MS# MODE Wethouder pleit voor economisch onderzoek Surfplank van het luchtruim 99.- 79.- 139.- Julianaschool in Rijnsburg steunt project Rode Kruis MS MAAKT MODE BETAALBAAR WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 Streek De motor-zeilvliegers doen een beetje denken aan de begintijd van de vliegerij. Ze trekken ook altijd veel publiek. (F«to Nanno Bloupot) RIJNSBURG - De Koningin Julianaschool in Rijnsburg viert vrijdag 5 november haar zestigjarig bestaan met een spelletjesochtend, een spon- sortocht en een bazar. De op brengsten van de sponsor- tocht en de bazar zijn be stemd voor een project van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Deze organisatie wil de uitbreiding en modernise ring van een gezondheids centrum in Griekenland steu nen. In het gezondheidscen trum worden jongeren van drie tot 30 jaar verpleegd die lijden aan de vrijwel niet te genezen bloedziekte thalas- De feestdag van de Juliana school begint met een zoge noemd "levend ganzebord". Daarbij is de bedoeling dat kinderen middels opdrach ten de school feestelijk aank leden. 's Middags begint om 13.30 uur de sponsortocht. De kinderen uit de klassen één tot en met drie lopen vy f kilo meter en de klassen vier tot en met zes tien kilometer. Tij dens de herfstvakantie zijn de leerlingen by familie, bu ren en kennissen langs ge gaan om zich te laten "spon soren". Zij hebben een be paald bedrag gevraagd voor elke kilometer die zij lopen. In de Julianaschool zelf wordt 's avonds van 17.00 tot 21.00 uur en bazar gehouden. Op de bazar worden, naast bij voorbeeld het rad van avon tuur, een bloemenmarkt, een speelgoed- en kinderboeken- markt en een fotobeurs ge houden. Verder worden er T- shirts verkocht en worden door de kinderen en ouders gemaakte spullen aangebo- De organisatie van de feestdag de oudercommssie en het schoolteam - hoopt dat de sponsortocht en de bazar minsten 5000 gulden opbren gen. Komt er meer binnen, dan wordt de rest van het geld besteed aan het instand houden van bijbelonderwijs op de Mytylschool in Leiden. Op deze school wordt lesge geven aan lichamelyk-gehan- dicapte kinderen. De feestdag wordt muzikaal opgeluisterd door de drum band DWS uit Rijnsburg. Dit korps'geeft onder meer een zogenoemde "moonlight- show". Het hoofd van de jarige Julianaschool, S.F. Buijze, poseert met twee leden van de oudercommissie, mevrouw J. van Duivenvoorde (links) en mevrouw A. Sluymer, voor de ingang van de school 'Gemeenten moeten geld vrijmaken' NOORDWIJKERHOUT - Alle gemeenten in de duin- en bollenstreek moeten meewerken aan een onderzoek naar de mogelijkheid de economische structuur van de regio te verbeteren. Ook al kost het moeite bij enkele gemeen ten geld vrij te maken voor een dergelijke onderzoek, het geld moet boven water komen. Deze oproep deed wet houder P. Heemskerk tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering. De wethouder van economische zaken van Noordwijkerhout ziet juist dat onderzoek als een van de mogelijkheden te onderzoe ken op welke terreinen de werk gelegenheid in de duin- en bol lenstreek kan worden vebeterd. Hij deed de oproep omdat met name de grote broers Noordwyk en Katwijk niet zeer enthousiast zijn over een dergelijk onder zoek. De wethouders vari economische zaken in de aan het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek deel nemende gemeenten en de ge meente Oegstgeest hebben sinds kort byeen, het zogenaamde re gionaal economisch overleg (reo). Tijdens de onlangs gehou den eerste bijeenkomst is ge sproken over een dergelijk on derzoek. Op 1 december wordt door het SOB opnieuw verga derd over deze materie. "Zo'n onderzoek kost een paar ton. De provincie is bereid een be langrijke bijdrage te leveren. Ik schat de bijdrage per inwoner op een halve gulden", aldus wet houder Heemskerk. Voor een ge meente als Katwijk gaat het in zo'n geval om e< ruim 22.000 en voor Noordwyk om zo'n 12.000 gulden. Heems kerk noemt de kosten voor een dergelijk onderzoek laag omdat veel gebruik kan worden ge maakt van recente gegevens. De belangrijkste aspecten van de werkgelegenheid in de regio ko men in dat onderzoek aan bod: de visserij en de bloemen en de bollen. Maar ook wordt onder zocht welke activiteiten verder tot ontwikkeling kunnen worden gebracht. Wethouder Heemskerk deed deze mededelingen na vragen vanuit de gemeenteraad van Noordwij kerhout wat de gemeente doet aan het oplossen van de werk loosheid. "De werkloosheid heeft onze voortdurende aan dacht. Maar het heeft weinig zin een onderzoek in te stellen zoals de PvdA voorstelt, naar de moge lijkheden tot het creëren van werkgelegenheid bij de gemeen te. Dat is verspeeld geld en ver speelde tijd. De gemeente moet volgend jaar twee man inleveren; voor het uitbreiden van de werk gelegenheid is geen financiële Motorglidersoefenen sinds kort in Alphen ALPHEN AAN PEN RIJN - Sinds enkele dagen heeft Alphen een echt vliegveldje. Zolang het weer mooi blijft wordt een weiland van boer Schouten in de Ridder- buurt gebruikt als start- en lan dingsbaan voor gemotoriseerde zeilvliegers. De koeien eruit en de "piloten" erin. Vorige week vrydag werden de eerste vluchten vanuit Alphen gemaakt. De dag daarop hadden de zeilvliegers al veel bekijks. Zondag ontstonden er files op de Zegerbaan vanwege auto's die stopten om het wonderlijke schouwspel beter te kunnen vol gen. De toeschouwers kwamen vanaf het fietspad, klommen de dijk op en het hek over om beter te kun nen kijken. Een boer, bang dat de hekken open zouden blijven en zijn vee zou ontsnappen, licht te de politie in. Die kon niet an ders doen dan constateren dat al les in orde was. Met toestemming van de burge meester en van eigenaar Schou ten en met inachtneming van de regels van de Rijksluchtvaart dienst krijgen enkele luchtvaart pioniers sinds kort les in het ge motoriseerde zeilvliegen, door de deelnemers "motorgliding" genoemd. Zo'n motorglider doet veel denken aan foto's van het vliegtuigje, waarmee de gebroe ders Wright zich rond de eeuw wisseling voor het eerst van de aarde losmaakten. De vleugel met een spanwijdte van tien me ter is van dunne stof. Met een daaraan bevestigd buizenframe wordt tijdens het vliegen de hoogte en richting bepaald. De vleugel zit vast aan een alumi nium draagstel, met voorop twee stoeltjes en daarachter een twee- takt motortje. Die motor dryft een kleine propeller aan, won derlijk genoeg helemaal achter aan het toestel bevestigd. Daar mee kan een snelheid van vijftig kilometer worden gehaald. Caia Maat: "Het it een sentatumeel gevoel". <tm wim De "motorglider" vertoont veel overeenkomsten met de surf plank. Zoals de surfplank een tot de basis teruggebrachte zeilboot is, zo is de motorglider een vlieg tuig zonder poespas. De surf plank bracht het zeilen binnen het bereik van de smalle beurs, de motorglider kan het lucht ruim voor niet beroepspiloten ontsluiten. De nog in de kinder schoen staande sport is dit jaar komen overwaaien uit de Ver enigde Staten en heeft nog maar enkele enthousiaste beoefenaars in ons land. Eén daarvan is de 34-jarige Cgja Maat uit Alphen. Menigeen heeft haar de afgelopen dagen onder de gekleurde vleugel zien han gen. Ze zag de motorglider voor het eerst op de "Hiswa" van dit jaar en ging gelyk overstag. Sa men met Theo van der Ven uit Hazerswoude was ze de eerste leerling van "Zeilvliegschool Amsterdam". "Het is een sensatie om voor het eerst in zo'n toestel te zitten", vertelt ze. "Je zit in de open lucht, voelt de vleugel boven je bewegen en krygt het gevoel dat je het helemaal zelf doet Ik ben er weg van". Eigenlijk wilde ze gaan "hanggli- den". Daarbij spring je, hangend aan een grote vleugel, van een hoogte. In ons land wordt die sport sinds kort in de duinen beoefend. Voor het echte hanggliden met groot hoogtever schil moet je naar het buiten land. Bevestig je echter een mo- "Een voordeel van dit apparaat is ook dat het gemakkelijk mee te nemen is. De vleugels kunnen worden ingeklapt en dan past het in de laadbak van een bestel wagen". vertelt Csja Maat. Voorlopig zijn de mogelijkheden van het gemotoriseerde zeilvlie gen nog beperkt. Van de Rijks luchtvaartdienst mag niet hoger worden gevlogen dan 100 meter. Je moet binnen een straal van vijf kilometer van je startbaan door ArieJan Korteweg blijven. Als het hard waait kun je beter niet het luchtruim kiezen. Daarvoor is het toestel Ce teer ge bouwd. C*ja Maat heeft er nu vier vliegu ren in de tweezitter opzitten. Als ze nog twee uur heeft gevlogen, krijgt ze een B-brevet en mag ze in haar eentje het luchtruim kie zen. "Ik ben vast van plan om dan samen met Theo van der Ven een motorglider aan te schaffen. Want ik geloof zeker dat die beperkingen in de toe komst minder zullen worden. Het Ujkt me heerlijk om zo vrij vliegend door de lucht tochten te kunnen maken". Een echte "democratisering" van het luchtruim zit er voorlopig nog niet in. De onhandelbaar heid van het toestel met z'n span wijdte van tien meter en de prijs maken het onwaarschynlyk dat binnen enkele jaren het bood schappen doen per motorglider een vertrouwd gezicht wordt. Een eenzits-motorzeilvlieger kost ongeveer dertienduizend gulden. ruimte", aldus WD'er Heems kerk. Een en ander kwam ter sprake in verband met de behandeling van een alternatief werkgelegen heidsplan (vrijwillige arbeids- planning) waarbij aan werklozen en arbeidsongeschikten met be houd van salaris functies bij plaatselijke verenigingen en in stellingen worden aangeboden. Hoewel dat geen wezenlijke bij drage tot oplossing van de werk loosheid biedt, aldus de gemeen teraad, is het wel een oplossing van een stukje sociale nood. Het vrijwillige arbeidsplan oogstte veel lof. Waarschuwing Duisenberg DEN HAAG (ANP) - De overheid moet de uitgaven snel terugbren gen. Anders daalt het vertrou wen en dat drukt de rentestand omhoog. Die waarschuwing gaf de president van de Nederland- sche Bank dr. W.F. Duisenberg vanmorgen bij de opening van een nieuw pand voor de Bank van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. Volgens hem kan 1983 voor de ver mindering van het overheidste kort worden afgeschreven. Hij pleitte voor harde afspraken in de jaren daarna en nog sterker voor nakoming van die afspra ken. Doorgestikte chintz regenmantel in Chintz blouson met applique op de Chintz regenmantel met teddy diverse aktuele kleuren. rug, in écru, rat en groenbeleg, in rat. grijs en donkergroen Mt. 36 t/m 50 Mt. 34 t/m 46 Mt 38 t/m 521 China pantalon met katoen gevoerd. Rat. marine, grijs en bordeaux Mt. 34 t/m 441 toen gevoerd. Leiden. Leidsehage.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21