Ontslag regering Italië geweigerd Van der Stoel niet zeker van post in Genève Vredescomité voor Turkse rechtbank Thatcher erkent schade voor NAVO Zeker 25 doden bij bomaanslag Tyrus Politie doodt IRA-leden President wil eerst debat in parlement Vlucht space shuttle verloopt volgens plan Spionagezaak nieuwe klap voor Britse geheime dienst Veel kandidaten voor vluchtelingenorganisatie 13t/m21nov. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 BELFAST (AP) De Noordierse politie heeft gisteravond drie le den van het verboden Ierse Re publikeinse Leger doodgescho ten. Volgens een woordvoerder van de Royal Ulster Constabula ry is één van de slachtoffers van het incident, dat gebeurde bij de stad Lurgan, 30 kilometer ten zuidwesten van Belfast, één van de hoogste leiders van het IRA. De namen van de drie doden zijn tot op heden niet bekend ge maakt. Een eenheid van de noordierse politie opende bij een controlepost het vuur op een au to met de drie IRA-leden, toen deze er vandoor wilde gaan en in reed op de agenten. De inzitten den kwamen om in een regen van kogels. Buitenland ISTANBOEL Vierentwintig Turkse intellectuelen en kunste naars verschenen gisteren kaal geschoren en in gevangeniskle ding voor een krijgsraad even buiten Istanboel. Het waren le den van het Turkse Vredescomi- té, die al sedert maart terecht staan op beschuldiging zich te hebben geleend voor een com munistische mantelorganissatie. door Frans van Hasselt Straffen van acht tot 15 jaar zijn tegen hen geëist aan het begin van het proces, waarvan gemid deld eenmaal per week een zit ting plaatsvindt. Vlak voor het referendum van af gelopen zondag zijn ze overge plaatst van de militaire gevange nis Maltepe, die wel primitief was maar waar ze onder elkaar waren, naar de grote gevangenis voor criminelen, Sagmalcilar, waar ze een zaal moeten delen met 75 misdadigers en waar het bezoek onder uiterst moeizame omstandigheden verloopt. Uit protest tegen deze behandeling verschenen ze gisteren ook ter zitting in de blauwe boevenkle- ding, die vorig jaar in heel Tur kije opnieuw is ingevoerd. De geladenheid van de stemming viel af te meten aan de wijze waarop ze werden uitgeladen uit de gevangenisauto's die hen naar de rechtszaal hadden gebracht. Dertig soldaten stonden daarbij in een kring met het geweer in de aanslag, als om hen ter plaatse te executeren. Ook in het gebouw stonden militairen met de bajo net op het geweer. De aanwezige Zweedse televisie kreeg geen vergunning een en ander op te nemen. Aan het begin van de zitting verlie ten de verdedigers allen de zaal uit protest tegen de omstandig heden waaronder het proces nu verloopt. In de loop van de zit ting werd de atmosfeer wat mil der, en tijdens een pauze moch ten de gevangenen zelfs voor het eerst op korte afstand met hun familie converseren zonder te hoeven schreeuwen of gesticule ren, zoals vroeger. Een van de verdachten die gisteren werden verhoord, de schilder Or- han Daylan, verklaarde in zijn verdedigingstoespraak dat de aanklacht impressionistisch was opgesteld (namelijk afgaande op indrukken). Dit was in zijn schil derkunst wel geoorloofd, zei hy, maar in rechtspraak niet. „Wy worden al gestraft voordat we zijn veroordeeld. We hebben nu al het gevoel dat we een straf van vijftien jaar uitzitten". Surrealistisch was het tafereel in de grote, koude zaal - eigenlijk een studentensporthal - doordat aan weerskanten van de blauwe, deels met ijsmutsen bedekte ver dachten er twee zaten die in net te kleding waren verscheneh. Een was de journalist die voorlo pig op vrije voeten is gesteld, de ander was oud-ambassadeur Mahmud Dikerdem, die uit het militaire ziekenhuis was geko men, waar hy voor een zware kwaal - er wordt gesproken van prostaatkanker - wordt ver pleegd. Ziek, met een nierkwaal en hoge bloeddruk, is ook Orhan Apaydin, voorzitter van het Is- tanboelse Verbond van Advoca ten, die wel in boeventenue was verschenen. ROME - De Italiaanse president Sandro Pertini heeft het ontslag van het kabinet-Spadoli- ni geweigerd. De president heeft Spadolini verwezen naar het parlement, waar vandaag de vertrouwenskwestie zal worden gesteld. Gisteren was na een korte bijeen komst van de ministerraad, waarin premier Spadolini ver slag uitbracht van zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten, besloten het ontslag van de rege ring bij de president in te dienen. De directe aanleiding was de open lijke ruzie tussen twee ministers, de christen-democraat Nino door Hein ter Kortenaar Andreatta (schatkist) en de socia list Rino Formica (financiën), die elkaar tijdens Spadolini's afwe zigheid met scheldwoorden om de oren hadden geslagen. De premier eiste bij zijn terugkeer het aftreden van de twee schuldi gen, maar dit werd door de socia listen geweigerd. Hieruit trok Spadolini de conclusie dat er niets anders overbleef dan zijn ontslag in te dienen, voor de tweede keer binnen drie maan den. Zijn eerste kabinet viel begin au gustus van dit jaar, door het af- Premier Spadolini treden van de socialistische mi nisters, die enkele weken later terugkeerden in een regering van precies dezelfde samenstelling. de oorlog ligt in het diepgaande meningsverschil tussen de twee voornaamste regeringspartijen over het financiële beleid: minis ter van de schatkist Andreatta en de christen-democraten beplei ten een bestrijding van de infla tie door het dichtdraaien van de geldkraan en uiterste bezuini ging op de overheidsuitgaven, minister van financiën Formica en de socialisten dringen aan op vergroting van de werkgelegen heid door overheidsinvesterin gen. In werkeljkheid hebben de twee kabinetten-Spadolini in de afge lopen 15 maanden noch het een noch het ander bewerkstelligd: de inflatie, waarvoor een streef cijfer van 16 procent was vastge steld, zal ook dit jaar zeker niet onder de 20 procent blijven; het plafond voor de overheidsuitga ven van 50.000 miljard lire (100 miljard gulden) wordt waarschij- lijk met 20.000 miljard overschre den en de werkloosheid is alleen maar toegenomen. Ook de be middeling tussen werkgevers en werknemers over de netelige kwestie van de arbeidskosten is niet over het dode punt heen ge komen. De lancering van het ruimteveer kon, ondanks tegenvallend weer, op het afgesproken tijd plaats hebben. KAAP CANAVERAL (UPI) - Vier ruimtevaarders zijn gisteren in het Amerikaanse Ruimteveer Columbia naar een baan om de aarde gevlo gen en hebben de laadruimte geopend waarin zich twee commerciële kunstmanen bevinden die voor de eerste betalende klanten moeten worden gelanceerd. Het gevleugelde ruimteschip vertrok om 13.19 uur (onze tijd) en vloog soepel naar een baan op bijna 300 km hoogte, ondanks sterke tegen wind die er de oorzaak van was dat het ruimteveer aanvankelijk iets lager bleef dan normaal. De afwijking werd snel door de computers van Columbia vastgesteld en verholpen. De ruimtevaarders Vance Brand, Robert Overmyer, Joseph Allen en Wil liam Lenoir vormen de eerste ruimteploeg van vier man en zijn de eersten die een chartervlucht met het ruimteveer uitvoeren. Het is de vijfde vlucht van de Columbia in een half jaar tijd. "Alles gaat goed", zei Brand, de gezagvoerder, nadat de baan was bereikt. De ruimtevaarders kregen later toestemming met de normale vlucht te beginnen, die dinsdag moet eindigen met een landing in Californie. LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher is er gisteren niet in geslaagd de bezorgdheid en verontwaardiging bij een groot deel van het Lagerhuis weg te nemen over het jongste spio- nageschandaal dat Engeland heeft getroffen. De premier kondigde aan dat de zogenaamde 'Veiligheidscom missie', die slechts aan de rege ring rapporteert, zich zal buigen de veiligheidsmaatregelen die gelden in het afluistercentrum van de Britse geheime dienst in Cheltenham. Ook zal de commis sie nagaan hoe het mogelijk is geweest dat Geoffrey Prime, die daar werkte, 14 jaar voor de Rus sen heeft kunnen spioneren. Gevraagd waarom die commissie niet eerder met haar werk is be gonnen (Prime werd bijna een half jaar geleden gearresteerd), Thatcher, tot onge- ADVERTENTIE noegen van de oppositiepartijen, dat dat pas kon na de veroorde ling van Prime. Deze werd woensdag tot 35 jaar gevangenis veroordeeld. De premier gaf toe dat het spiona gewerk van Prime de belangen van Engeland, de Verenigde Sta ten en de andere NAVO-partner ernstig heeft geschaad. Het was de eerste keer dat ze die bekente- door Henk Dam nis deed: de Britse regering heeft tot dusver niets over het spiona- geschandaal in Cheltenham wil len zeggen. Mevrouw Thatcher zei tegenstan der te zijn van grotere parlemen taire controle op de Britse gehei me dienst. Een voorstel hiertoe werd gedaan door oppositielei der Foot, mede namens enkele Conservatieve parlementariërs. Volgens de premier kan een cen trum als Cheltenham slechts ef fectief opereren als de grootst mogelijke geheimhouding in acht wordt genomen. Cheltenham is een stadje ten wes ten van Londen, waar het hoofd kwartier gevestigd is van het Government Communications Headquarters (GCHQ), het groot ste afluistercentrum ter wereld; de ogen, de oren en het brein van de westerse geheime diensten. De details die bij het proces tegen Prime bekend zijn geworden, roepen allemaal dezelfde vraag op: hoe is het mogelijk dat deze man zo lang voor de Sowjet-Unie heeft kunnen spioneren, en dat zijn arrestatie nog in de eerste plaats aan de plaatselijke politie en aan Prime's vrouw te danken is geweest? Prime is uit het proces naar voren gekomen als een vreemde, geiso- leerde en onstabiele man wiens psychische problemen hem al eens met de psychiater in con tact hadden gebracht, en die bo vendien opvallende seksuele passies koesterde: na zijn arres tatie werd bij hem thuis een kaartsysteem aangetroffen met bijzonderheden van meer dan 2000 jonge meisjes die bij hem in de buurt woonden. Onder collega's was Prime niet erg gezien. Hij hield zich afzijdig, en de weinigen die met hem spra ken, waren al gauw verbaasd Premier Thatcher over de uiterst linkse kijk die Prime op het wereldgebeuren bleek te hebben. Ondanks deze toch opvallende gegevens lever de twee keer 'screenen', in 1968 en in 1974, geen bijzonderheden op. Meer verbazingwekkende feiten uit het proces: toen Prime in 1968 bij het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen werd benoemd tot vertaler (die baan bracht hem met het GCHQ in aanraking), vertrok hij spoor slags naar Oost-Berliin om er door de Russen in de kunst van het spioneren te worden onder wezen. Dat werd niet ontdekt. Terwijl hij in Cheltenham werkte, maakte hij meerdere malen reis jes naar Helsinki, Wenen en Potsdam, om daar zyn contacten bij de KGB, de Russische gehei me dienst, te ontmoeten. Bij dat soort ontmoetingen verwissel den soms 500 microfilms in één keer van eigenaar. Thuis had Pri me onder zijn bed zijn spionage- uitrusting staan. Niets van dit alles werd ooit ont dekt, of riep ooit vragen op. Pri me werd gearresteerd toen hij de door hem geadoreerde jonge meisjes ging lastig vallen, en werd pas als spion ontmaskerd toen zijn vrouw, die zijn spiona- gespulletjes had gevonden, naar de politie was gelopen. Kan het knulliger? Regelmatig moet Prime beladen met came ra's en geheime papieren de ge bouwen van het GCHQ hebben verlaten: niemand die er acht op sloeg. Voormalige werknemers van het afluistercentrum verkla ren nu in Britse kranten dat de veiligheid daar nergens op slaat, en dat er soms zelfs nauwelijks controle is op wie het gebouw in en uit gaat. TYRUS-JERUZALEM - Zeker 25 doden en tientallen gewonden zijn uit de puinhopen gehaald van het Israëlische militaire hoofdkwartier in Tyrus in Zuid- Libanon, dat gistermorgen na een explosie als een kaartenhuis instortte. Er liggen nog zeker 60 Israëlische soldaten, sommige le vend, onder de puinhopen. Tien van de doden zijn Palestijnse en Libanese gevangenen, 15 zijn Is raëlische soldaten. Het gebouw van zeven verdiepin gen stortte donderdagmorgen in na een niet zo zware maar zeer effectieve explosie. Het staat nog niet vast of er sprake is van een aanslag of een ongeval. Minister van defensie Sharon heeft een onderzoek laten instellen en de regering is vanmorgen in bijzon dere zitting bijeengekomen. De meest waarschijnlijke oorzaak is een bomaanslag De bom is dan uiterst deskundig beneden door Jaap van Wesel in het gebouw aangelegd, zoda nig dat door een niet zo zware ex plosie het hele gebouw verdie ping na verdieping is ingestort. De minister van toerisme, Sharir, heeft het Israëlische leger van onoplettendheid en onvoorzich tigheid beschuldigd. Hij zei dat het niet de eerste keer is dat er zoiets gebeurt in Libanon als ge volg van ernstige nalatigheid. De reddingswerkzaamheden zijn de hele nacht onder het licht van schijnwerpers doorgegaan. De Israëlische radio meldde van morgen dat er nog levenden on der het puin zijn. Met een aantal van hen was contact gelegd. Het ingestorte gebouw in Tyrus was het zenuwcentrum van het Israëlische leger in Zuid-Liba- non. Het diende als militair hoofdkwartier, huis van bewa ring, en ook was de communica tie er ondergebracht. De militai re redacteur van het gezagheb bende blad Haaretz schrijft van morgen dat eens te meer is bewe zen hoezeer de tegenstanders van de oorlog in Libanon gelijk hebben gekregen: Israël is in een moeras terechtgekomen waar het moeilijk uit kan. Premier Menachem Begin heeft de aanslag op het Israëlische leger hoofdkwartier in Tyrus "een ge welddaad begaan door vijanden van de mensheid" genoemd. Op. het vliegveld van New York," waar hij gisteren voor een me rendeels pnvébezoek aan de VS aankwam, zei hij dat de bomaan slag Israël desondanks er niet van zal weerhouden onze plicht te vervullen, vrede en veiligheid voor het Israëlische volk te ver zekeren". Twee weken voordat in New York een beslissing valt over de opvolging of herverkie zing van de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, lijken de kansen van oud-minister Max van der Stoel gelijk aan die van de beide overige kan didaten. Een bliksembezoek van Van der Stoel aan VN-se- cretaris-generaal Perez de Cuellar, twee weken geleden, heeft zijn positie verbeterd noch verslechterd, zo menen VN-diplomaten. Wel heeft Perez de Cuellar dui delijk blijk gegeven verande ring te willen. Dit zou kun nen betekenen dat de zitten de Hoge Commissaris, de Deen Poul Hartling, niet voor nog een volle ambtstermijn van vijf jaar in aanmerking komt. Daarmee lijkt het op merkelijke optimisme - „We zouden Van der Stoel toch niet kandidaat hebben ge steld als we zijn kansen niet bijzonder hoog zouden heb ben ingeschat, dat zou toch niet goed zijn voor Nederland en evenmm voor Van der Stoel" - van het ministerie in Den Haag niet voldoende verklaard. Mogelijkerwijs laat de VN-se- cretaris-generaal Hartling tot 1 zijn 70e verjaardag, eind 1984, zijn ambt uitoefenen, waarna Van der Stoel zou kunnen overnemen. Maar, zo voegen ingewijden eraan toe, een dergelijke gang van zaken is hoogst ongebruikelijk. De derde kandidaat die offi cieel is voorgedragen, de Soe- danese minister voor gods dienstzaken Dafalla (ten on rechte veelal aangeduid als Medani, zijn geboorteplaats), voert driftig campagne, maar zijp kansen zijn minimaal. Sinds de oprichting van de VN -vluchtelingenorganisatie (Unhcr) in 1951 is de Hoge Commissaris bijna steeds ge kozen uit westerse kandida ten; westerse donorlanden dragen in totaal voor 90 pro cent bij aan de Unhcr-begro- ting van 1 miljard gulden voor 1983. Uitzondering daar op vormde Agha Khan, die zelf over aanzienlijke fond sen beschikte door Marien van den Bos en Willen Offenberg Sinds de Unhcr-jaarvergade- ring eind oktober doen nog twee namen de ronde. Die van de Britse Joan Anstee, ondersecretaris-generaal bij het Ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties, en Pe ter Onu, de huidige secreta ris-generaal van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Na de OAE-top in Tri poli eind deze maand is Onu beschikbaar, maar zijn be noeming is even onwaar schijnlijk als die van de Soe- danees Dafalla. In VN-kringen wijst men erop dat de eventuele opvolging van Hartling nog een „volko men open strijd" is. „Alle drie staan ze even zwak", zo beweert men in Genève, waar Unhcr gevestigd is, daarbij doelend op de drie eerstge noemde kandidaten. Vanuit het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag bUjven echter hardnekkig bijzonder optimistische be richten komen over de kan sen van Van der Stoel. Het speciale pleidooi van mi nister van buitenlandse za ken Van den Broek, eerder deze week tegenover zijn Deense collega Ellemann- Jensen, doet hieraan wel eni ge afbreuk. Hoewel de Deen begrip had voor de Neder landse bezwaren tegen Hart ling, voelde hij er mets voor zyn landgenoot uit de race te halen. In Europese kring is men overigens erg ongeluk kig met het feit dat twee lan den een kandidaat stellen, met het risico dat geen van beiden de post krijgt. De bezwaren tegen Hartling komen voornamelijk uit de organisatie van Unhcr zélf en van een aantal Afrikaanse landen. De bezwaren uit Unhcr-kring worden deels door Hartling terugverwezen naar de beperkingen in zijn budget. De bezwaren van een aantal Afrikaanse landen gel den echter de nadruk die Hartling steeds aan de dag gelegd zou hebben voor de Aziatische problematiek (Af ghanistan, Zuidoost-Aziè), terwijl de helft van de onge veer 10 miljoen vluchtelingen in de wereld op het Afrikaan se continent leeft. Tijdens een speciale fondsen werven de conferentie van de VN in de lente van het vorige jaar (Icara) rezen de problemen al zo hoog, dat Hartling, onder Afrikaanse druk, zijn ope ningstoespraak drastisch heeft moeten wijzigen. Dit zijn ook de argumenten die in Den Haag worden aange voerd vóór Van der Stoel, waarbij nog moet worden op geteld de wenselijkheid van vervanging na een periode van vijf jaar, waar ook Perez de Cuellar voorstander van zegt te zijn (hij zelf heeft al la ten weten geen tweede ambtstermijn te ambiëren). Dit alles zou pleiten voor een vervanging door de interna tionaal gewaardeerde Van der Stoel. Tegen Van der Stoel kan echter worden ingebracht de steun van een aantal westerse lan den, waaronder de grootste donor van Unhcr. de Ver enigde Staten, voor Hartling. Van der Stoel, die zich desge vraagd absoluut met in de huidige discussie wil men gen, gelooft echter dat de VS zich met zullen verzetten te gen een eventuele voordracht van zijn persoon door de se cretaris-generaal. Washing ton zou, volgens Van der Stoel, met de keus voor Hart ling haar behoefte aan conti nuïteit hebben willen uitge- drukken en geen afkeuring van de Nederlandse socialist Ook zou Washington de positie van de Amerikaanse vice-se- cretaris-generaal, Charles Mace, absoluut zeker willen stellen en in dat verband mo gelijk minder vertrouwen hebben in Van der Stoel. Aan een schatting van zijn kansen wilde Van der Stoel - gecon fronteerd met deze tegen wind - zich absoluut niet wa gen. Op 17 november behandelt de Algemene Vergadering van de VN het Unhcr-jaarverslag. De week daarna, of uiterlijk de eerste week van decem ber, valt de beslissing over de voordracht van Peres de Cuellar. De Algemene Verga dering kan de voordracht slechts aanvaarden of afwij zen. Een afwijzing zou echter een unieke gebeurtenis zyn in de geschiedenis van de volkerenorganisatie. De autobom zorgde voor een gigantische ravage t sche hoofdkwartier xn Tyrus. i rond het Israeli KOMPLEET ZELFBOUWHUIS Verder veel nieuws over woning verbetering, doe-het-zelf materialen en vrijetijdsbesteding met: grote sanitairshow WIN EEN INTERIEUR Open: dagelijks van 11.00-17.00 ut en van 19 00 22.30 uur. Za en zon. geen avondopening.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9