Plan vleesindustrie mmm Jaarverslagen Wernink in strijd met waarheid De generositeit van Henk Vonhoff Beurs Amsterdam 1 Kort zakelijK marktberichten Havenwerkers Idezen voor lager netto-loon Gezond maken door bundelen export NAM schort bouwplannen op In kwestie Russisch gas Beursoverzicht WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 Economie Ambtenaren De CNV-bonden van Overheids personeel en trendvolgers gaan woensdag, wanneer de bonden op nieuw met de regering praten over het stopzetten van de bevriezings plannen voor de ambtenarensala rissen, geen acties voeren om het overleg onder druk te zetten. De Vervoersbond CNV had vorige week gezegd tot bijvoorbeeld en werkonderbreking van een uur be reid te zijn als andere bonden een dergelijke actie zouden steunen, maar daar is geen animo voor. Dit bleek gisteren op een vergadering van de Christelijke Centrale van overheidspersoneel CCOOP. Philips Philips gaat zijn produktiecapaci- teit van de glasvezelfabricage be gin volgend jaar sterk uitbreiden. Dankzij verbeterde fabricage- en meettechnieken zal de onderne ming in staat zijn jaarlijks onge veer 30.000 kilometer glasvezel te produceren. Als de vraag toe neemt, zal de produktiecapaciteit zonder meer kunnen worden ver dubbeld. Een kabelnet van glasvezel biedt volgens Philips goede mogelijkhe den om de transmissie van televi sie- en radio-omroep, eventueel ge combineerd met andere diensten, naar de huizen samen te voegen. De capaciteit van de glasvezel is zo groot dat allerlei communicatie diensten, waaronder ook de tele foon, via een enkele kabel kunnen lopen. Op den duur kan dit aan zienlijke besparingen opleveren. Inhoud schatkist De schatkist is de afgelopen week weer behoorlijk gevuld. Per saldo stroomde bijna ƒ4,4 miljard naar de staat toe als gevolg van belastin gafdrachten over het derde kwar taal. Bovendien moest nog op de jongste staatslening gestort wor den en wel 3,5 miijard. Hierdoor kwam het totaal aan middelen in de schatkist op ruim 5,5 miljard. Een en ander werkte marktver- krappend evenals de uitzetting van het bankpapier met 198 min. Horeca De verminderende koopkracht bij het Nederlandse publiek gaat nu ook de horecabedrijven parten spelen: voor het eerst sinds jaren heeft zich vorig jaar een omzetda ling in deze bedrijfstak voorge daan. Nadat in 1980 nog van een omzetgroei van twee procent spra ke was, daalde de omzet in 1981 over der gehele linie met drie pro cent. Met een (in hoeveelheid gemeten) omzetdaling van acht procent had den de cafe's het sterkst te lijden onder de algemene malaise. De ho telsector moest een veer laten van drie procent. De restaurants deden het op het eerste gezicht nog het beste, met een gelijkblijvende om zet, maar afgezet tegen de groei die zich een jaar eerder voordeed (5 procent), is ook daar sprake van een feitelijke achteruitgang. renkool 34-56; Chinese kool 52-57; r de kool 36-43; spitskool 75-81; prei 79-84; spruiten A 45-49; spruiten B 66-70; spruiten C 58; spruiten D 38-95; uien 16-56; winterpeen 14-15; witlof 2.10-3.30; bloemkool 6 per bak 1.65; bloemkool 8 per bak 1.45-1.75; bloem kool 10 per bak 1.45; knolselderij 26-59; sla 24-41; bleekselderij 88—91; bospeen 1 1 A 1 HO. „„*„..<.,.1;,, K"J 'RÜ. rorliio Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. 2 November 1982. Andijvie per kg. 59-82; boerekool 35-55; groene kool 49-50; bospeen II 1,10-1,24; waspeen A I per kist 3,20-6,00; A II 3,20-4,50; B I 3,20-6.80. Aanvoer: 181 ton. Breekpeen B I per kist 2,90-3,00; C I 3,70 - 4,20; prei A per kg. 54-59; radijs (bos) 0,20; schorseneren A 1,18-1,40; B 44-53; C 18-27; peterselie (krul) 43-51; selderij 20-27; bloemkool 6 per bak I 1,60-1,73; 6 II 54-60; 8 I 1.26-1,38; 8 II 79-86; 10 I 92-97; 12 I 0,58; 15 I 0.61. Aanvoer: 59-79. ROTTERDAM (ANP) - De werk nemers in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven accepte ren vooralsnog dat hun netto loon lager is dan dat van colle ga's in concurrerende Westeuro- pese havens als Antwerpen en Hamburg. Op een door ruim honderd kaderleden van de ver voersbond FNV bezochte confe rentie over de problemen in het stukgoed werd vastgesteld dat het beter is te mikken op sociale zekerheid, ook al valt door een dergelijke keuze het netto-inko men lager uit dan dat van stuk- goedwerkers in sommige buiten landse havens. De vervoersbond FNV had de con ferentie met de kaderleden (ver- tegenwoordigers van de bond in de stukgoed bedrijven) belegd om het rapport te analyseren dat onlangs is uitgebracht door een werkgroep onder leiding van de Nederlandse herstructurerings maatschappij Nehem. Deze werkgroep moet een totaalplan opstellen voor de toekomstige ontwikkeling van de stukgoed sector in de Rotterdamse haven. De kaderleden van uc veivueia- bond FNV blijven, zo deelde be stuurder M. Spanjers van de bond na afloop van de conferen tie mee, elke vorm van prestatie beloning afwijzen. In veel Euro pese havens wordt wel met der gelijke beloningssystemen ge werkt,' maar de kaderleden zijn van oordeel dat het beter is om de ploegensterkte op te voeren naar het Antwerpse niveau. Uit de bespreking van het Nehem- rapport is voorts gebleken dat de kaderleden bereid zijn mee te werken aan plannen om de stuk- goedlokaties in de Rotterdamse haven te hergroeperen. Een der gelijke herverkaveling mag vol gens de FN Vers echter niet lei den tot een nog groter verlies van arbeidsplaatsen. Voorts moet naar het oordeel van de kaderle den de gemeente Rotterdam een actieve rol spelen bij de herver kaveling. Wanneer aan deze voorwaarde is voldaan zijn de Rotterdamse stukgoed werkers naar het oordeel van de kaderle den bereid zich flexibel op te stellen door andere werklokaties te accepteren. DEN BOSCH (ANP) - De varkensvleesverwerkende industrie kan weer gezond gemaakt worden. Voor waarde is wel dat de 120 bedrijven in deze sector hun exportinspanningen bundelen en een forse sa nering doorvoeren waar door de capaciteit die mo menteel ten minste negen tien miljoen slachtingen bedraagt met 1,6 miljoen slachtingen per jaar wordt verminderd. Dat staat in een gisteren gepubli- ceerd actieplan van de structuur- commissie varkensvleesverwer kende industrie. In die commis sie hebben zitting vertegenwoor digers van werkgevers, werkne mers, diverse ministeries, het produktschap voor vee en vlees en de Nederlandse herstructure- ringsmaatschappy. De commis sie is ingesteld door de minister van economische zaken. De varkensvleesverwerkende in dustrie kampt momenteel met ernstige problemen, onder meer als gevolg van de felle concur rentie uit het buitenland en dan met name uit West-Duitsland. Verder is het zo dat de hoge lo nen en keuringskosten de Neder landse bedryven parten spelen. Onlangs lichtte het adviesbureau McKinsey de bedrijfstak door. Het actieplan is opgesteld op ba sis van de resultaten van die stu die. De 120 Nederlandse var kensvleesverwerkende bedrij ven bieden momenteel nog werk aan 17.000 mensen. Er wordt jaarlijks voor 7 miljard gulden omgezet waarvan 3,2 miijard in het buitenland. Met het wegwerken van de overca paciteit is alles bij elkaar enkele tientallen miljoenen guldens ge moeid. Daar staan, aldus de com missie, dermate grote besparin gen tegenover dat de kosten bin nen twee jaar kunnen worden te rugverdiend. Hoeveel arbeidsplaatsen er precies moeten verdwijnen als gevolg van de sanering wil de commis sie niet zeggen. Volgens ir. L. Lanswyer van de Nederlandse herstructureringsmaatschappij zijn het er minder dan duizend. Bovendien is al een deel van de capaciteitsvermindering gereali seerd onder andere in Oss waar door al arbeidsplaatsen zijn ver dwenen. De Voedingsbond FNV en de Unie BLHP zijn van mening dat het plan een goed perspectief biedt om de bedrijfstak weer gezond te maken. Voorwaarde is wel dat de werkgevers werkelijk bereid zijn de handen ineen te slaan. Volgens Roel Dik van de Voe dingsbond FNV staat nog niet precies vast hoeveel arbeidsplaa- ten gemoeid zijn met de inkrim ping van de slachtcapaciteit. "In krimping met 1,6 miljoen slach tingen per jaar betekent récht toe recht aan berekend een verlies van 7 800 arbeidsplaatsen. UTRECHT (ANP) - Belangstelling voor de levende have op de Utrechtse VIV '82. De Vakbeurs Intensieve Veehouderij opende gisteren haar poorten in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Ook de groothandel in biggen en zeugen liet zich niet onbetuigd. De beurs is open tot en met vrijdag. AMSTERDAM (ANP) - "De gepu bliceerde balansen van Vander- Vliet-Wernink, - een middel groot Amsterdam bouwbedrijf, dat in 1980 failliet ging (de Leid- se tak ging zelfstandig verder) - over de jaren 1975 tot en met 1978, zijn niet opgemaakt over eenkomstig de toelichting. De toelichting was in strijd met de waarheid. Hiervan waren de toenmalige directie en de raad van commissarissen op de hoog te evenals de accountant". Dit is één van de conslusies van het nog vertrouwelijke rapport, dat de onderzoekscommissie over de gang van zaken bij het bedrijf heeft opgesteld, zo bevestigde desgevraagd drs. P.T. Lakeman, lid van deze commissie. Het rapport wordt thans bestu deerd door de huidige sarissen van het failliete bedrijf. Commissarisvoorzitter mr. B. Geersing zei, dat het nog wel en kele weken van studie zal ver gen. Dan zal men overwegen of de commissarissen het rapport in een openbaar of een gesloten aandeelhoudersvergadering zul len bespreken, aldus de heer Geersing. Het rapport is een uitvloeisel van de bij de aandeelhouders leven de onvrede over de gang van za- bouwbedrijf ging in september 1980 failliet voornamelijk als ge volg van een stagnatie van de verkoop van de woningen, die het bedrijf voor eigen rekening had gebouwd. Gelijktijdig met het uitspreken van ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft de voorbereidingswerkzaamheden voor de bouw van een afscheidingsfa- briek in de Eemshaven opgeschort. Het besluit is genomen omdat de regering in Den Haag nog steeds geen beslissing heeft genomen over het trace van de pijpleiding van het F-3-blok op de Noordzee, dat via de Waddenzee naar het Groningse Warffum moet lopen, aldus gisteren een woordvoerder van de NAM. In het F-3-blok is 6 miljoen ton olie en 12 miljard kubieke meter aardgas aanwezig, die via een 235-kilometer lange pijpleiding in de Eemshaven zouden worden gescheiden. De totale kosten van het project worden op ruim 2 miljard gulden geschat. Volgens de NAM zou de regering al in juni van dit jaar een beslissing nemen. Volgens de bestaande plannen zou de afscheidingsfabriek in 1986 in produktie komen. Elk jaar uitstel betekent volgens de NAM een derving aan inkomsten van vijftig miljoen gulden. het faillissement traden de com missarissen af, terwijle curator voor de directeur ook geen func tie meer zag. Met de gang van zaken namen vooral de beide broers L. en C.J. van der Vliet, grootaandeelhou ders, geen genoegen. De heren Van der Vliet wensten opheldering over de oorzaken en achtergronden van het faillisse ment en wilden, dat de voormali ge diréctie en commissarissen verantwoording aflegden van hun beleid. Na het faillissement kregen ook andere aandeelhouders onvrede met het geheel. Om meer duide lijkheid te vekrijgen dwongen de aandeelhouders via de rechter alsnog een buitengewone verga dering af, die op 10 maart 1981 werd gehouden. In deze vergade ring werden nieuwe commissa rissen benoemd, terwijl tot in stelling van een onderzoekscom missie werd besloten. De taak van de onderzoekscom missie was onder meer het on derzoeken van de gang van za ken bij het bedrijf, de door het bedrijf verstrekte externe infor matie en verder het eventueel ge bruik of misbruik van voorwe tenschap bij aandelentransacties in aandelen VanderVliet-Wer- nink in de periode van 1 januari 1980 tot het einde van de officièe- le notering op de beurs. Van de toenmalige raad van com missarissen maakte tevens deel uit de demissionaire staatssecre taris Van Zeil van Economische Zaken. Een mens hoeft zich helemaal niet te verbazen als de Euro pese Commissie overtollig roomboter wil verkopen aan de Russen of als de Ameri kaanse graanboeren hun overschotten afzetten achter het IJzeren Gordyn. Zodra er geld te verdienen valt tellen politieke ideologieën niet Behalve blijkbaar als enkele Westeuropese landen beslui ten aardgas te kopen van de Sowjet-Unie. Dan wordt in eens bij de Amerikaanse lei ders het wantrouwen in de Russen wakker. Dat blijkt maar weer eens uit alle op winding rond dat Siberisch aardgas, dat in de jaren '90 een (relatief bescheiden) bij drage moet leveren aan de energievoorziening in de Bondsrepubliek Duitsland. Frankrijk en Italië. Terwijl de daarvoor nodige gi gantische transportleiding zelfs nog grotendeels moet worden aangelegd, denken de Amerikanen al in termen van dichtdraaien van de kraan door de Russen, die daarmee West-Europa naar hun pijpen zouden kunnen laten dansen. Een vrees die zelfs heeft geleid tot een re gelrecht verbod van presi dent Ronald Reagan aan de Amerikaanse industrie, mee te werken aan de totstandko ming van de Transsiberische gaspijp. door Egbert Zijlema Vanwege de door tenvrees gevoede Ameri kaanse hartstochten rond de Russisch-Europese gastrans- actie, kan dan ook geen Euro peaan met enig gezag voet op Amerikaanse bodem zetten of hij wordt bedolven onder de vTagen. Dat overkwam ook Henk Von hoff, in het dagelijks leven commissaris van de koningin in de provincie Groningen en als zodanig onlangs op toer- nee in de Verenigde staten om, zoals dat heet, Gronin gen te promoten. Behalve „Commissioner of the Queen" (weten de Amerika nen veel. maar het klinkt goed) is Vonhoff ook nog pre sident-commissaris van de Nederlandse Gasunie, en met die pet op voelde hij zich be gin deze maand geroepen de Amerikaanse gemoederen wat te sussen. Niks aan de hand, zo ongeveer moet Vonhoff in de persclub van Washington gezegd heb ben, maar als die Russen de gaskraan al dicht draaien, kan Nederland met zijn gi gantische hoeveelheden aardgas de exportproduktie desnoods verdubbelen, zodat Europese afnemers van Sibe risch gas (Duitsland, Frank rijk en Italiè) geen kubieke meter te kort hoeven te ko- Gegniffel Blijkbaar niet helemaal goed voorbereid op de „overval" van Amerikaanse journalis ten heeft Vonhoff ongetwij feld de oprechte bedoeling gehad met dit onjuiste ver haal de Amerikaanse gemoe deren wat te kalmeren. Aan het thuisfront intussen, in Nederland, leidde zijn op merking wel tot de nodige hi lariteit. Gegniffel van des kundigen als drs. Hein Hooy- kaas (directeur van de NAM) ten spijt is het verhaal van Vonhoff toch een eigen en nogal hardnekkig leven gaan leiden. Niemand minder dan drs. G. H. B. Verberg, de directeur-ge neraal energie van het depar tement van economische za ken (Nederlands hoogste energieambtenaar dus) vond het deze week nodig het ver- haal van Henk Vonhoff ui terst serieus te nemen en te bestrijden. Hij ontkende, sprekend in Leiden, nadruk kelijk dat Nederland in staat is de toekomstige Russische leverantie aan Duitsland, Frankrijk en Italiè over te ne men als de Sowjet-Unie om politieke redenen de kraan zou dichtdraaien. Een eenvoudig rekensommetje leert dat. De grootste export- prestatie die Nederland ooit heeft geleverd, en dat was ook ongeveer het maximum haalbare) was 50 miljard m3 aardgas. Door het teruglopen van de markt (als gevolg van besparingen en de economi sche recessie) is de feitelijke export nu 35 miljard m3 per jaar. Er is met andere woor den nog ruimte voor het op voeren van de export met 15 miijard m3 per jaar. Dat is niet meer dan een kwart van de 60 miijard kuub die de drie Europese landen na 1990 van de Russen kopen. Om alle misverstanden te voor komen: hiermee wil niet ge zegd zyn dat het kopen van gas door die landen in Rus land dus gevaarlijk is omdat er geen alternatief zou zyn voor (op zichzelf onwaar schijnlijke) politieke chanta- ge-met-de-gaskraan. Er zyn meer gaslanden in Europa (zoals Noorwegen, dat maar al te graag exporteert). Het gaat er wel om aan te tonen dat Vonhoff een wat al te „rijk" beeld van onze aard- gasweelde heeft gegeven. Speculatie En dat is niet helemaal van be lang ontbloot, want met na me sinds Vonhoffs Washing- tonse uitglijder zijn de meest speculatieve gissingen over onze aardgasvoorraad de ron de gaan doen. Hoevel aardgas we nu precies hebben en hoe lang we ermee toe kunnen zijn de vragen die voortdu rend opduiken, en die nogal uiteenlopend beantwoord worden, zodat er geen touw meer aan vast te knopen is. Wat is er aan de hand? Zijn we terug in de tijden van vlak na de vondst in Slochteren, toen wilde gissingen over de om vang van wat in de volks mond „de bel" heet de ronde deden? De suggestie dat het volk van Nederland grote lijks wordt wordt ligt althans wel voor de hand als de opge- geves cijfers uiteenlopen van 2000 miijard m3 tot 2600 mil jard. Dat scheelt ruwwgg een gasveldje zo groot als een derde van Slochteren, en die heb je niet zomaar achter de heb je i hand. Welnu, zo'n. „geheim" gasveld je is er dan ook niet Het ver schil tussen de cijfers is in feite eenvoudig te verklaren De 2081 miljard m3 (om nu maar eens erg precies te zyn) is de bewezen reserve zoals de ryksgeologische dienst die in haar jongste rapport van 6 oktober heeft bere kend. Dat is dus de hoeveel heid aardgas die zich op dit moment in de Nederlandse bodem bevindt WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 Roiineo ACTIEVE AANDELEN Ahol« Ah »o ABN n Hold HBG Hoogovens BINNENLANDSE AANDELEN Bstenburg Bcfc muin Bcllndo Blydcnst cei Boer Druk. BonumU 720.00 720,00 370.50 370.50 Bredero VB Buhnn. Tetl Cmlvécert Centr. Suiker ld eert. Ceteco ld eert Gel. Delfl. O Gleisen H*l"mtlJ(r Holdoh Kem'Jr'nBer Kiene S 32 35 S X 5KS. 25"° iiA00 '««.00 MTO 8500 162.00 JxL !f"° Hd? 3*50 3260 Mnclntosch Muw Petr. Meneba Mocara En. Mulder Mkjnb. W Naarden Nsgron Ned'credlet Ned. Schee pahyp. Ned. Sprlngst Nleratrau Nutrlcia GB NlJv Ten Cate Oce v.d.Gr Rademaker* miijw 200.00 3600 00b 3700.00 680.00 «85.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 183.00 183.50 124.00b 126.00b 155.00 156.00 1070.00 1125 00 28.20 21.70 23.00 22 J0 32.60 16.70 GOUD EN ZILVER Goud onbew.: 37830 BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar Engelse pond Belg franc (100) 35.75 28.75 38.75 39.75 29.25 32.25 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs liet van daag een aarzelende stemming zien. De aandelenkoersen schommelden iets weinig rond de niveaus van gisteren. De ster ke stijging van de Dow Jones in Wall Street werd hier dan ook niet overgenomen. Men is in Amsterdam benauwd, dat Amerika fors inzakt als de verkiezingen slecht uitvallen voor president Reagan, zo zeiden beurshandelaren. De obligatie- markt ging wat voortvarender van start, al trad ook daar tijdens beurs een aarzeling op De note ringen waren 0,1 tot 0.7 punt ho ger Per salao was de markt circa 0,3 punt beter De omzetten werden niet groot genoemd. By de inter nationals was KLM de witte raaf met een vooruitgang van 2 op 94. Kon. Olie moest daarente gen 0,60 prijsgeven op 94.90. Hoogovens verloor 0,30 op 14.90 en Akzo 0.20 op 28J20

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23