Wegdek De Merodestraat verzakt Deel Schoolstraat tijdelijk afgesloten, middenstand boos Weidse agenda jUSCffth. Gemeente: "Geen geld maar boeken Zoeterwoudse straat op sommige plaatsen 45 centimeter lager In Voorschoten Gewapende overval op pompstation in Voorschoten Schilderijen van gesloopte gebouwen in gemeentehuis Stad en rand ZOETERWOUDE Het wegdek rond de Zoeterwoud se De Merodestraat is ernstig aan het verzakken. Op diverse plaatsen in de straat is dit duidelijk te zien. De bewoners zien zich steeds genoodzaakt om het pad naar hun voordeur op te hogen maar zo langza merhand ontstaan er hevig hellende vlakken. De straat ligt op sommige plaatsen 45 centimeter lager dan de huisdrempel. Bovendien blijft er water voor de zestien garageboxen aan de De Merodestraat staan. "Het moet nu maar eens afgelopen zijn", meent C. den Blanken uit de De Merodestraat. Afgelopen donder dag, aan het einde van de raadsvergadering, trok hij bij burgemeester Houdijk aan de bel. Deze beloofde toen dat de oorzaak van de hoge waterstand door de dienst gemeentewerken zou worden onderzocht. In afwachting van dit onderzoek klaagt Den Blanken zijn nood, die nu al twaalf jaar duurt. ners zijn: ik neD nel idee dat de rioolbuizen worden afge kneld door de verzakkingen Door de glooiing van het weg dek kan het water niet weg stromen naar andere afvoer putten die wel werken". door Dirk Jan Roeleven "Het is een janboel, hoe lang moeten we nog wachten voor we helemaal verzuipen. Het kan toch niet de bedoeling zijn datje lieslaarzen moet aantrek ken om bij je auto te komen. We betalen elk jaar rioolbelas ting maar als je al twaalf jaar overlast hebt, vraag je je af wat de gemeente er mee doet". Volgens Den Blanken is niet het lozen van olie en vet in de af voerputten de oorzaak van "de binnenzee", zoals op de raads vergadering werd veronder steld. Hij denkt dat de verzak kingen in de buurt de boosdoe- Mevrouw Nieulant Pelkman wijst aan hoeveel centimeter het stoepje al is verhoogd. Vroeger lag het trottoir daar 25 centimeter hoger. "Mijn schoonmoeder van 85 is al enkele keren in de struiken beland omdat ze de afstap niet kon nemen". Tevens wijst hij op de "kraters" die deze zomer drie keer spon taan insloegen voor garagebox B3. Een gat van een halve me ter diep en een meter breed ontstond toen de eigenaar van de box zijn garage uitreed. "De gemeente was wel snel ter plekke om het euvel te verhel pen maar het blijft aanmodde ren", aldus Den Blanken die het ongelijke wegprofiel stee vast als "klein Zwitserland" betitelt. Opstap Om de juistheid van zijn verhaal over de aanzienlijke verzakkin gen aan te tonen gaat Den Blanken met een duimstok de straat op en meet bij De Mero destraat 7 een verzakking van 25 centimeter. Mevrouw Nieu- lant-Pelkman die dit adres met haar gezin bewoont laat desge vraagd weten erg veel last van de hoge opstap te hebben. Haar echtgenoot heeft de stoep zelf al enkele keren bij moeten voegen omdat door vochtwer king stukken afbrokkelden. Mevrouw Nieulant Pelkman: "Mijn schoonmoeder van 85 is al enkele keren in de struiken beland omdat ze de afstap niet kon nemen. Vooral voor men sen die slecht ter been zijn is de vooringang bijna niet toe gankelijk. In de brandgang lig gen de tegels ongelijk dus ook daar kunnen oudere mensen zonder ondersteuning moeilijk lopen". Zij heeft al diverse ma len de gemeente benaderd met het verzoek of er iets aan kan worden gedaan maar daar kreeg zij te horen dat er geen geld was. Gemeentesecretaris Kruithof zegt dat het herstellen van de bestrating inderdaad afhanke lijk is van de beschikbare hoe veelheid geld. "In principe wordt elke straat om de zoveel jaar opgelapt. Hiervoor is een onderhoudsschema opgesteld waar de De Merodestraat ook op voorkomt", aldus Kruithof. IJzel De uitrit van melkman P. Kooij- man aan de Van Swietenstraat is ook al diverse keren opge hoogd. Het resultaat is een "heuveltje" op het trottoir dat voor fietsende kinderen meer dan eens valpartijen oplevert. "Als ik dan in mijn tuin zit hoor ik huilende kinderen die van hun fietsje zijn gevallen omdat het daar zo sterk over helt. Ook voor bejaarden is het erg lastig lopen over het trot toir", aldus Kooijman die hier aan toevoegt dat de naderende winter voor nog gevaarlijker si tuaties kan zorgen. Een blik op de opgehoogde stoep leert dat het wandelpad bij ij- zel inderdaad moeilijk begaan baar zal zijn. Voor rolstoelge bruikers is de helling onder normale weersomstandighe den al een gewaagde onderne ming. Gemeentesecretaris Kruithof laat desgevraagd weten dat het onderzoek naar de oorzaak van de wateroverlast moet uitwij zen welke maatregelen zullen worden genomen. Over de mo gelijke oorzaak van de wate roverlast en de verzakkingen in Westeinde I kan hij niets zeggen. Het laatste woord is aan Den Blanken: "Ik hou er niet van iemand onnodig aan zijn jasje te trekken maar dit wordt echt te erg. Een plasje vindt ik geen probleem, maar een ijsbaan achter mijn huis is te veel van het goede". VOORSCHOTEN - Het ge deelte van de Schoolstraat voor de huidige panden met de nummers zes, acht en tien in Voorschoten, zal waarschijnlijk tijdelijk worden afgesloten voor het gemotoriseerd ver keer. Dit is noodzakelijk omdat hier het nieuwe ALDI—gebouw wordt ge realiseerd. De straat zal tij dens deze werkzaamhe den te smal zijn om er au to's te laten rijden. De di rect betrokken midden standers verklaarden des gevraagd tegen deze af sluiting te zijn. Zij zullen actie gaan ondernemen bij de gemeente om dit te voorkomen. De commissie voor financiën in Voorschoten zal binnenkort haar goedkeuring moeten geven aan dit 'afsluitings-verkeersplan'. Het is één van de drie mogelijke alternatieven, maar dit voorstel geniet de duidelijke voorkeur van het college van burgemees ter en wethouders. Zoals bekend zijn onlangs de laat ste problemen voor de komst van een nieuwe supermarkt te genover een bestaande super markt uit de weg geruimd. Tij dens de laatste raadsvergadering van oktober stemde de raad er mee in dat een strook grond voor de panden verkocht werd aan Al- brecht bv. Met deze strook in handen kan het concern nu be ginnen met de bouwactiviteiten. Naar verluidt zal dit ook binnen kort gebeuren. Aangezien de Schoolstraat aldaar vrij smal is, ziet de gemeente zich genoodzaakt om tijdens de bouw verkeersmaatregelen te treffen. Enige maanden geleden werd het voorstel geopperd om dit ge deelte van de Schoolstraat, tus sen de twee supermarkten tot aan de Treubstraat, definitief au tovrij te maken. Een plan dat niet in goede aarde viel bij de Voor- schotense middenstand. Volgens Voor stichting Oud Zoeterwoude hen zou dit klanten kosten die tot vlak bij de winkels die daar gesitueerd zijn met hun auto wil len rijden. Door deze bezwaren zag de gemeente af van dit plan. Nu ziet zij zich genoodzaakt om tij delijk wel maatregelen te treffen. Eén voorstel is dus dat het eerste gedeelte, tussen het parkeerter rein aan het begin van de School straat en de huidige Overslag- straat, tijdelijk autovrij wordt. Tijdens de bouwwerkzaamhe den zal namelijk een zone van 3,5 meter voor de nieuwe voorgevel vrij gehouden moet worden voor bouwwerkzaamheden. Het ge volg is dat maar anderhalve me ter wegdek overblijft. Achteruit De gemeente vindt dit te smal om naast (brom)fietsers er ook nog ander verkeer te laten rijden. Wel zal in dit plan de verkeerssituatie bij het parkeerterrein en tussen de Overslagstraat en de Treub straat enigszins worden gewij zigd. Zo zal op het laatste stuk het verkeer tijdelijk in beide richtingen mogen rijden. Op die manier kunnen de zes winkels die dit vijftig meter tellend straatgedeelte telt, met de auto's bereikbaar blijven. Aan het eind, dus voor het weggedeelte dat af gesloten wordt tussen de zaad- en dierenwinkel en de groente man zullen de auto's dan moeten keren of achteruit rijden. Eén situatie die door de eigenaar van de zaad— en dierenwinkel als onmogelijk wordt omschre ven. Zo zullen onder meer de vrachtwagens die nu voor de Het gedeelte van de Schoolstraat dat tijdelijk voor auto's moet worden afgesloten. De middenstanders zien liever dat de bloembakken tijdelijk verdwijnen en de parkeerplaatsen worden opgeheven, zodat het verkeer over dag gedeelte van de straat kan rijden. winkel rijden om de grote balen voer uit te laden, tijdens de werk zaamheden dit niet meer kunnen doen. Weliswaar kunnen ze nog wel voor de winkel komen, maar daarna ontstaan de problemen. Keren is nagenoeg onmogelijk doordat de straat maar enkele meters breed is. Achteruit rijden kan ook voor leuke situaties zor gen als ander verkeer achter de wagen staat of aan komt rijden. Twee auto's kunnen elkaar op dit gedeelte van de Schoolstraat niet passeren. Alternatieven De twee andere alternatieven, die de voorkeur niet hebben van het college, laten wel gemotoriseerd verkeer toe tijdens de bouw werkzaamheden. Het eerste al ternatief is om de bloembak en parkeerplaatsen voor de huidige supermarkt weg te halen. Tussen de bouwschutting en de huidige bomenrij zou dan een smal rijge- deelte gerealiseerd kunnen wor den. Het tweede alternatief is om Albrecht te verplichten de bouw schutting niet op 3,5 meter van de nieuwe voorgevel te plaatsen maar op één meter. Ook dan zou voldoende ruimte over blijven voor het autoverkeer. "Aangezien deze oplossingen in feite in het geheel niet als reëel moet worden gekenschetst, nei gen wij er toe onze voorkeur uit te spreken het onderhavige ge deelte van de Schoolstraat tij dens de bouwwerkzaamheden voor alle verkeer, behalve voer- gangers, af te sluiten", is dan ook de mening van B en W. Een mening die dus niet gedeeld wordt door de middenstanders. Zij zijn voorstanders van één van de twee alternatieven. Ze vinden dat ze door de komst van het Al- brechtconcern toch al moeten bloeden, en nu niet weer tegen gewerkt moeten worden. Tegen werking in de zin van het auto vrij maken. Overslagstraat Een tweede probleem om de hoek komt kijken door de afsluiting is de bevoorrading van de dranken- winkel aan de Schoolstraat. Deze winkel ligt recht tegenover de bouwput, dus daar waar hele maal geen verkeer tijdelijk kan komen. Nu wil het geval dat deze winkel geen achteringang heeft, dus alleen aan de voorkant be voorraad kan worden. Welke op lossing hiervoor bedacht moet worden is nog niet duidelijk. De voorzitter van de ondernemers vereniging Voorschoten zei des gevraagd dat de middenstanders zeker van de gemeente zullen ei sen dat het verkeer ook tijdens de bouw door kan blijven rijden. De vorige keer wonnen de mid denstanders de autovrij-slag met de gemeente. Dat was vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen van juni. Of dit maal de score ook weer positief zal uitval len voor hen, moet nog afge wacht worden. De Overslagstraat, de straat die haaks op de Schoolstraat staat en aansluit op de Koningin Juliana- laan, heeft met de komst van het ALDI-gebouw ook zijn langste tijd gehad. Het einde van deze straat, aan de kant van de Schoolstraat, zal nagenoeg hele maal bebouwd worden. Gevolg hiervan is dat het autoverkeer dein niet meer via de Koningin Julianlaan naar de Schoolstraat kan rijden. Voor voetgangers en fietsers blijft nog wel een door gang van anderhalve meter over. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 WOENSDAG Leiden - Buurthuis Op Eigen Wieken, kinderbingo. CDA-Vrouwenberaad - Lammen- schansweg 25, bijeenkomst met CDA- kamerkandidaat Aat de Jonge, 20.30 Buurthuis Cornells Joppensz - Durieu- straat, kinderdisco, 14-16 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'La Signora senza camelie'-Michelangelo met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, speel goedbeurs, 13.30 uur. Oegstgeest - De fuik, film 20.30 uur. DONDERDAG Leiden - De Helianth, Herenstraat 5c, le zing Hugo Pronk over de herkomst en kwaliteiten van wol en zijde, 20.15 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, lezing Archie Lame Deer, medicijnman van de Sioux-indianen, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'La Signora senza camelie'-Michelangelo Antonioni, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 29 okt tot 5 nov. Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Omstreeks half acht gisteravond is een gewa pende overval gepleegd op een benzinestation aan de Koningin Julianalaan in Voorschoten. Een ongeveer twintigjarige jon gen bedreigde de pompbedien de met een pistool en dwong te man om hem geld te geven. De overvaller was gemaskerd en is te voet verdwenen. Hij heeft een bedrag van ongeveer driehon derd gulden buit gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Snelheidscontrole in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een snelheids controle aan de President Ken- nedylaan in Oegstgeest heeft gis teravond 28 proces verbalen op geleverd. De snelheden varieer den van 65 tot 83 kilometer per uur. Er is een maximumsnelheid toegestaan van 50 kilometer per uur. ZOETERWOUDE - De stichting Oud Zoeterwoude krijgt van de ge meente honderdvijftig exemplaren van het boek "700 jaar Zoeterwou de, een familieportret" als bijdrage in de inrichtingskosten van de oud heidskamer "Suetanborgh Bovendien krijgt de stichting 2.750 gulden uit het cultuurfonds. De stichting had vijfduizend gulden gevraagd om de reserves aan te vullen. Het idee om de stichting niet geheel met geld, maar deels in natura te steunen is afkomstig van het hoofd van het bureau welzijn Hulsbos. Hij oogstte daarmee veel lof gisteravond in de commissie welzijn. Door zelf een actief verkoopbeleid te voeren kan de stichting honderd vijftig maal de vijftien gulden (de prijs van het boek) binnenhalen. Zo wordt toch een bijdrage bereikt van 5.000 gulden. Het mes snijdt overigens aan twee kanten, want op deze manier komt de gemeente van zijn enorme hoeveelheid boeken (308) af. De stichting Oud Zoeterwoude heeft de gemeente een eenmalige bijdra ge gevraagd om het reservefonds op peil te houden. Dat reservefonds wordt gebruikt voor aankopen die voor de stichting van belang zijn. Het fonds was aardig uitgedund door de verbouwing van de voormali ge telefooncentrale tot oudheidkamer. Met name het verwijderen van vocht uit de telefooncentrale heeft veel geld gekost. Deze onvoorziene tegenvaller van 3.400 gulden slokte een groot deel de reserves op. Het CDA-raadslid Plantinga-Heerde stelde voor de 3.400 gulden uit te beta len en de boeken daarbij cadeau te doen. Maar de andere commissiele den konden zich daar niet in vinden en hielden vast aan het voorstel van het college. Overigens is het reservefonds van de stichting niet zo klein als in de "noodkreet" aan het gemeentebestuur deed voorkomen. Uit het finan cieel jaaroverzicht blijkt dat het reservefonds van Oud Zoeterwoude nog altijd tienduizend gulden bevat. Reden voor het Progressief Zoe- terwoude-raadshd Kolff-1 laantjes om vraagtekens bij de klaagzang van de stichting te zetten. "Ik vind dat de stichting helemaal zo zielig nog niet is. Er is geen andere vereniging in het dorp die dat heeft", aldus Kolff-Haantjes die overigens wel akkoord ging met het voorstel van B en W. Speelgoed Het vanmiddag ingezamelde speelgoed in Leiderdorp door de stichting Kinderspeelzaal, wordt morgenochtend vanaf ne gen uur verkocht. De speelgoed beurs wordt gehouden in de Scheppingskerk aan de Van pP^elgeestlaan. In de Oegstgeester Fuik wordt vanavond de film "All the presi dent's men" vertoond. Een film over het Watergate schandaal in Amerika, met in de hoofdrol len Dustin Hoffman en Robert Redford. De film begint om 20.30 uur. Strong In de kleine soos van de Lindehoe ve in Voorschoten treedt mor genavond John Strong op. Strong begeleidde onder andere Ry Cooder, Van Morrison en Ca mel tijdens hun optreden in Ne derland. Zijn repertoire bestaat uit eigentijdse liedjes die hij zelf schrijft. De kleine soos gaat om 21 uur open. ZOETERWOUDE - In het Zoeter woudse gemeentehuis komen schilderijen van verdwenen ou de gebouwen uit het dorp te han gen. Een schilderij van de inmid dels gesloopte Spar aan de Dorpsstraat en een van de even eens onder de slopershamer ge vallen oude ambtswoning van oud-burgemeester Detmers aan de Miening. Een derde schilderij, dat de gemeente gaat aankopen, toont de nederlands hervormde kerk aan de Dorpsstraat. De schilderijen zijn vervaardigd door de plaatselijke schilders- ten bedragen negenhonderd gul den voor de drie werken. Een koopje volgens de commissie welzijn gisteren. W. Ooijendijk (PZ) noemde het "een zeer geslaagde excercitie en wat mij betreft komen er meer van dit soort dingen". Ook Kremer (WD) vond het goed idee. De vorm van een schilderij is veel geslaagder dan een foto, aldus het liberale raadslid. Hij voegde eraan toe dat hy het geld zo beter besteed vond dan "dat het naar een of andere contra prestatie gaat". LEIDSCH £ï- DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0,00 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (binJbuit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs: 0. Kroon (stad) •B.W.J. Jungman (plv) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cèro. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2