c Alphenaar rijdt rally Monte Carlo D Streekschool voelt zich thuis in Katwijk Kort Middelbaar Beroepsonderwijs past perfect in gebouw aan Jan Evertsenlaan Joop Kuipers: Meedoen nu het nog kan Het Kort Middelbaar beroepsonderwijs, ook wel kort-MBO of gewoon KMBO genoemd, heeft in 1979 in Nederland zijn intrede ge daan. Deze onderwijsvorm is met name be doeld om jongens en meisjes tussen de 16 en 18 jaar jaar betere kansen te geven op de arbeidsmarkt. Hoewel daar wel eens van wordt afgeweken is een aantal regels opgesteld om te worden toegelaten tot het KMBO. Over het alge meen kan echter worden gezegd dat dit on derwijs is bestemd voor "jonge mensen die niet naar het middelbaar onderwijs kun nen, dan wel voor jongeren die niets van het middelbaar beroepsonderwijs willen weten en toch nog enige jaren dagonder wijs willen volgen". Leerlingen kunnen kiezen uit drie soorten programma's, een oriënterend programma, een schakelprogramma en beroepsoplei dende programma's. Stages vormen daar bij een zeer belangrijk onderdeel van de opleiding. In 1978 besloot een aantal protestants- christelijke verenigingen en stichtingen voor het beroepsonderwijs in Leidse regio een samenwerkingsverband aan te gaan om tot de stichting van een KMBO school Streek DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 te komen. Op 11 december 1978 werd de eerste aanvraag bij het ministerie inge diend. Op 11 mei het jaar daarop kwam het bericht binnen dat de aanvraag niet was gehono reerd. De opgerichte stuurgroep was "te leurgesteld", maar liet het daar niet bij zit ten en op 7 mei 1980 kwam het bericht bin nen dat het ministerie alsnog akkoord ging met de hernieuwde aanvraag. Vanaf dat moment werd op diverse plaatsen in de re gio een afdeling op poten gezet. Het betreft officieel nog altijd een proefpro ject. De directeur van het KMBO in deze regio, G. Brandsma, vertrouwt er echter op dat ook als de proefperiode ten einde loopt het KMBO gewoon wordt voortgezet. Hij sluit daarentegen niet uit dat hier en daar wat kleine veranderingen in de stuctuur worden aangebracht. De belangstelling voor het KMBO blijkt in tussen zeer groot. Brandsma kan de aan vragen nauwelijks verwerken. Volgens hem slaat de onderwijsvorm zowel bij de leerlingen als bij de ouders aan: "Wij krij gen hier mensen die zeggen: ik had niet ge dacht dat mijn kind ooit nog met zoveel plezier naar school zou gaan". En Brandsma verder: "Wij richten ons geheel op de praktijk. Dat spreekt de leerlingen erg aan. Kennen op school ook niet al te strakke regels. Dat is in een bedrijf ook niet het geval. Goed, te laat komen dat kan na tuurlijk niet. Net zo goed als dat in een be drijf ook niet kan". De leerlingen lijken dat verhaal te bevesti gen. Jannie Kromhout en Wanda Molenaar hebben het, zo beweren zij althans, best naar hun zin. Ze zeggen veel gemotiveerder de lessen te volgen. "En", zo vervolgen zij, "je kunt hier een beetje je eigen gang gaan. En af en toe krijg je gewoon koffie onder de les". Leerling Erik Dullaard vindt daarbij dat de opleiding goed aansluit op de prak tijk. Zelf heeft hij al een aantal stages gelo pen en dat is hem steeds goed bevallen. Ondanks de economische teruggang "be schikt" Brandsma nog altijd over een flink aantal stageplaatsen. "Alleen binnen de de tailhandel zoeken wij nog naar ruimte", zo licht hij toe. Volgens de directeur wordt het pakket aan stage-plaatsen mede in stand geghouden door de goede contacten die er zijn met het bedrijfsleven. Brands ma: "Het komt ook nog wel eens voor dat leerlingen wordt gevraagd te blijven. Dat is voor hen natuurlijk erg leuk". KATWIJK - "Ideaal". Zo kwalificeert G. Brandsma, direc teur van het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs (KMBO) in de Leidse regio, het gebouw dat deze school onlangs in Katwijk in gebruik heeft genomen. Een gebouw dat da gelijks onderdak verleent aan een kleine 200 leerlingen. i Jannie Krom- Om precies te zijn betrok het KMBO reeds per 1 augustus de panden aan de Jan Evertsenlaan, beter bekend als de voormalige sociale werkplaats 't Heem. Die verhuizing had echter nogal wat voeten in de aarde. Tal van ge sprekken gingen daaraan vooraf. Gesprekken die in Katwijk heel. wat stof deden opwaaien. De reden voor de perikelen om trent de huisvesting van het KMBO was de aanspraak die het jongerencentrum 't Mallegat maakte op het gebouw aan de Jan Evertsenlaan. Het jongen- rencentrum stond ook als eerste op de lijst genoteerd om zich al daar te kunnen huisvesten. Echter, aangekondigde bezwaren van omwonenden tegen de komst van het jongerencentrum deden het gemeentebestuur uit eindelijk besluiten toch het KMBO onder te brengen in de voormalige sociale werkplaats. Bezwaren van omwonenden zou den een langdurige leegstand van het pand inhouden. En dat laatste, daar voelden de gemeen tebestuurders niet veel voor. Het jongerencentrum spande on middellijk procedures aan tegen deze gang van zaken. Zij verwe ten burgemeester en wethouders van Katwijk "onbehoorlijk be stuur" om zonder slag of stoot het KMBO de beschikking te ge ven over het gebouw. Momenteel lopen er nog altijd bezwaren te gen de handelwijze van de ge meente bij de Kroon. "Omdat wij ons niet wilden men gen in die discussie hebben wij ons bewust een beetje op de ach tergrond gehouden. Ik heb per soonlijk niets tegen 't Mallegat en zij gelukkig ook niet tegen ons. Per slot dienen wy allebei de belangen van jongeren", ver klaart Brandsma zijn tot op dit moment getoonde terughou dendheid in het verstrekken van informatie over het KMBO in Katwijk. Brandsma zegt dat de ruimte aan de Jan Evertsenlaan "perfect passend" is. Tot voor de zomer vakantie was het KMBO in deze regio op negen plaatsen in drie verschillende gemeenten gehuis vest. Daar is nu met de nieuwe accommodatie gedeeltelijk een eind aan gekomen. Wel kent het KMBO nog een onderkomen in Leiden en Rijnsburg. Met name de huisvesting in Leiden voldoet volgens Brandsma niet meer aan de eisen. "Wij hebben ons dus weer op de scholenmarkt ge stort", zegt hij om aan te geven dat naarstig wordt gezocht naar leegstaande schoolgebouwen om "zijn" leerlingen straks in onder te brengen. door Adriaan Brandenburg Het gebouw aan de Jan Evertsen laan is intussen volledig inge richt. Er is een zodanige indeling gemaakt dat voor alle stromin gen binnen deze vorm van on derwijs een toegespitste werksi tuatie is nagebootst. Zo kent de school onder meer een winkeltje, een lasafdeling en een kantoor Voorts ontbreken ook de gebrui kelijke voorzieningen zoals loka len, een kantine, vergaderkamer en de nodige sanitaire voorzie ningen niet. Lang is door Brandsma gezocht naar een dergelijke geschikte ruimte in Katwijk. Even is nog gedacht aan gebruik van de Bo- germansschool. Dat bleek uitein delijk niet haalbaar en boven dien was die school ook minder geschikt voor deze vorm van on derwijs. Ook het verkrijgen van medewerking van het ministerie gaf aanvankelijk de nodige pro blemen. Maar uiteindelijk werd óok van die zijde goedkeuring verleend en het benodigde geld beschikbaar gesteld. "In feite raakten de onderhande lingen over nieuwe huisvesting De Alphenaar Joop Kuipers gaat zich eind ja nuari meten met de beste autorally-rijders van de wereld. Kuipers, een Brabander van geboorte, heeft tot nu toe als enige Nederlan der ingeschreven voor de Rally van Monte Carlo. Een monsterrit die heel wat ervaring van de rijder en zijn navigator (kaartlezer) vereist. Met een team van vijftien man trekt Joop in de loop van januari richting Monaco. Na een week ploeteren en afzien (4500 kilometer is er dan onder de wielen doorgegaan) kan de eindbalans worden opgemaakt. Hoe schat Kuipers, die twee keer tweede werd bij de Nederlandse kampioenschappen, tot een zes de plaats reikte in de Tulpenrally en de He- mera-rit in Maasbracht op zijn naam bracht, zijn kansen in? ALPHEN AAN DEN RIJN - Een gok? Liever waagt hij er zich niet aan. Maar toch. De rit uitrijden is zijn doel. Dat in elk geval. Ein digt hij ook nog rond de zestigste plaats, dan is 'ie dik tevreden. Want alleen de wereldtop kan zo'n prestatie leveren. Dus De man in kwestie even aan u voorstellen. Joop Kuipers is zijn naam, oud 36 jaar. Bekleedt een hoge administratieve functie bij een Amerikaans bedrijf in Mij drecht. Woont al vele jaren in Al phen, maar zijn familie huist in het zuiden van het land. Heeft 'slechts' één passie: rallyrijden. Zes jaar terug begon hij er pas mee. Klom razendsnel op de na tionale ladder Een laatbloeier dus. Gaat over iets meer dan twee maanden naar Monaco om er mee te doen aan de slopende rally van Monte Carlo. Nogmaals over zijn kansen: "Ik ben een debutant, dat besef ik heel goed. Je weet niet wat je te wachten staat. Kijk, in januari is het heel anders rijden dan in de zomermaanden. De hemel is niet strak blauw want je rijdt 's nachts. Ja. dan kun je inderdaad voor rare situaties komen te staan Gladde plekken in de weg. plotseling een gapende afgrond. Eén stuurfout van de chauffeur of leesfout van de kaartlezer en het is afgelopen. Zo gaat dat." Het Nederlandse team gaat niet over één nacht ijs. Joop en zijn jeugdige kaartlezer Toine Wuts (22) hebben hun vakantie op geofferd om zich zo goed als mo gelijk voor te bereiden. In drie weken zaten ze 180 uur in de au to. Op de Zuidfranse wegen. Parcours Joop: "We hebben het hele wed strijd parcours gereden. Alle bochtjes, kruisinkjes, oneffenhe den en wat al niet meer hebben we precies op papier gezet. Ik ge loof dat we iets meer dan 21.000 situaties hebben moeten note ren. Inderdaad, we hebben dit van de zomer gedaan. Straks zou er een weg opgebroken kunnen Frustratie zijn. Nee, dat is niet leuk. Daar ben je amateur voor. De rit in ja nuari, even voor de start van de rally, nog eens controleren, kan ik me niet veroorloven. Een prof doet dit wel." door Jan Westerlaken Daarom is het begrijpelijk dat Joop met enige reserve de proe ven rijdt. Altijd spookt door zijn achterhoofd: er kan iets aan de weg veranderd zijn. Tot het uiter ste gaan vindt hij daarom niet verantwoord. Hoewel, de Alphenaar krijgt zo goed als zeker deskundige hulp. Een oud-Nederlands kampioen rallyrijden, een vriend van Kui pers, gaat hoogstwaarschijnlijk mee naar Monaco. Even voor de échte rally start rijdt hij rustig het parcours af om, bijvoorbeeld, gladde plaatsen op te sporen en aan Joop en Toine te melden. Op de kaart worden die plekken vet onderstreept. "Het is duidelijk", zegt Kuipers, "voor mij maakt dat de rit een stuk veiliger. Bo vendien kan ik dan doorrijden." Joop Kuipers draait er niet om heen: er zijn best gevaarlijke si tuaties in die rally van Monte Carlo. Veel uitvallers, maar het aantal ongelukken valt mee. "Ie dereen weet zo langzamerhand wel waar de gevaren loeren. De rijders kennen de afgronden al zien ze die 's nachts niet. Als je roekeloos te werk gaat, ja, dan is het gevaarlijk. Je moet er ge woon voor zorgen op de weg te blijven. Dan hoef je je niks van die gapende afgronden naast je aan te trekken. Zeker, op mijn kaart staan die dingen heel dui delijk aangegeven. Weet ie dat ze Wat bezielt iemand om aan zoiets zwaars te beginnen? Kuipers: "Hoe vaak mij niet wordt ge vraagd of ik ook in Monte Carlo heb gereden, niet te geloven. Nou, dat begon me een beetje te vervelen. Steeds weer nee te moeten verkopen, frustreert op den duur. Toen heb ik gezegd: ik hak de knoop door en ga aan die rally meedoen. Eigenlijk is het net als bij een judoka: Japan is het mekka en voor een tennisser is dat Wimbledon. Een rallyrijder wil, als dat kan, één keer aan Monte Carlo hebben meege daan." Je moet heel wat in je mars hebben wil je in het buitenland aan de start mogen verschijnen. Een in ternationale licentie is het min ste. Die krijg je niet zo maar. Daarnaast moet de rijder hebben aangetoond dat hij kan preste ren Pas dan is de KNAF (Ko ninklijke Nederlandse Automo biel Federatie) bereid een deel nemer in te schrijven. "Ben je een brokkenmaker, dan kun je het wel vergeten", voegt Kuipers eraan toe. "Soms kom je in toe standen terecht waar je je stuur manskunst moet tonen. Anders ga je van de weg." Rallyrijden is duur. Heel duur zelfs. Fabrieksryders, de profs, hebben een organisatie met een dikke portemonnee achter zich staan. Gaan op stap met een ka ravaan. Hoeden maar te knippen met de vingers en het gebeurt. Enfin, je kunt het zo gek niet op noemen of ze hebben het wel bij zich. Schril steekt daarbij af wat Joop Kuipers zich kan permitte ren: vyftien man met zeven au to's en 35 banden. Zij moeten het straks maken. Maar wie betaalt dit allemaal? Kuipers is tot nu toe de enige Nederlander die voor de rally heeft ingeschreven. Hobby Joop: "Ik heb wat drijven gevonden die er geld in hebben gestopt. Het duurste van alles is de wagen optimaal te pre pareren. Nou, daar heb ik ie mand voor gevonden. Een paar mensen die meegaan vinden dit leuk, zien het als een hobby. Zij bekostigen het zelf. Ja en dan brengen de kaartlezer en de rij der. ik dus. de nodige centjes mee. Als ik een optelsommetje maak van alle kosten, dan kom je wel aan een bedrag dat ligt tus sen de 35.000 en 40.000 gulden." De rally van Monte Carlo geeft Joop Kuipers de nodige extra zorgen. De kleinste hapering aan de wagen kan het einde van de race betekenen. Is er een geringe twijfel over een onderdeeltje in, zeg maar, de versnellingsbak, dan wordt dit vervangen. Bezui nigen op juist die kleine dingen is fout, beweert Joop. Daar kan het verkeerd gaan. "Kijk", licht hii toe. "je kunt een motor van vijftienduizend gulden onder kap hebben staan. Maar zijn de bougies, die je misschien een tientje kosten, niet goed, dan draait 'ie niet." Aan slapen zullen Kuipers en Toi ne in de week van de rally nau welijks toekomen. Joop heeft daar niet zo veel moeite mee. "Ik kan tot een minuut voor de start achter het stuur pitten. Elke mi nuut die je stilstaat, moet je je ogen dichtdoen. Dan kom je over je dode punt heen en kun je er weer tegenaan. Neem eens een gemiddelde weggebruiker. Vaak gaan ze in één keer met vakantie naar Spanje. Ze kunnen op een gegeven moment niet meer uit hun ogen kijken. Juist dan krijg je brokken. Zetten ze de auto een kwartiertje langs de kant van de weg en sluiten ze hun ogen, dan kunnen ze daarna uren rijden." Te laat De voorbereiding zit erop. Nog even geduld, dan gaat het rich ting Monaco. Als Joop terugkijkt zegt hij dan nooit waar ben ik in hemelsnaam aan begonnen? Lachend: "Absoluut niet. Het wordt me steeds duidelijker: ik had al veel eerder aan deze rally moeten meedoen. Waarom? Er is nogal wat kritiek op de auto sport. Het zou er best wel eens van kunnen komen dat het moei lijk wordt om waar dan ook in Europa een rally te rijden. In Ne derland heb ik meegemaakt dat politieke figuren kraaiepoten (soort spijker) onder het zand hadden verstopt en een boom over de weg hadden gelegd. Le vensgevaarlijk. Hoe dan ook, ik wil die rally van Monte Carlo, nu het nog vrijwel zonder proble men kan, rijden. Daarnaast is het voor een privé-rijder niet gemak kelijk om aan financiën te ko men. Nu al niet. En dat wordt in de toekomst helemaal moeilijk. Wat ik eenmaal heb gereden, me niet meer afne van het KMBO na een bezoek van Deetman (toen nog staatsse cretaris en nu minister van on derwijs -red.) aan de technische school in Katwijk in een stroom versnelling. En kregen wij onver wacht snel alle mogelijke mede werking", aldus Brandsma. Plezierig In de zomervakantie is toen door vooral leerkrachten en ook enige leerlingen hard gewerkt om het gebouw geschikt te maken voor het geven, van onderwijs. Of schoon het daar aanvankelijk niet naar uitzag, werd ook voor de aanschaf van nieuwe materia len dor het ministerie geld be schikbaar gesteld. Ook de leerlingen blijken zich thuis te voelen in het nieuwe ge bouw. Erik Dullaard, die ook ook nog de oude huisvesting heeft gekend, zegt: "Het is hier alle maal ruimer. We hebben nu een eigen gebouw. Je voelt je daar door veel vrijer. Dat vind ik wel plezierig". Brandsma geeft aan dat nu het KMBO een eigen onderkomen heeft er wellicht ook "buiten- schoolse-activiteiten" op poten worden gezet. De directeur: "We kunnen nu ook klasse-avonden te houden. Maar een probleem is wel dat wij een zeer groot gebied bestrijken. Wij hebben leerlin gen die twee uur moeten reizen. Dat ligt dus allemaal wel iets moeilijker". Politie gebruikt te veel energie NOORDWIJK - Het Noord wij kse politiebureau voldoet niet meer aan alle eisen die aan een politiepost worden gesteld. Dit schrijven burge meester en wethouders van Noord wijk in de toelichting op de begroting van de blpe- menbadplaats. Ook het ener gieverbruik in het bureau baart B en W zorgen. Het college stelt dat er de ko mende vier jaar geen geld is om het bureau aan te passen. Wel willen B en W volgend jaar 75.000 gulden uittrekken om het bureau te isoleren. Deze investering betaalt zich in de loop der jaren gedeelte lijk terug. Voorzitter Vakopleiding Bouwbedrijf afgezet DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van de stichting Vakopleiding Bouw bedrijf heeft definitief het ver trouwen opgezegd in zijn voor zitter, de Alphense aannemer ing. C. Slingerland. Slingerland had buiten medewe ten van zijn bestuur een nota opgesteld waarin hij wijzigin gen voorstelde in de opleiding van bouwvakkers. "Het ver trouwen is dusdanig geschokt, dat de heer Slingerland niet meer als woordvoerder van on ze organisatie kan optreden", aldus een verklaring van het be stuur. HAZERSWOUDE - Een Leidse bromfietster is gistermiddag bij een botsing met een 19-jarige Al phense bromfietser op de Rijn dijk gewond geraakt. Het onge luk gebeurde toen beide bestuur ders elkaar op het fietspad ter hoogte van het politiebureau in Hazerswoude elkaar wilden pas seren. De sturen van beide twee- wielers raakten elkaar met als ge volg dat beide bromfietsers ten val kwamen. De Alphenaar raak te niet gewond, de Leidse werd ter observatie naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Een groep leerlingen bezig met lassen. (Foto: Dick Hogeuxmi ÜLUUftL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12