"In Alkmaar zit ?r niet meei Blitz: weer sterk bezet Groningen "juiste keuze" van Berger C Berloni naar Haarlem Driedaagse Rijvers naar Genua Topatletiek in Leiden AZ-baas Molenaar: Tol voor ka mpioenschi ip is hoog geweest" Onrust bij wieier- amateurs Politieke Aziatische Spelen China wint cMentink n\ode ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Het traditionele Kersttoernooi van basketbal- vereniging Blitz zal, zoals het er nu uitziet, een onderons je worden tussen Nederlandse en Belgische toppers. El- mex Leiden, verdediger van de trofee, neemt uiteraard deel. Daarnaast is organisator Rob Knij- nenburg verzekerd van de komst van Leidens' grote rivaal Nashua Den Bosch en van de Belgische kampioen Sunair Oostende. On derhandelingen zijn momenteel nog gaande met de nummer twee, Antwerp. Pogingen om de Engelse titelhouder Crystal Pala ce met zijn fameuze spelverdeler Alton Byrd te strikken liepen op niets uit. Palace wilde wel ko men maar berekende ongeveer 10.000 gulden kosten en dat bleek een onhaalbare kaart. Het toernooi wordt op Tweede Kerst dag gehouden. Op diezelfde dag start in Haarlem de tegenhanger van de honkbal- week, de basketbalweek dus. Ook daaraan neemt Leiden deel, zij het dat de ploeg eerst vrijaf krijgt om in Voorschoten voor ei gen publiek te kunnen ballen. Het flink uitgebreide toernooi in Haarlem is kwalitatief sterk be zet. Grote favoriet voor de eindzege is Berloni Torino, de huidige lijst aanvoerder in de Italiaanse com petitie. Gegeven het feit dat er in Europa nergens zo goed wordt gespeeld als in dat land aan de Middellandse Zee moet Berloni een ploeg van groot formaat zijn. Concurrentie kunnen de Azurri verwachten van Hapoel Ramat Gan, de winnaar van vorig jaar. De Israeli's doen het dit seizoen in de competitie nog niet zo best. De 'vaste' tweede plaats achter het onaantastbare Maccabi Tel Aviv is men voorlopig kwijtge raakt aan Maccabi Ramat Gan. Ook Hapoel Tel Aviv en Hapoel Afula staan na acht speeldagen nog boven de ex-tegenstander van Leiden in de Europa Cup. Andere deelnemers aan het Haar lem-toernooi zijn Haakbergen, Stars en Giants Osnabrück. Laatstgenoemde is lijstaanvoer der in de tweede Duitse liga. Het speeltje van een steenrijke za kenman die niet kijkt op een paar centen als het erom gaat zijn doel te verwezelijkem kampioen van West-Duitsland worden. De ploeg begon drie jaar geleden in de vierde divisie, verloor sinds dien dankzij de inbreng van twee Amerikanen en een Duitse-Ame- rikaan niet meer en kijkt alleen nog maar omhoog. In Haarlem kunnen de Duitsers bepalen hoe ver ze al zijn. Sport UTRECHT (GPD) Han Berger, de trainer van FC Utrecht, gaat niet naar het Zuidspaan- se Betis Sevilla, maar treedt met ingang van het volgende seizoen voor twee jaar in dienst van FC Groningen. Berger nam die beslissing gisteren, nadat hij het goede aanbod van de Groningse eredivisieclub had afgezet tegen de vele onzekerhe den die makelaar Ton Stam niet kon ophelderen. „Ik kon op geen enkele manier garanties van Be tis krijgen. Uiteraard heb ik me breed georiënteerd. Gezien de vele onzekere factoren had het daarom geen zin de afgelopen dagen naar Spanje te gaan. Daar stond tegenover dat FC Gronin gen niet langer wilde wachten. Ik had al respijt gekregen, nóg meer vragen vond ik niet correct, zo dat ik de knoop heb doorge hakt". „Gezien het spelerspotentieel, ae grote aanhang en de wyze waar op het bestuur van FC Gronin gen de zaken met me behandel de, werd mijn keuze wel bemoei lijkt. Had ik gekozen voor het geld, dan zou ik volgende week alsnog naar Spanje zijn gegaan, ondanks de onzekerheden waar ik mee ben opgezadeld. Ik heb er lang over nagedacht, maar nu de beslissing is gevallen, ben ik er van overtuigd de juiste keuze te hebben gemaakt FC Utrechts voorzitter, mr. Wim Kernkamp, had gehoopt dat hij Berger voor nog een jaar kon strikken. „Ik vind het jammer Berger: "Gezien de vele onzekere factoren had het geen zin om naar Spanje te gaan. Ik heb er lang over nagedacht". 1 In de Verenigde Staten is de competitie bij de profs (NBA) in middels op gang gekomen. Na tien wedstrijden zijn alleen de Seattle SuperSonics nog onge slagen. 'Wereldkampioen' Los Angeles verloor al twee wedstrij den, één meer dan de grote favo riet voor de titel, Philidelphia, de nieuwe ploeg van superstar Mo ses Malone. Zijn oude club, Houston, is de enige die nog wacht op een overwinning. Het een en ander zal wel niet toeval lig zijn. Goed in de markt liggen ook Phoenix, Boston, Detroit en New Jersey. De rest van de teams (23 in totaal) heeft meer wedstrijden verloren dan gewon nen. Volgende week start de competi tie voor de colleges in de States. De verschillende persbureaus tippen Virginia als belangrijkste kandidaat voor de titel. Bij die universiteit speelt de 2.22 meter lange Ralph Sampson, een man die een grote toekomst bij de profs wordt voorspeld. North Ca rolina, de titelverdediger en het alma mater van ondermeer Lei dens' Randy Wiel, staat als derde genoteerd. Ter voorbereiding op het Euro pees kampioenschap dat vol gend jaar in Frankrijk wordt ge houden (ook Nederland mag als kampioen van de B-groep mee doen bij de grote jongens) toert het Franse nationale team mo menteel door Amerika. De eerste wedstrijd tegen de Rutgers-Uni- versity werd met 76-72 gewon nen. Ook de ploegen van Rus land en Joegoslavië bereiden zich in hét basketballand bij uit stek voor. AD VAN KAAM LEIDEN - Leiden staat vol gend jaar weer een atletiek- evenement van allure te wachten. De Atletiek Unie heeft de AV Holland de orga nisatie toegewezen van de Nederlandse baankampioen- schappen voor junioren, te houden in het weekeinde van 24, 25 en 26 juni. In de veel heid van kampioenschappen (onder meer cross, indoor, meerkamp, marathon) is de titelstrijd bij de jeugd de be langrijkste na de baankam- pioenschappen bij de senio ren. De afgelopen twee seizoenen had de AV Holland ook al po gingen ondernomen de jeugdtitelstrijd naar Leiden te halen maar de KNAU ver koos toen andere kunststo flocaties. Deze week echter ondertekenden vertegen woordigers van de KNAU en de AV Holland het contract dat de begeerde kampioen schappen definitief in '83 aan Leiden doet toevallen. Ook in Lisse, waar inmiddels een gloednieuwe kunststof accommodatie ligt die vol gend jaar mei officieel in ge bruik wordt genomen, zullen in '83 kampioenswedstrijden worden verwerkt. De Spar taan mag van de KNAU op 16 en 17 juli de nationale meer kampen voor senioren, resp. tienkamp voor heren en ze venkamp voor dames, orga niseren. m ALKMAAR (GPD) - Hoewel tijdens de voorbereiding nog de schijn werd opgehouden dat het vertrek van vijf prominente spelers zonder al te veel problemen zou kunnen worden opgevangen, hebben de sportieve ontwikkelingen bij AZ'67 de afgelopen maanden ondubbelzinnig het tegendeel aangetoond. De vroegtijdige uitschakeling in het Europa-Cup-II-toernooi, de verwijdering uit de Nederlandse bekerstrijd en de te rugval in de competitie zijn de zichtbare gevolgen van de leegloop, die zich voor en tijdens dit seizoen bij de Alkmaarse stichting als uitvloeisel van de drastische bezuini gingsoperatie heeft voltrokken. Een beleid, dat ondanks alle kri tiek in het Alkmaarse kamp een halfjaar later door Klaas Mole naar nog altijd wordt verdedigd, zij het dat AZ's belangrijkste geldschieter achteraf van me ning is dat het ombuigingspro ces geleidelijker tot stand had moeten komen. „Het is een DEN HAAG Het amateur- wielrennen in Nederland wordt bedreigd door een voorstel van de sportcommis- sie van de Belgische Wieler bond (BWB), waarin wordt aangedrongen de grenzen tot en met 1 juni van het volgend jaar voor amateurrenners te sluiten. Er bestaat een soort gelijk verbod voor nieuwelin gen en junioren, maar ama teurs hebben altijd nog vrij entree gehad. Er werd altijd massaal gebruik gemaakt van de gelegenheid, omdat het karakter van de wedstrij den in België (grote ronde) bijzonder aanspreekt. De in voering van de regel zou een ramp betekenen voor de ren ners uit voornamelijk de zuidelijke provincies. Juist omdat velen onder hen naar België trokken, is het aantal koersen in eigen land sterk geslonken. Het BWB-hoofd- bestuur, de Algemene Raad, neemt medio december een definitieve beslissing. De KNWU zal nog proberen om via nader overleg tot een compromis met de Belgische collega's te komen. beetje uit de hand gelopen", al dus Klaas Molenaar. „Het was ze ker niet de bedoeling om zoveel kwalitatief goede spelers in één klap te laten vertrekken. Wan neer het er bij twee was gebleven was ik allang tevreden geweest." De grootste verrassing was volgens Molenaar het overhaaste vertrek van Kees Kist, die het langste van alle spelers bij AZ als werk- nemèr stond ingeschreven. „Ik heb me tot het laatst toe verzet tegen zijn overgang naar Paris St. Germain", zo stelt Molenaar met nadruk vast. "Nog altijd betreur ik dat hij AZ heeft verlaten. Te meer ook daar op dit moment duidelijk blijkt hoe belangrijk Kees Kist voor AZ is geweest. Elk seizoen maakt hij wel zo'n twintig doel punten en juist dat is het grote manco bij AZ momenteel". Zakelijk gezien werd de massale uittocht van spelers een onge kend succes, want in totaal lever den de transfers AZ'67 bijna ze ven miljoen gulden op. Boven dien werd de druk op de post sa larissen op de begroting mede door het vrijwillige ontslag van trainer Georg Kessler, drastisch verlicht, hetgeen het belangrijk ste doel van de stofkamoperatie was. Een proces, dat onontkoom baar werd, toen kwam vast te staan dat het exploitatietekort onder druk van de economische recessie en de ronduit teleurstel lende publieke belangstelling c.q. recette-inkomsten zeer verontrustende vormen had aan genomen. Anderhalf jaar gele den bedroeg het tekort maar liefst 2,5 miljoen gulden en dat in een seizoen waarin de Alkmaarse club ongekend veel successen (landstitel, bekerwinnaar en UE- FA-Cupfinalist) boekte. Vanaf 1972 toen Cees en Klaas Mo lenaar de failliete AZ-boedel overnamen, paste Wastora, een van de zestien werkmaatschap pijen van de Molenaar Holding, tot en met 1982 bijna dertien mil joen gulden bij. „Landskam pioen worden was een jeugdide aal van mijn broer Cees (in 1981 overleden - red.) en mezelf. Dat is gelukt, de bevrediging ,is er dus, maar de tol die we ervoor hebben moeten betalen is hoog geweest. Want financieel is het ronduit een teleurstelling geworden. We hadden verwacht dat de publie ke belangstelling veel groter zou zijn, maar dat is niet uitgekomen. In Alkmaar zit er kennelijk niet veel meer in. We moeten ons dan maar weer als een provincieclub je gaan gedragen". Van een verdere afbouw van het Alkmaarse voetbalbolwerk is volgens de president-directeur van de Holding echter geen spra ke. „Het voortbestaan van AZ staat helemaal niet op het spel. Het is alleen - en dan misschien tijdelijk - afgelopen met topvoet bal in Alkmaar. Maar andere clubs moeten zich eveneens aanpassen en een stap terugdoen. In dat opzicht heb ben wij zelfs een voorsprong op menige betaald-voetbalorganisa tie, want AZ zit financieel op ro zen. Er is zelfs geld beschikbaar om spelers aan te trekken. De be reidheid om dat te doen is er, maar dan moet er natuurlijk wel een uitschieter zijn en om een versterking van de selectie gaan. Past zo'n investering niet in ons plaatje dan gaat het natuurlijk niet door, maar ik geloof dat er ook internationaal zo langzamer hand een einde is gekomen aan grote transfers en topsalarissen. Welke clubs kunnen dat immers nog opbrengen?" De indiase atleten Balbir Singh en Diana Simes openen de Aziatische Spelen. Nu kan gesport worden en politiek gekrakeel voor even worden vergeten. NEW DELHI (DPAJRtr) Onder voor Indiase be grippen ongekende veiligheidsvoorzieningen heeft president Zail Singh gisteren in New Delhi de negende editie van de Aziatische spelen ge opend. Aan dit sportspektakel in de Indiase hoofdstad nemen meer dan 5500 sportmensen uit 33 landen deel. In 22 takken van sport zijn de komende twee weken 600 medailles te verdienen. De Indiase regering had meer dan 10.000 politie mensen en militairen op de been gebracht om de opening zonder incidenten te laten verlopen. De militante aanhang van de Sikh-beweging, die aangekondigd hadden de orde te verstoren bij de openingsceremonie, kon slechts protestballonnen oplaten van buiten het stadion. In het stadion kwam het slechts tot beroering bij een incident onder Iraanse ploeg. De Iraanse atleten hadden de afgelopen week al gedreigd zich terug te trekken, wanneer zij achter de ploeg van buur land en oorlogsvijand Irak moesten nalopen. De ploeg van Iran marcheerde het stadion binnen in het spoor van de Indonesische afvaardiging en veroorzaakte opschudding door een spandoek mee te voeren met de tekst "Er is maar één god en Mohammed is zijn boodschapper". Alle Iranters hadden op de borst een foto van hun politieke lei der, de ajatollah Khomeini, en om het hoofd groe ne haarbanden met dezelfde Islamtekst als op het spandoek. Hoewel Israël lid is van de "federatie van de Azia tische spelen" neemt het land niet deel aan de strijd in New Delhi. Israël werd niet uitgenodigd omdat de veiligheid van hun sportmensen door de organisatie niet gegarandeerd kon worden. dat hij gaat, want we hebben al genoeg problemen aan ons hoofd. Nu komt er ook nog eens het zoeken van een nieuwe trai ner by. Ik denk dat we die niet moeten halen uit de stapels solli citatiebrieven die ongetwijfeld binnen gaan komen, maar dat we de man moeten kiezen waarin de spelers het meeste vertrouwen hebben. Hij moet by voorkeur wel op de lijn-Berger zitten „Het enige dat me m deze hele transactie tegenvalt, is dat Gro- ningens voorzitter Renze de Vries niet één keer contact met ons heeft gezocht. Het had aan de zaak niets veranderd, maar als je al in september aan een trainer gaat trekken, vind ik het netter om ook eens even de telefoon te pakken en met een bestuurslid van gedachten te wisselen. Maar ja, zo schijnt dat tegenwoordig in het betaalde voetbal te moeten gaan", aldus Kernkamp. Rijvers Bondscoach Kees Rijvers zal dit weekeinde in Genua praten met Jan Peters en met zowel het be stuur als de technische leiding van de Iraliaanse club. Het ligt in de bedoeling van de coach mor gen ook in Milaan de competitie- Het doel van de drie-daagse reis van Rijvers is Peters, die op 25 mei tegen Engeland op Wembley zijn laatste wedstrijd voor Neder land speelde, vry te krijgen voor het duel Malta-Nederland op 19 december in Aken. De coach, die eerder deze maand van het sec- tiebestuur geen toestemming kreeg voor een visite by de club van Peters, zal tydens zyn ver blijf in Italië niet bewust contact zoeken met de andere Nederlan ders die daar voetballen. De trip naar Genua past in het ka der van de afspraken die tussen het bestuur van de sectie betaald voetbal en de coach zyn ge maakt. Het is niet onmogelyk dat Ryvers, die zyn assistent Rob Baan woensdag in Dublin had bij de ontmoeting Ierland-Span je, in de komende tijd nog per soonlijk contact zal leggen met andere internationals die uitko men voor buitenlandse vereni gingen. Kampioen Dynamo Minsk heeft het voetbal kampioenschap van de Sowjei- Unie veroverd. Gisteren won Dy namo op de 34e en laatste wed strijddag met 4-3 van Spartak Moskou. Dynamo behaalde de ti tel voor de eerste keer in zyn ge schiedenis. De ploeg eindigde met een totaal van 47 punten. Als tweede finishte met een punt achterstand naamgenoot uit Kiev. Dynamo Kiev zegevierde in zyn slotwedstrijd met 3-2 over Ararat Jerevan. Spartak Moskou, dat Haarlem in de twee de ronde van voor het UEFA-be- kertoernooi uitschakelde, ein digde als derde met 41 punten. Bundesliga Door een vooruitgespeelde compe titiewedstrijd voor de Bundesli ga tegen VFL Bochum gister avond op eigen veld'met 3-1 te winnen heeft Borussia Dort mund tydelyk de leiding gomen op de ranglyst. De Dortmunders hebben een punt meer dan Ham burger SV, maar een wedstryd meer gespeeld. Bij rust stond Borussia al met 2-0 voor door treffers van Burgmül- ler en Koch. Tien minuten na de rust maakte Awbramczik er 3-0 van alvorens Patxke in de 64c minuut tegen kon scoren. SPLIT (ANP/Rtr) - China heeft de landenwedstryden tydens het ta felen nistoernooi om de open Joegoslavische kampioenschap pen in Split zowel by de dames als de heren gewonnnen. De Chi nese heren wonnen in de eind strijd met 3-2 van Joegoslavië, de dames versloegen de Sowjet Unie eveneens met 3-~ ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 i U.V.S. - Lenig Snel Deze advertentie is aangeboden door Vijf Melpiein 5, Lelden Dorpsstraat 106, Warmond

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13