LEIDSCH DAGBLAD Adempauze lijkt van de baan Niet in alle steden taking animo voor s "Dicht ziekenhuis drukt kosten niet" Amsterdam: feestdag voor dikke vrouwen Sociale partners bereiken centraal akkoord Ideale kans voor klein bedrijf! ff Internist geschorst na dood van patiënt PvdA wil wachtgeld beperken DE GROTE SINT-NICOLAAS ADVERTENTIEPRIJSVRAAG. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36940 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bmu WMe&ngen 2311 BGleoen Voor tel.nrs ne colofon Correcte kleding voortaan verplicht? Ikonen- handel stortte ineen AMSTERDAM (ANP) - De feeste lijke Dikke-Vrouwendag wordt zaterdag 27 november in de Car- mel aan de Nieuwe Herengracht in Amsterdam gehouden. De dag biedt muziek, boekpresentatie, winkels met grote maten, werk bijeenkomsten en is gratis toe gankelijk, alleen voor vrouwen. De dag is georganiseerd door de actiegroep "Vet Vrij". De actiegroep heeft het initiatief genomen voor "Dik tevreden", een klachtenboek dikke vrou wen. Ze kreeg om de prijs laag te houden een subsidie van de stuurgroep emancipatie van het voormalige ministerie van CRM. Daarin worden ervaringen gegeven met dik zijn, zich dik voelen en/of vreetbuien hebben, aldus het ministerie. Het boek richt zich tegen de discriminatie van dikke vrouwen en de dwin gende schoonheidsnormen die vrouwen worden opgedrongen. DEN HAAG (GPD) - De 'adempauze' die het kabinet voor de eerste drie maanden van 1983 heeft aangekondigd, lijkt alweer van de baan. De bereidheid daartoe is aanwezig, nu de centrale organisaties van werk gevers en werknemers het eens zijn geworden over een aanbeveling voor belangrijke onderdelen van de arbeidsvoorwaarden in komende jaren. Het 'centrale akkoord', het eerste sinds tien jaar, maakt de weg vrij naar een kortere werkweek. De werknemers zullen daarvoor moeten afzien van (een deel vande prijscompensatie. Het inleveren van de prijscom pensatie zou al meteen moeten beginnen. Cao's, waarin al een prijscompensatie per 31 decern- Voedingsbond ber is afgesproken, zouden moe- V volgt dan een nieuw gesprek met een kabinetsdelegatie. UTRECHT (GPD/ANP) - Het per soneel van het openbaar vervoer in Utrecht en in Nijmegen doet maandag niet mee met de sta king van openbaar-vervoerbe drijven. Volgens een woordvoer der van de ABVA-KABO bestaat er by het personeel te wéinig ani mo voor een staking. Er zal wel worden gestaakt in Am sterdam, Groningen en Arnhem. En ook het streekvervoer in Zaandam heeft vannacht met grote meerderheid (80 procent) besloten zich bij de staking aan te sluiten. De hoofdstad is maandag geheel verstoken van treinverkeer om dat ook het RAI-station aan het einde van de Schiphollijn dicht blijft. De luchthaven blijft wel vanuit Leiden per trein bereik baar. Aankomende luchtreizi gers worden in het vliegtuig op PIZZERIA PINOCCHIO Vanal heden speelt iedere avond de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Reserveringen ni 15.00 uur. Tel. 071-149960. Ook wat zon Na regen komt er vandaag ook zonne schijn, maar de temperatuur zal de 8 graden niet te boven gaan. De wind blijft vrij krachtig tot stormachtig. Morgen blijft het overal droog, wol kenvelden zullen worden afgewisseld met zonnige perioden. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. De wind neemt tot matig af. 21 november 1982 Zon op: 08.09 uur. zon onder: 16.42 uur. Maan op: 13.08 uur. maan onder: 21.21 22 november 1982 Zon op: 08.11 uur, zon onder: 16.41 uur. Maan op: 13.40 uur, maan onder: 22.26 de hoogte gesteld van het feit dat er geen treinen van Schiphol naar Amsterdam rijden. Er zul len ook borden in de hal staan. De politiebonden van FNV en CNV - de Nederlandse Politie bond en de Algemene Christelij ke Politiebond - komen maan dag nog niet in actie om de sta king te ondersteunen. Zij heb ben besloten te wachten tot er meer duidelijkheid is over de plannen van de regering. Wanneer de plannen van de rege ring om de salarissen voor amb tenaren en trendvolgers te be vriezen niet van tafel gaan, dan komt er ook een staking voor on bepaalde tijd bij een groot aantal vuilverbrandingsinstallaties. Volgens de ambtenarenbonden in Rotterdam hebben de leden van de vuilverbrandingsinstallaties WI en de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) inmiddels al beslo ten tot actie over te gaan als het kabinet niet aan de eisen tege moet komt RIJNSBURG - Prinses Juliana en prins Bemhard hebben gister avond opnamen bijgewoond van het TROS-programma Bloemgala Rijnsburg 1982 in de veiling Flora. Het programma stond in het teken van het Wereld Natuur Fonds. In zijn functie van voorzitter van dat fonds maakte prins Bernhard pro paganda voor het behoud van tro pische regenwouden. Aan het pro gramma werkten onder anderen mee Timi Yuro, Lee Towers en Ani ta Meyer met wie prinses en prins hier op de gevoelige plaat zijn ver eeuwigd. Uitzending 30 november Vlakbij Leiden ligt het overdekte shopping centre „Winkelhof'. Aan Ipj^felSlP de rand daarvan worden 14 appartementen gebouwd. Op de begane grond is ruimte gepland voor kleinschalige bedrijfsaktivi- teiten. Geheel naar eigen wens in te delen en af te werken. De ruimten zijn zeer centraal gelegen en goed te bereiken. Koopsom vanaf f 97.500,- k.k. excl. B.T.W. en afbouwpakket Met een maand last van ca. f 950,- bent u al eigenaar. Belangstelling? Stuur een lege envelop met uw naam en adres naar: Johan Matser b.v., Antwoord nummer 1151, 1200 VB Hilversum. Zet In de linkerbovenhoek een K. U hoeft geen postzegel te plakken. U kunt ook informatie inwinnen bij BedrijfsmakelaardijMennoSmitsloo te Leiden, tel. 071-125041. t,-. UTRECHT (ANP) - Het Gerechtshof in Arnhem heeft een internist eind mei voor de duur van een maand "schorsing in de uitoefening van de geneeskunst" opgelegd wegens nalatigheid en grove onkunde. Dit blijkt uit de - nu pas - gepubliceerde uitspraak in het artsenblad "Me disch Contact". De internist was bij het hof in beroep gegaan van een beslissing van het medisch tuchtcollege in Zwolle dat hem dezelfde maatregel had opge legd. Het hof heeft deze uitspraak echter bekrachtigd. Het ging om een patiënte bij wie in verband met buikklachten polikli nisch een darmonderzoek was verricht. Daarna kreeg ze pijn en koorts - naar later bleek tengevolge van een perforatie - maar toen ze in het ziekenhuis werd opgenomen heeft de internist volgens het tuchtcollege en hof slechts een zeer summier onderzoek verricht. Hij heeft de eerder gemaakte röntgenfoto's niet opgevraagd en uit de door hem gemaakte aantekeningen blijkt ook nergens, dat hij rekening hield met de door de huisarts van de vrouw al direct geopperde moge lijkheid van een perforatie. De patiënte werd steeds zieker, haar beide benen moesten worden geam puteerd in verband met een stagnerende bloedcirculatie en ruim drie weken na de opname stierf ze aan bloedvergiftiging. DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil dat uitkeringen aan aftre dende ministers en staatsse cretarissen tot zes maanden worden beperkt als de ambts termijn korter is geweest dan drie maanden. De socialistische kamerleden Stoffelen en Knol dringen er in schriftelijke vragen aan minister Rietkerk van. bin nenlandse zaken op aan de al gemene pensioenwet politie ke ambtsdragers in die zin aan te passen. Zij wijzen er op, dat ook kamerleden, ge deputeerden en wethouders niet langer dan een half jaar recht hebben op een uitke ring als zij korter dan drie maanden in dienst zijn ge weest. Reden voor de vragen van Knol en Stoffelen is de "publieke verontwaardiging" die is ont staan na het aftreden van staatssecretaris Schwietert. Deze heeft na een ambtster mijn van vier dagen recht op een uitkering gedurende twee jaar. ber is afgesproken, zouden moe ten worden gewijzigd. Het per centage prijscompensatie zou moeten worden 'vertaald' in ex tra vrije tijd. Het is uiteindelijk de bedoeling dat van het geld dat de werkgevers door het niet uitbetalen van de prijscompensatie uitsparen, nieuw personeel in dienst wordt genomen voor het verrichten van het werk dat anderen door hun kortere werktijden (of weken) moeten laten liggen. Daarmee moet worden bereikt dat meer mensen een baan vinden, zodat de werkloosheid (vooral onder de jeugd) kan dalen. Bij minister Nog vannacht zijn werkgevers voorzitter Van Veen en zijn colle ga bij de FNV, Kok, bij minister van sociale zaken De Koning ge weest om hem op de hoogte te stellen van het resultaat, dat in de Stichting van de Arbeid (het overlegorgaan, van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties) werd bereikt. De be windsman heeft het principe-ak koord positief beoordeeld. Het akkoord kwam tot stand onder grote druk van de dreigende 'adempauze'. Die zou de lonen zonder meer voor ten minste één, maar eventueel voor drie maan den hebben bevroren, prijscom pensatie hebben uitgesloten en prijsstijgingen hebben verboden voorzover die stijgingen niet ver oorzaakt zouden zijn door 'exter ne oorzaken' (die dan voorname lijk in het buitenland zouden hebben moeten liggen). Ook de verhoging van de aardgas- prijs (met 3 cent per kubieke me ter) en hogere telefoontarieven zouden er echter door zijn uitge steld. Verhogingen van sociale premies en belastingen zouden echter doorgaan. Geen dictaat De verschillende vakbonden en werkgeversorganisaties wordt ondertussen geen dictaat opge legd. Ze dienen in vrijheid te kunnen onderhandelen. Daar door zullen de vormen waarin werktijdverkorting wordt gevon den, ook per bedrijfstak) kun nen verschillen. Maandag zullen de centrale werk gevers- en werknemersorganisa ties in eigen kring het akkoord bespreken. Met de resultaten daarvan keren zij woensdag in de Stichting van de Arbeid terug om het akkoord definitief vast te stellen. Volgende week vrijdag Binnen de FNV wordt vooral van de Voedingsbond verzet ver wacht tegen het akkoord. Deze bond wenst dat de prijscompen satie die per 31 december is afge sproken, wordt uitbetaald. Zou men daarvan willen afwijken, dan wordt 'boter bij de vis' ver langd: onmiddellijk evenredig meer banen erbij als men aan prijscompensatie laat zitten. Belg doodt uit wraak drie mensen NAMEN (AP) - Een 21-jarige inwoner van Berzee, een plaatsje in België bij Namen, heeft drie mensen die bij hem in de buurt woonden met een geweer om het leven ge bracht vanwege een rel over een hond. De slachtoffers zijn een 45-jari- ge man, zijn vrouw en zijn kleindochtertje van twee jaar. Een 20-jange dochter van het gezin werd door de dader ernstig verwond. De man was een jaar geleden verantwoordelijk voor de dood van de hond van een broer van de dader. Deze laat ste was daarop meteen ai tot represailles overgegaan, maar doden vielen daarbij nog niet De dader liet giste ren bij zijn arrestatie weten, dat hij al drie maanden met het plan rond liep tigheid te herstelh Directeur Credietbank AMSTERDAM (ANP) - Het slui ten van een ziekenhuis levert na tionaal gezien nagenoeg geen be sparing op. Toeneming van de werkloosheid als gevolg hiervan zal immers een extra beroep op de kas van de overheid tot gevolg hebben. Dat zei gisteren de heer N.J. Nou- wen, directielid van de Neder landse Credietbank, op de alge mene vergadering van de Vereni ging van Hoofden van Economi sche en-of Administratieve Dien sten in Ziekeninrichtingen. Het terugdringen van het over heidstekort door inkrimping van de bestedingen in dc gezond heidszorg kan ingeval van slui ting of inkrimping van instellin gen bovendien leiden tot kapi taalsvernietiging, die onvermij delijk een verhoging van de las ten voor de gezondheidszorg per eenheid van dienstverlening, zal opleveren, zo meent de heer Nouwen. Een aanzienlijk aantal instellingen van gezondheidszorg staat er slecht voor. Eind 1980 betrof dit nog 4, op dit moment geldt dit echter al voor 20 instellingen, al dus de heer Nouwen. Hij noemde het van groot belang dat de financiering van de ge zondheidszorg bedrijfsecono misch wordt benaderd. Een posi tief exploitatieresultaat is de ma nier om weerstand te bieden aan sluiting of inkrimping. Vandaag in uw dagblad, 2e publicatie van onze Een pnjevraag bestaat uit dne randen. De volgende puDlikatie zet ver schenen in de krant van zaterdag 27 november Aan daze pnjsvraag zen zeer veel aantrekkeieke prezen verbonden. Iedere week een hootdpnjs dne vakantiedegen in Perijs voor twee personen: voorts portable t v.'s; foto camera's en vele tientallen schitterende prijzen, beschikbaar gesteld door een groot aantal adverteerders Abonnee's en adverteerders kunnen nóg een keer meedoen. De tweede aflevering van deze grote prijsvraag vandaag op de pagina's 18 en 19 Oosterse vliegen deur uit PAGINA LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1