Reed ziet af van ontslagen Steeds Hoogleraar aarzelt over aanvaarding van functie Studiebeurs te laat bij honderd Leidse studenten Straten worden opgeknapt dank zij werkloosheid Bedrijf gaat eerst andere mogelijkheden onderzoeken Verbluffende leershowbij Casba WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Leiden LEIDEN - De vakgroep Franse taal en letterkunde is in de moeilijkheden gekomen, om dat de in april tot hoogleraaar benoemde Duitser dr. Grimm zijn ambt nog steeds niet heeft geaccepteerd. In april droeg de benoemings commissie dr. Grimm voor als opvolger van prof. Smeets. Op de vraag waarom er speciaal ie mand uit Duitsland moest wor den gehaald, antwoordt me vrouw drs. Toussaint, lid van het vakgroepbestuur: "Daar voor had de benoemingscom missie goede redenen, want de heer Grimm is een deskundige op zijn gebied. En het is na tuurlijk geen probleem dat hij geen Nederlands spreekt, want zijn colleges geeft hij in het Frans". Dr. Grimm heeft echter nog steéds geen colleges gegeven op de Leidse universiteit. Om te beginnen waren er "proble men in de rechtspositionele Vakgroep Franse taal in problemen sfeer", zoals drs. Toussaint het uitdrukt. Ze vervolgt: "De gebruiken zijn in Duitsland klaarblijkelijk an ders. Na de benoeming wordt er altijd gepraat over het sala ris. Nu accepteert men het voorstel meestal wel, maar dr. Grimm was het niet eens met de hoogte van zijn pensioen. Daarvoor hebben we dus ge discussieerd en het resultaat was dat hij het uiteindelijk met het voorstel eens was". Dus ging het er op lijken dat de Duitser naar Nederland zou komen. Helaas diende zich on dertussen een nieuw probleem aan: Dr. Grimm kan ook hoog leraar worden in Hannover. Tenminste, dat deelde hij de Leidse universiteit onlangs Een keuze tussen Leiden en de Duitse stad heeft hij nog niet kunnen maken. "Maar", zegt drs. Toussaint, "we verwach ten toch wel dat hij binnenkort een besluit neemt. We hebben enig geduld gehad, maar er moeten nu maar eens knopen worden doorgehakt". Dat de vakgroep door het getreu zel van Grimm in de proble men is gekomen laat zich ra den. Toussaint: "We hadden hem al ingeroosterd. Nu hij nog niet is gekomen betekent dat dus dat zijn collega's zijn colleges moeten geven. We moeten dus improviseren". Moet een wetenschapper die be noemd is tot hoogleraar zich niet houden aan bepaalde ter mijn, moet hij niet binnen een bepaalde tijd een beslissing ne men? "Nee, zo'n termijn be staat niet", zegt de secretaris van de faculteit, Donker. "Maar er zal nu binnen twee weken echt wel een defintief besluit bekend worden ge maakt". Kiest Grimm voor Hannover, dan zal de faculteit zich moe ten beraden over het al dan niet opvolgen. Drs. Toussaint denkt dat er wel een opvolger zal worden gezocht. "Er is ten minste tot nu toe geen reden om het tegendeel te verwach ten". Wel voorschot mogelijk LEIDEN - Het ontslag van 56 mensen bij Reed Rock Bit Company, aan de Rooseveltstraat in Leiden, is voorlo pig van de baan. De industriebonden FNV en CNV zul len met de directie van het bedrijf zoeken naar moge lijkheden om het aantal gedwongen ontslagen te beper ken ofwel te voorkomen. Vorige week werd door de directie van Reed bekend gemaakt dat 56 van de 170 personeelsleden ont slagen moeten worden. Dit om dat de afzet van het bedrijf, dat beitels voor boorkoppen van olieboortorens maakt, stagneert. De voorraden van Reed zouden op dit moment enorm groot zijn. De industriebonden FNV en CNV zijn er echter niet van overtuigd dat de situatie waarin het bedrijf verkeert dermate zorgwekkend is dat op korte termijn gedwon gen ontslagen moeten vallen. Met de directie van het bedrijf, en met een directielid van het moederbedrijf van Reed Rock Bit Company in Amerika, is gis teren overeengekomen dat ge zocht wordt naar andere oplos singen om uit de problemen te komen. De directie van Reed is bereid de discussie daarover aan te gaan. Arbeidstijdverkorting Volgens districtsbestuurder Terp stra, van de industriebond CNV, zijn andere oplossingen dan een drastische vermindering van het aantal arbeidsplaatsen mogelijk. Onderzocht zal worden of ver- Inbraak in slagerij en restaurant LEIDEN - Uit een slagerij in de Morsstraat is in de nacht van maandag op dinsdag een grote hoeveelheid vlees gestolen. Bo vendien werd de kassa, waarin zo'n tweehonderd gulden aan wisselgeld zat, meegenomen. Door het forceren van de zijdeur is men de slagerij binnengedron gen om vervolgens met 25 kilo uitgebeend vlees, karbonades en biefstukken aan de haal te gaan. Uit een Italiaans restaurant aan de Stationsweg is in deielfde nacht eveneens een kassa met twee honderd gulden wisselgeld ont vreemd. Hier kwam men via de achterdeur binnen. De kassa zelf is volgens de eigenaar zeker paar duizend gulden waard. Ook wer den uit de pizzeria twee handtas jes met waardevolle papieren ge stolen. ADVERTENTIE ZOETERWOUDE/HILLEGOM, Casba Woonwarenhuis houdt vanaf donderdag 11 -11-1982 t/m zaterdag 27-11-1982, zowel in Zoeterwoude als Hillegom 'Open Huis'. In deze periode wordt een groots opgezette leren zitmeubelshow georganiseerd. Behalve het be wonderen en het testen van het uitstekende zitcomfort van de tientallen leren fauteuils en bank stellen, valt er ook zeer veel te leren over leer. o.a. door middel van een doorlopende, zeer leer zame diapresentatie en een gratis boekje met tips over het onder houden van leer. 1 Als extra attraktie een Cross- motoren presentatie, stoere ma chines tussen het stoere leer, waaronder de Grand Prix-racer Boet van Duimen. Dit alles om lijst met een gratis kopje koffie en een bord heerlijke erwtensoep voor de bezoekers, maakt het geheel meer dan de moeite waard. Kortom: Casba, u moet er geweest zijn! vroegde uittreding (de VUT) voor oudere werknemers een op lossing biedt en of voor een be paalde tijd arbeidstijdverkorting kan woorden aangevraagd. "Het gesprek tussen bonden en direc tie heeft als resultaat opgeleverd dat het voorstel van de directie voorlopig van tafel is", aldus vakbondsman Terpstra. Direc teur Oelmeijer van Reed Leiden wil bevestigen dat, zolang ge sproken wordt over alternatieve mogelijkheden, het gedwongen ontslag van 56 mensen, op korte termijn, van de baan is. Het lijdt echter geen twijfel dat de komende tijd personeelsleden moeten afvloeien. Tot voor kort werden door Reed Rock Bit Company zeventig beitels per dag gemaakt. Eind september bleek dit aantal terug gelopen naar vijfenveertig en thans ligt de produktie op ongeveer vijfen dertig beitels per dag. Vorig jaar was Reed nog het snelst groeiende bedrijf in de Leidse re gio en werd een nieuwe produk- tiehal in gebruik genomen. In twee jaar tijd was de werkgele genheid in het bedrijf verdub beld. Dat de situatie voor Reed er thans een stuk minder rooskleu rig uitziet is volgens de directie van het bedrijf niet te voorzien geweest. Als oorzaken worden genoemd de moeilijke situatie waarin de olie-industrie verkeert en het verminderde aantal olie boringen in de wereld. Op dit moment zou de marktsituatie voor Reed er stabiel uitzien. De vrees dat de Leidse vestiging in de toekomst helemaal zal wor den overgenomen door de vesti ging in Singapore lijkt voorals nog ongegrond. De vakbonden hebben een toezegging van de di rectie gevraagd dat het bedrijf in Singapure niet zonder meer ten koste van de Nederlandse vesti- Het bedrijf ging zal worden gevoerd dan wel zal worden uitgebreid. Voor zover nu kan worden overzien is het de bedoeling dat Reed Ne derland een wezenlijke rol zal blijven spelen in het gehele con cern. De vertegenwoordiger van Reed Rock Bit Company in Amerika heeft een schriftelijke garantiestelling toegezegd. De bonden streven er naar zo snel mogelijk met concrete alternatie ven te komen voor een oplossing van de huidige problemen in het Leidse bedrijf. Die zullen deze maand nog, in een volgend ge sprek tussen bonden en directie, op tafel komen. "De mensen hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn. We willen daarom zo snel mogelijk spijkers met koppen slaan", aldus vakbonds man Terpstra. op de voorgrond directeur Oelmeijer. LEIDEN - Ongeveer honderd Leidse studenten zullen hun stu diebeurs pas in januari ontvan gen. Tenminste, dat is de schat ting van de studentendecanen van de Leidse universiteit, zo vertelt ïr. Kuiper, hoofd studen tenzaken De gedupeerden kun nen in pnncipe een voorschot krijgen. Ruim 15.000 leerlingen, HBO-ers en studenten in Nederland zul len tot januari moeten wachten alvorens zn hun beurs krijgen. De oorzaak: geldgebrek bij het ministerie. Waaraan moet wor den toegevoegd dat een deel van de 15.000 studenten het aan zich zelf heeft te wijten dat zij hun geld pas begin volgend jaar ont vangen: zij hebben hun beurs na melijk te laat aangevraagd. Aan de Leidse universiteit lijkt de schade mee te vallen. En het ge vaar dat veel studenten de winter bijtend op een houtje moeten doorbrengen lijkt ook met erg groot Kuiper daarover: "Studenten die aannemelijk kunnen maken dat ze in de moeilijkheden komen - en het lykt mij dat je dat kunt als je geen beurs ontvangt - kunnen aanspraak maken op een voor schot. Na overleg met een stu dentendecaan kunnen zij een dergelijk voorschot krijgen. De hoogte hangt van hun proble men af'. Zoals het er nu uitziet heeft het me rendeel van de Leidse studenten het aan zichzelf te wijten dat ze pas in januari geld krijgen. Er zijn er echter ook bij die niet eer der een beurs konden aanvragen. Kuiper: "In sommige gevallen zijn bijvoorbeeld je studieresul taten pas laat bekend; en het mi nisterie zegt echt geen ja als ze geen kennis hebben genomen van die cijfers". Heeft de Leidse universiteit vol doende geld om die voorschot ten uit te betalen? "We hebben altijd bedragen open staan voor dergelijke aangelegenheden", zegt Kuiper. "Het verschil is al leen dat er nu waarschijnlijk iets meer geld verstrekt zal moeten worden. Maar ik heb niet de in druk gekregen dat dat een on overkomelijk probleem is. Kyk, in dit soort gevallen hebben we natuurlijk ook de zekerheid dat studenten het voorschot terug kunnen betalen, want ze krygen immers begin volgend jaar hun beurs". Zij die denken: laat ze maar probe ren dat geld terug te krijgen, zul len te zijner tijd een dagvaarding voor de kantonrechter in de bus vinden volgens Kuiper. "We staan open voor alle gesprekken, maar studenten die er - nadat wy ze hebben geholpen - zo over denken pakken we keihard aan". Kuiper denkt overigens dat HBO- ers door de bank genomen in grotere moeilijkheden zullen ko men dan studenten. "Ja. ik ver moed wel dat de grote klap bij het HBO zal vallen, want die scholen hebben - voorzover ik weet - lang niet allemaal nood fondsen. Dat zal dus in een aan tal gevallen wel houtje bijten worden". Woningen ontruimd LEIDEN - De Leidse politie heeft het gisteren druk gehad met as- sistentieverlening by uitzettin gen. In totaal werden vier wonin gen ontruimd. De surveillerende agenten hoefden in geen van de vier gevallen in actie te komen In de JuÜanstraat en in het Ame thisthof werden op last van het college van b en w twee kraak- woningen ontruimd. Beide wa ren al verlaten. Aan de Van Huis- weg werd een derde gekraakte woning ontruimd. De twee be woners verlieten dit pand vol gens de politie vrijwillig. Het vierde pand dat, op last van de rechter, werd ontruimd, was een wonig aan het Galgewater waar van de eigenaar een huurschuld van 15.000 gulden had. Horsten in Merenwijk LEIDEN -Dank zij een werkgele genheidsproject voor werkloze jongeren kan de gemeente Lei den extra bestratingswerkzaam heden uitvoeren in een deel van de Merenwijk, de zogenaamde horsten. Het ministerie van sociale zaken heeft in het kader van de Werk Verruimende Maatregelen geld beschikbaar gesteld voor het be- stratingswerk. Het rijk betaalt mee aan de personeelskosten. Jongeren in de leeftijd van 17 tot 22 jaar kunnen zo weer aan de slag. Het mes snijdt aan twee kanten, want de horsten waren danig aan een opknapbeurt toe. Volgens de gemeente is er "een waslijst van verzoeken, wensen, klachten of mededelingen over de bestra ting". Aan een aanzienlijk ge deelte hiervan kan de gemeente nu tegemoet komen. De werk zaamheden bestaan voorname lijk uit onderhoud en herstel van kuilen en bulten. Ook worden kleine wijzingen en aanpassingen van de inrichting van de straten uitgevoerd. Om dat de werkzaamheden buiten het normale bestratingsprogram ma van de gemeente vallen, wordt er gebruik gemaakt van bestaand materiaal. Om die re den komen geasfalteerde straat- gedeelten niet in aanmerking en kunnen ook geen ingrijpende herinrichtingsplannen worden uitgevoerd. De werkzaamheden zijn reeds be gonnen en zullen ongeveer een jaar duren. Het eerst komen de Condorhorst, de Buizerdhorst en de Valkenhorst aan bod. Succe- sievelijk worden daarna de overi ge horsten afgewerkt. ADVERTENTIE Redactie: Bart Jungmann S Jaap Visser &en met fcelmnb bfarh ieefd Huilen om Leiden Een fraai kijkje door de poort van de Bürchtheuvel naar de Hooglandsekerk ontsierd door een zestal roodgestickte lippen die op drie monden evenzovele tandpastalachjes toveren. Ziehier de omslag van het twijfelachtige werkje "Lachen in Leiden", vandaag verschenen bij Leidens eer ste literaire uitgeverij: Battel- jee Terpstra (prijs: 14,95). Zo'n driekwart jaar geleden lanceerde uitgever/drukker Hans van Brussel het plan om Leidenaars een boekje over Leidenaars open te laten doen. De Leidse ondernemer zegt namelijk niet goed te worden van alle plaatjesboe ken die over zijn dierbare stad verschijnen. "Die din gen stellen niets voor. Wat ie mand als die Herman van Hooidonk doet, is natuurlijk gewoon het gemeenteregister uitmelken". In een advertentie in deze krant nodigde Van Brussel (oud) Leidenaars uit om zomaar een leuk verhaal te schrijven. Schrijvers van wie het ver haal zou worden geplaatst, beloofde hij vijftig gulden en een gratis boekje. Van Brussel kreeg 82 inzendin gen. Hij plaatste er 19 "op louter subjectieve gronden" Van Brussel vindt de verhaal tjes leuk: "Het ene verhaal laat u glimlachen, om het an der ligt u krom". Smaken verschillen, dat blijkt ook nu weer. want wij hebben by het lezen van "Lachen in Lei den" geen moment krom ge legen. Hooguit een paar keer geglimlacht. Bijvoorbeeld om de twee doldwaze verha len van ene Aart Vuur- zwaard, die een aan de Rijns- burgerweg gevestigde zenuwarts blijkt te zijn en waarschijnlijk van Batteljee Terpstra een boek met zijn Monty Python-humor mag volpennen. Behalve om Vuurzwaards en nog een paar andere verhalen valt er om "Lachen in Lei den" weinig te lachen. De flauwe humor is meer om te huilen. Verder wemelt het werkje van de zet- en taalfou ten. En tot overmaat van ramp zyn de meeste verhalen net zo weinig Leids als bij voorbeeld burgemeester Ewald Keijser (links) en Cees Goekoop tweede van linksgeven tekst en uitleg over 'our location in Holland'. Goekoop wijst industriegebied aan op de plattegrond. (Foto Holvast) Goekoop (en geen Goedkoop Brussel). j.v. Showroom (1) Leidens debuut op de Comdex- beurs kende een weinig ge lukkige start Op de eerste dag van de beurs had Ewald Keyser juist zulke goede za ken gedaan. In zijn koffertje bijna tien adressen van geïn teresseerde neringdoenden. Nog even in Amsterdam wat eten en dan naar huis. Had hij dat eten nu ook maar gewoon thuis gedaan. "Heb jij soms een cassetterecorder die er automatisch uitspringt", schertste de chef economi sche zaken tegen zijn disge noot terug bij de auto na de maaltijd. Maar niks automa tisch, daar waren grijpgrage mensenhanden aan te pas ge komen. Weg bleek ook het koffertje met de sleutels, het rijbewijs én de lyst met alle contacten. Een ramp? Nee, dat viel mee. "Gelukkig kon ik me de meeste adressen nog direct herinneren en aan de hand van de expositie-gids hebben we nu de schade wel weer grotendeels hersteld", zegt Keijser geruststellend. Leiden heeft in dit futuristi sche computer-gebeuren een plaatsje gevonden in de Zuid- hal van de RAI Naast 'Gro ningen scope for initiatives' en 'In Almere zit goud in de grond voor slagvaardige on dernemers' staat de stand van de gemeente: 'Leiden your location for Holland'. Daarmee probeert de ge meente de wereld van soft ware, data-systemen, disk drives en terminals binnen de grenzen te halen. Het is voor het eerst dat de Amerikaanse Comdex-beurs in Nederland wordt gehou den. De RAI staat vol beeld schermen en computers, daar tussen loopt een voorname lijk driedelig gpakt herenge zelschap van internationaal allooi. Het is ook voor het eerst dat de gemeente Leiden op zo'n beurs de werkgelen- heidsboer op gaat. "Vroeger, zoals op de ondernemersdag. liepen we een beetje te klun gelen met panelen", vertelt Keijser. Keyser is blij met de ze heuse stand "We zullen daar in de toekomst vakker gebruik van gaan maken". Leidens etalage is in de stads kleuren wit en rood gemaakt, met een dia-presentatie en een plattegrond met indus triegebieden die via knopjes te verlichten zyn. Keyser: "Het was haren op sna ren zetten om de zaak op tyd klaar te krijgen. Het dia-ma teriaal bijvoorbeeld is veel meer gericht op zaken als stadsvernieuwing. Voor be drijfsvestiging bestaat prak tisch niets. Dat moest alle maal nog op het laatste mo ment". Showroom (2) Zo druk als het kennelyk maandag was, zo stil was het gisteren "Vanochtend wei mg te doen gehad", meldt ambtenaar Ed Co melisse en ook 's middags klopt er geen enkele in Leiden geïnteres seerde computer-onderne mers aan. "Ach, deze beurs is ook niet voor dit soort zaken bedoeldzegt Ewald Keyser. "De mensen komen hier niet voor. Alle contacten die je maakt, zyn meegenomen. Het is ook meer een kwestie van de lange adem, een kwes tie van termyn-denken. Het gaat vooral om het vasthou den van die contacten. En met het resultaat van gisteren zeg ik nu al: het is geslaagd" Dat werpt de vraag op: was is er voor de werkgelegenheid te verwachten van de compu ter-industrie. Niet zoveel waarschynlyk? "Dat wordt al tyd gezegd, maar ik weet dat nog net zo niet", ant woordt Keyser. 'Natuurlyk nemen computers arbeids plaatsen in. Maar er komen ook andere arbeidsplaatsen voor terug. En bovendien: dit is een ontwikkeling die je niet kunt ontkennen Als je daar niet op inhaakt, verlies je alle know-how". Voor deze eerste Leidse recla mecampagne zyn ook wet houder Fase en burgemees ter Goekoop iaiW luk' m Gisteren was het de beurt aan Goekoop "Ondersteunend werk, misschien het benade ren van oude relaties", ty peerde h\j zyn bijdrage zelf Maar veel te ondersteunen viel er gisteren niet En wat die relaties betreft: Goekoop bekende zelf "eigenlyk niet zo thuis te zyn in de compu- terrangc" BJ.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3