. "Ik draag nooit een rok, maar nu moest ik er voor mijn werk een aanschaffen. Ik heb er zelf maar een gemaakt, je denkt toch niet dat ik 80 gul den ga betalen voor een rok, dan heb ik nog liever een schort voor, dan kan ik ten minste mijn eigen kleren eron der dragen", zo zegt een ver koopster in het filiaal aan de Haarlemmerstraat. Blokker is vrij uniek in zijn openlijke strijd tegen de broek bij het vrouwelijk personeel. Het leek er even op dat ook de warenhuisgigant Vroom Dreesmannn de broek in de ban zou doen. In Noord-Hol land besloot een verse regiodi recteur de bezem door de uit monstering van zijn personeel te halen. Even leek het erop dat er geen vrouw meer in een broek zou werken, maar in middels is het besluit door de centrale directie terugge draaid. De verplichte stropdas en de broek-met-vouw voor het mannelijk personeel bleef niettemin. Kees Marquenie, keurig in het pak werkzaam op de afdeling herenmode van V D in Lei den, betreurt deze gang van za ken. "Ik vind er geen moer aan. Je kan er in een lekkere trui of sweater toch ook netjes uit zien. Het is in de eerste plaats veel te warm, zo'n das en een jasje. Verder heb je bijna geen bewegingsvrijheid in zo'n kos tuum. Ze creëren bij de heren wel een soort tegenzin, dat merkje duidelijk. Maar je moet je wel aan de richtlijnen hou den, anders lig je eruit en zoals je weet is V D daar op dit moment niet rouwig om. Onaanvaardbaar mi Kleedgeld is er ook in dit bedrijf niet bij. "Onaanvaardbaar", vindt mevrouw A. Krijnen van de Emancipatieraad, zijdelings ook al bij dit probleem betrok ken. "In het algemeen kan men geen kleding voorschrijven zo lang die ook niet door het be drijf wordt betaald. Wanneer deze kwestie in een arbeids overeenkomst is geregeld of gewoon door het personeel wordt aanvaard, ligt dat an ders. Veel personeel geeft tegenwoor dig veel te snel toe aan de eisen van de werkgever uit angst om op straat te worden gezet. Je merkt dat mensen er steeds meer voor over hebben om werk te vinden. De werkgevers maken daar wel eens oneigen lijk gebruik van. Maar je kan niet van een minimumloner verwachten dat hij of zij nog eens veel geld aan een nieuwe garderobe uitgeeft. Daar komt het extra nadeel bij dat kosten voor beroepskleding bij de laagstbetaalden geen aftrek post voor de inkomstenbelas ting is". Een voorbeeld van een werkge ver die laat zien hoe het anders kan is het Leidse taxibedrijf Schutte. Sinds jaar en dag rij den de chauffeurs van dit be drijf in uniform. Hiervoor krij gen ze zeshonderd gulden kleedgeld per jaar. Daar moe ten ze twee pakken voor ko pen. J. van der Star van Schutte legt uit waarom de kostuums zijn ingevoerd. "Als taxichauffeur heb je een bedienende taak, als je ergens gaat eten verwacht je toch ook een serveerster in een aardig pakje. Het is gewoon een kwestie van smaak. Zeg nou zelf: dit is toch veel pretti ger dan een oud rood T-shirt en afgetrapte gymschoenen waar in de meeste chauffeurs rond rijden". Veel weerstand is er bij Schutte niet tegen de kostuums. Van der Star: "Ze moeten het uni form maar accepteren als ze bij ons in dienst komen". Kostuum mmmmtrnm Accepteren van nieuwe richtlij nen, dat moesten ook de chauf feurs van de Leidse taxicentra le Eltax. Tot voor kort waren ze gewend zelf te bepalen wat ze achter het stuur droegen, maar per 1 november moeten ze hun De heer Van Beek van Eltax ver klaart deze maatregel als volgt: "De boel moest weer een beetje worden opgetrokken, het liep op een bepaald mo ment enigszins uit de hand. Een nieuwe spijkerbroek gaat nog wel, maar als die broek een paar keer gewassen is ziet hij er snel vies uit. Een chauffeur in kostuum is gewoon een stuk netter gezicht. Tenslotte is het ook een kwestie van dienst baarheid. Als een klant wordt gereden door een vette bos haar en een smoezelig T-shirt vraagt hij zich ook af waarvoor hij betaalt". De chauffeurs moeten de kos tuums zelf betalen. "Geen pro bleem", volgens Van Beek. "Of je nou het ene koopt of het an dere, nieuwe kleren moet je toch hebben. Het publiek rea geert erg positief op de nieuwe outfit van de bestuurders. Ook bij de chauffeurs werd de in voering van de kostuumplicht goed ontvangen. Natuurlijk is het in het begin wel een beetje wennen aan de pakken en zit een stropdas wat strak, maar de hele invoering is in goede harmonie verlopen". "Onzin", meent een Eltax-chauf feur die zijn naam liever niet in de krant wil hebben. "De meeste jongens wilden hele maal dat pak niet aan. Het is toch ook zo ouderwets als maar kan. Ineens hoorden we dat we per 1 november in een kostuum werden verwacht. De meeste klanten vinden het ook maar zottigheid. Ze hebben lie ver een een chauffeur in een spijkerpak die zich een beetje gedraagt dan een hork in een pak". Toch gingen de meeste werkne mers van het taxibedrijf op de bewuste novemberdag in hun 2 kleren aan de slag. Ook - of juist - in de taxiwereld geldt tegenwoordig namelijk het principe: voor jou tien an deren. Ontslag Tot de felste tegenstanders van de nieuwe kostuums behoorde de inmiddels ontslagen be stuurder Roy Hoebink. Zijn verhaal: "Op een gegeven mo ment zouden er nieuwe auto's komen. De chauffeurs met de minste schade hadden net voorrecht in die nieuwe bak ken te gaan rijden. De directie stelde daarbij wel als eis dat ze kostuums gingen dragen. Ik hoorde ook bij de groep die op de nieuwe wagens mocht, maar bedankte voor de eer toen ik die belachelijke eis hoorde. Laat mij dan maar in mijn kloffie in die oude barrels rijden. Later bleek dat we alle maal in zo'n apepak moesten rijden. Een heleboel jongens baalden ervan. Ik heb nog ge probeerd iets te organiseren, maar ieder gaat in de taxiwe reld zijn eigen weg. De mees ten waren bang voor hun brood. Ik ben nog bij de bond geweest maar daar werden mijn vragen afgewimpeld. Ze zeiden dat ik bib mocht zijn dat ik nog werk had" Wassen mmmmmi Uiteindelijk verscheen ook Roy in een kostuum op zijn werk. "Je had dat pak maar aan te trekken, ik heb in godsnaam maar voor een honderd of ze ven overhemden, schoenen en twee kostuums gekocht, want met één pak red je het niet. Het is toch kolder dat je dat zelf moet betalen. Ik vroeg me af wat daar tegenover stond". Een dag later werd Roy via de mobilofoon gevraagd naar de nieuwe centrale op het Waar- deiland te komen. Hij moest zijn auto wassen. "Met een bor stel en een tuinslang moest ik in mijn nette kleren die wagen wassen en afzemen. Dat vertik te ik mooi, ze kunnen toch niet verwachten dat je dat in je goe- je goed gaat staan doen". Zijn baas stelde hem toen voor de keuze: wassen of wegwe zen. Hoebink koos voor het laatste. "Als je tegenwoordig babbels hebt kan je wel gaan. Bazen gaan steeds meer eisen aan hun personeel stellen", zegt hy Toch vindt hij de aanschaf van het pak geen weggegooid geld. "Het komt me mooi van pas tij dens de rechtszaak die ik over dit geval heb aangespannen", zo klinkt het laconiek Bagger mmmh^ Weinig klachten over bedrijfs kleding zijn bij de Leidse vesti ging van de Hema te horen. Het verkooppersoneel helpt de klanten daar in felgele schor ten. Filiaalchef J. Bannink noemt enkele voordelen daar van: "In de eerste plaats is het personeel op deze manier beter herkenbaar en bovendien be schermt het de kleding van de meisjes die veel wisselend werk doen". Het personeel heeft via de onder nemingsraad inspraak over de kleur en het model van de schorten. Het beste bewijs dat de verkoopsters van de Hema zich prettig in hun bedrijfskle ding voelen is volgens Ban nink dat ze er zelfs mee over straat gaan. "Sommigen vin den het een soort status, denk ik weieens". Een broek még bij de onge kroonde worstenkoning. Het kledingstuk moet dan wel ver borgen zijn onder het schort, 's Zomers wanneer de schorten vanwege de warmte in de kast blijven, is ook hier de broek niet gewenst. "Je hebt zoveel uiteenlopende soorten broe ken, het is moeilijk om dan te bepalen wat wel en niet kan. Onder een schort is het met zo overheersend". Er is hoop, ook voor de liefheb bers van een pantalon: "Mis schien dat over een paar jaar de broek bij de Hema is inge burgerd. Zoiets heeft tgd no dig. Ik weet nog wel dat de eer ste meisjes op gymschoenen op hun werk verschenen. Dat vond ik maar niks. tegenwoor dig kijk je daar niet meer van op". Carla van Kempen, verkoopster op de eerste verdieping, geeft in onversneden Leids te ken nen de schorten "afschuwe lijk" te vinden. Maar tegen het dragen ervan heeft ze in princi pe geen bezwaar: "Zonder schort ben je als bagger als je om zes uur naar huis gaat. Ver der maakt het me weinig uit, als ik het maar naar mijn zin heb en mijn geld op Ujd krijg". Carla vindt het maar raar dat haar collega's bij Blokker aan de overzijde van de straat geen broeken mogen dragen. "Zo lang ze niet in hun blote gat lo pen is er toch niks aan de hand" Veel geld Bij supergrutter Digros aan de Langegracht in Leiden ook weinig wanklanken over de be drijfskleding. De kleding is speciaal voor Digros ontwor pen door de Amsterdamse cou turier Frans Molenaar. Laar zen, broeken en overtollige make-up zijn hier uit den boze "Ik hou van orde en netheid in mijn zaken", zegt eigenaar Jan van der Broek "Het kost veel geld om de winkeljapons, zoals Molenaar ze noemt, te laten ontwerpen, maar onze meisjes moeten er graag in willen lo pen. Ze lopen er in elk geval niet zo truttig bij als in veel an dere zaken. Wanneer een meis je met zwart, wit en pimpel paars haar op de zaak ver schijnt nemen wc haar even apart en proberen we haar er van te overtuigen dat je in een dienstverlenend bedrijf aan bepaalde normen moet vol doen. Het gebeurt wel eens dat een moeder me opbelt en dan big is dat het ons lukt wat zg al vele jaren nastreeft, namelijk een dochter met een verzorgd uiterlijk". Paradijs De taxichauffeurs van Eltax Het paradgs voor winkelperso neel tenslotte moet bg boetiek Mac en Maggie op de Leidse Breestraat zgn Het personeel heeft daar de hele zaak ter be schikking om hun bedrijfskle ding uit te zoeken. Na ze een keer te hebben gedragen gaat de hele boel naar de stomerg en wordt weer in de rekken te ruggehangen. Het doel van de ze regeling is de verkoop te sti muleren. Immers: zien dragen, doet dragen Bedrgfsleider Peter Klasen over stemt de luidruchtige disco klanken "Over het uiterlgk van het personeel doen we hier niet moeilijk. Waar het om draait is dat dc klanten leuk worden benaderd en dat het personeel er leuk uitziet, vind het hopeloos dat andere bedrijven hun personeel zo be tuttelen. je moet toch zelf kun nen bepalen hoe je erbg loopt?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21