Nog één ministerspost open Groen Platform vooral voor de kleine partijen Opzienbarende uitspraak over verkrachting binnen huwelijk Kamer verbiedt gokken in kantines en clubhuizen Eerste kabinet-Lubbers wellicht morgen beëdigd Smaakvolle keukens naar keuze Overheid lokte geweld Dodewaard zelf uit WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 Justitie niet op de hoogte van illegale adopties DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse jus titie blijkt niet op de hoogte te zijn van de drie gevallen van illegale adoptie van Pe ruaanse kinderen door Ne derlanders in de periode van 1978 tot 1982. Een justitieel onderzoek dat al geruime tyd gaande is naar il legale adoptie vanuit Zuid- Amerika, spitst zich voorals nog vooral toe op Brazilië en Colombia. Het is overigens nog niet voor gekomen dat een geadop teerd kind teruggestuurd is naar Zuid-Amerika, omdat de adoptie illegaal bleek te zijn. Justitie noch politie sluit uit, dat adoptief-ouders die te goeder trouw handelen toch illegale adoptie hebben Binnenland DEN HAAG (ANP) - "Ook al blijft dit vonnis in hoger beroep niet overeind of denkt uit eindelijk de Hoge Raad er heel andere over, dan nog is de uitspraak van de rechtbank Almelo uiterst belangrijk. Alleen al omdat er een discussie op gang is gekomen over ver krachting binnen het huwelijk. Deze uit spraak zal andere vrouwen in vergelijkbare situaties meer moed geven om een aan klacht in te dienen". Dit zei mr. Gabi van Driem, advocate te Am sterdam, gisteren naar aanleiding van de uit spraak van de Almelose rechtbank in een verkrachtingszaak. De rechtbank heeft een 43-jarige man veroor deeld wegens verkrachting van zijn echtge note en wegens huisvredebreuk. Tussen de man en vrouw was weliswaar alleen nog maar een scheiding van tafel en bed uitge sproken (het huwelijk bestond formeel dus nog). Hoewel verkrachting alleen strafbaar is buiten het huwelijk stelde de rechtbank zich op het standpunt dat de woorden "bui ten echt" ruim geïnterpreteerd moeten wor den. Het is voor het eerst in Nederland dat een man wordt veroordeeld wegens verkrachting van zijn echtgenote. De uitspraak is vooral van belang voor vrouwen die ook een echtschei dingsprocedure zijn begonnen. Gehuwde vrouwen die door hun echtgenoot worden verkracht, kunnen daar op grond van de hui dige wetgeving dus nog niets tegen begin nen. Deze vrouwen zullen moeten wachten, totdat de voorstellen van de commissie-Me- lai door een nieuwe minister van justitie in de nieuwe zedeUjkheidswetgeving worden overgenomen. Advocate Gabi van Driem is er verheugd over dat de Almelose officier van justitie uitein delijk overging tot de vervolging van de man die na achttien jaar huwelijk zijn inmiddels elders wonende echtgenote in augustus ver krachtte. "Het is vaak erg moeilijk om een officier van justitie zover te knjgen dat hij inderdaad tot vervolging overgaat "In het verleden zijn er wel aangiften gedaan door vrouwen die door hun echtgenoot, waarmee ze in scheiding lagen, waren ver kracht. Die zaken werden toch meestal gese poneerd. Als vrouw moet je ook wel heel weerbaar zijn om in dit soort gevallen een aanklacht tegen die man in te dienen. De meeste vrouwen zijn bang voor wraak", al dus Gabi van Driem. Nieuwe wetgeving, waarin verkrachting tij dens het huwelijk of wat voor relatievorm dan ook, strafbaar wordt gesteld is volgens mr. Van Driem hard nodig. De advocate is ervan overtuigd dat er meer vrouwen binnen een relatie worden verkracht (gedwongen tot seksuele handelingen) dan wordt ge dacht. DEN HAAG (GPD) - Het eerste kabinet-Lubbers is op één minister na rond. Waarnemend CDA-fractievoorzitter De Koning bereikte gisteren overeenstemming met alle acht CDA-kandidaten voor de ministersposten. De WD moet nog één aspirant-minister, die van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne, bekend maken. Het kabinet zal nu mogelijk morgen kunnen worden beëdigd. drs. Ruud Lubbers (algemene za- ken tevens premier) mr. Onno Ruding (financiën) drs. Jan de Koning (sociale zaken) mr. Hans van den Broek (buiten landse zaken) dr. Job de Ruiter (defensie) drs. Wim Deetman (onderwijs en wetenschappen) ir. Gerrit Braks (landbouw en vis serij). In de kandidatenlijst van het CDA is duidelijk rekening gehouden met een verdeling van de zetels de partij: 4 KVP'ers. 2 ARP'ers, ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN 1= I K Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven mist mist mist geheel bew. Twente Vlissingen Zuid Limburg motregen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen zwaar -bew. mist mist 14 12 1 14 12 02 13 12 02 13 10 0 15 12 02 13 11 01 13 11 01 - 12 01 14 11 0 17 8 01 13 -2 0 22 7 0 - 11 - 15 0 02 21 10 0 één CHU'er en één rechtstreeks lid. Nu drs. Deetman toch minis ter wordt, moet de CDA-fractie op zoek naar een andere nieuwe fractieleider. Daarover zal de nieuwe CDA-fractie pas een be slissing nemen, nadat het kabi net is beëdigd. Het meest lijkt voor die functie in aanmerking te komen drs. Gerrit Gerritse (oud- CHU'er), maar ook staatssecreta ris Piet van Zeü (oud-KVP) wordt genoemd. Het CDA heeft voor twee zetels nieuwkomers naar voren gescho ven. Ruding (43) is momenteel lid van de raad van bestuur van de AMRO-bank. Brinkman (34) is directeur-generaal voor het binnenlands bestuur op het mi nisterie van binnenlandse zaken. WD De vijf zekere WD-ministers zijn: drs. Gijs van Aardenne (economi sche zaken en tevens vice-pre mier) mr. Koos Rietkerk (binnenlandse zaken) drs. Neelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) drs. Eegje Schoo (ontwikkelingssa menwerking) mr. Frits Korthals Altes (justitie). De onzekere factor is nog mr. Pie- ter Winsemius, die minister van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieuhygiëne moet worden. Hij voert vandaag nog gesprekken met de mogelijke staatssecretarissen over de taak verdeling op zijn departement, waarna hij officieel zal zeggen of hij de functie aanvaardt. Het zoeken naar geschikte kandi daten voor de staatssecretariaten gaat nog door. De volgende per sonen lijken zeker te zijn van hun post: drs. Marius van Amels- voort (CDA, binnenlandse za ken), drs. Jan van Houwelingen (CDA, defensie), Ad Hermes (CDA, onderwijs), mr. Gerrit Brokx (CDA, volkshuisvesting), Louw de Graaf (CDA, sociale za ken), mr. Henk Koning (WD, fi nanciën), Ad Ploeg (WD, defen sie), dr. Wim van Eekelen (WD, buitenlandse zaken), mr. drs. Frits Bolkestein (VVD, buiten landse handel) en drs. Nell Gin jaar-Maas (WD, onderwfjs). Minder vast staan de namen van de volgende personen en posten: Hans de Boer (CDA, welzijn en volksgezondheid), Piet van Zeil (CDA, economische zaken) en drs. Jaap Scherpenhuizen (WD, ruimtelijke ordening). Er zijn nog geen kandidaten bekend voor emancipatie (WD), verkeer en waterstaat (WD) en justitie (CDA). (zie verder pagina 9) DEN HAAG (ANP) - Zes leden van de milieu-organisatie Greenpeace hebben zich gisteren vastgeketend aan de hekken van de Japanse ambassade in Den Haag. De zes willen dat de Japanse regering toezegt dat zij geen bezwaar zal aantekenen tegen de beslissing van de Internationale V/alviscommissie (/WC) om in 1986 te stoppen met de walvisvangst. Maandagmorgen blokkeerde Greenpeace enige tijd de toegang tot de ambassade van Noorwegen, een ander walvisvarend land. Aan het begin van de middag maakte de politie een einde aan de actie. Zij deed dat door het doorknippen van de kettingen waarmee de demonstranten zich aan de hekken van de ambassade hadden vastgeketend, (zie foto). Ook stond een walvisharpoenkanon opgesteld. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer vindt dat er een verbod moet komen op de aanwezigheid van speel- en gokautomaten in sportkantines, dorps-, club- en buurthuizen. Een voorstel daar toe van de PvdA werd gisteren aangenomen met alleen de WD- fractie tegen. Overigens wordt de uitvoering van zo'n verbod aan de ministers van economische zaken en justitie overgelaten. Volgens het PvdA- voorstel „kunnen" bij algemene maatregel van bestuur gelegen heden worden aangewezen, waar de aanwezigheid van speelauto maten verboden is. Deze maatregel maakt deel uit van het pakket voorstellen waarmee het verschijnsel gokautomaat aan regels wordt gebonden. Vol gens de wijziging van de Wet op de kansspelen wordt het voor kinderen beneden 16 jaar verbo den om in een gokautomatenhal te komen. Omdat in sportkantines, dorps-, club- en buurthuizen veel kinde ren onder die leeftijd komen, wil de Kamer het verbod nu ook tot die categorie inrichtingen uit breiden. De staatssecretarissen Scheltema (justitie) en Van Zeil (economische zaken) hadden zich tegen dit verbod uitgespro ken. De Kamer verwierp een CDA-voor- stel om het spelen op gokauto maten door kinderen jonger dan 16 jaar geheel te verbieden. Vol gens de nieuwe wet mag zo'n kind wel gokken, wanneer een ouder, voogd of verzorger aan wezig is. De Kamer aanvaardde ook een PvdA-motie, waarin de regering gevraagd wordt maatregelen te treffen tegen illegale kansspelen (casino's). De Kamer vindt dat de regering die vormen van kans spelen ook moet aanpakken, nu zij de speelautomaten aan regels bindt. Voorlopig zullen speelautomaten mogen blijven staan in de Am sterdamse sigarenwinkels. Zij zullen pas hoeven te verdwij nen wanneer de nieuwe Vesti gingswet van kracht wordt, waarin bepaald wordt dat rook waren uitsluitend nog in tabaks- De waren-speciaalzaken mogen worden verkocht. Een verbod nu zou de sigarenwinkeliers econo misch teveel nadeel brengen. wet bepaalt dat de winst op een speelautomaat voortaan in contant geld mag worden uitbetaald. Per uur mag echter niet i verliezen dan 50 gulden ADVERTENTIE regen 9 5 2 mist zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. mist half bew. zwaar bew. onbewolkt mist half bew. licht bew. mist licht bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. 24 15 - 1 16 12 Stockholm Wenen Zürich mist Casa Blanca mist Las Palm as zwaar bew. Tel-Aviv onbewolkt Tunis zwaar bew. 24 19 - 0 - 14 In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keukeq-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. ICOATHiBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 NVJ bezorgd over verbod van boek AMSTERDAM (ANP) - Het dagelijks bestuur van de NVJ, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten, meent dat een aantal journalistieke aspecten, zoals die naar vo ren zijn gekomen in het kort geding inzake het boek van de Eindhovense journalist Frans Dekkers "Eindhoven 1933-1945". het waard zyn in hoger beroep te laten beoor delen. De journalistenvakbond zegt in een reactie op het versprei dingsverbod van het ge wraakte boek bezorgd te zijn. Die bezorgdheid geldt in het bijzonder het afwijzen van het beroep op het algemeen belang dat Dekkers tijdens de behandeling van het ge ding deed. In zijn vonnis stelt de president onder meer dat de in het boek gedane be schuldigingen aan het adres van mr. W. de Graaff, oud-di rectiesecretaris van Philips, van méér dan veertig jaar ge leden dateren. De NVJ meent dat geen enkel tijdsverloop van invloed mag ziin op de journalistiek als het alge meen belang wordt gediend. Bas de Gaay Fortman jr. heeft geen nieuwe milieupartij op gericht Evenmin is hij uit de PPR gestapt of heeft hij ideeën in die richting. Het Eerste-Kamerlid heeft wel andere plannen, die duidelijk met een milieulast bij de Eu ropese verkiezingen in 1984 hebben te maken. In weerwil van de indruk die de laatste dagen kan zijn ont staan, heeft De Gaay Fort man geen behoefte aan een nieuwe splinterpartij die geen rol speelt in de machts politiek. Hij wil de Groenen, de ecologische beweging, versterken en in het Europe se Parlement brengen. Iedere partij of groepering die daar iets in ziet mag meedoen. De PPR-senator heeft samen met de milieupublicist Wou- door Weert Schenk ter van Dieren het Groene Platform opgericht en de Kiesraad verzocht deze naam in het kiesregister op te ne men. In het Platform kunnen bestaande politieke partijen met elkaar samenwerken op basis van een ecologisch pro gramma, waarin ook een vi sie op sociaal-economische problemen en op vredes vraagstukken. De Gaay Fortman en Van Die ren richten zich vooral op kleine partijen die normaal gesproken onder de kies drempel van 4 procent blij ven en dus niet hoeven te re kenen op vertegenwoordi ging in het Europese Parle ment. Dat zjjn op dit moment PPR. PSP. CPN. EVP en D'66. Maar het tweetal sluit ook andere partyen niet uit Zo zijn PvdA en CDA bij voorbeeld eveneens welkom, grapt De Gaay Fortman. Volgens De Gaay Fortman kunnen de kleine partijen via de Groene fractie toch in vloed in het Europese Parle ment verkrijgen. Mede ge zien de aanhang in West- Duitsland, Frankrijk, België en Engeland, verwacht hij dat de Groenen 20 tot 30 ze tels kunnen behalen. Bij sa menwerking in het Groene Platform denkt de PPR- Bas de Gaay Fortman dat Nederlandse partijen in staat moeten zijn daarvan dne zetels te bezetten. Het Groene Platform biedt de partijen de gelegenheid zich te vinden in een gezamenlijk programma. Dat betekent dat iedere groepering die wil meedoen iets van zijn eigen identiteit moet inleveren. De Gaay Fortman: „Je krijgt par tijen nooit op één lijn, maar ze kunnen wel in iets deelne men. Daarom zeggen wij ook niet: 'met wie willen wyr, maar 'wie wil met óns?" De politieke partijen die met het Groene Platform willen meedoen, zullen hun stok- s moeten laten vallen, en niet snel zal gebeu- „Misschien moeten zij wel, onder druk van de om standigheden", zegt PPR-se nator, „de keuze is: in het Europese Parlement via de Groene lijst, óf er op eigen kracht helemaal niet inko- Uitgangspunt voor het verkie zingsprogramma zijn de doel stellingen van Ecoropa, de Europese Ecologische Bewe ging. Het Groene Platform organiseert voor het Neder landse verkiezingsprogram ma gesprekken en onderhan delingen, waarbij behalve be langstellende politieke party- en ook milieuorganisaties en de vredesbeweging betrok ken zyn. De Gaay Fortman zal zeker niet als lijsttrekker optreden voor de Groene lijst Hy vindt dat de lijstaanvoerder niet duide lijk met een partij verbonden moet zyn, omdat de kiezers daardoor wellicht in verwar ring raken. Het Groene Plat form geldt immers alleen voor de Europese verkiezin gen. In de Nederlandse ver houdingen ontstaat er geen nieuwe concurrent Op de eerste berichten over het initiatief van De Gaay Fort man en Van Dieren zijn veel enthousiaste reacties van particulieren en milieugroe peringen gekomen. De Gaay Fortman gelooft dat de slech te milieu paragraaf in het re geerakkoord van CDA en WD daar ook mee te maken heeft. Politieke partijen zyn geïrri teerd geraakt door de plan nen. Dat verwondert de PPR- man niets. „Wy plaatsen de partijen voor een moeilijke beslissing. Wie niet meedoet, zet zichzelf buitenspel en zit met de Zwarte Piet. Het Groene Platform is voor met name de kleinere de emge manier om invloed te knjgen in het Europese Parlement". ARNHEM (ANP/GPD) - Het be leid van de overheid voor en tij dens de acties tegen de kerncen trale in Dodewaard in september vorig jaar was zodanig, dat ge weld van de kant van de demon stranten werd opgeroepen en uit gelokt Strafbare feiten waren ten gevolge van dat beleid te ver wachten. Daarom is het onrede lijk dat diezelfde overheid deze strafbare feiten gaat vervolgen. Dat stelden de advocaten van elf Dodewaard-actievoerders giste ren voor het gerechtshof in Arn hem, waar hun cliënten in hoger beroep terecht stonden wegens openlijke geweldpleging of ver nieling tijdens de acties rond de kerncentrale. De elf werden be gin dit jaar door de rechtbank in Arnhem al veroordeeld tot straf fen, variërend van een geldboete 500 gulden boete voor groen kleuren drinkwater Deurne DEN BOSCH (ANP) - Twee inwoners van Deurne die in juni bij wijze van grap een groene (onschadelijke) kleurstof in de gemeentelijke wa terleiding hadden gegooid, zijn gisteren door de rechtbank van Den Bosch veroordeeld tot 500 gulden boete elk, plus een voorwaardelyke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftyd van twee jaar By de uitspraak is rekening gehouden met een schadeclaim van de water leidingmaatschappij en de gemeente van ruim één ton, in verband met maatregelen die genomen waren omdat men aanvankelijk vreesde dat het water vergiftigd was. van 250 gulden tot drie maanden cel. De advocaten van de actievoerders eisten aan het begin van het pro ces. dat gisteren byna elf uur duurde en volgende week wordt voortgezet, dat waarnemend bur gemeester A. Goldberg van Do dewaard en rykspolitiecomman- dant G. Feylbnef door het hof als getuigen zouden worden ge hoord. Net als in december voor de Arn hemse rechtbank liet burge meester Goldberg ook dit keer weten dat de actievoerders de schuld voor de rellen uitsluitend bij henzelf moesten zoeken. „Tot het laatste moment heb ik ge hoopt en verwacht dat de beto gers zich aan mijn spelregels zouden houden. Via de media had ik heb herhaaldelyk gezegd wat wel en wat niet getolereerd werd. Toen de toegangswegen naar de kerncentrale toch wer den gebarricadeerd en er naar de ME werd gegooid, heb ik het sein gegeven om in te grypen", aldus de burgemeester. De verklaring van kolonel Fnjl brief was vrywel identiek. Ook hy vertelde dat het sein voor de actie pas was gegeven nadat de demonstranten een rechtstreek se aanval op de kerncentrale wa ren begonnen. De zitting wordt komende dinsdag voortgezet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7