Boeken voor elke beurs E"" >- Maak zelf een legpuzzel Nederlandse thriller wint aan populariteit Kleurig tapijt Lolly-tip Lichte lastafel Plaksel zonder klontjes Dubbele bits voor schroeven draaien Bovenfrees ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 DO/ST PAGINA Alsof er van economische recessie rond 5 december geen sprake kan zijn, zo argeloos arriveert Sint ook dit jaar met boten en zakken vol peperdure cadeaus. Als steeds hebben talloze auteurs zich de vingers blauw geschreven om hun romans, verhalen en dichtwerken maar bijtijds op de toch al goedgevulde rekken der boekhandels te krijgen. Het is weer alsof gedacht wordt dat Sinterklaas vooral literair gevierd moet worden en dat de gretige koper niet op een tientje méér zal kijken. Hieronder een greep uit die feestelijke boekenberg, en let u vooral ook op de prijzen... Van Cees Nooteboom verschijnt nogal het een en ander bij de Arbeiderspers: de semi-Japan- se liefdesroman Mokosei! (f 19,50), dan een toneelstuk, het koningsdrama Gyges en Kandaules (64 bladzijden voor f 26,50, maar 't gaat om de kwa liteit) en alsof het niet op kan tenslotte de dichtbundel Aas voor dezelfde prijs. Bezige Bij Tot onze duurste uitgeverijen be hoort ongetwijfeld De Bezige Bij, die wèl een interessant fonds heeft. De Cézanne e.a. verhalen bijvoorbeeld ("ele gant. stijlvol en erotisch" voor f 26,50), De ijsprinses met ver halen van de nog ondergewaar deerde Eric Terduyn (45,-!), Louis Ferron's Hoor mijn lied, Violetta, een roman "over een Nederlandse provinciehoofd stad in oorlogstijd" (f28,50). En uiteraard De junival, nieu we roman van onze nationale Sinterklaasschrijver Jan Wol kers (f20,-, gebonden een tien tje duurder). L. J. Veen Als u tóch geld uitgeeft en van fraai gedrukte boeken houdt, moet u ook eens in het fonds van L. J. Veen rommelen: aar dig is van Gerard Reve Brie ven aan Simon C. 1971-1973 (slechts f39,50), alsmede een hervonden novelle van Louis Couperus. Aan de weg der vreugde (f27,50) "met de mys tieke sfeer van het Arcadisch landschap". Van dezelfde uitgeverij komt de nostalgische heruitgave van Klikspaans Studenten-typen (f 45,-) en Lijsters van de laat ste lente, een nieuwe verhalen bundel van Max Dendermon- de. Querido Bij Querido variëren de prijzen nogal; het lijkt me dat As, een bundel columns van Stoker voor f 15,- vlotter verkoopt dan Willem Brakmans Een week end in Oostende (f27,50, ge bonden f37,50), en Doeschka Meysing's Utopia (f22,50) yCn uvnj 2^—^ makkelijker dan De middag van mijn leven, reisverhalen van Alfred Kossmann (f 37,50). Elsevier Manteau is heel betaal baar met Sarah, een verhaal van Jos Vandeloo, "doortrok ken met een verre melancho lie" (f 15,90) en het leuke Nieuw Nederlands gebaren boekje met teksten van Her man Pieter de Boer en illustra ties van Pat Andrea; succes heeft Elsevier ongetwijfeld ook met Neerlands "winter- schilder" Anton Pieck, die zijn tekeningen in De Nederlanden voor f 39,50 ook van tekst heeft voorzien. Binnen deze beperkte ruimte moet de buitenlandse litera tuur er qua vermelding wat be perkter afkomen. Aanschaf verdienen Jerzy Kozinski's nieuwe roman Speelbal (Bezi ge Bij, f29,50) en vooral We zenlijke momenten van Virgi nia Woolf, "onthullende herin neringen van een groot schrijf ster", gekozen en ingeleid door Jeanne Schulkind (Bezige Bij, f27,50); ook Met open ogen, w.i. Marguerite Yourcenar spreekt "over zichzelf, haar le ven, haar overtuigingen en de dood" is niet te versmaden (geïllustreerde uitgave bij Am bo, f29,50). Detectives en thrillers Tot slot een prijsbewuste blik in de lectuurhoek, waar de kos ten van het lichtere genre die van de literatuur in sommige gevallen minstens evenaren. Het detective- en thrillergenre van puur Nederlandse komaf blijkt flink te winnen aan po pulariteit. Jan Willem van de Wetering komt uit met een nieuwe Grijpstra en De Gier bij Bruna: De straatvogel, en politieman A. C. Baantjer met De Cock en de smekende dood (Fontein, f 13,75). Wie het duur der zoekt, vindt literair thriller- werk bij De Arbeiderspers, zo als De hangende man van Koos van Zomeren (f24,50) met - alweer - de politiek als voedingsbron. Dezelfde uitgeverij vraagt dezelf de prijs voor In plaats van kaarten, een thriller van H. J. Oolbekkink. Eveneens een O ^aldc wmcL op 4e swepettefpo^^^ pa/iupüt vctn ^u*/C/nj Illustratie uit het heksenboek. "Nederlands auteur van inter nationaal niveau" schijnt Tho mas Ross, die met zijn hoofd persoon Martin Finch, agent van de BVD, de politieke te neur voortzet in Van konink lijken bloede (Van Holkema Warendorf, f21,50). Drie gul den duurder is Diamant van Jef Geeraerts over diamanten- smokkel in en uit Zaïre (Man teau, f24,50). Wie van kortere Nederlandse misdaadverhalen houdt kan te recht bij verzamelbundels als Misdaad in de Lage Landen (Loeb, f 17,50), w.i. auteurs als J. W. van de Wetering, kamer lid Theo Joekes, Jan Cremer, Anton Quintana e.a., en bij het Zwarte Beertjes Crime Jaar boek van Bruna, 21 spannende misdaadverhalen van o.a. Ben Borgart, weer Van de Wete ring, Eddy Bertin, H. P. de Boer, J. W. Holsbergen en en kele minder bekende Vlamin gen die overigens vooral be kend zijn door science flction- publicaties. In die science fiction-, griezel- en fantasyhoek vinden we minder opzienbarends, maar nog ge noeg voor een spannende avond. Meulenhoff zal wel suc ces hebben met Sobriètas (f 17,50) van Toppop's Ad Vis ser, al is Shangri-La beter, een uitstekende bundel fantasy- verhalen, voortreffelijk geïllu streerd (f29,50). Origineel is een geschenk als de Bizarre verhalen van Thomas Wintner achter welk pseudoniem Bru- na's vroegere SF-redacteur Vincent van der Linden schuil gaat (f 19,90). Loeb gooit ver der hoge ogen met Griezelver halen van H. P. Lovecraft (f 25,-), ingeleid door W. F. Her mans, terwijl ook Star Trek: de wraak van Kahn (Rostrum, f 18,90) van Vonda Mclntyre en De volbloed stoeipoes e.a. ver halen, verzameld door Terry Carr (Het Spectrum, f 19,90) wel aftrek zullen vinden. Misschien nog wel 't aardigst en zeker het goedkoopst is het 2000ste Prisma-deeltje, geti teld In het jaar 2000 w.i. een 16-tal bekende Nederlandse publicisten op hun speciale vakgebied een ontwikkeling schetsen zoals die anno 2000 zou kunnen plaatsvinden: met bijdragen van o.a. Battus, Jan Blokker, Emma Brunt, Bas de Gaay Fortman en Aart Gisolf, voor maar f 5,-. Plaatjesboek le jaren geleden was het bewijs dat ook ouderen gevoelig zijn voor 'mooie plaatjes-boeken'. Een gat in de markt bleek aan geboord, een hausse in pren tenboeken volgde. Uit die sta pel met de prachtigste boeken twee klapstukken: 'Tekens van de tijd' en 'Heksen'. 'Tekens van de tijd' van Peter Cross (uitg. Ploegsma, f24,90) is een symbolisch verhaal over twee volken: de Boffers (de goeien) en de Bijters (de schur ken). De Boffers wonen in een fijn land, dat mooi, groen en warm is. De Bijters zijn minder goed bedeeld, hun land ligt in koude, kale bergen. Afgunst en machtswellust maken de Bij ters en Boffers aartsvijanden. De prenten zijn subliem en vol kleine details. De hele vormge ving van het boek is trouwens om van te watertanden. 'Heksen' van Colin Hawkins en bewerkt door Hans Dorrestijn is opgedragen aan alle groot moeders. Het is opgezet in de zelfde stijl als het Kabouter boek en vooral van belang 'voor kinderen die willen we ten of hun oma een echte heks is'.... 'Heksen',vol kostelijke prenten en teksten, vertelt hoe je heksen kunt herkennen en vermeldt voorts allerlei andere wetenswaardigheden over dit fenomeen. Ook worden een aantal heksentips gegeven te gen kwaaltjes, die je kunt gelo ven of niet. (Bij kiespijn een dode mol om je hals dragen bij voorbeeld). Uitgever van dit fraais is Gottmer, prijs f 17,90. Ook voor alle leeftijden zijn de filosofiëen van de kater Jacob in een tweetal prentenboeken 'Ik en mijn mens' en 'Kort ka ter commentaar' (uitg. Thie- me, prijs f 24,50). Tekeningen en tekst over een kater die de omgang met zijn baas (zijn mens) op geheel eigen wijze becommentarieert. T\vee delen vol humor en typisch katten leed. Hoe bezeten - en fantasievol! - een mens kan zijn van een hob by, blijkt uit 'Uit in Spokanië nooit weg'. Een heel bizonder reisverslag over het koninkrijk Spokanië, vervaardigd in op dracht van de Spokanische Toeristen vereniging. Nooit van Spokanië gehoord? Geen wonder, Spokanië bestaat al leen in de fantasie van auteur Rolandt Tweehuysen, die zijn hele leven tot nu toe heeft ge wijd aan dit verzonnen land. Een beetje uit de hand gelopen hobby, noemt Tweehuysen het zelf. Alles heeft hij bedacht: topografie, een eigen taal, vlag gen, stempels, telefoonboek, spoorkaartjes, de geschiede nis, kleding, plaatselijke folk lore enz. Een wonderlijke maar fascinerende schepping, uitge geven bij Ploegsma met als prijs f 25,90. Een herdruk van alle verhalen van Joop ter Heul in één omni bus is verschenen bij West friesland. Voor de hedendaag se jeugd wellicht een eerste kennismaking, voor ouderen puur jeugdsentiment. Van de perikelen van deze bakvis, een schepping van Cissy van Marx- veldt, zijn in de loop der jaren bijna 5 miljoen exemplaren verkocht Prijs bedraagt f 27,50. Goedkope boeken Wie 'n goedkoop cadeau-boek zoekt, moet eens kijken in de Cicero-reeks van Westfriesland en de Junior-pockets van Hol kema en Warendorf. In deze se ries worden goede jeugdboe ken uitgebracht tegen een rela tief lage prijs van rond de 6 gul den. Aantrekkelijke en span nende verhalen voor kinderen vanaf 10 jaar. Enkele titels uit de Junior-reeks: Kapitein Mitnagt, struikrover - R.Stow (over een struikrover en een pratende Siamese kat); De mist in - W.Hofman; De witte hergen/De stad van goud en lood/De vuurpoel - J.Christopher (science fiction- trilogie). Uit de Cicero-serie: Het is maar een straathond - H. Griffiths (over een van de duizenden halfwilde honden in Spanje); Het zilveren zwaard - I. Se raillier (vier kinderen op zoek naar hun ouders). Voor kinderen vanaf 6 jaar een greep uit de kijk-leesboeken, die zijn verschenen: 'ABC, ga je mee?', (uitg. Meulen hoff, f 25,-) is het tweede pren tenboek van Joost Roelofsz. De drie vriendjes uit 'Voor en achter' zijn via de letters van het alfabet op zoek naar Ameri ka. Iets dergelijks - maar min der doordacht - is 'Mijn eerste Winkler Prins' van Henk Kneepkens en Jan Bijl (uitg. Elsevier, f 24,50). Een boek met paginagrote prenten van het alfabet. Bij elke letter hoort een verhaal met veel woorden van de bewuste letter, die op de plaat kunnen worden opge zocht. De tekst is niet gemak kelijk, en moet voor jonge kin deren worden voorgelezen. Miep Diekmann heeft een boekje geschreven speciaal voor peu ters, die voor het eerst naar de 'kresj' (zoals zij het omschrijft) gaan. Peuters vinden het vaak moeilijk om met elkaar te spe len, zoals in 'Ik en jij' duidelijk bfijkt. Vooral als je speelgoed moet delen en de juf niet alles even leuk vindt wat je doet. Eenvoudig geschreven, fijne il- t lustraties van The Tjong Khing. Uitgever is Querido, prijs f 8,50. Voor oudere kinderen 'Hierzo' is een vervolg op 'Nou moe' van Veronica Hazelhoff. Nieuwe alledaagse belevenissen van een meisje van deze tijd, be keken met de nodige humor. Il lustraties zijn weer van Joep Ber tram. Uitgever Sjaloom, f 16,50. Erg spannend is 'De wervel storm' van Ivan Southall. Het verhaal speelt zich af in een klein afgelegen dorpje in Australië. Een aantal kinderen maakt met hun onderwijzeres een voettocht in de bergen, als opeens een wer velstorm over het land raast. Een prachtig verhaal over kinderen die zich door samenwerken en fantasie in leven weten te hou den, zonder hulp van volwasse nen. Uitgever is Kosmos, prijs f 27,50. MARGOT KLOMPMAKER ROB VOOREN Nylon schaar De Duitse scharen- en messen- fabrikant Herder heeft een nieuw type schaar ontwik keld, die voor allerlei knip werk is geschikt. De schaar is grotendeels van nylon ge maakt, ook de 'benen'; aan de binnenkant daarvan zitten snijkanten van gehard roest vast staal dat via een nieuw procédé (ultrasoon) van vlijmscherpe snijkanten is voorzien. De ogen zijn zo gevormd dat ook bij langdurig gebruik geen vermoeidheid in de vin gers optreedt. De ronde pun ten vormen een beveiliging bij gebruik door kinderen. Deze nieuwe Futura-schaar, te koop in huishoudzaken, ijzer- warenwinkels, warenhuizen enz. kost 16 cm lang f 15 en 23 cm f 20,90. Maak zélf voor uw kinderen een legpuzzel. Neem b.v. de pos ter in het 'hart' van hun jeugd blad, een grote kleurenfoto van hun favoriete ster. een felkleuri- ge tekening van hun eigen hand- .mogelijkheden genoeg. Lijm de plaat op een stuk triplex van minstens 6 mm dik, en lijm tegelijkertijd aan de achterkant van het triplex een stuk blanco papier, even groot als de plaat. Teken daarop de vormen legpuzzelstukjes; voor jonge kin deren niet te grote stukjes. Zet met potlood eerst de horizontale kronkellijnen uit. Een 'fabrieks- legpuzzel' kan u helpen bij het bepalen van die kronkels. Teken vervolgens de verticale lijnen. Bekijk het patroon eerst aan dachtig: of ze niet al te ingewik keld in elkaar passen, of ze rede lijk 'zaagbaar' zijn. Dit voorkomt dat het triplex Wie een klein lintzaagmachientje krom gaat trekken. Wacht tot de lijm droog is. Neem nu een stuk transparant papier (in de kantoorboekhandel en in winkels voor tekenbehoeften te koop); het moet aan alle vier de kanten minstens 5 cm groter zijn dan de triplexplaat. Vouw het strak om en zet het op de achter kant met plakband vast. heeft, of een elektrische figuur- zaagmachine, is daarna gauw klaar. Maar het kan ook heel goed met een doodgewone hob by-figuurzaag. Gebruik liever geen decoupeerzaagmachine, want die veroorzaakt nogal grove rafels in het triplex, juist aan de 'goede kant'! Zaag eerst de horizontale lijnen, dus niet stukje voor stukje. Ten slotte houdt u dan een aantal langwerpige stroken over. Laat het transparante papier erop zit ten en zet dit waar nodig aan de achterkant nog even goed vast met plakband. Pas alle stroken weer in elkaar en breng een aan tal reepjes plakband op de ach terkant aan, om de boel bij elkaar te houden. Zaag dan langs de verticale lijnen op het transparante papier. Nu ontstaan de losse stukjes. Als u daarmee klaar bent, haalt u al het plakband en het transparante pa pier weg. Schuur met fijn schuurpapier de rafeltjes aan de achterkant van het triplex weg. Erg rafelig zullen de stukjes trou wens niet zijn, zeker niet wan neer u een heel fijn figuurzaagje hebt gebruikt. Tijdens de vakbeurs Interde- cor, was een duidelijk nieuwe „trend" in de vloerbedek kingsmode te zien. Kamer breed tapijt, komt in veel meer kleuren beschikbaar. Dat vergroot de mogelijkheden om ook op de vloer „kleur te bekennen" aanzienlijk. Naast de bruin-berbertinten, zagen we op Interdecor heel veel zachte pasteltinten, die voor al voor slaapkamers geschikt zijn. Verder diverse grijze tin ten, van „licht zilver" tot oli fantsgrijs, koraalrood, pauw- blauw-groen enz. Tapijt is er, wat het materiaal betreft, in vele soorten. Veel mensen hebben een voor keur voor natuurlijke mate rialen als wol en katoen. De synthetische soorten hebben echter toch de overhand. De bezwaren die aan de vroegere nylontapijtsoorten kleefden, zijn weggewerkt. Technisch is het thans mogelijk om de glans naar wens op het garen te leggen. Ook met de hinder lijke statische elektriciteit., die daarvoor gevoelige men sen t.elkens een „schok" gaf, is voorgoed afgerekend. En dat synthetisch tapijtmate riaal „zo gauw vuil" wordt, is intussen ook niet meer waar. Wie aan „een nieuwe vloer" denkt, kan veel ruimer kie zen en zijn hart ophalen aan de nieuwe kleuren. Ook com binatie-mogelijkheden wor den groter: bijvoorbeeld, een samenspel van effen en ge dessineerd (streepjes) tapijt in dezelfde tint. Van een van onze abonnees kregen we een leuke tip toe gestuurd. Hij schrijft: „Ik be waar van alle ijslolly's en dat soort versnaperingen die houten stokjes. Dat zijn meestal platte spateltjes, soms ook ronde stokjes. De platte gebruik ik om lijm, verf e.d. te roeren, en als 'vul- hout' voor kieren. Ook kun je er uitstekend een te diep scharniergat in deur of kozijn mee opdikken; dan lijm ik er een paar naast elkaar. De dunne ronde stokjes vormen prima spietjes om bijv. een te ruim geworden schroefgat mee op te vullen. Je moet de stokjes dan even in houtlijm dopen. De geheel nieuwe methode voor autogeen lassen, mogelijk ge maakt door de Oxyweld, een licht en handzaam apparaat dat uit waterstofperoxyde zélf zuurstof maakt en waarop een gasbusje kan worden aangesloten, kent intussen tienduizenden gebrui kers. Voor hen is nu een speciale Jolly werkkruk en een lastafel ontwikkeld, helemaal aangepast aan het werken met oxyweld en net zo handzaam in het gebruik als het lasapparaat zelf: licht in gewicht en opvouwbaar. De lastafel heeft een ruim werkoppervlak, waarop een stalen roos- terdeel en een vuurvaste steen zijn aangebracht. Handig zijn ook de „kokers" voor de elektroden: alles direct bij de hand. Deze uitrusting voor hobby-lassers is nog erg nieuw; om het zoe ken naar een winkel die het in voorraad heeft te voorkomen, kunt u dan ook het best even bellen naar de importeur, Ferm Bakker Junior, Genemuiden, tel. 05208-55077. Het valt niet mee om een plakselpapje zonder klontjes klaar te maken.Dat probleem is nu opgelost: er is een vloeibaar plaksel- concentraat verschenen, datje direct in een emmertje giet, waar na je maar één minuut hoeft te roeren om een onmiddellijk ge bruiksklaar plaksel ter beschikking te hebben. Hou je wat over, dan kun je het lange tijd bewaren voor een vol gende behangklus. Is het wat te dik aangemaakt: gewoon wat water erdoor mengen. Iets te dun: nog een scheutje van het concentraat toevoegen. Het is bovendien geschikt voor alle behangsoorten. Voor zwaar behang raadt de fabrikant twee maal insmeren aan Met de 200 gram flacon, die f7,95 kost, kan 5 liter plaksel gemaakt worden, goed voor vier tot zes rollen. Dit nieuwe Bison Behangplaksel is intussen in vele honderden winkels te koop. Veel doe-het-zelvers hebben, als ze een boormachine met traploos regelbare snelheid bezitten, ontdekt dat het ma chinaal indraaien (en met een „omkeerbare" machine ook uitdraaien) van schroeven een groot gemak is. Daarvoor moet je zogeheten „bitjes" hebben, schroeve- draaierstift en die in de boor kop van de machine worden gezet. Hoewel dit nu niet be paald peperdure dingen zijn, loopt een volledige set (voor de courante gleufkop- en kruiskopschroeven) toch aar dig in de papieren. Een slimme oplossing van Stanley: „dubbele" bits, die aan beide uiteinden bruik baar zijn. Met een bitje heb je dus twee schroefmaten. En dat scheelt in de prijs; tussen f7,45 en f 11,35 zijn vier van die dubbele bits te koop. De bovenfreesmachine is lange tijd een voor de doe-het-zel- ver moeilijk betaalbaar ge reedschap geweest. De vele mogelijkheden maken zo'n machine echter ook voor huiselijk gebruik erg aan trekkelijk. Freeswerk zoals groeven, spon ningen, sierprofielen enz., wordt voor de doe-het-zelver weliswaar mogelijk gemaakt door hulpstukken die op de boormachine kunnen wor den aangesloten, maar die draait in feite veel te lang zaam om werkelijk goed als aandrijfbron voor de freesjes te fungeren. Daarvoor is een snelheid van minstens 20.000 toeren per minuut nodig. Bovenfreesmachines hebben die snelheid. Bovendien zijn ze veel beter handelbaar, be zitten een perfecte diepte-in stelling (tot in fracties van een millimeter) en kunnen door middel van diverse ge leiders zowel zuiver recht als in een cirkel werken. Wat de prijs voor zo'n machine betreft, komen de fabrikan ten de niet-vakman langza merhand aardig tegemoet. Black en Decker bijv. heeft zojuist een volwaardige, dus professionele bovenfrees ge lanceerd die 269 gulden kost. compleet met rond-, parallel- (recht)- als sjabloongeleider. Er zit een krachtige 480-Watt- motor in, die (onbelast) 26.000 toeren maakt. Je kunt er tot 5 cm diep mee frezen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16