Stapleton redt Iers elftal Dommetedi Wis Zwitsers schieten Schotten omver... Oberacher verlaat AZ'67 ,a Jil& 'SSMmSiMM Oranje koestert nog hoop na deling Spanjaarden m& IfTkSi DROMMELS LEKKER DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 FIFA telt winst WK'82 MADRID/ZÜRICH - Vier maanden na de WK-finale Italie-West-Duitsland (3-1) heeft de Spaanse voetbal bond de wereldvoetbalfede- ratie (FIFA) een eerste afre kening gepresenteerd. Deze sluit met een zuivere winst van rond 75 miljoen gulden. Dat is bijna de helft meer dan de WK 1978 in Argenti nië opleverde. Daar bedroeg de winst 50 miljoen gulden. De FIFA kan rekenen op 85 miljoen gulden uit tv-rech- ten, stadionreclame en ande re commerciële activiteiten. Daarnaast werd voor meer dan veertig miljoen gulden aan entreekaarten verkocht. Pat betekent dat 84.65 pro cent van alle kaarten is ver kocht. De Spanjaarden van het organisatiecomité trek ken hieruit de conclusie, dat de kritiek op de uitbreiding van het aantal deelnemende landen van zestien naar vie rentwintig, is weerlegd. Tegenover deze opbrengst staat ongeveer 50 procent aan kosten, zodat voor de FI FA een winstaandeel over blijft van rond 75 miljoen gulden. Volgens de statuten van de wereldvoetbalfede- ratie zal het bedrag als volgt worden verdeeld: 65 procent onder de 24 deelnemende landen volgens een verdeel sleutel naar het aantal ge speelde wedstrijden en toe schouwers. Vijfentwintig procent gaat naar de Spaan se voetbalbond als organis la w Het Zwitserse elftal had gisteravond maling aan de reputatie van de Schotse ploeg. André Egli vierde t links) geeft de Schotse doelman Jim Leighton het nakijken: 2-0. Valse start Westduitsers in Noord-Ierland BERN (ANP/DPA) - Voor de tweede keer binnen enkele weken heeft het Zwitserse elftal een opzienbarende prestatie geleverd. Na de (oefen)overwinning (1-0) in en tegen wereldkampioen Italië lieten de Zwitsers de Schotten in het voor groep 1 gespeelde kwalificatieduel voor het EK vooral na de hervatting meer dan eens hun hielen zien. Daar zag het aanvankelijk helemaal niet naar uit. In de eerste helft leken de Schotten de Zwitsers te overspelen. De ploeg van coach Jock Stein schiep zich in het eerste kwartier op de door de voortdurende regenval loodzware grasmat een handjevol kansen, waar mee de Schotse aanvallers nogal nonchalant omsprongen. ALKMAAR - Na het vertrek van Spelbos, Metgod, Nygaard, Kist en Peters ziet het ernaar uit dat AZ'67 dit seizoen ook Franz Obe racher kwijtraakt. Oberacher, wiens contract volgend jaar juni afloopt en een sterk verlaagde aanbieding in het vooruitzicht is gesteld, bereikte gisteren over eenstemming met de Oostenrijk se club Klagenfurt over een drie jarig contract. AZ is bereid de Oostenrijker te la ten gaan, mits het tot een ak koord komt met Klagenfurt over de vergoedingssom. „Als we daar uit zijn, mag Oberacher wat ons betreft volgende week al weg", aldus AZ-geldschieter Klaas Molenaar, die geen mede delingen wenste te doen over de hoogte van het transferbedrag. De 28-jarige aanvaller, die her stellende is van een liesblessure, werd twee jaar geleden voor on geveer 100.000 gulden overgeno men van het Westduitse Nürn- berg. Geld Dat AZ ondanks de vele blessures en het geringe aanbod van spit sen Oberacher alle medewerking verleent bij een tussentijdse overgang naar Klagenfurt, heeft enerzijds te maken met het feit dat de speler nu nog flink wat geld opbrengt, en anderzijds met de aankoop van de Deense aan valler Anders Sundstrup, die dinsdag in Alkmaar arriveerde. Door zijn komst is het aantal bui tenlanders bij de Alkmaarse stichting gekomen op drie. Aan gezien er slechts twee spelers uit een ander land mogen worden opgesteld, is Oberacher min of meer overbodig geworden. Na de pau^e was Zwitserland de betere en gevaarlijkste ploeg. Ze ker nadat Claudio Sulser zijn land in de 49ste minuut aan de leiding had gebracht, was daar sprake van. De handige spits was ter plekke om één van de paal te- rugstuitende bal in het net te werken. De treffer had een be vrijdende uitwerking op het Zwitserse spel. De spelers wier pen alle schroom van zich af en togen met fris aanvallend combi natiespel ten aanval. Toch moch ten ze met klagen dat de Tsjechi sche arbiter Christov de Schot ten kort daarna een strafschop onthield, toen invaller Archibald in het elfmetergebied aangetikt werd. Twaalf minuten na de tref fer van Sulser velde Egli het defi nitieve vonnis over de tamme Schotse ploeg. Met een kopbal uit een hoekschop bracht hij de stand op 2-0 en de thuisploeg in veiligheid. In de resterende speeltijd lieten de Zwitsers legio kansen onbenut om de score op te voeren. Schot land verwaarloosde zijn defen sieve taken volledig in een zon der overtuiging uitgevoerde po ging iets aan de achterstand te doen. De overwinning van de Zwitsers past uitstekend in de kraam van België, mét Schot- DUBLIN (GPD) - Frank Stapleton heeft voorkomen dat Ierland in kwalifi- catiegroep 7 van het Europese kampioenschap al na drie wedstrijden in een kansloze positie is gemanoeuvreerd. De aanvaller van Manchester United werkte een achterstand van 3-1 tegen Spanje met twee kopballen weg en zorgde er daardoor tevens voor dat ook de aandelen van Neder land in deze poule niet al te zeer in waarde zijn gedaald. Een zege van de Spanjaarden in Dublin zou voor het wankele ge zelschap van bondscoach Kees Rijvers het slechtst mogelijke re sultaat zijn geweest. Winnen lijkt voor Nederland op 12 oktober volgend jaar in de Ierse hoofd stad, waar het twee jaar geleden nog met 2-1 verloor, immers tot de onmogelijkheden te behoren, zoals de kans op succes op 16 fe bruari in Sevilla eveneens gering is. Overtrof Spanje zichzelf door, on danks het falen van aanvaller Santillana, uit een minimum aantal kansen het maximale ren dement te halen, op het punt hardheid bleek het zichzelf ge bleven te zijn. Scheidsrechter Jan Redelfs uit West-Duitsland moest maar liefst zes gele kaar ten uitdelen, waarvan vijf aan Spanjaarden. Juan José, Bonet, Victor en Marcos wegens grove overtredingen en Maceda als ge volg van spelbederf. Van dat vijf tal riskeerde Juan José zelfs nog een rode kaart, toen hij in het ei gen strafschopgebied Stapleton tegen de grond werkte. De Ieren raakten door het wilde optreden van de Spanjaarden en de onverwachte achterstand erg geirriteerd, maar hadden het voordeel dat zij Redelfs aardig op hun hand hadden, waardoor alleen Martin werd bekeurd. Ongekend In de chaotische, maar uiterst spectaculaire tweekamp in Du blin werd het fysiek ijzersterke Ierland verrast door de ongeken de produktiviteit van de Span jaarden. Tijdens het wereldkam pioenschap scoorden zy in vijf ontmoetingen slechts vier goals. In Dublin werd dat aantal in één wedstrijd bijna geëvenaard. Het was niet zozeer het gevolg van een verbetering van het spelpeil, als wel van de zwakte van de Ier se verdediging, waarin de gebles seerde David O'Leary heel dui delijk werd gemist. Zijn vervan- Baan schrikt DUBLIN (ANP) - Rob Baan, assistent-coach van het Ne derlands elftal, is gistermid dag in Dublin meer ge schrokken van het aantal ge le kaarten - zes - dan van de in het duel spelende ploe gen zelf. "Mijn verwachtin gen zijn uitgekomen. De Spaanse speelstijl was be kend, de Ierse inzet ook. Voor mijn gevoel voetbalt dit Spaanse elftal meer ont spannen dan de ploeg tij dens het WK. De counter-tactiek waarmee de Spanjaarden anderhalf uur hebben gevoetbald, kon alleen maar succes hebben door stommiteiten van de Ieren". ger Mick Martin stelde teleur en bereikte een dieptepunt toen hij de bal kort na rust, na een voor zet van Pedraza, in eigen doel gleed. In deze botsing van twee totaal ver schillende teams werd de kwali teit ondergeschikt gemaakt aan de inzet. Eén van de weinigen die zich wist te onderscheiden, was Liam Brady. De bij het Italiaanse Sampdoria voetballende mid denvelder was tussen alle min of meer overspannen spelers de rust zelve. Hij spreidde het spel, waar Spanje een echte spelver deler miste, danste zo nu en dan sierlijk om tegenstanders heen en viel alleen in negatieve zin op door het eerste tegendoelpunt, met een onnodige fout en een daaruit voortvloeiende overtre ding, voor te bereiden. In de 30s- te minuut leidde dat tot de door laatste man Maceda gescoorde gelijkmaker. Bij de eerste serieu ze Spaanse aanval knalde hij de bal, uit een door Senor genomen vrije trap, over doelman McDo- nagh. Vlot Op dat moment was dat zwaar te gen de verhouding in, omdat de Ieren met hun snelheid en hun felheid het duel tot dan toe had den beheerst. Zo vlug als ze in september in Rotterdam door Nederland op achterstand wer den gezet, zo vlot sloegen ze nu zelf toe. Al in de tweede minuut werd door Robinson de bal te ruggelegd op Grimes, die van af stand in schoot. Slechts met een flinke serie over tredingen wist Spanje het daar bij te laten, ook al omdat Ierland de aanwijzing van zijn coach Eoin Hand slecht opvolgde. Hand had er een waar luchtge vecht van willen maken en had daarbij vooral vertrouwen ge steld in Kevin O'Callaghan en Robinson. Zij moesten de bal vanaf de vleugels voorzetten, waarop Stapleton dan in de spits zijn slag moest slaan. L Spanje 2 1 1 0 3 4-3 2. Nederland 2 1 1 0 3 3-2 3. Ierland 3 1113 6-5 4. Malta 1 1 0 0 2 2-1 5. IJsland 4 0 13 12-6 Die tactiek werd pas uitgevoerd toen Ierland kansloos leek. Na dat Martin zijn eigen keeper McDonagh had gepasseerd en Victor het ver opgedrongen Ier land voor de derde maal had ver rast, herinnerde Brady zijn colle ga's aan de gemaakte afspraken. Uit een vrije trap lede hy de bal in de 66ste minuut afgemeten op het hoofd van Stapleton, zoals ook O'Callaghan dat elf minuten later deed. In beide gevallen werden de Spaanse centrale verdedigers Bonet en Maceda, die tijdens het wereldkampioenschap alleen in het duel tegen Engeland is inge vallen, zoek gespeeld. Zy bevin den zich dan ook nog lang niet op het niveau van het aan de kant geschoven duo Tendillo- Voetbaljeugd speelt gelijk WORMERVEER (ANP) - Het Ne derlandse voetbalelftal, bestaan de uit spelers tot zestien jaar, heeft gisteren in Wormerveer een wedstrijd voor de kwalificatie- ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Denemarken gelijkgespeeld: 1-1. Bij de rust stonden de Denen voor door een treffer van Johnny Niel sen (Odense). In de 21ste minuut van de tweede helft scoorde Pier re le Grand (De Graafschap) de gelijkmaker. Het Ierse voetbalelftal ten prooi aa kijkt Mark Lawrenson verslagen toe. Alesanco, maar net als in zoveel andere gevallen wil coach Mi guel Munoz vasthouden aan de verjonging, waar Hand blijft ver trouwen op de in de Engelse competitie voetballende Ierse 7 verslagenheid. Namens Spanje knalt Victor de 2-3 binnen. Op de grond Later zou Frank Stapleton de Ieren nog op gelijke hoogte brengen. spelers. Vooral dank zij de hardheid en het feit dat zij met Nederland, Malta en IJsland in een zwakke groep zijn ingedeeld, mogen Ierland en Spanje zich illusies blijven ma ken. Dat geldt vooral voor Span je, dat zijn kansen helemaal zou hebben zien stijgen als invaller Roberto de bal in de laatste se conden niet rakelings langs het doel zou hebben gekopt. ADVERTENTIE $)ommdsdi mm -• Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. land favoriet in groep 1. De Bel gen wonnen eerder thuis met 3-0 van Zwitserland, Schotland versloeg de DDR met 2-0. Op 15 december volgt in het Heizelsta- dion in Brussel het sleutelduel tussen België en Schotland. 2. Schotland 2 3. Zwitserland 2 4. Oost-Duitsland 1 2 J-l 1 2 2-2 1 2 2-3 1 t-2 Noord Ierland De 1-0 nederlaag tegen Noord-Ier land maakt duidelyk dat de Eu ropese kampioen West-Duits- land het bij de verdediging van zijn titel moeilijk zal knjgen. Zonder meer kan worden ge sproken van een valse start De kracht van het Noordierse collec tief was de ploeg van Jupp Der- wall in het met 30 000 kykers ge vulde Windsor Park te machtig. De Westduitsers hebben in het voor groep 6 gespeelde kwalifl- catietreffen nauwelijks kansen gehad. Harmonie ontbrak in de gelederen en in alle linies wer den nogaf wat fouten gemaakt De middenvelders slaagden er niet in het spel te maken en Bernd Schuster maakte na een afwezigheid van anderhalf jaar een allerminst succesvolle ren tree. Slechts een enkel afstands schot leek ergens naar. Nadat Stewart de Noordieren in de eerste helfl op 1 -0 had gebracht bleef de thuisploeg de beste mo gelijkheden behouden. Tony Schuhmacher voorkwam na een poging van Donaghy echter een grotere achterstand. Vier minu ten voor het einde kwamen de Westduitsers bijna toch nog op gelijke Hoogte toen doelman Platt na een hoekschop van Rummenigge de bal niet onder controle kon krygen. De West duitse voorlinie was evenwel krachteloos. Oostenrijk Mede door de nederlaag van de Westduitsers voert Oostenrijk nu voorrondegroep nummer zes aan. Na drie wedstrijden hebben de Oostenrijkers nog geen steek laten vallen en kunnen zy bogen op een doelsaldo van elf voor en nul tegen. Tegen het zwakke Turkije had Oostenrijk in het Ha- nappi-stadion aan een sterke eer ste helfl voldoende. De negen tienjarige debutant Polster bracht de thuisploeg in de tiende minuut op voorsprong. Na ruim een half uur verdubbelde Bruno Pezzey met een kopbal de score, waarna aanvoerder Prohaska door het inschieten van een om streden strafschop de derde tref fer voor zyn rekening nam Iki de zevende minuut na rust ver grootte Walter Schachner gehol pen door een fout van de Turkse doelman de marge tot vier doel punten. Vervolgens daalde het niveau van het treffen tot een be denkelijk peil. Drie Oostenrij kers werden het slachtoffer van Turkse onbesuisdheid. Debutant Golautschnig, De Georgi en Gas- salisch moesten voortydig met blessures het veld verlaten. Daardoor beschikte de thuis ploeg het laatste kwartier slechts cmr negen veldspelen. De stand in groep *es: 1. Oostenrijk 3 3 0 C ll-§ 2. Noord-Ierland 2 1*12 1-2 3. Turkije 2 1*12 1-4 4. Wrst-DuiUland 1 1 *-1 5. Albanië 2 2 *-4 Engeland Engeland heeft in een wedstrijd voor groep drie van het Europees kampioenschap met 3-0 gewon nen van Gnckenland. In Saloni- ki was de stand by rust 1-0. De doelpunten werden gemaakt door Tony Woodcock (2de en 6TE MINUUT! EN Sammy Lee (68ste minuut). De stand In deae groep: 1. Engeland 2 1 1 3 »-l 2. Denemarken 2 11*3 4-3 3. Griekenland 2 1*12 2-3 4. Luxemburg 2 0 0 2 1-4 5. Hongarije ••••••-« Joegoslavië i wedstrijd voor groep 4 van de EK-voorronden heeft het Bul gaarse elftal gisteren in Sofia met 1-0 verloren van Joegoslavië. Het winnende doelpunt werd in de 36ste minuut door Nenad Stojkovic gemaakt Stand in groep 4: L Noorwegen 2. Wale* 3. Joegoslavië 4. Bulgarije 1 1 3 S-4 •21* 1 2 2-3 1112-3

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17