'Koopmanschap is meesterschap Steun aan ICTO overgelaten aan synode Reportage "Tien jaar roddels en intriges overleefd door ran karakter j Varia l =jll door Harry Muré "Verhalen over kampioen Koopmans en zijn Miss, dat is allemaal zo slijmerig. Als mijn vrouw lelijk t kwamen er ook geen fotografen". VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 „Ik heb het geluk gehad in een ar beidersgezin in een grote arbei derswijk te worden geboren, daar te zijn opgegroeid en goed te hebben leren werken. Tot de vroegste en sterkste indrukken van mijn kinderjaren behoort de fabriekssirene. Ik herinner me: De morgen begint pas aan te bre ken, maar vader is al in zijn werkplunje, moeder begeleidt hem tot de deur. Met een diepe basstem huilt de sirene, en het komt mij voor dat hij overal in de wereld te horen is. Er was nog geen radio, de arbeiders bezaten geen klok, de fabriek zelf riep ze naar de arbeid. Het eerste ma nende signaal klonk om 5.30 uur, het volgende om 6.00 uur als het werk begon, dan weer om 17.30 uur een voorsignaal, en om 18.00 uur als de ploegen wisselden. Ons Kamenskoje, de toekomstige ar beidersstad Dneprodzerzjinsk, telde toendertijd 25.000 inwo ners, en de hele tijdrekening, de gemeenschappelijke leefwijze, de zeden en gewoonten en de arbeid van de mensen - dat alles richtte zich naar de fabriekssirene". Zo begint het 88 bladzijden tellende boekje „Herinneringen" van Leo nid Brezjnjev dat in 1981 in Mos kou verscheen. Wat deed de klei ne Leonid, als hij 's ochtends vroeg zijn vader naar de fabriek zag gaan? ,Jk kleedde me snel aan en rende blootsvoets, zonder iets gegeten te hebben, mijn vader achterna. Als hij mijn hand beetpakte, keek ik trots om: Hé, kijk eens, hoe groot ik al ben, ik ga al naar het werk - ik was toen nog geen vijf jaar. Uit de huizen van de buren, uit de zijstraten en steegjes kwamen de andere arbeiders tevoorschijn, de stroom groeide steeds meer aan; ze droegen bijna allemaal afgedragen jasjes en grof katoe nen broeken. En ik herinner me, dat ik maar al te graag met de arbeiders meeliep". Toen Leonid zeven was, mocht hij voor het eerst de fabriekspoort door, met het pannetje middage ten voor zijn vader. Er werd in twee ploegen van 12 uur gewerkt, een kantine was er niet, de arbei ders kregen geen middagpauze ze aten haastig op wat ze van huis hadden meegenomen. Als vader Brezjnjev zijn zoontje Leo nid zag aankomen, liet hij zich door een andere arbeider aflos sen, waste zijn handen en ge zicht, liep naar buiten, keek met knipperende ogen in de zon en ging op het dorre gras zitten om zijn middagmaal te verorberen: „Hij at zwijgend. Nu en dan streek hij met zijn ruwe hand over mijn hoofd en vroeg hoe het thuis was, en hoe het met moeder ging. De middagpauze eindigde altijd met vaders woorden: „Vooruit, ga maar ravotten". En ik, die niet begreep welk een helse ar beid hem weer te wachten stond, rende met mijn vriendjes naar de rokende schoorstenen, waarach ter het fabrieksterrein ophield". Leonid Iljitsj Brezjnjev was sinds oktober 1964 eerste secretaris van het Centrale Comité en als zoda nig partijleider in de Sow jet- Unie. Hoger kan niet, ten zij God weer in genade wordt aangeno men in de USSR. De eerste keer dat Vladimir Boekovski gearres teerd werd als oppositionele last post was in februari 1967. De twaalf jaren die hij vervolgens in gevangenissen, werkkampen en psychiatrische inrichtingen doorbracht, stonden dus alle on der auspiciën van Brezjnjev. Toen ik Boekovski enige tijd gele den, toen Brezjnjev ook al op ster ven na dood leek te zijn, vroeg welke verklaring hij, exclusief voor deze rubriek, bij het overlij den van Brezjnjev zou willen af leggen, antwoordde hij dat het bij voorbaat vaststond dat Brezjnjev onsterfelijkzou wor den verklaard. En voor het overi ge had hij bij de dood van Brezjnjev geen gedachten aan Brezjnjev, zoals hij ook nooit eni ge geclachte aan hem had gewijd toen hij nog leefde. Inderdaad noemt hij in zijn boek Kasteel tussen vier muren" Brezjnjev alleen maar een paar keer terloops. Niet de moeite van het vermelden waard, behalve die ene mop en die ene verzuch ting aan het slot. De mop gaat zo. „Een man komt thuis van zijn werk en zet de televisie aan: op het scherm Brezjnjev. Hij scha kelt haastig over naar hét tweede net: weer Brezjnjev. Snel naar het derde net: opnieuw Brezjn jev!, naar het vierde, het educa tieve net: op het scherm ver schijnt een vuist en een kwade stem: „hé vader, zo draai je jezelf de bak in!" En die alinea aan het slot luidt al dus: „Nee, ik wilde niet weg. De joden gaan naar Israël, de Duitsers naar Duitsland. Dat is hun goed recht, het recht van ieder mens daar naartoe te gaan. waar het hem het best bevalt. Maar waar moeten wij Russen naartoe vluchten? Er bestaat geen ander Rusland. En waarom zouden wij weg moeten? Laizn Brezjnjev en consorten maar emigreren!" Die raad heeft Leonid Brezjnjev nu dus in zeker opzicht opgevolgd. ROTTERDAM Volgende maand is Rudy Koopmans tien jaar professional. Een jubi leum waar hij geen lintje voor kijgt, „omdat je als bokskam pioen niet door de grote massa op handen wordt gedragen". De Fries leverde tweeënveertig gevechten, waarvan hij er slechts één verloor. Hij kwam zeven keer in successie win nend tevoorschijn uit een Eu ropees kampioenschap in het halfzwaargewicht. Een unieke score, want je bent nergens zo snel uitgeteld als in een boks- ring. Rudy Koopmans is 34 jaar. Aan staande maandag verdedigt hij zijn titel in de uitverkochte Ahoy tegen de tien jaar jongere Amsterdammer Alex Blan- chard. Het voorspellen van de uitslag is even moeilijk als het aankruisen van „zes goed" in de lotto. Als Koopmans zijn titel kwij traakt, zal daar niemand wak ker van liggen. Hij heeft geen fans, hij mist het aureooltje van Cruijff, Raas en Zoete melk. Wie is Rudy Koopmans? Een boksmachine of mis schien toch ook een beetje mens? Hij is zeker geen vrolijk baasje, al komt hij af en toe aar dig uit de hoek. „Als je Blan- chard in het neonlicht legt, zie je z'n hart tikken". Rudy Koopmans, voor de vuist weg. „Ik laat het aan anderen over om te zeggen hoe ze me vinden. Ik doe gewoon m'n werk. Blanchard is een goeie, technische bokser. Hij is snel ler, maar ook sneller moe. Dat gevecht gaat over twaalf ron den. Hij heeft z'n leeftijd; ik m'n ervaring. Ik stap de ring in om te winnen en zo zal mijn heer Blanchard er ook over denken. Ze zeggen dat hij goe de gevechten heeft gemaakt. Daar heb ik m'n twijfels over. Het is nog niet voorgekomen dat iemand zo lang in Europa regeert als ik. Nog nooit ben ik voor iemand weggelopen, maar Blanchard ging naar Amerika terwijl hier nog zat goeie tegenstanders zitten". Rudy Koopmans, languit achter over op de leren bank in de lounge van het Zuiderparkho tel, gaapt verveeld. Hij zit voortdurend irritant met zijn voeten te wiebelen. Hij is geen salontype. - Op 8 december ben je op de kop af tien jaar profbokser. Een schitterende carrière, maar je mist het image van superstar. „Populariteit, interviews. Ik heb dat nooit gezocht. Ik ben een stuk ouder en verstandiger ge worden. Alles went. Ik heb er nu geen moeite meer mee". De receptioniste roept om: „Tele foon voor mijnheer Koop mans". Elke keer - en dat is om de vijf minuten - beent Rudy gemelijk naar de cel. „Yes, yes, okay". Hij speelt het spel zo goed mogelijk mee, maar je ziet hem denken: „Altijd dat gezeur aan m'n kop". Haak er op en met een plof terug in de leren zetel. „Roem is zo tijdelijk. Bij mij duurt het allemaal wat langer dan bij een ander. Ik ben er heel nuchter onder gebleven. Ben ik nu zo belangrijk, omdat ik toevallig een beetje kan bok sen? Veel mensen zijn er erger aan toe". Een filosofische op merking met een dubbele bo dem. Rudy, uitgegaapt intussen, om dat het onderwerp hem inte resseert, veert recht. „Ik wil mijn titel prolongeren. Ik mik op een volgende kans in een wereldkampioenschap". - Als je van Blanchard verliest, is het afgelopen. Dan krijg je, met jouw leeftijd, geen grote wedstrijden meer. Wat dan? „Ik ben nooit vies geweest van werken. Twaalf ambachten zonder grote ongelukken. Ik heb antennes gebouwd, groen- Het breed moderamen (alge meen bestuur) van de gerefor meerde synode laat een besluit over mogelijke financiële steun aan het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning) over aan de voltallige sy node, die volgende week in Lun- teren bijeenkomt. Met een meerderheid van maar 1 stem heeft het moderamen gisteren daartoe besloten. De synode zal volgende week ook discussiëren over de vraag of het IKV (Interkerkelijk Vredesbe raad) nog uit de 'algemene mid delen' van de kerk moet worden betaald. De IKV-campagne te gen de kernbewapening en de re latie tussen de Gereformeerde Kerken en de twee tegenover el kaar staande vredesinstanties komen eveneens ter sprake. Voor dit debat is een hele dag uitgetrokken. Ds. D. Firet uit Alkmaar, lid van het breed moderamen, vond het niet juist, de volledige synode voor voldongen feiten te plaat sen, terwijl de discussie over de relatie met de twee bewegingen (IKV en ICTO) nog moet begin- te verkocht, vrachtwagens ge reden en in de wegenbouw ge zeten. Altijd en overal m'n ogen goed de kost gegeven. In Duitsland heb ik grote boksers in een keer zien afgaan. Ze worden bekend en ze gaan te- nonder. Ik heb daar mijn con clusies uitgetrokken. Je hebt in dit wereldje maar heel wei nig echte vrienden. Ik ben mijn hele leven met Eckhart Dagge opgetrokken. Daar houd je je aan vast". - Je hebt in tien jaar pak-weg een kwart miljoen gulden bü el kaar gebokst. Daar kun je een tijd mee vooruit, maar de AOW is nog ver weg. „Een baantje in de boksbond. Dat ligt voor de hand, maar ik heb geen zin een jaar naar een cursus te lopen voor de papie ren. Ik heb trouwens heel an dere ideeën over de bokssport. De kinnesinne op de clubs, erg moeilijk. De bond stuurt vier trainers mee naar toernooien. Voor iedere bokser een trainer. Dat is belachelijk. Je moet één centrale man hebben. In het buitenland zie je altijd dezelfde trainer die verantwoordelijk is voor de boksers van zijn land. Ik heb een gesprek gehad met iemand van CRM. Dat zijn moeilijke verhalen. Geen licen tie en van dat spul. Ik wijs jon ge boksers graag op hun stijl. Daar is Rudy niet te beroerd voor. Maar papiertjes, dat is niks voor mij". Hij is geen groot „sprekerd" en het woordje diplomatie moet hij eerst opzoeken in de Dikke van Dale. Op de persconferen tie voor het titelgevecht in de Ahoy boort hij de vraag „Rudy, hoe heb je je voorbereid?" bot weg de grond in met „Kom zelf maar kijken op 15 november". Een pijnlijke situatie. Het fo rum van promotors en bonds- officials kruipt van schaamte bijna onder de tafel. Rudy Koopmans is op zo'n moment de kopschuwe Fries die zich geen houding weet te geven. Hij zit daar waarschijnlijk zelf het meest over in. - Je bent moeilijk te doorgron den. Europees kampioen met aan je zijde de mooie Eunice, ex-Miss Holland. Daar zou elk ander beroemd paar een slaatje uit slaan. „Ik geef me niet bloot. Alleen bij m'n vrouw. Voor de rest houd ik het doodnormaal. Boksen is geen show. Het is hard. Eunice is gewoon mevrouw Koop mans en ik ben de kostwinner. Verhalen over kampioen Koopmans en z'n Miss; dat is allemaal zo slijmerig. Ik houd mijn privétoestanden erbuiten. Als mijn vrouw lelijk was, kwamen er ook geen fotogra fen". Lunch met Aadjan Valster, ma nager van het Zuiderparkhotel en sparringpartner James Dickson uit Chicago. Rudy nen. Bovendien is de vergade ring van het breed moderamen minder openbaar dan van de sy node. Anderen echter wezen erop, dat de synode zelf het subsidieverzoek van het ICTO naar het breed mo deramen had doorgeschoven. Overigens ging het breed modera men wel akkoord met de begro ting. Daarin wordt f. 29.000 aan het IKV toegekend. Hoe dit geld er moet komen, daarover wordt dus volgende week in de synode beslist. De synodale werkgroep 'financiën en organisatie' heeft de synode voorgesteld, zowel het IKV als het ICTO op de advieslijst 'steun aanvragen' te zetten. De gerefor meerde deelnemers in het IKV ke ren zich daartegen. Zij vrezen, dat langs financiële weg een op lossing wordt gezocht voor een diepliggend inhoudelijk pro bleem. Steun aan het ICTO kan worden opgevat als een afstand nemen van het IKV of het aan gaan van een gelijke relatie met beide. En dat strookt niet met het synodebeleid tot nu toe. Koopmans bereidt zich al jaren in het Zuiderparkhotel voor op belangrijke wedstrijden. In een zaaltje op de eerste etage staat een boksring. Rudy ver deelt de mensheid in twee ca tegorieën: vrienden en vijan den. Logisch, want in de boks ring is het 'jij of ik'. „Aadjan is een vriend. Regelt allerlei din gen. James Dickson kan hier gratis slapen". Koopmans schudt het halve zoutvaatje leeg op biefstuk en patat. Slappe hap past niet bij zijn aard. Hij houdt het mes in zijn knuist omhoog alsof hij er Blanchard aan wil rijgen. Te gen de serveerster: „Schat, zet asjeblieft de spruitjes niet bij mij neer. Lust ik niet". Net zo als hij zijn neus ophaalt voor mensen die hij ervan verdenkt dat ze niet recht door zee gaan. Op 8 maart 1979 werd Rudy Koopmans Europees kam pioen door een technisch ko- zege in de zesde ronde tegen de Italiaan Aldo Traversaro. De grote man achter de geslaagde titelgreep was Henry Davis, een soort wondertrainer uit Los Angeles. Davis maakte van Koopmans een complete bokser, verdiende daar dik geld aan en stoomde Rudy klaar voor het gevecht om de wereldtitel tegen Eddie Musta fa Mohammad. Die partij duur de slechts negen minuten. Met een gapende wonde boven het linkeroog blies Rudy Koopmans de aftocht, gebro ken en gedesillusioneerd. Hij verloor het enige, maar wel be langrijkste gevecht in zijn loopbaan. „Ik heb Davis de laan uitge stuurd. Hij heeft zijn werk hier in Nederland altijd goed ge daan. In Los Angeles kende ik hem niet terug. Vier dagen voor het titelgevecht wilde hij me een exhibition-fight laten maken tegen een zwaarge wicht. Een frisse jongen, die vier kilo zwaarder was dan ik. Nou, ik heb feestelijk bedankt voor de eer. Ik had meteen in de gaten dat Davis in de slag zat met Mustafa. Ik heb veel nare ervaringen gehad, maar dat was een complete alknap- per. In de dagen voor het ge vecht zag ik Davis de halve tijd niet meer. Hij kon me niet ko men ophalen in het hotel om dat zijn auto kapot was. Smoesjes, want er rijden toch taxi's". Je raakt steevast verwikkeld in allerlei affaires. Doping. Hoe vaak hebben we dat al moeten horen. Vorig jaar werd je naam genoemd in een fraudezaak. Een complot met ex-kampioen Hennie "Dioonen. Heb je je au to echt in brand laten steken? „Als dat zo was geweest, had ik nu hier niet gezeten. Stomme dingen. Zoiets overicomt mij altijd. Vijf jaar geleden zou ik tegen de Braziliaan Juarez de Lima gedrogeerd in de nng hebben gestaan. Grote verha len in de kranten. De dokter van het Dijkzigtziekenhuis - hier aan de overkant; daar kun je het navragen - constateerde dat ik een leverziekte had. Dat kwam van het aftrainen naar het halfzwaargewicht. Alle journalisten vielen mooi op hun bek toen de uitslag be kend werd. Ik heb er vaak ge kleurd op gestaan. Al die toe standen overleefde ik door mijn karakter". - In juni van dit jaar waren de poppen weer aan het dansen. Je sloeg Christiano Cavina in de eerste ronde naar het can vas. De Italiaan beschuldigde je van dopinggebruik. „Dat was een truc van die man. De Europese boksunie heeft me gerehabiliteerd, maar er loopt nog altijd een aanklacht van Cavina. De zaak komt in maart voor. Ik heb nog geen li re gezien na dat gevecht in Ita lië en dat zal ook wel nooit ge beuren. Ik ben lid van de Ne derlandse boksbond. Waarom stuurt die geen functionaris naar Italië om het te regelen? Vorig jaar klop ik Hocine Tafer in Parus. Ik zou tv-geld krij- de Raad van Kerken volgend jaar zal ook de besluitvorming over de mogelijke plaatsing van kruis raketten in Nederland op de agenda staan. Beroepen Hervormde Kerk beroepen te Heerhugowaard-Veenhuizen kandidaat C. Bergstrom Ooster- hesselen, te Nijmegen (diakonaal predikant) kandidaat J Simonse Gouda; aangenomen naar Lei den (vacature J. A. B Jongeneel) K. J. Jansen Ermelo. Gerefor meerde Kerken bedankt voor Valkenburg (ZH) kandida.it J Noordam, die het beroep uit Bit isu ijk aannam; beroepbaar mevrouw C. Moritzen-Rutgers Lochcm Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Dokkum A. de Jager Enkhuizen, te Den Helder H W van Egmond Haulcrwijk. bedankt voor Spa kenburg H de Vries Hatt< m De Raad VOOr df SOfefH VOO N ff- held en Samenleving van de Her vormde Kerk (ROS) vraagt de hervormde synode - die volgen gen, maar de Fransen verdom men het te betalen. Ik heb dit jaar nog geen kwartje ver diend. Enkel in de min ge staan. Dat grapje in Italië heeft me een rug of twintig gekost. Tickets, hotels, sparringpart ners. De mensen verkijken zich op onze gages. Er gaat na melijk een klein beetje vanaf'. Voor het gevecht tegen Blan chard krijg je 125.000 gulden. Ben je meteen weer boven Jan. „Het hadden er ook 150.000 kun nen zijn als ik met Aad Wester- laken als promotor-manager in zee was gegaan. Goed, zei ik. maar Henk Ruhhng bluft wel zijn manager. Dus werd het nee. Westerlaken heeft pas een licentie en denkt gelijk dat hu de grote man is. Hij heeft ach ter mijn rug om nog iets probe ren te ntselen met Ruhhng en de Ahoy. Daar houd ik niet De kom spruitjes die Rudy Koopmans terzijde schuift, wordt gretig verorberd door James Dickson. De Amerikaan fungeert veertien dagen als sparnngpartner a raison van vijftienduizend gulden (salaris, reis- en verbhjfkosten) Een bokser die zich voorbereidt op een groot gevecht heeft een oe fenobject nodig van hetzelfde kaliber als de aanstaande te genstander. Rudy Koopmans: „James heeft een snelle linkse directe. Ik probeer hem te be handelen zoals ik straks met Blanchard doe". James Dickson, pas gearriveerd, vindt het allemaal best Hu is kennelijk niet op de hoogte van de situatie in Europa en haalt het een en ander door el kaar. Tafelgenoot Aadjan Val ster grijpt in: „James, je zit hier niet in België tegenover Jean- Pierre Coopman. maar tegen over Europees kampioen Rudy Koopmans...". Voor James maakt dat niets uit „Boksen is business. I am a fighter Ik heb tegen Ali en Ken Norton in de ring gestaan". Sinds zijn knetterende ruzie met Henry Davis wordt Rudy Koopmans gecoacht door zijn gabber Eckhart Dagge. Een bonte Hamburgse vogel die al jaren meefladdert in het gevolg van Rudy Koopmans. Ze bok sten samen in dezelfde stal in Duitsland, en ze zun even oud. „We hebben samen een hoop meegemaakt Ik ben nu trainer en secondant van Rudy. Voor het geld hoef ik het niet te doen, ik heb als prof een mil joen mark verdiend. Daar is nog wat van over. Rudy heeft een goede eigenschap: hij kan luisteren. Ik zal hem nooit in de steek laten". Eckhart Dagge was twee keer Europees en dnemaal wereld kampioen in het juniormid- dengewicht. Zijn neus is hard toe aan plastische chirurgie. „Je hebt boksers die er uitzien als duivels". Aan tafel maakt Eckhart Dagge theater over de biefstuk. „Is dat medium? Ik krijg het niet door m'n keel". Personeel in rep en roer. „Dit is Scheisse. Veel te hard gebakken". De waardin tracht de brand te blussen. Dagge blijft foeteren „Boksen, jawohl, dat is mooi. Het is de eerUjkste oorlog van de wereld. Ik heb een nngrech- ter die me beschermt en een te genstander van wie ik weet wat hij wil". Koopmans blijft kopman. Duide- Ujke zaak Dagge „Blanchard heeft ooit bij mij getraind. Kan zun dat hu de laatste jaren be ter is geworden, maar een ech te test heeft hij nog niet gehad. Rudy is een voorzichtige bok ser. Explodeert op het juiste moment Hij heeft killcrsin- stinct". de week in Doom bijeenkomt zich aan te sluiten bij de oproep van de Raad van Kerken uit 1978. die inresfertngen in Zuid- Afrxka veroordeelt en bedrijven vraagt hun tnverteringen terug te trekken Ook vroeg de Raad van Kerken zijn leden toen, zich uit te spreken voor een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika. De hervormde raad ziet voor de toekomst van Zuid-Afnka maar één mogelukheid een multi-ra- ciale samenleving van gelukbe- rechtigde mensen. Die kan er al leen komen via een rondetafel conferentie, waaraan alle bevol kingsgroepen en bevnjdingsbe- wegingen deelnemen De ban den met kerken in Zuid-Afnka die kntisch staan tegenover de apartheid moeten worden ver sterkt zo bepleit de hervormde raad Zondagavond half 8 houdt de Leidse baptistengemeente in de school Luslhoflaan 4 een 'buzon- dere dienst', waann de heer J F de Leeuw spreekt over 'Verloren én gevonden'. J. van Egmond zingt en na afloop is er koffie. mm Brief Met het oog op de discussie in de gereformeerde synode over eventuele financiële steun aan het ICTO zal de secretaris van het IKV alle kerken die in het IKV zijn vertegenwoordigd een brief sturen. Daarin wordt ge vraagd, of het. gezien hun ge meenschappelijke deelneming aan het IKV, juist is, dat één kerk haar relatie zou wijzigen zónder de andere kerken en het IKV zelf daarover te raadplegen. De kerken moeten de verant woordelijkheid voor het IKV sa men blijven dragen. Dat zei bisschop H. Ernst, tweede voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, in een gesprek tussen een delegatie van het IKV en de raad deze week. Ook de positie van het ICTO (Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) kwam ter sprake. Men vroeg zich af, of het ICTO wel een vredesbeweging kan worden genoemd. Het ontplooit geen eigen vredesactiviteiten en ontleent zun zin voornamelijk aan een polariserende houding tegenover het IKV Het ICTO moet een concrete lijn inzake vredesbeleid uitzetten, wil er naar worden geluisterd, zo werd gezegd. Bu het overleg tussen het IKV en

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17