c Staking België breidt zich uit de weekbladen HP Hervormde rem op'Samen op weg-verijdeld df. tijd Part-time ambtenaar extra belast Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen Gemeenten korten op bijstand krakers Waar kun je tot diep in de nacht aan het strand spelen? Casino Scheveningen Waar zitje een uurtje onder hoog- Casino Scheveningen ELSEVEERS Tevredenheid over nieuwe defensie secretaris Varia TILBURG (ANP) - Ambtenaren met een deeltijd baan worden zwaarder getroffen door extra in houdingen op hun salaris dan hun collega's met een volledige baan. Dat is de conclusie van me vrouw H. van Putten, medewerkster aan de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg. Sinds begin lüöl wordt op de overheidssalarissen extra gekort om de ambtenaren in de pas te laten lopen met werknemers in het bedrijfsleven. Diet werknemers betalen steeds hogere sociale pre mies: een lastenverzwaring die de ambtenaren niet treft, omdat zij geen premies betalen. De ex tra inhoudingen, die sinds 1 juli van dit jaar varië ren van ruim twee tot acht procent, zijn geba seerd op de salarisschaal, en niet op het werkelijk genoten inkomen. Op het salaris van een part-time onderwijzer bij voorbeeld wordt een percentage ingehouden ge lijk aan dat van zijn collega in volledige dienst. Hij moet daardoor méér inleveren dan een amb tenaar, lager in rang, met hetzelfde salaris. Bij het ministerie van binnenlandse zaken beves tigt men dat de extra korting voor part-time amb tenaren een zwaardere last is dan voor hun colle ga's in volledige dienst. ADVERTENTIE In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 ADVERTENTIE ADVERTENTIE In Casino Scheveningen, dat pal aan het strand staat, lekker voor even een frisse neus. En lekker om even in spanning te ontspannen. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 In de speelzaal van 9|JcAIU1.UI&£ Casino Scheveningen. -8- Hoe rolt het balletje? Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 scheiding van 1834) en 1986 (100 jaar na de Doleantie) overeen stemming komt over geloofsvra gen en het kerk-zijn en dat de twee kerken in 1986 verklaren 'in staat van hereniging' te zijn. De Hervormde Kerk telt officieel ruim 2,5 miljoen leden, de Gere formeerde Kerken 850.000. Het proces naar hereniging is in 1973 begonnen. Geen druk Het hervormde synodebestuur ver klaarde, aan nauwe federatieve samenwerking de voorkeur te ge ven boven hereniging in de strik te zin van het woord. Ook wil het af van het tijdschema in de voor stellen. Dat is een ongewenste 'druk'. Tenslotte stelde het mode- ramen voor, de gemeenten, re gio's en provincies geen princi piële vragen over het 'Samen op weg'-proces voor te leggen maar een soort enquete te houden. Het was dr. R. J. Mooi, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, die de afremming van 'Sa men op weg' aan de orde stelde. Dr. C. P. van Andel van de raad voor 'Samen op weg' was over het optreden van het hervormde moderamen zeer verbaasd. Nog kortgeleden heeft het zich in een gezamenlijke vergadering met het gereformeerde moderamen achter de voorstellen van de raad geschaard. "In alle stadia is het hervormde moderamen erbij be trokken geweest, en wat toen niet tot overeenstemming leidde is ingetrokken", zei Van Andel. Leden van het hervormde modera men verzekerden de gemeen schappelijke synode, dat het niet de bedoeling was, de samenwer king te dwarsbomen of de inge slagen weg te verlaten. Er moe ten alleen zorgvuldige besluiten worden genomen. Die vragen tijd. Bedrijfsongevallen moeten worden voorkomen. Het is van belang, dat alle groepen in de Hervormde Kerk meedoen in dit proces en ook blijven meedoen. De raad voor 'Samen op weg' - ge zamenlijke werkgroep - kreeg van de gecombineerde synode de opdracht om voor de gemeen schappelijke vergadering van 1984 een 'ontwerp van overeen stemming' inzake geloofsvragen en kerk-zijn op te stellen. Daann moeten de punten van verschil tussen beide kerken zo zijn ver werkt, dat ze geen overwegende bezwaren meer opleveren om zich 'in staat van hereniging' te achten. Vooral moet aandacht worden be steed aan de 'grenzen' van de kerk (geboorte- en doopleden en het tuchtvraagstuk), de veelvor migheid van de kerk en de gevol gen van hereniging voor de oecu mene en voor de op de maat schappij gerichte groepen. De gecombineerde synode ver wierp een tegenvoorstel van het hervormde moderamen om nu nog geen ontwerp van overeen stemming ('consensus') voor te bereiden. Dit tegenvoorstel kreeg maar 12 stemmen. Het her vormde moderamen wilde de schijn vermijden, dat de ver schillen van bovenaf worden weggewerkt. Er moet rekening worden gehouden met wat in de kerken leeft. Het hervormde moderamen vindt het de hoogste tijd, het vraagstuk van de geboorteleden principieel aan de orde te stellen. Naar her vormde opvatting is diegene 'hervormd' die uit hervormde ouders is geboren. Hierachter zit de gedachte van de 'volkskerk'. De gereformeerden erkennen al leen diegenen als lid die door be lijdenis tot de gemeente zijn toe getreden. Zij hebben uiteraard ook doopleden. De afzonderlijke synodes zullen de besluiten van de gecombineerde synode die vanmiddag zou worden gesloten te zijner tijd moeten goedkeuren. Aan de be sluiten zelf kan niets meer wor den veranderd. De hervormde sy node kan er nog wel haar goed keuring aan onthouden. Maar dat is nauwelijks te verwachten, omdat dit een vertrouwensbreuk met de Gereformeerde Kerken zou betekenen. Het gesprek in de Gereformeer de Kerken over vragen van hu welijk, seksualiteit en vormen van samenleven zal gebeuren aan de hand van een rapport waarin huwelijk en andere rela ties op één lijn zijn gezet. De op stellers van het rapport hebben hiermee discriminatie, van wel ke groep ook, willen vermijden. Met 41 tegen 23 stemmen aan vaardde de gereformeerde syno de het rapport 'In liefde trouw' van de afdeling 'pastoraat' van de werkgroep (deputaten) 'Ge meente-opbouw'. Er was nogal wat kritiek. Volgens sommigen heeft het rapport te weinig aandacht voor het huwe lijk. De beide andere1 kanten (seksualiteit en vormen van sa menleven) worden overbelicht. Een voorstel dat de werkgroep een aanvullende studie over het huwelijk zou maken, vanuit de bijbel, en het rapport dan in die zin zou herschrijven haalde het niet De werkgroep kiest in haar rapport voor een 'inhoudelijke benade ring van de relaties', rekening houdend met veranderende op vattingen over seksualiteit, hu welijk en gezin. "De bijbel biedt geen kant en klare recepten om ons leven naar Gods wil in te richten", zegt het rapport. De kwaliteit van menselijke rela ties wordt gewogen aan de hand van vier begrippen: wederkerig heid (in samenhang met het bij belse begrip liefde), duurzaam heid (trouw), vrijheid (in samen hang met het bijbelse begrip 'ver bond') en veiligheid (geborgen heid en verantwoordelijkheid). De werkgroep meent, op deze ma nier een weg te wijzen die in een veranderende levenssituatie op grond van de bijbel recht doet aan Gods bedoelingen. Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk-Slikkerveer (deelge meente Irenekerk) kandidaat J. H. Maat Haarlem, te Groningen (voor vrijzinnige hervormden) R. Oort Oudshoorn Ridderveld. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Ten Boer (Gr.) W. H. M. Reinders Salatiga (Indon. K Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Kampen M. Nap Leusden. aangenomen naar Den Helder H. W. van Egmond Haulenvijk. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Nieuwpoort M. van der Sluys Kerkwerve Bisschop Bluyssen van Den Bosch en voorzitter Dolman van de Tweede Kamer zijn samen een week in Polen om zich op de hoogte te stellen van de toestand in dat land Zij doen dit Mfnn de Nederlandse stichting 'Hulp aan Polen' Om gezamenlijk te kunnen op treden, wordt deze week in Bra zilië de Nationale Raad van Christelijke Kerken opgericht. Hij bestaat uit rooms-katholie- ken, lutheranen, cal vimsten. anglikanen en methodisten Volgens de voorzitter van het Bra ziliaanse bisschoppencollege, mgr. Lorscheider, zullen de veer tig leden van de raad "op perma nente wijze de diepgaande her vormingen bespreken die in de sociale structuren van Brazilië nodig zijn". DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 BRUSSEL (GPD) - Nederlandse binnenvaartschepen op de wa terwegen naar het zuiden kun nen komende maandag getroffen worden door een staking van de Belgische brug- en sluiswach ters. Zij dreigen op die dag geen LHNTEREN - Een poging van het •iltgelijks bestuur (moderamen) van de Hervormde Kerk om het proces naar hereniging van de lüèderlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland af te remmen is gis teravond door de gemeenschap pelijke synodevergadering in Lunteren met grote meerder heid verijdeld. Het daarop be trekking hebbende voorstel van het hervormde moderamen kreeg maar 1 stem van de 73 ge reformeerde synodeleden en 14 van de 54 hervormde synodele den. Die 14 kwamen voorname lijk uit de rechtervleugel van deze kerk. Het hervormde moderamen legde op het allerlaatste ogenblik dit voorstel op tafel, omdat het be zorgd is over het feit dat niet de hele Hervormde Kerk aan het proces naar hereniging 'Samen op weg' wil meedoen. Vooral in kringen van de Gereformeer de Bond ongeveer een derde van de Hervormde Kerk be staan grote bezwaren tegen een wording met de Gereformeerde Kerken, die als 'te licht' worden ervaren. 'Schrift en belijdenis' staan daar al te zeer onder de mo derne kritiek, zo wordt gezegd. De gemeenschappelijke raad van 'Samen op weg' waarin uiter aard hervormden en gerefor meerden zitten - stelde voor, dat er tussen 1984 (150 jaar na de Af VRU NEDER LAND In het openingsverhaal besteedt VN uitvoerig aandacht aan de "thrillerachtige gebeurtenissen in het Kremlin" waaruit moet blijken dat de nieuwe partijchef Andropov al enige tijd vöör de dood van Brezjnjev zeker was van diens opvolging. Als grote baas van de KGB wist Andropov te veel van de familie Brezjnjev om zich niet als machthebber U» kunnen vestigen: de drankzucht van Brezjnjevs dochter Galina, een intieme vriend van haar die juwelen had gesmokkeld, een van corruptie verdachte zwager van Brezjnjev die zelfmoord pleegde, de bijzondere privileges voor de familie, en de vriendjes politiek van Brezjnjev waardoor menig onbekende figuur uit zijn omgeving plotseling op een hoge post terecht kwam. VN maakt in het verhaal gebruik van een door twee uitgeweken Russen ge schreven thriller over "Een staatsgreep die bijna doorging in het Kremlin in het tijdperk 19 ja- nuari-4 maart 1982", getiteld "Rode Plein". Het tweede artikel in de serie "De criminaliteit van alledag" gaat over de slachtoffers en de hulp verlening, en de serie over de uit gevers wordt voortgezet met een verhaal over de inkoopactivitei ten in de boekhandel. Ageeth Scherphuis schreef een droevig stemmend verhaal over de (voortijdige) schoolverlaters wier lotsbestemming vaak niet verder gaat dan de lopende band. enkele brug of sluis meer te be dienen, om zo een betere vergoe ding voor hun diensten af te dwingen bij de Belgische over heid. Inmiddels heeft de socialistische vakbeweging in België (ABW) Grote werkloosheid in combina tie met een (te) laag opleidingsni veau doet menige schoolverlater berusten in een baantje als moor- koppenvuller. Het betaalt, dat is het belangrijkste. Verder in VN het recente titelge vecht tussen de boksers Koop- mans en Blanchard ("Nog één stoot en mooie Alex had wel tien minuten bewusteloos gelegen"), de Freeze-beweging in Amerika en een boekenbijlage. MAGAZINE Een profiel van de Tilburgse eco noom prof. Schouten in Else- viers Magazine: "Schouten is in de loop van de jaren weinig ver anderd. Nog steeds vertoont hij een gedrag dat een merkwaardi ge mixture is van astrant optre den met een minzame knipoog. Zijn veldslagen met studenten, collega-economen, vakbondsbe stuurders, politici, zouden de in druk kunnen wekken dat Schou ten niet meer is dan een hoogbe gaafde querulant. Maar dat is een misvatting". Alice Oppenheim interviewde, aan de vooravond van ambtenaren- acties, Abva/Kabo-voorzitter Jaap van de Scheur: "Waarvoor ik leef, is dus niet het geld, maar de vrijheid voor de mensen. Het is een groot voordeel van de hoogconjunctuur geweest dat een mens iets kon zeggen tegen zijn baas. Terwijl er op dit mo ment weer een golf van angst door de bedrijven gaat en weer de terreur van vroeger gaat heer sen". zich gisteren aangesloten bij de 24-uursstakingen waarmee de christelijke vakbonden (ACV) op achtereenvolgende dinsdagen bij toerbeurt delen van België plat gaan leggen. Inzet van de stakingen is een garantie van de werkgevers te krijgen dat loon matiging en arbeidstijdverkor ting ook werkelijk tot meer werkgelegenheid zullen leiden. Die garantie hebben de werkge vers tot nu toe niet willen geven. De socialistische vakbonden keren zich met de stakingen ook tegen het regeringsbeleid, de aan het kabinet-Mariens verwante christelijke vakbonden gaan zo ver (nog) niet. De sociale onrust in België begint steeds duidelijker vorm aan te nemen. Na een periode van sta kingen bij het openbaar vervoer heeft nu de doorgaans gematigde christelijke vakbond ACV beslo ten 24-uurs-deelstakingen te gaan houden als reactie op de harde opstelling van de werkge vers in het afgebroken overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1983. DEN HAAG (ANP) - Ruim twee- honderd kunstenaars zijn gister middag gewapend met verf en kwast al strepen trekkend door de Haagse binnenstad getrokken. Vol gens de Haagse politie werden rond het Binnenhof de straten, stoe pen en zitbanken met verf beklad. De kunstenaars wilden hiermee symbolisch een streep door de aan gekondigde bezuinigingen trekken. De politie verrichte één arrestatie. Volgens een woordvoerder van de bond van beeldende kunstenaars (BBK) krijgt men een bezuiniging van tachtig miljoen gulden te ver werken, die tweeduizend mensen de baan gaat kosten. Ook politici spelen een onduidelij ke rol. Kamerleden klagen vaak over het gebrek aan informatie over militaire transacties. Water dichte controles kunnen zij ech ter ook niet aandragen. Een en keling twijfelt zelfs aan het nut ervan: "ik vind niet datje Neder land verantwoordelijk moet ma ken voor al het slechte in de we reld". Voorts aandacht voor de uit de hand gelopen bejaarden zorg: vereenzaming, betutteling en veel te hoge kosten. Isoleren is als onderdeel van een therapie in een inrichting een veel besproken, en ook verguis de methode. Het tehuis Rekken in de Gelderse Achterhoek, een tehuis voor moeilijk opvoedbare- of uit het gezin gestoten kinde ren heeft een nieuwe weg inge slagen. Door bemiddeling van de Belangenvereniging Minderjari gen (BM) heeft het tehuis de iso leercellen voorgoed gesloten, zelfs afgebroken. Een nogal revo lutionaire stap in de wereld van (her)opvoeders. Tot dusver heeft Rekken goede ervaringen. De begeleiding van de jongeren heeft als vanzelf een meer per soonlijk en intensiever karakter gekregen, aldus coördinator Hans Derks. DEN HAAG (GPD) - Er zijn veel meer gemeenten dan alleen Gro ningen die krakers een lagere bij standsuitkering geven omdat ze geen huur betalen. Den Haag voert dat kortingsbeleid al sinds 1980, Maastricht. Nijmegen en de gemeente Nuenen, Gerwen en Nederzetten langer dan twee jaar. Deze laatstgenoemde gemeente in Noord-Brabant heeft, door als eerste de maatregel tot voor de Kroon uit te vechten, en te win nen, het groene icht gegeven aan andere gemeenten om dergelijke maatregelen te nemen. De gemeente Groningen kwam de ze week in het nieuws omdat het college van burgemeester en wethouders had besloten kra kers een lagere bijstand (of RWW-)uitkering toe te kennen. De verlaging is het normbedrag voor woonkosten zoals dat in de uitkering zit. Burgemeester en wethouders van Groningen zeggen het niet eer lijk te vinden tegenover bij standstrekkers die wel huur be talen dat mensen die geen huur betalen toch een vergoeding daarvoor krijgen in de bijstands uitkering. Het zouden in alle gevallen beslui ten geweest zijn van de directeu ren sociale dienst die in gemeen- Onder de merkwaardig opgewekte kop. "Ich bin von Kopf bis Fuss auf Reuma eingestellt", besteedt HN aandacht aan reuma. Als één van de meest bekende ziekten (wordt ook wel volksziekte ge noemd) in de medische wereld toch een stiefkind (Op 300 000 patiënten 80 reumatologen). In het afscheid van Leonid Brezjn jev vraagt HN zich af hoe het be leid van opvolger Andropov zal zijn. Krijgt hij de kans om de nieuwe koude oorlog te ontdooi en, of moet Andropov voor eens en voorgoed een einde n 1 B aan het opstandige Polen? Ook de staking in het onderwijs blijft niet onbesproken, nu voor het eerst in de geschiedenis de protestants-christelijke en ka tholieke scholen een stakingspa rool hebben uitgegeven. Tenslotte heeft HN ook kennisge nomen van de opleving van de popmuziek uit de jaren zestig en wydt daarom een stukje aan het avondje nostalgie in Alphrn MB den Rijn van twee weken gele den. 'Sapristri, dekselse dagen zijn dit". Geden uitspraak van de voormalige premier, maar van het even nieuwbakken als veel besproken WD-kamerlid Jaap Metz, ex journalist bu de Tele graaf. "Nee, dit is geen gemakke lijke week voor Jaap Metz", ver trouwt hij HP-ondervrager Hans Verstraaten vanonder zijn snor toe. ten met meer dan 100 000 inwo ners autonoom zijn op dit ge bied. Het toekennen van bijstand is een gemeentelijke zaak Er zijn ook gemeenten (Utrecht. Rotterdam) die principieel wei geren het voorbeeld van Gronin gen te volgen. Deze plaatsen zeg gen dat de hoge kosten die kra kers maken om afbraakpanden bewoonbaar te maken ook woon lasten zijn. DEN HAAG/COEVORDEN (GPD) - De militaire belangenorganisa ties zijn tevreden over de benoe ming van drs. W K. Hoekzema tot staatssecretaris van defensie. Hij volgt de voortijdig vertrok ken Charl Schwietert op. tegen wie de bonden grote bezwaren hadden. Hoekzema is 43 jaar. lid van de WD en sinds zeven jaar burgemeester van Coevorden Volgens de grootste militaire orga nisatie. de Christelijke ACOM, is met de benoeming van Hoezema de giechelige sfeer die rond het staatssecretariaat was ontstaan weer in de serieuze richting om gebogen. Een grote stap voor waarts". aldus de ACOM van morgen. De bond is blij niet de bestuurlijke ervaring van de nieuwe bewindsman. De vereniging van onderofficieren Ons Belang stelt tevreden vast, dat de WD de zware post perso neelszaken op defensie nu einde lijk serieus heeft genenomen. Specifieke deskundigheid op mili tair gebied heeft Hoekzema met. Wel heeft hij veel met het depar tement te maken gehad bij de voorbereiding van de vestiging van een depot voor Amenkaans legermatenal en munitie in zijn gemeente. Maar wat is nu zijn relatie met de zwendelaar in onroerend goed Ton Fagel (FfltS Properties) Metz doet uit de doeken dat het uitsluitend gaat om een normale zakelijke betrekking via zgn pu- bliciteitsbedruQe Jaap Metz &i Partners. Hu verzorgde de publi citaire strategie voor F êt 8 ik heb die Fagel natuurlijk niet geadviseerd om crimineel te worden Haha". In de serie de Nieuwe Bankiers in terviewt Frank van Empel direc teur J.A.H. Delsing van de Nedr- landse Crcdietbank Over zwart geld in bankkluizen: "Als u hier binnenstapt en u wilt duizend gulden storten, dan zeg ik niet: mijnheer Van Empel mag ik u eens vragen, is dat wit of zwart geld? Dan zegt u terecht dat gaat u geen donder aan". Lieve Jons reisde voor HP. met voor de eerste keer. naar Beiroet en sprak met tal van Libanezen: "Wij zijn dl' generatie v.in 'Ir rir der lagen Het begon in 1948 met de oorlog tegen Israël, vervol gens verloren we de oorlog van 1967 en nu zijn we opmeuw ver slagen" Verder staat ook HP stil bg de dood van Leonid Bre^jr\jev on der de kop: "De vermonstenng van een waardeloos tgdperk" Philips Frenks praat met Paul Thorez. zoon van een voormalig leider van de Franse communis ten. die per boek afscheid heeft genomen van zgn deels Russi sche verleden "Rusland is als ie mand die kanker heeft. Je hebt geen enkele hoop meer, maar, je houdt zo van haar" Michiel Bor kei sprak met 'Neerlands hoop in bange dagen' van de toneelwe reld. regisseur Gcrardjan Rgn der». Natuurlijk ontbreekt ook in EM de dood en opvolging van Leonid Brezjnjev niet. Het weekblad constateert dat onder Brezjnjev een huichelachtige levensstijl groeide, die onder de "asceti sche" Andropov weinig zal ver anderen: "Spontaan staat gast heer Brezjnjev op, komt op hem (Nixon) toe en omarmt hem. Eni ge uren later krijgt Nixon van diezelfde Brezjnjev de wind van voren, op agressieve klassieke communistische wijze. Welke Brezjhjev was de ware?". Het weekblad constateert bij mon de van enkele staatsrechtgeleer den dat er in ons constitutionele bestel een leemte is. "Zij voelen veel voor een suggestie van het Nijmeegse centrum voor parle mentaire Geschiedenis om de formateur door de Tweede Ka mer te laten aanwijzen". Verder in EM een gesprek met ac teur Henk van Ulsen en een boe- kenspecial. Dit zijn dagen waarvan elke vak bond zou moeten genieten, aldus De Tijd. Deze week staakt het onderwijs, volgende week gaan de Spoorwegen "plat". De vak beweging laat de buitenwereld zien wat zij waard is Binnen de bond echter is er weinig reden tot vreugde. Jongeren in teresseren zich vrijwel niet voor het bondswerk, en oude leden lo pen weg. De groeiende werkloos heid zou de grootste schuldige zijn. Maar ook het feit dat door bezuinigingen er minder geld voor contributie beschikbaar is speelt een rol. Volgens De Tijd zou de vakbond de hand wel eens in eigen boe zem mogen steken. De eisen waarmee bondsbazen naar bui ten treden, sporen vaak niet met de wensen van de achterban. Bo vendien staat de bond te ver van de leden af: er zou kleinschaliger gewerkt moeten worden. Men sen als Den Uyl, prof. Pen, Chris van Veen en Wim Kok geven hun mening over de impasse waarin de vakbonden verkeren. Ook heeft het weekblad zich ver diept in de rol van Nederland op de internationale wapenmarkt. Onthutsend, zo blijkt. Volkomen legaal - gesanctioneerd door de overheid - vinden wapenleveran ties plaats aan de Derde Wereld en omstreden landen als Chili en Zuid-Afrika. Nederland is num mer acht op de lgst van wapenle veranciers aan de Derde Wereld. Onze technologie wordt in het buitenland hoog gewaardeerd. Officiële overheidsinstanties houden zich actief bezig met het bevorderen van deze wapenex port. Erg scheutig met inlichtin gen zijn de overheid noch de be trokken bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23