Deel onderwijzers staakt Steeds Welcome Stokkermans ontslaat 27 van 77 werknemers Bouw van parkeergarage Langegracht pas in '83 Hartebrug wij komen terug Terrein wordt uitgebreid Op scholen in NoordKooi9 Zuid-West en Mors Leienaartje struikelblok Concurrentieverhoudingen verstoord Coen met feoieinj biadbteeid VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 LEIDEN - De leerlingen van de Hartebrug kleuter- en lagere school zijn gistermiddag gepakt en gezakt naar de Hooglandse Kerkgrachtschool getogen. Hier zullen ze tijdelijk worden onder gebracht totdat de nieuwe basis school aan de Haarlemmerstraat klaar is. Luidkeels werd er ge zongen: "Hartebrug wij komen terug". Als alles volgens plan verloopt zal dat over twee jaar zijn. Met de prostestants christelijke school aan de Hooglandse Kerk- gracht is een samenwerkingsver band aangegaan. Ook de leerlin gen en leerkrachten van deze school gaan mee naar de nieuw bouw. Zy zullen samen - er wordt, geen enkele scheiding meer aangebracht - in één ge bouw worden ondergebracht. De komende tijd wordt gebruikt om te kijken hoe het interconfes sionele onderwijs het beste tot zijn recht kan komen. En de leer lingen en leerkrachten kunnen vast aan elkaar wennen. Leerlingen van de Hartebrug school gaven gisteren in de Haarlemmerstraat blijk van hun - tijdelijk - afscheid. LEIDEN - De eerste paal voor de bouw van een parkeergarage in Leiden gaat dit jaar niet meer de grond in. Met de bouw van de Digros-par- keergarage aan de Langegracht wordt hoogstwaarschijnlijk pas in 1983 een begin gemaakt. De gemeente heeft weliswaar een bouwvergunning verleend maar winkelier Van der Broek (Di- gros) zegt niet zo'n haast te heb ben. nu naast zijn winkel een royaal parkeerterrein is aange legd. Op korte termijn zal het parkeerterrein aan de Lange gracht zelfs worden uitgebreid zodat een spoedige bouw van de garage nog minder urgent is ge worden. Bij de gemeente is men er steeds vanuit gegaan dat Van der Broek nog dit jaar met de bouw wilde beginnen. In de bouwvergunning staat dat de (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De kleuter- en la gere scholen in Leiden die van de bonden het stakingsparool hebben gekregen, staan in de wij ken Leiden-Zuidwest, Leiden-Noord, de Kooi en de Mors. Op het voortgezet- en beroepson derwijs wordt er nauwelijks ge staakt. In elk geval sluiten de Haanstra kweekschool, een vor mingscentrum en de Lok, school voor sociaal- agogische beroe pen, de poorten. Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft Leiden niet (wel Den Haag en Zoetermeer), als speerpunt aangewezen, zoals dat heet in vakbondstermen. Dit be tekent dat de ABOP- en KOV-le- den op de scholen van het voort gezet onderwijs niet de vereiste tweederde meerderheid voor sta king haalden. Ook de vakbond van het Middelbaar Technisch Ds. Jansen naar Leiden LEIDEN- Ds. K. J. Jansen, hervormd predikant te Ermelo, heeft het beroep van de Leidse hervormde gemeente aangenomen. Hy gaat werken in de Boshuizerwijk (Zuidwest), waar hij dr. J. A. B. Jongeneel - vertrokken naar Utrecht - opvolgt. Ds. Jansen (50) denkt in het voorjaar van '83 naar Leiden te verhuizen. Sinds 1977 werkt ds. Jansen in Ermelo. Zijn eerste standplaats was Schelluinen (bij Gorinchem). Vyf jaar was hij in de classis Heusden predikant speciaal voor het jeugdwerk. Van 1969 tot 1977 werkte hy in Hoogeveen. Onderwijs heeft de scholen in Leiden niet opgeroepen om te gaan staken. Paul Akerboom, bestuurslid van het KOV, betreurt het dat het protestants christelijk onderwijs geen gehoor heeft gegeven aan de oproep om te gaan staken. "Weinig solidair", noemt hij het. Ook vindt hij het jammer dat het NGL Leiden niet heeft uitgeko zen. "De leden stonden te pope len. Er is eigenlijk ook geen an dere keus. De standpunten tus sen onderwijs en overheid zijn zo verhard, dat alleen staking nog iets kan uithalen". De buurt- en clubhuizen in de wij ken waar kleuter- en lagere scho len staken zijn nauw betrokken bij de kinderopvang. ABOP-be- stuurslid Irene Ypma: "Het is niet de bedoeling dat dit op de scholen gaat gebeuren, want de leerkrachten hebben de handen vol met de actie. De ouders zijn daarover vandaag precies geïn- formeerd". Volgens het bestuur dat de staking de komende week leidt, hebben op de meeste scholen de ouders veel begrip voor de staking ge toond. "Velen hebben zich zelfs opgegeven om te helpen bij het voorbereiden van acties en het opvangen van kinderen" Actiegroep Anita van Klaveren, voorzitter van het oudercomité op de Willem de Zwijgerschool heeft zelfs een landelijke actiegroep "Ouders te gen onderwijsbezuinigingen" opgericht. Op woensdag 24 no vember wil zij handtekeningen van verontruste ouders aanbie den aan minister Deetman. "We streven naar 20.000 handtekenin gen, maar het mogen er ook meer zijn", zegt de actievoerende huis moeder strijdvaardig. Ook de vakbonden hebben voor hun leden een heel programma in elkaar gezet. Zo zal er maan dag gedemonstreerd worden in Den Haag. Elke dag zullen ou ders en buurt, waarin de staken de school staat, op de hoogte worden gebracht van de situatie. Woensdag wordt er een demon stratieve optocht door Leiden ge houden met na afloop een mani festatie op het Stadhuisplein. De donderdag wordt benut om te discussieren over de problemen in het onderwijs, terwijl vrijdag de leden weer naar Den Haag trekken om samen met de afde lingen Delft en Den Haag in het congrescentrum te bekijken wat de actie heeft opgeleverd en hoe het eventueel verder moet. Het college van B en W heeft in middels in een brief aan de ver schillende openbare scholen in Leiden laten weten dat registra tie van de leerkrachten die sta ken verplicht is. Dit in verband met de salarisadministratie. Of de stakende docenten nadelige gevolgen van die registratie zul len ondervinden is nog onduide lijk. Het college van B en W heeft daarover nog geen standpunt in genomen. Het hoofdbestuur van de ABOP heeft de stakende scholen met klem geadviseerd de namen in geen geval door te geven. Digros-parkeergarage er binnen twee jaar moet staan. Van der Broek zegt zich daaraan in elk geval te willen houden. De bouw van de garage zal ongeveer veer tien maanden in beslag nemen zodat uiterlijk in augustus vol gend jaar met de werkzaamhe den moet worden begonnen. Volgens Van der Broek zou de aannemer van plan zyn om eer der, in januari 1983. met de bouw te beginnen. Maar zeker is die da tum nog niet. Het miljoenen project is inmiddels aanbesteed en zal worden uitge voerd door het bouwbedryf Groot BV uit Egmond aan de Hoef. Met de bouw van de par keergarage, die een capaciteit zal hebben van 375 plaatsen, en met de bouw van een aantal wonin gen aan de Oude Singel is een to taal bedrag gemoeid van rond de vier miljoen gulden. De gemeente onderhandelt intus sen nog steeds met een belegger die geïnteresseerd is in de bouw van een parkeergarage op het terrein van de voormalige zeep fabriek van Sanders aan het Le vendaal. Met de Stichting Leidse Binnenstad heeft de gemeente overleg gevoerd over een bydra- ge die de Leidse middenstand aan de parkeergarage zou kun nen leveren. Gedacht wordt aan de afname van een vast aantal parkeerplaatsen door de stich ting. Tot dusver heeft de Stich ting Leidse Binnenstad zich steeds op het standpunt gesteld geen financiële bijdrage te kun nen leveren. Men heeft voorals nog niet te kennen gegeven van dat standpunt te willen afwijken. Wel heeft de stichting beloofd met een parkeerplan voor de dag te zullen komen. Inmiddels heeft zich bij de ge meente een tweede belangstel- LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar heeft vannacht, omstreeks half twee, zyn enkel gebroken toen hy struikelde over een "Leie naartje". De man, die vermoedelijke een glaasje teveel op had, bleek het paaltje over het hoofd te hebben gezien. Hij werd in feestelijke stemming overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. lende gemeld voor de bouw van een parkeergarage op het San- dersterrem. Deze gegadigde heeft echter nog geen belegger achter zich en sluit bovendien met aan by de wens van de ge meente om een parkeergarage neer te zetten met daarom heen een schil van woningen of kanto ren. Voorlopig wil de gemeente echter geen enkel plan. met of zonder "schil", uitsluiten omdat één en ander na^uw samenhangt met de exploitatiemogelijkhe den. Steltlopers in winkelstraat LEIDEN - De pas opgerichte Pro- motionvereniging Haarlemmer straat, waarin alle winkeliersver eniging van dit gebied samen werken. doet zaterdag voor het eerst van zich spreken. Ze heeft een groep steltlopers uit Belgié uitgenodigd. Dit achttien perso nen tellende gezelschap zal enke le malen op ongebruikelyke wij ze door de Haarlemmerstraat lo pen. Dat zal gebeuren tussen elf en twaalf en tussen twee en drie Subsidie voor bouw twee jeugdlokalen LEIDEN - De vereniging Anto- nius Clubhuis Leiden heeft uit twee bronnen geld ontvangen voor de bouw van twee nieuwe jeugdlokalen aan de Hazewind- steeg De gemeente Leiden draagt dertigduizend gulden by en het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) tienduizend gul den De jeugdlokalen zullen tesamen met de bestaande lokalen huis vesting bieden aan de scouting groep en de zeilclub van de Ver eniging Antonius Clubhuis en aan de drumfanfare "F.B.L.- band", die samen ruim tweehon derd leden hebben. De bouw is deze maand begonnen en zal naar verwachting in april van het volgend jaar voltooid zyn. LEIDEN - Bij het galvaniseerbe- drijf Stokkermans chroomindus trie NV worden 27 van de 77 werknemers ontslagen. De af slanking is volgens bewindvoer der mr. E.J.C. van Hartingsveldt noodzakelijk in verband met de sanering van de schuldenlast van de onderneming. Maandag verleende de president van de Haagse rechtbank uitstel van betaling aan Stokkermans. Het bedrijf is in de financiële problemen gekomen door een daling van de vraag naar zijn 'produkten'. Het bedrijf aan de Rooseveltstraat levert niet zelf produkten, maar bewerkt artikelen van anderen met metalen als chroom, zink en koper. Vooral de recessie in de rijwielbranche heeft voor Stok kermans negatieve gevolgen ge had. Een loden last voor het bedrijf is ook de peperdure zuiveringsin stallatie voor afvalwater, die op last van de gemeente gebouwd moest worden, toen het bedrijf in 1969 naar de Rooseveltstraat ver huisde. De aanschaf en exploita tie van de installatie heeft de on derneming tot nu toe drie mil joen gulden gekost, aldus de be windvoerder. Die verplichting zou misschien nog wel te dragen zijn geweest als ook de concurrentie aan de zelfde eisen zou moeten voldoen, meent Van Hartingsveldt. "Maar nu is er sprake van een scheve concurrentiepositie". Die concurrentiepositie werd nog Het bedrijf van Stokkermans aan de Rooseveltstraat. aanzienlijk verslechterd door een ander ingrijpen door de over heid. Het metaalbedrijf CAJA BV in Kerkrade, een van de be- langrijkste concurrenten van Stokkermans, kreeg in novem- ken gevoerd met onder andere de betrokken ministeries, de ge meente Leiden en het hoog heemraadschap Rijnland over subsidies of andere vormen van steun. Echter zonder resultaat". ber 1978 miljoenen guldens "Ook de pogingen om met behulp steun van minister Van Aarden- ne en van het Limburgs Instituut voor Ontwikkeling en Financie ring (LIOF). Het ministerie had een jaar tevoren nog afwijzend gereageerd op een verzoek om steun door Stokkermans. In een persverklaring schrijft de directie: "De maatregelen heb ben reeds jaren geleden tot een ernstige verstoring van de con currentieverhoudingen geleid. Reeds vele jaren zijn er gesprek ADVERTENTIE maar voor de baby er is, gaat u een dagje winkelen bij Welcome. positiemode baby uitzet - kleertjes 116 kinderwagens babykamers speelgoed Welcome MR autostoeltjes kinder stoelen wande! kleuren-brochure a agens kinderkamers (o.a. doorgroeisysteem) -tTT T n JMcmsEH 1° aoorgroc Centrum \ocr Moeder &Kjnd \-- ^^^^)osteindcru eg 249. 1432 AV Aalsmeer Telefoon 02977-20S82 Jy Maandagochtend gesloten - Vrijdag koopai ond Jy van een vijftal vooraanstaande politici tot oplossingen te komen hebben geen resultaat opgele verd. Nu door faillissementen, een inkrimping van de produktie van diverse klanten, de huidige economische recessie zich ook in de galvanische bedrijfstak doet voelen, blijkt hoezeer de concur rentiepositie ten aanzien van een aantal bedrijfsactiviteiten is aan getast". Investeringen De directie is van plan de verlies gevende activiteiten af te stoten, zodat de overige winstgevende activiteiten blijvend kunnen worden voortgezet. Deze activi teiten zullen nog worden uitge breid, waartoe nieuwe investe ringen zullen worden gedaan. Het personeel is gistermiddag door directeur Van Haaren op de hoogte gesteld van de moeilijk heden. De ontslagaanvraag bij het Gewestelijk Arbeids bureau is inmiddels gedaan, maar op welke termijn de gedwongen ontslagen zullen vallen is nog niet bekend. De industriebond FNV toont be grip voor de problemen waarin de onderneming verkeert. De bond is evenmin te spreken over de zware milieu-eisen die spe ciaal aan dit bedrijf zijn gesteld en over de selectieve overheids steun. Leidsche Bluf- Was dat even schrikken toen we hoorden dat Til Garde niers niet als minister zou te rugkeren in het kabinet Lub bers. Want wat is Leiden nu zonder vertegenwoordiger in de regering? Of: wie moeten we nu in Leiden al die lintjes laten doorknippen en geres taureerde monumenten laten heropenen? Als minister Til niet kon dan kwam 'stand in' Pieter van Vollenhoven meestal opdra ven. Maar met alle respect vocy Leidse Pieter, hij is na tuurlijk niet meer dan een doodgewone aangetrouwde oranjeklant. Maar ziedaar, formateur Lub bers heeft voor een geheel ge kortwiekte Leidse wisseling van de wacht gezorgd. Want de plaats van CRM-minister Til Gardeniers wordt ingeno men door niemand minder dan Leidenaar Elco Brink man, die met zijn 34 jaar een van de jongste ministers is die ons land ooit heeft ge kend. Elco Brinkman wordt bewinds man van de twee samenge voegde ministeries van Volksgezondheid (minus Mi lieuhygiëne) en CRM dat nu het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) heet. Brinkman, geboren in Dirks- land op de Zuidhollandse ei landen. werkte voor zijn be noeming tot minister als di recteur-generaal op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hij was daar de rech terhand van Adriaan Vis, in derdaad de voormalige bur gemeester van Leiden De carrièrejager uit de Meren- wyk is zyn baas dus voorby- gestreefd en is op zyn beurt weer de nieuwe baas gewor den van Han Mulder, inder daad de voormalige hoofdre dacteur van het Leidsch/Al- phens Dagblad. Om de Leidse mafia compleet te maken: de nieuwbakken minister Brinkman is ook nog de baas van de nieuw bakken staatssecretaris Joop van der Reyden, een man met vele wortels in Leidse bo dem. Het voormalig Oegst- geester raadslid, dat in het nieuwe kabinet over de volksgezondheid gaat waken, is bijvoorbeeld voorzitter van Til Gardeniers - de gaande Elco Brinkman - de komende Joop van der Reyden - de komen de T de stichting Leidse Binnen stad en was in het verleden voorzitter van de Sportstich ting. Enfin, wie hogerop wil, kent nu de kanalen. Over Elco Brinkman is verder weinig bekend. Op zyn de partement kent nog vrijwel niemand hem. "Bovendien", zo verontschuldigt één der voorlichtsters zich, "hebben we nog geen levensbeschrij ving van hem binnengekre gen". Voorlichtingsdirecteur Han Mulder doet op dit moment bijna niets anders dan zijn nieuwe baas voorlichting ge ven en neemt hem elke dag op sleeptouw. "Maar kennen doe ik hem nog niet. Ik weet eigenlijk alleen dat hij ge trouwd is eri drie kinderen heeft". Maar dat interesseert ons ei genlijk niet zo. Als Elco maar schaar kan hanteren, daar gaat het c J V Riooljournalistiek Enige beroering afgelopen woensdagavond in de beslo ten vergadering van de com missie onderwijs, toen bleek dat er die dag een 'geheim' was uitgelekt. In deze krant lazen de commissieleden tot hun stomme verbazing dat de conrector van de Agnes Scholengemeenschap, J.B.L. Geerts waarschijnlijk rector van de Rembrandt Scholen gemeenschap wordt. En die zaak had dus eerst nog door de commissie achter dichte deuren moeten worden be handeld. De raadsleden en uitgenodigde ambtenaren hebben zich suf - voorzover ze dat al niet wa ren - gepeinsd, waar dat 'ver velende' bericht in het Leidsch Dagblad nu toch vandaan moest komen Ook Geerts verscheen met een ge zicht als een oorwurm op zijn eerste kennismakingsbe zoek. Hy verklaarde met deze voorpublicatie allesbehalve gelukkig te zijn. Slechts en kele vrienden, zo liet hy we ten, waren op de hoogte van het feit dat hij had gesollici teerd. Nee, zelf trof de aanwezigen na tuurlijk geen enkele blaam En ach, wie schuld had, dat lag toch voor de hand? Die journalist zou wel weer door nolen zyn gekropen om aan zijn gegevens te komen Ver velend hoor, hebben die mensen dan geen greintje ge voel in hun lyf? Vragen ze zich nou nooit eens van te vo ren af hoe néAr dit :s voor de persoon in kwestie7 En voor de raadsleden natuurlijk, die geheim vergaderen zo leuk vinden. Want laten we eerlijk zijn de spanning was er woensdagavond wel een beetje af. Terwijl de raadsleden vervol gens in alle openheid de com missievergadering voortzet ten, liet dit probleem de amb tenaren van de directie on derwijs niet los. Driftig zag je ze denken waar zit het lek7 Tegen elven kwamen ze er ach ter. De stukken voor de raadsvergadering van ko mende maandag - mét daar in de voordracht van Geerts waren dinsdag reeds ver stuurd. Ook de krant had dit schone proza ontvangen. Nu is het met zo. dat ze daar als wolven vechten om de raad- stukken. maar gelezen wor den ze wel. Weest in elk geval gerust, raadsleden en ambte naren: er schuilt geen GOn- ther Walraff in onze gelede ren. Maar dat u de krant geen dag kunt missen, is nu ten minste ook maar weer eens bewezen. SS Bijsmaak "Een nare bysmaak aan een mooi resultaat", noemen ze het by Verbum Dei Hot mooie resultaat is de op brengst van elfhonderd gul den by een kledingmarkt voor Guatemala en de bij smaak zit aan met losse hand jes gezegende bezoekers Zo verdween er afgelopen zater dag een beeldje uit de gang. werd er een elektrische stem mer van 200 gulden gehaald en is ook een wat minder kostbare metronoom wegge snaaid "Muziekliefhebbers zeker", denkt Margriet Kooloos van Verbum Dei en daar zou ze best eens gelyk in kunnen hebben "Maar het gaat niet ten koste van de opbrengst", stelt ze verder de misdeelden in Guatemala gerust. "En het is ook niet zo dat we voortaan niet meer van dit soort acties houden. Alleen zullen we wel onze spullen dan even opber gen". Heel verstandig B J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3