PGBCf Ouderwetse detective in science-fictionfilm C Films in de huizen Bij de dood van 'n dierbaar filmer Matig afscheid van Romy Schneider iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiii JUF AW A lk' ""Uil'. 'HHIii, 'II, Seunke deelt in "Smaak van water" flinke klappen uit Jacques Tati bleef de buitenstaander 'La passante du Sans-Souci' iiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 Film Raar maar waar: de meest tot de verbeelding sprekende science fictionfilms zijn die films met de wortels stevig in het verleden. Hoe zou dat komen? Ik vermoed omdat de fantasie het best ge prikkeld wordt als er toch enig houvast uit verleden of heden aan vast zit. De Star-Warscyclus is er een voor beeld daarvan: het ouderwets simpele gevecht tussen goed en kwaad, ditmaal echter niet met zwaarden of geweren, maar met laserstralen. Of zeer recent nog The Road Warrior: een soort fu turistische western, compleet met een belegerd fort. Nu dus Blade Runner. Een film waarin zeer geraffineerd een ijs koude, cynische detective zo'n figuur als Philip Marlowe of Sam Spade is geplaatst in een neön- wereld van begin 21ste eeuw. Ridley Scott schetst een Ameri- 'li .illl .illl Blade Runner; regie: Rid ley Scott; hoofdrollen: Harrison Ford, Sean Young en Rutger Hauer; theater: Luxor, Leiden; leeftijd: 16 jaar llllllllllllllllllllllllllllllllllll kaanse stad in het jaar 2019. Gi gantische reclames, voertuigen die als hommels door de lucht vliegen, terwijl het op de begane grond wel een ultra-moderne ba zaar lijkt. De illusie van een dak wordt alleen vesrtoord door een constante regenval. In dat gekkenhuis looDt detective Deckard rond. Een door niets en niemand te imponeren figuur, zeker niet door zijn knauwende, te dikke baas. Immer getooid in een regenjas en met een karakte ristieke kop wordt hg binnens huis veelal gefilmd in een licht dat door de luxaflex strepen op het lichaam achterlaat. Kortom, het lijkt wel of Humphrey Bogart verrezen is. Een 'hard boiled de tective' heet dat in Amerika. Zo is Blade Runner op twee manie ren boeiend. Enerzijds kijk je je ogen uit aan de fantasierijke (licht)effecten van ontwerper Douglas Trumbull en regisseur Ridley Scott - eerder zo ge roemd voor zijn sf-thriller Alien. Anderzijds beleef je veel plezier aan het ingenieuze verhaal van Hamton Fancher en David Peop les. Intellectueel genoegen, heet te dat vorige week treffend op deze pagina. In het kort iets over dat verhaal. Rutger Hauer in "Blade Runner". Deckard is op zoek naar repli ca's, kunstmensen die als slaven te werk zijn gesteld op buiten aardse kolonies. Vier zijn ont snapt en teruggekeerd naar de wereld. Gevaarlijk kunstvolk, in niets van de 'normale' mensen te onderscheiden Deckard moet ze, zoals dat klinisch wordt ge noemd, op non-actief stellen. O, ja: Rutger Hauer is zeer overtui gend als replica Roy Batty. BART JUNGMANN LEIDEN - Nadat filmers als Alain Tanner en Claude Goretta de Zwitser se cinema aanzien gaven in de wereld, is er een nieuwe filmlichtmg opgestaan. Onder de veelzeggende titel Zwitserland in beroering be steedt het Kijkhuis daar komende week aandacht aan. Begonnen wordt maandag met Züri brannt, een documentaire over de jongerenbeweging in Zurich. Maandag om acht uur en kwart over tien te zien. ,,'s Nachts als de frisse kleurtjes verdwijnen, wordt Zwitserland voor mg pas te verdragenzei cameraman Clemens Klopfenstein vorige maand in NRC-Handelsblad. Daarvan getuigen ook zijn twee films Reisender Kneger is een boeiende versmelting van documentaire en speelfilm. Cosmetica-vertegenwoordiger Willy Krieger (de titel is voor tweeërlei uitleg vatbaar) vlucht voor de verplichte charmes die zijn beroep ver eist in nachtelijke escapades. Dinsdag en woensdag om acht uur. E Nachttlang Fuurland kent een soortgelijke thematiek. Ditmaal gaat het om een dertiger die zijn idealen uit de jaren zestig gefrustreerd weet door een vaste baan en een vaste vriendin. Donderdag, vrgdag en zater dag om acht uur en kwart over tien. In "Dementicare Venezia" van Franco Bruscati, die dinsdag bij K&O wordt vertoond, is de Zweed Erland Josephson de wat oudere homose- xueel die met zijn jongere vnend een bezoek brengt aan zgn familie Samen willen zij een uitstapje maken naar Venetië, maar zover komt het niet: de lang uitgestelde confrontatie tussen de familieleden, blijkt voor de onderlinge relatie niet zonder gevolgen. (20.00 uur). Ook dit jaar doet het Filmhuis LVC weer mee aan Cinemathema, dat dit jaar als onderwerp heeft: "Het Amerikaanse melodrama uit de jaren 50". In dit kader worden komende week drie films van Douglas Sirk gedraaid: "Schlussakkord" (woensdag 20.00 uur), "La Habanera" (dezelfde avond om 22.15 uur) en "Zu neuen Ufern" (donderdag 20.00 en 22.15 uur) De legendarische Zarah Leander speelt de hoofdrol in de twee laatstge noemde films. Eerder komende week vertoont het Filmhuis LVC nog "De man met de camera", een Russische film van de pionier Dsiga Wertov (vanavond en morgenavond 21.15 uur). "De smaak van het wa ter"; regie: Orlow Seunke; met Gerard Thoolen, Do- rijn Curvers en Hans van Tongeren; Studio, Leiden, 16 jr. Met de toekenning in Venetië van de Gouden Leeuw, heeft Orlow Seunke de erkenning gekregen die zijn film "De smaak van wa ter" verdient. Na de golf van pu bliciteit die bij zo'n gebeurtenis hoort, bestaat echter de kans dat zo'n film letterlijk het graf wordt ingeprezen, waardoor iemand die hem later ziet, teleurgesteld zou kunnen zijn. Niets is minder het geval. "De smaak van water" is een prima kunststuk van Seunke, dat op valt door verfrissende originali teit. Het ver doorgevoerde absur disme, waarin de ambtenaar Hes centraal staat, is zo prachtig weergegeven, dat het inlevings vermogen van de toeschouwer sterk wordt aangesproken. Het lijstje wordt maar langer en langer. Romy Schneider, Grace Kelly, Henry Fonda, Ingrid Berg man, Rainer Fassbinder en dan nu ook nog Jacques Tati. Wat 1982 ook voor een jaar geweest moge zijn, zijn sporen heeft dit jaar wel op de filmwereld achter gelaten. Het zal met oudjaar drin gen worden op de traditionele pagina "Zij die ons ontvielen..." Tati zou daarbij wel eens buiten de boot kunnen vallen. Tenslotte was hij niet de bekendste van het stel. Maar ondanks zijn piepklein oeuvre was Tati voor velen een dierbaar filmmaker. Eigenlijk de cinematische erfgenaam van Charlie Chaplin. Begonnen als door Bart Jungmann Hes, een ambtenaar bij een vreemdsoortig sociale instelling, waarin de desperado's van on- ze(?) maatschappij aankloppen, beschermt zichzelf tegen alle el lende door ieder mens als een ge val te zien, dat snel moet worden afgewerkt. Tien minuten trekt hij 'per geval' uit en dat levert hem de kritiek op van stagiaire Johan (Hans van Tongeren). Wanneer Hes in aanraking komt met een beestmens, dat jaren achtereen in een kast heeft geze ten, slaan alle stoppen door en verandert hij langzamerhand van robot tot menselijk wezen. Hij vöert zijn inzet voor het wilde beest zover door, dat hij zijn ei genlijke werk in de steek laat om dat kind te helpen. Niet alleen Hes wordt mens, maar ook het beestmens krijgt door de be moeienis van de man langzamer hand humane trekies. Helaas accepteert de maatschappij een dergelijke gang van zaken niet: uiteindelijk moeten de twee hun zelfgekozen gevangenschap gedwongen verlaten. "De smaak van water" toont een Kafka-achtige maatschappij, ab surd en surrealistisch. Des te harder is de klap die Seunke er mee uitdeelt: want eigenlijk is het gegeven - ambtenaar heeft toch menselijke trekjes en helpt een hulpeloze - helemaal niet ab surd. De intolerante, strak geor ganiseerde maatschappij, waarin geen plaats is voor dit soort men selijkheid, is dat echter des te meer. ANNEMIEK RUYGROK een pure clown vond hij zichzelf uiteindelijk in de rol van de ver baasde buitenstaander in een wereld van techniek. Zijn eigenlijke filmcarrière begon in 1947 met Jour de fête. Daar voor had Tatischeff - zoals zijn naam voluit luidde - wel wat korte filmpjes gemaakt, maar had bovenal naam als toneelspe ler. In Jour de fète vond hij veel baat bij zijn pantomime-verle den. Van de verwarde postbode maakte hij daarmee met veel ver ve een slapstick-figuur. In een circustent wordt een filmpje gedraaid over de moderne post bezorging in Amerika en postbo de Francois wordt daarmee het hoofd op hol gebracht. Als "le facteur Americain" raast hij voortaan op zijn dienstfiets door het dorp, uitgelachen door zijn bewoners. De vorm van de hu mor is ondanks alle uitbundig heid toch al duidelijk Tati. Geen woordgrappen maar puur visu eel gericht. Inderdaad, net als in de stomme film. Tati als de postbode Frangois in "Jour de Fête Les vacances de monsieur Hulot (1952) is al veel beschouwender van aard. Verfijnder ook en voor al puttend uit observaties. Een vorm van filmen waar bijvoor beeld een figuur als Bert Haan stra (de twee werkten nog samen in Trafic, een dramatische mis lukking) sterk door werd geïn spireerd. Hulot werd bovendien dé Tati- creatie. Hoedje, pijp en natuur lijk dat eigenaardige loopje. "Een heleboel mensen lopen zo. Het is beslist geen opzettelijke demonstratie", zei Tati er over. En inderdaad, wat verstrooide, wereldvreemde types als Hulot zie je wel meer zo springerig lo pen. Mild Les vacances de monsieur Hulot is ook al veel minder op Tati zelf gericht. Met Hulot kijken we naar al die andere vakantiegan gers en leren hun vaste gewoon ten en eigenaardigheden ken nen. Tati's kracht ligt er daarbij vooral in dat hij niet kwetsend wordt, hetgeen juist zo makke lijk was geweest. Hij bleef mild. Toch hadden Tati's twee eerste lan ge films nog wel wat van elkaar weg. Zo nu en dan was Les va cances....net zo clownesk (denk aan de tennisscène) als Jour de fête. Dat was zes jaar later in Mon Oncle echter al praktisch ver dwenen. Daarin keerde Hulot te rug als het lieve ouderwetse oompje op zijn Solex. Idool van zijn neef die niets moest hebben van zijn ouders. De jongen ont vluchtte zoveel mogelijk het geautomatiseerde huishouden en ging met oom Hulot op avon tuur. Met Mon Oncle maakte Tati een soort film die hem het beste lag. In Playtime perfectioneerde hij die vorm van humor. Niet voor niets een Engelse titel. Tati vreesde voor het 'veramerikani seren' van Frankrijk. "We zetten onze auto's in parkings, we eten snacks en we kopen in drugsto res", sprak hij in '67 bg de pre miere van Playtime Hoe vaak kreeg hij later nog gelijk. Met monsieur Hulot verbaast de kijker zich andermaal over alle technische snufjes die de maat schappij overspoelen. Een maat schappij van glas waardoor je el kaar wel kunt zien maar waar door je niet kunt communiceren. Als er in Tati's werk ooit sprake was van zoiets als een boodschap dan was het wel in Playtime. Het werd tevens zijn Waterloo. Hij had er ontzettend veel geld inge stoken en kreeg daar wel waar dering (een Oscar) maar geen volle zalen voor terug. Met Trafic probeerde hij de schade in te ha len. maar dat mislukte zoals ge zegd jammerlijk. De film werd snel gemaakt. Te snel voor de perfectionist Tati die elke scène zorgvuldig uitdacht. Gelukkig voor hem werden zijn films in de loop van de jaren ze ventig opnieuw in roulatie ge bracht. En nog gelukkiger voor hem: met groot succes. Vooral Frankrijk bleek zijn komiek nog niet vergeten. Even speelde de toen 68-jarige Tati nog met de ge dachte om een nieuwe film Con fusion te maken. Maar daar is het nooit meer van gekomen, en mis schien is dat ook maar het beste. Het had zulke mooie herinnerin gen kunnen verstoren. Tati laat de wereld nu een klein maar kostbaar nalatenschap. Eigenlijk wel een man die een plaatsje op de dodenpagina verdient. ilk '''Mik 'H De even oude als omstreden theo rie, dat acteurs tot betere spel prestaties komen in situaties die ze zelf hebben meegemaakt, is ns het verscheiden van Romy Schneider zelfs in de serieuze filmpers met opvallende gretig heid afgestoft. Haar bijdrage aan "La passante du Sans Souci" (de laatste film die zij maakte) zou het bewijs van die stelling leve- Ze droeg de film op aan haar zoon tje en zijn vader, die beiden on der minder plezierige omstan digheden overleden. In "La pas sante.." leeft haar man op ge spannen voet met de dood en is haar belangrijkste tegenspeler een jongetje van de leeftijd van haar eigen kind. Veel meer hand reikingen tot vergelijking biedt de film niet, dus fervente aan hangers van de stelling "datje er geweest moet zijn om er over te kunnen oordelen", dienen voor bewijsvoering naar elders verwe- "La passante du Sans-Souci" is het verhaal van een via het levens verzekeringswezen rijk gewor den man (Michel Piccoli), die zijn geld gebruikt voor een door hem opgerichte organisatie ter verde diging van de mensenrechten. Eén van zijn missies brengt hem ter burele van de ambassadeur van Paragay in Parijs. Hij herkent in de ambassadeur de ex-Nazist, die zijn pleegouders doodschoot en besluit hem te do den. Tijdens het proces dat volgt, wordt zijn leven gerecon strueerd. Romy Schneider speelt de dubbelrol van zijn vrouw en zijn pleegmoeder. De film speelt zich dus zowel in het heden als in de jaren dertig af. Jacques Rouffio (regie en script) bewandelt in zijn scenario nogal wat zijpaden. Jodenvervolging en Zuid-Amerikaanse regimes worden aangeklaagd en het ge heel wordt uiteindelijk geplaatst tegen de actuele situatie van een (mogelijk) opbloeiend antisemi tisme. Zijn gecompliceerde verteltrant en uitgebreide boodschap maken de confrontatie met "La passan te.." zeker niet in alle opzichten tot een aantrekkelijke. De sfeer tekening is, zowel wat het toen als het nu betreft, voor discussie vatbaar, de muziek van Georges Delrue soms prachtig, maar va ker van een mierzoete sentimen taliteit. Die tekortkomingen doen sterk denken aan een andere, recente film van Schneider, "La Ban- quière", waarbij regisseur Fran cis Girod en componist Enmo Morncone op soortgelijke wijze de boot misten. Romy Schneider en Michel Piccoli behoren beiden tot de categorie acteurs die zo'n drie tot vier films "La passante du Sans- Souci". Regie: Jacques Roufflio. Met: Romy Schneider en Michel Pic coli. Theater: Trianon A.L. per jaar maken. Dat is een kwan titeit die niet alleen hoogtepun ten kan opleveren. Zowel Piccoli als Schneider laten zich in dit ge val zeker niet van hun aantrekke lijkste kanten zien, maar bren gen voldoende in om de film als redelijke middenmoter staande te houden. Maar wie Romy Schneider op haar beste wil zien, moet maar hopen dat de films die ze met regisseur Claude Sau- tet maakte ("Une histore simple" bijvoorbeeld) nog eens voor een reprise in de bioscoop in aanmer king komen. TON VAN BRUSSEL. Twee films met Robert Red- ford liggen in het verschiet. All the president's Men over anderhalve week en volgen de week vrijdag The Candi date. Deze laat geprogram meerde film toont Robert Redford als Bill McKay kan didaat voor de Senaat ('McKay the better way') die in de loop van de campagne al zijn idealen moet opgeven voor taktische belangen. Eerder op de avond verdringen films zich op de verschillen de netten. Aardig is bijvoor beeld Murder by death (Bel. 2). Een thriller waarbij be roemde detectives uit het verleden zijn verzameld in het huis van een excentrieke miljonair. Een rol van schrij ver Truman Capote. Tegelijkertijd op Duitsland 1 La Provinciale, een lieve film van Claude Goretta met Na thalie Baye in de hoofdrol. Het meisje Christine uit de provincie vertrekt naar de grote stad (Parijs) om daar werk te vinden en heeft daar grote moeite mee. Dankzij een nieuwe vriendin (Angela Winkler) leert ze hoe te 'over leven' in de grote stad. halve acteren heeft Jack Ni cholson ook wel eens een film geregisseerd. Drive he said heette die film en is dins dag op België 2 te zien. Het verhaal gaat in op de roerige jaren zestig. Gevolgd wordt een talentvol basketballer die best bij de professionals te recht zou kunnen. Hij raakt echter ook betrokken bii de opstandige studenten en dat komt zijn spel niet ten goede. Behalve hoofdrolspeler Wil liam Tepper zijn ook be roemdheden als Bruce Dern en Karen Black van de partij James Caan en Robert Duvall zijn donderdag op Duitsland 3 te zien in een vroege film van Francis Coppola. The rain people (1968). Shirley Knight is een pas getrouwde vrouw die die situatie niet aan kan en op de vlucht gaat. Het programma ZATERDAG: Together again; 16.00 uur; Bel. 2 (regie: Char les Vidor met Charles Boyer. Amerikaanse film uit 1944). Jeopardy; 21 25 uur; Dtsl. 3 (regie: John Sturges met Bar bara Stanwyck Amerikaanse film uit 1952). Gloria; 22 00 uur; Dtsl. 1 (regie: John Cas savetes met Gena Rowlands. Amerikaanse film uit 1980). ZONDAG: Un autre homme, une autre chance; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Claude leLou- che met James Caan. Franse film uit 1977) MAANDAG Exterieur Nuit; 23 00 uur: Dtsl 1 (rep Ji ques Bral. Franse film uit 1980) DINSDAG Drive he said; 20 15 uur. Bel. 2 WOENSDAG The birdman from Alcatraz; 16.35 uur; Dtsl. 1 (regie: John Franken heimer met Burt Lancaster. Amerikaanse film uit 1961). No Nukes; 22.30 uur; Dtsl 3 (muziekfilm van Julian Schlossberg) Swing Time; 22.50 uur; Dtsl. 2 (regie Geor ge Stevens met Fred Astaire Amerikaanse film uit 1936). DONDERDAG The rain peop le; 20 15 uur; Dtsl 3 VRIJDAG Murder by death; 20 15 uur; Bel 1 La Provin ciale; 20 15 uur, Dtsl 1 Mon Oncle d'Amerique; 23 00 uur; Dtsl. 1 (regie: Alain Resnais met Gerard Dcpardieu Fran se film uit 198')i The Candi date; 23 35 uur Ned 1 Der Rote Kreis; 23 50 uur. Dtsl 2 (regie Jurgen Roland Duitse film uit 1959) BLIJVERS "Van de koele meren des doods" - Reneo Soutendgk schittert in me lancholieke sfeertekening naar Van Eedens gelijknamige roman, Lido 1, Leiden. Euro 1, Alphen. "Ademloos" - Film over vrouwe crisis, Lido 3. Leiden "Young doctors In love" - Euro 4, "Monty Python, live at the Holly wood Bowl" - Engelse humor in Hollywood van John Cleese en de zijnen, Lido 2. Leiden. "Cat people" - Gedeeltelijk geslaag de griezelfilm. Lido 4. leiden. Euro 2. Alphen (OP)NIEUW "Eaten alive" - Gruwelijke smul partijen. City 1. Katwijk. "Messalina" - Perverse vrouw. City 2, Katwijk "Drie superboys rammen erop los" - Vechtersbazen. City 4. Katwijk "Desperado's op wielen" - Snelle jongens die niets te verliezen heb ben, City 4. Katwijk. SEXFILMS "Vanessa, heet als wit vuur" - Rex, NACHTFILMS "Kom. kus en geniet" - Rex, Leiden. "Death hunt" - Euro 1. Alphen "Cat people" Euro 2. Alphen "Klaar voor een wipje" - Euro 3. Al phen. "Young doctors in love" - Euro 4, Alphen DEN HAAG "Race naar de schroothoop" - Apol lo 1 (460340), al. "In de voetsporen van Master Bru ce" - Apollo 2, 16 jr. "Blade Runner" - Asta (463500), 12 jr. "La nuit de Varennes" Bijou (461177). 16 jr. "Young doctors In love" - Calypso (463502), al. "QuereUe" Babylon 1 (471656), 16 jr "La passante du sans-souci" - Baby lon 2,16 jr. "Victor. Victoria" - Babylon 3. al. "Class of 1984" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Grease 2" - Cineac 2. al. "Piranha 2. flying killers" Cineac 3. 16 jr. "Stripes" - Du Midi (855770). al "Once upon a time in the West" Euro, 12 jr. "Van de koele meren des doods" Metropole 1 (456756), 16 jr. 'The Road Warrior" - Metropole 2. 16 jr. "Ademloos" - Metropole 3. 16 Jr. "Les uns et les autres" - Metropole 4, al. "Poltergeist" - Metropole 5, 16 jr. "Porky's pikante pretpark" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "Class of 1984" - Odeon 2, 16 jr. "Monty Python live at the Holly wood Bowl" - Odeon 3. al. "De smaak van water" - Odeon 4.16 jr. "Summer lovers" - Odeon 5. 12 jr. "Enkele reis zevende hemel"- Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Candy, een tiener die wat wil" - Le Paris 2. 18 jr "Wipjes op de schommelstoel" - Le Paris 3. 18 jr "The thing" - Passage (460977). 16 Jr. AMSTERDAM "Young doctors in krve" - Alfa 1 (278806). al. "Victor. Victoria" - Alfa 2. al. "Dr No" - Alfa 3. 12 jr "Missing" - Alfa 4, 16 jr. "Ademloos" - Alhambra 1 (233192), al. "La nuit de Varennes" - Alhambra 2. 16 Jr "Blade Runner"- Bellevue Cinera ma (234876/266227), 12 jr "QuereUe" Calypso 1 (266227/ 234876), al. "The Road Wamor" - Calypso 2. 16 jr. (248933). 18 jr "Class of 1964" - Cineac Damrak 1 (245648). 16 jr 'The happy hooker" - Cineac Dam rak 2, 18 jr "The Road Wamor" - Cineac (243639), 16 Jr. "Monty Python live at the Holy, wood Bowl" - Cinecenter (236615), a) "Yol" - Cinecenter, 16 jr "From Mao to Mozart Isaac Stem in China" - Cinecenter. 16 jr "La femme aux bottes rouges" Ci- Baoahr, i6jr 'The Thing" - Cinema 1 (151243), 16 jr "La péssante du sans-souci" - City 1 (234579), 12 jr "Monty Python live at the HoUy- wood bowl" - City 2. al. "Time is on our side" - City 1. al. "De smaak van water" - City 4 16 jr. "Grease 2" - City 5 (34579), al "Porky's pikante pretpark" City 6 (234579). 16 jr "Summer lovers" - City 7 (234579). 1® jr. "Yol" - Desmet (226551). 16 jr. "Hair" Du Midi (723653). al "La nuit de Varennes" Leidse- pleintheater (235909), 16 jr. "Blade Runner" Nöggera- th<248933). 12 jr "Hete nachten in de Caribbean" - Parisien (248933), 18 jr "Calss of 1984" - Rem brandt plein theater 1 (223545), 16 jr "Piranha 2, flying kiUers" - Rem brandtpleintheater 2 (223545), 16 jr "Enter the dragon" Rex (266132). lfi jr "Opdracht voor idioten" - Roxy (lUIDD, 1'. jr "The knock out cop" - Saskia (246132), 12 jr "A nous deux" - Studio K (231708), 16 jr "Het vlees van de orchidee" - Knte non (231708), 16 jr "De smaak van water", The a café". "1900", deel 1 en 2. The Mo vies (245790), 16 jr "The Thing" - Tuschinki 1 (262633), 16 jr "Van de koele meren des doods" - Tuschinskj 2 (262633). 16 jr "Poltergeist" Tuschiruki 3 (262633) 12 jr. "Raiders of the lost ark" - Tuschin ki 4 (262633), 12 jr "L'Age d'or" - Tuschiruki 5. al "Los uns et les autres" - De Uitkjjk (237460), aL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21