'Snijden, dat gaat je niet in de koude kleren zitten' Piet Hein Schoute zet familietraditie voort Vissersleed en dierenlatijn LEIDEN - Het ligt in de lijn der traditie. De vader, grootvader, overgrootvader en betovergrootvader van wethouder Schoute waren raadslid voor de WD of voor de vroegere Vrijzinnig Democraten. Er zitten twee burgemeesters in de familie, één aan va ders en één aan moeders kant. Huisvesting Werkende Jongeren. Beide functies gaf hij op toen hij in 1978 wethouder werd voor maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. TTians is hij alleen nog lid van de geschillen commissie studentenhuisvesting. Andere functies acht hij niet verenigbaar met het wethouderschap. Piet Hein Schoute (42) komt dus uit een liberaal nest. Hij werd geboren in Wormerveer. Zijn vader was Ambities ondernemer. "In die tijd heette dat fabrikant", zegt hij zelf. Het gezin Schoute telde zeven kinderen die een sterk vrijzinnige opvoeding kregen. "We kregen veel inspraak thuis, en er werd veel over politiek gepraat. Ik kon alle kabinetten van na de oorlog, de namen van ministers, en waarover ze gevallen wa ren zonder moeite opdreunen. Later ook de kabinet ten vanaf 1918. Dat moet je me nu niet meer vra gen". Piet Hein Schoute kwam naar Leiden om sociologie te studeren. Hij zwaaide later over naar de niet-wester- se sociologie en deed ten slotte zijn doctoraal exa men in politieke wetenschappen. "Toen ik in Lei den verzeild raakte vond ik het een verpauperde troep", zegt hij. "In 1966 werd ik lid van de afdeling Leiden van de WD en werd vrij snel opgenomen in de werkgroep 'kiezer, gekozene' en de werkgroep 'binnenstad' van de liberale fractie. Voor de jonge renorganisatie J.O.V.D heb ik nooit veel gevoeld. In 1974 werd ik in de gemeenteraad gekozen". Na zijn studietijd werd Schoute ook bestuurslid van de Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting Schoute is gehuwd en heeft twee kinderen. Vindt dat hij te vaak van huis is en te weinig tijd kan besteden aan zijn gezin sinds hij wethouder is. "Er blijft wei nig tijd over voor andere zaken dan politiek. Dat is een nadeel van dit vak". Op suggesties dat hij de ambitie zou hebben om burgemeester te worden wil de wethouder niet ingaan. "Dat zal de toekomst le ren", zegt hij. En: "Ik vind het niet opportuun me over dat soort ambities uit te laten". Even later zegt hij veelbetekenend dat het moeilijk zal zijn na acht jaar wethouderschap terug te keren in zijn vorige functie bij het ministerie van volksge zondheid. Niet in de laatste plaats omdat dit minis terie op voorstel van de WD-tweede kamerfractie is opgeheven. "Ik ben voorstander van de voorstellen van de commissie Vonhoff om het aantal ministe ries te verminderen. Ik begrijp ook wel dat Nijpels een breekijzer heeft willen gebruiken. Maar ik vraag me af of hij niet aan de verkeerde kant van de koek is gaan opereren. Ik denk dat men zich geweldig verkijkt op het gigantische terrein van de volksge zondheid". door Jan Rijsdam en Conny Smits "Ik heb af en toe het gevoel dat ik zaken aan het af bouwen ben die ik in de eerste vier jaar dat ik wet houder was heb opge bouwd", zegt Schoute over het snoeimes dat door het rijk driftig wordt gehanteerd. "Het snijden in de gezondheidszorg, het maatschappelijk werk, de culturele sector, dat gaat je niet in de kou- we kleren zitten. Het ver delen van meer is altijd gemakkelijker dan het verdelen van minder". "Toen ik in 1978 begon trof ik cha otische toestanden aan in Ende geest, bij de sociale dienst en ook in de culturele sector. Ik ben met een stuk opbouw bezig geweest waarvan ik vind dat dat heel re delijk van de grond is gekomen. Dat geeft veel voldoening". Er is met de WD heel goed een sociaal beleid te voeren", zegt hij even later. "Het klinkt misschien arrogant, maar ik vind dat ik een heel redelijk welzijnsbeleid Heeft u het als plaatstelijk WD-be- stuurder niet erg moeilijk met het regeerakkoord dat uw partij met het CDA heeft gesloten, waarin vergaande bezuinigingen wor den aangekondigd op uw be leidsterrein? En kan er nog wel meer bezuinigd worden in uw sector? "Kunnen kan altijd. Maar of het wenselijk is is een ander verhaal. Het verschil tussen de beleids doelstellingen van landelijke en plaatselijke politici is een groot probleem. Ik denk dat meer be zuinigingen geweldig veel pijn zullen doen. Daar heb ik in zoverre begrip voor dat ik ook van mening ben dat er harde maatregelen genomen moeten worden. Door het beter op elkaar afstemmen van voorzieningen kan er nog veel geld bespaard worden. Maar ik maak mij grote zorgen over verdergaande bezui nigingen. Wat mijn eigen terrein betreft kan ik de gevolgen nog niet overzien maar het zal zeker belangrijke consequenties heb ben. Onder meer voor de Bod- daertcentra die opgeheven zul len worden en de gezinszorg die een stuk terug zal moeten". "Als je in het verleden iets wilde liep je maar naar Den Haag voor subsidie. Dat heeft een ongebrei delde groei veroorzaakt in die sector. Daar betalen we nu de tol voor. Ik denk dat we de proble men Zoveel mogelijk in de alter natieve sfeer moeten oplossen. Het dagelijks bestuur van de ge meente wordt daardoor aanzien lijk bemoeilijkt. Maar ik ben nu eenmaal niet ingehuurd om achterover te zitten". "Het beleid zal er op gericht zyn de huidige voorzieningen zoveel mogelijk te handhaven. Er is geen ruimte voor uitbreidingen omdat je anders het het gehele stelsel van sociale voorzieningen op de helling zet. Ik heb begre pen dat we met de afslanking van de welzijnsvoorzieningen te ruggaan naar een niveau van rond 1972. Meer bezuinigingen zijn denk ik niet uitvoerbaar zijn omdat we dan op een r basis zitten". Cultuurbeleid Waar verwacht u de komende vier jaar de grootste problemen bin nen uw sector? "Een beetje samenhangend cul tuurbeleid voeren vind ik het moeilijkst. Maar ook bij de So ciale Dienst is het dweilen met de kraan open. Mijn zorgen lig gen ook bij de bibliotheken en musea. Daar begint het echt te knellen. De Lakenhal is hard aan uitbreiding toe, maar er is niet veel geld". "Tijdens de begrotingsbehande ling ben ik er van beschuldigd een afbraakbeleid te voeren of zelfs helemaal geen beleid. Ik heb erg veel moeite met dat soort benaderingen. Ik vind dat te po pulistisch. Dat mensen je naar de strot vliegen zonder een door dacht alternatief te bieden. Om een beleid te voeren heb je mid delen nodig. Dat betekent dat je de gemeentelijke belastingen eindeloos moet opschroeven om voorzieningen te handhaven of wel voorzieningen moet afbre ken". "Als men vindt dat de cultuur te hard wordt getroffen moet men zeggen in welke andere sector dan meer kan worden bezuinigd. Het is heel goedkoop om opposi tie te voeren, alleen maar om de oppositie. Als wethouder heb ik een verantwoordelijkheid die bo ven je eigen sector uitstijgt. Wan neer je ten gunste van de ene sec tor bezuinigt in de andere, breekt dóér weer de pleuris uit". "Je kunt het me toch moeilijk kwa lijk nemen dat ik de Leidse Schouwburg voor het LAK laat gaan. We beschikken over de oudste schouwburg van Neder land en het klinkt misschien heel cynisch wanneer je zegt dat er nog maar één voorstelling per jaar kan worden gegeven, maar daar gaat het wel naar toe. Het LAK komt in mijn visie daarom eerder voor bezuinigen in aan merking. Ik vind het nieuwe theater van het LAK ook veel te groot. Experimenteel toneel, waar ik een groot voorstander van ben, behoeft juist een kleine ruimte". Bejaardencentra strijd met het uitgangspunt de bejaarden zolang mogelijk zelf standig te laten wonen? "Nee, het aantal verzorgingsplaat sen voor bejaarden stijgt er niet veel door. Met de renovatie van een paar bejaardenhuizen zijn 54 plaatsen verloren gegaan, er ko men er nu 60 bij. Daarbij komt dat de bejaardencentra nu veel beter over Leiden zyn verdeeld. In de Stevenshof komen bejaar denwoningen maar die zullen in de tussensfeer liggen. Dat is ook goedkoper". Er wordt gewerkt aan een nota jon gerenbeleid. Hoe gaat dat beleid eruit zien? "De hoge werkloosheid onder jon geren is ontzettend. Er is niets gevaarlijker dan niets te doen hebben. Voorkomen moet wor den dat mensen op straat gaan rondslieren, volstrekt geen per spectief meer hebben. Daar moe ten we voor waken. Ik vind dat er specifieke maatregelen op lokaal niveau moeten komen om jonge ren in te schakelen in welk pro ces dan ook. Ze moeten ergens bij betrokken worden, een le vensdoel hebben. Het oplossen van de werkloosheid is een illu sie en daarom ben ik ook een fer vent voorstander van vrijwilli gerswerk met behoud van uitke ring. De huidige regelingen ma ken dat erg moeilijk maar we zijn hard bezig ruimere mogelijkhe den daarvoor te krijgen. In het plan van Van der Louw waren een aantal verplichtingen opge nomen. Daar was ik niet zo voor. Met verplichtingen schepje geen mentaliteitsverandering". WD en PvdA Sinds 1978 maakt de WD samen met de PvdA deel uit van het stadsbestuur. Een samenwerking die onlangs met vier jaar is ver lengd en waarvan Piet Hein Schoute zich een warm voorstan der toont. "Het is een goed voorbeeld van hoe het ook kan", zegt hij. "Histo risch gezien denk ik dat' WD en PvdA veel gemeen hebben. In elk geval niet eikaars tegenpolen zijn. Ik ben principieel voorstan der van samenwerking met de PvdA. Ook landelijk. Dat wil niet zeggen dat ik principieel tegen samenwerking met het CDA ben. Het is gewoon niet juist dat WD en PvdA elkaar uitsluiten. Het CDA heeft daardoor steeds een spilfunctie kunnen vervul len. En het is goed als die machtspositie eens doorbroken wordt. Dat laat zich ook plaatse lijk vertalen. Tot dusver is de sa menwerking met de PvdA ook bevredigend verlopen". Een prominent PvdA-er heeft ge zegd dat men van de WD niet veel last heeft omdat die partij voor een niet onbelangrijk deel bestaat uit mensen die van bui ten komen, hier hebben gestu deerd en zijn blijven wonen. "Het zijn passanten, politieke toeris ten. Bestuurlijk betekent het dat ze een zekere afstandelijkheid hebben ten opzichte van de pro blemen hebben. Je kunt merken dat ze hier niet geworteld zijn". "De leden van de WD-fractie blij ven, in tegenstelling tot het CDA en de PvdA, juist vrij lang in de raad zitten. De doorstromings graad in de WD is vrij laag dus daar kan het begrip passanten niet van afgeleid zijn. Dat WD- ers een zekere afstandelijkheid hebben ten opzichte van de pro blemen is misschien wel juist maar ik denk dat dat meer een liberale neiging, een soort relati- viteitsgevoel is". "Als je in Leiden hebt gestudeerd kun je ook best geworteld zijn in de stad. Ik ken de Leidenaar vrij goed. Het is niet het vriendelijk ste volk als je van buiten komt. Ze zeggen altijd alles ronduit. Maar een Zaanlander is ook vrij recht-aan-recht-toe. Dus wat dat betreft past die mentaliteit wel mij". Links gedrag De J.O.V.D. meent regelmatig links gedrag bij u te bespeuren. Wat vindt u daar van? "Ik ben liberaal in hart en nieren. Als bepaalde mensen mij een eti ket willen opplakken is dat meer een probleem voor hen dan voor mij. Zolang de partij mij zonder discussie tweede op de lijst zet en ik de overgrote meerderheid van de leden op 1 september kon overtuigen van het fractiestand punt inzake de collegevorming, dan is er toch voldoende vertrou wensbasis. Ik hóud niet zo van die links-rechtsdiscussie. Ik heb wel een aantal opvattingen die links van midden staan ja, maar naar mijn mening zijn dat liberale opvattingen". LEIDEN - Tien jaar geleden had hij dat uitstekende viswater in Leiderdorp ontdekt. Mijn stek kie: als er één dat met recht kon zeggen dan was hij dat dus wel. de 71-jarige Hagenaar. De waterpolitie kwam af en toe langs. Twee keer per jaar. Hooguit. Of ze zijn visakte even mochten zien? Dat was nooit een probleem, want heus: zijn akte was altijd in orde. Dit jaar echter was ér opeens een agent naar hem toegekomen, die had gevraagd of hij ook toe stemming van de eigenaar had, want hij viste in privé ei gendom. Op 7 juni was dat ge weest. Had-ie van opgekeken, van die vraag. Want zeg nou zelf: als je een straat nadert met éénrich- tingverkeer, dan wordt dat toch aangegeven met borden? door Wim Brands Nou dan; bij dat water stond helemaal geen bord. "En bo vendien: ik heb in al die jaren toch wel zo'n veertig agenten van de waterpolitie gezien en niet één zei: heeft u wel een spe ciale vergunning". De Hagenaar, die tegen de politie had gezegd dat hij zijn straf desnoods wel wilde uitzitten, kreeg even later van de officier te horen: "Volgens mij bent u schuldig. Ik eis een boete van dertig gulden". De verdachte begreep dat niet en wilde de officier er nog eens op wijzen dat hij van de prins geen kwaad wist. De rechter, die de verdachte al eerder op de morgen tot stilte had ge maand omdat deze in de zaal iets te hard praatte met een buurman, maakte nu gebruik van zijn hamer. En zei vervolgens gebiedend: "U Spreekt Nu Alleen Nog Maar Tot Mij". Weer wilde de ver dachte over dat bord beginnen - hij kreeg er maar geen genoeg van. De rechter wel. "Volgens mij bent u schuldig, maar ik zal u geen boete opleggen". Hij vond het naar eigen zeggen maar een onbenullige zaak. Katten en Konijnen De al wat oudere vrouw, die vo rig jaar nog in Leiden woonde en tegenwoordig in Culemborg, dacht dat een ordinaire buren- vete eigenlijk de oorzaak van alle ellende was. "Liep mijn kat op de schutting, dan kon den ze dat al niet hebben". Vorig jaar op 14 augustus wer den de vijf katten en twee ko nijnen van de vrouw door de politie opgehaald. De hokken waren vervuild, er was voedsel noch water aanwezig voor de konijnen en de katten hadden bovendien de zogenaamde niesziekte onder de leden, kort om: dierenleed. "De beesten waren van m'n doch ter", vertelde de vrouw gister morgen tegen de kantonrech ter. "Die was er niet, ik ook niet trouwens, maar m'n andere dochter heeft op die beesten ge past. En goed ook, want ze had den een prima conditie". En het negatieve oordeel van de Leidse dierenarts dan? "Ach", zei de vrouw, "ze kunnen zoveel zeggen. Kijk, mijn katten zou den de niesziekte hebben, nou, laat ik u dan vertellen dat ze daar dood aan gaan. Maar mijn katten leven nog hoor! Niesziekte, niesziekte..als wij een keer niezen, dan wil dat toch ook niet zeggen dat we een ernstige ziekte hebben. Dan zijn we gewoon een beetje ver kouden". Het moment was aangebroken waarop de vrouw met bewijs materiaal voor de dag wilde komen. Ze opende een tas, zo eentje waarin je voor een hele week, boodschappen kunt ha len, en pakte daaruit een grote zak kattenvoer. "Kijk eens aan", riep ze triomfantelijk, "dit krijgen mijn katten. Dit!" Vervolgens begon ze te rammelen met een potje waarin bij nader inzien vitamines bleken te zit ten. Kregen ze ook, die dieren van haar. "Ik zou mijn dieren mishandelen! Ik!". Foto's, die had ze ook bij zich. Of de rechter maar eens wilde kij ken naar die kat op tafel; en ja, die hamster op de foto was ook van kaar". "Goed", verklaarde de rechter even later, "iedereen heeft genoten van uw demon stratie en ik zou nu willen zeg gen: genoeg. Het woord is aan de officier". En die bleef er bij dat de dieren wel degelijk slecht waren verzorgd. "Des kundigen hebben volgens mij genoeg bewijzen geleverd". Eis: honderd gulden boete en boven dien honderd gulden voor waardelijk. De verdachte nam het woord weer en vertelde dat iemand eens had gezegd: "Goh..wat zijn jullie toch een dierenvrien den". Ze bedoelde maar. "Me vrouw!", riep de rechter haar tot orde. Gepakt en gezakt ver liet ze even later de zaal, na een boete van negentig gulden te hebben gekregen. Wandkleden In de tentoonstellingsruimte van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat is van 10 november tot 1 december een tentoonstelling te zien van wandkleden (applicatie- werk), die door Hetty Pias mans uit Noord-Brabant zijn gemaakt. De openingstijden zijn op maandag, woensdag en donderdag van tien uur tot half negen, op dinsdag en vrijdag van tien tot half zes en op zaterdag van tien tot Film voor vrouwen In het Volkshuis. Apothekers- dijk 33, is morgen een film- ochtend voor vrouwen, waar op de documentaire 'Dochters van de Nijl' wordt vertoond. Deze film gaat over het leven van mensen op het Egyptische platteland, waarbij familie- en gezinsonderwerpen aan de orde komen. Verschillende ri tuelen waarbij de Islamiti sche godsdienst een rol speelt, konden door de - westerse vrouwen van het filmteam worden gefilmd. De filmoch tend begint om half tien; er is kinderopvang. Kinderfilm Speciaal voor jongere kinderen en andere liefhebbers van sprookjes vertoont K&O (Ou de Vest 45) morgenmiddag de film "Sneeuwwitje en de ze ven dwergen". De voornaam ste rollen in deze Nederlandse film worden door kinderen gespeeld. Aanvang half drie. Archeologie n de serie archeologische na jaarslezingen die in het mu seum van oudheden (Papen gracht) worden gegeven, spreekt de Egyptoloog drs. J. van Dijk vanavond over het onderwerp "Het graf van de Tia's te Sakkara". Dit graf werd tijdens een recente expeditie in de Sakkara- woestijn opgegraven. Tia was directeur van een schat- huis en zijn echtgenote was de zuster van Ramses II. De le zing begint om acht uur. Muziek In sociëteit The Jam, 2e Binnen vestgracht, treedt morgen avond de band Epoxy op. De ze groep die new wave-pop speelt, bestaat uit zanger Mart van der Linde, drum mer Wim Hilgeman, bassist Rob Zaalberg, gitarist Albert Zaalberg en saxofonist/toet senist Hans Kleiber. Het op treden begint om half elf. Duivensport De kampioenen bij postduiven vereniging Het Oosten over het seizoen 1982 zijn in de ca tegorie oude duiven W. v.d. Nieuwendijk; jonge duiven B. Singeling; navluchten L. v.d. Nieuwendijk; generaal kampioen W. v.d. Nieuwen dijk; aangewezen generaal W. v.d. Nieuwendijk; vitesse W. v.d. Nieuenwdijk; fond W. v.d. Nieuwendijk en midfond W. v.d. Nieuwendijk. Ouder worden Het dienstencentrum binnen stad organiseert donderdag om half drie een themamid dag onder de titel "ouder worden, wonen en gezond heid". Deze bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van het Volkshuis, Apo- thekersdijk 33. Het is de be doeling met ouderen in ge sprek te komen over zaken als veiligheid in en buiten het huis, hulpverlening van in stellingen of vrijwilligers, eenzaamheid, vrijetijdsbeste ding, al dan niet zelfstandig wonen e.d. Vooraf wordt een film vertoond waarin een aantal van deze onderwer pen aan de orde komt. Ook is er een tentoonstelling met fo to's en knipsels. De bijeen komst is bedoeld voor oude ren van ongeveer 55 jaar af en vrijwilligers in het oude renwerk. Bazaar De bejaarden-handwerkclub van clubhuis Matilo (Zaan- straat 126) houdt donderdag middag van twee tot vijf uur een bazaar. De dames van de ze club, die elke donderdag bijeen komen, willen de din gen die zij het afgelopen half jaar hebben gemaakt, verko pen. De opbrengst is voor de club zelf. Welfare In het nieuwe gebouw van het Rode Kruis aan de Apollo- laan 1B wordt donderdag een verkoop-tentoonstelling ge houden. Te koop zijn hand werken en handvaardig heidsartikelen die vele lang- durig-zieken en gehandicap ten met de hulp van Welfare vrijwilligsters hebben ge maakt. De openingstijden zijn 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven tot negen uur. Hawaii M.J.H. Kortselius houdt don derdagavond een voordracht met dia's over zijn reis naar Hawaii. Hij doet dat in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade, op uitnodi ging van de Kon. Ned. Na tuurhistorische vereniging, afdeling Leiden. Aanvang acht uur. Vrouwenfilm In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 72, draait donderdag de film "Die bleierne Zeit" van Margaretha von Trotta. De film is gebaseerd op het le vensverhaal van de zusters Ennstin, van wie er één tot de Baader-Meinhofgroep heeft behoord. De beide zusters zijn elk op hun manier betrokken bij de opstand van de jaren zestig. De film wordt 's avonds twee maal vertoond: om half acht en om half tien. Wethouder Schoute: "als bepaalde mensen mij een etiket willen opplakken, is dat meer een probleem voor hen dan voor mij". Leiden DINSDAG 9 NOVEMBER 1982

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4