Ministersposten vrijwel bezet Opsplitsing ministerie van volksgezondheid omstreden uiarneclte "Aangekondigd bouwbeleid vertoont geen samenhang" Te veel cadmium in groente volkstuinen WD is er uit, CDA nog problemen Joint van 4 meter... Looproute blinden in Apeldoorn Gestolen vergiften grotendeels terecht STADSKANAAL (ANP) - Uit een gewassenonderzoek in Stads kanaal is gebleken dat een deel van de monsters een te hoog cadmiumgehalte bevat. De gewassen werden verbouwd in tach tig volkstuintjes die langs een afwateringssloot in Stadskanaal liggen. De Philipsfabnek in Stadskanaal loosde in de jaren 1964 tot 1975 naar nu blijkt ontoelaatbare hoeveelheden cadmium op die sloot. Tijdens een persconferentie op het gemeentehuis van Stadskanaal werd gisteren bekendgemaakt dat het eten van bladgroenten en aardappelen uit deze tuintjes ontraden moet worden. De inspectie van de volksgezondheid sluit niet uit dat enkele in woners van Stadskanaal al meer cadmium hebben binnen ge kregen dan de maximumnorm van de Wereldgezondheidsorga nisatie toelaat. Het bodemonderzoek ter plaatse heeft inmiddels aangetoond dat in elk geval een deel van de kwart volkstuintjes gesaneerd zal moeten worden. DEN HAAG (GPD) - De bezetting van de ministerposten in het nieuwe kabinet van CDA en WD is bijna rond. Verrassend in het rijtje namen zijn de waarschijnlijke benoeming van mr. Jde Ruiter (CDA) momenteel demissionair minster van justitie tot minis ter van defensie en mevrouw E. Schoo (WD) tot minister van ontwikkelingssamenwer king. GRONINGEN (ANP) - Sym- pathisanten van de stichting "Stuf vrij" hebben gisteren op de Grote Markt in Gronin gen de "langste joint ter we reld" - een met marihuana gevulde sigaret - gedraaid. De stichting wilde met deze actie pleiten voor legalisering van soft-drugs in Nederland. De joint, die werd gedraaid door zeven vrijwilligers, be- vatte een pond weed van Ne derlandse bodem en was ge maakt met behulp van zeven pakjes vloei en tien pakjes shag. Resultaat was een marihuana sigaret van vier meter en 83 centimeter. De joint werd aangeboden aan de Groninger politie, die ech ter weigerde het exemplaar in ontvangst te nemen. Ten slotte werd langste joint ter wereld" aangeboden aan het eerste de beste bruids paar in het Groningse ge meentehuis. Ambtenaren en bonden woedend over gebrek aan overleg DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Wijkpolitie in Haarlem HAARLEM (ANP) - Meer aan dacht voor de Haarlemse bevol king en minder agenten achter bureaus. Dat is de voornaamste gedachte achter een omvangrijk reorganisatieplan bij de Haar lemse gemeentepolitie. Het plan houdt concreet in dat ver schillende stadsdelen zogenoem de wijkteams krijgen. De teams worden belast met surveillance, verkeerscontrole, recherche werk voor kleine delicten en de arbeid die nu nog door wijkagen ten wordt verricht. In 1983 wordt met twee van derge lijke werkteams begonnen. In to taal krijgt Haarlem tien werk teams. Het ministerie van justitie gaat naar oud-WD-voorzitter mr. Frits Korthals Altes, advocaat te Rotterdam. Voor Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne staat mr. Pieter Winsémius kandidaat. Winse- mius is mede-firmant van de Ne derlandse vestiging van het Amerikaanse bedrijfsorganisa tie-bureau McKinsey. In die hoe danigheid reorganiseerde hij in de jaren zeventig de Groningse strokartonindustrie. Bij het CDA ligt het allemaal wat ingewikkelder, ook omdat er meer kandidaten naar een zelfde post streven. Dat Lubbers pre mier zal worden zal niemand ver rassen, maar daarmee houden de zekerheden op. Voor financiën is bankier mr. O. Ruding gevraagd, maar deze moet nog bevestigen of hij dat wil. De huidige minis ter van sociale zaken, Lou de Graaf, is weer kandidaat voor die post, maar het is ook niet uitge sloten dat hij staatssecretaris op dat departement wordt. Voor het nieuwe departement Wel zijn en Volkgezondheid (het ou de CRM aangevuld met Volksge zondheid) zijn onder kandidaat de CDA'ers mr. H. Franken (hoogleraar in Leiden), mr. drs. L.C. Brinkman (directeur gene- F. Korthals-Altes: kandidaat-mi nister van justitie. WEERRAPPORTEN Amsterdam motregen 16 12 05 De Bilt geheel bew. 17 11 0 Deelen mist 17 11 0 Eelde motregen 16 13 07 Eindhoven mist 17 10 0 Den Helder geheel bew. 15 13 5 Rotterdam geheel bew. 17 12 0 Twente mist 16 11 0 Vlissingen zwaar bew. 17 11 0 Zd.Limburg licht bew. 16 10 0 Aberdeen onbew. 11 3 04 Athene onbew. 20 9 0 Barcelona onbew. 20 0 - Berlijn zwaar bew. 13 11 0 Bordeaux mist 22 7 0 Brussel onbew. 16 10 0 Frankfort mist 11 5 0 Genève mist 9 1 0 Helsinki regen 4 -3 10 Innsbruck zwaar bew. 15 2 0 Klagenfurt mist 9 1 0 Kopenhagen zwaar bew. 11 11 06 Lissabon onbew. 24 15 0 Locarno geheel bew. 15 3 0 Londen motregen 18 14 03 Luxemburg mist 15 7 0 Malaga zwaar bew 17 Mall ore a onbew. 22 12 0 Malta onweer 19 18 8 München mist 15 2 0 Nice zwaar bew. 11 - Oslo onbew. 8 2 11 Parys mist 17 6 0 Rome licht bew. 20 7 0 Split onbew. 21 7 0 Stockholm geheel bew. 9 7 05 Wenen motregen 10 4 01 Zürich mist 9 4 02 Casa Blanca onbew. 22 12 0 Istanbul licht bew. 18 8 0 Tel-Aviv onbew. 28 15 0 APELDOORN (ANP) - Mr Pieter van Vollenhoven stelt vandaag in Apeldoorn een looproute voor blinden en slechtzienden in gebruik. Het gaat om een proefproject van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV). Het pad, uitgevoerd in aaneen gesloten rubbertegels van zestig bij zestig centimeter, verbindt het NS-station in Apeldoorn met het station van de Veluwse autobus dienst De looproute in Apeldoorn is een Japans systeem, dat uit voerig zal worden getest door de dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat en de TH Twente. Als het systeem be valt zal het op brede schaal worden toegepast in Neder- Koos Rietkerk: kandidaat-minis ter van binnenlandse zaken. raai van het binnenlands be stuur) en de huidige CRM-minis- ter Hans de Boer (als zyn gezond heid het toestaat). Voor buitenlandse zaken lijkt mr. Hans van den Broek, nu staatsse cretaris op dat departement, de meeste kans te hebben. Waar- schijnlijk blijft De Koning minis ter van landbouw. Voor onderwijs zijn twee serieuze kandidaten, onder wie ir. Wim van Lieshout, voorzitter van het college van bestuur van de Nij meegse universiteit. De huidige onderwijsminister drs. Wim Deetman zal waarschijnlijk de CDA-fractie in de Tweede Ka mer gaan leiden. Voor de huidige minister van ontwikkelingssa menwerking, drs. Cees van Dijk, loopt het allemaal minder goed af, want hij lijkt niet meer voor een zetel in aanmerking te ko- Ook de posten van staatssecretaris zijn bijna allemaal verdeeld. Ze ker van een post zijn: drs. Marius van Amelsfoort (CDA) voor bin nenlandse zaken, drs. Jan van land. "Veel gemeenten heb ben al belangstelling ge toond, maar we willen eerst het experiment in Apeldoorn afwachten", aldus Jan Kui per, voorzitter van de VBV. "We hebben voor Apeldoorn gekozen omdat in en rond de ze stad relatief veel blinden en slechtzienden wonen", al dus Kuiper. In de voorberei dingsperiode van twee en een half haar heeft het "Loo-erf een revalidatiecentrum voor volwassen blinden en slecht Houwelingen (CDA) blijft op de fensie maar krijgt materieel in plaats van personeel te beheren, Piet van Zeil (CDA) blijft op eco nomische zaken, A.J. Hermes (CDA) blijft op onderwijs, mr. Henk Koning (WD) voor finan ciën, Ad Ploeg (WD) voor de fensie, dr. Wim van Eekelen (WD) voor buitenlandse zaken, mr. drs. F. Bolkestein (WD) voor exportbevordering, me vrouw drs. Nell Ginjaar-Maas (WD) voor onderwijs. Aarzelingen bestaan nog over: mr. Gerrit Brokx (CDA) voor volks huisvesting; voor welzijn en volksgezondheid komt de huidi ge CRM-minister Hans de Boer (CDA) in aanmerking als hij geen minister wordt, en hetzelfde geldt voor Lou de Graaf (CDA) op sociale zaken en drs. Jaap Scherpenhuizen (CDA) voor ruimtelijke ordening. mr. G. van Aardenne: kandidaat minister van económische zaken Binnenland zienden, een uitgebreid in houdelijk en technisch on derzoek verricht. De blinde merkt via zijn tast-stok een duidelyk contrast tussen de harde trottoirrand en de veer krachtige tegel. Op diverse plaatsen in de loop route zijn met profieltegels signaalpunten aangebracht. Deze maken de gebruiker er op opmerkzaam dat hij moet oversteken, links of rechts moet afslaan, of dat hij zyn bestemming heeft bereikt. Volgens de VBV zullen de kos ten van de blindenroute bij nieuwe projecten nauwelijks hoger zijn dan die van de ove rige bestrating. De looproute in Apeldoorn wordt in de tweede fase verlengd naar het perron van de Nederland se Spoorwegen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het besluit van het nieu we kabinet om het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne op te splitsen, heeft veel boos heid veroorzaakt onder betrokkenen. Aftredend minister mevrouw Garde niers, secretaris-generaal dr. P. Siderius en de bon den van overheidsperso neel en werkers in de ge zondheidszorg zijn ver toornd over het ontbreken van enig overleg vooraf. Hoewel het 4000 man tellende per soneel van het ruim 11 jaar be staande ministerie al geruchten had gehoord, werden velen toch door het besluit van Lubbers en Nijpels overvallen. Grote onze kerheid dreigt voor een groot deel van deze ambtenaren. Gisteren hebben de scheidende be windsvrouw en de hoogste amb tenaar het verzamelde personeel toegesproken. Mevrouw Garde niers liet duidelijk merken dat zij het met het genomen besluit niet eens is. Zij had tevergeefs ge tracht in veelvuldig contact Lub bers vaïi zijn voornemen af te brengen. De toespraak van mevrouw Garde niers was meteen een afscheid, want in verband met de situatie zullen zij en haar staatssecretaris (mevrouw Lambers) geen specia le afscheidsreceptie meer hou den. Secretaris-generaal dr. P Siderius (wiens positie zelf wordt bedreigd) sprak van „een onzalig besluit". Wel zal alles worden gedaan om het door reorganisatie bedreigde personeel goed onder te bren gen. Daarom is via de minister van binnenlandse zaken (die een toeziende functie heeft in dit ge- Politie-agent doodt vriendin GRONINGEN (ANP) - In hun wo- ning aan de Vondellaan in Gro ningen heeft de 53-jarige hoofd agent van politie W.A. den H. gis teren zijn 33-jarige vriendin met zijn dienstpistool doodgescho ten. De politieman is ingesloten. De man woonde samen met het slachtoffer. Het is nog bekend hoe de man tot zijn daad is geko- Onderbezetting politie Almere ALMERE (ANP) - De officier van justitie te Zwolle mr. S. van Gent, landdrost Lammers en de meentepolitie van Almere heb ben gisteren geprotesteerd tegen de onderbezetting van het poli tiekorps van de Zuidelijke IJs- selmeerpolders. Zij deden dat bij de instelling van het gemeentelijk politiekorps, dat uit 48 man bestaat. Door de onderbezetting is het wijkbureau in Almere-haven voor het pu bliek gesloten, om een 24-uurs- bezetting van het hoofdbureau in Almere-stad mogelijk te maken. Volgens de Zwolse officier van jus titie veroorzaakt de onderbezet ting van het korps onder de bur gers een gevoel van onrust en on veiligheid, omdat de kleine cri minaliteit niet voldoende kan worden aangepakt. val) al gevraagd om een vacatu restop bij andere ministeries. Daarmee zou kunnen worden verkregen dat mensen die bij Volksgezondheid en Milieuhy giëne per 1 januari 1983 (datum van ingang van het nieuwe mi nisterie welzijn en volksgezond heid) moeten afvloeien, betere plaatsingsmogelijkheden krij gen. Kritische geluiden Het gaat om tussen de 6000 en 8000 ambtenaren, wier werkgelegen heid door de opsplitsing direct wordt bedreigd. Het zijn mensen van de zogenaamde algemene departementale service-afdelin gen, zoals het bureau van de se cretaris-generaal en diverse staf afdelingen op het gebied van al gemene zaken, organisatie, per soneel, planning, wetgeving, in ternationale zaken en externe be trekkingen. Ook uit de hoek van de gezond heidszorg zelf komen kritische geluiden over de opsplitsing. De Nationale Ziekenhuis Raad zegt steeds te hebben gepleit voor een krachtig en samenhangend be leid. De raad was daarom blij dat bij de kabinetsformatie van 1981 volksgezondheid weer een mi nistersportefeuille kreeg. Dat zou ook nu dringend nodig zijn in verband met de nieuwe opzet van de gezondheidszorg, die nog maar pas is begonnen. Bovendien, meent de NZR, is op dit gebied extra krachtsinspan ning nodig, omdat ingrijpende bezuinigingsmaatregelen hun beslag moeten krijgen. Ook de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen tekent protest aan tegen de gang van zaken om on geveer dezelfde redenen. Een mi nisterspost voor deze taken is zeer wel te verdedigen, aldus de VNZ, die nu maar hoopt op een krachtdadige staatssecretaris. Gesprek Volgens de CFO, de CNV-bond van ambtenaren en werkers in gezondheidszorg en welzijnssec tor. overtreedt hiermee de over heid de spelregels met betrek king tot de reorganisatie van rijksdiensten. De belangen van het personeel worden miskend, nu de opsplitsing een vaststaand gegeven is. CDA en WD hadden in hun overwegingen moeten be trekken dat er de laatste jaren in het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne al het no dige over (interne) reorganisatie te doen is geweest. Alle ambtenarenbonden zijn voor vandaag door de beleidstop van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne uitgeno digd om te komen praten over de gevolgen van de opsplitsing van het ministerie. Er zijn al gesprek ken geweest op het ministerie van crm dat de bijstandafdeling ziet vertrekken naar het ministe rie van sociale zaken en werkge legenheid. De bestuurders van de bonden die bij het overleg zijn betrokken, zyn bang dat er toch gedwongen ontslagen zullen vallen bij de di verse ministeries. „In de verkla ring die is uitgegeven wordt wel gezegd dat dergelijke ontslagen voorkomen moeten worden, maar wij vrezen toch dat er veel banen op de tocht komen te ARNHEM (GPD) - De flesjes met zware vergiften en vervangende opiaten, die vorige week donder dag zijn gestolen uit de School voor Assisterende Beroepen in de Gezondheidszorg (apothe kers- en doktersassistenten) in Arnhem, zijn voor het grootste deel terecht. Drie flesjes met ver giften van de zwaarste categorie worden nog vermist. De flesjes zyn gisteren door twee perso neelsleden van de gemeentelijke plantsoenendienst van Arnhem gevonden in dicht struikgewas in het hart van de Gelderse hoofdstad. De tuinlieden assisteerden reehor cheurs van de Arnhemse politie bij een zoekactie na een tip van een onbekend gebleven man via het speciale telefoonnummer dat de Arnhemse Orde van Advoca ten eerder op de dag had openge steld. Via dat nummer kon in volstrekte anonimiteit worden uiteengezet waar de flesjes met de dodelijke vergiften en de al even gevaarlyke opiaten waren gedumpt. Aan de hand van een lijst gecontro leerd of alle verdwenen vergiften en vervangende opiaten inder daad terecht waren. Drie flesjes bleken echter te ontbreken. De Arnhemse politie zet vanmor gen een uitgebreide speuractie Partij Betico Croes buiten Antilliaanse regering WILLEMSTAD (GPD) - De nieu we regering van de Nederlandse Antillen zal vermoedelijk don derdag worden beëdigd door gouverneur drs. Ben Leito. Don Martina, de leider van de MAN (Beweging van de Nieuwe Antil len). de grootste progressieve partij op Curacao, wordt voor de derde keer minister-president. Leo Chance van de Democrati sche Partij Bovenwinden wordt minister van ontwikkelingssa menwerking en drs. Marco de Castro gevolmachtigd minister in Den Haag. Het kabinet-Marti- na weet zich gesteund door veer tien van de in totaal 22 parle mentsleden. De Arubaanse meerderheidspartij van Betico Croes, de MEP (Ver kiezingsbeweging van het Volk), is in de oppositie gegaan nu de eis van deze partij om de porte feuille van financiën te beheren voor de Curacaose partijen on aanvaardbaar bleek. Officieel is de deur nog open gehouden voor de MEP. Tot 30 november zijn de ministersposten van economi sche zaken en staatkundige structuur beschikbaar voor deze partij. Op Curacao vond men het Arubaanse streven naar een aparte status niet te rijmen met het beheer van de schatkist staan", aldus bestuurder P. den Brinker van de AbvaKabo. Cultuur Onder het motto „C uit het oog, cultuur uit het hart" hebben gis teren meer dan dertig organisa ties van kunstenaars, onder steund door de Federatie van Kunstenaarsverenigingen en de Kunstenbond FNV. by kabinets formateur Lubbers geprotes teerd tegen de voorgenomen naamswijziging van het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) De organisaties vrezen dat met de weglating van het begrip cultuur uit de benaming van het departe ment het kunst- en cultuurbeleid zijn identiteit zal verliezen. op touw. Dat is des te meer nood zakelijk, omdat zelfs een mes puntje van de inhoud de dood tot gevolg heeft Vermoed wordt dat de ontbrekende flesjes in de di recte omgeving van de vind plaats liggen ADVERTENTIE FINK. LMT WETEN WMRJE BENT' Topmerken met klinkende Zomaar voor het uitkiezen. Natuurlijk bij. Brceiiraat ISI /SI U,dcn Telefoon 071 124 Ut* AMSTERDAM/AMERSFOORT (ANP) - In het ontwerp-regeer- akkoord van CDA en WD ont breekt een samenhangend bouwbeleid, dat zou kunnen lei den tot verbetering van de werk gelegenheid in de bouwnijver heid. Daardoor zullen de komen de jaren, naast de al geraamde 20.000 extra werklozen in de bouw in 1983, nog eens duizen den arbeidsplaatsen meer op de tocht komen te staan. Dat zei de voorzitter van de Bouw en Houtbond FNV, B. Buys, gis teren op de bondsraad in Amers foort. Buys vergeleek het aangekondigd regeringsbeleid met een "sloop actie van vooral de sociale wo ningbouw". Als voorbeeld noem de hij de voorgenomen jaarlijkse huurverhoging van 6 procent. Voor de laagstbetaalden wordt daardoor een groot deel van de nieuwe voorraad woningwetwo ningen onbetaalbaar, aldus Buys. De door de vakcentrale FNV be pleite noodmaatregel, die moet voorkomen dat langdurig werk lozen hun eigen woning en ver mogen moeten "opeten", hoeft volgens de voorzitter van de Bouw- en Houtbond de overheid niet meer geld te kosten. De hoe veelheid geld die de overheid aan bijstandsuitkeringen kwijt is, blijft immers hetzelfde, zo be- tooogde Buys. Langdurig werk lozen belanden hoe dan ook in de bijstand, of ze nu een zogenaam de krediethypotheek moeten ne men of niet. De overheid zal hoogstens iets minder inkom sten uit de vrijkomende hypo theken hebben, aldus Buvs. Kunstenaarsregeling De Federatie van Kunstenaarsver enigingen verwacht ongunstige gevolgen van de bezuinigingen die in het ontwerp-regecrak- koord over de Beeldende Kusn- tenaarsregeling (BKR) zijn voor gesteld. In een brief aan formateur Lubbers zegt de federatie, dat uitvoering van het voorstel niet alleen on gunstig is voor de betrokken beeldende kunstenaars en de beeldende kunst in Nederland, maar ook voor de twee hoofd doelstellingen in het beleid van het komende kabinet: de terug dringing van de werkloosheid en van het financieringstekort van het rijk. Volgens de federatie zal het batig saldo van de voorgestelde bezui nigingen voor de staatsfinanciën nihil zijn. Meer dan tweeduizend beeldende kunstenaars zullen af hankelijk worden van de bij stand en dus op een andere be grotingspost drukken voor nage noeg hetzelfde bedrag. Daarmee wordt hun tevens de mogelijk heid ontnomen hun beroep uit te oefenen, aldus de federatie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7