LEIDSCH DAGBLAD Brezjnjev overleden Schwietert maakt aftreden bekend Prijzenslag met videorecorders Slavenburg ging over de schreef Bouw voor afschaffen subsidies Geen enkele aanwijzing voor opvolger Israëlisch kantoor door bom verwoest Vrouw(57) in Voorschotens park gewurgd DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36932 Directeur G Koopman Bltmu Wet Snj* i Ad| -hootóredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - Afschaffen van alle subsidies op huur- en koopwoningen, is volgens de Ne derlandse bouwondernemers noodzakelijk. Dan kan de handel in bestaande koopwoningen doen opleven. De indirecte sub sidiëring in de vorm van renteaf trek moet echter blijven bestaan. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Bouwondernemers ir. A. van der Kloos gaf deze aan bevelingen vanmiddag op een besloten ledenvergadering van het verbond in Utrecht. Van der Kloos voorspelde zijn ge hoor dat de bouwmarkt de ko mende jaren door het financie ringstekort van de overheid ver der zal inzakken. Volgens hem is de markt voor de goedkope pre miewoningen verzadigd. Andere experts zijn Van der Kloos voor gegaan in die voorspelling. Voor al buiten de Randstad zou de be langstelling voor goedkope koopwoningen teruglopen EINDHOVEN/PARIJS (ANP DPA/GPD) Philips heeft deze week besloten tot prijsverlaging met enkele honderden guldens van videorecorders. In de slag om de gunst van de Europese consument heeft ook het West- duitse Gründig (voor een kwart eigendom van Philips) de strijd aangebonden met concurreren de merken uit Japan. Gründig is van plan nieuwe, goed kope apparatuur op de markt te brengen, die volgens topman Max Gründig "minder geraffi neerd" zal zijn. Gründig wil dat de Europese fabrikanten op zeer korte termijn gaan samenwerken in één video-fabriek. Philips is niet van plan een "uitgekleed" model op de markt te brengen, maar voert een prijsverlaging door voor alle standaardtypes. Voorraden te groot geworden De prijzenslag is volgens Gründig het gevolg van de te grote Japan se produktie. Dit jaar produceert Japan dertien miljoen video recorders, terwijl er maar negen miljoen verkocht zullen worden. Alleen al in de bondsrepubliek ligt een voorraad van twee mil joen verouderde apparaten, al dus Gründig. De Franse regering heeft besloten tot een rem op de import van Ja panse videorecorders in verband met een tekort van 300 miljard op de handelsbalans. Vanaf vol gend jaar zal op iedere videocas sette een „kijk"-belasting gehe ven worden van ruim 400 frank, dat is iets meer dan 160 gulden. Ook wordt gedacht over een be lasting van rond tien procent - boven de al geldende btw - op cassettes en recorders. Intussen wordt de invoer van vi deo-recorders vertraagd. De enorme stroom Japanse en ook Koreaanse apparaten loopt nu via één klein douanekantoor, dat in Poitiers. Hier behandelt de douane nu 6000 recorders in de week. dat is zo'n 90.000 appara ten tot Kerstmis. De handel had erop gerekend tot en met de feestdagen rond 150.000 recor ders te kunnen afzetten. Japanse ondernemingen hebben Frankrijk tegenmaatregelen aan gekondigd. Akai dreigt ermee zijn fabriek van tuners in Hon- fleur te sluiten als men hen ver hindert te verdienen op de im port van video-apparatuur. 22 PAGINA'S De overleden Russische president Leonid Brezjnjev werd afgelopen zondag nog gefotografeerd toen hij van het Lenin-mausoleum in Moskou de plechtigheden gadesloeg ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische revolutie. Premier Nikolai Tichonov stond aan zijn zijde. DEN HAAG (GPD) De kersverse staatssecretaris van defensie Charl Schwietert is vanmiddag afgetreden. Vanochtend bood de oud-parlementair redacteur van de NOS zijn ontslag aan bij ko ningin Beatrix. Via zijn ministerie liet de vorige week vrijdag beëdigde Schwie tert rond het middaguur weten dat "rond zijn persoon de laatste dagen discussies zijn ontstaan, waarvoor hij voor een deel zelf de verantwoordelijkheid wenst te dragen". Volgens de voorlichtingsafdeling van het departement van defen sie is Schwietert van mening dat daardoor het aanzien van de poli tiek is geschaad en hij niet goed als staatssecretaris kan functio neren. Zoals eerder bericht in on- Ruimteveer gelanceerd CAPE CANAVERAL (AP) - Het Amerikaanse ruimteveer "Co lumbia" is vanmiddag volgens plan om 13.19 uur (Ned. tijd) ge lanceerd vanaf de lanceerbasis Cape Canaveral. Het is de eerste commersièle vlucht met het ruimteveer. Aan boord bevinden zich vier astro nauten. ze krant gaf Schwietert zich ten onrechte uit voor doctorandus, klopte de rang niet die hij in het leger zou hebben bereikt en riep hij misverstanden op over de duur van zijn WD-lidmaat- schap. Behalve de eerder aan het licht ge komen onjuistheden die Schwie tert vertelde is ook twijfel ont staan over het behalen van de "master degree" (een soort doc torandus-titel) die hij aan de Ber- kely-universiteit in Californië zou hebben behaald. De afgetreden WD-staatssecreta- ris van defensie Charl Schwietert heeft recht op een wachtgeld ge durende twee jaar, ook al is hij slechts vier dagen in functie ge weest. Hij mag totaal ruim 225.000 gulden van de Neder landse staat vorderen gedurende twee jaar. Na het bekend worden van het af treden van Schwietert liet een woordvoerder van de WD-frac- tie weten het standpunt van de afgetreden staatssecretaris te respecteren. Zijn vroegere werkgever, de NOS, zal hem niet terugnemen. Jaap Metz Vandaag zijn de nieuwe leden van de Tweede Kamer beëdigd op één na. De WD'er jaap Metz is wel tot de Kamer toegelaten, maar niet beëdigd. Dat betekent dat hij niet met zijn werkzaamhe den als kamerlid kan beginnen. De Tweede Kamercommissie die zich bezig houdt met het onder zoek naar de geloofsbrieven van nieuwe kamerleden, heeft Metz - naar zeggen met moeite - als ka merlid geaccepteerd. De WD- top wil echter nog voor zijn beë diging een gesprek hebben met Metz over zijn betrokkenheid bij het onroerend-goedbedrijf F. en S. Properties, dat wordt verdacht van fraude. Droog Eerst af en toe zon, later op de dag lich te bewolking, vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur 8 graden, maxi mumtemperatuur 13 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust krach tig, windkracht 7. 12 November 1982. Zon op: 07.54 uur, zon onder: 16.54 uur. Maan op: 03.45 uur, maan onder: 16.10 BEIROET (UPI) - Het hoofdkwartier van de Israëlische militaire gouver neur in de Zuidlibanese kustplaats Tyrus is vanochtend vrijwel geheel vernietigd door de explosie van een autobom die een enorme kracht had. Volgens de rechtse Falangistische radio vielen er tientallen doden en gewonden, maar het hoofdkwartier zelf zweeg daar over. Bijzonderhe den, aldus Libanese politiebronnen, waren niet te krijgen, omdat Israë liërs het gehele gebied afgrendelden. Volgens de radio werd vrijwel het hele gebouw van acht verdiepingen waarin het hoofdkwartier van de gouverneur was gehuisvest, vernield. "Ik bevond mij op 20 meter van het gebouw. Plotseling deed zich de explosie voor, die gepaard ging met geweldige vlammen en rook. Ik zag het hele gebouw op de straat ineenzakken. Aan alle kanten explodeer de munitie. Ik wist weg te komen", aldus een ooggetuige. De hoofdweg langs de kust tussen Sidon en Tyrus werd door de Israëliërs afgezet en vrijgemaakt voor vervoer van de slachtoffers die werden verwacht, zo werd gezegd. tien minuten na de officiële be kendmaking in Moskou gaf het Chinese persbureau een bericht uit, zönder commentaar. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis in Washington wilde niet direct commentaar ge ven. Hij volstond met de mede deling dat men luistert naar de officiële berichten uit Moskou, (zie voor necrologie Bre^jpjev pagina 17). HILVERSUM (ANP) - Dc NCRV-tele- visle zal vanavond om ongeveer 23.50 uur op Nederland 2 een extra uitzen ding verzorgen over het overlijden van de Sowjetleider Brezjnjev. In dit pro gramma komen een door de NOS gele verde necrologie van ongeveer negen tien minuten, reacties uit de Verenigde Staten en een interview met Oosteuro- pakenner Van den Heuvel. Betrokken bij miljoenenfraude MOSKOU (Reuter/UPI/AP/GPD) - President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie is op 75-jarige leeftijd overleden. Het persbureau Tass maakte vanochtend be kend dat Brezjnjev gistermorgen om half acht is gestor ven. In Moskou gonsde het sinds giste ren van de geruchten over een sterfgeval in het Kremlin, maar zelfs officiële personen die door gaans meteen op de hoogte wor den gesteld, verkeerden in het ongewisse. De Russische radio en televisie onderbraken gister avond plotseling hun program ma's. De radio ging zonder nade re aankondiging over op ernstige muziek, terwijl de televisie de uitzending van een ijshockey- wedstrijd plotseling onderbrak. In de geruchten doken ook de namen op van twee andere voor aanstaande figuren binnen het politbureau: de 76-jarige Andrei Kirilenko en de 83-jarige Arvid Pelsje. Ook zij verkeren al gerui me tijd in slechte gezondheid. Op de Russische televisie werd vanmorgen Brejynjevs portret getoond met zwarte rand erom heen en de omroeper las de offi ciële overlijdensbekendmaking twee keer voor. Brezjnjev, die de laatste jaren vol gens officieuze berichten ver schillende malen ernstig ziek is geweest, was zondag voor het laatst in het openbaar gezien. Hij woonde toen in de ijzige vries kou twee uur lang de jaarlijkse militaire parade bij op het Rode Plein ter gelegenheid van de ver jaardag van de Russische revolu tie. Later op die dag hield Brezjn jev op een receptie in het Krem lin nog een felle rede, waarin hij iedere mogelijke agressor van de Sowjet-Unie waarschuwde voor een "verpletterende vergeldings actie". In het officiële communiqué werd nog met geen woord gesproken over wie de beide functies van Brezjnjev als algemeen secreta ris van de communistische partij en de meer ceremoniële post van president zal overnemen. Volgens Westerse Kremlmologen is het meest waarschijnlijk dat het machtsvacuüm voorlopig zal worden gevuld met een collectief leiderschap, bestaande uit onder meer de voormalige KGB-chef Joeri Andropov, sinds lange tijd een vertrouweling van de overle den leider, Konstantin Chernen- ko, defensieminister Dimitri Oes- tinov en minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko. Verwacht wordt dat ook een be langrijke rol is weggelegd voor premier Nikolai Tichnov en de leider van de afdeling van de communistische partij in Mos kou, Viktor Grisjin. De 71-jarige Konstantin Tsjernen- ko geldt algemeen als de favoriet van Brezjnjev voor diens opvol ging. Gedurende dertig jaar doorliep hij alle stadia van de partij. Zijn toppunt leek hij be reikt te hebben eind 1981/begin 1982, maar nadien kwam Andro pov meer naar voren. De werkelijke beslissing over de opvolging van de Russische lei der zal waarchijnlijk in het ge heim worden genomen door le den van het machtige politbu reau en zal daarna nog slechts worden geratificeerd door het centrale comité. Dit comité, een log orgaan met meer dan 300 le den, kan echter een belangrijke rol in de kwestie gaan spelen als het politbureau er niet in zou sla gen overeenstemming te berei ken over een kandidaat. Reacties "De dood van Leonid Brezjnjev be tekent een groot verlies voor Po len", zo heeft de Poolse rege ringswoordvoerder Jerzy Urban verklaard. Volgens hem was dc overleden leider "een groot vriend van Polen die onze pro blemen begreep'. Het persbureau Nieuw-China maakte met opmerkelijke snel heid melding van het overlijden van de Russische leider. Acht- Ruud Lubbers Benelux-top wil banden aanhalen Forse straffen in Dodewaard-proces EG-ambtenaren kosten miljoenen VNO wil prikkel voor werkenden AMSTERDAM (GPD) - De Am- sterdamse justitie vermoedt dat bij Slavenburgs Bank ernstige strafbare feiten zijn gepleegd. Dit is naar voren gekomen bij een onderzoek van de Fiscale In lichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) naar de miljoenenfraude bij F. en S. Properties, een Am sterdamse firma in onroerend goed. De Amsterdamse officier van justi tie. mr. H. Wooldrik, die is belast met het onderzoek naar de mil joenenfraude van de Amster damse onroerend-goedhande- laar, bevestigde vanochtend dat de bank zich schuldig heeft ge maakt aan strafbare feiten. „Maar meer wil ik er absoluut niet over kwijt", zo reageerde de officier van justitie. Vorige maand werd in verband (van één onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De 57-jarige vrouw N.C. Polman-Van Hel den uit Voorschoten is dinsdag in het park Rosenburgh door wurging om het leven gebracht. Dit blijkt uit de sectie die van middag in opdracht van de Voorschotense politie werd ver richt. De vrouw werd pas woensdagmor gen gevonden op een moeilijk te bereiken plaats in het park. Zij maakte er een gewoonte van om iedere ochtend de hond in het park uit te laten. Zo ook de be wuste dinsdag. Toen haar man 's avonds thuis kwam. bleek zij af wezig te zijn. De politie begon di rect een onderzoek en vond de vrouw de ochtend erop. De hond zat naast het lichaam. Haar auto. een rode Renault 5. stond op het parkeerterrein in het park nabO de begraafplaats. Van een dader ontbreekt op dit moment nog ieder spoor De rijkspolitie van Voorschoten roept een ieder op die de vrouw dinsdag heeft gezien of inlichtin gen kan verstrekken, contact op te nemen. Tijdens kantooruren 01717-4993 4994. daar buiten 01717-2222. BREZJNJEV Over de gezondheid van de Russische partijleider Leonid Brezjnjev is in de loop der jaren zoveel te doen geweest dat mededelin gen daarover ten slotte voor ken nisgeving werden aangenomen Zo komt het bericht van zi|n dood toch noq onverwacht. Van de naoorlogse Russische leiders was Brezjnjev stellig de rustigste en de redelijkste, wat overigens zeker niet wil zeggen dat de harde hand hem vreemd was. Maar onder hem geen ex cessen als onder Stalin en even min de onberekenbaarheid die Chroesjtsjov zo kenmerkte. Deze in de landbouw opgeklommen in genieur (hoe ironisch dat juist tij dens zijn bewind de Russische landbouw het grote zorgenkind bleef) was een politicus die zijn kansen zorgvuldig woog en dan te baat nam. Een boeiende, in ventieve leider was hij dan ook niet niet in Westerse en waar schijnlijk ook niet in Russische ogen Zijn beleid had een stabili serende uitwerking, wat na Stalin en Chroestsjov zowel binnen als buiten het Kremlin wel nodig was. Voor zover daar nog enige onze kerheid over bestond vestigde hij de Sowjet-Unie definitief als we reldmacht. Zijn streven naar stabilisatie leidde op den duur naar een verstarring in de Russische maatschappij De manier waarop tegen dissi denten werd opgetreden was daar kenmerkend voor Als realist was hij van oordeel dat toenade- nng tot het Westen geboden was ter wille van de Russische indus trie en economie, maar de pogin gen bleven steken omdat hij op het gebied van de bewapening en de mensenrechten geen soe pelheid aan de dag wenste te leg gen. Gebrek aan vindingrijkheid brak hem ook op in de verhouding met China die jarenlang op Siberi sche temperatuur bleef, al kwam daar de laatste tijd enige verbete ring in. Brezjnjev zal in de herinnering voortleven als een gematigde Russische leider, een pragmati cus. Maar aan zijn blazoen kle ven twee smetten waarop nog lang met bitterheid zal worden gewezen hij vertrapte de Praag se lente en viel met vage motie ven Afghanistan binnen VPRO met deze slepende zaak de direc teur van een Amsterdams filiaal van Slavenburgs Bank aange houden. Hij wordt ervan ver dacht een zogenoemde zwarte kas te hebben opgehouden voor F. en S. Properties. De directeur zou daarvoor zwijggeld van F. en S. hebben ontvangen. Het zwarte geld werd door de onroerend- goedhandelaar op een tussenre- kening gestort in afwachting van de opening van een definitieve rekening. De huizenhandelaar bleef echter zwart geld op deze tussenreke- ning storten, zodat deze 'zwarte' kas' een blijvend karakter kreeg. Inmiddels zijn twee leden van de raad van bestuur van Slaven burgs Bank op de hoogte gesteld van de vermoedens van de Am sterdamse justitie. De laatste dag van het ministerie van CRM in zijn oude vorm heeft, zoals gisteren bleek, waarne mend minister Gardeniers nog geïinspireerd tot een vreugdeloos document waann zij overweegt (met de gebruikelijke slagen om de arm) de VPRO voor een be paalde penode van zendtijd uit te sluiten. Dit als strafmaatregel voor een tv-programma met Van Kooten, De Bie en Wim Kan dat door haar zuiver ledenwervend en dus onacceptabel werd be vonden (Eerder had de VPRO al voor iets dergelijks een berisping gekregen). Of het programma werkelijk zo le denwervend was als de nu oud minister meent, zal nog lang een twistpunt blijven. Tot op het de partement toe, waar een topfunc- tionans zich onlangs liet ontvallen de sketch van het trio als "een frivole TELEAC-cursus over de omroepwet' te hebben be schouwd Maar zelfs als men elk gevoel voor humor terzijde plaatst en het als een overtreding wil aanmerken dan blijft nog het bezwaar dat de bewindsvrouwe een strafmaatregel overweegt die in geen enkele verhouding staat tot het begane vergrijp. Nu ligt dat hoofdzakelijk aan de omroepwet die op dit punt onthutsend weinig nuances kent, maar juist daarom had de bewindsvrouwe zich nog wel eens mogen bedenken alvo rens met dit grove geschut op een mus te mikken Uitsluiting van zendti|d is sinds mensenheu genis met meer voorgekomen en zou uitgerekend een omroep tref fen die algemeen als de mmst "commerciële" wordt be schouwd. Wat er nu verder gaat gebeuren ligt voor een belangrijk deel in han den van de nieuwe minister, Bnnkman Zich distantiëren van zijn voorgangster zai hij met willen en trouwens ook met kun nen, al was het alleen maar om sommige andere omroepen met het idee fe geven dat de jacht op zieftjeswinnenj weer vnj is. De bnef van Gardeniers wegmoffe len in het vergeetboek - het zou met de slechtste weg zijn. De om roepen moeten op dit punt op een andere manier worden aange pakt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1