Orders raken op bij scheepsbouw Tegenvaller voor Hoogovens C Opleving in luchtvaart niet binnen twee jaar J Fotobranche zoekt naar nieuwe markt Beurs Amsterdam Kort zakelijk Cebosine vreest sluitingen marktberichten Intelligent spanen bij Mees &Hope met de Meesrente-rekening. Beufsoverzicht DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 Wereldhave Wereldhave, (beleggingsmaat schappij in onroerend goed) heeft er begrip voor, dat het pen sioenfonds PGGM het overleg over een bod op Wereldhave heeft beëindigd. Wereldhave stelt echter wel, dat in het onderling overleg van meet af aan duidelijk was, dat zij geen vrijheid had een bedrijfsonder- zoek aan PGGM toe te staan als het pensioenfonds zich niet van te voren zou vastleggen op grondslagen voor de berekening van het bod. PGGM maakte afgelopen vrijdag bekend, dat het fonds van We reldhave geen bedrijfsgegevens kreeg, die het nodig had voor de bepaling van de hoogte van het bod. PGGM zei het te betreuren, dat de besprekingen over de voorwaarden van het onderzoek in zo'n laat stadium moesten worden beëindigd. In het persbericht van gisteren liet Wereldhave verder weten, dat PGGM geen afspraken wilde ma ken over de hoofdpunten van het toekomstige sociale en economi sche beleid, die van wezenlijk belang zijn voor de positie van het personeel, aldus Wereldhave. Iglo Iglo is van plan het personeelsbe stand verder te verminderen met ongeveer 130. Dit plan is door de directie voorgelegd aan de on dernemingsraden en de vakbon den. De oorzaak van die verdere inkrimping is de achterblijvende omzet. In totaal zal Iglo het huidige perso neelsbestand van 1050 terug brengen tot ongeveer 840. De di rectie zegt dat daarbij gedwon gen onslagen niet kunnen wor den voorkomen, hoewel er naar wordt gstreefd deze ontslagen zoveel mogelijk te beperken. Ondanks inspanningen de omzet te verhogen, wordt voor 1982 een aanzienlijk verlies verwacht. Iglo heeft de verwachte omzetverho- ging door de economische terug gang niet kunnen realiseren. Walvisvangst Japan, de Sowjet-Unie, Chili, Noorwegen en Peru hebben offi cieel protest aangetekend tegen het in 1986 van kracht wordende algehele verbod op de commer ciële walvisvangst. Dat heeft de Internationale Commissie voor de Walvisvaart (IWC) gisteren meegedeeld. De protesten bete kenen dat de vijf landen zich niet aan het verbod gehouden achten. Tijdens haar jaarvergadering in Brighton besloot de IWC op 24 juli jl. tot het vangstverbod nadat er jaren op het scherp van de sne de over was gedebatteerd tussen voqr- en tegenstanders van de commerciële walvisvaart. Brazi lië, IJsland en Zuid-Kprea heb ben wel tegen het verbod ge stemd maar hebben geen for meel protest ingediend. De Verenigde Staten hebben ge dreigd handels- en visserijsanc ties te treffen tegen landen die GENÉVE (ANP/Reuter) Het zal nog zeker twee jaar duren voor dat er een eind komt aan de fi nanciële problemen van de grote luchtvaartmaatschappijen. Knut Hammerskjöld, algemeen direc teur van de International Air Transport Association (LATA), zei dit gisteren in zijn toespraak waarmee hij de jaarvergadering van de organisatie in Genève opende. De IATA schat het geza menlijke verlies van de 122 aan gesloten lijndienstmaatschappij en voor 1983 op 2,3 miljard dollar en voor 1984 op 1,4 miljard. Hammerskjöld zei erbij dat deze ramingen nog aan de optimisti sche kant zouden kunnen zijn als er van het herstel van de we reldeconomie waarop vele reke nen niet terecht komt en de vraag naar luchtvervoer niet gaat toenemen. Dit jaar zullen de IA- Economie een verlies van meer dan twee miljard dollar lijden. Aan het be gin van het jaar werd nog ge hoopt dat het bij 1,9 miljard zou blijven. De grote luchtvaartmaatschappij en hebben het zwaar te verduren als gevolg van de recessie, de achteruitgang van het toeristen verkeer die de inflatie meebrengt de stijging van de rente met in 1981. De hoge rente is voor de luchtvaart een ernstig probleem omdat grote bedragen moeten worden ge leend voor het aanschaffen van nieuwe zuinige vliegtuigen. Volgens Hammerskjöld hebben de luchtvaartmaatschappijen de problemen gedeeltelijk aan zich zelf te wijten omdat ze met teveel vliegtuigen blijven vliegen. De IATA heeft daar al meermalen recties vinden dat een andere maatschappij maar moet inkrim pen en houden teveel capaciteit voor het geval de vraag plotse ling begint toe te nemen. "De koek is echter niet groot genoeg voor de happen die iedereen wil en denkt te kunnen nemen", al dus Hammerskjöld. IATA-president Armin Baltens- weiler, voorzitter van de raad dat het aan "collectieve grenst als de luchtvaartmaat schappijen driftig op hetzelfde segment van de markt blijven ja gen terwijl hun pogingen onder de huidige economische omstan digheden tot mislukken ge doemd zijn. Het is al even zinloos om in een recessie extra capaci teit op de markt te brengen al leen omdat de inkomsten daaruit dringend nodig zijn". De gisteren begonnen jaarvergade ring van de IATA zal hoofdzake lijk gewijd zijn aan de bespre king van mogelijkheden om uit de rode cijfers te geraken. Over de tarieven zal pas in de volgen de vergadering van de tariefcom missie van de organisatie op 16 november, worden beraads laagd. Het is geen geheim dat be sloten zal worden tot een algeme ne verhoging van de tarieven voor het vervoer van passagiers In '86 weer oliecrisis? WASHINGTON (UPI/Reuter) Als er volgend jaar een be scheiden herstel van de we reldeconomie optreedt zal de vraag naar olie uit staten van de Organisatie van Olie-ex porterende Landen (OPEC) zo sterk toenemen dat er in 1986 een nieuwe oliecrisis valt te verwachten. Dit is de belangrijkste conclusie van een studie van het Ameri kaanse onderzoeksinstituut Cambridge Energy Research Associates. De studie is geschreven dor Bijan Mossavar-Rahmani, een voormalig lid van de Iraanse delegatie bij de DELFT (ANP/DPA) - Een groot aantal Nederlandse werven dreigt binnen een afzien bare termijn in problemen te komen omdat hun orderportefeuille in die periode leeg raakt en het binnenhalen van nieuwe opdrachten steeds moeilijker wordt. Dat komt met name door de steeds toenemende beschermende ten densen binnen de landen van de Europese Gemeenschap (voor beelden België en Italië), de voortdurende crisis in de nieuw- bouwmarkt voor zeeschepen (ge zien de slechte vrachtprijzen), baggervaartuigen alsmede de stagnerende reparatiemarkt en de expansieve scheepsbouwpoli- tiek van een land als Zuid-Korea. Dit schrijft de vereniging van scheepsbouwers, Cebosine, in Delft naar aanleiding van de ont wikkelingen in de Nederlandse scheepsbouw in het derde kwar taal van dit jaar. Het orderboek is vrijwel constant gebleven ten op zichte van eerdere kwartalen in 1982. Het verwerven van nieuwe opdrachten is echter zeer moei lijk. De huidige orderportefeuille biedt volgens directeur Hupkes van de Cebosine werk tot uiter lijk eind 1983. Ook in de bouw en de reparatie van binnenvaartschepen, traditio neel een belangrijke tak van de Nederlandse scheepsbouwin- dustrie, is volgens de Cebosine duidelijk de klad gekomen. Nieuwbouwopdrachten worden praktisch niet meer verstrekt, het aantal opdrachten voor repa ratie en onderhoud is daarnaast sterk teruggelopen. De orderportefeuille van de Neder landse werven is het afgelopen jaar in omvang weinig veran derd. Eind 1981 waren 117 sche pen met een waarde van 2,33 mil jard gulden in bestelling, medio 1982 124 schepen met een waar de van 2,54 miljard en begin ok- tobe rl982 125 schepen meteen ?en West-Duitsland De wereldscheepsbouw zal pas in 1986 opleven. In 1984 of 1985 treedt er een dieptepunt op en zal er tussen de elf en dertien miljoen bruto register ton (brt) worden geproduceerd, zo heeft de voorzitter van het verbond van Westduitse scheepswerven, Michael Budczies, verklaard. Tot nu toe was 1980 het slechtste jaar met 12,6 miljoen brt. Halverwege de jaren zeventig werden er nog schepen van in totaal dertig mil joen brt. gebouwd. Volgens Lloyd's Scheepsregister liepen er de eerste helft van dit jaar schepen van in totaal 8,4 mil joen brt. van stapel en werden er orders geplaatst voor in totaal 6,5 miljoen brt. De orderportefeuille verminderde dan ook van 35,3 miljoen brt. eind vorig jaar tot 32,8 miljoen brt. eind juni dit jaar. Volgens Budczies zijn de Westduitse werven ernstig ge troffen door de slechte gang van zaken in de wereldscheepsbouw; ze hebben maar tot halverwege volgend jaar werk. Budczies schrijft de vermindering van de vraag naar schepen toe aan de achteruitgang van de goe derenstroom over zee. In sep tember lag ongeveer tien procent van de wereldkoopvaardijvloot stil. Hij deed een beroep op de Westduitse regering de "interna tionale subsidieconcurrentie" te verminderen en maatregelen die een eerlijke mededinging in de weg staan op te heffen. De wer- moeten meer kunnen inves- 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 924031. Haarlem, Houtplein 8; (023) 3159 50. Bonden vrezen gedwongen ontslagen IJMUIDEN (GPD) - Hoogovens zal dit jaar niet de verwachte 4,8 mil joen ton staal produceren, maar slechts 4,1 miljoen ton. Dat heeft een woordvoerder van het be drijf maandag bevestigd. Vol gens de Industriebonden FNV en CNV is de situatie op de staal- markt zo dramatisch verslech terd, dat gedwongen ontslagen bij Hoogovens niet langer zijn uitgesloten. Volgens de beide bonden heeft de raad van bestuur tegenover hen verklaard dat er volgend jaar bij Hoogovens 1900 banen zullen verdwijnen. Dit zijn er 600 meer dan waar tot nu toe van werd uit gegaan. Een en ander zou het ge volg zijn van het feit dat nieuwe investeringen, die 600 banen op leveren, zijn uitgesteld. Verder heeft Hoogovens, zo zeggen de Industriebonden FNV en CNV, laten weten dat het een aantal voor de komende jaren ge plande bezuinigingsmaatregelen versneld zal uitvoeren. Een woordvoerder van Hoogovens zei vanmorgen dat het niet juist is dat er volgend jaar 1900 banen verdwijnen. Wel gaf hij toe dat een aantal investeringen wordt uitgesteld en dat besparingen versneld worden doorgevoerd. De woordvoerder sloot niet uit r mogelijk meer mensen zul len verdwijnen dan tot nu toè is aangenomen. Hoogovens gaat er in het in juli ge presenteerde toekomstplan van uit dat er in 1985 18.000 werkne mers zullen zijn. FNV-bestuur- der Hil Peperkamp verklaarde desgevraagd: „Wanneer je je oor in het bedrijf te luisteren legt, hoor je heel andere getallen, bij voorbeeld 16.000 werknemers. Ik acht dergelijke getallen bepaald niet onrealistisch en hecht er ze ker waarde aan". Zowel Peperkamp als zijn CNV- collega Swart achten gedwongen ontslagen niet langer onmoge- lijk. Swart: „Geen gedwongen ontslagen, ik geloof er niet meer in, tenzij Hoogovens alsnog be gint met het invoeren van ar beidstijdverkortingen". Peper kamp verklaarde dat „gedwon gen ontslagen hoe dan ook moe ten worden voorkomen, maar dat het erg moeilijk zal worden". Een andere woordvoerder van Hoogovens zei vanmorgen dat binnenkort een groot deel van de walserij een week zal worden stilgelegd, omdat er geen werk is. Hij sloot niet uit dat ook ande re sectoren van het bedrijf een week zouden worden gesloten. LEIDEN - De aanvoer bij de Leide vee markt was vandaag 3456, met gisteren erbij een totaal van 4898. Slachtrunde- ren 104, gebruiksvee 356, graskalveren 64, nuchtere kalveren 1541, pony's 16, varkens 650, biggen 570. schapen 578 en geiten 72. De prijzen van slachtrunde- ren gelijk aan gisteren en die van het gebruiksvee hetzelfde als vorige week dinsdag. Een uitzondering voor de lo pers, nuchtere Amerikanen van 150 tot 350. De noteringen, r voer, handel, prij: normaal, matig, on melkkoeien normaal, rustig, onveran derd; varekoeien normaal, rustig, onver anderd; vaarzen en pinken normaal, re delijk, onveranderd; graskalveren iets hoger, flauw, onveranderd; nuchtere kalveren iets hoger, rustig, moeilijk te handhaven; varkens normaal, matig, onveranderd; lopers en biggen normaal, matig, onveranderd; schapen hoger, re delijk, stabiel; geiten normaal, rustig, stabiel. ADVERTF.NTIE Hoge rente die maan delijks vóóraf wordt vastgesteld cn bekend gemaakt. Maandelijks f3.000,- vrij opneembaar (in december f 6.000,-). Uw gehele tegoed zonder kosten beschikbaar voor dc aankoop van onroerend Overige opnamen 2% inhouding of 24 maanden opzegtermijn. BANK MEES HOPE NV Geding dreigt om broodprijs DEN HAAG (ANP) - De Ne- derlandse Bakkerij Stichting in Den Haag heeft een aantal levensmiddelenzaken ge sommeerd hun broodverko pen tegen prijzen beneden de minimumprijs te staken. Doen ze dat niet, dan staat de overtreders een kort geding te wachten, waarin een dwangsom per overtreding zal worden geëist. De bakkerij stichting heeft ge constateerd dat de minimum broodprijs van hier gebakken brood wordt ontdoken. "Dat is fnuikend voor de bakkerij en uiteindelijk ook niet in het belang van de consument. Die loopt het risico dat broodwinkels en rijdende bakkers verdwijnen door de concurrentie van levensmid delenzaken, waardoor het "voorzieningenniveau" daalt". AMSTERDAM (ANB) Op het ogenblik beschikt het merendeel van de Nederlandse gezinnen over één of meer fototoestellen. De fotobranche zal daarom vooral te maken krijgen met een vervangingsvraag naar camera's. Helaas zal het uiteindelijke afzetverloop net als bij vele ande re branches negatief worden beïnvloed door de ontwikkeling van het besteedbaar inkomen. Alleen echte vernieuwingen zullen de omzet nog kunnen stimuleren. Dit zijn enkele conclusies uit een brochure van de Algemene Bank Neder land genaamd "Detailhandel in fotografische artikelen - De vakfoto graaf'. In de publicatie valt te lezen dat de afzet van smalfilmapparatuur de laatste jaren aan stagnatie onderhevig is, mede door de introductie van de videoset. Belangrijker is dat de consument een afwachtende houding aanneemt in de hoop dat op afzienbare termijn een elektronische filmuitrusting op de markt komt die qua compactheid en vooral qua prijs in de buurt van de smalfilmuitrusting ligt. De ABN verwacht echter dat de elektroni sche filmapparatuur pas in de tweede helft van de tachtiger jaren pu- blieksrijp zal zijn met name wat betreft de prijs. _'ERDAM (ANP) - KLM en Unilever waren vandaag de fond sen op het Damrak waar de grote klappen vielen. De sombere uit latingen van de IATA leidden er toe, dat de koers van de aandelen onze nationale luchtvaart maatschappij rond het midda 1,20 was gezakt naar 94 guur 1 Eerder op de dag was al een van 93 bereikt. U punt 1 verloor snel 4,20 op 201,80 Gelet op Wall Street, waar de markt sterk was ingezakt door winstnemingen en het uitblijven van verdere rentedalingen, viel verder de schade in Amsterdam nogal mee. Akzo raakte 0,30 kwijt op 28,40 en Philips 0,20 op 28,60. Hoogovens moest twee dubbeltjes terug naar ƒ14,40, terwijl Koninklijke Olie zelfs 1 hoger noteerde op ƒ96,10. ABN zette de daling voort met 5 op 270. NMB raakte een rijks daalder kwijt op 117,50 en Am- ro bank 0,60 op 45. Bij de hy potheekbanken daalde West- land-Utrecht 1 naar 90.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16