LEIDSCH DAGBLAD Andropov nieuwe leider Morris Politie schiet man dood Lech Walesa vrijgelaten Gladstone Ultra Lights. 1 mg teer, 0.1 mg nicotine en geen milligram méér. "Auto-arme zondag" in België Moskou kiest verrassend snel opvolger voor Brezjnjev Na gesprek Jaruzelski met aartsbisschop Af en toe zon Gas en krant duurder, benzine 4 cent omlaag UW OCCASION SPECIALIST Op 25 Leidse scholen wordt week gestaakt Lamsvacht SCHWIETERT STAKING I I i f: VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36933 Direcleuf G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Btmu 23ilBGlartw Voor Mm. wcotoior. BRUSSEL (GPD) - Nederlan ders die zondag naar België willen, kunnen maar beter hun auto thuis laten. Ook Fransen en Duitsers zijn via persberich ten gewaarschuwd hun voer tuigen in het land van her komst te laten. De Belgen „vie ren" dan massaal, zo hopen de organisatoren, hun eerste auto- arme zondag. De actie is bedoelt ter bezinning op verkeersslachtoffers, het milieu en de energie. Zelfs de benzinemaatschappijen heb ben er niet tegen geprotes teerd. Alleen de Verenigde Au tomobielverkopers pruttelden wat tegen. Jan Latinne, vice-voorzitter van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, de BGJG, de anima tor van de actie, hoopt dat mensen die wel hun auto pak ken, verschoond zullen blijven van de gramschap van de niet- rijders. Als het zondag een suc ces wordt, zal de bond de over heid vragen jaarlijks drie vier verplichte autovrije dagen in te voeren. Radio, televisie en kranten heb ben langdurig positief bericht over de massale actie. Collega met ijzeren staaf toegetakeld AMSTERDAM (ANP) - Een 28-ja- rige Amsterdammer is vanoch tend bij zijn woning in de Bijl mermeer door een politieman doodgeschoten. Het slachtoffer, dat volgens een politiewoord voerder psychisch gestoord was, had even eerder een andere poli tieman, een 29-jarige hoofdagent met een ijzeren staaf toegeta keld. De hoofdagent is ernstig gewond in een ziekenhuis opge nomen. Hij heeft een scheur in de schedel en een verbrijzelde el leboog. Het drama speelde zich af op straat bij het laagbouwblok "Hoptile", waar het slachtoffer woonde. Na een melding was de politie om streeks kwart voor zeven naar "Hoptile" gegaan. De politie werd gealarmeerd omdat de man bezig was met de yzeren staaf ruiten in te slaan. Toen de politie arriveerde sloeg hij onmiddellijk op de surveillance-auto in. Daar bij sneuvelde de ruit van het lin- kervoorportier. De politie-auto werd bestuurd door een agente, die in gezelschap was van twee mannelijke collega's. "Zij waren met hun drieën naar "Hoptile" gereden omdat de man eerder deze nacht al amok had ge maakt", zei de woordvoerder. Nadat de twee politiemannen uit de auto waren gestapt werden zij aangevallen. Een hoofdagent werd met de ijzeren staaf neerge slagen. De andere politieman los te twee waarschuwingsschoten, maar toen het slachtoffer weer met de staaf op hem afkwam schoot hij twee maal gericht. Van der Berg werd daarbij dodelijk in het lichaam getroffen. WARSCHAU Twee oudere Polen houden een spandoek omhoog met de tekst "Lech Walesa is vrij". Dat gebeurde na de aankondiging van zijn vrijlating bij een kerk waar duizenden Polen bijeen waren om onaf hankelijkheidsdag te vieren. WARSCHAU/WENEN (GPD,AP,DPA,Reuter) - Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vak vereniging Solidariteit is vanochtend vrijgelaten. Dat nieuws werd vanmid dag bekendgemaakt. Gisteren had regerings woordvoerder Jerzy Ur ban in Warschau meege deeld dat hij binnen een paar dagen zou worden vrijgelaten. Walesa was elf maanden geinterneerd na zijn arrestatie door de Poolse autoriteiten. Woordvoerder Urban heeft tegen over westerse correspondenten in de Poolse hoofdstad verklaard dat Walesa op 8 november een brief aan generaal Jaruzelski heeft geschreven. Daarin uitte hij zijn bereidheid om deel te ne men aan een dialoog om de pro blemen van het land te helpen oplossen. In die brief zou Walesa ook een ontmoeting met de gene raal gevraagd hebben om te spre ken over de mogelijkheden. De vrijlating van Walesa schijnt in principe te zjjn overeengekomen tijdens de ontmoeting van afge lopen maandag tussen generaal Jaruzelski en de Poolse primaat aartsbisschop Glemp. Het Pool se militaire regime wilde blijk baar echter eerst afwachten wat in Polen het antwoord was op de oproep van de ondergrondse lei ders van de verboden vakcentra- Wisselend bewolkt en een enkele bul. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige zuidwestenwind, windkracht 4. 13 november 1982 Zon op: 07.55 uur, zon onder: 16.53 uur. Maan op: 05.00 uur, maan onder: 16.27 le om afgelopen woensdag een algemene staking van acht uur te houden. Die stakingsoproep is in wezen genegeerd, waarmee de weg voor de mogelijke vrijlating van Walesa open is. De militaire machthebbers hopen vermoedelijk ook dat het voor uitzicht dat Walesa zal worden vrijgelaten zal bijdragen tot het vermijden van demonstraties die voor morgen op stapel staan bij gelegenheid van de herdenkings dag van de invoering van de oor logstoestand in Polen. De politie heeft gisteravond in Warschau traangas gebruikt om ongeveer tienduizend betogers te verspreiden die probeerden van de Sint-Janskathedraal het graf van de onbekende soldaat in de oude binnenstad te bereiken. Ongeveer 500 meter van het Over winningsplein, waar het monu ment staat, was de srtaat afge grendeld en de betogers konden het graf niet bereiken. LEIDEN - Gas, kranten en tijd schriften gaan per 1 januari ko mend jaar in prijs omhoog, ben zine wordt morgen drie tot vier cent goedkoper. De hypotheek rente blijft dalen. In navolging van de Rabobank hebben ook de Postgiro-RPS en de Centrale Volksbank de rente voor gewone hypotheken onder de negen pro cent (8,9) gebracht. Shell en Esso hebben gisteren la ten weten met ingang van zater dag de prijs van superbenzine met vier en die voor normaal met drie cent te verlagen. Bij zelf- tankstations gaat super nu 170,4 en gewone benzine 164,4 cent per liter kosten. Bij pompen met be diening ligt de prijs zes cent ho ger. De prijsverlaging is volgens de oliemaatschappijen een ge volg van de "dramatische da ling" op de internationale markt. Het besluit tot prijsverlaging kwam vrijwel gelijktijdig met de Keuze uit 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag-garantiebewljs. Dagelijks geopend vrijdags koopavond MOSKOU (AP/ANP) - Joeri Andropov is vanmiddag aan gewezen als opvolger van de woensdag overleden Russi sche partijleider en president Leonid Brezjnjev. De ver rassend snelle benoeming werd kort na het middaguur bekend, nadat eerder op de dag het centrale comité van de communistissche partij in vergadering bijeen was ge komen. Andropov is lid van het politbu reau en heeft vroeger de leiding gehad van de Russische veilig heidsdienst (KGB). Hij trad toen hard op tegen de binnenlandse oppositie. Hij geldt als een trouw aanhanger van Brezjnjev. De op volger van Brezjnjev is 68 jaar en stond reeds te boek als de be langrijkste gegadigde voor de hoogste functie in de Sowjet- Unie. Het voorstel om Andropov te kie zen was afkomstig van Konstan- tin Tsjernenko, die algemeen gold als een belangrijke rivaal voor het partijleiderschap. In een korte toespraak zei Andropov dat hij "al zijn krachten, zijn ken nis en levenservaring zou geven aan het voortzetten van de leni nistische binnen- en buitenland politiek die Leonid Brezjnjev heeft gepraktiseerd". Andropov werd begin dit jaar be noemd tot lid van het secreta riaat van het centrale comité en het politbureau. Na die ontwik keling stond de relatief jonge Andropov voor de meeste Krem- lin-deskundigen al te boek als de meest serieuze opvolger van Bre^jpjev. De geruchten dat Andropov de sterkste kandidaat was voor de opvolging van Brezjnjev, werden gisteren nog meer onderbouwd toen hij werd belast met het rege len van de uitvaart van de gestor ven Russische leider, een taak die traditiegetrouw is weggelegd voor de opvolger van de belang rijkste man in de Sowjet-Unie. Brezjnjev zal maandag om tien uur (nederlandse tijd) worden bijge- Joeri Andropov (68). 28 PAGINA'S Leonid Brezjnjev Erfenis is voor één man te groot PAGINA 11 Jacques Tati: dierbaar filmer Chris Lantrok gaat eigen weg Mislukt avontuur RVS in Amerika PAGINA 25 H« See before you buy LEIDEN - Zeker vijfentwintig kleuter- en lagere scholen in Leiden zullen met ingang van maandag vijf dagen staken. De namen van de betreffen de scholen zullen de eerste dag van de staking pas bekend worden gemaakt. De ouders zijn vandaag op de hoogte gebracht Hoewel ook in de regio bereidheid was om te gaan staken volgens de bonden groot was, is er geen enkele school aangewezen. Dit omdat men niet het risico wil lopen leerlingen te verliezen aan het protestants- christelijke onderwijs. Deze scholen mogen van hun vakbond niet sta ken. Voor deze strategie hebben de bonden gisteravond gekozen op de actie- vergadering van de Algemene Bond Onderwijzend Personeel (ABOP) en de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), afdeling Leiden. ABOP-bestuurslid Irene Ypma: "Wij hebben de scholen zorgvuldig ge kozen. Tweederde van de leerkrachten moest voor staken zjjn en een andere voorwaarde was dat de kinderopvang goed is geregeld". Bij het voortgezet onderwijs werd de vereiste tweederde meerderheid niet ge haald. (zie ook pagina Leiden) aankondiging van Konsumenten Kontakt een omvangrijke cam pagne te gaan voeren tegen Shell en Esso om prijsverlaging te be werkstelligen. De abonnementsprijzen voor tijd schriften en dagbladen zullen in januari drie procent omhoog gaan, tenzij een algemene prij- zenstop wordt afgekondigd. Ook de prijzen van losse nummers gaan omhoog, evenals de adver tentietarieven. De gasprijs gaat per 1 januari voor de kleinverbruiker met 3,5 cent omhoog. De prijs per kubieke meter komt dan op 58,5 cent, in clusief btw en een verhoging van het vastrecht met f 9 per jaar. Dit hebben de gasbedrijven, ver enigd in de Vegin, gisteren beslo ten. De prijsverhoging betekent dat een gemiddeld gezin per jaar ongeveer f100 meer moet gaan betalen, (zie ook pagina 25) suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. donderdag koopavond Chart Schwietert had zich toch zo gemak- kelifk in de zetel van staatssecretaris kun nen nestelen: door simpelweg de waarheid te spre ken over een aantal facetten van zi|n carnère. Doctorandus, tweede luitenant, lan ger lid van de WD dan een week hij was het geen van alle En niemand eiste dat ook van hem. Het is onbegrijpeli|k dat Schwietert, die als parlementair journalist de politieke gebruiken kende, zich zo klungelig en onvolwassen heelt gedragen. Hg kon weten waar die stoet van (eenvoudig te controleren) onwaarheden hem zou brengen In een recent verte den heelt hij zeil nog eens mogen rapporleren hoe het een politicus verging die ooit onder onzuivere vlag de Tweede Kamer had be treden. De WD (en dan vooral fractieleider Nijpels) mag zich het fiasco ook aantrekken. De manier waarop Schwietert even snel en luchtig op defensie werd gepoot, getuig de van een weinig seneuze aanpak Zelfs een benoeming van prins carnaval pleegt over meer nachten gs te gaan. De onderwijsbegroting bestaat voor 85% uit salarissen Dat maakt van dit ministerie een uitermate moeilijke bezuinigingsbron. Men komt dan al gauw aan mensen en hun honc.enng Dat is dan ook wat minister Deetman voorstaat: hij wil f 65% extra korten op de salanssen van de onderwijsge venden, los dus van hetgeen ambtenaren en trendvolgers toch al moeten inleveren Het is een eenmalige operatie (opbrengst 278 miljoen), zo wordt gezegd De onderwijswereld wordt derhal ve voor één keer ontkoppeld van de rest Dat zou ook wel kunnen, zo is de argumentatie, omdat de onderwijsgevenden dooreenge- nomen beter worden betaald dan ambtenaren. Dit punt is overi gens omstreden, omdat daaraan geen nauwgezet onderzoek ten grondslag ligt Men kan zich de woede van de on derwijswereld wel indenken, want wat de minister doet is er een apart bezuinigingseiland van ma ken. hetgeen trouwens een paar jaar terug ook al eens is gepro beerd Hij rechtvaardigt dat door te verklaren dat hij kiest voor sa- lanskorting boven een zich an ders voordoende vermindenng van de werkgelegenheid. Mis schien zou de onderwijswereld daarmee, zij het morrend, nog akkoord zijn gegaan, ware het niet dat in het regeerakkoord sprake is van de vorming van grotere klassen Dus tóch af braak van de werkgelegenheid De onderwijswereld zoekt het nu in een staking op een aantal scho len om de minister van zijn plan nen af te houden. Staking is in deze beroerde economische tijd een akelig middel. Anderzijds: de manier waarop de onderwijsge venden worden behandeld komt niet als rechtvaardig over Dat bij het onderwijsbom, met zijn zeer terughoudende traditie, de geest nu bezig is uil de fles te komen, moet de minister zeer verontrus ten. Vraag uw tabaksspeciaalzaak

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1