Kalkar schept verphchtingen MODENJEUWS unfnecke C CNV: staking te vermijden Machinist correct Dierenfront maakt pels waardeloos met verf Van Agt: Nederland gebonden Arabieren tegen plan anti-boycot si 1 Let op de vlinder in de Breestraat Kans op geneesmiddel tegen ontstaan kanker Fraude van NMB-banken? Erkenning oorlogsleed van burgers Oud-CPN'ers tegen nieuwe koers partij Als regering wil onderhandelen over adempauze SER: lagere kinderbijslag buitenlanders Historische stap PCO voor actie Groots cadeau Geertsema DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 DEN HAAG (GPD) - De machi nist die 25 september een treinstel ontkoppelde, met daarin FC Twente-supporters die zich aan vandalisme had den schuldig gemaakt, heeft volgens ex-minister Zeeval- king (verkeer en waterstaat) terecht de zogeheten ver voersplicht van de spoorwe gen naast zich neergelegd. De oud-minister van verkeer en waterstaat schrijft dat in ant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PPR) over de ontkoppeling. Zeevalking merkt op dat de Ne derlandse Spoorwegen onder omstandigheden waarbij ver nielingen worden aangericht en de noodrem wordt mis bruikt, zich van hun ver voersplicht ontslagen mogen achten. PUTTEN (ANP) - Het Dierenbe vrijdingsfront heeft in de nacht van zondag op maandag bij een aantal fokkers de pelsen van vos sen met verf bespoten. De hui den van de dieren zijn daardoor waardeloos geworden. Een woordvoerder van de Nederland se Federatie van Pelsfokkerijen in Putten heeft dit bevestigd. Voorlopig wenst de Federatie geen verdere mededelingen te doen. Volgens een woordvoerder van het bevrijdingsfront zijn er bij fokkers in Renswoude, Urk, Rosmalen, Volkel en Elsendorp in totaal 500 vossen met verf be handeld. De actie is uitgevoerd als protest tegen de handel in bont. Het Dierenbevrijdings front vindt de bonthandel kapot moet. Hardere acties zullen niet worden geschuwd, zo liet de woordvoerder weten. Het bevrijdingsfront meldde dat er per jaar in Nederland 75.000 vos sen worden vergast of geëlektro- cuteerd. Dit gebeurt in de maan den november en december om dat de pelsen dan op hun mooist zijn en de bontverwerkers ze no- dig hebben. De waarde van een pels wordt door het bevrijdings front geschat op 300 gulden. De woordvoerder zei te beseffen dat ook de besmeurde dieren de dans niet zullen zullen ontsprin gen maar dat het niet gaat om de positie van het individuele dier. "De actie van het Dierenbevrij dingsfront is gericht tegen een 1 groep Nederlandse burgers, die alle wetten en voorschriften be treffende het houden en huisves ten van dieren in acht neemt. Door de actie van het front, waar bij aan de eigendommen van par ticulieren grote schade is toege Binnenland bracht, is tevens grote verontrus ting ontstaan bij eigenaren en ge zinsleden." Dit heeft gistermiddag een woord voerder van de Nederlandse fok kers van edelpelsdieren meege deeld. Volgens de woordvoerder voeren de fokkers een vorm van bedrijf uit, die door veel vooraanstaande dierenartsen en biologen vol strekt verantwoord wordt geacht. "Geen enkele pelsdierfokker in Nederland heeft ooit problemen gehad met opsporingsambtena ren van de Dierenbescherming". De pelsdierfokkers beschuldi gen het Dierenbevrijdingsfront ervan niet bereid te zijn tot strijd met open vizier, omdat hij ano niem blijft. Het ministerie van landbouw bege leidt volgens de fokkers de me thoden die worden gebruikt bij het doden van de dieren. Zij ver wachten, 'dat hun medeburgers zich duidelijk zullen distantiëren van de nachtelijke roverspraktij ken van het Dierenbevrijdings front". "Kernwapenvrije gemeente" niet langs de weg ZAANSTAD (GPD) - De bord- jes met het opschrift „Kern wapenvrije gemeente" die onlangs met feestelijk ver toon bij alle toegangswegen van Zaanstad zijn geplaatst, moeten gedeeltelijk weer worden weggehaald. Provin ciale Waterstaat van Noord- Holland heeft Zaanstad laten weten dat deze bordjes op de provinciale wegen moeten verdwijnen. De provincie wil langs haar wegen uitsluitend borden die nodig zijn voor de verkeersveiligheid. Wethouder W. Nieuwenhuijse van de CPN die met de offi ciële plaatsing van het eerste bord het NOS-journaal haal de. zei gisteren dat hij niet van plan is de bordjes weg te laten halen. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft wel degelijk bindende verplichtingen op zich genomen voor de bouw van de snelle atoomreactor in Kalkar, het project van West- Duitsland, België en Nederland waarvan de kosten, aanvankelijk geraamd op anderhalf miljard mark, na de voltooiing meer dan zes miljard zullen zijn. De regering vreest dat een besluit om de Nederlandse bijdrage te verminderen of te beëindigen, de betrekkin gen met de Bondsrepubliek zal belasten, zo blijkt uit de aantekeningen die ex-minister Van Agt voor zijn opvolger van buitenlandse zaken Van den Broek heeft achtergelaten. DEN HAAG (ANP) - Als het voorstel om Nederlandse be drijven te verplichten buiten landse boycotmaatregelen te melden, toch door het parle ment wordt goedgekeurd zou dit "onaangename gevolgen" voor Nederland kunnen heb ben. Ex-minister van buiten landse zaken Van Agt heeft dit zijn opvolger Van den Broek laten weten. Uit zijn aantekeningen, het zo genaamde 'testament', voor Van den Broek blijkt dat vooral Saoedi-Arabië (maar naar mag worden aangeno men ook andere Arabische landen) druk op de Neder landse regering heeft uit geoefend om dit wetsont werp in te trekken of althans in de ijskast te laten, zo is gis teren meegedeeld. Het "ontwerp meldingsplicht buitenlandse boycotmaatre- gelèn" werd in 1981 bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Maar de behande ling werd, als zijnde con troversieel, enige maanden geleden "voorlopig" uitge steld. "Het afgelopen jaar is, vooral van de zijde van Saoedi-Ara bië, sterke aandrang op Ne derland uitgeoefend om dit wetsontwerp in te trekken vanwege het politieke effect ervan", aldus Van Agt. Het Nederlandse argument dat dit ontwerp "een algemene strekking" heeft en alle boy cots betreft, dat een boycot in beginsel geoorloofd is en dat er dus geen sprake is van een anti-boycot wetgeving, werd onvoldoende geacht. Tot voor kort "bestond over het ka rakter en de inhoud van de Ne derlandse verplichtingen geen duidelijk inzicht". De voorge schiedenis van het project is uit juridisch oogpunt "bijzonder in gewikkeld" "aangezien in het verleden niets is geregeld in nor male internationale overeen komsten". Het onderzoek van de juridische adviseur van buitenlandse zaken heeft geleid tot de conclusie dat Nederland wel degelijk een aan tal bindende verplichtingen op zich heeft genomen. Kostenbeperking Met de bouw van de reactor is in 1972 begonnen. De bondsrepu bliek zou 70 procent van de kos ten dragen, toen geraamd op 1,5 miljard mark, en Nederland en België elk 15 procent. In het vooijaar van 1981 leidde overleg van onder andere de toenmalige minister van economische zaken Van Aardenne tot de conclusie dat Nederland en België hun bij drage zouden beperken tot 15 procent van 3,2 miljard, op totale kosten die toen op 4,7 miljard werden geraamd. Het tweede kabinet-Van Agt heeft haar voornemen overleg te voe ren om na te gaan hoe de Neder landse bijdrage kon worden beëindigd zodra dit contractueel mogelijk was, niet uigevoerd. Wel is intern gewerkt aan een omvangrijke nota die nu "in con cept bijna" klaar is. Snel standpunt Omdat mag worden verwacht dat het nieuwe Westduitse kabinet het project zal willen voltooien, zal de nieuwe Nederlandse rege ring "op vrij korte termijn" haar standpunt over de Nederlandse bijdrage of beëindiging daarvan moeten bepalen. Dit is in eerste instantie een kwes tie van economische zaken, maar buitenlandse zaken moet ervoor waken dat beëindiging of ver mindering van de Nederlandse bijdrage z6 gebeurt "dat de Ne derlands-Duitse betrekkingen daardoor niet meer dan onver mijdelijk worden belast". Dit betekent, aangezien vast staat dat Nederland bindende ver plichtingen op zich heeft geno men, dat eenzijdige beëindiging van de bijdrage "onaanvaard baar" is, en dat een en ander slechts op basis van gemeen schappelijk overleg, dat moet uitmonden in overeenstemming, zou kunnen geschieden. Weliswaar zal de huidige regering in Bonn "zeer ongaarne" zien dat Nederland zijn bijdrage beëin digd, maar omdat het project ook in West-Duitsland omstreden is "behoeft" beëindiging niet tot een verstoring van de Neder lands-Duitse betrekkingen te lei den, mits dit gebeurt na zorgvul dig gevoerde onderhandelingen en met instemming van de bond- regering. ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN s:ï - li Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vbssingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfürt Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Tunis onbewolkt 10 onbewolkt 11 onbewolkt 11 licht bew/ 11 onbewolkt 11 onbewolkt 10 onbewolkt 12 licht bew. 12 onbewolkt 12 half bew. 11 mist 3 onbewolkt 8 licht bew.. 11 geheel bew. 8 licht bew. 11 zwaar bew. 12 regen 10 regen 11 geheel bew. 3 half bew. 14 zwaar bew. 3 licht bew. 11 regen 3 regenbui 12 zwaar bew. 10 regen 10 half bew. 12 zwaar bew. 18 half bew. 19 zwaar bew. 10 regen 15 regen 1 regen 11 zwaar bew. 19 geheel'bew. 16 geheel bew. 6 zwaar bew. 7 licht bew. 19 Warnecke Mode heeft een nieuw symbool kregen: een fraaie vlinder, die voortaan het her- kenningsbeeld zal zijn. Let u eens op die vlinder in de Breestraat, als u houdt van mooie mode. Wamecke brengt namelijk een kollektie bijzondere damesmode, van Breestraat 151-153, Leiden. Telefoon 071 -124586 (130960) uitstekende kwaliteit en van de beste merken. Het is de moeite waard om eens te ko men kijken, naar al het nieuws dat Wamecke te bieden heeft. Sportief, gekleed, klassiek, het is er alle maal, in diverse p'rijs- klassen.Voor alle typen vrouwen. Wamecke heeft dus ook iels voor u, als u van mooie mode houdt. AMSTERDAM (GPD) - De kans is groot dat het ontstaan van kanker over vijf jaar voor het eerst met behulp van geneesmiddelen kan worden bestreden. Deze verwachting wordt uitgesproken door dr. M. Sluyser van het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis. Het vin den van antistoffen en preventiemogelijkheden is groter geworden, na dat onderzoekers aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit er recente lijk in slaagden voor bepaalde kankervormen de kern van het ontstaan van de kanker te lokaliseren. Het onderzoek, onder leiding van prof. dr. D. Bootsma, wordt gezien als een doorbraak in het kankeronderzoek tot nog toe. Bootsma zei gister avond voor de KRO-televisie nog terughoudend te willen zijn over de kans op betere bestrijdingsmogelijkheden van kanker. Vooralsnog bie den de onderzoekresultaten alleen mogelijkheden om in de preventie ve sfeer kanker te voorkomen. Er is volgens Bootsma door middel van het onderzoek in ieder geval een dieper inzicht gegroeid in de manier waarop kanker ontstaat Al eerder is ontdekt dat ieder mens in zijn lichaam sluimerende kanker genen heeft. Genen zijn de dragers van erfelijke eigenschappen. Ze worden ook wel onco-genen genoemd. Ketens van genen heten chro mosomen. In Rotterdam is nu ontdekt dat de eerste stap in het kanker proces is. dat een onco-gen door een breuk m een chromosoom ver huist naar een ander chromosoom. Door die verhuizing wordt dat onco gen actief en begint kanker. ARNHEM (GPD) NMB-kantoren in Nijmegen en in Malden zijn mogelijk betrokken geweest by een omvangrijke belastingfraude van één van hun cliënten. De cliènt, een 34-jarige marktkoop man uit Nijmegen, droeg de afge lopenjaren minstens 115.000 gul den te weinig af aan de belastin gen. Employés van de 'meedenk- bank' zouden de man hebben ge vraagd om dit geld tegen gunsti ge voorwaarden by hen te beleg gen. Ook zou de bank de Nymegenaar mogelijkheden aan de hand heb ben gedaan om zwart geld weer wit te maken. Het Openbaar Mi nisterie overweegt een onder zoek in te stellen naar de rol van de NMB-banken. Vice-voorzitter van de Tweede Kamer, mevrouw Cornelissen, (geheel links) ontvangt uit handen van de schrijfster mevrouw Jacobs-Stam (rechts) het boekje "Getekend door de oorlog". In het midden ICODO-txx)rzitter Wielinga DEN HAAG (GPD) - Oorlogs slachtoffers uit de categorie ver zetsstrijders, militairen en zeeva renden, hebben na de Tweede Wereldoorlog over het algemeen vrij ruim erkenning gevonden voor hun problemen. De burger slachtoffers uit de oorlog waren, zijn en voelen zich echter een vergeten groep. „Zij spraken niet tot de verbeel ding door dapperheid, helden dom of een apart gruwelijk en tragisch lot. Zij wekken medelij den, dat wel, en worden 'zielig' gevonden", zo schrijft Tine Ja- cobs-Stam in het boekje „Gete kend door de oorlog", dat uitvoe rig ingaat op de problemen van die burgerslachtoffers. Het boek werd gisteren aangeboden aan Tweede Kamerlid mevrouw D. Cornelissen (CDA). 'Beter laat dan nooit', zei W.Wieringa, voor zitter van de Stichting Informa- tie- en Coordinatieorgaan Dienstverlening Oorlogsslacht offers (ICODO) bij de presenta tie. Eindelijk lijkt voor de groep de erkenning te komen, in de vorm van de wet uitkering burger slachtoffers, die onlangs bij de Tweede Kamer is ingediend. Na dat de verzetsstrijders, oud-mili tairen, vervolgde Joodse en Indi sche Nederlanders de laatste ja ren al een eigen uitkeringsrege ling hebben gekregen, komt die er nu ook voor de burgerslacht offers. Tot nog toe zijn de burgerslachtof fers tegemoetgekomen via de Rijksgroepenregeling Oorlogs getroffenen. De burgerslachtof fers hebben het altyd erg deni grerend gevonden, dat zij een uitkering kregen die eigenlijk een gewone bij standregeling is. In ae iWeede Wereldoorlog zijn ongeveer 40.000 Nederlanders door de oorlogshandelingen om gekomen. Tienduizenden raak ten gewond, invalide of onder vinden nog dagelijks de psychi sche gevolgen van de oorlog. Zij waren slachtoffers van de bom bardementen (bijvoorbeeld op Rotterdam en Den-Haag), bevon den zich in de vuurlinie van de strijd (bij Arnhem of in de Peel) of kwamen om in de 'arbeidsin zet* in Duitsland. Aan hun om standigheden wordt in het boek je volop aandacht besteed. Het boekje wordt uitgegeven door Van Loghum Slaterus. De prys bedraagt f 19,50. AMSTERDAM (ANP) - De CPN stevent met haar nieuwe koers rechtstreeks op haar ondergang af. Het ontwerp-program van de partij is onverenigbaar met de grondslagen van het marxisme- leninisme. Tot die conclusie ko men de schrijvers van het giste ren gepubliceerde boekje "de ro de vlag gestreken", de drie oud- partyleden Fried 1 Baruch (o.m. oud-hoofdredacteur van De Waarheid), Wim Klinkenberg (oud-hoofdredacteur van dat blad) en Hermine Latastcr en de socioloog Daniël Lataster. De twee gTootste zonden waaraan de huidige CPN-leiding zich te buiten gaat zyn volgens de au teurs het verloochenen van het begrip klassenstrijd en het inter nationale karakter van de com munistische beweging. De vier oud-partijleden vinden dat de CPN de zusterpartijen in de communistische landen moet blijven steunen en die in de Sow- jet-Unie in het bijzonder, omdat deze als enige in staat is een mili tair antwoord te geven op het Amerikaanse imperialisme. UTRECHT (ANP) - Het Christe lijk Nationaal Vakverbond wil dat de nieuwe regeringsploeg nog vóór het komende weekein de de aangekondigde extra verla ging van onderwij ssalarissen in de ijskast zet, zodat de onder- wijsstakingen van volgende week kunnen worden afgelast. In de adempauze die de komende maanden moet volgen, kunnen de bonden dan met de overheid reële onderhandelingen gaan voeren over inleveren in ruil voor werkgelegenheid, zoals in de hele sector van ambtenaren en trendvolgers. Dit heeft CNV- voorzitter Harm van der Meulen gisteravond gezegd na afloop van de verbondsraad van zijn vakcentrale in Utrecht. Van der Meulen zei de hoop te heb ben dat het kabinet-Lubbers meer oor voor de redelijke wen sen van de vakbeweging zal heb ben dan het voorgaande kabinet. Lubbers heeft getoond dat hy wil luisteren naar de geluiden uit de vakbondshoek en dat kon van zijn voorganger Van Agt vaak niet gezegd worden, aldus de CNV-voorzitter. Volgens het CNV - de katholieke CNV-onderwijsbond KOV (50.000 leden) doet wel mee aan de staking, de protestants- christelijke PCO (25.000 leden) gaat niet verder dan een werkon derbreking van twee uur, zo werd gisteren besloten - bete kent het overheidsplan om ba nen te schrappen en 1,65 procent extra te korten in de onderwijs sector afbraak in het onderwijs. De toegankelijkheid van het on derwijs komt zo in gevaar en dat is onaanvaardbaar. De adempau ze zal moeten inhouden dat niet DEN HAAG (ANP) De werkge vers in de Sociaal Economische Raad (SER) willen dat de kinder bijslag, die buitenlandse werkne mers krijgen voor hun in het bui tenland wonende kinderen, per 1 januari wordt verlaagd tot 75 procent van het huidige niveau. De werkgevers willen dat er onder handelingen op gang komen tus sen Nederland en de landen waar buitenlandse werknemers van daan komen, om te komen tot een kinderbijslag voor buiten landers, die per land wordt vast gesteld. De werkgeversvisie komt te staan in een ontwerp-advies van de SER aan minister De Koning (so ciale zaken), dat binnenkort wordt gepubliceerd. Het ont werp is een antwoord op een ad viesaanvrage van ex-minister De Graaf, die heeft voortgesteld om de kinderbijslag voor kinderen in het buitenland geleidelijk in vier jaar terug te brengen tot 25 procent van de bijslag die Neder landers ontvangen. Een woordvoerder van de SER kon gisteren niet zeggen welk standpunt de werknemers in de SER in het ontwerp-advies heb ben ingebracht. Bij diverse gele genheden echter is al uit werkne merskring negatief op de voor stellen van ex-minister De Graaf gereageerd. NIJKERK (ANP) - De Protes tants ChristeUjke Onderwijs vakorganisatie (PCO) heeft gisteren in Nijkerk een histo rische stap gezet: voor het eerst in haar 127-jarig bestaan roept ze de leden op tot een werkonderbreking. Op dins dag 23 november zal de twee laatste uren op scholen niet worden gewerkt. De Verenigingsraad van de PCO heeft daartoe met over weldigende meerderheid in gebouw "De Schakel" beslo ten. De situatie is volgens de PCO zo ernstig, dat nu een landelijke demonstratieve werkonderbreking als sig naal naar de Tweede Kamer, meer dan gerechtvaardigd is. De actie is gericht tegen het hele pakket bezuinigings maatregelen zoals die blijken uit de onderwijsbegroting en het regeerakkoord van CDA WD. Tijdens de actie zal de tyd wel zinvol worden besteed voor overleg met ouders en bestu ren over het voorgenomen beleid. De PCO meent, dat tijdens die twee uren de leer lingen moeten worden opge vangen. alleen de lonen worden stilgezet, maar ook de prijzen en de over- heidstarieven. Alleen op die ma nier heeft overleg over lonen en werkgelegenheid kans op resul taat, aldus het CNV. Als onderwijsvoorzieningen moe ten worden betaald, is dat een zaak voor alle Nederlanders en niet alleen voor hen die in dit on derwijs werken. De extra korting van 1,65 procent op de salarissen van onderwijspersoneel - inbe grepen zij die in de academische ziekenhuizen werken, en uitge zonderd de ambtenaren van het ministerie - zet de deur open naar een hap-snap-behandeling van alle groepen overheidspersoneel. Het eind is zoek. Dit heeft Ben Ahlers, bestuurder van de Abva-Kabo vanmiddag gesteld op een protestbijeen komst in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De byeenkomst was georganiseerd door de vakbond, verder de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO) en het be stuur van de universiteit Het protest gold de voorgenomen ex tra korting en de ontkoppeling van de onderwyssalarissen van die van overige ambtenaren. In het wetenschappelijk onderwys en de academische ziekenhuizen zijn de laatste jaren zeker 1.300 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Door taakverdeling en concen tratie wil minister Deetman dat er nog eens 3.000 verloren gaan. Daarbij tekende Ahlers aan. dat de loonontwikkeling- voor over heidspersoneel en trendvolgers al ruim tien procent achterligt by die in de marktsector. Dr. ir. A.W. de Jager, Ud van het college van bestuur van de uni versiteit, memoreerde, dat de in stellingen van wetenschappelijk onderwys en de academische ziekenhuizen ernstig bezwaar hebben aangetekend tegen de sa- lansinhouding van 1,65 procent, die hy in strijd noemde met gelij ke rechtbedeling. Daarbij wees hy op een besluit van de Tweede Kamer die zo'n maatregel, toen door minister Pais voorgesteld, heeft afgewezen. Lammert Post van de CFO oor deelde dat de kern van de zaak is dat salansbeleid van ambtenaren en trendvolgers niet mag verwor den tot sluitpostbeleid. Hy herin nerde aan het oordeel van de Raad van State, dat inkomens matiging mogelyk moet z\jn, maar dat die dan een algemene werking moet hebben Ze mag zich ook niet beperken tot die in komens waarvoor de overheid de eerste verantwoordelijkheid heeft. ARNHEM (GPD) - De Commissa ris van de Koningin in Gelder land mr. W. J. Geertsema krijgt by z'n vertrek volgend jaar no vember een afscheidscadeau van méér dan een half miljoen gul den. In het diepste geheim bereidt een comité van hoogwaardigheids bekleders een plan voor om de fraaie Franse tuin rondom het kasteel Middachten in De Steeg, waar Geertsema woont, om te to- veren in Enjrelie «tol De kiMten vin het project worden (eichit op boni les ton. De gelden voor dit riante cadeau zullen onder andere komen van de provincie en het Gelders Landschap, een aantal andere in stanties en veel kleine donateurs. Het comité zou reeds dne ton aan bydragen toegezegd hebben gekregen. Mr. Geertsema is ge kend in de plannen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7