c Ongeregeldheden en manifestaties Nader overleg adempauze Lubbers regelt zijn zaakjes Claus doet nog rustig aan" Modegril bepalend voor kiezersgedrag Derde dag onderwij sstaldng Koningin Beatrix in Londen: 11 Nieuwe belastingrel vermijden DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse kie zers laten hun stem bepalen door mode grillen. Daardoor ontstaan grillige en on voorspelbare verkiezingsuitslagen. Deze ontwikkeling heeft zijn beslag gekregen in de jaren na 1967. Dat betoogt de politi coloog Rudy Andeweg in zijn proef schrift, waarop hij vandaag aan de L^idse universiteit is gepromoveerd. Vóór 1967 wijzigden de politieke verhou dingen zich maar nauwelijks, maar na die tijd komen volgens Andeweg steeds meer aardverschuivingen in de politiek voor. „Vóór de jaren '60 liep men in Nederland in klederdracht. Na 1963 loopt men in confectie en volgt men de mode zeer be wust", aldus de promovendus. De omslag in het gedrag van de Nederland se kiezers heeft zich volgens Andeweg in de jaren '60 en '70 voltrokken. Het doel van zijn onderzoek was via verkiezings- onderzoeken en volkstellingen de diverse theorieën te testen die de veranderingen verklaarden. Geen enkele theorie Tot zijn verbazing heeft hij ontdekt dat geen enkele theorie in feite het verander de kiezersgedrag goed verklaart. Niet de sociaal-economische omstandigheden of de invloed van de politieke gebeurtenis sen in 1966 (de val van het kabinet-Cals in de Nacht van Schmelzer en de rellen in Amsterdam tijdens het huwelijk van prinses Beatrix). Ook de jongeren onder de kiezers kunnen niet alleen de veranderingen teweeg heb ben gebracht. Als die nieuwe kiezers uit de cijfers worden weggelaten, dan zou den de verschuivingen ook hebben plaatsgevonden. Wel is het zo dat de jon geren meer veranderd zijn dan de oude ren, maar niet zo veel dat zij de uitslagen van de verkiezingen konden bepalen. Bo vendien waren er daarvoor te weinig jon geren. Alleen de zogeheten deconfessionalisering, de afnemende trouw van gelovigen aan de confessionele partijen, kan een verkla ring zijn voor de sterke teruggang van die partijen die zich nu hebben verenigd in het CDA. Deze partijen zyn het meest ge troffen door de veranderingen in de Ne derlandse politiek. Opvallend is het volgens Andeweg dat de mensen die echt de kerk hebben verlaten, over het algemeen de neiging hebben links te stemmen, waarbij de voorkeur uitgaat naar de PvdA. De mensen die wel iswaar niet meer naar de kerk gaan maar niet de kerk verlaten („lafhartige ontker kelijking", aldus Andeweg). stemmen echter bijna allemaal op de WD. Verkiezingswind Na de verwerping van alle andere theo rieën, is Andeweg tot zijn eigen - voor zichtige - conclusie gekomen: de kiezers waaien met de „verkiezingswind" mee en veroorzaken daardoor instabiliteit. Die grote schommelingen in de kiezersgunst zijn blijvend, meent Andeweg, en we zul len ermee moeten leren leven. Vooral de jonge kiezers zijn aan de wijzigingen van de politieke mode onderhevig en vormen een weinig vaste achterban voor de poli tieke partijen. Hij heeft geen inzicht gekregen in de ma nier waarop de mode-bewegingen op het politieke terrein ontstaan. „Evenmin als de echte mode. is de politieke mode te voorspellen", zei hij op een persbijeen komst. Waarschijnlijk ontstaat een veran dering in de kiezersgunst onder druk van vele factoren, zoals bijvoorbeeld werkge legenheid. openbare orde en kernbewa pening, maar zekerheid heeft hij niet. Wel. zo heeft hij vast gesteld, heeft de te levisie grote invloed gekregen. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) - Grootscheepse manifestaties verspreid over het hele land en enkele relletjes hebben het beeld bepaald van de derde stakingsdag in het onderwijs. Aan de bijeenkomsten en demonstraties namen in totaal tiendui zenden leraren en leerlingen deel. De ongeregeldheden beperkten zich tot Rotter dam, Brielle en Helmond. In de Maasstad verrichte de politie 10 arrestaties in Hel- mond zes. De staking heeft zich gisteren min of meer gestabiliseerd. Dinsdag heeft zich een groot aantal scho len nog spontaan bij de staking aangesloten, zonder daartoe door de onderwijsbonden te zijn aan gewezen. Gisteren kwamen daar weinig nieuwe scholen meer bij. Officieel geven de onderwijsbon den scholen die zich nu nog aan melden om mee te staken geen toestemming meer. In veel geval len worden deze stakingen door leerlingen of studenten veroor- zaakt.Op de basisscholen was het gisteren een halve actiedag. Veel bonden hebben de vrije middag aangegrepen manifesta ties te organiseren, waar ook de niet-stakende collega's aan deel konden nemen. Overal in het land zijn deze bijeenkomsten, over het algemeen georganiseerd door de gezamenlijke bonden, uitzonderlijk goed bezocht. In Amsterdam waren zeker tien- Aiizend leerkrachten op de been cm te demonstreren tegen de plannen van Deetman. Een bij eenkomst in Tilburg trok onge veer 8000 onderwijsgevenden uit alle sectoren van het onderwijs en eenzelfde beeld gaven bijeen komsten in Sittard en Eindho ven te zien. De woensdagochtend bracht Rot terdam een herhaling van de ge beurtenissen van dinsdag. Over al in de stad deden zich scholie renrelletjes voor, die hier en daar een zeer grimmig karakter had den. De onrust wefd voorname lijk veroorzaakt door scholieren van stakende scholen, die in groepen optrokken naar scholen waar nog werd gewerkt. In de loop van de middag keerde de rust in de stad terug. Er werden tien arrestaties verricht. In Briel le heeft de politie honden moe ten inzetten om vechtende leer lingen en leraren te scheiden. In diverse plaatsen in Brabant en Limburg hebben zich eveneens schermutselingen voorgedaan De onderwijsvakorganisaties to nen zich wat ongerust over het uitblijven van een duidelijke reactie op de stakingen uit poli tiek Den Haag. Dinsdagavond hebben de onderwijsspecialisten uit de fracties de eerste voorzich tige geluiden laten horen. De re geringspartijen (WD en CDA) lieten weten de salariskorting niet prettig te vinden. Toch zien* zij geen andere oplossing om de onderwijsbegroting sluitend te krijgen. De oppositiepartijen (PvdA en D'66) voelen er meer voor dit soort kortingen uit te smeren over het hele overheidsperso neel. In Nieuwegein bij Utrecht heeft zich een volstrekt nieuwe situa tie voorgedaan. Ongeveer twee honderd ouders lopen de kans beboet te worden wegens over treding van de Leerplichtwet, omdat ze hun kinderen gistere- nuit solidariteit hebben thuisge houden. Op de scholen werd niet gestaakt. De leerplichtambte naar van de gemeente Nieuwe gein heeft de schoolhoofden van de drie betrokken scholen ver plicht hem binnen drie dagen op te geven welke ouders hun kin deren thuis hebben gehouden. De officier van justitie in Utrecht moet vervolgens uitmaken wat er met de ouders, die overigens van tevoren op de hoogte waren gebracht van dit risico, gaat ge beuren. ALKMAAR - Een skelet op een stoel diende als grote blikvanger tijdens een onderwij sb ij eenkomst in Alkmaar. De stakerskreet dat het onderwijs wordt uitgekleed "tot op het bot" wordt hiermee treffend geïllustreerd DEN HAAG (GPD/ANP)- De werkgevers- en werknemersor ganisaties zullen volgende week jaa het kamerdebat over de rege ringsverklaring nader met het kabinet overleg voeren over het sociaal-economisch beleid in de komende jaren. Daarbij zal het in het bijzonder gaan over de in houd van de adempauze, die het kabinet voor de eerste maanden van het volgend jaar heeft aange kondigd. De afspraak is gemaakt in een informeel overleg dat een kabinetsdelegatie gisteren met de sociale partners heeft gehad. Vanmorgen is in de Stichting van de Arbeid een begin gemaakt met een poging van werkgevers en werknemers om te komen tot centrale aanbevelingen over her verdeling van arbeid en de aanpak van de jeugdwerkloos heid. De vakbeweging is niet enthou siast over de adempauze omdat er sedert het moment dat zij voor het eerst als mogelijkheid werd genoemd (in oktober tijdens de kabinetsinformatie) nogal veel is veranderd. Met name het feit dat het kabinet de prijzen niet over de hele linie zou willen bevrie zen, en ook bepaalde premies en belastingtarieven niet op het hui dige niveau zou willen handha ven valt bfj de vakbeweging ver keerd. Ook wil de vakbeweging zekerheid wat er gebeurt met de uitkeringen en de ambtenarensa larissen. Er is bij de kabinetsdelegatie op aangedrongen op korte termijn contact op te nemen met de on derwijsbonden en de bonden van overheidspersoneel om te bezien hoe de kwestie van de ex tra korting op de onderwyssala- rissen met 1,65 procent kan wor den opgelost. VNO-voorzitter Van Veen (werkge vers) herhaalde gisteren dat de adempauze overbodig, onge wenst en onredelijk is. Volgens Van Veen wordt de bereidheid van werkgevers en werknemers om alsnog tot centrale aanbeve lingen voor de cao-onderhande lingen in de bedrijven te komen door een "centralistische adem pauze" gefrustreerd. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 9 8 2 De Bilt regen 9 7 7 regen 8 7 5 Eelde regen 9 5 7 Eindhoven regen 7 6 5 Den Helder geheel bew. 9 8 17 Rotterdam regen 10 8 5 Twente geheel bew. 6 6 24 Vlissingen geheel bew. 10 7 6 Zd. Limburg motregen 7 5 2 Aberdeen regen 4 3 2 Barcelona onbewolkt 18 7 0 Berlyn regen 6 4 2 Bordeaux regen 13 8 04 Brussel motregen 8 6 7 Frankfort 7 6 08 Genève 7 3 10 Helsinki 4 2 10 Innsbruck 2 0 11 Klagenfurt onbewolkt 6 -5 0 Kopenhagen half bew. 6 2 02 Lissabon onbewolkt 17 10 0 Locarno licht bew. 12 2 0 Londen regen 10 9 1 Luxemburg motregen 4 4 8 Madrid onbewolkt 16 0 Malaga onbewolkt 20 7 0 Mallorca licht bew. 18 5 0 Malta zwaar bew. 18 10 5 München regen 4 2 6 Nice licht bew. 17 8 o Oslo geheel bew. 4 -3 0 geheel bew. 8 4 onbewolkt 15 7 0 Split onbewolkt 11 5 09 Stockholm 5 0 Wenen onbewolkt 5 0 05 Zürich regen 5 2 10 Istanbul zwaar bew. 21 16 0 Las Palm as licht bew. 22 0 0 Tel-Aviv onbewolkt 25 13 0 Tunis licht bew. - 11 T LONDEN - Het gaat goed met de gezondheid van prins Claus, maar hij moet het nog wel kalm aan doen. Dat zei koningin Bea- door Henk Dam trix gisteravond tijdens een in formeel gesprek met journalis ten aan het eind van een receptie voor leden van de Nederlandse gemeenschap in Londen. De koningin woonde deze receptie zonder haar echtgenoot bij. Ook bij drie eerdere ontvangsten, één op maandag en twee gisteren, was prins Claus niet aanwezig. Deze bijeenkomsten worden te vermoeiend -geacht voor de prins, voor wie het staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk de eerste officiële verplichting is sinds zijn ontslag uit een psy chiatrische kliniek in Zwitser land. „Niettemin", aldus een zeer ont spannen pratende koningin Bea trix, „hopen we verder de be langrijkste onderdelen van het Het koninklijk paar met in het midden premier Thatcher. staatsbezoek samen te kunnen bijwonen. Tot nu toe is alles in ieder geval naar wens verlopen". Het staatsbezoek duurt tot vrij dagochtend. De koningin zei het altijd erg pret tig te vinden om in Engeland te zijn. „In Londen is het leuk om boodschappen te doen, al was het maar, omdat je er met rust wordt gelaten", aldus koningin Beatrix, die daaraan toevoegde: „Maar het is hier wel erg duur". Werkloosheid De vorstin zei dit aan het eind van een middag, die haar met een aantal zeer verschillende facet ten van het leven in Engeland in aanraking had gebracht. Die middag was begonnen met een lunch op een van de meest be kende adressen in Groot Brittan- nië, Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse pre mier. Koningin Beatrix en prins Claus waren daar de gast van mevrouw Thatcher. De gesprekken tijdens de lunch bij de premier waren vooral gewijd aan het probleem van de werkloosheid, die in En geland en Nederland momenteel procentueel vrijwel even hoog is. Een probleem waarmee beide lan den eveneens in gelijke mate te maken hebben, dat van de cultu rele minderheden, was hoofdon derwerp van gesprek bij de ont moeting die de koningin later had met leden van de Londense gemeenteraad, de Greater Lon den Council (GLC), die onder lei ding staat van de ultralinkse Ken Livingstone. Deze bijeenkomst had een beslo ten karakter, maar minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die in het gevolg van de koningin is meegekomen, sprak later over „een boeiende ontmoeting die een diepe indruk op de koningin heeft achtergelaten". Banket 's Avonds waren koningin en prins de eregasten op een banket in de historische Guildhall, in het hart van het Londense zakencen trum, de City. De Nederlandse vorstin hield tijdens dit banket een rede, die zij goeddeels wijd de aan de Europese Gemeen schap. Zoals bekend staat Engeland op gespannen voet met de overige lidstaten van de EG, omdat het land vindt dat het een te hoge contributie moet betalen. Een van de twee grote politieke par tyen in het land, Labour, heeft 'terugtrekking uit de EG' tot on derdeel van haar politieke pro gramma gemaakt. Koningin Beatrix deed een opval lend nadrukkelijke oproep niet toe te geven „aan de verleiding ons terug te trekken achter onze nationale grenzen en Europa te laten voor wat het is". Later in haar rede herhaalde de vorstin haar boodschap, zij het in iets an dere bewoordingen. „De beproevingen van dit ogenblik mogen ons niet doen vergeten dat wy als landen van West-Eu ropa afhankelijk zijn van elkaar en dat we by elkaar horen. De grote uitdagingen van de toe komst kunnen wij slechts aan in dien wij bereid zijn naar elkaar te luisteren en onze krachten te bundelen. Samen trekken wy verder in een moeizame pelgrim stocht naar het nieuwe Europa", zo zei ze. Minister-president drs. Ruud Lubbers gaat al zijn zakelyke belangen, en dat zijn er nogal wat, met spoed onderbren gen in een stichting, zo heeft hij kamervoozitter Dolman laten weten. Die stichting wil hy laten besturen door men sen die privé en zakelijk ver van hem af staan. Om de ver menging van politieke en za kelijke belangen helemaal te vermijden, zal hij zelfs over wegen die laatste helemaal af te stoten. Daarmee wil Lubbers een her haling voorkomen van de „belastingaffaire" rond zyn persoon, die in 1978 aan het licht kwam. Slim gebruik van een fiscale regeling die hy als minister van economische za ken in 1973 mede had inge steld, bleek hem vele tonnen belastingvoordeel te hebben opgeleverd. Hoewel hij, toen de zaak in de pers was uitgelekt, verzeker de dat hij het genoten belas tingvoordeel intussen onge daan had gemaakt, en de Tweede Kamer het niet nodig vond zijn kop te laten rollen, blijft de belastingkwestie de nieuwe premier tot op de dag van vandaag achtervolgen. Het is een smet op zyn repu tatie. Alles draait om R-3, de bouw-, beleggings- en exploitatie maatschappij te Capelle aan de IJssel. De broers Ruud, Rob en Richard Lubbers (vandaar de naam R-3) zijn daarvan de vennoten. Ruud door Chiel Evers heeft een belang van 35 pro cent Het gaat om een zoge naamde commanditaire ven nootschap, een constructie die de aandeelhouders de mogelijkheid biedt om aan spraken op belastingvoor deel met hun privé-inkomen te verrekenen, zolang het be drijf verlies liidt. Toen de gebroeders Lubbers in december 1974 hun firma R-3 oprichtten, was Ruud minis ter van economische zaken in het kabinet-Den Uyl. Dat ka binet had in 1973 een investe ringsaftrek ingevoerd voor bedrijven die geld staken in gebouwen en machines. Mi nister Lubbers verhoogde die aftrek op 18 november 1974 voor de duur van één jaar van 8 tot 12 procent, ffet fiscale voordeel werkte voor de be drijven twee jaar door. Precies in het jaar dat de aftrek op zijn hoogst was, kocht R-3 in Bleiswijk een supermarkt voor negen ton en in Den Haag een complex van win kels en kantoren voor bijna zes en een half miljoen gul den. Die investeringen gaven de drie broers recht op aan zienlijke aftrekposten voor hun privé-inkomens, zowel uit vermogen als uit arbeid. Op grond van zijn aandeel mocht Lubbers in de jaren 1974 tot en met 1976 in totaal ruim zeven ton van zyn bru- to-inkomen aftrekken. Om dat over dat inkomen anders zeventig procent belasting moest worden betaald, zou het netto-voordeel een half miljoen gulden belopen. Legaal Allemaal legaal, maar niet over eenkomstig de bedoeling van de regeling. Die was immers door het kabinet ingesteld om bedrijven tot investeren te prikkelen en daarmee tot het scheppen van werkgele genheid. In het geval R-3 was vooral sprake van een zeer lu cratieve belegging van privé- vermogen. Lubbers zei dat hij zelf niet ac tief bij de voordelige transac ties betrokken was geweest. Ook zei hy, dat hij nogal ge schrokken was toen bleek dat hy over 1975 vrywel geen belasting verschuldigd was over zyn ministerssalaris. In overleg met de belasting-in specteur heeft hy vervolgens de boekwaarde van de be wuste bedrijfspanden zo ver hoogd. dat hij toch het „nor male bedrag aan belasting" ging betalen. Sommige belasting-deskundi gen bleven vraagtekens zet ten bij deze rechtzetting van de kwestie. Een opwaarde ring van panden is fiscaal-ju- ridisch niet geoorloofd, be toogden zy. Bovendien zou de opwaardering Lubbers in de toekomst juist voordeel opleveren, omdat die de winst by verkoop van de pan den zou drukken en daarmee de dan verschuldigde belas ting. Brief In zijn brief aan kamervoorzit ter Dolman geeft de inmid dels premier geworden Lub bers ook daarover nadere op heldering. De belasting-in specteur heeft hem in 1978 niet toegestaan de genoten investeringsaftrek ongedaan te maken. Wél heeft de inspecteur de eer der vermelde opwaardering van de gebouwen toegestaan. Die bedroeg in de jaren '75 en '76 te zamen een kleine 370 000 gulden. Dat is ruim zestig procent van de geno ten investeringsaftrek, re kent Lubbers in zyn bncf voor. Van verdere opwaarde ringen wilde de inspecteur niet weten. Lubbers weerspreekt de bewe ring dat de opwaardering hem, bij toekomstige ver koop van de bewuste pan den, fiscaal voordeel ople vert In dat geval zal een fis cale afrekening plaatshebben waarvan nu duidelyk is dat de belastingafdracht bedui dend hoger zal zijn. dan wan neer destijds van de investe ringsaftrek was afgezien, schrijft hy. Twijfel Als laatste voorbeeld van zyn goede wil voert Lubbers aan, dat hy de laatste jaren in to taal 97.000 gulden in minde ring heeft gebracht op de schadeloosstelling die hy als kamerlid krygt Dit omdat R- 3 na een verliesgevende start inmiddels winst maakt Was R-3 niet de naar fiscale trucs riekende commanditaire ven nootschap, maar een gewone BV. dan zou hy die strop niet hebben gehad, meldt Lub bers. Hoe dan ook, de minister-presi dent heeft zich voorgenomen een herhaling te voorkomen. Om te beginnen wil hy drie mensen zien te vinden die ver genoeg van hem afstaan om op een onafhankelijke wijze zyn vermogen en zakelyke belangen te beheren. De voorzitter van de Algemene Rekenkamer, Peschar, heeft zich daar niet aan willen wa gen, met een terecht beroep op de onverenigbaarheid van functies. De beste oplossing lykt de mo gelijkheid die Lubbers ook zelf aanduidt: het afstoten van al zyn zakelyke belan gen. Dat wil hij echter alleen als dat geen gevaar oplevert voor de werknemers in de be trokken bedrijven en voor zover het de andere aandeel houders (zyn broers) niet schaadt „By twyfel moet het werkgelegenheidsbelang doorslaggevend zyn", vindt hy. Twyfel is bij de huidige minister-president meestal rykelyk aanwezig Groene Betaalcheques en de Groene Betaaipas. Gegarandeerd toe f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar b«j alle banken en spaarbanken van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7