c "Eerst sparen is de enige goede manier' Parochianen Oud Ade brengen kosten restauratie Bavo-kerk zelf op Handtekeningen voor wethouder Laatste adem van tennisbalion Prins reikt verzetskruisen uit Noordwijkerhouter G. Nijhuis voor WD naar Tweede Kamer WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Streek ALKEMADE - Pastoor Schrama van de rooms- katholieke Bavo-paro- chie in Oud Ade is zicht baar trots op zijn kerke lijke onderdanen: zon der dat daarvoor ook maar een cent subsidie nodig is worden het dak van de pastorie, de kerk en de kerkspits geres taureerd. De meer dan anderhalve ton die voor dat karwei nodig is wordt, zo verwacht de pastor, geheel opge bracht door de parochia- Het kerkbestuur van de Bavo zag al jaren geleden aankomen dat de daken van de kerk en pasto rie vervangen moesten wor den. Er werd een bouwfonds gesticht en via een "thermome ter" die achter in de kerk werd opgehangen werd de stand voor iedereen zichtbaar bijge houden. De werkzaamheden aan de dakbedekking, bestaan de uit een vervanging van de leistenen pannen, zijn inmid dels al weer een eind gevor derd. Nog voor de winter be gint is het dak van de pastorie weer waterdicht, terwijl een Haags leidekkersbedrijf in middels is begonnen met het vervangen van de dakpannen van de kerkspits. De kosten van die twee karweien: bijna 85.000 gulden. "Onze manier van werken - eerst sparen, dan kopen - mag wat ouderwets lijken, maar ze ker nu wordt haast elke dag wel bewezen dat het de enige juiste is". Historisch De geestelijk leider van de Bavo- parochie zegt dan ook "zeer blij" te zijn met de gevolgde werkwijze en wijst vervolgens op de grote waarde van de uit 1869 stammende Bavo-kerk. "Het is een historisch monu ment", zegt hij, en verwijst naar het boek over de negen- tiende-eeuwse kerkelijke bouwkunst van drs. H.P.R. Ro senberg. Daarin is de Oud- Adese kerk met beschrijving en foto opgenomen. Dat is, denkt hij, ook een an de redenen waarom kerkbestuur en parochianen er zoveel voor over hebben om hun Bavo- kerk in een goede staat te hou den. Door de offervaardigheid van de Oud-Adese katholieken wordt aan de eerste voorwaar de daarvoor, goed onderhoud, ruimschoots voldaan. Ouderwets Daarna moet het kerkdak nog worden vernieuwd, een werk waarvan de kosten op onge veer tachtig mille worden ge schat. Dat is voorlopig het laat ste werk dat aan de kerk moet worden gedaan, en gezien de trouwe bijdragen van de paro chianen komt het benodigde geld er zeker, zegt pastoor Schrama. Hij wijst op het grote aantal restauraties in de buurt van kerken en molens die door het dichtdraaien van de subsi diekraan door de hogere over heden - met name het rijk - op de tocht zijn komen te staan. De restauratie van de hervorm de kerk in Hazerswoude-dorp is één van de bekendste voor beelden, maar ook de proble men rond de financiering van de opknapbeurt die de kerken in Woubrugge en Hoogmade (zouden) moeten krijgen zijn welbekend. Pastoor Schrama: De Bavokerk in Oud Ade in de steigers. De restauratiekosten van ruim anderhalve ton worden door de parochianen zelf opgebracht. SASSENHEIM - De Sassenheim- se actiegroep "Rioolrecht nee!" heeft gisteravond na een korte demonstratieve tocht door de Hoofdstraat aan wethouder P. Westerbeek van financiën een petitie tegen de invoering van het rioolrecht aangeboden. De petitie werd kracht bijgezet door drieduizend handtekeningen van plaatsgenoten die het met de actie eens zijn. tegen de wethouder dat de actie groep is opgericht om de beslis sing over de invoering van het rioolrecht ongedaan te maken door pressie op het gemeentebe stuur uit te oefenen. Vanwege het grote aantal handte keningen dat is opgehaald meent de actiegroep namens de bevol king van Sassenheim te mogen spreken. Daarbij weet zij zich te vens gesteund door de Socialisti sche Partij Hulp- en Informatie dienst en de Consumentenbond. Stakingsactie dreigt bij asfaltfabriek ALPHEN AAN DEN RIJN - De bij de Industriebond FNV aange sloten werknemers hebben gis teravond de cao-voorstellen van de directie van Alphense asfaltfabriek afgewezen. De bond heeft opdracht gekregen stakingsacties voor te bereiden. Met name de werknemers van Ma- tudak bv, onderdeel van het complex aan de Prins Hendrik straat, dreigen de dupe te wor den omdat de directie de twee reisuren per dag niet meer wil vergoeden. Verder zijn er me ningsverschillen over de ploe- gentoeslag, een loonsverhoging van één procent, verlaging van de vut-leeftijd en de toeslag voor gevaarlijk werk. Verdei wil de Industriebond een stich ting in het leven roepen, die de gestorte vut-gelden kan behe ren. Op die manier wordt voor komen dat bij faillissement de vut-uitkering in gevaar zou kunnen komen. De Industriebond zal een ultima turn bij de directie op tafel leg gen. Als die niet op de eisen wil ingaan, dan lijken stakingsac ties bij de asfaltfabriek en Ma tudak onvermijdelijk. Automobilist rijdt in sloot NIEUWKOOP - Een 24-jarige in woner van Zegveld is vannacht gewond geraakt toen hij met zijn personenwagen in Noorden in een sloot is gereden. De man raakt door een vermoedelijk veel te hoge snelheid op de Miland- weg de macht over het stuur kwijt en raasde via een electrici- teitsmast de nabijgelegen sloot in. De man werd met niet ernstig lijkende verwondingen overge bracht naar het Hofpoort-zieken huis in Woerden. De electrici- teitsmast en de bovengrondse leidingen werden totaal vernield. Politie zit met koe in de maag NIEUWVEEN - Tijdens een nachtelijke surveillance trof de rijkspolitie van Nieuw koop gisternacht op de Kerk straat in Nieuwveen een daar verdwaald rondlopende jon ge koe aan. Na een korte jacht wisten de agenten het beest te overmeesteren, maar stonden toen voor het pro bleem om het dier weer af te stallen. Na een tocht van drie kilometer zagen de politie mensen kans het dier op de Hoge Dijk over een veeroos ter te jagen, waar de koe in afwachting van de komst van haar eigenaar nog staat te wachten. De boer van wie de koe is heeft zich tot dusverre echter nog niet gemeld. Een rioolbuis gevuld met drieduizend handtekeningen van tegenstanders van de invoering van een rioolrecht in Sassenheim werd gisteravond aan wethouder P. Westerbeek overhandigd. Tegen invoering van rioolrecht in Sassenheim Meisje gewond SASSENHEIM - Een twaalfjarig meisje uit Lisse is gisteren ge wond geraakt bij een verkeers-, ongeval in Sassenheim. Het meisje stak volgens de politie plotseling de Rijksstraatweg over en werd geschept door een auto, bestuurd door een 35-jarige Hillegommer. Het meisje is met een gebroken enkel, een knie- fractuur en een zware hersen schudding overgebracht naar het AZL in Leiden. Geslaagd LEIDEN - In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegst- geest zijn geslaagd voor het di ploma verpleegkunde B: P. Bak ker, R. Hoek, J.W. van Driel, D. Ekris, P. Jekel, A.J. Kraayeveld, J. Nijholt, J.A. Pauwels, C. Vijf huizen, L.A. van Wijk. VOETBAL - Voor de Westduitse Bundesliga is gisteravond de in haalwedstrijd Eintracht Braunschweig-1 FC Kaiserslau- tern gespeeld. De ontmoeting, gespeeld voor 14.000 toeschou wers, eindigde in een gelijkspel: 1-1. Als een tegen een lichtmast lekgevlogen zeppelin ligt de tennisbalion binnen het hekwerk. Volgende week wordt het omhulsel opgeborgen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De voormalige tennisbal- Ion achter de Pres. Kennedylaan wordt volgende week afgebroken en voorlopig opgeslagen. De bal lon is eigendom van de Stichting Alphens Tennis park, die nog op zoek is naar een koper ervoor. De opblaasaccommodatie is overbodig geworden, sinds vorig jaar het tenniscomplex Nieuwe Sloot in gebruik werd genomen. De tennisstichting had ge hoopt dat de ballon dit jaar zou kunnen worden ge bruikt voor trainingen en binnensporten. Door de bezuinigingen is daar weinig van terecht gekomen. De opblaasruimte is slechts enkele keren voor voet bal cn honkbal gebruikt De ballon werd in 1975 voor 250.000 gulden door de tennisstichting aangekocht en is de eerste jaren in tensief voor binnentennis gebruikt Eind oktober is met een mes in het canvas gesneden, waardoor de ballon leegliep. Sindsdien ligt het groene omhulsel treurig uitgespreid binnen het hekwerk. Het terrein achter de Kennedylaan. waarop de ballon stond, krijgt nog geen andere bestemming. Volgens voorzitter C. Langeveld van de stichting kunnen de sporters het voorlopig als parkeerplaats gebruiken. Prins Bemhard speldt Haarlemmermeers burgemeester C. van Stam het Verzetsherdenkingskruis op. HAARLEMMERMEER Prins Bernhard heeft gister morgen in Hoofddorp voor de tweede keer dit jaar een aantal Verzetsherdenkings- kruisen uitgereikt. De prins reikte ditmaal aan niet min der dan vijfentachtig mensen uit het voormalig verzet in Nederland en Nederlands-In- dië deze onderscheidingen uit. Onder hen Haarlemmermeers burgemeester C. van Stam, Daarnaast waren er onder scheidingen voor D.J. Brou wer uit Katwijk aan Zee; M.P. Geutjes, D.P. Jacobs, mevrouw N. Meijer-Dol, A.H. Robben, C. Schreuders, me vrouw Schreuders-Feelëus, allen uit Nieuw-Vennep; J. Tulen uit Buitenkaag en G. J. Vrolijk uit Hillegom. Postuum werden Verzetsher- denkingskruisen uitgereikt aan de nabestaanden van J.A. van Asselt uit Kaagdorp, A. de Blaey (Alkemade), P. Boogaard en mevrouw M. Boogaard-Van Cuylenborg) en J. Klok allen uit Nieuw- Vennep In een toespraak schetste bur gemeester Van Stam de rol van het verzet in de de Haar lemmermeer en omgeving in de oorlogsjaren. Daarnaast bracht Van Stam Prins Bem hard dank voor zijn komst naar de Haarlemmermeer. Ook wees Haarlemmermeers burgemeester op de stimule rende rol die het Oranjehuis in die voor ons land donkere dagen heeft gespeeld. "U stond in het ongelijke ge vecht tegen de wrede bezet ter dicht bij ons. Dat heeft ons de moed gegeven door te gaan met het verzet". Mevrouw Spier van de Vereni ging van Joodse Onderdui kers sprak namens deze orga nisatie de verzetsmensen toe. Daarna reikte zij aan de dra gers van het Verzetsherden kingskruis een stukje piriet (een soort vuursteen, redac tie) uit. "Dit als symbool voor het vuur waarmee verzet werd geboden", aldus me vrouw Spier. Katwijker D.J. Brouwer die gisteren, evenals ruim tachtig ande ren. het Verzetsherdenkingskruis van prins Bemhard kreeg uitge reikt op het Hoofddorpse raadhuis. "Dat U weer een aanslag op de por temonnees van de Sassenhei- mers doet vinden wij ontoelaat baar in een tijd waarin de men sen het toch al moeilijk genoeg hebben om rond te komen. Bo vendien gaan de andere vaste lasten ook al fors omhoog. Wij ei sen dan ook dat dit besluit bin nen veertien dagen wordt inge trokken. Zo niet, dan zullen wij U als college van B cn W alsook de raad in het openbaar ter ver antwoording roepen", aldus ac tieleider W. Krom. NOORDWIJKERHOUT - De 38-jarige mr. G.B. Nghuis uit Noordwijkerhout is gister avond gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de WD. Zijn plaatsnemen in de kamer is mogelijk geworden na het vertrek van een aantal WD'ers dat zitting krijgt in het kabinet Lubbers. Nijhuis is thans hoofd van de afdeling economische en agrarische za ken en energie van de provin cie Zuid-Holland. Nijhuis is in 1944 geboren in Rot terdam en volgde een studie Nederlandse recht en econo mie in Leiden. Na het vervul len van de militaire dienst plicht trad hij in dienst als ad junct-secretaris van het toen malig Koninklijk Verbond van Ondernemers, het huidige Ko ninklijke Nederlandse Onder nemers Verbond. Hij was daar speciaal belast met de centrale organisatie voor het midden- en kleinbedrijf. Voordat hij in dienst trad van de provincie Zuid-Holland was hy werk zaam als directiesecretaris van een groot winkelbedrijf. Nijhuis is voorzitter van de Noordwijkerhoutse afdeling van de WD. Het ziet er naar uit dat hy dat voorlopig zal blij ven. Waarschijnlijk zal hij wel zijn functie als voorzitter van het Noordwykcrhoutse vor mingscentrum "De Mast" neerleggen omdat deze erg veel tijd vergt Welke taken Nyhuis in de Twee de Kamer krijgt is nog niet be kend. "Dat is nog punt van overleg", aldus het kersverse kamerlid vanmorgen. Zyn in teresse gaat uit naar het mid den- en kleinbedrijf, regionaal economisch beleid, werkgcle- genheids- en werklozenbeleid. "Het is eerder een kwestie van schrappen", meent Nyhuis, daarmee aangevend dat zijn in teresse en kennis zich over tal van zaken uitstrekt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21