Erfenis voor één man te groot Reacties op overlijden: behoedzaam en afwachtend Kremlin belooft voortzetting beleid Brezjnjev }- Opvolging Brezjnjev: stoelendans zonder muziek Dollar tijdelijk omhoog Muziekmanuscript brengt anderhalf miljoen op VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 WASHINGTON/BONN/DEN HAAG (GPD) - In Oost en West werd de woensdag overleden Russische partij- en staatsleider Leonid Brezjryev gisteren he melhoog geprezen voor zijn bij drage aan de ontspanningspoli- tiek. Hoewel het nieuws van Brezjnjevs dood gistermorgen vroeg in Moskou bekend werd gemaakt, kwamen de meeste reacties pas veel later op de dag los. Tijdstip en inhoud van de verklaringen die in de hoofdste den van de westerse landen wer den afgelegd, getuigen van af wachting en behoedzaamheid. De Amerikaanse president Reagan werd midden in de nacht uit zijn slaap gehaald om het nieuws over Brezjnjevs dood te verne men. Later op de dag las hij voor de tv-camera's een brief voor, die was verstuurd aan Wasili Koez- netsov, vice-voorzitter van het presidium van de Opperste Sow- jet. Daarin komen naast zeer vriendelijke woorden over Brezjnjevs verdiensten ook ma ningen tot betere betrekkingen tussen Moskou en Washington voor. VS In de afgelopen maanden hebben zowel minister van buitenlandse zaken Shultz als diens voorgan ger Haig met het oog op de ge zondheidstoestand van Brezjn jev in gesprekken met de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromiko herhaaldelijk de Amerikaanse standpunten ten aanzien van de grote problemen in de wereld naar voren ge bracht De bedoeling daarvan was dat Gromiko het nieuwe lei derschap in het Kremlin gede tailleerd zou informeren over de buitenlandse politiek van de re- gering-Reagan. Bonn Tussen Washington en Moskou Varia PAGINA 11 spelen kwesties als de niet-on- dertekening van het Salt-2-ver- drag door het Amerikaanse Con gres, de situatie in Polen, de Rus sische bezetting van Afghanistan en de kernwapens op Europees grondgebied. In Bonn herinnerde de Westduitse regering eraan welke betekenis Leonid Brezjnjev hechtte aan een positieve ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet- Unie. Gedurende de ambtstijd van de overleden Sowjet-leider zyn die betrekkingen, aldus re geringswoordvoerder Dieter Stolze, geintensiveerd. Bonds kanselier Helmut Kohl schreef in een condoleance-telegram aan de Russische minister-president Nikolgj Tichonov dat het zijn „oprechte wens" is dat de be trekkingen tussen „onze beide landen op basis van afgesloten verdragen en overeenkomsten voortdurend meer ontwikkeld worden, in het belang van de vre de in Europa en de wereld". De fractieleider van de CDU-CSU in de Bondsdag, Dregger, gelooft dat het onvermijdelijk is dat er nu een „fase van onzekerheid" aanbreekt, „ook als de leiding van het Kremlin zal proberen al le aanwijzingen over een machts strijd voor de wereld te verber gen". SPD-voorzitter Willy Brandt zei dat Brezjnjev alles heeft gedaan om een nucleaire catastrofe te verhinderen. Brandt vraagt zich zelfs af of het Westen wel alle mogelijkheden heeft benut om spanningen te verminderen en bewapening in te perken zolang Brezjnjev de gang van zaken in de Sowjet-Unie bepaalde. NAVO In Brussel zei een woordvoerder van de NAVO gisteren desge vraagd laconiek dat men van het nieuws op de hoogte was en dat Brezjnjevs dood voor de NAVO niet onverwacht kwam. Maar voor verder commentaar ver wees hij naar de verklaringen die de lidstaten zouden uitgeven. Waarnemers in Madrid verwachten dat Brezjnjevs verscheiden aan leiding zal zijn tot opschorting van de Veiligheidsconferentie, die dinsdag was hervat De dis cussies tussen Oost en West over naleving van de Helsinki-ak- koorden zaten toch al muurvast, vooral op punten als Polen en de situatie van de mensenrechten in het Oostblok. In het westerse kamp toonde men zich bevreesd dat het nog maanden (sommigen diplomaten spraken zelfs van twee jaar) zou duren voordat de nieuwe leiders in Moskou een stabiel, berekenbaar beleid ten aanzien van het Westen hebben bepaald. Uit Peking, dat juist met Moskou onderhandelingen heeft aange knoopt ter bijlegging van de diepgaande en al bijna histori sche geschillen met de Russi sche partijleiding, kwam giste ren geen enkele reactie. Wel gaf de Chinese televisie het nieuws over Brezjnjevs dood precies achttien minuten nadat het in Moskou bekend werd gemaakt Oostblok In de Oostbloklanden zonden ra dio en televisie gisteren aange paste programma's uit. In ver schillende landen hingen de vlaggen halfstok. In Polen werd het nieuws (dat kwam op de vie ring van de 64e veijaardag van Polens onafhankelijkheid) een uur later uitgezonden dan in Moskou. Er werd verder geen commentaar gegeven. Later op de dag verklaarde regerings woordvoerder Jerzy Urban dat met Brezjnjev „een groot vriend van Polen is heengegaan, die on ze problemen goed begreep". In Bulgarije, een van Moskou's trouwste vazallen, werd het werk onderbroken voor rouwplechtig- heden. In Oost-Berlijn hadden ambtenaren vrijaf gekregen om de condoleance-registers in de Russische ambassade te teke nen; voor het gebouw aan de Un- ter den Linden stond men uren in de rij. In Belgrado, dat ook nog grote ideologische appels te schillen heeft met Moskou, kwam het staatspersbureau Tan- jug met een zeer lovende verkla ring. Op het congres van de Joe goslavische vakbeweging, dat daar plaatsvindt, werd een mi nuut stilte in acht genomen. De Franse president Francois Mit terrand zond een condoleance- telegram naar het Kremlin. Na plechtigheden ter herdenking van de wapenstilstand van 1918 hadden Mitterrand, premier Mauroy en minister van buiten landse zaken Cheysson een kort gesprek met de Russische am bassadeur. Ook de Britse pre mier Thatcher en koningin Eliza beth zonden blijken van medele ven naar Moskou. In een Belgi sche regeringsverklaring werd Brezjnjev geprezen voor zijn bij drage aan de totstandkoming van de Helsinki-akkoorden. In de kring van ongebonden lan den overheerste in de reacties waardering voor Brezjr\jevs inzet voor goede betrekkingen met de Derde Wereld. De Arabische lan den prezen Brezjrgev voor zijn steun aan de Arabische zaak. Evenals in andere Westeuropese hoofdsteden overheerste ook in Den Haag gisteren de onzeker heid over de koers die het Krem lin zal inslaan na het overlijden van Leonid Brezjnjev. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek (CDA) noemde het giste ren in de Tweede Kamer nog te vroeg om de gevolgen van Brezjnjevs overlijden te kunnen overzien. CPN Een kritische verklaring over Brezjnjev kwam van de CPN. Voorzitter Henk Hoekstra me moreerde in een persoonlijke verklaring dat onder Brezjnjev de invallen in Tyecho-Slowakije en Afghanistan hadden plaatsge vonden evenals de onderdruk king in Polen. Daarnaast had hij lof voor Brezjnjevs ideeën over terugdringen van oorlogsinspan ningen. WASHINGTON/BOSTON - De op volging van Leonid Brezjnjev als vrijwel almachtig leider van de Sowjet-Unie is in het Kremlin al geruime tijd aan de orde. Met be trekkelijke regelmaat duikt een reeks van namen op, Andropov, Tsjernenko, Kirilenko, Grishin, maar wie uiteindelijk ook komt bovendrijven: de machtsstrijd in het Kremlin zal noch een krach tige nieuwe leider, noch een be tekenisvolle verandering in het Sowjet-beleid voortbrengen. De macht die Brezjnjev bekleedde, was het produkt van jarenlange politieke manoevres. Geen van de gegadigden voor zijn positie zal die invloed kunnen erven. Arkady N. Shevchenko, de hoog ste Sowjet-fucntionaris die ooit in de VS asiel zocht (hij was plaatsvervangend secretaris-ge neraal van de VN) zei kort gele den: „Niemand zal Brezjnjev op volgen. In het Kremlin is geen strijd gaande om beginselen, maar een soort worsteling om persoonlijke macht". Hij voegde daaraan nog een interessante ob- door Henk Kolb servatie toe: de jongere functio narissen, die nu de topposities nog niet binnen bereik hebben, zullen geneigd zijn een zwakke leider te kiezen terwille van hun eigen kansen op langere termijn. Prof. Adam Ulam, directeur van het Centrum voor Russische stu dies van de Harvard Universiteit in Boston, beschrijft politiek in de Sowjet-Unie als een zaak van 20 tot 25 mensen. „De opvolging is altijd een strijd in de hogere regionen van het partijapparaat. De rest is, vooral de laatste tien jaar, zeer raadselachtig en alles wat erover wordt gezegd is spe culatie". Volgens Ulam was het Brezjnjev-regime nog geheim zinniger over de manier waarop en de reden waarom beslissingen werden genomen, dan zelfs Sta lin. Veranderingen Zijn er kanfcen dat met de Sowjet- Unie onder nieuw beheer, veran deringen in het beleid tot stand komen? Ulam denkt - niet zon der voorbehoud - van wel, al zijn de mogelijkheden niet groot. An dere Rusland-kenners twijfelen er sterk aan. Ulam voorziet dat de nieuwe machthebbers conti- nuiteit in de buitenlandse poli tiek voorop zullen zetten en eco nomische hervormingen zullen beloven, omdat juist in die sector het systeem ernstig aan geloof waardigheid onder de eigen be volking verliest. Prof. Michael Nacht, specialist op het gebied van de internationale veiligheid, ziet in de Sowjet-poli- tiek geen figuren opdoemen die een toenadering tot de VS tot stand zullen willen brengen. „In de betrekkingen zoals die zijn, géén oorlog en ook niet helemaal vrede, zal zonder de inbouw van een systeem voor heroverweging van de relaties geen wijziging ko men. De kernwapens zorgen er voor dat het zo blijft. Verbetering in de betrekkingen is voorname lijk cosmetisch zolang daaraan niets wordt gedaan. Ik voorzie geen kernoorlog, maar de ver houding tussen de VS en de Sowjet-Unie is van nature onge makkelijk". China Ulam: „Raketten zijn in de ogen van de Russen eerder politieke wapens dan dingen om een oor log mee te vechten. Het grootste gevaar voor het uitbreken van een nucleair conflict ligt in de verhouding tot China. De Rus sen ondervinden het opkomen van China als militaire macht ge vaarlijk. Een massale overdracht van Amerikaanse technologie en wapens aan China is daarom zeer riskant". De professoren Ulam en Nacht zijn het erover eens dat de Russen in hun buitenlands beleid vooral van hun eigen belangen uitgaan en dat daarom de Chinese hou ding evenmin van invloed is op hun besluiten als de Amerikaan se. De vraag of een beleid tegen over de Sowjet-Unie gebaseerd moet zijn op détente (waarvoor Bregryev zich heeft ingespan nen, maar die hem tevens de ruimte heeft geschapen voor machtspolitiek) óf op confronta tie, is volgens Harvards deskun digen niet eens meer van ge wicht „De Verenigde Staten", aldus Nacht „blijven de voornaamste tegenpool en de Russen willen op zijn minst de strategische ge lijkwaardigheid handhaven. Dat is niet eenvoudig, want op het gebied van de strategische kern wapens, de hoogwaardige tech nologie, het gebruik van de ruim te en kennis in het algemeen hebben zij een achterstand en kunnen zij het niet alléén. De nieuwe leiders zullen willen voorkomen dat zij worden afge sneden van toegang tot zulke westerse verworvenheden". NAVO „Versplintering van de NAVO, het belangrijkste westerse bondge nootschap, zullen de Russen in de hand willen werken, zolang daaruit niet de dreiging voort vloeit van het ontstaan van onaf hankelijke kernmachten. Mos kou wenst niet dat zich nieuwe autonome centra van militaire macht ontwikkelen. Uit Afgha nistan zullen de Russen zich niet terugtrekken, hoewel zij hun be trokkenheid willen terugdraai en; hun avonturen in Egypte zijn een groot fiasco gebleken en zij zullen zeker proberen druk te zetten op de huidige president Moebarak. Voor Moskou waren de ontwikkelingen in Iran een groot succes, maar het is twijfel achtig of zij veel méér bruikbare munt kunnen slaan uit het teloor gaan van een belangrijk bolwerk voor het Westen" Hoewel de geleerden, die aan uni versiteiten en in andere studie centra de Sowjet-Unie tot en met de laatste letter uit de Prawda en de Izwestia volgen, in het alge meen niet veel kans zien op wij ziging van het Sowjet-beleid, me nen Amerikaanse kenners uit de beleidssector toch dat de veran dering in het leiderschap te Mos kou kansen biedt „Wij moeten die kans grijpen", zei oud-am bassadeur en voormalig tweede man op het ministerie van bui tenlandse zaken, Walter Stoessel. Hoe moet die kans worden gegre pen? Een rechts man als Richard Pipes, de voornaamste deskun dige op het gebied van de Sow jet-Unie in het Witte Huis, ge looft dat een harde lijn, het af snijden van kredieten en techno logie, alsmede de opbouw van een superieure militaire macht de beste steun i3 aan de elemen ten binnen het Sowjet-leider- schap die hervormingsgezind zouden zijn. Anderen menen, dat juist een wat tegemoetkomender houding de Russische 'duiven' hoger zal doen vliegen dan voor heen. Hoe dan ook: voor het mo ment lijkt het dat de VS hun be leid op de oude voet voortzetten. MOSKOU (DPA/Reuter/GPD) De Russische partijleiding heeft gisteren beloofd dat de binnen- en buitenlandse poli tiek van Leonid Brezjnjev wordt voortgezet De oproep bevatte een waar schuwing over de noodzaak om waakzaam te blijven en de toezegging dat de Sowjet- Unie alles zou doen wat in haar macht lag om een kern oorlog te voorkomen. Beslo ten werd met de opmerking dat de Sowjet-Unie, vertrou wende op haar macht, opper ste waakzaamheid, zelfbe heersing en onveranderlijke trouw aan de vredelievende beginselen en doelstellingen van haar buitenlandse poli tiek, consequent zou werken aan de bescherming van de mensheid tegen de dreiging van een nucleair conflict en voor ontspanning en ontwa pening. Met de dood van de Russische leider is een einde gekomen aan een tijdperk, dat wordt gekenmerkt door stabiliteit in de Russische politiek, en begint een periode van onze kerheid. Westerse functiona rissen nemen aan dat even tuele veranderingen in de buitenlandse politiek van het Kremlin langzaam en voor zichtig zullen worden door gevoerd. Het kan maanden duren voordat beleidswijzi gingen waarneembaar zijn. De Russische geschiedenis toont aan dat de eerste perio de na een belangrijke veran dering in het Kremlin over het algemeen wordt gekarak teriseerd door onzekerheid en afkeer van experimenten in het buitenlandse beleid. Dit gebeurde na de dood van Stalin in 1953 en na het aftre den van Chroesjtsjow in 1964. In beide gevallen duurde het enige jaren voordat een nieu we politieke leider zijn posi tie had verstevigd en zich nieuwe beleidslijnen afteken den. Westerse diplomaten op de vei ligheidsconferentie in Ma drid geloven dat de Russi sche minister van buiten landse zaken, Andrei Gromi ko, een grotere rol zal gaan spelen. Gromiko zou zelfs een goede kans maken op het presidentschap. Als dit ge beurt zal hij waarschijnlijk worden aangewezen als de man die, eventueel alleen ge durende een overgangsperio de, de topgesprekken moet Reagan Onder het motto dat vrede een produkt is van kracht en niet van zwakte heeft president Reagan van de Verenigde Staten gisteravond gezegd te blijven streven naar betere betrekkingen met de Sowjet- Unie. Hij ging niet in op de vraag of hij na Brezjnjevs dood een periode van ver hoogde spanningen tegemoet zag. Wel zei de president dat de Russen tot nog toe weinig hebben gedaan om te tonen dat zij overeenkomsten met de Verenigde Staten nastre ven. Reagan zal maandag niet naar Brezjnjevs begrafenis gaan. omdat volgende week de Westduitse regeringsleider Helmuth Kohl en de Israëli sche premier Menachem Be gin voor besprekingen naar Washington komen. Het Wit te Huis meent dat vice-presi dent George Bush, momen teel in Afrika, de VS het beste kan vertegenwoordigen in Moskou, aan het hoofd van wat Reagan bestempelde als 'een passende en achtens waardige delegatie'. Volgens Reagan is de dood van Brezjnjev geen factor in de kansen op verbetering van de betrekkingen. „Wij bevinden ons allen in een recessie", sprak Reagan, „en als wij een uitweg uit die moeilijkheden willen vinden, zullen w\j tot de ontdekking komen dat w\j beter af zijn als wij goed met elkaar kunnen opschieten. Ik ben daarover optimistisch en zou dat ook zijn zonder Brezjnjevs dood". Vlaggen met zwarte randen in de straten van Moskou waren de enig aanwijzing voor de dood van Brezjnjev. Het bleef rustig in Moskou en van verhoogde militaire aanwezigheid i de Russische hoofdstad was geen sprake. AMSTERDAM (ANP) - De dollar heeft gisteren op de wisselmarkten in West-Europa tijdelijk jgeprofiteerd van het nieuws over de dood van de Russische leider Brezjnjev. Ook de vraag naar goud leefde kortstondig op. In Amsterdam werd de koers van de dollar gistermiddag afgemaakt op 2,8180 gulden vergeleken met een fixing van precies 2,80 gulden van de voorgaande dag. In Frankfort zorgde het overlijdensbericht ervoor dat de koers van de Amerikaanse munt tijdelijk iets boven de 2,60 mark kwam te liggen. Bij de fixing kwam een notering van 2,5926 mark uit dc bus vergeleken met 2,5717 mark woensdag. De Bundesbank verkocht ruim tien miljoen dollar. Als oorzaak van het grillige koersverloop wordt de onzekerheid over de toekomstige betrekkingen tussen Oost en West genoemd. Na de aan vankefijke koersverbetering ging men op grote schaal tot winstneming over zodat er per saldo weinig veranderde. De valutahandel wacht nu met spanning op de benoeming van de opvolger van Brezjnjev In de Verenigde Staten, Frankrijk en Belgiè lag de handel gisteren stil. Dat bracht mee dat de stemming elders rustig was. In de goudprijzen kwam per saldo weinig verandering. LONDEN (GPD) - Een manuscript van Strawinsky's meesterwerk 'Le Sacre du Printemps' heeft gisteren bij het Londense veilinghuis 'Sothe by's' een bedrag van 330.000 pond (anderhalf miljoen gulden) opge- bracht. Het is de hoogste prijs die ooit voor een muziekmanuscriDt is betaald. üe koper is de Britse handelaar Otto Haaf, die met de aankoop de eerste volledig uitgewerkte versie van het muziekstuk in handen heeft gekre gen. 'Le Sacre du Primtemps', waaraan Strawinsky van 1911 tot 1913 werkte, wordt door muziekdeskundigen als een van de belangrijkste en meest vernieuwende orkestwerken van deze eeuw gezien. Het stuk veroorzaakte een schandaal toen het in 1913 in Parijs in premiè re ging, en werd door menige Parijzenaar als 'oorverscheurende herrie' beschouwd. Ook de gewaagde choreografie van Nijinski werd door het publiek niet in dank afgenomen. Het gisteren geveilde manuscript is niet de versie van 'Le Sacre du Prin temps' zoals we die heden ten dage kennen. Die laatste versie kwam pas enige weken voor de première van het meesterwerk gereed. Voor muziekspecialisten zal het signaleren en beoordelen van de verschillen tussen de voorlopige en definitieve versie nog jarenlang werk opleve- Het bestaan van het oorspronkelijke manuscript was, tot het ter veiling werd aangeboden, onbekend. Het is ook niet bekend wie de verkoper ervan is. Het draagt de naam van de balletdanser en choreograaf Serge Lifar, die in 1923 tot Diaghilevs Ballets Russes toetrad. Diaghilev was weer bevriend met Strawinksy, en vermoed wordt nu dat de componist het aan de choreograaf cadeau heeft gedaan. - "Het grote vis, schaal- en schelpdieren boek", Hans Belterman, Zomer en Keu- ning, prijs 47,50. - "Jacob" en Jacob 2", kort katercom mentaar door Sven Hartmann en Tho mas H&rtner, Thieme, prijs 24,50 per stuk. - "De straat is voor iedereen" (v.a. 8 jaar), Miek Dorrestein, Ploegsma, prijs 15.90 - "De Nederlandse vliegtuigen". Theo Wesselink en Thijs Postma, Unieboek, prijs 29,50. - "Rechter Ooka-mysteries", Bertus Aaf- jes, Meulenhoff, prijs 14,90. - "Anti-kattenboekje", cartoons Skip Morrow, Loeb prijs 17,50. - "Maertens II" (terug uit hel). Eddy Soetaert, Tor, prys i 24,50. - "Micro '83". wegwijzer minicompu ters, ICS-groep, prijs 19,50. - "Juf is naar Japan", Gie Laenen, Lan- noo, prijs 13.50 "De weg van de meeste weerstand" (antroposofie), Hugo S.Verburgh, Chris- tofoor, prijs 26,50. - "Lekker koken met wyn", Marcus Würmli, Zomer en Keuriing, prijs 24,90 - "Van geluk gesproken", roman van Marijke Höweler, De Arbeiderspers, prijs 28,50. - "Op de rug van vuile zwanen", verha len van René Stoute, De Arbeiderspers, prys 29.50 - "Aas", gedichten van Cees Nooteboom, De Arbeiderspers, prys 26,50. - "Een gewaarschuwd man thriller van Dick Francis, De Arbeiderspers, prys 29.50 - "Verloren land", roman uit Angola door Castro Soromenho, Wereldvenster, prys 19,50. - "Mensen wat 'n beesten" Kees Stip. Uitg Bert Bakker 14.90) - "De badman heeft gelyk" Driek van Wissen. Uitg. Bert Bakker 18,90) - "Wie doet me wat" Jaap Vegter. Uitg. Bert Bakker 12,90) - "De bavianen en andere beesten" Mi- das Dekkers. Uitg. Bert Bakker (ƒ14,90) - "Een regen van steen" P. Knudsen. Uitg. Ploegsma 18,90) - "Hij wist het beter" M.Z. Thomas. Uitg. Ploegsma 19,90) - "De bosbrand" Marianne Verhaagen. Uitg. Van Holkema 8c Warendorf 16,50) - "Christa", Barend de Graaff. Uitg. Zo mer 8c Keuning 19.90) - "Vlinder op een paardenbloem" Dolf Koek. Uitg. Zomer Sc Keuning 19,50) - "Zeppelin" Tormod Haugen. Uitg. El sevier 13,50) - "Het drogen van groenten en fhnt, kruiden en paddestoelen" Sigri Sahlin. Uitg. Zomer Sc Keuning 19,90) - "Ik en jij spelen wij" Miep Diekman. Uitg. Querido 8.50) Ik Jsnye en ik kan al leren" Uitg. Querido 18.50) - "De beweging van 80" schrijverspren tenboek 22 Uitg De Bezige By. j-jo lf efn «°ed opgevoede hond White/Evans. Uitg Zomer Sc Keuning 19.90) - "Praktisch bomenboek" Bert Schut Uitg. Zomer Sc Keuning 19.90) - "Slagveld Central Park" Stephen Pe ters. Uitg Mingus 28,50) - "Een kwestie van tyd" Willem G. van de Hulst Uitg Mingus 17,50) - "Candle light 2" Jan van Veen. Uitg. Mingus 12.50) - "Afwerken, leer het zelf' Mar Groen. Uitg. Zomer Sc Keuning 21,-) - "Wedloop met de moesson" GF. Ja cobs. Uitg. T Wever 26.50) - "De mooiste natuurreservaten" W. Hogendoom Unieboek BV 24,50) - "Eindstation Pakan Baroe" H. Hovin- ga Uitg T. Wever 39.90) - "In drievoud" Joyce Rebeta-Burditt Uitg Veen (39,50) - "Ontwaken" Eva Figes". Uitg. Veen 17.50) - "Shogun" James Clavell's Uitg. Veen 39,50) - "Kristin Lavrans dochter" Sigrid Veen 17.50) - De hangende man" Koos van Zome ren. Uitg. Arbeiderspers - "Hooglied" lyriek voor de liefde, M.J. Dehaene en J A M. Bossaert Uitg. J H. Kok 7.90) - "Filiz" Geertje Gort. Uitg Leopold 18.90) - "In het jaar van de slang" Utta Wie ken Uitg. Leopold 18.90) - "Uit in Spokanle" Rolandt Tweehuy- sen. Uitg. Ploegsma 25.90) - "Borduren wit op wit" Elsie Svennas. Uitg. Zomer 8c Keuning. 19.90) - "De vleesheuvel" Peter Hoefnagels. Uitg Ad Donker 19,50) - "Vlucht over zee" Jack Bennet Uitg. Holkema Sc Warendorf (17,50) - "Het verdwenen album" Mary Q Steele Uitg. Holkema Sc Warendorf 17.90) - "Israel tegen de rest van de wereld" Ane Kuiper Uitg De Haan 21.50) - "Inkeer en uitweg" Hannah Green. Uitg. HnUandia 19.90) - "Martina en de medelanders" Martinc Carton. Uitg. Bigot Sc Van Rossum 17.50) - "Het prinsesje dat gewoon wilde zijn" M.M Kaye Uitg. Bigot 8c Van Rossum 14.90) - Joyce's laatste schooljaar" Nel Schuttevatr-VeUhuis Uitg Bigot 8c Van Rossum 24,90) - Liefdes bloesemGerda van Wage- ningen Uitg. Bigot 8c Van Rossum 24.90) - "Shangri-La". Uitg. Meulenhoff 29.50) - "Sobnètas" Ad Visser Uitg Meulen hoff 17,50) - "De huwelijkse wereld van Roald Dahl" Uitg Meulenhoff 12.50) - "Het zout van de dode zee". Ivan Wolffers. Uitg. Bakker 29.50) - By bels feitenboek J L Meredith Uitg. Bigot 8c Van Rossum 38.-) - "Mollig? maak je er niet dik over" Uitg. Bigot 8c Van Rossum 22.50) - "Het fortuin/De buit. omnibus van Emile Zo la. Uitg. Bigot 8c Van Rossum a BM - "De laatste landvoogd" J C Bykerk Uitg A W Sythoff - "Niet zo benauwd" Daan Kempe Uitg. Terra 9,50) - Een weekend in Oostende" Willem Brakman. Uitg. Quendo 37.50) - "Utopia of De geschiedenis van Tho mas U itg Quendo 22.50) - "Luchino Visconti" Monica Stirling Uitg. MeulenhofTU 42,50) - "De filosofie van het Japanse manag ment". Uitg Omega 39,50) - "Opmars naar Rotterdam" E.H. Bron gers Uitg Holland ia 38,50) - "De tweede ronde" tijdschrift voor li teratuur Uitg Bert Bakker 10.-) - 'Toen huilde Mant van re hik" Anke de Graaf Uitg Bigot 8c Van Rossum 24.90) - "De man achter het raam" Gem! KroL Uitg. Quendo 25.-) - "De eeuwige stad" Nicolaas Matsier UiU Querido 22*0) - "De vlucht van de grauwe gans" Vic tor Canning 22.50) - "Afrodites eiland' N. Richard Nash Uitg De Kern - "De keerzijde van de medaille" Joop van den Berg Uitg Leopold 28») - Godentraverse Bob Langley Uitg Holland» 24.50) - "HersensaboUge" Peter Niesewand Uitg. HoUandia 24») - "Vrye vlucht" Douglas Terman. Uitg Hollandia 24») - "Bloedband" Elleston Trevor. Uitg HoUandia 24»)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11