w "Ik moet nieuwe ploeg bouwen" Hollandse schakers opnieuw in mineur Wageningen Maertens moet terug naar af' DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 Sport - Hoe lang zou SC Amersfoort nou nog kunnen doorwurmen in het betaalde voetbal? Al jaren ba lanceren ze op de Veluwe op de rand van de afgrond. Nooit an ders gehoord dan dat er daar geen centen zijn en van z'n le ven ook niet komen, dat de schulden niet betaald kunnen worden, kortom dat het een failliete boedel is. Maar die club blijft maar voort bestaan. De kranten weten zo langzamer hand ook niet meer wat ze er mee aan moeten. "Amersfoort nu echt op de fles", las ik on langs. Kennelijk geschreven door iemand met weinig ge duld. Een paar dagen daarna moest de zaak weer worden rechtgezet: "Adempauze Amersfoort". Op de een of an dere dolle manier zien ze daar op het beslissende moment steeds weer kans een sponsortje en een beetje geld bijeen te sprokkelen om uitstel van beta ling te krijgen. Zouden ze soms uit zijn op het verjdren van die schulden? Bedrijven gaan vaak razendsnel voor de bijl, de SC Amersfoort blijft overeind als de Kei zelf. Je zult zien: die club haalt nog het jaar 2000. Krakende wa gens lopen immers het langst? Kozakken Voor Kozakken Boys, de zaterda geersteklasser uit Werkendam, begin ik langzamerhand een grote genegenheid te koesteren. Ooit ben ik er in een min of meer bemiddelende rol naar toe gegaan, toen er grote tram melant was tussen het bestuur van Kozakken Boys en de sportredactie van deze krant over verslagen van wedstrij den die clubs uit deze regio in Werkendam speelden. Het kon namelijk vreemd spoken in dat afgelegen plaatsje aan de Mer- wedè; er stond (let op de verle den tijd) woest volk zowel bin nen als buiten de lijnen. Toen die kwestie uit de wereld was ben ik de wedstrijden van RCL, Quick Boys en Noordwijk in Werkendam blijven doen. Ik weet eigenlijk niet waarom. Jaarlijks rijd ik in elk geval een aantal keren naar dat dorp en ik ken de Kozakken in middels als mijn broekzak. Spelers als Dickie Damen, Phi lip den Haan en Gerrie Klop neem ik al op 200 m afstand met het blote oog waar. En als ze het in Werkendam ooit in hun hart halen de oude Otte- vanger niet meer in het doel te zetten ga ik daar persoonlijk met de handtekeningenlijst rond. Sinds zaterdag ken ik de Kozak ken wéér wat beter. Want bij Kozakken Boys-Noordwijk kreeg ik het blad in handen Kozakken Boys zich i presenteert. Daarin wordt een weelde aan gegevens over de spelers verstrekt. Dat gaat zo: Naam: Arie Schep. Leeftijd: 24 jaar. Gehuwd met: Jannie van Arendonk. Beroep: melkhande laar. Lid sinds: 1979 enz. enz. In Leiden is mij niet eens bekend met wie pakweg Gerard Désar is gehuwd. Van Arie Scheps weet ik het toch maar mooi wel. U vraagt wat het nut daarvan mag wezen. Tja. Ik vermoed dat ze in Werkendam denken: achter iedere vent staat een vrouw en die moet je niet onderschatten. En inder daad, laten we wel zijn: hoe veel kansen zouden er door de jaren heen niet verprutst zijn omdat een speler de kop er niet bij had vanwege grondige mót met moeder de vrouw? We gaan verder. Naam: Philip den Haan. Leef tijd: 23 jaar. Beroep: politie agent. Verloofd met: Sjanette Vierhuis.. Dus ook de verloofdes al. Lijkt me een tikje link, want de omloop snelheid van relaties in Neder land is de laatste jaren erg hoog. Zo'n blad moet zeker een half jaar mee en de vraag is of Sjanette dan nog wel achter Philip staat. Naam: Arjan de Vries. Leeftijd: 19 jaar. Verkering met: Karin Sentrop. Zelfs de verkéringen. Wat me vooral bevalt is dat de termen zo mooi aan de vlijtige, oerdegelijke jaren vijftig her inneren. Verkering en verlo ving ik dacht dat die begrip pen met mijn generatie waren uitgestorven. Maar in Werkendam bestdón ze in elk geval nog. Ach, misschien gaat daar, óók heel ouderwets, de liefde ge woon nog een (mensenleeftijd Enfin, het zal duidelijk zijn: wie nou nog aan de Kozakken komt, komt niet alleen aan de verloofdes maar ook aan mij. Spons Tijdens Kozakken Boys-Noord wijk zat de bekende Noord- wijkse huisarts (in rusteVan Nes achter me. Hij is-een groot voetballiefhebber. Toen de Ko zak Hans van der Stelt door de verzorger met de spons werd behandeld voor een wondje aan zijn mond, zei dokter Van Nes hoofdschuddend: "Alles gaat maar met die spons. Een vuile en kapotte knie, een be zwete dij, een wond in het ge zicht. En steeds met diezelfde spons, hoor". Als je het zo bekijkt heeft die spons iets van een open riool en daar zou de Inspectie van de Volksgezondheid toch iets aan moeten doen. Ik zie nog wel ge beuren dat al die verzorgers er toe worden verplicht louter Lourdes-water in hun zakken mee te torsen. Hoogendoorn Het was een klein berichtje in de krant, menigeen zal er over heen hebben gelezen: radio journalist Wim Hoogendoorn (55) overleden. Hij was sportverslaggever van de VA RA en jarenlang medewerker aan "Langs de Lijn". Het is al weer geruime tijd terug dat hij daarmee ophield en zich met de samenstelling van culturele programma's ging bezighou den. De sport en de sportjour nalistiek gingen een kant op die hem steeds meer met tegen zin vervulde. Als sportverslaggever bezat hij geen grote vermaardheid. Hij was er, leek me, te bescheiden voor. Maar ik heb nog vaak aan hem teruggedacht omdat hij in de actuele sportreportage iets kon waartoe geen van zijn tijdgenoten en opvolgers bij machte waren: in beheerst, soe pel Nederlands zijn indrukken doorgeven. De rust in die stem, de kalmte van de informatie overdracht in vloeiende zin nen: ihet was zó'n verademing vergeleken bij al die schreeuw lelijken die voetbalwedstrijden verslaan alsof ze naar de derde wereldoorlog zitten te kijken. Winst Het tennistoernooi van Wimble don heeft deze zomer een winst opgeleverd van dik zeven mil joen gulden, ondanks zeer slecht weer en een dalend aan tal toeschouwers (42.000 min der). De winst was 43% meer dan in 1981. Er wordt in deze slechte 'tijden dus nog érgens winst gemaakt. De Italiaanse voetbalster Pao lo Rossi werd vorige week in Parijs gehuldigd als de beste speler van de WK-1982. Hij kreeg daarvoor de gouden bal. Over de dame rechts zijn geen nadere bijzonderheden bekend. Dat stemt tot tevredenheid. Min der leuk is dat de toegangsprij zen toch weer omhoog moeten. Tot het damestoemooi worden meer speelsters toegelaten, zo wordt het besluit verdedigd. Ik begrijp dat niet best, want de 32 dames die er bijkomen pak ken slechts een fractie van die zeven miljoen. De mor&dL als je verlies lijdt moeten de prijzen omhoog om uit de rode cijfers te komen. En als je winst maakt moeten de prijzen ook omhoog omdat. omdat daar altijd wel een of andere smoes voc Contract De Kon. Nederlandse Lawn Ten nis Bond (KNLTB) en de TROS hebben vorige week een con tract afgesloten dat de omroep tot 1985 het exclusieve uitzend- recht geeft van wedstrijden die door de bond worden geor ganiseerd. Behalve de TROS en de tennis- bond zijn maar weinigen daar verrukt over. Als de commercie op deze manier een voet tussen cle deur krijgt, aldus een ande re zendgemachtigde, dan be staat de kans dat de omroepen straks tegen elkaar moeten op bieden om sportevenementen in handen te krijgen. Zeker, dat zou vervelend zijn. Het monopoliseren van een sport door een omroep kan tot rare toestanden li den, vooral in ons bestel. Aan de andere kant: zoals het nu gebeurt (de NOS sluit een con tract namens de gezamenlijke omroepenis er geen ruimte uoor enige concurrentie. Neemt de NOS het niet dan kun je ner gens anders terecht. Dat is weer vervelend voor de mensen die aan de andere kant van de tafel zitten en hun waar tegen zo gunstig mogelijke prijs pro beren te slijten. Met hun keurig omlijnde uurtjes, met hun vele andere facilitei ten hebben de omroepen zich nooit echt het hoofd hoeven bre ken over zoiets als concurren tie. Het zou geen kwaad kun nen als ze daar toch, in een of andere vorm, mee te maken kregen. Rijvers hoopt Oranje over een jaar rond te hebben ROTTERDAM (GPD) - De vriendschappelijke interland tegen Frankrijk, morgenavond in Rotterdam, moet Rij vers wijzer maken over de ambitie en de werklust van zijn aanvallers en over het functioneren van zijn spelbe paler, dit keer Michel Valke. De gegevens uit het duel tegen de nummer vier van de WK heeft de bondscoach nodig voor de kwali ficatiewedstrijd tegen Malta in december en uit tegen Sparse in februari. Drie punten moeten die twee partijen opleveren, heeft de coach berekend. „Dan hebben we volop perspectief om de eind ronde van de EK te halen, want laat er geen misverstand over be staan, ik wil dolgraag naar het eindtoernooi". Michel Valke, de door PSV aan Feyenoord uitgeleende midden velder, strijdt met Jan Peters, in mindere mate Arnold Muhren en Ajacied Gerald Vanenburg om de centrale positie op het mid denveld. Een plaats die in de vi sie van Rijvers in de toekomst definitief opgeëist gaat worden door Vanenburg, nu niet geko zen omdat hij sinds vorige week zijn dienstplicht vervult en om dat Ajax hem naar Zeist stuurt met op de verpakking in duide lijke letters „voorzichtig behan delen". „Nog een jaar en dan hoop ik er uit te zijn", sprak de bondscoach in de Rotterdamse Kuip bij het be kend maken van de opstelling van Oranje. Twaalf maanden waarin vele vragen nog beant woord moeten worden. Niet wie de eerste doelman is, dat is voor de coach Hans van Breukelen. Wel wie nummer twee is. Ed ward Metgod krijgt morgen avond de kans zijn kandidatuur te stellen. De opmerking van Rij vers „hij keept minder dan het vorige seizoen" maakt duidelijk dat de coach aarzelt. Sjaak Storm wordt in het oog gehouden, evenals de opvolger van Hans van Breukelen bij FC Utrecht Jan Willem van Ede. Rijvers: „In overleg met Han Berger hebben we besloten voorzichtig te zijn met hem. Vergeet niet dat hij en kele maanden terug nog derde doelman bij FC Utrecht was". De reservebank in de interland te gen Frankrijk bevat een midden velder (Jan Wouters), een doel man (Piet Schrijvers) en drie aanvallers. Het bewijst dat de bondscoach woensdagavond wil aanvallen, maar ook dat hij in de defensie de minste problemen voorziet. Boeve en Wijnstekers op de flank, Michel van de Kor- put in de mandekking en ditmaal Ronald Spelbos als laatste man. De international van Brugge weet dat hij voor de centrale de fensie derde keus is en dat het koppel Metgod-Van de Korput de voorkeur geniet. Michel Valke wordt op het mid denveld bijgestaan door de de fensieve pion Edo Ophof en door allrounder Frank Rijkaard, twee spelers waar Rijvers duidelijk aan denkt als hij zegt „over een jaar hoop ik er uit te ziin". Kijkt Rijvers somber dan heeft hij het over zijn aanval. Tegen de Fransen Ruud Gullit op rechts, Simon Tahamata op links en Eu ropees topscorer Willen Kieft in de punt, op het 'hout' verrassend René van der Gijp, Jurrie Kool hof en René Hofman. Aan ieder een mankeert wel iets, gebrek aan routine, wisselvallig, te wei nig attent. Rijvers: „Van der Gijp heeft tegen Ierland een goed de buut gemaakt, daarna heeft hij mij bij Lokeren teleurgesteld, veel te nonchalant. Kieft en Gul lit hebben in IJsland te afwach tend gespeeld, geen werklust, geen ambitie. Dat moet verande ren, in de wedstrijd tussen.PSV en Ajax zag ik Kieft teruggaan tot zijn eigen strafschopgebied. Zover hoeft hij voor mij niet eens te gaan. Ik eis wel dat hij mee doet, dat hij terugknokt als hij de bal kwijtraakt, daarop zal ik hem woensdagavond beoordelen". Hetgeen voor Kieft geldt is ook van toepassing op Gullit, Tahamata, eventueel na rust Hofman, Van der Gijp of Koolhof. „Hoe attent zit je in de wedstrijd. Daar gaat het om", meldde de bondscoach, die graag met drie spitsen wil gaan voetballen, maar al zoveel moeite heeft om twee geschikte LUZERN (ANP) - Op het vierde 'bord werd de basis gelegd voor de waarschijnlijke nederlaag van Nederland tegen Joegoslavië op de schaakolympiade. Daar speel de Van der Sterren tegen Hulak nogal ongelukkig. Timman en Sosonko speelden remise tegen respectievelijk Ljubojevic en Gligoric en Van der Wiel brak onoverzichtelijk af tegen Kova- Van der Sterren kwam slecht uit de opening. Hulak had alle troe ven in handen door een actief stukkenspel en een vloed van pionnen op de damevleugel. Wit- speler Van der Sterren had nau welijks tegenspel. In het cen trum probeerde hij nog een te genaanval te ensceneren, maar Hulak weerde het schijngevaar gemakkelijk af met een dame-of fer en dwong de beslissing af door twee verbonden vrij-pion- nen op de damevleugel. Timmans tegenstander Ljubojevic heeft tot nu toe in Luzern niet al leen sterk gespeeld, hij heeft ook een uitstekende score op zijn naam staan. Er kwam een actue le variant van het Siciliaans op het bord, waarmee Geiler tijdens het interzonale toernooi van Moskou successen had behaald. KNVB-bondscoach Kees Rijvers tijdens de in Rotterdam gehouden persconferentu land-Frankrijk, die morgenavond in de Kuip zal worden gespeeld. r de wedstrijd Neder- De Nederlanders hadden echter tijdens de voorbereiding op de olympiade gezien dat de gevol gen voor zwart, in dit geval Tim man, niet verschrikkelijk be hoefden te zijn. Timman kreeg dan ook vrij snel een geljkwaar kandidaten te vinden. Zijn hoop voor de toekomst is Marco van Basten, over twee jaar ziet Rij vers in hem en Vanenburg de dragers van het nieuwe Oranje. „Ik ben niet in de situatie", sprak Rijvers, jaloers wijzend op zijn ri vaal morgenavond Michel Hidal go, „dat ik een grandioze ploeg heb en dat ik een of twee jonge ren kan inpassen. Nee, ik moet een hele nieuwe ploeg bouwen, er zit behoorlijk talent in de buurt, maar het duurt nog ander- halfjaar". Misschien kan het kor ter, maar dan moet Rijvers de ge legenheid krijgen wedstrijden te spelen met Jong Oranje. Oefenen met het echte Nederlandse team is onmogelijk door de vele solda ten in buitenlandse dienst, zo heeft hij inmiddels balletje trappen met de jeugd is het alternatief. „Misschien kun nen we het gat dan sneller dich ter dan nu het geval is", ver zuchtte Rijvers, die vanuit de clubs nog weinig bijval voor zijn plannen met Jong Orapje heeft gekregen. De selectie van Frankrijk ziet er als volgt uit: doelverdedigers: Jean-Luc Et- tori (Monaco), Jean-Pierre Tempet (La- val). Verdedigers. Manuel Amoros (Mo naco), Patrick Battiston (St Etienne), Maxime Bossis (Nantes), Jean-Claude Lemoult (Paris SG), Thierry Tusseau (Nantes), Marius Tresor (Bordeaux). Middenvelders: Luis Fernandez (Paris SG), Jean-Marc Ferreri (Auxerre), Mi chel Platini (Juventus) en Jean Tigana (Bordeaux). Aanvallers: Francois Bris- son (Lens), Jean-Marc Ferratge (Toulou se), Yannick Topyra (Sochaux) en Lau rent Roussey (St Etienne). WAGENINGEN (GPD) - FC Wage ningen zal met ingang van vol gende week zaterdag, wanneer de bekerwedstrijd legert Vitesse op het programma staat, shirtre clame voeren. De Bergclub is tot overeenstemming gekomen met een sponsor, die zijn naam nog niet bekend wil geven. Het con tract zal eerst goedgekeurd moe ten worden, voordat de geldge ver in de publiciteit wil treden. Met de overeenkomst is een einde gekomen aan een periode van lang zoeken. dig eindspel op het bord dat hem noch Ljubojevic winstkansen bood. Sosonko gebruikte tegen Gligoric weer zyn geliefde Catalaan en leek daarmee op de goede weg. De Joegoslaaf werd gedwongen zyn stukken wat ongebruikelijk op te stellen, maar hij hield zijn stelling actief. Sosonko bemerk te snel dat er van Gligorics op stelling zowel kracht als dreiging uitging en omdat hij de zaak niet helemaal vertrouwde bood hij re mise aan. Terecht, want in de slotstelling stond Gligoric, die de deling van het punt aanvaardde, zeker niet slechter. Van der Wiel speelde tegen Kova- cevic een degelijke dame-pion opening. Hij kon verder werken in een evenwichtige positie, maar ging daarna, mogelijk uit verveling, op avontuur. Een du bieuze stap, die hem wel het lo- perpaar opleverde, maar tevens een totaal verbrokkelde pion- nenry. In kritieke positie hield hij zich echter uitstekend staan de en brak tenslotte af in een stand die uiterst moeilijk te beoordelen is. De nederlaag voor de dames werd aan het eerste bord geboren, waar Carla Bruinenberg na de opening een pion inleverde bij Lazarevic. Het was het begin van het einde. Belle en Maksimovic deelden het punt na harde strijd en van Pareren en Macek deden hetzelfde onmiddellijk na de opening. De gedetailleerde resultaten zijn: heren: Nederland - Joegoslavië 1-2+1 afgebroken partij; Ljubojevic - Timman Sosonko - Gli goric l/2—Vs; Kovacevic - Van der Wiel afgebroken; Van der Sterren - Hulak 0-1. De stand aan kop bij de heren is: 1. Sowjet-Unie 22,5; 2. Verenigde Staten, Groot-Brittannié 21,5; 4. Roemenië, Canada 21; 6. Honga rije. Joegoslavië, Nederland. Tsjechoslowakije 20,5; 10. West- Duitsland, Zwitserland, Austra lië 20; 13. Zweden. Israël 19,5; 15. IJsland, Denemarken, Spar\je, Brazilië 19. V) LOMBARDSIJDE (GPD) - Freddy Maertens blijft profwielrenner. De grillige Vlaamse professional, die vorig jaar opzien baarde door zijn vijf etappeoverwinningen in de Tour de France en het verove ren van de wereldtitel in Praag en afgelopen seizoen er helemaal niets van terecht bracht, acht zich nog in staat op zyn vroegere niveau terug te keren. Na zijn ontslag by Boule d'Or heeft Maertens nog geen nieuwe werk gever kunnen vinden. Sinds kort is de ex-wereldkampioen echter in onderhandeling met Albert van Vlierberghe, de ploegleider van de bescheiden Masta-forma- tie waarvan 'kermiskoning' Johnny de Nul kopman is. „Freddy heeft een medesponsor achter de hand. Wij kunnen die financiële hulp goed gebruiken. Op korte termijn hoop ik rond te komen met de sponsor van Maer tens. Freddy en zijn broer Mare krijgen dan elk hun plaatsje in de ploeg Freddy moet terug naar af. van mg krijgt hij de kans om zich opnieuw waar te maken", zegt Albert van Vlierberghe. die ooit als renner vier seizoenen in dienst reed van Maertens Intussen zit Freddy Maertens niet stil Met het oog op het seizoen 1983 is hij al begonnen aan de op bouw van zijn conditie. Iedere ochtend maakt hij duurlopen op het strand van zijn woonplaatj Westende In gezelschap van zyn onafscheidelijke broer Mare traint hij ook bij de voetbalclub Lombardsijde. Zijn vrije tijd spendeert hij aan de jacht Fred dy Maertens blijft de toekomst optimistisch tegemoet zien. De wereldkampioen van vorig jaar. die dit jaar zelfs niet in staat was een kermiskoersje te winnen, blijft koppig geloven in eigen kunnen. ..Volgend jaar word ik weer de oude Freddy Maertens". beweert hij vastbesloten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9