Schuster terug in Mannschaft ELKE MAAND IS ER WEL WAT. De thuisblijvers lijken wel zot Elmex-Tours NSF ontraadt sportieve contacten Zmd-Afrika RB verrast zaalteam De Engel: 4-3 Luthers bureau naar Woerden Dusbaba niet naar NAC "Australische order is redding Urenco Geding in stukgoed gaat door NMB MAANDRENTE. DAAR KUNT U HET VAN DOEN. DUSSELDORF (ANP) De "verloren zoon" is terug. Bernd Schuster, uitkomend voor FC Barcelona, is door bondscoach Jupp Derwall opgenomen in de selectie voor de kwalificatie-interland voor het Europees kam pioenschap 1984 tegen Noord-Ierland, die woensdag 17 november wordt gespeeld. De terugkeer van Schuster, die achttien maanden niet uitkwam voor het nationale elftal, is het resultaat van een gesprek, dat 29 september plaats had met de bondscoach en Hermann Heuberger de voorzitter van de Westduitse voetbalbond. Rudi Vóller van Werder Bremen maakt zijn debuut. Niet eerder werd hij in de selectie gekozen. Daartegenover staat de afwezig heid van Wolfgang Dremmler. In de Bundesliga ontving Dremm ler een rode kaart, die hem tot 20 november op de bank houdt. Derwall vond het niet juist hem te selecteren, "omdat internatio nals ook voorbeeld moeten zijn voor anderen", meende de coach. Hansi Müller van Inter Milan is niet van de partij. Ook LUIK-BREDA (GPD) - John ny Dusbaba, voormalig spe ler van o.a. Ajax en Ander- lecht, zal zaterdag in de be kerwedstrijd tegen Ajax niet zijn NAC-debuut maken. Hoeel Dusbaba reeds eind vorige week persoonlijk rond was gekomen met de Breda se eredivisieclub, wilde het Belgische Standard Luik gis teravond geen medewerking verlenen aan een transfer naar NAC. Het afgelopen weekeinde wa ren NAC-manager Ton van der Meer en Standard-Luik- oefenmeester Raymond Goethals reeds tot een princi- pe-akkobrd gekomen, maar maandagavond bleek dat Standard Luik, dat Dusbaba nog tot eind van dit seizoen onder contract heeft, zijn ei sen plotseling verdubbeld te hebben. Hetgeen voor NAC reden was om in Luik met Standard geen verdere be sprekingen meer te Hannes ontbrak op het lijstje van Derwall. Zonder aanvoerder Ray Wilkins (blessure) en zonder supporters speelt Engeland woensdag 17 no vember de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioen schap 1984 tegen en in Grieken land. Het duel heeft plaats in Sa- loniki. Manager Bob Robson heeft wel de beschikking over Bryan Robson en Steve Coppell, spelers van Manchester United. De Engelse voetbalbond (FA) be sloot na de recente onlusten met Engelse supporters in het bui tenland geen kaarten te kopen. Men is in Engeland echter bang, dat veel fans op een andere ma nier aan een toegangsbewijs zul len komen. Wereldkampioen Italië speelt za terdag zijn eerste kwalificatie duel voor het Europees kam pioenschap in Milaan tegen Tsje- choslowakije. Het duel wordt ge leid door Charles Corver. Enzo Bearzot, de bondscoach van de Italianen, is van mening dat in groep 5 Tsjechoslowakije, Zwe den en Roemenië de lastigste te genstanders zijn. Cyprus moet volgens Bearzot geen probleem opleveren. In 1968 veroverde Ita lië de Europese titel door in de finale met 2-0 Joegoslavië te DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 Bernd Schuster, "de verloren zoon", maakt na achttien maanden zijn rentree. verslaan. In 1980 leverden de Az- zuri's in eigen land echter een wanprestatie. West-Duitsland ze gevierde in de finale over België. De Italianen kwamen slechts in de publiciteit door hun negatieve strijdwijze. De selecties zien er zo uit: West-Duitsland: doel verdedigers: Immel (Borussia Dortmund), Schumacher (FC Köln). Verdedigers: Briegel (FC Kaisers- lautern), Bernd Förster (VFB Stuttgart), Karl-Heinz Förster (VFB Stuttgart), Kaltz (Hambur ger SV), Stielike (Real Madrid) en Strack (FC Köln). Middenvelders: Thomas Allofs (FC Kaiserslautern), Engels (FC Köln), Matthaeus (Borussia Mön- chengladbach), Schuster (CF Barcelona) en Meier (Werder Bremen). Aanvallers: Klaus Allofs (FC Köln) Littbarski (FC Köln). Milewski' (Hamburger SV), Rummenigge (Bayern München) en Vóller (Werder Bremen). Engeland: doel verdedigers: Shilton en Cle- mence. Verdedigers: Neal, Thomas, Thompson, Butcher, Martin en Sansom. Middenvelders: Mabbutt, Lee, Robson, Rix en Devonshire. Aanvallers: Coppeïl, tïïjï, "Mariner, Woodcock, Morley, Goddard en Blissett. Italië: doelverdegigers: Zoff, Bordon. Verdedigers: Bergomi, Gentile, Collovati, Vierchowod en Scirea. Middenvelders: Antognoni, Mari- ni, Oriali, Tardelli, Dossena. Aanvallers: Altobelli, Graziani, Selvaggi, Rossi, Conti en Causio. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) adviseert zijn leden, met inachtneming van de reglementen van de internationale sportorganisa ties, zich te onthouden van sportcontacten met Zuid-Afrika. Dit betekent dat vriend schappelijke sportcontacten worden ontraden maar dat rekening wordt gehouden met de verplichtingen die voortvloeien uit het lidmaatschap van internationale sportorgani saties. Iedere vorm van sanctie wordt door het bestuur van de NSF van de hand gewezen. Gezien de na tionale en internationale discus sies over deze situatie, waarbij de sport steeds meer wordt betrok ken, heeft het bestuur van de NSF gemeend nu een standpunt te moeten bepalen. Dit is ge beurd met inachtneming van de verschillende opvattingen van de aangesloten sportorganisaties waarmee onlangs overleg heeft plaats gevonden, mede daar aan leiding van de brief van de toen malige minister van CRM van 30 augustus 1982. Het bestuur is tot zijn standpunt gekomen door toetsing van het vraagstuk van de sportcontacten met Zuid-Afrika aan de uitgangs punten, die door de algemene vergadering van de NSF in mei 1982 zijn aanvaard. In deze uit gangspunten wordt in de eerste plaats gewezen op de mogelijk heden van de sport tot het bevor deren van menselijke contacten ongeacht ras of geloof - over politieke grenzen heen. Voorts wordt daarin vastgesteld dat gro te internationale sportmanifesta ties gemakkelijk kunnen worden gebruikt voor politieke doelein den. Slechts in het uiterste geval zouden sportcontacten verme den moeten worden. Het bestuur van de NSF is van me ning dat bij Zuid-Afrika sprake is van zo'n uiterste geval gezien de bestaande nationale en inter nationale opvattingen aangaan de de apartheid en tevens door de maatregelen die zowel in in ternationaal sportgebied als op andere terreinen zijn getroffen. Onder meer moet daarbij ge dacht worden aan: - De uitspraken van de Verenig de Naties, Het door de Nederlandse rege ring gevoerde beleid en het LISSE Bij de vastgestelde wed- Ger de Roode, Ben Heemskerk, de Roo (3), Frans Sjardijn (2), Rotterdamse St7-4(21-25) strijden voor de zaalvoetbalbe- Hans Braat en Erik van der Wey- Wim Oppelaar (2) en John van de FcGrovo8-3(17-35) ker waren weinig verrassingen. den. Wetering (2). FC Kraan: Hans Topscorers-8-2(19-35) Alleen De Engel, moest ook te- uys SRy Oostdam en Rob Kraan. j*, Hogewoning <vd Plas)12 gen een gemotiveerd Rijnsburg- nne1nimt?n in% Anne Ouwersloot (Glasbergen)10 se Boys de punten afstaan: 3-4. Doelpunten UVS. Hans van Leeu- inter-regionale competitie. Ronald v.d. Pot (Tegelhandel)10 Bax won in Zoeterwoude met ~,en ,w» (2)' Maa™en Rotterdamse Studenten - Ceverbo 3-5. Wim Oppelaar (Tegelhandel)10 6-2 van SJZ Blonk en Piet Mieremet. SRV Hoofdklasse: Boys: Ron Mesman (2). Stand: ManoFaber(UVS)14 Armando Soort - Noord wiik 1 -4 De Rozet8-14 (33-13) John van Dijk (Bax)11 Doe 1 dunten Noordw?ik In <5mit«Unsburgse Boys - De Engel 4-3. Ceverbo 8-13(36-22) Jos Smits (Noordwyk) 10 ^i n ,u u^l i Doelpunten Runsburgse Boys: Cas PC Tom.„..8-11(32-17) Ben Heemskerk (VWL)10 (2), René van Hensbergen en Jan Zwaan (3) en Ronald Hoogen- Van der Plas.8-10(30-25) Stand Eerste klasse. Vieveen. doom De Eneel Peter Schalk De Tegelhandel8-10(29-24 VanD.en 5-9Roodenb. 5-4 doorn. De Lngeh Peter bchalk SllvaBoys8- 8(47-43 SRV Boys 5-8 Hoogkamer 5-4 Armando Sport Gerrit Gerritsen. O) en Fran®'vaJ? der Laan. FVSnoekie„....8- 8(30-30) Menken/L 5-8 v.d Leek 5-3 Hoogkamer - Vonk 0—5. FC Kraan - De Tegelhandel 2-9 Glasbergen 8- 6(35-48) CleynDuin 5-6 DeAmstel 6-3 Doelpunten Vonk: Cees de Roode, Doelpunten De Tegelhandel: Wim De Engel7— 5(21—33) Arm.Sp. 6-5 Iftjee 5-2 standpunt van het parlement, tionaal Olympisch Comité en - De opzegging van het cultureel dat van een groot aantal inter- verdrag met Zuid-Afrika, nationale sportfederaties. - De actieve naleving van het Deze verklaring is aangeboden aan wapenembargo, Het besluit tot het invoeren van de visumplicht voor Zuid afrikanen door de Nederlandse regering, i - Het standpunt van het Interna- de leden van de NSF, de minis ters van buitenlandse zaken en van welzijn, volksgezondheid en cultuur, de voorzitter van de Tweede Kamer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. ADVERTENTIE Want Elmex begint zo langzamerhand de beloften waar te maken. Emill Hagens rent en passt, Randy Wiel mikt ijselijk precies de ballen van afstand erin en van hem mag de driepunten-streep snel komen, Roland van den Bergh en Bert Kragtwijk zorgen voor een solide sixth man-effort en Robert Miller en Ron Richel wisselen rake en ge miste dunks af in een tempo, dat zelfs een volwassen uzi niet bij houdt. Met andere woorden: het wordt tijd weer eens naar basketball te gaan. Zaterdag zaten er al weer een dikke duizend man, bij moet het weer eens een keertje stampvol zitten. En wat let je eigenlijk: het hoofdstuk Europees voetbal is voor Nederland al uit gelezen, als de Nashua-supporters ér niet zijn, zit je heel gezellig en voor de prijs hoef je het ook niet te laten. Dus het doel voor woensdag 10 november is de Vijf Meihal. De wedstrijd begint om half negen en de stickers zijn gratis. Als alles meezit heeft kapper Bosman ook nog een (top)artiest aan te kondigen. DEN HAAG (ANP) - Wanneer Au stralië begin oktober niet in be ginsel zou hebben besloten om bij de verrijking van uraniutn sa men te werken met Urenco, maar een Franse, Japanse of Amerikaanse concurrent zou hebben verkozen, zou dit gezien de ongunstige situatie van de in ternationale markt voor verrijkt uranium "dodelijk" zijn geweest voor het Nederlands-Westduits- Engelse concern. Dit blijkt uit de door ex-minister Van Agt van buitenlandse zaken voor zijn opvolger Van den Broek nagelaten aantekeningen. Overigens zal Australië pas na een studie naar de afzetmogelijk heden voor verrijkt uranium waaraan ook Urenco zal deelne men besluiten of het ook inder daad een verrijkingsinstallatie zal gaan bouwen, zo zegt Van Agt. Het zal dus nog jaren duren voor dat met de eventuele bouw van een verrijkingsfabriek in Austra lië kan worden begonnen, "zodat Urenco alle redenen heeft tevre den te zijn". Vanuit commer- cieel-economische overwegin gen geeft Nederland er de voor keur aan dat Australië geen ver rijkingsinstallatie bouwt, maar indien het dat wel doet, dat het dan in nauwe samenwerking met Urenco gebeurt. In februari 1970 stemde de toenma lige minister van buitenlandse zaken, Luns, er mee in dat geen bezwaar zou worden gemaakt te gen de levering van een ultracen- trifugefabriek aan Australië, mits de zekerheid zou bestaan dat deze fabriek zou worden ge controleerd door het Internatio naal Atoom Bureau in Wenen, en dat het project ook in Australië een geheim object zou zijn. "Deze pure overdracht van techno logie aan een land waarvan op dat moment het vermoeden be stond dat het waarschijnlijk niet tot het non-proliferatieverdrag zou toetreden, is vandaag de dag ondenkbaar", zo wordt in de aan tekeningen gezegd. Toen aan het einde van de jaren ze ventig Australië opnieuw be langstelling toonde voor de bouw van een eigen verrijkings installatie, gebeurde dit niet in verband met de brandstofvoor ziening voor eigen kerncentrales zoals ten tijde van Luns, maar om het op grote schaal voorko mende uranium in verrijkte vorm te kunnen exporteren. ROTTERDAM (ANP) - Het kort geding dat de Vervoers- bond FNV had aangespan nen tegen de organisatie van werkgevers in de Rotterdam se haven SVZ wordt defini tief doorgezet. Het bondsbe- stuur heeft hiertoe gisteren besloten conform het advies dat twee lagere bestuurscol leges eind vorige week had den uitgebracht. De bond zal vandaag de presi dent van de Rotterdamse rechtbank in eerste instantie vragen zyn bemiddelingspo ging voort te zetten in het conflict dat is gerezen over invoering van een vrijwillige late nachtdienst in de stuk goedsector van de Rotter damse haven. Rechtbankpresident mr. F. Ni- vard stelde eind oktober in het kort geding al een schik king voor. Maar de leden van de bond besloten vorige week dat zij zich hier in niet kunnen vinden, waarop het bondsbestuur uiteindelijk heeft besloten het kort ge ding door te zetten. "Gedeelde rijkdom wordt ver dubbeld. Gedeelde smarten wor den gehalveerd". Dat zei ds. W. Bleij, president van de lutherse synode, in een toespraak op een synodevergadering die hem op nieuw tot president koos. Over de vormen van samenwerking met de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken liet ds. Bleij zich zeer positief uit. "De lutherse identiteit is bij deze samenwerking nooit in het ge ding. Waar kerken elkaar ont moeten, dragen ze eikaars rijk dom over. De plaatselijke ge meenten zullen er de vruchten van plukken". Ds. Bleij dacht aan de lutherse liturgie, waar voor andere kerken grote belang stelling hebben, en aan de 'over levingstechniek' die de luthera nen als kleine kerk hanteren. "Als grote kerken in paniek ra ken om het teruglopen van het ledental, zeggen wij: het wordt nog veel erger". Het bureau van de lutherse synode wordt van Amstelveen naar Woerden overgebracht. Men heeft daar naast de lutherse kerk een gerestaureerd pand gehuurd. De synode besloot tot vorming van een nieuwe gemeente: Lelystad. Nog geen beslissing werd geno men over de kwestie van een vrijgestelde president of secreta ris. Dat zal in mei volgend jaar weer aan de orde komen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad kandidaat P. den Hertog Den Dolder, te Waddinx- veen H. Harkema Brakel; aange nomen naar Haamstede kandi daat O. C. Kerssen Nieuwegein, naar Krimpen aan de Lek A. Tromp Renkum; bedankt voor Wekerom L. H. Oosten Wouters- woude, voor Watergraafsmeer (A.dam) J. Folkertsma Huizum, voor Lopik M. D. Geuze Sint An- naland, voor Bleiswijk (buiten gewone wijkgemeente) J. W. Goossen Mastenbroek, voor Groot-Ammers J. P. Nap Neer- langbroek; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar: G. A. Koelman Achlum (Fr.), J. Maasland Oldenzijl (Gr.) en R. Wahl Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Oostvoorne mevrouw N. J. de Jong-Dorland. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. beroepen te Zwijndrecht H. Folkers Eindhoven; bedankt voor Drachten H. W. Ophoff Be- dum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Hilversum J. van Amstel Ede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Randburg (Z.-Afrika) A. Moerkerken Nieuw-Beijer- land, voor Kapelle-Biezelinge J. van Haaren Amersfoort, voor Goudswaard B. Reinders Har- dinxveld; beroepen te Putters- hoek D. Hakkenberg Lisse. Protest Het dagelijks bestuur van de sy node van de Gereformeerde Ker ken in Nederland heeft met de Zending en het Werelddiakonaat bij de Zuidafrikaanse regering geprotesteerd tegen de verlen ging met drie jaar van de vrij heidsbeperkingen voor dr. C. F. Beyers Naudé. Het noemt de maatregel 'groot onrecht'. Kerkbouw. Rooms-katholieken, hervormden en gereformeerden gaan samen een kerk bouwen in het nieuwe gedeelte van de Bijl mer, Gaasperdam. Eerst stonden de grote kerken nogal negatief tegenover kerkbouw in de Bijl mer. Zij voelden meer voor maat schappelijke activiteiten. De ervaring leert echter, dat de mo gelijkheden van direct contact buiten de kerkaccommodatie om toch veel kleiner zijn dan men had verwacht. Daarom wil men zich in Gaasperdam ook uiterlijk meer manifesteren, maar dan wel gezamenlijk. Graham. De Amerikaanse evan gelist Billy Graham bracht, na dat hij een evangelisatiecampane in Tsjecho-Slowakije had afge sloten, een kort bezoek aan Am sterdam. Hij sprak daar met geestelijke leiders in verband met het volgend jaar juli in Am sterdam te houden internationa le congres van rondreizende evangelisten. Graham deelde mee, dat zich voor dat congres al 3300 mensen heb ben aangemeld. Er kunnen er 'maar' 2500 worden toegelaten. De meesten komen uit de 'derde wereld'. Een internationale staf van dertig man werkt al enige tijd vanuit Amstelveen aan de voorbereiding van de conferen tie. Graham zal in ons land geen campagne houden. Hij is alleen 'erevoorzitter' van het congres. "Ik zal aanwezig zijn om te luis-, teren en te leren", zei hij. Oud-strijders Hoofdbestuurslid R. Jobse (Leeuwarden) van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ont wapening (ICTO) heeft ver klaard, dat er geen enkele be stuurlijke of andere officiële sa menwerking bestaat tussen het comité en het Oud-Strijders-Le gioen (OSL). Wel is een aantal IC- TO-leden begunstiger van het OSL. Het ICTO zal deze leden niet vragen, zich van het OSL te distantiëren, omdat het ICTO-be- stuur niets bekend is over onde mocratische, tegen ons staatsbe stel gerichte acties van het OSL. De verklaring is een reactie op een brochure van de beweging 'Christenen voor het socialisme', waarin wordt ingegaan op de personele relaties tussen ICTO en OSL. In 1985 zal in Edinburgh (Schot land) de eerste vergadering wor den gehouden van de Internatio nale Conferentie van Gerefor meerde Kerken (ICRC), een nieu we internationale organisatie van behoudende gereformeerde en presbyteriaanse kerken. Dat werd in Groningen besloten op een voorbereidende bijeenkomst, die was georganiseerd door de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken. Van de nieuwe organisatie kunnen kerken lid worden die instemmen met de gereformeerde belijdenis geschriften en geen lid zijn van de Wereldraad van Kerken of een andere organisatie die handelt in strijd met de grondslag van de ICRC. Ontwapening. Een kwart van de 52 Anglikaanse bisschoppen in Engeland steunt volledig het rapport 'De kerk en de bom', waarin wordt aangedrongen op eenzijdige kernontwapening. De synode zal het rapport opge-- steld door de kerkelijke commis sie voor sociale aangelegenhe den volgend voorjaar bespre ken. Zes bisschoppen neigen naar steun aan het rapport. Zestig procent van de Ameri kaanse rooms-katholieken is voor eenzijdige ontwapenings stappen, 48 procent van de pro testanten. Dat blijkt uit een on derzoek van een sociaal onder zoekcentrum in Pennsylvania. "De Rooms-Katholieke Kerk wordt zo in beslag genomen door haar leer over huwelijk en ge- boortenregeling, dat zij het ge vaar van een bevolkingsexplosie niet wil zien. Die explosie vormt een directere bedreiging van de mensheid dan de mogelijkheid van een kernoorlog". (Pater Ar-, thur McCormack, missionaris van 'Mill Hill', tot 1979 adviseur van de Verenigde Naties voor ontwikkeling s- en bevolkings vraagstukken). ADVERTENTIE Een bruiloft of een weekendje weg, maar ook minder plezierige zaken als een tegenvallende tandartsrekening of een Lv. die het begeeft. Ze kosten u vaak handenvol geld. Makkelijk als u dan maandelijks over wat extra geld zou kunnen beschikken. Met NMB Maandrente is dat nu moge lijk. Uw kapitaaltje blijft volledig intact en de rente wordt u iedere maand uitbetaald. Minimale inleg 10.000 gulden. Keuze uit een termijn van 1 jaar (6% rente) of 5 jaar (8'/4% rente). Vraag de folder bij één van de 480 NMB kantoren. Of stuur een lege envelop zonder postzegel voorzien van naam en adres naar antwoordnummer 10.000,1000 PA NMB BANK te Amsterdam. de nmb denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10