Actie wijk voor verkeerslichten fel "Politie handelde bij uitzetting humaan" BIWE^UISPUNTMAAN I^SïiCHTINM Bezetters faculteitsbureau krijgen steun kamerleden Blokkade Willem de Zwijgerlaan Bovenwoning mag geen bedrijfsruimte worden PAGINA 4 L«*dn DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Bij de uitzetting van drie Turkse meisjes uit Neder land, op 13 oktober, is door de Leidse politie wél humaan ge handeld. Dat antwoordt de commissaris van politie H.W. van Voorden op vragen van de taakgroep migranten van de Raad van Kerken in Leiden. In een open brief had de taak groep migranten geprotesteerd tegen de wijze waarop de drie meisjes uit het land waren ge zet. De drie zusjes, 12, 10 en 7 jaar oud, werden in januari van dit jaar door hun vader naar Lei den gehaald. De kinderen kre gen echter geen verblijfsver gunning en moesten volgens de rechter Nederland verlaten. De vader gaf geen gehoor aan het verzoek zijn kinderen naar Turkije te brengen waarop de Antwoord commissaris op brief Raad van Kerken: vreemdelingenpolitie die taak op zich nam, te weten op woensdag 13 oktober. De taakgroep migranten meent dat de vreemdelingenpolitie hierbij op niet al te menselijke wijze had gehandeld. Een van de meisjes werd thuis voor de deur aangehouden en naar het politiebureau gebracht, haar zusjes werden op school opge haald. Daarna werden de kin deren, die volgens de taak groep geen afscheid van hun vader meer hadden kunnen ne men, op het vliegtuig naar Tur kije gezet. In Turkije zou ech ter niemand zijn die bereid is voor de drie kinderen te zor gen. De moeder is namelijk na een scheiding hertrouwd en heeft al zeven kinderen te ver zorgen. Commissaris Van Voorden merkt nu op dat met poli- tie-optreden tot op het laatste moment is gewacht. Daar de vader zijn kinderen niet zelf wegbracht, was ingrijpen door de politie echter onvermijde lijk geworden. Dat de belangen van de kinderen hierdoor kon den worden geschaad erkent Van Voorden, maar volgens hem is dat niet te wyten aan de politie. De vader had moeten bedenken wat de gevolgen wa ren toen hij zijn kinderen naar Nederland haalde en zij geen verblijfsvergunning kregen. Ook het gebrek aan opvang in Turkije is volgens Van Voor den geen zorg van de politie. De ambassade in Turkije was overigens wel op de hoogte ge steld van de komst van de kin deren. Van Voorden: "De vreemdelingendienst heeft haar werk met de nodige zorg vuldigheid verricht. Dat de kinderen het slachtoffer zijn betreuren mijn medewerkers en ik in hoge mate". Vragen Ook het gemeenteraadslid Jan Hoekema (D'66) heeft overi gens schriftelijke vragen ge steld over deze kwestie. Aan de burgemeester vroeg hij onder meer 'waarom er geen overleg is gevoerd' en 'waarom er poli- tiedwang is uitgeoefend bij de uitzetting'. "Het is niet de eer ste keer dat de Leidse vreem delingenpolitie direct kwade trouw veronderstelt en men sen onder dwang het land uit zet", constateert Hoekema in zijn brief. Het D'66-raadslid vraagt nu wat in het algemeen de ervaringen zijn bij uitzettingen. "Moeten ze zo snel mogelijke plaatsvin den, terwijl de vreemdelingen wet nadrukkelijk géén vaste termijn stelt?" Tenslotte vraagt Hoekema de gedragslijn van de vreemdelingenpolitie bij uitzettingen te bespreken. De commissie voor politionele aangelegenheden lijkt hem hiervoor een geschikte gele genheid. LEIDEN - Het buurtcomité Groenoord zal aanstaande maandag de Willem de Zwijger laan blokkeren omdat nog steeds geen verkeerslichten zijn geplaatst op het gevaar lijke kruispunt ter hoogte van de Haarlemmerweg. De bewoners van de buurt Groenoord zijn het wachten meer dan zat. Al sinds 1975 heeft de buurt gevraagd om verkeers lichten. In 1979 is er voor Groenoord een verbeteringsplan tot stand gekomen waarin de verkeerslichtinstallatie was op genomen. Dit plan is door het rijk goedgekeurd hetgeen bete kent dat bijna anderhalve ton be schikbaar is voor de plaatsing van verkeerslichten. De gemeente wil nu echter afzien van het plan omdat er geen geld is om de verkeerslichtinstallatie te onderhouden. Daarmee zou een bedrag gemoeid zijn van on geveer 10.000 gulden per jaar. Dat heeft de gemeente niet dus kunnen de verkeerslichten niet doorgaan, zo is de redenering. Om dezelfde reden is ook al afge zien van de plaatsing van ver keerslichten op de kruising van de Kooilaan met de Bernhardka- de. De buurtbewoners van Groenoord zijn laaiend en menen dat ze ja renlang door de gemeente aan het lijntje zijn gehouden met mooie plannen. "Niet alleen met de verkeerslichten, ook met de nieuwe riolering en met de straatverbetering. Telkens weer zijn er toezeggingen gedaan door de gemeente en telkens weer zijn deze beloftes gebroken. De buurt is dit gesol meer dan zat", aldus het buurtcomité. "Jarenlang zijn Antiekbeurs In de Pieterskerk wordt vrijdag een antiekbeurs gehouden. In veertig stands worden sieraden, ■porselein, glaswerk, munten, Mikken, meubels, eethoeken en slaapkamers te koop aangebo den. De openingstijden: vrijdag van vijf tot negen uur, zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van elf tot vijf uur. Kostwinnersprincipe In het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, wordt zaterdag een scholing en discussiedag gehouden over het kostwinnersprincipe, uit gaande van de stelling: houden van is niet gelijk aan onderhou den. Met andere woorden: vrou wen horen economisch zelfstan dig te zijn. Spreeksters zijn over dag (van elf tot drie uur) Hilda Passchier (dienstenbond FNV), Els van Manen (FNV-vrouivense- cretariaaten de juriste Willie van Essen, 's Avonds begint er om acht uur een forumdiscussie met verschillende spreeksters die de materie vanuit hun eigen invals hoek bekijken (zoals bijstands vrouwen). De organisatie van de ze dag is in handen van de ABOP-Leiden (ambtenaren bond) en de actiegroep "Vrouwen voor Economische Zelfstandig heid". Er is kinderopvang aan wezig. Postzegelruilbeurs De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt za terdag een postzegelruilbeurs in het restaurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. De beurs is van tien tot half vijf geopend. Fancy-fair Muziekvereniging Concordia or ganiseert zaterdag een fancy- fair met onder meer ballen gooi en, grabbelton, enveloppe trek ken en een rad van avontuur. Het duo de Becra's zorgt voor de mu zikale omlijsting van deze dag. De fancy-fair wordt van tien tot vier uur gehouden in de Barba- raschool aan de St, Jorissteeg. Disco In café Sam Sam aan de Dief- steeg is er zaterdagavond een op treden van de disco 'High Ener gy'. Aanvang acht uur. Rommelmarkt (1) Show band Con-Fuoco houdt za terdag van tien tot vijf uur een rommelmarkt in de bovenzaal van complex Noordeinde 2a. Ook is er een rad van avontuur. Rommelmarkt (2) Toneelvereniging Imperium or ganiseert zaterdag een rommel markt in haar theater aan de Ou de Vest 33e. De opbrengst wordt gebruikt om betere technische voorzieningen tot stand te bren gen op het gebied van geluid en belichting. Zo hoopt de 25-jarige vereniging zichzelf een cadeau te kunnen geven. Film De film 'Marathon Man' draait zaterdag in het open-café van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. Openingstijd: van twee tot Vijf uur. Postduiven Postduivenvereniging LPC houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw van zustervereni ging De Vriendenclub aan de An na Paulownastraat. Keurmees ter is A. Hagens uit Berkel en Ro denrijs. De tentoonstelling gaat zaterdag om vijf uur open; 's avonds worden de kampioenen van het afgelopen vliegseizoen gehuldigd. Om negen uur wor den de prijzen van de tentoon stelling uitgereikt. Zondag zijn de duiven van elf tot vijf uur te bekijken. Jazz (1) Het Loek Dikkers Waterland Sex tet speelt zaterdagavond op jazz- zolder Hot House. Deze groep werd door Dikker in 1978 als kwintet opgericht, hetgeen voor deze jazzpianist- en componist tot een internationale carrière leidde. Hij omschrijft de muziek van de huidige formatie als "een mengeling van swingende jazz en geïmproviseerde muziek, smeuïge tango's, Weense en Sla vische muziek en zigeunermelo dieën. Naast Dikker spelen mee: Leo van Oostrom en Fred Lee- flang op saxofoons, Wim Essed op bas, Joop van Erven op drums en het kwintet werd een sextet door het toetreden van Gerd Dudeck op saxofoons. De zaal gaat om negen uur open; het concert be gint om tien uur. Hot House is ge vestigd op de zolder van het LVC, Breestraat 66. Jazz (2) Bij Jazz on Sunday is er zondag een optreden van "de beste jazz- combinaties van 1981 en 1982". De namen: het Frans Eisen Trio (John Clayton, basJohnny En gels, slagwerk; Frans Eisen, pia no); ix>caliste Greetje Kauffeld; tenor- en altsaxofonist Ferdi nand Povel. Jazz on Sunday is gevestigd in het bowlingrestau rant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Het concert be gint om kwart over drie. Ruilbeurs Verzamelaars van munten, post zegels, sigarenbandjes, lucifer- merken, ansichtkaarten, suyiker- zakjes en dergelijke kunnen mor genavond weer terecht in de Wil lem de ZwijgerschooL De "Ruil- club Koningskerk" organiseert in de school aan de Willem de. Zwijgerlaan 44 een ruilavond. Aanvang is 19.00 uur en de toe gang is voor nieuwelingen de eer ste keer gratis. Zij die interesse hebben kunnen zich morgen op geven, bij één van de bestuursle den. we geduldig en netjes geweest, maar ons geduld is nu ten einde. Daarom gaan we over tot actie. Geen verkeerslichten? Dan zul len we zelf zorgen dat het ver keer stopt". Maandag zal de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de Haarlemmerweg en de Floris Vensterlaan enige tijd worden geblokkeerd. Het buurtcomité verwacht een grote opkomst van de buurtbewoners want de ver keerssituatie op het kruispunt ligt erg gevoelig in de wyk. "Re gelmatig gebeuren er ernstige ongelukken en nog vaker bijna- ongelukken, dus de noodzaak van verkeerslichten is wel aange toond. De Willem de Zwijgerlaan is net een racebaan. Als er ooit een kind wordt aangereden, sta ik niet in voor de gevolgen voor de automobilist", zegt een buurt bewoner. De automobilisten die maandag door de blokkade worden getrof fen zullen door middel van span doeken en pamfletten op de hoogte worden gesteld van de ac tie. De gemeente wordt gevraagd om haar beloftes na te komen. "Die verkeerslichten zijn kei hard nodig dus gemeente houdt u eens een keer aan uw woord", aldus het buurtcomité. LEIDEN - Uit een modezaak aan het Vyf Meiplein is gistermiddag en schoudertas met daarin vijf tienhonderd gulden en tal van waardevolle papieren gestolen. De diefstal moet zijn gebeurd tus sen twaalf en vijf uur. Behalve een portemonnee met vijftien honderd gulden zaten er in de tas tien girobetaalkaarten met bijbe horend pasje en een aantal euro- cheques met pasje. Met deze spandoeken kondigde het Buurtcomité Groenoord de actie die het maandag wil voeren vandaag LEIDEN - De bezetters van het fa culteitsbureau van sociale we tenschappen aan de Rijnsburger- weg hebben politieke steun ge kregen. Tweede-Kamerleden van PvdA, D'66, CPN, PPR en PSP hebben een telegram aan het faculteitsbestuur gestuurd, waarin zij vragen alles in het werk te stellen om de vrouwen studies te behouden en de finan ciering van de vier arbeidsplaat sen hiervoor mogelijk te maken. De kamerleden schrijven de bezet tingsactie te steunen "gezien de belangstelling van vrouwenstu dies voor onderwijs aan en em- nancipatie van vrouwen". Het te legram is ondertekend door de kamerleden Jabaaij (PvdA), Groenman (D'66), Eshuis (CPN), Lankhorst (PPR) en Van Es (PSP). Minder te spreken over de bezet ting, die vandaag de derde dag inging, is het college van bestuur van de Leidse universiteit. Be stuurslid Van der Meer zegt: "Het is natuurlijk wel een onaan gename situatie. Want je kunt zonder meer stellen dat een aan tal werkzaamheden stokt. Wy kunnen bijvoorbeeld niet alle ge gevens krijgen over deze zaak. Die liggen namelijk in het facul teitsbureau. De bezetters zeggen: schrijf maar een brief, als jullie toegang willen hebben. Dat ver tikken we dus". De (ongeveer 150) bezetters zelf verklaren te verwachten dat de zaken een positieve wending zul len nemen. "Maar als het college van bestuur en de faculteit niet met ons willen overleggen, dan zullen we gewoon door blijven gaan". De belangrijkste eis van de bezet ters - de vrouwenstudies mogen niet worden opgeheven - is nog niet ingewilligd. Er is dinsdag weliswaar overleg geweest tus sen bezetters en het dagelijks be stuur, maar beide partijen blij ken een en ander verschillend uit te leggen. Volgens Van der Meer het dagelijks bestuur van de uni versiteit. "Wij hebben gezegd: wij zullen ons zelfstandig in dit probleem verdiepen, maar het is toch in eerste instantie een zaak die het faculteitsbestuur aan gaat. Kijk, dat wij, college van bestuur dus, geen geld hebben, dat staat vast". Open huis bij Sylvius- laboratorium LEIDEN - In het kader van de door de Leidse universiteit geor ganiseerde open-huiscyclus biedt het Sylviuslaboratorium, aan de Wassenaarseweg 72, be langstellenden op woensdagmid dag 24 november een gevarieerd programma. Aanvang: exact 14.30 uur. In dit gebouwencomplex zijn on dergebracht de wetenschappelij ke instituten medische bioche mie, anthropogenetica, stralen- genetica en chemische mutage- nese, histochemie, cytochemie en farmacologie. Belangstellenden kunnen zich tot en met maandag 22 november opgeven: tel. 071-148333, toestel 3665/3133. Aanrijding bij Koningstraat LEIDEN - Bij een aanrijding op de hoek van de Willem de Zwijger laan en de Koningstraat is giste ren een 17-jarige bromfietsster uit Sassenheim gewond geraakt Het meisje reed over de parallel weg langs de Willem de Zwijger- laan en botste ter hoogte van de Koningstraat op een stilstaande personenauto. De bestuurder, een 25-jarige Leidenaar, wilde vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Koningstraat inrijden maar was te ver doorgereden zodat zijn voorzijde gedeeltelijk de pa rallelweg blokkeerde. De bromfietster is met een licht# hersenschudding en een hoofd wond overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. LEIDEN/DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn het eens met B en W van Leiden dat de woning Haarlemmerstraat 236a niet mag worden 'omgebouwd' tot bedrijfsruimte. Eigenaar J.A.Hoffmans uit Voorburg was bij de provincie in beroep gegaan tegen de afwijzing door de gemeente. Volgens Hoffmans is de woning - met een eigen opgang, drie kamers, een keuken en een wc - hard nodig als opslag plaats bij zijn aan de Haarlemmerstraat 236 en Pelikaanstraat 21 geves- heeft züii coUeM CathivrorSttèr Volgens GS heeft Hoffmans niet overtuigend aangetoond waarom hij het het college van bestuur) be- Pand. Pelikaanstraat 21 niet kon benutten als pakhuis terwijl het be slist niet toegezegd dat de finan- ciering van de vrouwenstudies wel geregeld zou worden door houd van een redelijke en goedkope woning voor de woningvoorraad - een argument van de gemeente - door het dagelijks bestuur van de provincie wordt onderschreven. "Vraag en antwoord" Twee weken geleden zijn wij ge start met een nieuwe rubriek waarin vragen van lezers kort besproken worden. Aan het eind van dit stukje riepen wij u, lezers van deze krant, op om vragen door te geven voor be handeling in deze rubriek. Ver schillende mensen hebben hierop gereageerd. Deze week gaan we in op een aantal vra gen die ook voor anderen dan de vragenstellers zelf van be lang kunnen zijn. Eerst echter een RECTIFICA TIE: de nieuwe regeling voor mensen met een ABW- of RWW-uitkering die tevens in komsten uit arbeid hebben, gaat (hoewel alles daarop wees) niet in per 1 oktober 1982 maar per 1 januari 1983, al thans dat is de laatst bekende streefdatum. Bovendien wil len we er nogmaals op wijzen dat er voor die mensen die nu al verdienen naast een uitke ring en voor wie een gunstiger aftrekregeling geldt (met name alleenstaande ouders) een overgangsregeling komt. Zo dra zekerheid bestaat over de datum van invoering van de re geling, zullen wij u hierover via deze rubriek informeren. Dan nu een aantal vragen van cliënten. Servicekosten Een huurder van een woning in een flatcomplex in Leiden ont ving deze week van de beheer der van de woningen een afre kening van de servicekosten over 1981. De afrekening resul teerde in een navordering van (in zijn geval) f38,47. De huur der wilde wel eens weten of dat nou zo maar kon en nam con tact op met de beheerder van de woning. Van deze beheer der werd hij echter niet veel wijzer, het antwoord was dat de navordering "een maatregel was overeenkomstig artikel 12 van de Huurprijzenwet Woon ruimte". Wat er in dat artikel 12 stond, werd er niet bijgezegd. Hij wendde zich tot ons met de vraag wat er nu in artikel 12 be- Instituut Burgerraadslieden, üf 2311 EK Leiden. Koomburgsteeg 2i Telefoon 071 - 254142. Coby Kroon paald was en hoe het in het al gemeen gaat met servicekos tenberekening. Welnu, in artikel 12 Huurprijzen- wet Woonruimte wordt inge gaan op de overige betalings verplichtingen. De prijs die een huurder moet betalen voor zijn/haar woning valt uiteen in de "kale huurprijs" (voor het enkele gebruik van de woning) en in de zogenaamde "overige betalingsverplichtingen" (voor alles wat de verhuurder daar naast aan diensten levert). Bij dit laatste kan gedacht worden aan centrale verwarming, ad ministratiekosten, huismees ter, glasverzekering etc. De hoogte van de kale huurprijs is, zoals u wel zult weten, af hankelijk van de puntenwaar dering van de woning. Hoe de hoogte van de overige beta lingsverplichtingen nu moet worden berekend is geregeld in artikel 12 Huurprijzenwet Woonruimte. Dat bepaalt: voorzover die kosten precies kunnen worden vastgesteld mogen slechts de werkelijk gemaakte kosten in rekening worden gebracht en voor zover dat niet kan, mogen de naar re delijkheid geschatte kosten in rekening worden gebracht. Verder bepaalt artikel 12 dat de verhuurder elk jaar binnen vier maanden na het einde van het boekjaar, dus in het alge meen voor 1 mei, een gespecifi ceerde afrekening moet ver strekken aan de huurder. In deze specificatie moet een overzicht gegeven worden van de in rekening gebrachte kos ten met vermelding van de wy- ze van berekening daarvan. Deze opgave van de werkelijke kosten staat naast de geraam de servicekosten zoals die wa ren opgenomen in de huursom die u dat betreffende boekjaar betaalde. Naast de opgave van de werkelijke kosten ontvangt u dus een afrekening die kan resulteren in ofwel teruggave van teveel betaalde servicekos ten of in een navordering. Wat nu als de verhuurder - zoals in dit geval - pas in november met de navordering komt, heeft hij zijn recht op navorde ring verspeeld omdat hij niet de vier-maanden-termijn heeft aangehouden? Nee, want de Huurprijzenwet stelt geen en kele straf op het niet-nakomen van de afrekening binnen vier maanden. Helaas, want nu heeft de verhuurder het rente- voordeel van de aan huurder terug te betalen voorschotbe dragen. Ten tweede: moet je nu die afre kening zomaar betalen? Nee, den of de opgegeven kosten al lemaal wel onder het begrip "servicekosten" vallen en ver volgens of de kosten juist bere kend zijn. In elk geval mag de huurder niet worden belast met kosten die zonder zijn toe stemming zyn gemaakt (voor service die niet in de huurover eenkomst is vastgelegd), dan wel kosten die uitsluitend zijn gemaakt in het belang van de beheerder/eigenaar (bv. der- vingskosten leegstand). Even min mogen kosten die al in de kale huurprijs zijn inbegrepen nog eens in de servicekosten worden meegenomen (bv. groot onderhoud, kosten van de aanleg van de groenvoorzie ning). Verder moet u er attent op zijn dat de kosten voor de huuradministratie niet hoger zijn dan vijf procent van de ka le jaarhuur, dat beheerskosten niet doorberekend kunnen worden naar de huurder, dat voor centrale verwarming slechts de stookkosten in reke ning mogen worden gebracht en niet de kosten van onder houd en afschrijving, dat glas breuk in centrale ruimten (hal/ trapportaal) voor rekening van verhuurder is en niet mag wor den doorberekend aan de huurder etc. Als de stookkos ten van een huurder niet indi vidueel meetbaar zijn, moeten de kosten naar redelijkheid worden geschat. Voor verwar ming gaat men daarbij meestal uit van het vloeroppervlak van de verwarmde ruimte. \ls u denkt dat de afrekening niet juist is, kunt u - als u niet tot overeenstemming komt met de verhuurder - naar de huurcommissie stappen. De huurcommissie kan dan de boekhouding van de verhuur der controleren en na onder zoek tot een advies komen ten aanzien van de hoogte van de servicekosten. De uitspraak van de huurcommissie is ech ter niet bindend. Een bindende uitspraak kunt u pas krijgen van de kantonrechter. Al met al een lange weg met een onze kere eindbestemming (de uit spraken van de kantonrechters verschillen nogal). Daarom is het beter om met de huurders gezamenlyk naar de verhuur der te stappen en via bv. een ledenvergadering van een wo ningbouwvereniging een ande re berekening van servicekos ten te eisen. Ten slotte kan nog gewezen worden op de voorbe reiding van een wettelijke re geling van servicekosten, waarbij enerzijds de huurop brengst voor deverhuurder wordt beperkt als hij geen spe cificatie van de huurprijs geeft en anderzijds wordt bepaald dat de huurovereenkomst inza ge geeft in de verdere dienst verlening van de verhuurder. Belastingteruggave Een tweede, korter te beant woorden vraag was: wanneer is het zinvol teruggave van. loonbelasting te vragen en over welke jaren kan dit nog? In de belastingwetgeving is be paald dat enkele kosten in mindering kunnen worden ge bracht op het belastbaar inko men. Dit zijn rentekosten van geldleningen/schulden (denk aan koop op afbetaling), kos ten in verband met ziekte of in validiteit, studiekosten (niet in elk geval), kosten van levens onderhoud van bloedverwan ten, alimentatiekosten, giften. Bij sommige kostensoorten be staat een drempel, bv. alleen giften aftrekbaar voor zover die uitgaan boven één procent van het onzuiver inkomen of f200,-. Vermindering van het belastbaar inkomen met deze kosten betekent dat er een la ger belastbaar inkomen uit komt met een lager belasting bedrag, zodat u geld terug krijgt. Teruggave van belasting kan gevraagd worden tot twee jaar na het betreffende belas tingjaar. U kunt dus nog tot 1 januari 1983 belasting terug vragen over 1980. Als u op grond van het bovenstaande denkt in aanmerking te komen voor belastingteruggave, maakt u dan even een afspraak dan bekijken wy óf u recht heeft op teruggave en hoeveel u terug zult krygen. U kunt met dit soort vragen ook te recht by de Rechtswinkel, Ke tel boetersteeg 10. tel. 130775 Over twee weken gaan we verder met de beantwoording van vra gen. Belt u intussen gerust als u onderwerpen heeft die u in deze rubriek behandeld wilt zien. U kunt ons het best 's morgens bereiken tussen 09.00-12.00 uur op tel.nr. 254142.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4