c Geldnood dreigt in Hülegom bij beperking van woningbouw Groot offensief tegen guerrilla El Salvador "Bond moet zaken zelf eens op rijtje zetten" "Uitgeven valse dollars kwalijker dan inbreken" Ook Hillegom wil snelle aanleg weg Eis 2,5 jaar tegen Katwijkers en Leidenaar Rijnsburg negeert dreigement Leiden inzake waterprijs Braakliggende grond zwaarwegende kostenpost Provinciale dienst pleit voor vergroten belt Noordwijkerhout Directeur Matudak over eisen FNV: Plan nieuw fietspad Streek KATWIJK/LEIDEN/DEN HAAG - Tegen twee inwoners uit Katwijk en een uit Leiden is gistermiddag door de offi cier van justitie in Den Haag, mr. H.D.W. Klein Breteler, der tig maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De drie hadden eerder dit jaar te vergeefs geprobeerd zeven honderd valse biljetten van honderd dollar aan de man te brengen. Voorts waren zij be trokken een inbraak in Kat wijk. Een vierde verdachte in deze zaak, eveneens afkomstig uit Katwijk, moet vandaag nog voor de Haagse rechtbank ver schijnen. De inbraak waarvoor de drie ver dachten terecht stonden werd in de nacht van 19 op 20 juli gepleegd in een bedrijf aan de Lijnbaan weg in Katwijk. Hier bij werden naast 18.000 gulden 1200 videobanden buitge maakt. De verdachten varië rend in leeftijd van 23 tot 26 jaar, die gisteren alle ten laste gelegde feiten bekenden, kwa men naar binnen door een gat in een muur te boren. De officier van justitie rekende gisteren voor dat het bedrag aan gestolen waar ongeveer 140.000 gulden bedroeg. "Er was dus sprake van een flinke kraak. Niets meer en niets min der", zo stelde hij vast. De offi cier liet niettemin weten dat hij de handel in valse dollarbiljet ten een veel kwalijker zaak vond. In zijn requisitoir ging de officier uitvoerig in op dit zijns inziens vrij zware strafbaar feit. Hij wees er onder meer op dat de verdachten voor twee ton aan vals geld in omloop hadden willen brengen. "Dat is geen kleinigheid", zo meende hij. Door het gebruik van vals geld wordt, stelde de officier, niet alleen de geloofwaardigheid van het betaalmiddel aange tast, maar zou een en ander er zelfs toe kunnen leiden dat alle bankbiljetten uit de roulatie zouden moeten worden ge haald. De staat zou daarbij ern stig worden benadeeld, zo stel de Klein Breteler voorts. Platenzaak De eerste verdachte die in deze affaire voor de rechtbank moest verschijnen, de 24-jarige N.B. uit Katwijk. Mr. Boonstra, zijn advocaat, pleitte er voor de geëiste straf om te zetten in "dienstverlening". Wat zoveel betekend dat de verdachte zich eventueel op sociaal vlak zou kunnen inzetten in plaats van te worden opgesloten in een gevangenis. Zowel de president van de recht bank als de officier van justitie wezen er op dat gezien de ernst van de zaak en het feit dat de eis meer dan zes maanden luid de nooit om dienstverlening kon worden verzocht. Noch tans meende de advocaat van B. dat gezien de persoonlijke omstandigheden en mogelijk uitzicht op een nieuw baan een vermindering van de straf mo gelijk zou moeten zijn. Boonstra wees er op dat zijn cliënt het geld nodig had om een platenzaak op poten te zet ten. Omdat hij destijds als pompbediende werd ontslagen stond dat plan op de helling. De 20.000 gulden die hij bij een bank had geleend kon hij niet meer betalen. Om toch aan geld te komen was B., zo zei zijn advocaat, buiten zijn boek je gegaan. Handhaving van de geëiste strafmaat zou B alleen maar meer in de moeilijkheden brengen en zijn toekomst zeer onzeker maken, aldus Boon stra. De officier ging daar verder niet op in. Hij wees er slechts op dat B. al eerder 7000 gulden had ontvreemd bij zijn werkge- Madurodam De 25-jarige R.H. uit Katwijk, de tweede verdachte, had ge tracht om een van de valse dol larbiljetten te slijten bij Madu rodam. Daar kreeg de cassiëre argwaan, omdat hij na betaling met het dollarbiljet niet naar binnen ging. H. werd daarop aangehouden. Omdat ook H. betrokken was bij de inbraak in de Lijnbaan- straat eiste de officier weder om 2,5 jaar gevangenisstraf. Er werd tevens op gewezen dat H. in april van dit jaar al in het be klaagdenbankje was versche nen wegens het in brand ste ken van twee auto's in Kat wijk. Dat gebeurde uit wraak na een ruzie in een plaatselijke bar. H. zou 120 biljetten in han den hebben gehad. Biljetten die hij evenals de overige ver dachten nauwelijks kon door verkopen. Zijn advocaat, mr. Karstens, drukte de rechtbank op het hart dat H. makkelijk is te ver leiden. Dat hij onder druk van andere verdachten had gehan deld. Karstens vroeg de vrij heidstraf te beperken, ook al omdat zijn gezin eronder zou leiden. H. zelf noemde de eis "belachelijk hoog". Arm De derde verdachte die tenslotte voor de rechtbank verscheen was de 23-jarige H. H. uit Lei den. Op zijn beurt had hij weer videobanden gestolen van de mede-verdachten. Ook H. was betrokken bij het in brand ste ken van twee auto's enige tijd gelden in Katwijk. Advocaat mr. Sprenger vond dat de officier in zijn strafmaat de handel in valse dollarbiljetten te zwaar liet meetellen. Spren ger: "De dollar is een zoge naamde reserve valuta. Mede door het beleid van de Ameri kaanse president is in tien jaar tijd is de waarde daarvan sterk gedaald. Onze banken zijn door het Amerikaanse beleid arm geworden. Eigenlijk zou den daar straffen op moeten volgen. Hij vond de "maat schappelijk schade minder dan bij een inbraak". De uitspraak in deze drie zaken is op 25 november. RIJNSBURG - "Als Leiden de waterkraan dichtdraait, krijgen ze de televisie op de stoep". Dit zei wethouder C. Noort giste ren tijdens de begrotingsbehandelingen in Rijnsburg. De wet houder doelde met zijn uitspraak op het dreigement van de gemeente Leiden om Rijnsburg en Katwijk geen water meer te leveren als zij niet bereid zijn om het nieuwe watertarief van 53 cent per kubieke meter te betalen. Nu betaalt Rijnsburg nog 33 cent per kubieke meter water. De onenigheid tussen de gemeenten Katwijk en Rijnsburg ener zijds en de gemeente Leiden en de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM) anderzijds is ontstaan omdat Leiden, die de LDM beheert, een hogere prijs wil voor het drinkwater. De kosten liggen namelijk hoger dan de opbrengsten van het wa ter. Katwijk en Rijnsburg willen die hogere prijs wel betalen maar verlangen dan wel betere aansluitingen en een meer ver antwoorde kwaliteitsbewaking van het water. Bovendien wil len de twee gemeenten meer greep houden op de prijs van het water. De nieuwe contracten die Leiden aan Katwijk en Rijnsburg voorlegde, voldeden echter niet aan de wensen van de twee gemeenten. Leiden greep toen op eigen houtje in en verander de de contracten. De LDM gaat er nu vanuit dat daardoor ook de contracten van Rijnsburg en Katwijk zijn vervallen en dat voor 1 januari 1983 nieuwe contracten moeten zijn afgesloten. Een jurist die Rijnsburg in de arm heeft genomen, meent dat de gemeente niet noodzakelijkerwijs een nieuw contract moet afsluiten met de LDM en dat zij aan het dreigement van de drinkwatermaatschappij niet al te zwaar hoeft te tillen. Suggesties vanuit de raad om een kort geding tegen de LDM aan te spannen, wilde wethouder Noort nog niet overnemen. Hij wil eerst nog praten met de LDM. "Wanneer dat niets uithaalt kunnen we altijd nog zwaardere maatregelen nemen", aldus Noort. HILLEGOM - Als de provincie Zuid-Holland slechts be perkte woningbouw toestaat in Hillegom dan is niet uit gesloten dat deze gemeente in financiële problemen zal geraken. Volgens de zogenaamde evaluatienota van het streekplan Zuid-Holland-west, die onlangs is versche nen, mag Hillegom tot 1990 nog slechts 570 woningen bouwen. Veel te weinig, meent de Hillegomse gemeente raad. Meer dan 500 woningen worden de komende drie jaar opgeleverd in de wijk Elsbroek. Dat betekent dat in de toekomstige woonwijk Treslong nog slechts zo'n 40 hui zen mogen worden gebouwd voor de opvang van Hillegomse woningzoekenden. Dat heeft tot gevolg dat de gemeente Hille gom nog vele jaren zal worden geconfronteerd met een jaarlijks renteverlies van 800.000 gulden over de onder meer in Treslong aangekochte gronden, omdat daar dan pas intensief kan wor den gebouwd na 1990. En dat trekt een zware wissel op de ge meentelijke financiën. Burgemeester en wethouders van de noordelijke bollenstreekge meente hebben becijferd dat de gemeente alleen al om de achter stand in de woningbouw in te ha len meer dan 1500 huizen moeten bouwen in de komende 8 tot 9 jaar. Zij doen dan ook een klem mend beroep op de provinciale overheid ons meer ruimte te krij gen voor het bouwen van wonin gen. Grenzen Onaanvaardbaar voor de gemeente Hillegom is dat door de provin cie Zuid-Holland niet over de provinciegrens wordt heengeke- ken. "De planologie houdt niet op bij de provinciegrens. Op geen enkele wijze wordt reke- ning gehouden met de economi sche invloeden vanuit Noord- Holland. Dat kan leiden tot een onevenwichtige situatie, die een soort stedebouwkundige wild groei tot gevolg kan hebben. De provinciegrens is voor ons slechts een lijntje op de land kaart en geen grens waar plano logie op houdt te bestaan", aldus het gemeentebestuur van Hille gom. De verwachting van het Hillegom se gemeentebestuur is dat de vraag naar een bedrijventerrein in Hillegom zal toenemen nu de provincie vrijwel uitsluit dat er een zogenaamd een subregionaal bedrijventerrein in de duin- en bollenstreek wordt aangelegd. Het is voor Hillegom trouwens niet meer dan logisch dat een dergelijk terrein er niet komt. Het vestigen op dergelijke terrei nen is veel te duur. Dat moet veel goedkoper. Bij het aantrekken van nieuwe industrieën of het verhuizen van bedrijven binnen de gemeente zal terdege reke ning worden gehouden met de prijzen van de te verkopen grond. Bovendien komen door afname van agrarische activitei- Om de kosten van woningen in Elsbroek te drukken zijn bonderden woningen meer gebouwd in deze wijk. Er is lang gesleuteld aan het plan om betaalbare woningen te kuunen realiseren. Dat heeft tot gevolg gehad dat woningbouw in deze wijk pas veel later kon beginnen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Mede daardoor is de woningbouw achtergebleven. Op de foto bouwactiviteiten in de wijk Elsbroek (archieffoto). ten dure gebouwen en grond vrij waarin de gemeente Hillegom onder bepaalde voorwaarden an dersoortige bedrijven wil huis vesten. Station Het gemeentebestuur van Hille gom constateert voorts dat het streekplan vooral is gericht op de vorming van een doelgericht stadsgewest. "Dat mag echter niet tot gevolg hebben dat de aanwezige problemen in de ste delijke overgangsgebieden, waartoe ook de bollenstreek be hoort, onoplosbaar worden", zo schrijft de gemeenteraad aan de provincie en het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek. De gemeente Hillegom heeft trou wens bij de Nederlandse Spoor wegen gepleit voor openstelling van het bestaande station aan de Loosterweg aan de spoorlijn Haarlem-Leiden-Den Haag. De mogelijkheden voor heropening van dit station zijn naar mening van burgemeester en wethou ders groter op een tijdstip dat de huidige schipholllijn wordt door getrokken naar het centraal sta tion in Amsterdam. MEXICO STAD (GPD) - De legers van Honduras en El Salvador zijn gezamenlijk een groot scheeps offensief tegen de Salva- doriaanse guerrilla begonnen. Terwijl het Salvadoriaanse leger probeert de guerrilla naar de Hondurese grens te jagen, berei den daar Hondurese troepen een warme ontvangst voor. In de noordelijke provincie Chala- tenango heeft het Salvadoriaan se leger ongeveer 4.000 man schappen gemobiliseerd. Deze hebben inmiddels, gesteund door een drietal uiterst wendba re A 37-vliegtuigen, het vuur ge opend op de stadjes El Jicaro en Las Vueltas, die in handen van de guerrilla zijn gekomen tijdens het precies een maand geleden gestarte oktoberoffensief. Tegelijkertijd heeft het Hondurese leger zelf 2.000 manschappen in het grensgebied met Chalatenan- go geposteerd. Nabij het Hondu rese grensdorp La Virtud, waar de Salvadoriaanse guerrilla sinds een paar weken een bergtop be zet hield, zou woensdag reeds heftig zijn gevochten tussen de Salvadoriaanse guerrilla en het Hondurese leger. Volgens de illegale rebellenzender Radio Venceremos ('Wij zullen overwinnen') is het Salvado riaanse leger met 9.000 man ook een tegenoffensief gestart in de noordoostelijke provincie Mora- zan. En de guerrilleros beweren dat het Hondurese leger inmid dels ook een massale mobilisatie is begonnen in het grensgebied met deze Salvadoriaanse provin cie. Verder heeft Radio Vencere mos de vrees uitgesproken dat de regeringstroepen dit keer na palm zullen gebruiken. Het Hondurese opperbevel heeft inmiddels toegegeven dat er troepenversterkingen naar de grens met El Salvador zijn ge stuurd en dat het niet om de ge bruikelijke aflossingen gaat, zo als in eerste instantie werd be weerd. De opdracht die de man schappen hebben meegekregen, is de nationale souvereiniteit ver dedigen tegen zowel de Salvado riaanse guerrilla als tegen het Salvadoriaanse leger, aldus een militaire woordvoerder in de Hondurese hoofdstad Tegucigal pa. Hij weigerde aantallen te ge- NOORDWIJKERHOUT - De pro vinciale planologische dienst is voorstander van uitbreiding van de Noordwijkerhoutse vuil nisbelt. Dat heeft de dienst geadviseerd aan het dagelijks bestuur van de provincie. De ge meente Noordwijkerhout heeft bijna een jaar geleden om die uitbreiding gevraagd. Het gaat om een uitbreiding van vier hectare. Vrijdag 19 november behandelt een commissie uit ge deputeerde staten de meer dan 30 bezwaarschriften die tegen de uitbreiding van de belt zijn ingebracht. De vuilnisbelt in Noordwijkerhout blijft trouwens zo lang dicht tot dat alle gegevens van de provin cie boven water zijn. Naar ver wachting betekent dat dat de belt tenminste nog dit jaar geslo ten zal blijven en dat heropening mogelijk pas begin 1983 weer ac tueel wordt. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van gemeenteraadsleden die zijn gesteld tijdens de alge mene beschouwingen over de gemeentebegroting. Aanvankelijk wilde wethouder P. Heemskerk (WD) de belt weer opengooien als de kakkerlakken- plaag was bestreden. Hij wil nu echter wachten op de resultaten van een onderzoek door de pro vincie naar de kwaliteit van het grondwater onder de belt en op een beslissing van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, de belt al dan niet uit te breiden. Volgens burgemeester en wethou ders is uit de contacten met de provincie gebleken dat als uit breiding van de belt wordt toege staan beter zal moeten worden toegezien op wat er op de belt wordt gestort. Dat om vervuiling van bodem en water te voorko men. Alleen al vanwege de kos ten van een beter toezicht moe ten de storttarieven flink worden verhoogd, aldus B en W, Een aantal raadsleden had om verho ging van de tarieven gevraagd om daarmee de aanvoer van vuil terug te dringen. Als de gemeente geen toestem ming krijgt voor uitbreiding van de belt dan is de huidige sluiting definitief, tenminste voor buiten poorters. Uit de antwoorden van burgemeester en wethouders blijkt dat de belt niet voor ieder een dichtgaat. Overigens is in de boekhouding van de gemeente al Wethouder P. Heemskerk: Belt dichthouden tot alle gegevens bo ven water zijn. geen rekening meer gehouden met de ontvang -t ibo paldan voor storting op de belt Zonder uitbreiding is volgens BenWh- miet van de capaciteit van de belt nu bereikt. ALPHEN AAN DEN RIJN - De In dustriebond FNV heeft de direc tie van het dakbedekkersbedrijf Matudak bv aan de Prins Hen drikstraat tot maandag 13.00 uur de tijd gegeven om op de ei sen voor een nieuwe cao in te gaan. Wat directeur J.C.M. Heemskerk betreft hoeft er niet zo lang gewacht te worden: er is gewoon geen ruimte, het perso neel zal moeten inleveren wil het voortbestaan van Matudak niet op de tocht komen te staan. Het twistpunt is, dat de werkne mers de vaste vergoeding van twee reisuren gaan verliezen. Volgens de Industriebond bete kent dit het inleveren van tien tot twintig procent loon. Directeur Heemskerk vindt echter, dat die vaste vergoeding niet meer is op te brengen: "Wij willen af van het betalen van niet-gemaakte reisu ren. Als die reisuren wèl worden gemaakt, dan worden ze gewoon volgens de oude afspraken ver goed". "Willen wij de werkgelegenheid bij Matudak veilig stellen, dan moe ten we ons aanpassen. De bond vraagt ook een loonsverhoging van één procent, terwijl iedereen in het land ervan doordrongen is dat we met z'n allen een stapje terug moeten doen. Een bedrijf als Matudak, dat zo dicht tegen de bouw aanzit, kan geen loons verhoging doorvoeren", aldus Heemskerk. De directie heeft de accountant van het bedrijf de Industriebond cijfers laten verstrekken, zodat men zelf kan zien hoe het bedrijf er voor staat. Heemskerk vindt dat bij Matudak de best betaalde dakdekkers van het land zitten. "Onze cao is altijd tot voorbeeld van andere bedrijven gesteld", weet de directeur. "Maar de bond moet begrijpen dat bijvoor beeld verlaging van de vut-leef- tijd van 63 naar 62 jaar ons al 300.000 gulden op jaarbasis kost. Als de vut-leeftija naar 60 jaar gaat, zoals de Industriebond wil, dan kost ons dat een miljoen gul den. Het wordt tijd dat niet wij maar de bond de zaken eens op een rijtje gaat zetten. Dan zullen ze het woord staking niet meer in de mond durven nemen". Door de twee reisuren niet meer als vaste vergoeding uit te keren, gaan de werknemers er tussen de 7 en 10 procent netto op achter uit. "Wij verwachten dat onze mensen hiervoor begrip zullen kunnen opbrengen", denkt Heemskerk. Hij zal de Industrie bond uitnodigen het gesprek over een nieuwe cao voort te zet ten. HILLEGOM - De aanleg van een westelijke verbindingsweg met Haarlemmermeer is alleen al dringend noodzakelijk om wo ningbouwplannen van de ge meente Hillegom veilig te stel len. In het kader van de Wet op de Geluidshinder is het namelijk nog maar de vraag of Hillegom woningbouw kan gaan plegen in het gebied Treslong. De lawaai overlast kon daar weieens zo groot zijn dat de provincie geen toestemming geeft voor woning bouw. De aanleg van de secundaire weg 2, op Noordhollands grondgebied heet die weg secundaire weg 20, kan het centrum van Hillegom flink ontlasten. Het doorgaande verkeer kan dan via de Haarlem mermeer worden afgevoerd naar de autosnelweg A4 en A44 (de autosnelwegen van Amsterdam naar Rotterdam en naar Den Haag-centrum). Voorwaarde is evenwel dat in het westen van Haarlemmermeer ook de rijks weg A22 wordt aangelegd. Een en ander heeft de Hillegomse gemeenteraad tijdens zijn gister avond gehouden vergadering in een motie neergelegd. Die motie gaat naar het bestuur van de pro vincie Noord-Holland dat bin nenkort het prioriteitenschema voor de aanleg van wegen vast stelt. Naar het zich laat aanzien heeft de provincie voorshands een geringe prioriteit toegekend aan de aanleg van de secundaire weg 20 van de bollenstreek naar Haarlemmermeer. Door middel van deze motie, eerder werden een soortgelijke moties aangeno men door de gemeenteraden van Lisse en Bcnnebroek, wil Hille gom druk op het provinciaal be stuur van Noord-Holland uitoe fenen. WOUBRUGGE - In het lietspa denplan Zuid-Holland is een fietspad opgenomen, dat loopt vanaf het kruispunt Kruisweg- Herenweg in Woubrugge rich ting Ter Aar. Deze weg is zeer ge vaarlijk te noemen voor Bl i Het streven is dan ook om het fietspad VÓèr IMS te r« r.r De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening in Woubrugge be sprak gisteravond twee plannen vooreen fietspad. Het eerste idee is om het nieuwe fietspad over de huidige weg te laten lopen en aan de zuidkant een nieuwe weg voor het autoverkeer aan te leg gen. Dit plan heeft het voordeel dat de meeste bomen kunnen blijven staan. Voor de nieuwe nj- De andere geda< hte is het fietspad aan de noordkant van de be staande weg te leggen. Hierdoor zullen enige boeren hun erf ge deeltelijk moeten afstaan Bo vendien zal een aantal bomen moeten worden gerooid. Duide lijk werd dat de commissie de voorkeur aan het eerste plan gaf Er kan dan ook een ruimere berm tussen fietspad en rijweg komen, hetgeen voor de fietsers prettiger is In beide plannen zal de bestaande weg. die hier en daar verzakt is. moeten worden opgeknapt en worden voorzien van een nieuwe hindering.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23