ELKE MAAND IS ER WEL WAT. Ook onderwijzend personeel heeft "stakingsrecht" Vrachtvervoer vertraagd door douanecontrole Rechter moet staking op school verhinderen Nieuwe koers CPN verontrust leden NMB MAANDRENTE. DAAR KUNT U HET VAN DOEN. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De WD zal pas volgende week een opvolger aanwijzen voor de afgetreden staatssecretaris van defensie Charl Schwietert. Zijn aftreden kwam niet als een verrassing. Schwieterts positie was onhoud baar geworden door de bericht- Charl Schwietert. geving rond zijn persoon. Hij heeft het besluit zelf genomen, na overleg met de WD-top. Schwietert zei gisteren „ten dele zelf de verantwoordelijkheid te willen dragen". Hij vond dat door de discussies rond zijn per soon het aanzien van de politiek is geschaad en dat hij niet meer als staatssecretaris van defensie kon functioneren. Maar in een radiogesprek zei hij la ter afgetreden te zijn als gevolg van de „roddel en achterklap" over zijn persoon. Ook zouden er - met name op het ministerie van defensie - te veel weerstanden te gen hem hebben bestaan. Volgens Schwietert zou hij te snel "ja" gezegd hebben op het ver zoek van WD-leider Nijpels om staatssecretaris te worden. „Ik heb de interne en externe tegen stand tegen mijn benoeming schromelijk onderschat". Schwietert ging in het radioge sprek niet in op de mogelijke an dere redenen voor zijn aftreden. Zo heeft Schwietert tot driemaal toe gelogen over zijn verleden. Vooral het feit dat hij zich ten on rechte heeft uitgegeven als doc torandus in de politieke weten schappen, een volgens de Neder landse wet strafbaar feit, wordt hem zwaar aangerekend. In september werd Schwietert be noemd tot directeur voorlichting van het ministerie van financiën. Ook toen gaf hij zich al uit als „drs". Op een persbericht over die benoeming voegde hij zelfde letters „drs" toe. Schwietert zou zelfs niet zijn kan didaatsexamen politicologie hebben gehaald, zoals hij heeft verteld, noch zijn „masters de gree", een soort Amerikaanse doctorandus-titel, die hij naar ei gen zeggen had behaald aan de Berkeley-universiteit (Califor- niè). Op het Koninklijk Besluit (KB) van zijn benoeming tot staatsse cretaris kon tijdig de titel wor den geschrapt. Dit KB zal toch worden gepubliceerd, omdat an ders zijn benoeming tot staatsse cretaris niet zou vaststaan. Voorts heeft Schwietert onwaar heid gesproken over de duur van zijn WD-lidmaatschap en blijkt hb ook nooit luitenant in het le ger te zijn geweest, zoals hij vori ge week vertelde. Hij heeft het nooit verder gebracht dan korpo raal. De WD-top zal zich volgende week beraden op de opvolging van Schwietert. Waarnemend fractieleider Evenhuis heeft uit voerig overleg gevoerd met WD-leider Ed Nypels, die met vakantie in Israël is. Evenhuis noemde het gebeuren gisteren „vervelend voor de party en triest voor Schwietert zelf'. Hij zei het besluit na alle discussies „te begrijpen en te respecteren". WD-partijvoorzitter Kamminga zei dat het aftreden van Schwie tert vervelende publiciteit voor de WD betekent. „Maar het is nu eenmaal onvermijdelijk dat dit soort dingen gebeuren, wan neer een club steeds groter wordt zoals wij. De WD heeft echter veerkracht genoeg om de ze problemen te kunnen door staan". CDA-fractieleider De Vries zei gis teren „dat gezien de gebeurtenis sen van de laatste dagen de be slissing van Schwietert mij niet bevreemdt". De Vries wenste het besluit overigens als een per soonlijke beslissing te zien. Het CDA verbindt er verder geen ge volgen aan voor de coalitiepart- De Algemeen Christelijke Organi satie van Militairen vindt dat de kabinetsformateur en zijn advi seurs verantwoordelijk zijn voor „deze persoonlijke tragedie". De ACOM (13.000 leden) wil dat bij de opvolging van Schwietert het belang van het defensieperso neel wordt gesteld boven dat van persoonlijke politieke inzichten en partijpolitieke tegenstellin gen. De onderofficierenvereniging „Ons Belang" zegt dat uit het ge beurde blijkt dat defensie een „wegwerpministerie" is gewor den. De bond van lager marine personeel VBZ zei gisteren dat het defensiepersoneel recht heeft op een functionaris met er varing in en kennis van het de fensieapparaat. „Het is niet te to lereren dat zo met het belang van het militair personeel wordt ge sold". De dienstplichtigenbond WDM zei „opgelucht" te zijn. Schwietert zelf zei snel weer aan de slag te willen. Bij het ministerie van financiën of het NOS-jour- naal wil en kan hij niet terug. „Ik wil weer de journalistiek in", al dus Schwietert (Zie ook pagina 15) ENSCHEDE (GPD/ANP)- Neder lands vrachtverkeer ondervindt veel vertraging aan de grenspos ten in de omgeving van Ensche de als gevolg van verscherpte controles van de Westduitse douane op Nederlandse vracht auto's. De werkgevers in het be- roepsgoederenvervoer wijten dit aan de vrije verkoop van hasj in Enschede. Zij hebben hun verontrusting over de vertraging van het vrachtverkeer overge bracht aan de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Daarnaast zijn de werkgevers on gerust over de oproep uit de Zweeds bevolking tot een boycot van Nederlandse produkten (zo als bloemen en zuivelproduk- Hembrug te koop ZAANDAM (GPD) - Rijkswater staat biedt de 265 meter lange Hembrug in Zaandam te koop aan, de spoorbrug over het Noordzeekanaal die gebruikt wordt voor treinverkeer tussen Amsterdam en Zaandam. Als in mei een spoortunnel onder het kanaal in gebruik genomen wordt, is de brug overbodig. De brug kost niets: wie wil, mag haar zo meenemen, maar de kos ten daarvan zullen waarschijn lijk gigantisch zijn. De Hembrug bestaat uit twee vaste bruggen, elk 68 meter lang en één draaibrug van 127 meter lengte. Het totale gewicht is 2800 ton. WEERRAPPORTEN ten), ook naar aanleiding van het Enschedese besluit de verkoop van hasj te legaliseren. De ver voersorganisaties dringen er bij de staatssecretaris op aan maat regelen te treffen, die voorko men dat het Nederlandse inter nationale wegvervoer door het experiment met de verkoop van hasj in Enschede wordt ge schaad. Diefstal giro betaalkaarten van 1 miljoen AMSTERDAM - De postale re cherche in Amsterdam heeft deze week de 26-jarige PTT- besteller R. H. de G. aange houden, die inmiddels heeft bekend girobetaalkaarten met een waarde van ruim één miljoen gulden te hebben ge stolen. De diefstal is gepleegd in een bestelkantoor van de PTT in de hoofdstad. Volgens een woordvoerder van de politie is de aanhouding het gevolg van een diepgaand onder zoek naar fraude met girobe taalkaarten. In deze zaak zijn al eerder aanhoudingen ver richt. Door aanhouding van de 34-jarige R. K. uit Hoog- karspel kon onlangs de uit gifte van nog eens één mil joen aan girobetaalkaarten worden voorkomen. DEN HAAG - Gisteren werden in de Tweede Kamer de nieuwe kandidaten van CDA en WD beëdigd. Op de foto de nieuwe kamerleden voor de tafel van kamervoorzitter Dolman tijdens de eedsaflegging. Ouders spannen kort geding aan DEN HAAG/HENGELO (ANP) - Vier ouders van kinderen die les d r E c |5 11 i 11 S Amsterdam zwaar bew. 15 8 0 De Bilt half bew. 15 8 0 Deelen half bew. 14 10 0 Eelde licht bew. 15 9 0 Eindhoven licht bew. 14 7 0 Den Helder zwaar bew. 14 9 0 Rotterdam zwaar bew. 13 10 0 Twente zwaar bew. 13 9 0 Vlissingen licht bew. 13 10 0 Zd. Limburg onbewolkt 14 9 0 Aberdeen regen 10 9 2 Athene licht bew. 18 9 0 Barcelona onbewolkt 18 2 0 Berlyn licht bew. 15 4 0 Bordeaux half bew. 19 9 0 Brussel half bew. 14 10 0 Frankfort mist 13 4 0 Genève motregen 11 3 0 Helsinki onbewolkt 10 6 09 Innsbruck onbewolkt 12 1 0 Klagenfurt mist 13 8 0 Kopenhagen zwaar bew. 13 9 0 Lissabon onbewolkt 18 11 0 Locarno zwaar bew. 13 6 0 Londen regen mist 15 12 0.4 Luxemburg 11 7 0.1 Mallorca zwaar bew. 20 9 0 Malta zwaar bew. 20 18 0.9 München geheel bew. 14 5 0.2 Nice half bew. 19 12 0 Oslo regen 12 4 Parijs zwaar bew. 14 9 0 Rome half bew. 22 12 0 Split onbewolkt 20 10 0 Stockholm zwaar bew. 11 7 09 Wenen mist 12 3 0 Zürich geheel bew. 9 4 0 DEN HAAG (GPD) - De groep CPN-leden die zijn verenigd in het Hori zontale Overleg, hebben gisteren scherpe kritiek geuit óp de handelwij ze van het partijbestuur. De groep is ertegen dat de vernieuwing van de partij wordt doorgevoerd zonder dat rekening wordt gehouden met bestaande tradities van oudere leden. De groep presenteerde zich gisteren tijdens een persconferentie. Het Ho rizontaal Overleg heeft een brochure gepresenteerd, waarin de ideeën van de groep zijn neergelegd. De voorstellen van het partijbestuur voor het congres van begin decem ber komen neer op een radicale vernieuwing van de CPN: solidariteit met de Poolse vakbeweging en de dissidenten in de Oostbloklanden, feminisme even belangrijk als de klassenstrijd, en samenwerking met de progressieve partijen. Het Horizontale Overleg is er niet tegen dat er vernieuwd wordt, maar wel hóe die verandering wordt doorgevoerd. „Tot nu toe waren de discus sies weggelegd voor een kleine groep die met ideeën kwam. Anderen deden hun werk, hielden de partij in stand door het innen van contribu ties en colporteren van De Waarheid en voerden acties. Nu is de tijd gekomen dat ook deze leden meedoen aan de discussies", aldus een van de woordvoerders van het Horizontaal Overleg, René Dammen. De CPN moet een strijdbare partij blijven en de mensen inspireren tot acties. Op dit moment schiet de partij daarin te kort, menen de Horizon talen, mede doordat de discussies over de vernieuwing de oudere strijdpunten hebben overschaduwd. De economische strijd tegen het kapitaal door de arbeiders moet de hoofdlijn van de CPN blijven, aldus de overleggroep. krijgen op de Flevoschool, een openbare lagere school in Am sterdam, willen via een kort ge ding verhinderen dat het onder wijzend personeel van die school volgende week in staking gaat uit protest tegen de korting op de onderwijssalarissen. Het kort geding, dat vandaag dient voor de rechtbank in Amster dam, is aangespannen tegen de gemeente Amsterdam, het be stuur van de stadsdeelraad noord, het bestuur van de onder wijsbond ABOP en zeven leer krachten van de Flevoschool. Een woordvoerder van de school, die 286 leerlingen heeft, verklaar de gisteren dat alle veertien on derwijzers van plan zijn gehoor te geven aan de oproep van de ABOP tot staking. De vier ou ders willen onder andere dat het de leerkrachten verboden wordt te staken. In Hengelo hebben 1200 leerlingen van de katholieke scholenge meenschap Twickel College (atheneum en havo) in Hengelo gisteren gestaakt uit protest te gen de bezuinigingsplannen van minister Deetman, die volgens hen de kwaliteit van het onder wijs ernstig aantasten. De leerlingen hebben een brief aan de minister van onderwijs ver zonden, waarin zij wijzen op de consequenties die zyn plannen voor de school hebben: grotere klassen, langere schooltijden, doordat ongeveer tien tot vijftien van de tachtig leraren zullen worden ontslagen, en verklei ning van de mogelijkheden om een zevende of achtste vak te kie- Dit heeft minister Deetman van onderwijs en wetenschappen, die ook schoolbestuur is van de rijksscholen, "zijn" schoolleiders in het voortgezet onderwijs, het hbo en van de Pedagogische Academies deze week bericht. Hij stelt in de brief de rijksscho len in de gelegenheid twee dagen de verantwoording te nemen voor een andere inrichting van het onderwijs. De schoolleider moet de inspec teur en het departement wel in lichten over de wijziging van het programma. Ook is vooraf over leg nodig met de oudervertegen woordiging van scholen voor het voortgezet onderwijs. Met zijn aanbod in de brief aan de directeuren en rectoren van rijksscholen ontpopt minister Deetman zich als stakingsbre ker, mede gezien de datum waar op hij de brief heeft verstuurd: de dag dat het ultimatum van de onderwijsvakbonden was afgelo pen. Dit heeft het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) gisteren als eerste commentaar gegeven op de actie van de kant van de minister. De katholieke Onderwijsvakorga nisatie (KOV) onderschrijft de reactie van het NGL van harte ADVERTENTIE Een bruiloft of een weekendje weg, maar ook minder plezierige zaken als een tegenvallende tandartsrekening of een t.v. die het begeeft. Ze kosten u vaak handenvol geld. Makkelijk als u dan maandelijks over wat extra geld zou kunnen beschikken. Met NMB Maandrente is dat nu moge lijk. Uw kapitaaltje blijft volledig intact en de rente wordt u iedere maand uitbetaald. Minimale inleg 10.000 gulden. Keuze uit een termijn van 1 jaar (6% rente) of 5 jaar (8'/4% rente). Vraag de folder bij één van de 480 NMB kantoren. Óf stuur een lege envelop zonder postzegel voorzien van naam en adres naar antwoordnummer 10.000,1000 PA N B BANK te Amsterdam. de nmb denkt met u mee. Mogen onderwijzers eigenlijk wel staken? Er is toch zoiets als leerplicht; als de overheid ouders kan dwingen hun kin deren onderwys te laten vol gen, dan moet ik toch de overheid kunnen dwingen dat onderwijs ook te geven? Wat moeten ouders doen met een kind dat ineens een week thuis moet blijven? Met een vijfdaagse onderwijs- staking in het vooruitzicht lijkt het onvermijdelijk dat deze en waarschijnlijk nog veel meer vragen bij mensen boven komen drijven. Ook de onderwijsvakorganisaties werden de afgelopen weken met veel van dit soort vragen benaderd. Hebben onderwij zers en leraren "stakings recht"? Bijzonder onderwijs Bij het ter discussie stellen van het stakingsrecht van onder wijsgevenden is het allereerst van belang een onderscheid aan te brengen tussen het personeel by het openbaar en dat bij het bijzonder onder wijs. Onder de laatste catego rie vallen de rooms-katholie- door Jan Geert Majoor ke, de protestants-christelij ke en de byzonder-neutrale scholen (bijv. montessori on derwijs). Het personeel bij bijzondere scholen heeft bij het in dienst treden een arbeidsovereen komst gesloten met een schoolbestuur. Het spreekt voor zich dat op deze arbeids overeenkomst of, zoals die ook wel genoemd wordt, akte van benoeming, het arbeids recht van toepassing is zoals dat in het Burgerlijk Wet boek is opgenomen. De conclusie die hieruit getrok ken kan worden is duidelijk wel met betrekking tot het staken van toepassing is op werknemers uit het particu liere bedrijfsleven, geldt ook voor het personeel bij het bij zonder onderwijs. In het Burgerlijk Wetboek wordt weliswaar nergens ge sproken over het recht om te staken, maar via rechterlijke uitspraken is het duidelijk geworden dat staken in ieder geval niet onrechtmatig is. Voor personeel bij het open baar onderwijs ligt het alle maal iets anders. Op hen is namelijk niet het Burgerlijk Wetboek, maar de Ambtena renwet van toepassing. Stakingsrecht Het is nog niet zo lang gleden dat er voor ambtenaren een stakingsverbod van kracht was. Op 16 januari 1980 is dat stakingsverbod echter ge schrapt uit het Wetboek van Strafrecht. Deze gebeurtenis hing samen met de ratificatie door Nederland van het Eu ropees Sociaal Handvest op 22 april van dat jaar. Nederland verplichtte zich met die ratificatie het recht te er kennen van werknemers en werkgevers op „collectieve actie" met inbegrip van het recht op staking. Omdat een dergelijke ratificatie by wet plaatsvindt, betekende dit een feitelijke erkenning van het stakingsrecht. Maar de overheid maakte in 1980 in dat verband een voor behoud voor ambtenaren in de zin van de Ambtenaren wet. De achtergrond van dat voorbehoud was dat de over heid wilde voorkomen dat stakingsrecht voor alle amb tenaren, zou kunnen leiden tot onaanvaardbare gevolgen voor de samenleving. Men besloot daarom voor amb tenaren een aparte regeling van het stakingsrecht te ma ken, zodat alsnog bepaalde categorieén ambtenaren uit gesloten werden worden van het stakingsrecht Het ont werp van die aparte regeling wijst in de richting van uit zonderingen voor ambtena ren als brandweerbeden en mibtair personeel Onder wijsgevenden worden daar niet bij genoemd. Dat gege ven is niet onbelangrijk, zo bleek later uit een uitspraak van het Ambtenarengerecht te Utrecht Ambtenarengerecht Op 19 juni 1980 vond er een ééndaagse staking plaats in het onderwijs. Het gemeente bestuur van Zeist betitelde dit in een brief aan de stakers in die stad als „plichtsver zuim". Een aantal stakers ging tegen dit besluit in be roep by het Ambtenarenge recht. Daardoor kwam het Ambtenarengerecht ineens voor de vraag te staan of on derwijsgevenden het recht op staking hebben. De uitspraak in deze zaak was ondubbelzinnig. Onderwijs gevenden by het openbaar onderwijs hebben recht op staking. En het Ambtenaren gerecht was tot deze conclu sie gekomen omdat het van mening was dat „er geen aan wijzingen zijn dat het onder wijzend (overheids perso neel (in de komende sta kingsregeling voor ambtena ren) van het recht op deelna me aan collectieve acties ge heel zal worden uitgesloten" Het Ambtenarengerecht bracht nog een ander interessant ar gument naar voren. De cen trale overheid had een onder- wysstaking niet bij voorbaat ontoelaatbaar geacht De ambtenarenrechter doelde daarmee op een circulaire van 6 juni 1980 van de minis ter van onderwijs en weten schappen aan de scholen. De minister kondigde daarin aan dat bij een staking het salaris ingehouden zou worden. De ambtenarenrechter be schouwde deze circulaire kennelijk als een impliciete erkenning van het stakings recht voor onderwijsgeven den. Niet verboden Het is duidelijk dat deze lyn nog steeds kan worden door getrokken. Op 13 oktober heeft minister Deetman aan gekondigd by de komende stakingen dezelfde circulaire te willen hanteren. De Cen trale Raad van Beroep heeft de uitspraak van het Ambte- narengerecht intussen beves tigd. Het is dus voor onderwijsge venden niet verboden om te staken. Het stakingsrecht voor onderwijsgevenden in het bijzonder onderwijs is wettelijk gegarandeerd. Voor personeel bij het openbaar onderwys blijkt het stakings recht dus uit een rechterlijke uitspraak. Bovendien wordt het recht om te staken door de minister impliciet erkend. Succes Een en ander betekent ook dat disciplinaire maatregelen van schoolbesturen in ver band met stakingen uitgeroe pen door de vakorganisaties met succes kunnen worden aangevochten bij de ambte narenrechter of de kanton rechter. Ook een disciplinaire maatregel, die ovengens kan variëren van een berisping tot ontslag, moet worden voorafgegaan door een ge constateerd plichtsverzuim. De enigen die werkelyk moet oppassen zijn de tijdelyk aan gestelde leraren. Deze kun nen, zonder zelfs een opgave van redenen, hun vaste aan stelling mislopen. tWaTrnoeten ouders met een kind dat i blijven7 een week Oiuu moet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7