Landbouw: regeerakkoord onverteerbaar Wetenschapsbeleid bij formatie in stukken gescheurd Burger heeft meer recht op weerwoord LEZERS SCHRIJVEN Clichés VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 PAGINA 19 Vanaf deze week heeft de geor ganiseerde land- en tuin bouw te maken met een an dere bewindsman op het mi nisterie van landbouw en vis serij. De zittende minister is ook inzetbaar gebleken op sociale zaken en werkgele genheid. Daarmee komt een eind aan de vrij korte periode dat Jan de Koning als land bouwminister heeft gefun geerd. Ik weet zeker dat zeer velen nog een tijdlang van de inzet van deze sympathieke politieke zwaargewicht had den willen profiteren. Maar het politieke leven is vaak on bestendig. En zo pakken wij dan weer de draad op met Gerrit Braks. Hij heeft eerder zijn gedreven deskundigheid op Land bouw ingezet en is dus een goede bekende. Het zal wei nig moeite kosten om met de ze minister een nieuwe start te maken. door Jaap van der Veen Van beide heren, en trouwens ook van de overige kabi netsleden, kan gezegd wor den dat zij nogal wat moed tonen door toe te treden tot deze nieuwe ploeg. Er ligt een moeilijke tijd voor ons. Misschien wel meer dan ze ven magere jaren. De doel stelling van I geerakkoord is ambitieus en vérstrekkend. Maar de reali sering ervan zal veel be- stuurskunst en overtuigings kracht vragen. Op voorhand lijkt er daarbij weinig eer te behalen. Dubbele bezuiniging De nieuwe minister van land bouw liggen een paar zware kluiven te wachten. De land bouworganisaties hebben in grote lijnen in kunnen stem men met de voornemens in het nieuwe regeerakkoord voor het sociaal-economisch beleid. Maar de wijze waarop de zaken voor de land- en tuinbouw zijn ingevuld is voor ons onverteerbaar. De werkwijze bij de kabinetsfor matie heeft ertoe geleid dat er op de landbouwbegroting in eerste instantie dubbel moet worden bezuinigd ten op zichte van andere departe menten. In het definitieve ak koord is weliswaar „praat ruimte" ingebouwd, evenals de mogelijkheid om voor 40 procent tot een andere verde ling over de departementen te komen. Ik ben niet opti mistisch over de uitkomst van dit nadere overleg. En zelfs als wij komen tot de vol ledige vermindering van 40 procent dan nog blijft er een onoverkomelijke hobbel Minister Braks rechtsneemt het over van Jan de Koning (links): een zware kluif. eerste beraad van het nieuwe kabinet een andere verdeling van de ombuigingen te be werken. Daarna is de vraag aan de orde hoe het resteren de bedrag bij Landbouw wordt „versleuteld". Wij zul len ons daarbij niet aan onze verantwoordelijkheid ont trekken. Maar ik vind wel, dat oude samenwerkingsaf- spraken met het bedrijfsle ven niet zomaar overboord gezet kunnen worden. Pro- duktieve uitgaven en de in komens van boeren en tuin ders zullen zoveel mogelijk moeten worden ontzien. Een tweede hoofdopdracht kan zijn een voldragen taakstel ling van het ministerie. Bij de herverdeling van de taken van departementen zal erop gelet moeten worden dat het speciale landbouwbeleid overeind blijft. Een aantal „groene" en milieuzaken pas sen van nature het beste op Landbouw. Een zaak als ex portbevordering, waaraan op landbouw in het verleden een zeer efficiënte invulling is ge geven, kan niet worden weg gegeven voordat zeker is dat er een verbetering mee be reikt zal worden. De auteur is voorzitter van de Christelijke Bond van Boeren en Tuinders. Al is de CDA'er Wim Deetman minister van onderwijs en wetenschappen gebleven, de portefeuille wetenschapsbeleid is in stukken gescheurd. De wetenschapsminister - zo gaat al de cynische grap in politiek Den Haag - zal zich alleen nog maar mogen bezighouden met de ethische en maatschappelijke gevolgen van het wetenschapsbeleid dat door de WD-minister van economische zaken wordt uitge voerd. Een wat al te somber beeld, maar toch: van een poging tot een samenhangend wetenschapsbe leid - zwaartepunt in de politiek van de ons pmringende landen - is geen sprake meer. Nederland heeft de laatste tien jaar een aantal afzonderlijke ministers voor het wetenschapsbeleid ge kend. In volgorde: De Braauw, Trip, Peijnenburg en Van Trier, allemaal ministers zonder portefeuille oftewel een eigen departement; allemaal met een wat verschillende taakomschrijving en een eigen taakopvatting. In het kabinet-Van Agt-II komt een afzonderlijke portefeuille niet meer voor, maar uit de omschrijving van de taak van minister Van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) bleek duidelijk zijn verantwoordelijkheid voor het wetenschapsbeleid. De toenmalige minister van eco nomische zaken dr. Jan Ter- louw deed na de beëdiging van door Kees Wiese dat kabinet een poging een be langrijk stuk wetenschapsbe leid - met name de technologie - aan zich te trekken. De tech nologische vernieuwing moest, zo vond hij, onder zijn Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs verantwoordelijkheid komen. Maar hij was geen partij voor Van Kemenade, die de aanval op zijn bevoegdheden in zoge heten goed onderling overleg kalm en vastberaden afsloeg. In die dagen werd nog stevig ge pleit voor uitbouw van het werk van Van Trier en zijn voorgangers, tot een echt de partement voor wetenschaps beleid. Een departement met een echte minister en een ei gen begroting, in plaats van het tussen begroting en nota hangende, jaarlijks verschij nende 'Wetenschapsbudget'. En ook bij de onderhandelin gen over het nieuwe kabinet tussen WD en CDA onder lei ding van informateur Scholten heeft opnieuw een afzonderlij ke minister met een echt de partement (en anders minstens een staatssecretaris) op het lijstje wensen van met name de WD gestaan. Dat blijkt allemaal niet uit de openbare stukken. Daarin wordt de portefeuille weten schapsbeleid verscheurd, gaat een groot stuk naar economi sche zaken en is samenhang in het beleid zoek. Er komt geen staatssecretaris, zelfs geen mi nisteriële commissie, om aan die samenhang gestalte te ge ven. Dat laatste gebeurt wel (en nota bene onder leiding van de minister-president zelf) voor het informatiebeleid. De minister van onderwijs en wetenschappen blijft verant woordelijk voor het weten schappelijk onderzoek aan de universiteiten, dat 'versterkt' moet worden, al wordt daar voor nergens een bedrag inge vuld. Verder neemt hij in sa menwerking met het sociaal en cultureel planbureau initiatie ven voor onderzoek, gericht op het zichtbaar maken van de maatschappelijke en ethische consequenties van technologi sche vernieuwingen en invoe ring van die vernieuwingen. Hij blijft - en dat is typerend - in bestuurlijk en administra tief opzicht coördinerend voor het geheel van TNO, maar de minister van economische za ken wordt de eerst verant woordelijke voor de inhoud van de onderzoeksprogram ma's van TNO. Zo komen ook de Stichting Mari tiem Onderzoek, het Maritiem Research Instituut Nederland, het ruimte-onderzoek, de ruimtetechnologie, de coördi nerende stichting en de centra voor micro-elektronica onder de minister van economische zaken. Hij wordt project-minis ter voor technologiebeleid, maar moet weer wel afblijven van bijvoorbeeld het Water loopkundig Laboratorium en het luchtvaartlaboratorium, die in handen blijven van de minister van verkeer en water staat (ook WD). „Voor de realisering van deze die is aanzienlijk leger ge- taakverschuiving tussen on derwijs en wetenschappen en economische zaken", aldus het eindverslag van informateur Scholten, gaat een deel van de huidige hoofddirectie weten schapsbeleid op het ministerie van onderwijs en wetenschap pen over naar het ministerie van economische zaken. Het wordt daar een stafdirectie voor technologiebeleid - ten departemente een afzonderlijk winkeltje van naar voorlopige schatting vijf tot zeven ambte- Daar zal - zo wordt gevreesd - alle wetenschappelijk onderzoek voornamelijk, zo niet alleen maar, worden getoetst op zijn directe economische nut. En op de bezuinigingen. Want in tegenstelling tot alle ons om ringende landen, waar men iets verder in de toekomst durft kijken, heeft men zich hier forse bezuinigingen op het wetenschappelijk onderzoek voorgenomen. Kees Wiese is wetenschapsredac- Op de televisie of de radio is iets over u gezegd dat u niet prettig vindt. Er is u een groot onrecht aangedaan. Wat kunt u daarte gen ondernemen? Alleen via een kort geding bij de Amster damse rechtbank kunt u eisen, dat de desbetreffende omroep in een speciale uitzending zijn uitspraken herroept. De wet noemt dit het recht van weer woord. Wordt u in de schrij vende pers zwart gemaakt, dan is de ingezonden brief het eni ge afweermiddel tegen ver keerde uitspraken. In de toe- door Maarten Vermeulen komst komt, als het aan de CDA-WD-coalitie ligt, hierin verandering. Welke verande ringen staan er op stapel en hoe is het recht van weerwoord bij onze naaste buren gere geld'' Volgens artikel 38 van de Om roepwet kan alleen de presi dent van de rechtbank in Am sterdam in een kort geding, de omroep verplichten om om streden uitspraken te herroe pen. In het regeerakkoord van CDA en WD over het media beleid wordt voorgesteld wat betreft radio en televisie, die weg naar zo'n weerwoord met meer via de rechter te laten lo pen. Op de vraag of men het recht van weerwoord ook op de schrijvende pers gaat toe passen, zei G. W. Keja, medias- pecialist van de WD, dat het systeem van de ingezonden brieven zeer redelijk werkt De WD was echter bereid nader te bekijken in hoeverre de sub jectiviteit van de verschillende krantenredacties een rol speel de bij de plaatsing van inge zonden brieven. In Duitsland geldt het recht op weerwoord (Gegendarstel- lung) behalve voor radio en te levisie, ook voor kranten en tijdschriften. De mogelijkheid om gesproken of geschreven onrecht te herstellen is echter beperkt tot feiten. De bewering dat burgemeester X steekpenningen heeft aange nomen, kan een weerwoord opleveren. De bewering dat burgemeester Y zijn ambt slecht uitoefent, is een waarde oordeel en het recht is hierop niet van toepassing. Pas als een medium weigert een weer woord openbaar te maken, moet men dit via de rechter zien af te dwingen. Onze zuiderburen hanteren (hoe kan het ook anders) precies de omgekeerde versie van de Ne derlandse Omroepwet. In Bel gië is geen recht van weer woord voor de sprekende me dia, terwijl de kranten by een verkeerd woord ruimte moe ten vrijmaken voor een rectifi catie. Het geplaatste weer woord moet in principe dezelf de opmaak en afmetingen heb ben, als het stuk waar het om ging. Net als in Duitsland kan men - als het nodig is - het recht van weerwoord via de rechter afdwingen. Zo heeft de rechter recent nog een rechts Vlaams weekblad bevolen een recht op antwoord te publiceren van Amnesty In ternational in Vlaanderen dat in een artikel werd aangevallen omdat het zich aan de kant van linkse groeperingen zou op stellen. Aan de overkant van het kanaal zijn de Engelsen zo conserva tief dat men het recht van weerwoord overbodig vindt. De Britse pers is gewoonlijk nogal terughoudend als het gaat om het beschuldigen of tot puree hakken van mensen. Immers: die kunnen ogenblik kelijk naar de rechter lopen en (soms zeer hoge) schadever goedingen eisen. Zelfcensuur Bij de media werken juristen wiens specifieke taak het is uit te zoeken of artikelen, pro gramma's en dergelijke wel door de beugel kunnen. Deze zelfcensuur maakt weerwoord- programma's overbodig, zo is hier het gevoelen. En dat blijkt ook wel: het afgelopen jaar zijn ITV en BBC niet door rechts zaken getroffen die waren aan gespannen door boze, zich in hun eer aangetast voelende burgers. Net als het ingezonden-brieven- systeem bij ons, hebben de buurlanden ook mogelijkhe den geschapen om onjuiste uit latingen te herstellen. De Bel gische omroeporganisaties BRT (Vlaams) en de RTBF (Waals) hanteren in de praktijk wel een soort recht op ant woord voor politici en politie ke partijen. Dit brengt allerlei problemen met zich mee: „Er zijn altijd wel partijen die zich een keer benadeeld voelen. Die gevoe ligheid bestaat vooral bij poli tieke groeperingen die een tijd uit het machtscentrum zijn ge weest, zoals bijvoorbeeld de li beralen", zegt een woordvoer der van de BRT. De radio- en tv-nieuwsdiensten, waar het probleem het meest speelt, houden volgens hem vanzelf rekening met die gevoelighe den, „dat is een kwestie van ge zond verstand", aldus de woordvoerder van de BRT Ook het Britse volk is niet zon der enige stem voor radio en tv. BBC-1 zendt elke woens dagavond het tien minuten du rende programma 'Points of View' uit, waarbij de heer Bar ry Took, een nogal sardonisch uit zijn ogende kijkende zesti ger, uit brieven van kijkers voorleest. Veel lokale commerciële zenders leven bij de zogenaamde 'pho ne-in'-pro gramma's waarbij de luisteraars mogen vertellen wat zij vinden van zo ongeveer alles. Dat gaat dan zo. De radiomaker noemt een aantal controversië le nieuwszaken op die hij die ochtend in z'n krantje heeft ge vonden, vraagt vervolgens Wat vindt u daar nou van9', en noemt een telefoonnummer. Zo maakt hij een goedkoop en makkelijk programma hy hoeft niets anders te doen dan de telefoon op te nemen, en langdurige praters af te bre ken. In Duitsland, waar het recht van weerwoord op alle media van toepassing is, gëldt voor radio en televisie dat het recht op weerwoord moet worden voor gelezen of zichtbaar gemaakt. Van de schrijvende pers heeft de redactie van het tot weer woord-gedwongen medium, het recht om de Gegendarstel lung van een voor- of nawoord te voorzien. De kans bestaat dat men hierop als reactie weer een recht op weerwoord eist De bal is rond. De auteur is medewerker van de Ge meenschappelijke Persdienst. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort In uw editie van 30 oktober stond een gesprek met prof.dr.A. Zij- derveld over zijn boek 'De tiran nie van het cliché'. Daarin be toogt hij dat clichés in het taalge bruik onvermijdelijk zijn. 'Ze houden de conversatie levendig!' Ik zou daar tegenover willen stel len dat mogelijk het gebruik van clichés niet altijd te vermijden is, maar betwijfeld moet worden of daardoor een conversatie 'leven dig' wordt. Zeker als men be denkt dat levendig wil zeggen, iets in beweging, in gang hou den. Als men gebruik maakt van cli chés, in de zin van 'afgezaagde uitdrukkingen' of 'platgetreden paden', worden er in feite geen nieuwe elementen, geen nieuwe ideëen aan een gesprek toege voegd. Dan loopt zo'n gesprek dood, anders gezegd 'het leven' gaat er uit. Daarom is het vreemd dat de professor de uitspraak van de heer Wim Bosboom onder schrijft, 'dat clichés de smeerolie van de samenleving vormen'! De professor is namelijk bang dat het vermijden van clichés zou leiden tot saaiheid en verveling. Toch beweert hij verder,we ne men ze gedachteloos over'. En daar zit hem nu net de kneep (cli ché), de mens denkt niet na by wat hy zegt. Hij neemt 'smeerolie-achtige' za ken onnadenkend over, zonder zich af te vragen wat de beteke nis daarvan is, of op welke waar heid ze berusten. 'Vandaar ook', zegt Zijderveld, 'dat ze onopval lend op onze geest en ons ge moed inwerken'. De professor is dichter bij de waar heid dan hy vermoedt, want uit deze opmerking zou kunnen worden afgeleid, dat hij rekening houdt met de mogelijkheid, dat de mens meer is dan een gedach teloze babbelaar. Tenminste, ik neem aan dat hij als deskundige zich op dit punt niet schuldig heeft gemaakt aan het gebruik van een cliché. Uit het betoog van de professor blijken echter twee dingen. Ten eerste dat hij het gevaar van het gebruik van clichés inziet, maar vervolgens dat ze geaccep teerd moeten worden om niet aan saaiheid en verveling ten on der te gaan. Hoewel dit laatste ook weer een cliché is, heeft dit gezegde een wezenlijke beteke nis. Want als men ervan uitgaat dat gedachten uitgedrukt wor den door woorden, dan betekent het gebruik van clichés, dat de daaraan voorafgaande gedachten eveneens cliché-matig zijn. En als men tot de ontdekking komt dat dit proces daarvan de oor zaak is, dan zou het belangrijk kunnen zijn het gebruik van cli chés te vermijden. Daardoor wordt niet alleen de mo gelijkheid geopend een zelfstan dig denkend wezen te worden, maar tevens wordt daarmee de belangstelling gewekt voor be langrijker zaken, zoals de bestu dering van de wijsheid der eeu wen. die is neergelegd in de zoge naamde theosofische literatuur. Dan kan men tevens ontdekken dat deze literatuur niets met saai heid of verveling te maken heeft, omdat het de mens die zich hier mee verbindt voor altijd zal blij ven boeien. En dit wordt dan weer veroorzaakt door het feit, dat in deze literatuur, deze lerin gen, wordt gewezen op de grote re mogelijkheden van elk mense lijk wezen, die in wezen onbe grensd zyn. Men kan zich afvra gen waarom aan deze leringen niet meer aandacht wordt ge schonken. Of zou dit het gevolg zijn van het gebruik van clichés, het zich liever bezighouden met 'smeerolie' voor het denken? J. Carton, Prins Mauritslaan 60, 2252 KT Voorschoten Kernraketten De heer Heemskerk (in deze krant van 4 november j.l.) meent dat een meerderheid van de Neder landse bevolking tegen het tref fen van voorbereidingen tot plaatsing van kernraketten is. Het lijkt ons dat zowel CDA als WD in hun verkiezingspro gramma's de mogelijkheid van plaatsing van nieuwe kernwa pens duidelijk genoeg hebben opengehouden. Nu CDA en WD samen een over tuigende meerderheid in het par lement hebben getuigt het vol gens ons van weinig inzicht, re gelrecht tegen de verkiezingsuit slag in, te zeggen dat de meerder heid van het volk tegen de voor bereidingen zou zijn. Het recht om te beslissen over le ven en dood, zoals de heer Heemskerk het noemt, kan beter worden vervangen door het recht op zelfverdediging. Dat voor die zelfverdediging kernwa pens nodig blijken te zijn, is te betreuren Het volgende punt betreft het Amerikaanse besluit Amerikaan se dochterondernemingen in Eu ropa (dus niet de Europese bond genoten) te verbieden mee te werken aan de Russische aard- gasleiding. Er bestaat een funda menteel verschil tussen het ver kopen van graan (dat by wyze van hoge uitzondering bij de Russische bevolking terecht komt) en het kopen van aardgas. De verkoop van graan onttrekt kei harde dollars aan het Sowjet-sys- teem; dollars die op die manier niet gebruikt kunnen worden voor militaire en/of andere sub versieve doeleinden. Het aardgas levert de Sowjet-Unie geld op. nog afgezien van de technologie die het Westen ervoor beschik baar moet stellen. Indien er inderdaad gas geleverd zou gaan worden aan West Euro pa is het voor de Sowjets wel erg gemakkelijk door middel van een gasboycot pressie uit te oefe nen De gevolgen van zo'n boy cot zouden rampzalig zyn voor de Westerse economiecn. Neder land blykt niet in staat te zyn de gasproduktie zó te verhogen dat die gevolgen zouden kuhnen worden opgeheven. Als laatste punt zouden wtf de heer Heemskerk erop willen wijzen dat voor de aanleg van de Siben sche pijpleiding Vietnamese dwangarbeiders worden ge bruikt. Dat is de Russische ma nier om iemand een "schuld' af te laten betalen. F Kromhout namens de Stichting Oud Stryders Legioen en Constructief Jong Nederland afd. Leiden Postbus 1133 2340 BC Ocgstgecst

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19