Onbegonnen Verb Over jongeren, zonder jongeren Gemeente heeft geen geld voor verkeerslichten Waar blijft het Groot Leids Stappers- en Innemersboek? Dagje discussiëren over het jeugdbeleid Auto's rijden te hard op Vierambachtsweg Op KooilaanlBernhardkade Boek van De Bink: Honderd bladzijden van honderd mensen over honderd jaar PAGINA 4 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 Leidse kroniek door Ruud Paauw LEIDEN - "Jongeren, wie zijn dat ook al weer?" Een aantal deskundigen sprak gistermid dag in de foyer van de stadsge hoorzaal over de vraag: hoe be trek je jongeren bij het jeugd beleid. Het forum was onderdeel van een groter programma, georga niseerd door de vakgroep van sociale pedagogiek van de Leidse universiteit. Deze vak groep wordt met opheffen be dreigd en daarom wilden de medewerkers en studenten wel 'ns laten zien "waar we ons nu zoal mee bezighouden". De sociaal-pedagogen moesten overigens wel met de pet rond, want de universiteit wilde geen subsidie geven. "Bijdra gen zijn welkom", werd er aan het begin van de middag nog eens gezegd. Er was inmiddels 360 gulden ingezameld. Over een ding waren ze het gis termiddag in elk geval met el kaar eens, de forumleden: je moet jongeren niet betrekken bij het officiële jeugdbeleid, "want dan worden ze ingepakt en onmondig gemaakt". Helaas was de discussie op som mige momenten nogal verwar- door Wim Brands rend. Abstract ook, of beter ge zegd: dat vooral. De belangen van jongeren - die woorden vielen telkens weer. Maar wel ke belangen dan? Iemand uit de zaal maakte gelukkig een opmerking over het theoreti sche gepraat van de forumle den. "Een discussie over jeugdbeleid, aardig, maar het is veel belang rijker om over concrete zaken te praten. Wie vliegen er het eerst uit als er ontslagen val len? De jongeren toch! En daarover wordt de laatste tijd steeds cynischer gepraat. Dat moeten we bestrijden". Pedagoge Van der Zande vond het "óntzettend belangrijk" wat deze spreker had gezegd. Sympathiek klonk het ook wat-ie te berde had gebracht. "Maar ik vind het wel éng, want je moet oppassen voor het omgekeerde: dat ouderen er uit vliegen, omdat de jonge ren aan de bak moeten ko- Zij wees er even later ook op dat sociaal-pedagogisch onder zoek effect kan hebben. "Peda gogen houden zich bijvoor beeld bezig met de leefwereld van jongeren. Erg belangrijk is dat". Het mag een raadsel he ten waarom niemand vroeg ot een dergelijk onderzoek ook banen oplevert. Ja, voor we tenschappers wel natuurlijk: maar ook voor jongeren? Forumlid W. de Jong, in het Breehuys werkzaam als mei denwerkster (gevreesd moet worden dat er geen drukfout in de uitnodiging stond) merkte op dat je aan de bezoekers van een centrum altijd moet vra gen wat ze nu willen. "Zodat je ze een plek kunt bezorgen". Inspraakavonden worden niet veel bezocht door jongeren. Wisten we natuurlijk al, maar H. van Ewijk, redacteur van Jeugd Samenleving, wees er gistermiddag ook nog 'ns op. "Daar zitje dan met z'n zessen. Twee werkers en vier jonge- De jongeren over wie het ging waren niet in het forum verte genwoordigd. Laat staan dat ze massaal aanwezig waren. Maar goed ook, want waarschijnlijk hadden ze de zaal na een tijdje verlaten. De taal die sommige deskundigen bezigden is na melijk nog steeds even begrij pelijk als het Hottentots. Zo sprak gemeenteambtenaar Roel Roos binnen één minuut over: "het inpassen in kaders, gestructureerd overleg waarin jongeren participeren en het bestuderen van krachtenvel den". "We zullen nog veel tijd nodig hebben voordat we alles op een rijtje hebben staan. Is er ei genlijk wel een apart jeugdbe leid nodig?", besloot de dag- sluitster en ze nodigde de aan wezigen daarna uit om nog wat na te praten in een Leids café. In café's is het altijd al goed praten geweest over Grote Vraagstukken, moeten we maar denken. Woubrugge ziet nog geen oplossing WOUBRUGGE - Nog steeds le vert de Vierambachtsweg in Woubrugge problemen op, zowel voor fietsers en voetgangers als voor de bewoners. Want ook de bewoners voelen zich niet prettig met het idee dat hun kinderen ook wel eens langs de straat spe len, waar de auto's met grote snelheid langs hen heen zoeven. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening in Woubrugge be sprak gisteravond daarom moge lijkheden om er iets aan te doen. De rijkspolitie heeft overigens een andere mening. Uit de vele con troles zou zijn gebleken dat het met die hoge snelheid van de au tomobilisten wel meevalt. Een klein percentage zou harder rij den dan de toegestane 50 kilome ter per uur. De politie ziet een snelheidsbeperking van 30 km dan ook niet als noodzakelijk. De raadscommissie legde gister avond een aantal mogelijkheden op tafel, die allemaal een snel- heidsbeperkende invloed heb ben. De meeste blëken niet uit voerbaar, onder andere doordat de bus Woubrugge-Alphen de verbinding moet gebruiken. Door het aanbrengen van een geul overdwars zou het autover keer kunnen worden afgeremd, zo stelde WD'er H. van Woer den voor. De commissie vroeg zich af hoe dat dan met de fiet sers en bromfietsers moet. Het commissielid P. van Hoesel (Ge meentebelang) wilde de Vieram bachtsweg voor alle snelverkeer afsluiten, maar daarmee waren de overigen in de vergadering het niet eens. CDA'er Markx trok tegen dit idee fel van leer en leg de de nadruk op een goede ver binding met Alphen. Even werd ook nog gesproken over het verbreden van het dijk- lichaam, maar dat bleek finan cieel een onhaalbare zaak. De raadscommissie zal een volgen de keer de kwestie nog eens be spreken. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging EHBO afd. Leiden vierde afgelopen zaterdag het 50-jarig bestaan. Als er één in stantie is die de mens in benar de momenten heeft bijgestaan en trouwens nog altijd bij staat, dan wel de EHBO. Er bestaan in Leiden nog twee or ganisaties die werk maken van de mens in nood want naar goed Hollands gebruik keute len we toch liever in drie dup pies dan in één grote), maar om die andere gaat het nu even niet. Vijftig jaar EHBO Leiden. Je denkt: die mensen heffen louter het glas en willen voor één keer niets weten van wonden, been breuken, mitella's en uit de kom geschoten neuzen. Maar wat biedt de jubileumcommis sie het bestuur bij die gelegen heid aan? "Een lekker smeuiig ongeluk", zo las ik in de krant van maandag. "Zwaar gewon den met de bloederigste won den kwamen er aan te pas om de bestuursleden te verrassen". Ambulances en verplegend personeel completeerden het beeld van een zorgvuldig nage bootst ongeluk. "Als je een voetbalclub bent, bied je het bestuur een voetbalwed strijd aan. Dus de EHBO komt met een ongeluk", zo legde de jubileumcommissie uit. Ja, zo lust ik er nog wel een paar. De juffrouw van de retirade geef je bij haar jubileum gewoon een plas en een 25 jaar in het vak zittende generaal bied je dan zeker een oorlog aan. Het zijn aardige, maar wat vreemde mensen bij de EHBO, als u het mij vraagt. Want wat zou u zeggen van deze opmer king: "Contact hebben we veel. We draaien bij voorbeeld drie keer per jaar een film in het ziekenhuis. Over een harttrans plantatie of zo. En daarbij drinken we een kopje koffie. Al tijd heel gezellig". Gezéllig. Ik zou de koffie niet door de strot krijgen. De EHBO Leiden recipieert en heeft ook nog een feest avond. Voor geen prijs zou ik er heen willen. Want ik moet er niet aan denken wat je ddn weer te wachten staat. Piet Hein In de reeks wethouder-interviews in deze krant was deze week de beurt aan drs. (ja toch?) Piet Heijn Schoute, de man die in Leiden gaat over maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. Ik vernam uit dat gesprek dat het in de familie van de wethouder heeft gerizzeld van de raadsle den en dat er zowel aan vaders als aan moeders zijde bloedver wanten het tot burgemeester hebben gebracht. Wil Schoute (40) ook burgemees ter worden? "Dat zal de toe komst leren. Ik vind het niet op portuun me over dat soort am bities uit te laten", zei hij keu rig. Kijk, da's heel verstandig. Ieder een kan op twintig pas afstand zonder bril haarscherp zien dat hij sndkt naar het burge meestersambt, in een gemeente met veel groen, met al te ver van de beschaving. Als je de ogen sluit zie je de ketting hem al om de hals gebeiteld liggen. Voortreffelijk zal zij hem staan. Hij lijkt me ook voor burgervader in de wieg gelegd. Maar als recht-geaarde WD-er wéét hij dat je zoiets niet moet laten blijken. Als je.in Holland iets dolgraag wilt dan word je het niet. Zo gaat dat. Zelf zou ik er ook een lief ding voor over hebben om burge meester te worden. In een ge meen tetje met niet meer dan 10.000 zielen en met een perfec te gemeentesecretaris naast me. Lijkt me zdlig. Toen burge meester Van der Willigen jaren geleden uit Leiden vertrok heeft hij me daar op een mid dag met veel heimwee over ver haald. Zijn eerste gemeente was heel klein. Twee wethou ders, die er een halve dagtaak aan hadden. De B. en W. verga deringen waren bij hem thuis. Als er onenigheid was kwam de jajem op tafel. "Aan het eind van de avond waren we het altijd roerend eens". Nooit zal ik burgemeester wor den, want ik wil te graag. Maar voor Schoute ligt de weg open, omdat hij het eh... "niet opportuun" vindt om er over te praten. De juiste spirit. Uit het wit van het rechteroog zal hij inmiddels al hebben waarge nomen dat partijgenoot Riet kerk in het kabinet-Lubbers op de zetel van binnenlandse za ken is neergestreken. Er mag hóóp gekoesterd worden, Piet Heijn. Grimm De vakgroep Franse taal- en let terkunde van de Leidse univer siteit zit lelijk in de nesten om dat een al in april benoemde hoogleraar, dr. Grimm, maar niet komt opdagen. Eerst wa ren er financiële bezwaren van zijn kant en toen die opgelost waren, meldde hij dat hij ook hoogleraar in Hannover kon worden. Daar moest hij nog eens over denken. Ik ga maar even voorbij aan de vraag waarom er nu geen Ne derlander op die plek kon wor den benoemd. Dat zal universi tair wel zeer klein gedacht zijn. Wat vooral gêne opwekt is dat hij zo lang op zich laat wach ten. Er schijnt geen termijn voor te bestaan. Maar dan nog: je hebt als hoogleraar toch ook wel een huis-tuin-en-keuken plichtsbesef in je bast? En zo'n vakgroep maar netjes wachten. Ik vind het net een sprookje van Grimm. Faam Honderd jaar geleden aan vaardde de fysicus dr. H. Ka- merlingh Onnes het ambt van hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. Ter gelegenheid daar van werd gisteren een sympo sium gehouden. Want op het ge bied van de natuurkunde was Kamerlingh Onnes een geleer de met wereldfaam. Zijn naam heeft de tijden getrotseerd. De Leidse universiteit heeft nog altijd de beschikking over uit stekende hoogleraren dat heeft een deskundige mij tenminste verteld), maar die smaakma kers en toonaangevers, wier naam je maar even hoeft te noemen om een soort "aha" reactie te krijgen, die mannen of vrouwen met een tot ver over de grenzen reikende roem die lijken er niet meer te zijn. Ach, misschien doet zich in de we tenschap hetzelfde voor als in de voetballerij: het peil in de breedte is enorm gestegen en daarom wordt het steeds moei lijker er bovenuit te komen. Wie dat zeker niet leuk zullen vinden zijn de dames en heren van de straatnamencommissie in Leiden. Want naar wie moe ten in de toekomst al die hoven, kreken en dalen genoemd wor den? Ze zullen in de S tevenhof- jespolder ooit wel eens een bruggetje naar Buikhuisen noemen (uitmondend in het Goie-Mie-plantsoen), maar of dddr nou iedereen gelukkig mee is Kroegenboek Ben ten Holter is er dan toch weer en hoe lang is er al niet gepraat over het parkeerprobleem in Leiden? En de oplossing is toch zo eenvoudig. Hier, aan de Rijnsburgersingel, het ei van Columbus. In plaats van zo'n dure parkeergarage. Als we maar willen dan kan élles. (Foto Holvast). aan begonnen: aan de vierde, geheel herziene editie van het Groot Amsterdams Kroegen- boek, een inventarisatie van zo'n 400 etablissementen in het hart van de hoofdstad, com pleet met sfeertekening. Even een voorbeeldje uit de derde editie dan weet u meteen hoe hij dat doet: "Café Schumich. Singel 6. Tel. 220002. Open 7-1 uur. Bier: Amstel. Vroeg in de dag is het hier vaak al een dolle boel en wordt er veel gezongen en niet in de laatste plaats door eigenaar Jan die vroeger als bokser al van zich deed spreken. Zijn nog kaarsrechte neus zou er op kunnen wijzen dat hij in zijn gloriedagen alleen maar uitge deeld heeft. Zijn beminnelijke vrouw Annie past, met haar gloedvolle rode haar, geheel in de kleurstelling van dit café. Op dinsdag en zaterdag gaan helemaal alle trossen los, als Thea, voorzien van prachtige Hollandse gevel, het team komt versterken". Enz.enz. Hij vermeldt alles nauwgezet, tot en met de snacks die je kunt krijgen ("prima gehakballetjes met uitjes"). En hij geeft tot slot nog "Praktische wenken ter voorkoming van katers". Heerlijk leeswerk, je wordt er op den duur alleen wat dorstig Jaren geleden trof ik Ten Holter eens op een bijeenkomst en be gon toen meteen te zeuren om een nieuwe editie, want de mu taties zijn groot in het horeca- wezen. Hij wilde toen niet. "Ik breng het niet meer op. Weet je wat dat betekent om meer dan vierhonderd deuren open te doen? Het is hondsvermoeiend en je komt kilo's aan". Simon Carmiggelt heeft ook al meer dan eens op het hercules-achti- ge van dit karwei gewezen. Een ander moest het maar eens doen, vond Ten Holter. Maar die heeft hij kennelijk niet kun nen vinden en nu is de meester zelf weer aan het werk getogen. Toen ik dat las dacht ik meteen: waarom is er eigenlijk geen Groot Leids Stappers- en ln- neemboek? Zou de VW dat niet eens in samenwerking met een uitgever en een stel sponso rende biermerken annex ge haktballetjesfabrikanten kun nen uitbrengen? Er is zoveel gepubliceerd op het gebied van Leidens historie, over de mens van vroeger. Wordt het niet eens tijd dat er ook iets komt voor de huidige om niet te zeggen de inwendige LEIDEN - Bewoners en verschil lende instellingen in De Kooi en Noorderkwartier hebben ernstig bezwaar tegen het niet plaatsen van verkeerslichten op de krui sing Kooilaan/Bernhardkade. Volgens de gemeente is er wel geld om de verkeerslichten te plaatsen maar ontbreken de fi nanciën voor het in bedrijf hou den en onderhouden van de in stallatie. Bij het maken van een plan voor de herinrichting van,de Kooilaan is, vorig jaar, met omwonenden af gesproken dat wel verkeerslich ten op de gevaarlijke kruising zouden worden geplaatst. Door aangekondigde bezuinigingen is de gemeente echter in een moei lijk parket geraakt. Men is niet langer in staat om alle verkeers lichtinstallaties in de stad te on derhouden en in bedrijf te hou den. Het plaatsen van nieuwe verkeerslichtinstallaties, bijvoor beeld op de Kooilaan, is daarom voorlopig op de lange baan ge schoven. Als die installatie er eenmaal staat kost dat tiendui zend gulden per jaar en dat geld is er niet. De gemeenteraad zal binnenkort moeten uitmaken welke verkeerslichten in de stad in bedrijf moeten worden gehou den en welke niet. Inmiddels zou de situatie op de kruising, na asfaltering van de Kooilaan, levensgevaarlijk zijn geworden voor voetgangers en fietsers, De omwonenden en in stellingen wijzen er op dat de oversteekplaats vooral voor de schoolgaande jeugd en voor be zoekers van de talrijke activitei ten in buurthuis 't Spoortje zeer onveilig is. Het eerste ongeluk heeft zich al voorgedaan en er zou voortdurend sprake zijn van bijna ongelukken. De instellin gen en omwonenden eisen daar om van de gemeente dat zo snel mogelijk stoplichten op de krui sing worden geplaatst. Ook wil men de garantie dat de installatie in bedrijf wordt gehouden en wordt onderhouden. LEIDEN - Prins Marcus de Eer ste van carnavalsvereniging De Hutspotten heeft gisteravond om elf over elf (het was trouwens de elf de van de elfde) zijn laatste daad verricht. Hij plaatste een steek op het hoofd van Comelis Joppensz, althans op het beeld dat er van deze knaap bij het station Lammen schans staat. Historici hebben inmiddels onthuld dat de rol van de weesjongen-met hutspot bij Leidens ontzet aanmer kelijk bescheidener is geweest dan de plaatsing van een beeld zou rechtvaardigen en ook dat het niet zozeer een weesjongen betreft, als- wel een zoon van een moeder van lichte zeden. Dat alles maa 'm de prei niet drukken: De Hutspotten week niet af van het ritueel dat als opening van het carnavalsseizoen een gebruik is geworden. Wie bij de handeling van Marcus toekeek, kreeg een kleine hutspotmaaltijd aangeboden. Op het Prinsenbal, morgenavond, maakt de Hutspotten bekend wie de nieuwe Prins Carnaval wordt. L-EIDEN Burgemeester Goe- koop kreeg gistermiddag het eer ste exemplaar van het boek Spo ren in de tijd uitgereikt. Het boek is verzorgd en uitgegeven door drukkerij De Bink, een drukkerij die honderd jaar bestaat. Honderd mensen werden door de drukkerij uitgenodigd om een stukje te schrijven over een be paald jaar. Honderd mensen schrijven honderd bladzijden over honderd jaar, is dan ook de ondertitel van het boek. In elk jaar werd een belangrijke of inte ressante gebeurtenis gekozen. Een greep uit de onderwerpen: Blanke slavernij in Londen (door Ko Eradus), Een cycloon teister Borculo (H.J. Knopers), Leids zout, met een Katwijks smaakje (ing. J.P. van Brakel) en Ik denk nog vaak terug aan die jaren (Wil ly Walden). Wat echter vooral opvalt aan het boek is de kleurenrijkdom. Het zal ongetwijfeld de bedoeling zijn geweest om te laten zien wel ke technieken en mogelijkheden De Bink in huis heeft. 25 jaar Overigens werd gisteren niet al léén het honderdjarig bestaan van de drukkerij gevierd; ook Sjaak Sjardin werd gehuldigd, omdat hij 25 jaar bij het bedrijf in dienst was. Sjardin kreeg uit handen van secretaris Vos van de afdeling Leiden van de Maat schappij voor handel en nijver heid, een getuigschrift en een zil veren legpenning. "Sjardin is een creatief man en één van de steunpilaren van het be drijf', aldus directeur Schoon- derwoerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4