Kleinschaligheid n e of kneuterigheid? 9aten actief in Discussie over architectuur: over smaak valt niet te twisten 'Erledigt?' 'That's it' Overvaller bejaarden aangehouden PAGINA 4 -V Leidon J Op open plekken in de Leidse binnenstadof op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de- se "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de Stevenshofjes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 woningen ontworpen in de Ha ver en Gortbuurt en een plan netje gemaakt voor 58 woning wetwoningen die binnenkort in aanbouw worden genomen op het voormalige Kempeneerster- rein aan de Oranjegracht. Huis jes die precies passen bij het mo delgezinnetje van deze tijd: pa, ma, twee kindertjes en een hond. "In de binnenstad kom je altijd terecht in een kleinschalige aanpak", meent Rozebeek. "Wie dat kneuterig vindt zal andere ideeën hebben, maar die worden ook niet door iedereen gewaar deerd". Verheden heeft een bouwplan ont worpen voor de Kaiserstraat dat door vormgeving en materiaal keuze (glas en staal) afwijkt van de bestaande opvattingen over het bouwen in de binnenstad. "Een plan dat past in deze tijd, zonder dat de historische omge ving wordt verontachtzaamd", aldus de architect. "Ik heb daar met grote overtuigingskracht aan gewerkt en het plan is door de gemeente en omwonenden goed ontvangen. Het ontwerp voor de Kaiserstraat bewast dat een bouwwerk, dat van deze tijd is, niet uit kille betonblokken hoeft te bestaan. Eigentijdse nieuwbouw kan ook heel vrien delijk zijn". "Ik zeg niet dat het nieuwe altijd beter is, maar wel dat iets nieuws een kans moet krijgen. Wanneer je de mensen alleen maar vraagt wat ze mooi vinden zullen ze al tijd opnoemen wat ze gewend zijn. Als je ze nooit iets anders voorschotelt komt er ook nooit iets nieuws van de grond. In een stad als Leiden kun je je natuur lijk veel meer permitteren dan in een klein dorp. Maar ik vindt dat je als architect altijd moet probe ren een stukje cultuur van deze tijd neer te zetten". Werd PvdA-wethouder Piena gein- spireerd door een ideaal, betere woononu ndigheden voor de arbeider, de tegenwoordige wo ningbouw sluit vooral aan bij de behoefte aan geborgenheid en het streven naar behoud op alle maatschappelijke terreinen. Daarnaast spelen de kosten van de sociale woningbouw een over heersende rol. "De huidige hono raria in de sociale woningbouw zijn zo laag dat architecten vaak alleen maar moeiteloze plannen maken", vindt Verheijen. Woekeren Architect Rozebeek, van het archi- tectenburo Schippers uit Den Haag, meent daarentegen dat woningbouwplannetjes voor open gaten in de binnenstad nooit simpel zijn. "Je moet altijd woekeren met de mogelijkhe den", zegt hij. "De omgeving waarin je bouwt, bepaalt voor een belangrijk deel het karakter van de nieuwbouw. Daarnaast moet je als architect inspelen op mogelijkheden. Maar de marges binnen de wo ningwet zijn gering. Het is steeds weer een uitdaging om een op lossing te vinden voor alle pro blemen en aansluiting te zoeken bij de woonomgeving". Rozebeek heeft ondermeer een blokje van twaalf nieuwbouw- Voor de Leidse binnenstad staan de komende jaren nog heel wat plannetjes op stapel. Allemaal leuk en aardig: gevarieerd en met puntgeveltjes recht 'afge knipt' zodat het net geen copie is van weleer. Imponerend of be nauwend, daarover zullen de me ningen blijven verschillen. Vast staat dat we nog wel zo'n jaar of vijftig met deze nieuwbouw in onze maag blijven zitten. Duide lijk is dat het nieuwe bouwen niet meer w<?rdt geinspireerd door een ideaal of een baanbre kende architectonische visie zo als ten grondslag lag aan comple xen van Berlage of Oud die tot de monumenten van de volkswo ningbouw gerekend mogen wor den. "Maar het tij keert", meent archi tect Verheijen. "Er komt een steeds belangrijker stroming die zich verzet tegen het zogenaam de moderne bouwen in de archi tectuur. En het tegenspel tegen nieuwe uitingen in de bouw wordt steeds minder". De huidi ge discussie over de architectuur signaleert veel kneuterigheid maar ook een nieuw perspectief, het neo-rationalisme. Veel moei lijke woorden dus, waar een nor maal mens niet opkomt, als het gaat over mooi en lelijk. LEIDEN - Mooi of lelijk, daarover kun je van me ning verschillen. In elk ge val valt de nieuwbouw voor de Leidse binnen stad steeds meer op door een overmaat aan nostal gie en speelse vormen: huisjes met houten punt daken, helrode pannen en erkertjes uit grootmoe ders tijd. De moderne ar chitectuur, of Leiden op z'n Volendams? Zoals ge zegd: over smaak valt niet te twisten. Vast staat wel dat de Leidse binnenstad in de greep is van de klein schaligheid. Sommige cri tici zeggen 'de nieuwe kneuterigheid', of grover nog 'de nieuwe truttig heid'. Die kneuterigheid is geen typisch Leids verschijnsel. Integendeel, eerder symptomatisch voor het nieuwe bouwen in Nederland. Het is het antwoord op de mono tone flatbouw uit de jaren zestig, daar is iedereen het over eens. In die tijd werden ook de groot schalige plannen ontwikkeld om de Leidse binnenstad aan te pas sen 'aan de eisen van de moderne tijd'. Het "Wegen en Basisplan Sanering en Stadsvernieuwing" uit het begin van de jaren zestig was gericht op de aanleg van bre de verkeerswegen, nieuwe brug gen en sanering van de oude stadswijken. De omgeving van de Orapjegracht zou veranderen in een Leids mini-Manhattan met torenhoge woongebouwen. De toenmalige PvdA-wethouder Piena sprak van een revolutio nair plan waarbij particuliere be Aan de Uiterstegracht en Veste- straat worden 86 woningwetwo ningen neergezet naar een ont werp van architect Gelderblom van het bureau Van Wijk/Gelder blom en Partners uit Soest. De in hoogte wisselende en stevig op elkaar gepakte huisjes, met langs- en puntdaken in rood en groen, zijn een voorbeeld van het hedendaagse bouwen. Een geva- rieerde vormgeving, helrode De Leidse binnenstad in de greep van de kleinschaligheid. Speelse gevel- pannen, poorten en trapjes pas- tjes en erkertjes uit grootmoeder tijd. (Foto Holvast) sen goed de Leidse binnen- Decorbouw Architect Verheijen, van het bu reau Paardekooper uit Voorhout, zet zich bewust af tegen nostalgi sche vormen in de architectuur. "Het uiterlijk van veel woningen heeft niets meer te maken met de moderne structuur van de he dendaagse nieuwbouw", zegt hij. "Het is decorbouw. Niet echt en niet van deze tijd. Dat vind ik hy pocriet". door Jan Rijsdam Een Frans balkonnetje en het puntgeveltje recht 'afgeknipt' zodat het net geen huis je is van weleer. Foto. Holvast). langen zouden wijken voor ge meenschappelijk belang. Als een belangrijke vooruitgang zag Pie na dat een groot deel van de bin nenstad verlost zou worden van de krotbebouwing waarin veel arbeiders woonden. De gammele grachtenpandjes aan de Oranje- gracht en Waardgracht werden het eerste slachtoffer van de "vooruitgang". Later werden ve le woningen aan de St. Joris- steeg, de Watersteeg en de Peli kaanstraat met de grond gelijk gemaakt om gestalte te geven aan de cityring. Wij betreuren die kaalslag, maar onze ouders meenden dat we op de goede weg waren. De jaren zeventig brachten een wa re omwenteling. Inzichten over wat er met de oude binnensteden moest gebeuren veranderden in grijpend. Het besef groeide dat kaalslag en hoogbouw niet de meest bevredigende oplossingen waren voor de stedelijke proble men. Vooral onder progressie ven voerde de roep om behoud de boventoon. Wat ooit een links ideaal was, werd door de latere linkse generatie beschouwd als een knieval voor beton en pro jectontwikkelaars. We moesten terug naar de "natuur en klein schaliger bouwen. Woonerf] es De afkeer van grote ingrepen in de binnenstad is inmiddels alge meen. Het gevolg van de verguis de kaalslagpraktijken is een aan eenschakeling van woonerfies, speelse geveltjes van baksteen en hout en willekeurige versprin gingen die de kleinschaligheid van weleer suggereren. In werkelijkheid is van kleinscha ligheid geen sprake. De omvang van bouwprojecten in de binnen stad is de laatste jaren alleen maar toegenomen. Bovendien zie je overal in den lande puntda ken en speelse geveltjes einde loos herhaald. De vermenigvul diging van de kleinschaligheid. stad, zo is een veelgehoorde me ning. Namaak blijft namaak, vin den anderen daarentegen. Wat bezielt de ontwerper van zo'n bouwplan, vraag je dan? "Het is een heel eigentijds plan", zegt architect Gelderblom. "In de jaren zestig zijn veel fouten gemaakt door grote betonblok ken midden in de binnenstad neer te zetten. De gemeenten en de bevolking hebben zich daarte gen afgezet. Wat we nu bouwen is niets anders dan de weerslag van die maatschappelijke ont wikkeling". 'De stedebouwkundige uitgangs punten zijn tegenwoordig zeer nauw omschreven", verklaart Gelderblom. "Een plan komt tot stand in overleg met de gemeen te, de wijkvereniging en de toe komstige bewoners. Ik vind dat een heel legitieme, eerbare en te rechte ontwikkeling. Ik geloof dat het juist daardoor een heel ei gentijds plan is geworden dat goed past in de binnenstad. Als anderen dat afdoen met "kneute righeid" vind ik dat een heel au toritair standpunt. Ik geef wel toe dat in sommige bouwplan nen de reactie op de jaren zestig te ver is doorgeslagen", zegt Gel derblom. "In sommige nieuw bouw zit zoveel overtollige varia tie dat het rommelig wordt". LEIDEN - Hoe wonderlijk: je hebt dagen dat bijna alle ver dachten die zijn opgeroepen voor de kantonrechter ver schijnen, maar het komt ook voor dat er opeens maar één verdachte aanwezig blijkt te zijn. Zoals gistermorgen. De wachtkamer was zo leeg als een statiojisrestauratie bij nacht. Hoewel... in een sta tionsrestauratie zitten 's nachts nog wel 'ns dronkelap pen en daklozen, terwijl er in de wachtkamer van het kan tongerecht echt helemaal nie mand zat. Vreemd; alsof alle verdachten 's ochtends wakker werden, de gordijnen open deden, naar buiten keken, en dachten: "Wat een weer! Die rechter bekijkt het maar". Toeschou wers waren er wel op komen dagen, maar die konden weer naar huis, beter: naar school want het betrof leerlingen. Dat opstel zal nu dus wel over een ander onderwerp gaan. Maar zie: het menselijk gedrag blijft onpeilbaar, want even later kwamen er zowaar ver dachten opdagen. Sterker nog: er was zelfs een Duitser zeer vroeg opgestaan om toch maar vooral op tijd voor de Leidse kantonrechter te ver schijnen. Een typisch voor beeld van de zowel geprezen als verguisde Duitse gründ- lichtkeit, deze inwoner van Kleef. Stond daar voor de ba lie alsof je in tien minuten van Leiden in Kleef bent. En och, in Duitsland had toch ie dereen een vrije dag. Een vrije dag? Zeker, gisteren was het toch Allerheiligen en dat wordt in Duitsland nog gevierd. De Duitser werd ervan ver dacht vorig jaar op 7 juni zijn auto verkeerd te hebben geparkeerd op de Noordwijk- se boulevard. Klopte hele maal. "En ik heb nog gepro beerd te betalen, maar er is iets mis gegaan met die ac cept-girokaarten", vertelde de automobilist van over de grenzen. Onwillekeurig ga je op zo'n moment denken aan die uitspraak: "Was ist ord- nung? Ordnung muss sein". "Dit is bijna ongelooflijk", vond de officier van justitie. "Ik vind vrijspraak hier op z'n plaats, want deze man heeft al zoveel onkosten ge maakt". Zo dacht de rechter er ook over. "Alles erledigt", vroeg de ver dachte. Alles erledigt! Vrijspraak Het woord vrijspraak viel gis terochtend overigens wel va ker; o.a omdat er door de poli tie fouten in de processen-ver baal waren gemaakt. Neem het geval van de al wat oude re man, die vorig jaar op de Rijksweg 44 te hard had gere den. "Helemaal niet waar", zei deze automobilist, "op die dag heb ik daar helemaal met gereden". Hij verklaarde het bijna triomfantelijk, was zeker van zijn zaak. Ja, hij had inderdaad accept girokaarten ontvangen, door Wim Brands maar niet betaald, want nog maals: op die dag had hij daar niet gereden. Alles goed en wel, er waren toch foto's gemaakt! "Jawel", zei de ver dachte, en nu kwam de aap uit de mouw: "maar ik reed daar eind november. Ik weet het nog goed: het was op een donderdag, een dag na m'n verjaardag. En op die dag reed ik inderdaad te hard". De rechter controleerde de foto's en ja: ook hij zag nu dat op de foto's de datum 29 november stond vermeld. "Vrijspraak", zei de officier al Nog voordat de rechter dat kon beamen nam de automobilist het woord weer: "lk zit hier nou zo 'ns te luisteren en wat mij opvalt is dat de politie meer fouten maakt dan wij". "Vrijspraak", zei de rechter daarna alsnog. "Heer, dank!", besloot de vrij- gesprokene. Lang geleden Het Leidse kantongerecht kreeg internationale allu- was er eerst een Duitser or de balie verschenen, aan het eind van de rit verscheen er een in Nederland wonende Israëliër voor de kantonrech ter, die vroeg of de conversa tie in het Engels kon worden gevoerd. "This is a Dutch court", meende de officier van justitie; of de verdachte dus zijn oren maar wilde spitsen en proberen zo veel mogelijk op te vangen. Toch werd het gesprek uitein delijk in het Engels gevoerd. Het begon er al mee dat de rechter de verdachte toesprak met: "You...éhh..u". Vorig jaar op 25 juni had de Is raëliër zijn auto tot stilstand gebracht op een voetpad in de Haarlemmerstraat. "Dat is waar; alleen zat ik niet ach ter het stuur, want ik was op dat moment in Israël. Ik had m'n auto uitgeleend aan vrienden. Kijk maar in m'n paspoort, dan zult u zie dat ik toen niet in Nederland was". Volgens de officier bleek uit het paspoort echter helemaal niet dat de verdachte in die tijd in het buitenland vertoefde. "It's a long time ago", verklaarde laatstgenoemde toen maar. De officier eiste een boete van 45 gulden. "Nogal veel, vind ik dat", sprak de Nederland se Israëliër. "Ach, het is nor maal", antwoordde de rech ter, die een boete gaf van 45 gulden. De verdachte had klaarblijke lijk nog niet door dat daar mee de kous af was, bleef nog even wachten, en zei toen: "That's it?" Goed gezien, dat was dat. LEIDEN De politie heeft gister ochtend de tweede dader kun nen aanhouden van een overval op twee bejaarden, anderhalve week geleden op de Haarlem merstraat. Het betreft een 18-ja- rige Leidenaar die gevonden werd naar aanleiding van diverse reacties op een oproep van de po litie. De andere dader, een 17-jarige Leidenaar, werd direct na de overval al aangehouden. Hij zit nog steeds in voorarrest. Vrouw op Hoge Rijndijk aangereden LEIDEN - Een 56-jarige Leidse vrouw is gistermiddag zwaar ge wond geraakt bijseen aanrijding op de Hoge Rijndijk. De vrouw stak de rijbaan over zonder goed uit te kijken en werd daarbij aan gereden door een bromfiets, be stuurd door een 16-jarige Leide naar. De vrouw werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Blouse maken In het rijksmuseum vor volken kunde (Steenstraat) begint morgenmiddag een cursus waarop onderwezen wordt hoe je een Mexicaanse blouse moet maken. De cursus die vier woensdagmiddagen in beslag neemt is voor kinderen in de leeftijd van negen tot elf jaar. Aanvang is twee uur en opgeven kan bij de portier. Kinderdisco In buurthuis Cornelis Joppensz in de Du Rieustraat wordt morgenmiddag een kinder disco gehouden. De disco duurt van twee tot vier uur. Ecxursie De Nederlandse vereniging van huisvrouwen, afdeling Lei den en Oegstgeest organiseert donderdag een excursie van een halve dag naar het Ko ninklijk Huis-archief in Den Haag. Voor inlichtingen bel len met de nummers 121777 of 215903. Hengeslport (1) Visvereniging Hengelsport vis te in de Ringvaart en de Oude Vest. De uitslag: 1. W. den Edel 19 stuks -1360 gram; 2.1. Jansen 16-1280; 3. A. Levahrt 6-12004. W. van Westbroek 14-1100;5. F. van Eijgen 4- 880; 6. D. Boon 3-720; 7. P. Verhoef 7-600; 8. P. van Hou ten 5-600; 9. C. v.d. Berg 3- 440; 10. T. Blansjaar 2-100. Hengelsport (2) Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 S. Kokkedee 39 stuks-4980 gram, 2 F. Reijken 27-4350, 3 G.J. Kokkedee 20- 13100,4 A. v.d. Meij 12-8750,5 P. Aben 25-2880, 6 J. Boot 16- 3550, 7 J. Kokkedee 22-2380, 8 H. van Tongeren 9-3100, 9 A. Segijn 21-1450, 10 J. Heij- mans 6-3080. Hengelsport (3) De Ruisvoorn viste de negende competitiewedstrijd in de Vliet en de Zijl. Uitslag: 1 A. Sinteur 22 stuks-1450 gram, 2 J. v.d. Berg 14-1020, 3 T. van Daalen 11-1150, 4 T. Voskuil 7-675. 5 L. van Deventer 6- 465, 6 J. Nieuwenburg jr. 5- 350, 7 M. Sinteur 4-300, 8 W. van Weizen 3-325, 9 Riemens 3-240, 10 J. Nieuwenburg sr 3-175. Hengelsport (4) DW hield éen viswedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 L. Waltman 52 stuks-10350 gram, 2 J. l'Amie 41-5975,3 P. Blok 44-5850, 4 A. Laterveer 55-5600, 5 W. Smit 33-3300, 6 K. Laterveer 40-3200, 7 H. La terveer 36-3150, 8 M. v.d. Kaaij 25-3100,9 P. Schreuder 26-3000. 10 P Wondergem 20- ■2500

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4