Moskou voor keus in Afghanistan contactlenzen, da's pas fijn van der WIEL Theoloog in Apeldoorn neemt ontslag Een groep Moejahedxn voor een stuk (Russisch) afweergeschut in Centraal-Afghanistan. Medewerker Willem Vogelsang trok deze zomer twee maan den lang door Afghanistan. In onderstaande reisreportage probeert hij een voorzichtige balans te maken van de kan sen die de twee partijen in de oorlog hebben. Naast de droom van een verenigd Afghaans verzet lijkt Moskou voor de keuze te staan: een smadelijke aftocht of verdere verwijdering van met name de Derde Wereld. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Ik heb laatst geschreven over het in storten van de Campanile, de klokketoren op het San Marcop- lein in Venetië op 14 juli 1902, na dat hij daar duizend jaar recht op had gestaan. Dan is het toch even wennen als zo'n toren om kiepert! Van prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll van de Techni sche Hoge School Delft, afdeling Bouwkunde, Werkgroep Restau ratie (zijn belangstelling is dus begrijpelijk) kreeg ik de fotoko pieën van een lang artikel dat in het Bouwkundig Weekblad van 26 juli 1902 heeft gestaan, en een pakje van tien ansichtkaarten, die,gekleurd en wel, naar de dramatische climax van de in eenstorting toewerken. Het zijn geen foto's maar aquarellen, zo te zien, die door de kunstenaar ver moedelijk ter plekke zijn ge maakt, onmiddellijk na de ramp. Eerste prentbriefkaart: het gezicht vanaf het water op het Dogenpa leis en de Campanile, nog keurig rechtop. Tweede prentbriefkaart: gezicht op de Logetta del Sansovino aan de voet van de toren, en het Palazzo Reale, alles nog intact, en op het plein niet meer dan een tiental fi guurtjes. Derde prentbriefkaart: de kunste naar maakt nu een „close-up" van de Logetta del Sansovino, nog altijd „primo del disastro" (14 Luglio 1902). Vierde prentbriefkaart: de toren vanaf het San Marco Plein, dui ven op de voorgrond, een echt paar waarvan de man naar de scheur wijst, die op de aquarel duidelijk te zien is. Vijfde prentbriefkaart: de schilder heeft de toren met moderne came ratechniek in close-up genomen, zodat we de scheur, die min of meer zigzaggend van boven naar beneden loopt, nog duidelijker kunnen zien. Zesde prentbriefkaart: II Crollo del Campanile di S. Marco, ofte wel het instorten van de klokketoren; op de voorgrond deinst een me nigte terug, duiven vliegen op, stofwolken omhullen de toren, die bezig is ineen te storten. Opval lend is, dat de kunstenaar het in storten vanaf het midden van het San Marcoplein beziet, en niet, zoals op de enige bekende foto van het moment van instorten, vanaf de Torre dell' Orologio. Een eigen vrije versie, of was hij ter plekke toen het gebeurde? Zevende, achtste, negende en tiende prentbriefkaart: de resterende puinhoop, van vier verschillende kanten bezien. Op twee ervan lo pen mannen over de brokstuk ken, wellicht op zoek naar waar devolle resten, en op de laatste staat er al een hek omheen, zoals om een bouwput, zodat iedereen toch nog kan toekijken. Een min of meer compleet beeldverhaal in tien ansichtkaarten van tachtig jaar geleden, als voorloper van de foto- en filmreportage! Die puinhoop, zo lees ik nu voor het eerst in bet Bouwkundig Week blad van 19 Juli 1902, was 15 me ter hoog: „Thans wijst een puinhoop van 15 M. hoogte de plaats aan waar het 96.80 M. hooge gevaarte heeft ge staan". Een week later, in het Bouwkundig Weekblad van 26 juli 1902, beschrijft R. hoe hij de eerste keer getroffen, werd door de aanblik van de klokketoren: was ik getroffen door het machtig oprijzen van het hooge gevaarte dat de afmetingen der kerk zoo klein doet schijnen; de hoogste koepel van deze heeft dan ook slechts een derde van de hoogte van den Campanile. Met zijn simpel maar mooi silhouet, zijn machtig opwaarts strevende verjongende lijnen, staat hij er als een van zijn geweldige kracht bewust beschermer over de be haagzieke schoone aan zijn voet. Scherp stak de mooie complex af tegen den helderen hemel, den achtergrond warm lichtende van het opgaan der zon". Heeft dan niemand in Venetië in de gaten gehad dat de toren, na dui zend jaar trouwe dienst, op in storten stond? Jazeker wel. In 1883, negentien jaar voor „de val van den reus", vestigde de archi tect Alberto Boni er de aandacht op „dat het metselwerk van het onderste gedeelte van den toren niet voldoende zwaar was, en dat het geheele samenstel zeer gele den had door verweering van den steen op de vele plaatsen die al sedert jaren niet meer door een cementlaag beschermd waren". ,Maar men vatte zijn angst niet als ernstig op. Acht eeuwen ruim hadden de Venetianen zich aan de toren gehecht getoond. Hoe zou dan ook de Campanile ooit on trouw aan Venetië kunnen wor den?" Zeven jaar later, in 1890, wees de bouwkundige Luigi Vendrasco officieel op de noodzaak voorzie ningen te treffen. De commissie voor de monumenten stelde een onderzoek in, maar kon de zor gen van deze opzichter niet delen. Hetzelfde overkwam de prefect van politie in november 1901, acht maanden voor de instorting. Een commissie van onderzoek be vond zijn vrees ongegrond. Ik kan me de vertwijfeling van die bouwkundige en die politiepre- fect levendig voorstellen: zij za gen de geliefde toren voor hun geestesoog al verkruimelen, maar die lakse, lapzwanzige commissieleden vonden het wel goed zo! PESHAWAR - Eind december H interventie in Afghanistan dat bedreigd door agressie uit he bevrijd gebied gedurende de a sporen van deze buitenlandse voornamelijk gedragen door hun wapens hebben buitgema of de wapens hebben gekrege ger. Zij missen ook bijna altijd nis. Toen de verzetsleider Rul aanval ondernam op een rege van zijn mortieren niet gebruil niet in het wapen bleken te p weinig effectief, omdat de Mc moest worden ingesteld. Daarnaast is het verzet erg ver deeld. Toen de marxist Nur Mohammed Taraki in april 1978 in Kaboel de macht greep, kwam langzamerhand in alle bergen en valleien van Afgha nistan de bevolking spontaan in verzet. Toen de Sowjets in december 1979 het land bin nenvielen, vonden zij dan ook een brede schakering van plaatselijke verzetsgroepen te genover zich. Verder zijn er ook nog grotere verzetspartij en, die worden geleid door geestelijke of traditionele lei ders. Binnen Afghanistan werken de verschillende groe peringen vaak samen, maar re gelmatig hoorde ik ook verha len over onderlinge gevechten. Buitenlandse hulp Hulp vanuit het Iran van ajatol- lah Chomeini is, voor zover ik heb kunnen nagaan, minimaal. Gedurende mijn verblijf in Centraal-Afghanistan, waar de bevolking Perzisch spreekt en evenals Chomeini en de mees te Iraniêrs behoort tot de Shi'a Islam, zag ik slechts een paar in Iran gefabriceerde Ameri kaanse C-3 geweren. De rest van de hulp uit Iran bestond, zoals een plaatselijke verzets leider mij cynisch vertelde, uit literatuur en foto's van Imam Chomeini. Hulp uit Pakistan is gering, maar bestaat wel degelijk. Slechts honderd van de vijfduizend handvuurwapens in de streek Jaghatu ten zuiden van Kaboel zijn afkomstig uit Pakistan. Wel krijgt het verzet in die streek veel uiterst moderne landmijnen via Pakistan, waar schijnlijk afkomstig uit China. In het geheim worden daar- (Van redactie geestelijk leven) Drs. Joh. Kruis, christelijk gere formeerd predikant in Den Bosch, heeft zijn ontslag inge diend als wetenschappelijk me dewerker aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apel doorn. Eerst had hij geweigerd, een publikatie uit 1981 te her roepen. Volgens de curatoren (het bestuur) van de hogeschool - die vijf hoogleraren en vijf wetenschap pelijke medewerkers heeft - ko men in het boekje 'Het leven wint' van dominee Kruis opvat tingen naar voren die strijdig zijn met de Heilige Schrift en met de gereformeerde belijdenisge schriften. De curatoren sommeerden de pre dikant, zijn boekje te herschrij ven. Deed hij dat niet. dan zou hij worden ontslagen. Ds. Kruis kon de argumenten van het college van curatoren niet onderschrij ven en ging dan ook niet op de eis in. Om de eer aan zichzelf te houden, heeft hij nu ontslag ge- Drs. Kruis was voorbestemd om als eerste aan de Apeldoornse hogeschool te promoveren. Nog niet zo lang geleden kreeg deze hogeschool het promotierecht. Vóór zijn publikatie 'Het leven ADVERTENTIE 9 gaf het Kremlin als reden voor de iet wettige bewind in Kaboel werd buitenland. Tijdens een reis door [elopen zomer waren echter weinig gressie te vinden. Het verzet wordt me boeren van het platteland, die kt op Sowjet-Afghaanse eenheden, van deserteurs uit het regeringsle- le meest elementaire militaire ken- ni Wardak in augustus dit jaar een ingspost nabij Ghazni kon hij een ;n omdat de meegenomen granaten ssen. Ook een ander mortier bleek jahedin niet wisten hoe het wapen naast de laatste tijd kleine groepjes Afghaanse Moejahe din getraind op een terrein vlakbij de Pakistaanse hoofd stad Islamabad. Deze zomer was daar een groepje uit Jag hatu, en daarvoor werd een groepje getraind van de zgn. Fedayeen-e Islami, een ver zetsorganisatie die vecht rond de stad Kandahar in het zuiden van Afghanistan. Pakistan biedt ook een veilig toe vluchtsoord voor de Moejahe- din. Daarbij moet worden be grepen dat de Pakistaans-Af- ghaanse grens vrijwel geheel open is. Aan beide zijden van de grens, tussen de Pakistaan se steden Peshawar en Quetta, leven de Pashtuns. In 1979 leefden zeven miljoen van hen in Afghanistan, en nog eens ze ven miljoen in Pakistan. Con tacten tussen de Pashtuns aan beide zijden van de grens zijn voor de Pakistaanse autoritei ten niet te controleren en wor- wint' hadden hoogleraren en cu ratoren de tekst van zijn proef schrift al afgewezen. "Het is mo gelijk te promoveren na met goed gevolg een doctoraal exa men te hebben afgelegd en na een proefschrift geschreven te hebben dat aan de vereisten vol doet", luidt een artikel van het reglement. Dat deed het proef schrift, kennelijk op theologisch- leerstellige gronden, dus niet. In beide gevallen gaat het dispuut tussen curatoren en hun mede werker over de 'verzoeningsleer' van de kerk. Ds. Kruis heeft vooral bezwaren tegen de 'juridi sche' opvatting van deze leer, die sinds het jaar 1000 grote delen van de theologie beheerst. Hierin wordt sterke nadruk gelegd op het lijden en sterven van Je zus Christus aan Golgotha's kruis als offer en 'betaling' aan God voor de zondeschuld van de mensen. Volgens deze leer heeft Christus met zijn dood aan het 'recht' en de eer van God vol daan. Ds. Kruis ontkent de noodzakelijk heid van Christus' offer niet, maar legt toch veel meer de na- druk op 'de overwinning van Christus op de machten die het le ven bedreigen'. De 'behoudende' theologie ziet in zo'n verschui ving al gauw een aantasting van wat de kerk door de eeuwen heen in haar geschriften heeft beleden. Drs. Kruis was een van de vijf we tenschappelijke medewerkers aan de Apeldoornse hogeschool, waarvan in dit cursusjaar profes sor dr. J. P. Versteeg rector is. Hij doceerde er Hebreeuws en bijbelse oudheidkunde. Sinds den zelfs oogluikend toege staan. Veel Afghaanse verzetsorganisa ties hebben hun hoofdkwartier in Peshawar en Quetta. In Pes hawar hebben drie samenwer kende verzetspartijen sinds kort een reusachtig kantoor pand en de verzetskantoren en de huizen van de leider worden vaak bewaakt door Afghaanse Moejahedin met Russische Ka- lashnikov-geweren. De wa pens die de verzetsgroepen in Peshawar naar Afghanistan sturen worden door de Moeja hedin naar de grens gebracht met officiële papieren van de Pakistaanse autoriteiten. Maar toch blijft de materiële hulp uiterst gering. De verzets strijders in Afghanistan klagen steen en been over het gebrek aan hulp van hun Moslim broeders in Pakistan en in de rest van de Islamitische we reld. Zij klagen ook over de wapens en goederen die uit het 1973 is hij ook verbonden aan de kleine christelijke gereformeer de kerk m Den Bosch, die in 1972 werd gesticht en waarvan hij de eerste predikant is. Hij begon zijn loopbaan in 1967 in het Frie se Zwaagwesteinde. Ds. Kruis heeft alle plaatselijke kerkeraden van de Christelijke Gereformeerde Kerken op de hoogte gesteld van zijn ontslag neming. Hij stuurde zijn brief ook naar alle kerkeraden van de Nederlands Gereformeerde Ker ken (de vroegere Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band), die hun theologische stu denten bij voorkeur in Apel doorn laten opleiden. In de brief zegt ds. Kruis, dat hij zich verwant voelt met diegenen in de Christelijke Gereformeerde Kerken die streven naar vernieu wingen. (De vernieuwingsgezindheid die zich de laatste jaren in toenemen de mate binnen deze kerken openbaart betekent het einde van de hechte eenheid die deze ge loofsgemeenschap uit de Afschei ding van 1834 altijd heeft geken merkt. Ook hier wordt niet meer elke predikant tot elke kansel toe gelaten. Behalve met beduidende verschil len in liturgie, kerkelijke stijl en geloofsbeleving krijgt men nu ook te maken met meer genuan ceerde opvattingen inzake het kerkelijke ambt en de leer. Op een buitenland via Pakistan naar Afghanistan worden gestuurd, maar onderweg 'verdwijnen'. Vorig jaar zond een Japanse organisatie twee jeeps naar een verzetsgroepering in Quetta. Slechts een jeep arriveerde. Patstelling Ondanks hun materieel over wicht en hun superieure trai ning zijn de Sowjets na bijna drie jaar oorlog er niet in ge slaagd Afghanistan te pacifice ren. De Russen in Afghanistan zweven nu in een soort va cuum. Zij hebben geen contact met de Afghaanse samenle ving en geen instrument om hun gezag te vestigen. Het Af ghaanse regeringsleger is ge slonken tot rond de 25.000 man en is nauwelijks meer be trouwbaar. Tijdens de drie maanden van het Russisch-Af- ghaanse offensief in de Pans- hir-vallei deze zomer zijn onge veer 1500 regeringsmilitairen enkele weken geleden gehouden ambtsdragersconferentie bleek, dat zelfs predikanten binnen de ze kerken een goed woord kunnen doen voor de vrouw in het ambt. Voorlopig zal dat niet gebeuren, maar reeds het bestaan van deze afwijkende visie is een teken. Er zijn ook predikanten die in de kerkdienst vrolijk uit het Lied boek voor de Kerken laten zin gen. terwijl officieel het 'vrije lied'nog steeds niet is toegestaan Men wil weieens af van het keurs lijf van de traditie). Beroepen Hervormde Kerk beroepen te Elim kandidaat J. Maasland Ol- denzijl (Gr.), te Harderwijk B. Oosterom Maarssen, te Nijme gen D. H. L. van Zijll Langhout Oosterend (Texel); aangenomen naar Oosterhout (N.-Br.) - voor deelwerk - mevrouw J M. Voor- haar Malden, bedankt voor Eg- mond aan Zee en Egmond-Bin- nen D. H. L. van Zijll Langhout Oosterend. Nederlands Gereformeerde Ker ken beroepen te Alkmaar, in combinatie met Zaanstreek-cen trum P. J. H. Krol Nieuwerkerk aan de IJssi-1 Bewapening De rooms-katholie- ke bisschoppen streven ernaar, hun 'herderlijke brief over de kernbewapening in het voorjaar van 1983 openbaar te maken Op vergaderingen in februari en met hun wapens overgelopen naar het verzet. Ook de Afghaanse regering van Babrak Karmal en de Afghaan se communistische partij spe len nauwelijks meer een rol. De partij wordt geplaagd door onderlinge onenigheden die soms met geweervuur in het regeringspaleis worden be slecht Het Afghaanse ambte narenapparaat werkt deels sa men met de Moejahedin, zoals ik deze zomer met eigen ogen kon zien in Ghazni. Daarnaast, maar zeker het allerbelangrijk ste. is de geweldige haat van de Afghanen jegens de Sowjets Aan de andere kant zullen de Moejahedin niet in staat zijn ei genhandig de Sowjets geheel en al uit het land te verdrijven. Daarvoor missen zij de organi satie en de nodige bewape ning, vooral tegen de vliegtui gen en helikopters. Keuze Wat kan de Russische regering april zullen zij over het ontwerp voor hun verklaring beraadsla gen. Gisteren heeft het bisschoppencol lege in Haarlem een speciale ver gadering aan het vraagstuk van de nucleaire bewapening be steed. Het betrof een voortzet ting van het beraad van 11 okto ber. De bisschoppen zijn nu klaar met hun bespreking van een studienota waann de ver schillende visies worden ge schetst. Het schrijven van de ont- werp-verklaring begint op korte termijn. Meer geld De nieuwe regering van de Duit se Bondsrepubliek gaat meer geld geven aan het kerkelijke ontwikkelingswerk. Op het ogenblik bedraagt de regerings- bijdrage zo'n f. 175 miljoen. De regenng-Kohl sluit daarmee aan bij de plannen van de vorige re gering, die het ontwikt nu doen? Volgens my hebben zij op dit moment de keuze tus sen twee kwaden. Of zij trek ken zich terug, met alle ge zichtsverlies vandien, of zu blijven en zinken steeds dieper in het Afghaanse moeras Het is moeilijk te voorspellen wat het Kremlin zal besluiten. Veel hangt af van de diepere be weegredenen voor de inval van 1979 Dat jaar had in Iran de val van de Sjah plaats en later de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran, en in Pakistan de executie van Ali Bhutto, de populaire ex-pre mier van het land Wellicht wil den de Sowjets profiteren van de politieke spanningen in die landen en bezetten zu Afgha nistan om enige psychologi sche druk uit te kunnen oefe nen en misschien zonodig ge makkelijker militair te kunnen ingrijpen. Een andere reden kan de angst van het Kremlin zyn geweest voor het verspreiden van de Iraanse en Islamitische revolu tie naar de eigen Islamitische republieken in Sowjet Cen- traal-Aziè. Maar drie jaar later is de situatie in dit deel van de wereld enigszins gestabili seerd. De spanningen in Iran en Pakistan zijn gebleven, maar een mogehjke explosie kan nog lang op zich laten wachten. De Russische bezet ting van Afghanistan schijnt nu averechts te werken. Iran en Pakistan, samen met een overgroot deel van de Derde Wereld, veroordelen de Sow jet-aanwezigheid in Afghanis tan, en de bevolking van al die landen koestert duideluk min der sympathie voor Moskou dan voorheen. Ook het gevaar voor het versprei den van de onrust naar Sowjet- Centraal-Aziè schijnt alleen maar te zijn toegenomen. De Afghanen vertelden mij veel verhalen over anti-Sowjet-ac- ties in die republieken.Na dui zend dagen Russische bezet ting van Afghanistan zijn de Moejahedin erin geslaagd de Sowjets in de verdediging te dnngen. Het is nu de taak van de politieke leiders van de Af ghanen om de vele verzets groeperingen te verenigen. Al leen dan kan een politieke op lossing worden bereikt die de Sowjets in staat zal stellen zon der al te veel gezichtsverlies het land te verlaten. Maar er is nog een lange weg te gaan. Ru- hani Wardak, de jonge verzets leider uit Jaghatu ten zuiden van Kaboel, vertelde mu eens dat hi) had gedroomd dat op een goede dag van binnenuit het actieve verzet een sterke man tevoorschun kwam, die alle Moejahedin in Afghanis tan achter zich wist te vereni gen. Zal die droom ooit werkelijkheid worden? werk van de kerken voorbeeldig noemde. Van kerkelijke zijde is al gezegd, dat meer geld voor kerkeluk ont wikkelingswerk niet ten koste mag gaan van ontwikkelingspro gramma's van de overheid zelf. Onzeker. De WMell de van de kerkprovincie Mecklenburg in de DDR (Oost- Duitsland) heeft de regering ge vraagd, de bevolking all»- in 1 r ma tie over de economische pro blemen te geven. "Daardoor kan ieder zich voor de oplossing daarvan verantwoordelijk voelen en kan MB nieuw denken ont staan over de waarde, het doel en de zin van het leven', in een verklaring zegt de tynode, dat de politieke situatie tn de we reld en de economische ontwikke ling de mensen onzeker maken "Christenen moeten weten, dat het er niet om gaat. zoveel moge lijk binnen te halen". "De bereid heid tot inleveren kan een teken zijn van vertrouwen op God". ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108 Boekje in strijd met Schrift en belijdenis

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19