LEIDSCH DAGBLAD Belastingfraude omvangrijl iji j H t jpfi Stroomverbruik daalt dit jaar twee procent y 7 Tolheffing kan niet voor 1985 Schwietert jokt over carrière Russen sloten tunnel af: 1100 man gestikt Acties "Schuimkraag" en "Goudtand" leveren 235 miljoen op mmmmm Gevlucht met speedboot na m ihb*1 bankoverval Planbureau: korter werken en lager loon C&A's KoopjesNieum, {Alléén deze weekopi 35r 39r 45r is toch voordeliger! DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj.-hootdredacteur R.D. Paauw No. 36930 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bimu waeSmgen 2311 BG Mn Voor M m n cobton DEN HAAG (GPD) - Ex-NOS-me- dewerker Charl Schwietert, nu staatssecretaris van defensie, is geen doctorandus zoals hij eer der heeft gezegd. Eind vorig jaar, toen Schwietert een benoeming tot directeur voorlichting op het ministerie van financiën op zak had, heeft hij zich aangediend als drs. Het ministerie heeft dat niet geverifieerd. Tegenover deze krant heeft Schwietert nog vorige week ge zegd dat hij is afgestudeerd in de politicologie. Nu blijkt dat hij zijn studie politicologie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam na zijn kandidaats examen in 1963 niet heeft voort gezet. De drs.-titel is in Neder land beschermd en mag alleen worden gevoerd na een met suc ces afgelegd doctoraalexamen. Dat heeft Schwietert niet ge daan. Tot nu toe is trouwens evenmin zeker of hij zijn kandi daats heeft behaald. De Amster damse universiteit w^il over geen enkele voormalige student in lichtingen verstrekken. Schwietert stelt zelf dat hij in 1966 in Californië aan de Berkeley University de titel Masters De gree heeft behaald na twee jaar studie aldaar. Schwietert vindt dat die opleiding gelijk staat aan de Nederlandse doctoraalstudie. Daarom zou hij zich drs. hebben genoemd. Volgens de Neder landse wet is dat onmogelijk. Uit het officiële defensiebericht blijkt overigens dat Schwietert ook zijn tijd als dienstplichtig soldaat bij de infanterie en de in die tijd gevolgde officiersoplei ding niet heeft afgemaakt. Hij ging in 1963 (na zijn afgebroken studie in Amsterdam) in dienst maar werd in 1964 buitengewoon dienstplichtig verklaard omdat hij het bedrijf van zijn vader moest leiden die plotseling ziek werd. De nieuwe staatssecretaris heeft de verwarring rondom zijn persoon nog verder vergroot door zich ook onduidelijk uit te laten over zijn partijlidmaatschap. Zelf ver klaarde hij vorige week bij zijn benoeming dat hij al twee jaar lid is van de WD. Volgens de partij staat hij slechts enkele maanden als lid geregistreerd. Wat de ver warring vergrootte was zijn be wering in een toevallig deze maand verschenen interview in het blad Partner dat hij van geen enkele partij lid is. Schwietert verklaarde dat dat een leugen om bestwil is geweest om zijn objec tiviteit als NOS-redacteur niet in diskrediet te brengen. Leidse filmers ki coup verzeild (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/LEIDEN - Drie medewerkers van de Leidse filmstudio JPS zijn in Opper- Volta verzeild geraakt in de staatsgreep die daar het afge lopen weekeinde is gepleegd. Omdat de verbindingen met dit Afrikaanse land op het ogenblik slecht zijn is nog niet bekend hoe de drie filmers het maken: De drie medewerkers, Marcel Verstappen, Peter Bloemen- daal en Erik van der Belt, zijn naar Opper-Volta gegaan om opnamen te maken voor een film over het Noordwijkse Opper-Volta project. Amerika wenst Turkije geluk WASHINGTON (DFP) - De Ver enigde Staten hebben het mili taire bestuur in Turkije gefelici teerd met de pogingen "de de mocratie te herstellen en een grondwettelijke regering te vor men". Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Hughes, gezegd naar aanleiding van de volksraadpleging die zon dag is gehouden. Hij voegde eraan toe dat de nieuwe Turkse grondwet "een basis vormt voor een democratische regering". "De Amerikaanse re gering heeft er vertrouwen in dat het proces van het herstel van de democratie en de politieke insti tuties zal voortgaan". 'Miss World' zonder bont LONDON (AP) - Militante die renvrienden hebben weten te voorkomen dat het meisje dat volgende week in Londen tot miss World gekozen zal worden een bontjas krijgt. De jassen die zouden worden aangeboden, vertegenwoor digen een waarde van een kleine 25.000 gulden. De demonstranten protesteren tegen het fokken van en het jagen op dieren om hun pels. Het besluit om geen bontjas te geven werd genomen na dat een organisatie gedreigd had bij de miss World-verkie- zingen het podium te bestor- ISLAMABAD (AFP) - In eèn tunnel ten noorden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel zou zich vorige week een geval van massale verstik king van 700 Russische soldaten en 400 Afghaanse burgers door uitlaat gas hebben voorgedaan. De Russen sloten de grote tunnel af toen zij bij de botsing van een tankauto met brandstof met het eerste voertuig van een Russisch militair konvooi dachten te worden aangevallen. Maar de motoren van de voertuigen die in de tunnel - zonder ventilatiesysteem - werden opgesloten liet men volgens de berichten wegens koude door draaien. In totaal zouden volgens de voorzichtige raming elfhonderd personen zijn gestikt en nog eens honderden met ernstige verstikkingsverschijn selen uit de tunnel zijn gehaald. Dit is vandaag vernomen in westelijke diplomatieke kringen in Islamabad in Pakistan. Tonnen weg bij Rabo AALSMEER - De overvallers die gisteren de Rabo-bank aan de Stationsweg in Aalsmeer (foto boven) van enkele honderddui- zenden guldens beroofden zijn óp eèn bijzondere manier ontko men aan hun achtervolgers. Met de buit stapten ze in een speedboot (foto onder), waarmee ze op hoge snelheid door een aantal sloten raasden. De boot werd later door de politie gevon den aan de Aalsmeerderdijk. Ge tuigen hadden daar de waar schijnlijk drie overvallers in een auto zien overstappen. De overval ging zo snel in zijn werk dat het bankpersoneel niet zag hoeveel overvallers er precies waren. De haastige vlucht werd gemarkeerd met vele ronddwar relende bankbiljetten. Een inten sieve zoekactie met onder meer een helikopter en een vliegtuig had geen resultaat. PLO: Israël erkennen op voorwaarden CAIRO (UPI) - De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO heeft de Egyptische minister van bui tenlandse zaken gezegd bereid te zijn Israël voorwaardelijk te wil len erkennen. Een voorwaarde is dat de Verenig de Staten zich garant stellen voor deelneming van de PLO aan vre desonderhandelingen over het Midden-Oosten. De nieuwe en gematigde opstelling van de PLO zal door minister Ali, die zich op het ogenblik in Cana da bevindt, aan de Amerikaanse regering worden overgebracht. Af en toe regen Veel bewolking en enige tijd regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 8 gra den, middagtemperatuur ongeveer 11 gTaden. Harde zuidwestelijke wind, windkracht 7. 10 november 1982 Waterstanden 10.44 en 23.25 i 18.44 uur. ARNHEM (GPD/ANP) - Het stroomverbruik in Nederland daalt dit jaar met twee procent, met name door een scherpe te rugval in het grootverbruik. Vooral in de petrochemie en de papierindustrie is sprake van een sterke vermindering in het stroomverbruik. In Rotterdam- Europoort bedraagt de daling tien procent, onder meer door het sluiten van raffinaderijen. Dat is vandaag meegedeeld door woordvoerder G. van Wijk van de samenwerkende electriciteits- produktiebedrijven (SEP). Een verdere daling van het stroom verbruik bij kleinverbruikers (woningen) wordt niet verwacht. De daling van het stroomverbruik heeft gevolgen voor de totale ca paciteit (op dit moment 15.000 megawatt). Het totaal opwek kingsvermogen in ons land zal in ieder geval tot 1990 niet hoeven te groeien. Bij de elektriciteitsbe drijven erkent men dat nieuw bouw van centrales op zijn minst „op de tocht" staat, ook om fi nanciële redenen. Dat geldt ook voor de in Dordrecht geplande steenkool-gestookte centrale, die in 1987-'88 gereed zou zijn. De kosten van deze cen trale worden thans geschat op 1,5 miljard gulden, eventuele extra kosten door strengere milieu-ei sen niet meegerekend. Er loopt nog een beroepsprocedure van de SEP tegen de zware milieu- eisen rond de Dordtse centrale, de bouw omstreden is. In het dichtbevolkte gebied staat al een centrale. Van Wijk betwijfelt verwacht dat de centrale in Dordrecht om ca paciteitsredenen niet nodig zal zijn, maar wel ter vervanging van oude centrales en vanwege de overschakeling van olie op steen kool. Mede door deze centrale zou van het totaal vermogen in 1990 ongeveer 40 procent op ko len draaien. Op kolen stoken al de centrales in Nijmegen en Geertruidenberg (totaal 1600 mil joen watt). Miljoen aan juwelen uit auto gehaald BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Drie of vier mannen hebben de afgelopen nacht dertien koffers met juwelen gestolen uit een personenau to in het Zuidhollandse Ber- kel en Rodenrijs. De ver koopwaarde van de juwelen bedraagt een miljoen gulden. De daders maakten zich van de koffers meester door een ruit van de auto in te slaan en door het slot van de koffer bak met twee schoten uit een jachtgeweer kapot te schie ten. Hierop ging een sirene loeien van een waarschu wingssysteem waarmee de auto was uitgerust. De eigenaar ontwaakte hier door uit zijn slaap en kon de dieven, die nylonkousen over hun hoofd hadden, nog net zien wegrijden in een kleine personenauto. DEN HAAG (GPD) - Een verdere stijging van de werkloosheid kan in de komende jaren slechts wor den voorkomen door werktijd verkorting met gelijktijdig inle veren van loon. Wordt alleen vol staan met het terugbrengen van het financieringstekort met één procent per jaar naar 5 procent, dan zal in de komende vier jaren de werkloosheid oplopen naar het miljoen. Dit staat in berekeningen, die het Centraal Plan Bureau heeft ge maakt voor de commissie ont wikkeling nationale economie van de Sociaal Economische Raad. Deze commissie hoopt op DEN HAAG (GPD) - De belastingdienst heeft ontdekt dat er op grote schaal belastingfraude is gepleegd door hore- ca-bedrijven en tandartsen. In totaal werden 15.000 be drijven in de horeca-sector en 1796 tandartsen onder zocht. De acties - gehouden onder de namen 'Schuimkraag' en 'Goudtand' - leveren de schatkist 235 miljoen gulden op. De resulaten van het onderzoek zijn vorige week voor vertrouwelijk onderzoek ter inzage gestuurd naar de Tweede-Kamercommissie voor belastingzaken. De grootste fraude werd ontdekt bij de horeca. In totaal kreeg de schatkist 355 miljoen gulden te weinig aan inkomsten binnen. Het onderzoek strekte zich uit van de fabrikant en de groothan delaar tot de kleinhandel en de horeca-exploitant. Horeca-ex- ploitanten rommelden het meest met de aanslagformulieren. In totaal bleek 340 miljoen gulden aan omzet en 275 miljoen gulden aan winst niet voor de belastin gen te zijn opgegeven. Rekening houdend met bezwaarschriften en invorderingseffecten hoopt de belastingdienst alsnog 220 miljoen gulden te kunnen innen. Tegen 12 horeca-ondernemers is inmiddels een strafrechtelijke vervolging ingesteld. Tandartsen Het onderzoek bij de tandartsen was in eerste instantie gericht op het ontdekken van verzwegen ontvangsten en daardoor te wei nig betaalde belasting. In 70 pro cent van de gevallen bleek spra ke te zijn van onjuiste belasting aangifte, waarbij in totaal 21 miljoen gulden aan inkomsten werd verzwegen. In 91 gevallen ging het om een correctie op het inkomen van meer dan 50.000 gulden. Een aantal belasting plichtigen is aangemeld bij de Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst Daar zijn onder meer negen veroordelingen uit voortgekomen. Ook is een onder zoek gehouden onder tandtech- nici, waarbij 3 miljoen gulden werd opgespoord. Het onderzoek bij tandartsen en tandtechnische bedrijven levert de schatkist 15 miljoen aan gul den op en heeft volgens de belas tingdienst veel gegevens opgele- Surséance voor Gerard de Lange ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft Gerard de Lange (witgoed) vandaag uit stel van betaling verleend. De vrees bestaat dat 20 van de 150 personeelsleden ontslagen zul len moeten worden. Bij de op stelling van het reddingsplan wordt uitgegaan van sluiting van acht van de 45 filialen. verd over verwante bedrijven, zoals juweliers en handelaren in edele metalen. Preventief Een ander voordeel is volgens de belastingdienst de preventieve werking die van het resultaat van deze acties uitgaat. Belasting plichtigen in andere bedrijfstak ken zullen zich eerder bedenken voordat zij fi-aude plegen, als zij weten dat de belastingdienst tot dergelijke onderzoeken in staat IS PAGINA'S A Nederland gebonden aan bouw Kalkar Drie nieuwe jeugd series bij NCRV-tv Vakbondsleider Polen opgepakt Orders raken op in scheepsbouw Rijk loopt miljoenen mis DEN HAAG (GPD) - Hoewel het regeerakkoord van het nieuwe kabinet-Lubbers ervan uitgaat dat er volgend jaar al tol moet worden geheven bij een aantal oeververbindingen in de omge ving van Amsterdam en Rotter dam, kan een dergelijke maatre gel waarschijnlijk niet eerder dan in 1985 worden ingevoerd. Hierdoor zou de staat volgend jaar 85 en het jaar daarop 170 mil joen gulden mislopen. Ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat bekij ken op het ogenblik of eerdere invoering van de tolheffing mo gelijk is, maar houden er voorlo pig ernstig rekening mee dat met de juridische en technische voor bereiding enkele jaren gemoeid zullen zijn. Een bijkomende fac tor is de weerstand die bij de des betreffende gemeenten zou kun nen rijzen tegen de voorgeno men tolheffing. Tol zou geheven moeten worden bij de bestaande vaste oeverver bindingen die het Noordzeeka naal kruisen bij Velsen en Am sterdam, Nieuwe Waterweg en Nieuwe Maas bij Vlaardingen, Rotterdam en IJsselmonde en de Noord bij Alblasserdam. De maatregel zou van kracht moe ten blijven tot 1993. Van de op brengsten zou 1150 miljoen ge bruikt moeten worden voor de bouw van nieuwe oeververbin dingen. Genoemd zijn een nieuwe verbin ding bij Schellingwoude aan de oostkant van Amsterdam, een Wijkertunnel bij de 'Velsertun- nel, een tunnel onder de Noord ter vervanging van de bascule- brug en de verbreding van de Van Brienenoordbrug bij Rotter dam. 17 november een concept-advies af te ronden, dat op 16 december door de SER zal worden bespro ken. In het concept-advies beve len werkgeverorganisaties, vak beweging en deskundigen aan naast bezuinigingen ook werk tijdverkorting met tegelijkertijd loonsverlaging toe te passen. Uit de berekeningen van het Cen traal Plan Bureau blijkt dat in voering van arbeidstijdverkor ting met 2,5 procent per jaar overeenkomt met 240.000 banen. Ook loonmatiging kan een rem zetten op de werklooshcidsgroei. Het CPB spreekt van 100.000 mensen. Winterswarme jacks voor jongens en meisjes. 86-122 Ook ln de maten 128-152 En In de maten 188-176 (EBBE*®*®3

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1