Chris Lantrok gaat eigen weg Schaakteam is nog niet bij positieven Dusbaba naar NAC Complete verwarring bij opening dam-WK Olafsson aan de kant gezet Boksvereniging Leiden: einde aan geladen discussie Snik: "Ik heb Chris gespaard" r/\OLO (ANP) - De ver wikkelingen rond het wereld kampioenschap dammen ne men toe. De Sowjetrussische deelnemers blijken nog steeds thuis te zijn. De loting ging niet door. Het bestuur van de internationale dam- bond kreeg een telegram, waarin de Russen melding maakten van het feit dat zij niet konden afreizen, omdat zij geen inreisvisa hadden ge kregen. Tevens deelden de Russen mee het toernooi om het wereldkampioenschap niet te erkennen, zo dit nog zou doorgaan. Het aanwezige bestuur van de internationale dambond, be staande uit Wim Jurg, presi dent, R. Picard, directeur des tournois, en Aad Ivens, pen ningmeester, kwam direct met het Braziliaanse organi satiecomité bijeen. Later werd een communiqué uitge geven waarin staat, dat de Braziliaanse federatie in de gelegenheid zal worden ge steld voor vrijdagmiddag 17.00 uur de bewijzen op tafel te leggen dat de aangevraag de visa wel zijn verstrekt. Dat dient te gebeuren met over legging van namen en data en tevens met opgave van ge weigerde visa met de reden waarvoor. De FMJD zal bij het in gebreke blijven van de Braziliaanse regering maatre gelen nemen. Gisteravond was het in Sao Pa olo niet duidelijk of het toer nooi al dan niet kan door gaan. De opening werd wel verricht en begon te midder nacht. De loting zal voorlopig niet worden gehouden. LUZERN (ANP) Het Nederlands schaakteam heeft geen tien tellen rust, maar meer dan vierentwintig uur nodig gehad om na de verpletterende k.o -nederlaag tegen Enge land weer overeind te krabbelen. Met een dof gevoel in het hoofd namen de Nederland se vertegenwoordigers bij de Schaakolympiade gisteren plaats achter de borden voor de ontmoeting van de voorlaatste ronde. De tegenstand werd gevormd door de verte genwoordiging van Albanië, een land dat in schaakkringen niet al te serieus genomen wordt. Maar datzelfde geldt nu helaas ook voor het Nederlandse schaak. BREDA (GPD) - Johnny Dusbaba, de bij het Belgische Standard Luik in ongenade gevallen ver dediger, zal vandaag een con tract tekenen bij de Bredase ere divisieclub NAC. De Nederland se oud-international zal volgende week in de thuiswedstrijd tegen AZ zijn debuut maken in het team van de Brabanders. Reeds vorige week bereikte Dus- baba persoonlijk een akkoord met de Bredanaars. De Luikse club, waarmee de Bredase mana ger van der Meer reeds een prin cipeakkoord had bereikt, ver dubbelde begin deze week plot seling de vraagprijs, waarop NAC de onderhandelingen op schortte. Mede op aandringen van Dusbaba, die per se Stan dard Luik wilde verlaten, lieten de Belgen de vraagprijs evenwel zodanig zakken dat NAC gister middag alsnog tot een akkoord kon komen. Dusbaba kon door de Bredanaars aangetrokken worden dank zij de steun van enkele sponsors, die de gelden beschikbaar stel den om de overkomst van de ex- Hagenaar mogelijk te maken. Dusbaba, die vandaag voor het eerst bij NAC zal meetrainen, zal evenwel tot aan het eind van dit seizoen per wedstrijd worden be taald. "De dappere dertigers" René Pijnen en Patrick Sercu hebben gis teravond in Gent de Europese titel koppelkoers veroverd. Voor de 36-jarige Sercu betekende het zijn 58ste nationale of inter nationale titel uit zijn loopbaan. Door de zege met 38-jarige Pij nen werd Sercu recordhouder op dit onderdeel. De overwinning in Gent betekende voor Sercu zijn zesde koppelkoerstitel Eerder won hij met Post (1969), Merckx ('70 en '73), Pijnen ('75) en Braun ('79). De onttroonde recordhouder is de Belg Rik van Steenbergen, die het op het onderdeel koppelkoers tot vijf titels bracht. Alleen met een 4-0 overwinning had nog iets aan prestige kunnen worden teruggewonnen, maar de hoop daarop was snel vervlogen. Ligterink, die geen aandeel had gehad in de debaculeuze score tegen Engeland, speelde met wit aan het vierde bord tegen Karka- LEIDEN - In het slagenarsenaal van Chris Lantrok past geen stoot onder de gordel. Hij wil de bokssport positief benaderen, natrappen kan dan niet. Echter, de manier waarop hij meende zich volledig in dienst te stellen van het algemeen Leids boksbelang stond aan de basis van een geladen discussie in het pugilistenwereldje, die afgelopen woens dag uitmondde in de officiële oprichting van een tweede club in de Sleutelstad. Naast DTS, het éénmansbedrijf van Dik Snik waar Lantrok sinds de oprichting lid van is geweest, is er voortaan ook: 'Boksvereniging Leiden', met daarachter tussen haakjes (onder leiding van Chris Lantrok). En dat mag op zijn zachtst gezegd opzienbarend worden genoemd. Wie over DTS praatte, had het over Snik èn Lantrok of ander som. Als vader en zoon stapten zij enkele jaren geleden nog maar door de nationale top, maar nu alleen klinken nog verwijten over en weer. 'Ome Dik', zoals ie dere leerling en tegenstander hem kent, doet het zeer dat zijn pupil van weleer interne DTS-za- ken naar buiten brengt. Het spijt hem, zoals hij het ook betreurt dat de samenwerking tussen de twee is afgebroken. "Maar ik kon niet meer met hem werken. Hij was hulptrainer en moet zich dan houden aan de eisen van de hoofdtrainer, niet? Ik kan toch niet tolereren dat ik gedicteerd word? Boksen is voor mij een hobby, maar ik kreeg er slapelo ze nachten van. Op zo'n manier kon ik niet doorgaan". LEIDEN - "Ben ik niet met de ontwikkeling meege groeid?", vraagt DTS-trai- ner Dik Snik (62) vol onbe grip zich af. "Flauwekul. Die cursus die Chris gevolgd heeft heb ik dertig jaar gele den ook gedaan. En alle sto ten zijn altijd hetzelfde ge bleven", verweert Snik zich. "Ik kan nog behoorlijk mee komen. Ik kan elke slag nog voor- en nadoen". "Weet je waar hij over had moeten praten? Dat ik. hem gespaard heb, dat hij niet mafgetikt is. Techniek had hij niet, hij heeft altijd een tekort aan techniek gehad. Hij had zelf een hoop fouten, maar die noemt hij niet. Al tijd was hij al uit op eigen roem. Wat hij is geworden, heeft hij allemaal te danken aan Ome Dik". "Ze hebben mij gewoon weg willen drukken bij DTS. Dat Boksgala was geen haalbare kaart, maar ze wilden het toch doorzetten. Ik wil heel niet verder uitwijden, even tueel reageer ik wel op het verhaal. Maar dat moet ik eerst lezen. Grootste kwaad is dat hij de wedstrijdbok sers bij mij heeft wegge haald. Ik heb altijd goed met Chris op kunnen schieten, ik ben als een vader voor hem geweest. Lantrok: "Ik vind het jammer dat ik ben weggestuurd. Aan de ene kant, zeg ik, betekent een tweede vereniging een beetje concurren tie en dat is gezond. Maar aan de andere kant..., we hadden zo goed samen kunnen werken". "Ik heb altijd verbeterend willen werken voor de vereniging", is Lantrok van zichzelf overtuigd. "Maar Ome Dik dacht dat ik al tijd alles maar van hem af wilde pikken. Hij heeft steeds de angst gehad dat ik over hem heen zou lopen". Er kwam pas goed de klad in de verstandhouding toen Chris Lantrok (29 jaar, in zijn carrière vijfmaal Zuidhollands kam pioen, tweemaal verliezend fina list tijdens het Nederlands kam pioenschap tegen Blachard ('79) en Van Raamsdonk ('80) de cur sus ging volgen, die hij vorige week afrondde met de ontvangst van zijn diploma bondsleraar van de Nederlandse Boksbond. Antiek Er ontlaadden zich hevige discus sies binnen de DTS-trainings- ruimte. "Snik behandelt nog stof van dertig jaar geleden. Daar zit ten wel goede dingen in, maar, bij wijze van spreken, je moet je veters tegenwoordig wel anders vastmaken", geeft Lantrok aan. "Ik probeerde uit die cursus te halen waarvan ik dacht dat het goed was. En iedere trainer doet het natuurlijk op zijn eigen ma nier, maar Snik had antieke ideeën. Hij betichtte mij van au toritair gedrag. Maar een jongen die naar boksen komt heeft ka raktervorming nodig. Zeggen dat hij eerst z'n schoenen uit moet doen voordat hij in de zaal komt en zeggen dat hij zich na de training moet wassen is in dat opzicht net zo belangrijk als hem een linker-directe aanleren. Dan maak je geen knokker of rad draaier van hem. Sociaal-cultu reel bezig zijn, ook op die manier de jongens bereiken, zoals in de Albert Cuyp". Snik beantwoordde niet aan het verzoek van Lantrok, toen deze vorderde met zijn 14 maanden durende bondscursus, een groepje boksleerlingen onder ei gen handen te mogen nemen. (Snik: "Hij gaf onregelmatig trai ning"). Een nieuw wrijfpunt, maar ook buiten de ring leefde onvrede. Lantrok trad in februari van dit jaar in het bestuur. De eerste vergadering werd al bonje. "Ik voelde me weggestuurd. Óp de tweede, derde en vierde ver gadering was ik niet aanwezig. Zonder dat ik het wist zeiden de voorzitter, penningmeester en secretaris toen tegen Snik: als Chris weggaat, gaan wij ook. Daardoor raakte ik overtuigd van mijn gelijk. Op zo'n moment moet je vergevingsgezind zijn, vind ik". door Gerard Haverkamp Hij wijdt vervolgens verder uit over financiële perikelen ("Alle gelden verdwenen in Snik zijn eigen portemonnee") en over de rol die Snik speelde tijdens het in juni gehouden Boksgala. "Dat was een idee van mij. Het be stuur stond er voor de volle 100% achter. Maar Ome Dik vond het maar niets en wilde zich nergens mee bemoeien. Terwijl ik als trai ner mij zo'n avond alleen met de jongens zou moeten bemoeien moest ik ook nog allerlei andere dingen regelen. Op een gegeven moment twijfelde ik of ik een bokser wel de ring in mocht stu ren omdat zijn tegenstander stukken groter was. Ik vond dat ik niet zonder Snik als hoofdtrai ner die beslissing mocht nemen. Maar toen ik hem vroeg reageer de hij dat hij nergens mee te ma ken wilde hebben". Chauvinistisch Al die verwikkelingen knaagden aan de relatie tussen het duo. Lantrok stapte op, maar wilde niet voor Leiden verloren gaan. Door de loop der jaren sloeg hij diverse aanbiedingen om elders training te geven af. "Liever voor m'n lol in Leiden, dan voor geld ergens anders", beweert hij chauvinistisch. De zweminstruc- teur opende derhalve op 1 okto ber jongstleden een sportschool (recreatie-boksen en conditie training onder leiding van Chris Lantrok) en geeft leden die zich specifiek op wedstrijdboksen toe willen leggen die kans bij zijn woensdagavond officieel opge richte Boksvereniging Leiden. Zo'n veertig leden heeft hij inmid dels en met "meer dan tien" denkt Lantrok serieus aan de slag te kunnen. "Dat is trainen op het algemeen uithoudingsver mogen, de conditie. Ten tweede de mentale karaktervorming. Boksen is psychisch erg zwaar, Chris Lantrok thuis: "je moet vergevingsgezind zijn, vind ik". vooral de voorbereiding op een wedstrijd. Een aparte factor is de snelkrachttraining en de meeste tijd vergt de techniek. Het lijkt allemaal eenzijdig maar de tech niek in het boksen is oneindig". Pas over zo'n half jaar zal blijken welke mogelijkheden in 'zijn' jongens schuilen. "Maar er zitten potentiële kandidaten bij voor een Zuidhollands kampioen schap. Er zit trouwens enorm veel talent in Leiden. Ik ga aan een brede basis werken, niet één bokser de mascotte van de ver eniging maken. Ik ben ervan overtuigd dat ik een pupil naar de top kan brengen. Da's geen droom, maar de realiteit. Nee. ik loop niet over van bescheiden heid, eerder ben ik laagdunkend van mezelf. Soms heb ik het ge voel dat ik meer kan dan ik al heb gedaan. Ik moet steeds een stukje verder kijken, niet zeg gen: zo gaat het goed, houden zo". nage een aangenomen dame- gambiet Hij kreeg snel goed spel en won een stuk Zijn tcgenstan- der behield echter gevaarlijke te genkansen en toen Ligterink op een bepaald moment niet de bes te voortzetting koos. forceerde de Albaniër remise door eeuwig schaak. Geïrriteerd Wat John van der Wiel overkwam, was nog erger. De Leidenaar, die de dag tevoren officieel tot groot meester was benoemd (samen met onder meer de niet meer ac tieve Lodewyk Prins), kreeg in een gecompliceerde partij een aanval over zich heen. die hem in grote moeilijkheden bracht. Hij had zich nog kunnen redden door een remise-aanbod aan te nemen, maar geïrriteerd door de incorrecte manier, waarop dit werd gebracht, sloeg hy het aan bod af en verloor. De contouren van een nieuwe dra matische nederlaag tekenden zich af, temeer daar Sosonko aan het tweede bord pardoes een stuk weggaf. Als zijn tegenstan der de kans had waargenomen, had Sosonko zijn koning kunnen omleggen. Maar de Albaniër zag het met, zodat de partij weer enigszins in normale banen kwam De afgebroken stelling zal Sosonko een overwinning moeten opleveren. De enige, die recht toe recht aan op de over winning afging, was de gelouter de Jan Timman. Met zwart won hij al gauw een kwaliteit voor een pion. In het einspel voerde hij dit voordeel zonder veel moeite tot winst. Ook de Nederlandse dames deden het niet best. Tegen Columbia was de stand bij het afbreken '/j- V4, bij de hervatting verloor Brui nenberg tegen Guggenbeger een pion en ook de party. Belle maakte remise. Wrevel By het FIDE-congres bleek Cam- pomanes zijn greep naar de macht zorgvuldig te hebben voorbereid. De Filippyn, een om streden man. die veel tyd en geld heeft geïnvesteerd in een buiten gewoon effectieve verkiezings campagne. haalde bij de stem ming al in de tweede ronde het voorzittersschap binnen. In de eerste ronde viel van de dne kan didaten de Joegoslavièr Kazic af Campomanes 52, Olafsson 37 en Kazic 19 stemmen. In tweede ronde werd de huidige voorzitter Olafsson met duidelijk verschil verslagen 65-43 De 55-jarige Fi lippijn kreeg de stemmen van de ontwikkelingslanden en van het Oostblok, dat na de eerste stem ming omzwenkte en tegen Olafs son stemde. Insiders vermoeden dat Olafsson de wrevel van de Sowjets heeft gewekt, toen de IJslander bij de laatste match om het wereldkampioenschap tus sen Karpov en Kortsjnoi de zyde van de in Zwitserland wonende uitdager koos en pleitte voor een uitreis visum voor de in de Sow- jet-Unie achtergebleven gezins leden van Kortsjnoi. Ook de functies van vic^-president voor de verschillende geografische zo nes kwamen over het algemeen bij sympathisanten van Campo manes terecht. Do voornaamste uitslagen Ver Staten-Engeland 1-2 (voorl), Hon garije Joegoslavië 1-1 (voorl). Tsj Slo- wakye-Polen 2.5-0.5 (voorl). West-Duits land-Cuba 1,5^2,5. Roemenie-Zweden 2,5-1.5. Canada-Australië 1,5 2.5. Zwit seriand Filippynen 2-1 (voorl). IJsland Indonesië 2-2. Mexico-Gnekenland 1.5- 2.5. Finland-Noorwegen 1-2 (voorl). Stand na de elfde ronde 1. Sowjet-Unie 31 pnt en 3 afg partgen. 2. Tsj. Slowakge en Engeland 28 pnt en 1 afg partij, 4 Ver.Staten 27 pnt en 1 afg partij. 5 Hongarge en J(x-goslavie 26 pnt en 2 afg partgen. 7 Roemenie. Cuba en Australië 26 pnt, 10 West Duitsland en Zweden 25,5 pnt Dén Sowjet Ume-Sparyc 1,5-0,5 (voorl). Roe- menenie-IJsland 3-0. Hongarye-Enge land 1.5-0.5 (voorl). Polen-China 1.5-0.5 (voorl). West-Duitsland-Zweden 1-1 (voorl). Bulgarge-Joegoslavië 1-1 (voorl). Stand 1 Sowjet-Unie 24,5 pnt en 1 afg. partij. 2 Roemenie 22,5 pnt. 3 Hongarge 20.5 pnt enlafgr - party, 5 i VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13